Aan de bevolking der Stad Aalst Zijne KoniiKlijka Haagheid Pries Leopold inhuldiging van hst Gedenkteekoiv aan de voor hst Vaderland pssneuvelds Oude Troepkinderen en Legerpupillen 20 Hertog van Brabant Donderdag Juli 1922 ÏRUÜEIÜ-QËLIJKHEID- BROEDERLIJKHEID Hst geval Daels Heelkundige operatien mei muziek üe erfenis van een Billissen Drama in een gasthuis MEDEBURGERS DE VOLKS XXVni' JAARGANG NUMMER 143 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst:— Tel. iU JDA.GrT3JLiA.JD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.513 Uitgever: J. Vaw Nuffel-Db Gauw bIicitelt bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Hatas, Adolf Maxlaan,13 te Brussel8, Piaca de Ia Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 j H. Marguerita Zon op 4,10 onder7,44 Nieuwe Maan den 24 VRIJHEID. Communisten jen Bolsjewisten beoogen de vrijheid yoor den werkman en tot welk re sultaat zijn die gezellen of kamera den gekomen Tot eendwang, zoo- ?.ls er nooit tevoren iets heeft hé- staan. Degenen, die zich aansluiten hij de roode, bloedroode honden, zijn gebonden en terdge. De zooge noemde vrijheid hierdoor verworven is, wel gedwee als een lam, de beve len der heeren leiders na te leven, Willen die nieuwe roode bazen, dat hier of daar niet zal gewerkt wor den, zoo bestaat de vrijheid der bondsleden onmiddellijk aan hun gebod te gehoorzamen, al zijn die arme werklieden dan nog zoo goed beaald, al zouden zij nog zoo gaarne blij ven voortwerken. De leiders noe men dit tucht Wij bestempelen liet Pruisische dwingelandij Als de staking dan geduurd heeft tot dat het grootste getal slachtoffers het moede worden, dan kunnen zij aan het bondsbestuur, al», echte slaven, ootmoedig gaan vragen aan die roode, groote of kleine Trotski's of het hun toegelaten is het werk te hernemen, aan deze of gene voorwaarden. En dan wordt hun meestal geantwoord: Daar wij eerlang geene verbete ring zien in den toestand, kunt ge het aangeboden werk aannemen, mits natuurlijk voort te gaan, uwe gewone bijdrage in onze steunkas te storten. Is dit vrijheid Dit zijn de zegeningen voor de werkende klas verbonden aan het roode Communisme en Bolsjewis- jne. GELIJKHEID. Voor ieder een gelijkheid is het doel. En de kameraden leiders betalen zichzelf vooreerst een dikke preê uit de al- gemeene steunkas, als vergoeding om de voofgespiegelde gelijkheid voor al de leden te verwerven. En die gelijkheid begint dus in hoofd zaak met het vullen van 's leiders zak. De gelijkheid bestaat ook hierin, dat een degelijk geschoold en kun dig werkman ongeveer evenveel verdienen mag, as dezen waarvan de werkzaamheid veel te wenschen laat, of die geen stielmannen zijn. In geval van staking, eigenen de roode hoofdmannen zich hetzelfde loon toe, terwijl de werklieden eene almoes trekken en getroost worden met schoone woorden van ij dele be loften voor ile toekomst. Eerst oomken, zeggen de roode tafelspringers. Is onze kas bijna ledig, dan laten wij onze werkbroe- ders, lamme goedzakken, wederom gaan werken om het tekort van het bondsfonds aan te vullen. Opoffe ringsgeest bestaat niet bij de men ners. Dit is de gelijkheid. Zij wordt zoo toegepast, dat de roode leiderspostjes blijven bestaan. Ei gen baatzucht speel hier de groote rol. BROEDERLIJKHEID. Broederlijkheid voor en tegenover elkeen. Dit begint niet tegen hunne kristene werkbroeders te roepen Rood of geen brood Acht uren werk, ja, in schijn aan genomen en toegepast. Want inderdaad.gaan de vrienden voor, krijgen de goed Vebetaalde djobkens, van dubbelen schep enz., en ook wordt voor dezen niet zoo nauw nagezien of ze al eens op één dag, twee of vier uren op een ander plaatsken gaan ar beiden, waardoor ze de roode bloed- eigene werkgezellen het schaarsche >verk nog ontnemen. Voor die haantjes vooruit geldt alleen de leus Hebben is hebben en krijgen is de kunst Dit is de bloedroode broederlijkheid. Indien deze werkelijk was, zou elk werk man om de beurt recht hebben van werken, basa, daar is voor de vriend jes geen gedacht van. Opslokken zooveel mogelijk, en het bijna ledig potje voorzetten aan diegenen, die niet al te gewillig in het gareel loo- pen of zwakkelingen zijn, Dat is de roode broederlijkheid 1 Vrijheid, gelijkheid, broederlijk heid, is slechts het sokpaardje, maar werkelijk sturen zij er op aan, om te komen tot twee klassen in de samenleving De leiders en de sla ven, hetgeen ons terugbrengt tot de middeleeuwsche toestanden. En de rooden van elke schakee ring noemen dit de ideale vooruit gang, Verdrukkers en verdrukten, en in plaats van licht de duisternis, waarin de troebelwatervisschers hun eigen belang zoeken. Wanneer zulke bloedzuigende elementen er mochten in gelukken de samenleving te ontredderen, wie zou er dan nog in staat zijn zich tot zekeren stand te verheffen Welk voordeel zal er dan bestaan voor werkzamen, spaarzamen, vakkundi- gen en leerzuchtigen De redders van het vrije en souvereine volk kunnen slechts ein digen met de knechting van het groote getal der samenleving, de meerderheid van een volk. Waar kunnen die volksmenners toe heen leiden, met steeds appelen voor ci troenen te verkoopen, de werkelijk heid te verbloemen, alles door een vergrootglas ten hunnen profijte te laten aanschouwen, terwijl zij in werkelijkheid het menschdom te genover eikander in het harnas ja gen, met holklinkende woorden en louter klatergoud en beloften Dit is de roode vrijheid, gelijk heid en broedrelijkheid, den regel rechten weg naar den afgrond van het Communisme en Bolsjewisme, waarvan de Russische spiegel de oogen van ons volk wel zal doen openhouden en klaar doen uitzien om te verhinderen dat wij hier in het Russisch straatje van moord, plundering en ellende geraken. M. Hubert, minister van Wetenschap pen en Kunsten, is door den Koning ontvangen geworden. Hij heeft den Vorst de uitslagen meegedeeld van het onderzoek, geopend ten gevolge van de redevoering dooi- M. den hoogleeraar Daels, in eene der afdeeling-en van het Katholiek Vlaamseh Kongres van Gent uitgesproken. Generaal Drabbel, gehoord zijnde, hooft verklaard dat hij nooit de taal ge voerd heeft die M. Daels hem volgens zekere dagbladen toegeschreven heeft, namelijk dat hij eene eenheid, aan het front, in een moorddadig vuur zou ge zonden hebben om te straffen, omdat het a'ktivism en de desertie in zijne ran gen gewed had. M. Daels, kennis genomen hebbende van de verklaring van generaal Drubbcl, heeft verklaard zijne woorden in te trek- tken en heeft zijne verontschuldigingen aangeboden. MINISTERRAAD Dinsdag avond, tijdens de Kamerzit ting van 6 1/2 tot 7 ure, vergaderden de ministers, in eene der zalen van het Pa leis der Natie. Zij hebben een besluit genomen in het, geval Daels, doch weigerden het aan de Pers mede te deelen, omdat de belang hebbende er eerst kennis moest van heb ben. De algemeone indruk is dat M. Daols, die zich heldhaftig aan 't front gedra gen heeft, er met een BLAAM afkomen zal. Amerika is altijd, niet hef. land. maar het werelddeel der wonderen geweest. Daar heeft wel nooit niemand aan ge twijfeld. Maai-, wat de Yankeesbladen nu aan brengen, gaat toch wel het natuurlijke te boven en doet de minste sceptieker ongeloovig het hoofd schudden. Het. spel heeft uitgediend; de patiën ten, die een heelkundige bewerking moe- tcn ondergaan, te doen slapen bij mid del van chlorform of ether, dat behoort tot de oude geschiedenis, gelijk de kei- geweren, de witte zeemvellen broeken der gendarmen en de stalen helmen der kurassicTs De lijder wordt dood eenvoudig op de snijtafel gelegd de geneesheer plaatst in zijn linkeroor een ontvangst toestel van den draadloozen telegraaf en de arme patiënt, wiens borstkast men gaat opensnijden of arm of been afzet ten, hoort eensklaps een helmelsclie mu ziek. Hij woont eesu 'koncert bij in New- York, in Washington, in Parijs of in Italië. Hij wordt 'bedwelmd, slaap in en ronkt. De bladen die dit nieuws aanbrengen, verzekeren dat niemand kan weerstaan aan den invloed der muziek men moet slapen, willen of niet, gelijk dat soms al eens gebeurde, wanneer men chloro form© gebruikte. De chirurgijns die het systeem toe passen, schrijven die onweerstaanbare lust tot slapen toe aan de elektrische luchtstroomingen. Blijft nu te zien of alle muziek het zelfde uitwerksel heeft Over eenige weken had een jong .meis je van Denée, dat op trouwen stond, overal bekend gemaakt dat zij van "iemand uit Namen, die zij tijdens den oorlog had verpleegd, bij testament, 1 millioen had geerfd. En de brave men sehen van het dorp zeiden, dat de deugd zaamheid altijd beloond wordt. Het bravo kind liet dc centen rollen. Zij schonk, bij onderteekend papier, 25.000 fr. aan elk barer 4 gehuwde broeders. Voor haar toekomende bestel de zij een moto met side-car, een paar velos en wat dies meer om uitstappen te doen. Het huwelijk zou plaats hebben 15 ♦Tuli. Zeven kostuums waren besteld, waarvan een van 750 fr., bij den zelfden kleermaker broderieen voor 4000 fr. 6 autos waren besteld te Charleroi voor de bruiloft het ouderlijk huis werd geschilderd en gedecoreerd. Toen kwam een der schilders om een voorschot en ons Walweke zei, dat mijn heer pastoor den schat bewaarde. Onze schilder liep naar den toekomende de ze deed de aanstaande bruid naar den pastoor meegaan, verleden Vrijdag en, toen kwam alles uit de pastoor wist geen gebenedijd woord van den schat. De toekomende trok zijn woord in het 'bruiloftsmaal èn de autos konden nog afgelast worden. Maar wie zal de kostuums, de broederies, de schilderwer ken, de motocyclet, enz., enz., betalen Er was in het geheel voor 't- huwelijk 33.000 fr^ onkosten gedaan. 't Ergste is dat de toekomende, op het vernemen dat hij een millioen ging trou wen, zijn plaats bij den ijzerenweg had opgezegd en dat hij intusschen al zijn spaarcenten had opgemaakt. 't Meisje geeft voor allen uitleg, dat zij bij eene 'kaartlegster was geweest en dat deze haar voorspeld had, dat haar toekomende haar zou laten zitten als zij geen groote .erfenis kon doen. In de streek tusschen Charleroi en Namen is er van niets anders spraak dan van die zaak. Vrijdag namiddag verwittigde de overste d«- zusters in het gasthuis van Venders de politie dat een zekere Ar- mand H.., 20 jaar oud. herhaaldelijk reeds schandaal had verwekt aan het, bed eener zieke, Josephine W„ en haar met den dood bedreigde, indien zij niet terug met hem kwam leven hij het verlaten van het gasthuis. Een officier van politie begaf zich naar het gasthuis en stelde prooe-ver- biial op tegen II.., die daar weer van zijnen neus aan 't maken was. Morrend trok op, zeggend dat men spoedig van hem nieuws zou vernemen. Langer dan Zaterdag moest men niet wachten. Rond den middag kwam hij in het gasthuis aan, in zulk een staat van opwinding dat men hem dein toe gang tot do zaal, waar zijne vriendin lag, niet dorst weigeren. Aan het bed der vrouw gekomen, en eer men iets doen kon om het te beletten, haalde hij een revolver to voorschijn en richtte dien op de zieke, alsof hij wilde gaan schieten. Op het hulpgeroep dezer laatste snel de men toe, maar de kerel plaatste teen het wapen togen den rechterslaap en schoot zich een kogel door het hoofd. De dood was oogenblibkelijk. Men kan zich een gedacht vormen van de opschudding bij de zieken in de zaal, getuigen yan het drama» Zondag aanstaande geschiedt de inhuldiging van het gedenkteë- ken opgericht tot verheerlijking van de oud leerlingen der Troepen- kinderen en Legerpupillenscliool gevallen gedurende den wereldoorlog zal deze plechtigheid met zijn tegenwoordigheid vereeren, De bevolking zal er aanhouden deel te nemen aan de betooging tot herdenken van dezen die in de schooljaren in een onderwijsge- sticht van onze stad de heldhaftige gevoelens hebben verworven om hun leven voor de bevrijding van het vaderland te offeren. Zij zal aan 's Konings vertegenwoordiger de eerbiedige hulde van genegenheid en verkleefdheid bewijzen bij zijn bezoek te Aalst en zijn blijde inkomst niet vreugde begroeten, De inwoners worden gevraagd de huizen te bevlaggen en te versie ren. x Aalst, 18 Juli 1922. De Burgemeester, F. DE HERT PROGRAMMA VOOR DEN 23en JULI 1922 9 u. 30. Vergadering in de Pupillenschool om zich in stoet naar de St. Martinuskerk te begeven. 10 u. Plechtige Mis tot nagedachtenis onzer voor het Vaderland gesneuvelde Helden, 11 tot 12 u. Bezoek der school. Vrijen ingang voor het publiek. 12 u. 30, (stipt). Lunch in de school. Eetzaal der leerlingen. 13 u, 30, Vergadering der deelnemende maatschappijen aan de statie, 14 u, Aankomst in de statie van Z, K, H, Prins Leopold. 14 u. 15. Ontvangst van Z. K.H. en de overheden ten Stadhuize, Optocht van den stoet samengesteld als vogt 1. Muziek der Pupillenschool. 2. Eereafdeeling der Pupillen, 3. Bond der Invalieden. 4. Société Royale des Anciens Enfants "de Troupe et Pupilles de l'Armée. Afdeelingen Brussel, Antwerpen, Gent. 5. Koninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend C. Amicale des Officiers de la Fandre Oriëntale. 7, Amicale des Sous-Officiers de la Flaudre Oriëntale, 8; Oud-Strijdersbond van Aalst. 9. Bond der Opgeeischten van Aalst, 10. Muziek van het 2e Grenadiers, 11. Koninklijke Maatschappij «L'Orphéori >f, 12. Maatschappij der Oud-Onderofficieren van Aalst, 13. Fanfare Les Vrais Amis Constants 14. Bond der Oud Wapenbroeders. 15. Onpartijdige Bond der Gedecoreerden voor daden van Moed en zelfsoppoffewng. 16. Fanfare van het Christen Werkersverbond Groen Kruis 17. Maatschappij der Machinisten en stokers der Belgische Staats spoorwegen. 18. Bond der Briefdragers, 15 u. Voorbijtocht van den stoet voor Z. K, H. én de overhe den die zich op het balkon van het Stadhuis zullen bevinden, 15 u. 30, Inhuldiging van het gedenkteeken, Aanspraken, Cantaten. 17 u. Bezoek der Pupillenschool door Z. K. H. Prins Leopold Voorbijtocht der school op den koer van het Gesticht. Turn- en schermoefeningen door de leerlingen, 17 u. 30, Vertrek van Z, K, II. Prins Leopold, 17 u. 45, Vertrek van den bijzonderen trein van Z, K. R, Bepaald in een bijzonder program ma. Verschillende oefeningen: én spelen binnen de school. Zanguitvoeringen door de Koninklijke Maatschappij 1' Orphéon Concert in de stad gegeven door het muziek van het 2e Grenadiers. N". B. 1. Bij de aankomst om 13 u. 30 zullen de maatschappijen moeten vergaderd zijn volgens de bovengemelde orde, in de Nijver heidsstraat, Bond der Invalieden aan het Hoofd, ter hoogte van den a Café Breckpot 2. De scholen der stad, zullen de haag vormen in d« volgende straten Statie, Statiestraat, Esplanadeplein, Leopold- straat, Groote Markt en Stadhuis. 3. De haag van het Stadhuis tot aan de Graanmarkt zal gevormd worden door het Pompierskorps met muziek en eene eereafdeeling de» Pupillenschool met muziek.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1