Edele Zelfopoffering a Sloitaeedsga dMslaJIsn BMIg drama ie Meerbeke-bij-Niesve De moordaanslag op Rathensn Voor Roemrijk Belgie Hevige brand te Arcderledd Bloedig geveebt tassshen Ghasieezen te Amsterdam KAMER TK \\'.\AT!S( IKiOT M:uf*ul;ig jmmiddag, tusschen. 3 en 4 6re, wcrd in bet Arisdonckstraatje eepe Stoutmoedige diefte gepleegd. Een kérel is iangd het. dakvenster in hel buis der chtCBnooten Aebiel Meire, fabriekwerker gedrongen, terwijl de man jn vrouw naar bun werk waren. De dief liecft al de kleederen van de 'ecbtgenooteu §estolcn2 drie saccochen biet geld en de spaarpenningen der kin deren. alsook eene som in geld bedragen de meer dan 300 franken. Do geburen hebben een kevel zien vluchten per rijwiel, voorzien van eene 'groote duivènmand, waarin hij al de kledingstukken had geborgen. De heer policiekommissaris Bouchier, verwittigd, heeft dadelijk een onderzoek ingesteld. Vermoedens wegen op een per- jtoon der wijk Beke, een oud-veroordeel de. TE INGELMUNSTER Zondag nacht, tusschen 11 en 12 ure, kwam Jules Ameye, beenhouwer, wonen de Brugstraat te huis. Nog eens langs achter gaande, stelde hij met verbazing .vast dat de achterdeur openstond als ook liet. venster. In de kamer rondzien de bemerkte hij dat eene kas was open gebroken en een som van 4000 fr. was gestolen., De vrouw en do kinderen die te bed waren, hadden niets geboord. De policiekommissaris verwittigd, kwam onmiddellijk ter plaats, verge zeld van den veldwachter, om de noodi- ge bcstatigingen te doen. Een bloedig drama dat het dorp in opschudding gebracht heeft, deed zich Maandag avond te Mcerbeke, bij Ninove voor. Sinds eenige weken bestond een on- verschil tusschen den genaamde Stevens, ongehuwd, 28 jaar, woonachtig bij zijne ouders alhiei^en een zijner gebu ren, zekercu Lieven Dedu6seleer. Deze laatste betichte den eerste, met of zon der reden, betrekkingen te hebben met zijne vriendin. Dedusseleer besloot zich daarover te wreken. Maandag avond bemerkten de gebroe ders Dedusseleer, Stevens in de straat. Lieven Dedusseleer ging recht op Ste ve as af en begon hem te verwijten. In zijn opgewondenheid, trok hij alopeens een groot, scherp geslepen keukenmes van onder zijn kleederen en sprong lijk een woesteling op zijn tegenstrever toe. Stevens werd doodelijk getroffen in de zijde ,ter hoogte van de nieren, en viel overvloodig bloed verliezend ten gronde. De misdadiger nam de vlucht, ver gezeld van zijn jongeren broeder. Dorpe lingen dio langs den weg kwamen, von den er het slachtoffer in uiterst zorgwek- kenden toestand liggen. Zij verwittig den de gendarmen en de kommandant 6po<xlde zich ter plaats. Men droeg den ongclukkigen Stevens bij doletov Van Bever, die hem zijn beste zorgen ver kende en vaststelde dat de toegebrach te wonde doodelijk was, daar de nieren gerakt zijn. Gezien de ergheid van zijn tocetand, heeft men hét slachtoffer per auto naar het gasthuis gevoerd. De ge- neesheeren wanhoopten hem te zullen kunnen redden. Dinsdag morgend lag Stevens nog al tijd in doodslaap en verwachtte men een noodlottigen afloop. Hot par'kgt is 's yooormiddags ter plaat:? gekomen, terwijl de gendarmerie de persoonsbeschrijving van den moor denaar in alle richtingen rondgezon den heeft. Klopjachten zijn gedaan in de bos- ichen van den omtrek, maar spijts alle opsporingen werden noch de plichtige, noch het wapen der misdaad ontdekt. Talrijke getuigen werden onderhoord. 5ten 'gelooft eén ernstig spoor te vol gen welk zou kunnen leiden tot de aan houding van Lieven Dedusseleer. X DE MOORDENAARS AANGEHOU DEN (Nadere bijzonderheden) Uit Berlijn verneemt Havas 18 d.d. navolgende bijzonderheden over de ont dekking van de moordenaars Zondagavond bemerkten twee toeris ten, die langs het kasteel van Saaleck voorbijkwamen, licht in den toren. Vol gens hen hadden de moordenaars van Rathenau zich daar verscholen, ofschoon M. Stein, een schrijver, die in het kasteel als een kluizenaar leeft, op reis was. De politie van Halle begaf zich op staanden voet naar het Kurort Koesen en beproefden in den toegegrendelden toren binnen te breken. De twee moor denaars klommen op den torentrans, wenkten de toeristen toe en riepen een Leve Ehrardt uit. Gisteravond keerde de politie tegen 7 uur weer en verbrijzelde de deur met bijlslagen. Beide moordenaars lagen le venloos utgeetrekt zij hadden zelf- M. Stein beschouwt men als mede plichtige. Parijs, 18 Juli. Men seint uit Ber lijn aan L' Intransigeant Het on derzoek met betrekking tot den moord op Rathenau heeft uitgewezen dat Te ch ov gewoon was regelmatig tennis te spelen, in een voorstad ten Westen van Berlijn. Den dag van den moord kwam hij tegen den middag op het tennisveld en verklaarde dat Rathenau binnenkort ging vermoord worden en speelde rustig voort. In den namiddag van den daarop volgenden dag, kwam hij met de auto, welke ten dienste gestaan had van de moordenaars; hij ontmoette een jonge vrouw die in de auto plaats nam, en ver trok. Dienaangaande merken de bladen op dat hot onderzoek wel slecht moet ge leid geweest zijn, daar Techov in dezelfde auto in de voorsteden van Berlijn kon rondrijden zonder verontrust te worden. HET KASTEEL SAALECK. STEIN OP DE VLUCHT Berlijn, 18 Juli. Het kasteel Saa leck waar de lijken van Fisher en Kern gevonden werden, is een schilderachti ge ruine? bestaande uit twee tokens, waar van de eene hersteld werd, en bewoond is door clen letterkundige Stein,. die doorgaat als een ultra-nationalist. Men denkt dat hij de moordenaars heeft ge»- hergd. De policie heeft hem vruchteloos op gezocht; men veronderstelt, dat hij ge vlucht is. De policie zal móeten uitma ken in hoever hij betrokken was in de samenzwering tegen Rathenau, en na gaan waar Fisher en Kern de tien da gen hebben doorgebracht, sedert zij te Lenzen werden gezien. Het Havas agentschap meldt uit Parijs De Figaro kondigt aan dat hij voortaan een speciale bladzijde aan Bel- gie wijdt. Het eerste artikel van deze bladzijde is van de hand van den heer Robert de Fiers, van de Fransche Academie en is getiteld Roemrijk Belgie Ziehier het slot van dit prachtig ar tikel Een bladzijde aan Belgie wijden is ze nog aan Frankrijk wijden. De entente tusschen de twee naties is thans zoo vol ledig, zoo broederlijk, dat het onder- 14° Vervolg. Ja ik ben krankzinnig, herhaalde Jean- aette, krankzinnig van droefheid en wanhoop. Meester, smeekte de oude dienaar, wees niet zoo hard legen haar, zij is uw kind. Die rampzalige is niets moer voor mij. Louis, Louis, hernam Pandolle, kunt gij na de ontzettende gebeurtenis van dezen nacht nog onverbiddelijk zijn? Moet gij niet ▼celeer vergeven Dui onl omroerde, hij was eenige oogenblik. ken besluiteloos, en èón hevige kamp woede in zijn boezem. Eindelijk zich tot zijn dochter wondende, sprak hij Om de nagedachtenis van uw moeder, die zen rechtschapen en eerbiedwaardige vrou w was, wil ik nvidelijden met u hebben. Ik ▼ergeef u niet, maar ik sta u toe, in dit huis te blijven. Na mij diep ongelukkig tc hebben ge maakt, hernam Jeannette met bijna verstikte item, na hem gedood te hebben, meent gij buitengewoon edelmoedig te zijn door mij bet leven te laten... en dat noemt gij mede lijden. Zoudt ge denken dat ik thans nog wil leven, nu ik geen hoop meer heb Waarom 90U ik leven Om onafgebroken te weenen en te zuchten Ge hebt mijn geheim ontdekt ge wist dat ik schuldig was ik had u be. drogen en zwaar beleedigd, dat is zoo, en gij had het recht mij rekenschap te vragen van mijn gedrag. Ge had mij moeten ondervra gen, ik zou alles gezegd hebben, uw woe- de zou vrecselijk zijn geweest, ik weet het maar ge zijt mijn vader ge hebt het recht mij te straffen ik zou dus zonder te klagen uw bestraffing hebben geduld. Hij was een ellendeling. Niemand ken de hem hij hield zijn naam geheim. Hij hield dien niet geheim, hij kende hem zelf niet. Maar hij hoopte dien thans te weten te komen. Hoopvol en vertrouwend zou hij vertrekken. Hij zou weldra zijn terug gekomen met een naam, een familie, mis schien met een vermogen, hem rechtgevende om u mijn hand te vragen. Leugens leugens Neen, 't is de waarheid de ongeluk kige kon niet weten, dat ge hem langs den weg zoudt opwachten, om hem te dooden. Jeannette barste in snikken los. Ik duld niet dat gij huilt, zei Dupont hardvochtig uw tranen zijn een nieuwe be lediging voor mij. Met diepe verontwaardiging en met von kelende oogen richtte zij zich op. Zoudt ge mij willen verbieden te wee- duimsch diplomatie geen andere kwaad- Daitsche diplomatie geen andere kwaad sprekerij gevonden heeft dan ons te verwijten dat wij gaarne over Belgie spreken, als over een onzer provinciën domme en ellendige lastertaal, geheel in strijd met de waarheid, want het ligt niet alleenlijk in onze tradities en. in onze liefde voor de vrijheid, maar ook in ons hart dat wij oj^ het gewens'Chte' oogenblik bereid zouden zijn, de rede nen te vinden om de souvereiuitoit van liet Koninkrijk voor hetwelk wij een eerbied, gemengd met erkentenis en teerdorheid, koestren, te verdedigen en te beschermen. Dan volgt een lang intervieuw van den lieer Devèze, minister van Nationa le Verdediging, die zijn plannen van militaire hei-inrichting van Belgie uit eenzet- De speciale bladzijde bevat verder nieuwstijdigen, een artikel over de lalen- kwestie, en z. V Dinsdag namiddag is brand ontstaan in de caoutchoiicfabriek, gestaan Zout- etraat, te Anderlecht. Geburen gaven het noodsein en wel haast waren de pompiers ter plaats. Bij hun aankomst stond een groot werkhuis uitgevend op de Grondelingenstraat, in volle vlam. Groote hoeveelheden stof fen die een walgelijken reuk versprei den lagen daar te branden. Dc pompiers moesten gazmaskers aan trekken en meer dan een uur werken om 't vuur meester te worden. Al wat in '4 werkhuis was is de prooi der vlammen geworden. De schade is aanzienlijk. De oorzaak van den brand is niet gekend. Dank aan het krachtig ingrijpen der pompiors konden de afhankelijkheden der fabriek gevrijwaard en een echte iiamp vermeden worden. 1 DOODE, 2 ZWAAR GEWONDE. Men meldt'ons uit Amsterdam Maandag namiddag omstreeks half vier is in de Chineezen verblijfplaats van de Stoomvaartmaatschappij Nederland aan do Javakade een gevecht ontstaan onder de daar verblijf-houdende Chi neezen, waarbij één hunner met revol verschoten gedood en een andere zwaar gewond is. Toen de commissaris van politie met een aantal tfgentèn, gewaarschuwd door personeel van de maatschappij, op het tooneel van den strijd verscheen, had den de meeste Chinèezèh reedé de vlucht genomen. Zij trdffeh'er nog enkelen aan, die ook trachtten zich uit de; voeten te maken, maar die zij wisten aan te hou den. De eerste bedenkelijke ontdekking, die de politiemannen deden, was, dat zij allemaal geladen revolvers bij zich hadden, die in beslag genomen zijn. Het onderzoek gold in de eerste plaats de W. C., omdat de politie bij een vorige bloedige vechtpartij geleerd had, dat jje Chineezen, als er soms dooden vallen, die bij voorkeur daar verstoppen. En inderdaad vonden zij er het lijk van een Chinees, die door verschillende kogels getroffen was. Verder het gebouw doorzoekend, proffen zij, in een hoek ver borgen, een anderen Chinees bewuste loos en zwaar gewond aan ook hij had verschillende schotwonden. Het onderzoek voortzettend in dc na bijheid van het Chineezen verblijf, spoedden de politieagenten zich naar de Prins Hendrikkade, waar een schot ge lost was, en waar zij een gewonden Chi nees zagen liggen. Op hetzelfde oogenblik zagen zij een nen riep zij met drillende slem, mijn tranen zullen nimmer opdrogen. Nu tusschen ons beiden een onmetelijke klere gaapt, deins ik niet terug en wil niet verzwijgen wat voor u nog verborgen was. Voor den rechter te Firmany zwoer ik Philippe eeuwig trouw en vereenigde ons de baud des huwelijks voor altijd. Het uur om u dit bekend to ma ken was nog niet gekomen, maar gij hebt het uitgelokt. Die onverwachte verklaring was een nieu we ontzettende slag voor Louis Dupont. Pandolle riep hij razend van toorn, ik heb geen dochter meer! Daarna zich tot Jean nette wendende vervolgde hij Rampzalige, gij hebt goed gedaan, mijn medelijden te weigeren. Ga, ik heb voor u geen medelijden meer. Ik laat u aan het lot over ik verloochen u ik verjaag u Ga, ga, en neem mijn vloek mede, ik vloek u. Met een dreigend gebaar wees hij naar de deur. Maar dat is onmogelijk riep de oude dienaar wanhopi* gij zult uw docht verja gen, ik verzet er mij legen. Zwijg hernam Dupont op doffen toon lk wil haar niet meer zien. Laat haar van hier gaan ik heb haar gevloekt Laat haar gaan waar zij wil. Met vaste schreden ging Jeannette naar anderen Ghifiécs djen man- naderen 'eiï bjmiéuw een scbot op hem -afvuren.' Toen de inspecteur dézen aanvaller wilde grijpen, richtte deze ook op hem zijn revolver, maar trachtte te vluchten toén de inspecteur. Jieiri op zijn beurt rijn vuurwapen vóör den neus hield. Een burger wierp den vluchtende zijn rijwiel voor de voeten, zoodat hij Lwarïi te vallen, en nu was de man spoedig i overweldigd, ontwapend en geboeid. Maar intusschen was weer een andere Chinees op den nog steeds op de tram rails in een bloedplas liggende gewonde afgekomen en ook deze loste op het slachtoffer nog een revolverschot. Ook hij werd onmiddellijk aangehouden. De gewonde is met schoten door bei de armen en een vermoedelijk levensge vaarlijke borstwond naar het binnengast huis vervoerd. Op aanwijzing van een burger is nog een derde Chinees aangehouden ook hij zou geschoten hebben op zijn reeds .gewonden landgenoot. Dat allen zoo op dezen eenen man gebeten waren deed het vermoeden rijzen, dat hij de moor denaar zou zijn van den op de Javakade doodgeschoten Chinees, maar eenige ze kerheid hieromtrent heeft de politie nog niet kunnen krijgen. In alle Chineezen-Hogementen der buurt word onmiddellijk een onder zoek ingesteld ongeveer twintig Chi neezen bevinden zich thans in hechte nis. %/V%- ZITTING VAN 18 JULI DE WET OP DE HUISHUUR De Kamer zet de bespreking yoor over liet hoofdstuk II der wet op de huishuur, betrek hebbende op de beper king der huishuurprijzen. M. WAUWERMANS ibekampt een amendement van M. Meysmans waarbij de tabel der gemeenten herzien in de eerste lezing (art. 9) hersteld wordt voor de verhooging der huurprijzen in zeke re gemeenten der Brueselsche omgeving. Een amendement van M. Pécher, in verband met een amendement der Mid den sektie,. waarbij do eigenaar eene verhooging van 10 p. c. voor herstellin gen kan bekomen, zonder dat die ver hooging 15 p. c. overschrijde, wordt bij zitten en reen te taan aangenomen. M. TSCHOFFEN vraagt, nu de Ka mer dit amendement gestemd heeft, het amendement Orion te verwerpen. M. WAUWERMANS tracht te be wijzen dat zekere andere lasten aan de eigenaars kunnen toegeschreven wor den en vraagt, dat zij aan de huurders zouden opgelegd worden. j Dit amendement wordt verworpen. Art. 8 en 9 worden aangenbmen. Het amendement Drion, aangenomen in eerste lozing,, en dat een bijgevoegde verhooging voorziet voor taksen én lak ten op de woningen, wordt intweede le zingverworpen. Artikel 10 Eene lange bespreking volgt over art. 10, dat ten 3lotte aangenomen wordt in den tekst der middensektie De bij de artikelen 8 en 9 voorziene maximum-prijzen zijn van toepassing zoowel op de verlengde als op de loopen- de huurovereenkomsten, evenals op die welke na het in werking treden van deze wet gesloten worden, onverschillig of de perceelen al dan niet gemeubileerd ver huurd werden. Het artikel wordt ter stemming gelegd en bij naamafroeping aangenomen met 71 stemmen tegen 70 en 1 onthouding. Artikel 11 Art. 11 dat voorziet, dat in geval van on verschil de rechter* uitspraak zal doen wordt aangenomen. Artikel 12 Aan art. 12 (herziening der verleng de huurovereenkomsten) verklaart M. PONCELET zich tegen de wijze waar op het artikel opgesteld is. de deur. Pandolle wilde haar tegenhouden. Neen, neen, ik wil geen uur langer in dit huis blijven. Maar, ongelukkige, riep de oude die naar met tranen in de oogen, waar wilt gij heen Ik weet het niet. Oneen, gij zult niet van hier gaan. Louis in naam des hemels, houd haar terug Dupont bleef onbeweeglijk ©n sprak geen woord. Goede Pandolle, sprak Jeannette, doe geen poging om mij terug te houden, 't zou nuttelooze moeite zijn... Ik wil van hier. Ik ben verjaagd en vervloekt. Pandolle, Pan dolle, vergeet mij niet, denkt nu en dan aan de ongelukkgie Jeannette Zij ijlde de kamer uit en liep snel den trap af. Pandolle wilde haar volgen. Blijf riep Dupont op bevelenden toon. De oude dienaar gehoorzaamde. Jeannette verliet het huis langs de kleine achterdeur, snelde den tuin door, volgde een smal pad tusschen twoc heggen en bevond zich spoedig buiten het grondgebied van Espoir. Pierrre was bij zijn meester gebleven, in de boop dat deze nog tot hem zeggen zou M. VANDERVELDE verklaart ook dat. hij met den tekst niet 't akkoord is. M. MASSON, minister van Justicier neemt den tekst der. 'mid densekt ie, zoo als voorgesteld door M. Tschoffen, niet aan. M. MEYSMANS verdedigt een amen dement waarbij de sommen die door dc huurders te veel gestort werden, door de eigenaars terugbetaald' moet worden mits rekening te houden van de wette- lijke verhooging. M. TSCHOFFEN verklaart dit amen dement niet aan te nemen. M. MASSON, minister van Justicie, komt op tegen zekere woorden van M. Moysmans waarin deze laatste verklaar de dat do minister uit persoonlijke rede nen zekere artikelen der wet verdedigde., De linkerzijde teekent protest aan. M. MEYSMANS. - Gij verdraait mijne woorden. M. MASSON. Het is niet mogelijk terzelfdertijd burgerlijke en andere strafbepalingen te voorzien. M. MEYSMANS verklaart dat er voorgaanden zijn. STEMMEN RECHTS EN LINKS De stemming Het amendement Meysmans wordt verworpen. Men gaat over tot de stem ming er zijn drie teksten. Deze der middensektie wordt verwor-» pen. Men stemt vervolgens op den tekst aangenomen in eerste lezing, met eene bijvoeging dóór de Kegeering. M. BRUNET doet uitschijnen dat de tegenstrijdigheid, die zioh voordeed bij de eerste lezing, blijft voortbestaan. Men zou dus eerst art. 10 moeten herzien I Artikel 13 Art. 13 wordt aangenomen in den tekst der eerste lezing. Hoofdstuk JIJ. De Kamer begint de bespreking van het tweede hoofdstuk dat betrek heeft op de opeisching der woonsten. Art. 14 wordt aangenomen. Al de andere artikelen worden ook opvolgentlijk aangenomen. De Kamer gaat over tot de stemming op het geheel der wet op de huishuur, die aan genomen wordt met 74 stemmen tegen 37 en 24 onthoudingen. STEMMINGEN Er wordt vervolgens hij naamafroe^ ping gestemd op de volgende wetsvoor stellen 1. Bijcredieten. 2. Verhooging van het zegelrecht ge steld op de verlofbrieven voor het dragen van jachtwapens en Voor het jagen met den hazewind en invoering van een ver lofbrief voor het vogelvangen met netten en van eene taks op de inrichtingen van eendék ooien. 3. Arbeidsovereenkomst voor bedien* den. v 4. Goedkeuring der overeenkomst ge-< sloten te Parijs den 3 ONovember 1921 tusschen Belgie en Frankrijk betreffen de den onderstand. 5. Goedkeuring der aan de artikelen 4, 6, 12, 13, 15 en 26 van het Pact van den Volkenbond toegebrachte wijzigin- ken wélke de Tweede Vergadering van den Bond in zijne zittingen van 3, 4 en 5 Octobro 1921 aangenomen werden. 6. Machtiging tot het innen van ijk- geld voor maten en gewichten en wijzi ging van zekere artikelen der wetten van 1 October 1855 en 30 October 1903. Instelling van een Werkreehtersraad te Phillippeville. 8. Goedkeuring der deelneming van den Staat aan de oprichting der vereeni- ging zonder winstgevend doel, genaamd Paleis der Schoone Kunsten te Brussel, enz. 9. Domaniaile overeenkomsten. Bovenstaande wetsvoorstellen wordeö allen aangenomen. De zitting wordt ge heven om 7 uur 20. De Kamer gaat in verlof tot 17 Octo ber. roep haar terug! Loop haar na Maar de woorden die hij verwachtte, werden niet uit. gesproken. Evenwel werd Dupont na verloop van eenige oogenblikken doer een zenuwachtige benauwdheid overvallen zijn haren rezen te berge, zijn tanden klapperden op elkander Louis, ge zijt ziek, ge zijt lijdend, zei Pandolle. Ziek, neen Maar ik weet niet wat mij overkomt. Mijn hoofd brandt, mijn leden zijn als gebroken, mijn borst schijnt vaneen- gereten te worden, mijn gezicht wordt bene veld, en ik zie, ik zie. bloed Zou dat het berouw zijn mompelde Pandollö. Het waf slechts een oogenblik van zwakte, waartegen Dupont zich verzette en die spoe dig overwon. Hij ging naar zijn kamer terug, waarheen Pandolle hem volgde. Hij nam aan zijn bureau plaats en trok een lade uit, waaruit hij twee geladen pistolen nam, die hij voor zich legde* Wal wilt gij daarmee doen vroeg Pan« in den hevigsten angst. Dupont deed een woesten lach hooien. Ik kan immers verwachten dat de gen darmen hier zouden komen, zeide hij koel. l'l Verrolgl-Ï 2

De Volksstem | 1922 | | pagina 2