Vrijdag 21 Jnll Zaterdag 22 Juli 1922 LEOf* MABILLE De msord op maarschalk Wilson De vreeselijks ramp fe Gonillet Koning Albert Ie Brugge Hel geval Daels De Velkeeikiid Een vriend der Belgische vluchtelingen in Engeland verongelukt Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVIII» JAARGANG NUMMER 144 DAGBIjAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffkl-Db Gairar u blicltejt bullen het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agontuchap Havas, Adolf Maxlaan,13 te Brussel8, PJaoe de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G. 4 H. Victor Zon op 4,12, ouder 7,43 H. Maria Magdelena Zon op 4,13 onder 7,42 Nieuwe Maan den 24 KB Nog een gekende, gewaardeerde, geeerde staatsman, die komt te ver dwijnen Léon Mabille was een van onze beroemde katholieke voorman nen en leiders. Geboren te Roeulx 'den 24 Maart 1845, student aan het '.Tezuiteneoltege te Bergen en aan de Hoogeschool van Leuven, werd hij dokter in de Rechten uitgeroe pen in 't jaar 1866. Welsprekend advokaat onver saagde werker, kaholiek van een stuk, weldoener van zijn geboorte stad wiens burgervader hij sedert lange jaren was, voorvechter in het katholiek Walenkamp blijft zijne gedachtenis in zegening. Als volksvertegenwoordiger van Zinnik, als reehtsleeraar aan de 'Katholieke Universiteit van Leu ven, mag hij voor zijn stiptheid, grondige kennissen, volle verkleefd heid en nooit achteruitdeinzende zelfopoffering hooggeprezen blij ven. Als katholiek-demokraat in den vollen zin des woords wilde hij goed doen en zaligheid bezorgen aan de weikersklas en idaahom hield hij zich niet op bij woorden, en schoon spreken maar vertolkte zijn streven in daden en schonk aan zijn ge boortestad een pracliig werklieden huis dat als een model in de sociale werking mag aanzien worden. De bonden en werken die hij in 't cen ter en in Henegouwen stichtte zijn ontelbaar. Zijne overtuigde gedachten ston den rotsevast en 't was met Arthur Verhaegen, Michel Levie, Pottier en Kurtli dat hij eerst de ware ka tholieke democratie wilde doen bo- venzwemmen. Die gedachten verdedigde hij op congressen en volksvergaderingen met al de edelmoedigheid zijns her- te en met al de welsprekendheid die hem eigen was. Als hoogleeraar beminde hij het Recht en de rechten. Vijftig ge slachten van studenten kunnen de ze getuigenis afleggen ten zijne voordeele en zullen dan de volle waarheid op verre na. niet te buiten treden. Gewetensvol kwam hij zijn pro- fessorstaak na, alhoewel van jaren reeds en somtijds zeer vermoeid .wist hij immer dien last te dragen en zijn plicht hier nog te kwijten. De Leemte van lloeulx ging voor niets achteruit wanneer het zijn politieke, besturende en docee- rende pliditen gold. Léon Mabille was een karakter, omdat hij als een volbloedig, plicht- beseffend en plichtvervullend kris ten leefde. De intrest kon hem niet baten. Goed doen aan allen was pijn leus. Als lid der Kamer stond hij in hij zonder aanzien hij zijne colle- gas. Niet te verwonderen want hij was een der oudste leden van de Wetgevende macht, een die zijn mandaat behertigde en door zijne tegenwoordigheid niet alleen al de zittingen maar ook de besprekingen door zijn gloeiend overtuigend en geestdriftig woord vereerde. Zulk leven, zulke dood Immer had Mabille geleefd als een oprecht Katholiek die God en Kerk en zijn evenmensch uit ter herte beminde, zoo insgelijks zou hij overgaan tot een beter leven. Op 't onverwachts ontsteld maak te men hem zijn toestand kenbaar. Ik ben gereed, sprak hij, men vreest de döod als men ze van verre ziet aankomen, doch van hij is 't niets. Een Mabille legt zich slechts te bed. om te sterven. Ik zou nog eenige maanden willen leven voor mijn studenten en mijn goede wer ken doch dat de wil des Heeren geschiedde. Nooit had onze held een eeretee- ken willen aanveerden doch de medalie van Koning Albert moest hij dragen en deze werd hem ver leend om al de diensten binst den oorlog aan de Centerbevolking door hem bewezen, Mabille was een door en door kristen jonkman. Al wat hij won schonk hij edelmoedig weg aan de goede werken. Kan het missen dat zijn geboor testad, de Katholieke Hoogeschool, de Kamer en zijne overtalrijke vrienden in rouw zijn gedompeld en zijn afsterven beweenen MARC ERRATA. In ons hoofdartikel van gisteren is een drukfeil geslopen, op de 8ste regel staat honden, het moet zijn bonden, zijn gebonden en terdege. DE MOORDENAARS TER DOOD VEROORDEELD Ziehier in welke omstandigheden de moordenaars van maarschalk Wilson ter dood veroordeeld werden. Na een zitting van drie uren, ging de jury tot de beraadslaging over. Deze duurde slechts drie minuten. Toen het doodvonnis tegen de moor denaars uitgesproken was, vroeg men of zij nog iets te zeggen hadden. Dunn stond recht en antwoordde I'k heb dit te zeggen er bestaan en er hebben zekere uitzonderingen op de algemeene regels der justitie bestaan. De rechter liet hem -echter niet uit spreken en deed 'hem opmerken dat hij in de gerechtszaal geen politieke propa ganda te voeren had. O'Sullyvan legde alsdan de volgende verklaring af Al wat ik gedaan heb, heb ik voor Ierland gedaan en ik ben fier voor Ier land te mogen sterven. Alvorens de zaal te verlaten drukte Dunn de hand van zijn kameraad. Daarna wendde O'Sullyvan zich tot het publiek en riep uit Gij kunt mijn lichaam doodon, maar mijn ziel zult ge niet hebben I Dunn op zijne beurt verklaarde De pers heeft mij doen doorgaan als een vagebond en een moordenaar, maar ik kan u verzekeren dat do drijf veer die mij tot den moord gevoerd heeft, rijpelijk overwogen was zooals al de vrijwillige offers, door den grooten oor log gevergd. Ik heb geen geld ontvangen voor de begane daad ik houd er aan te verklaren dat ik er op reken geoordeeld te worden door een Hooger Hof en ik weet dat dit Hof van de zuiverheid mij ner nizichten rekening te houden. 34 SLACHTOFFERS VOOR MEER DAN EEN MILJOEN FRANK SCHADE {Nadere bijzonderheden) Ziehier nadere bijzonderheden over de vreeselijke ramp van Couillet waar van wij reeds gisteren in onze laatste berichten melding maakten. De ramp deed zich voor Woensdag morgend, rond 11 ure, in de Ifsines Mé- tallurgiques du Hainaut, te jCouillet. Een hoogoven welke pas eenige dagen in dienst was is gesprongen, doordien zich een gaszak had gevormd bin nen in den hoogoven. Het aantal slachtoffers bedraagt thans. 34. Reeds zijn 4 gekwetsten overleden. Ilct zijn de genaamden Gustaaf De Sterck, van Couillet, René Plasman, van Couillet; Cyriel De Smedt van Mon- tigny-sur-Sambre en Jean Georgery van Tien andere slachtoffers zijn zoo erg gekwetst, dat men ieder oogenblik hun overlijden verwacht. Zoodra de ramp gekend was, snelle eene ontelbare menigte naar de werk huizen der Usines Metallurgiques. Hart verscheurende tooneelen hadden plaat? in het gasthuis gehecht aan de werkhui zen. Zaterdag laatst was een der vijf hoog ovens der maatschappij in gang gesto ken cn werkte normaal, het gesmolten ijzer naar de staalgietcrij stroomeod. Woensdag; morgend rond 1/2 ure, had een klein ongeval plaats. Een her stelling weird gedaan en rond 9 1/2 ure werd de hoogoven terqg in werking ge bracht. Rond 11 nre de dr'-wVnp; nat te hoog. M. Wattrin, chef der i'abrikaiic,. deed overgaan tot de gewone manceuvers in dergelijke gevallen, 't is te zeggen, den wind afsnijden. De wind was nog niet gansch afgesneden, toen de binnen- 1 oven-met het ijzererts inzakte, eene ont ploffing teweeg brengend welke heel de kuip deed instorten. De ontploffing was niet al te gewel dig, doch brandende gassen, gloeiend erts, enz. verrasten de worklieden in de plaats aan den arbeid. De ingenieur, M. Leon Renson, be- bond zich op den hoogoven. Hij werd midden in de gloeiende massa geslingerd en werd vreeselijk verbrand over heel het lichaam. Men hoopt evenwel hem nog te kunnen redden. De 1500 werklieden snelden onmid- delijk hunne ongelukkige werkgezellen ter hulp. Een dezer was op den slag ge dood geworden. Twee andere bleven on vindbaar. De slachtoffers werden naar de kli niek van het werkhuis overgebracht, al waar kort nadien vier hunner aan hunne •verwondingen bezweken. Het is ongeluk kiglijk te_ vreezen, dat nog verscheidene anderen ook hunne wonden niet zullen overleven. De slachtoffers zijn waarlijk ellendig om aanschouwen. Hun hoofd is vreese- lijk gezwollen; allen hebben ijselijke brandwonden en schijnen door grauw vuur gekwetst te zijn. Het parket van Charleroi is Woens dag in de werkhuizen afgestapt. Donder dag zouden de ingenieurs van de kom missie deir mijnen een onderzoek doen, om de ware oorzaak der ramp vast te stellen. De schade wordt op meer dan een miljoen frank gerekend. Op het oogenblik der ramp was de werkman Gustaaf De Sterck bezig de ijzeren banden welke den hoogoven om ringen te herstellen. Hij werd in de gloeiendo massa ijzererts geslingerd en brandde levend, toen zijn werkgezel len er konden in gelukken hem eene koord toe te werpen waarmede zij hem buiten trokken. De Sterck was echter reeds zoo gruwelijk verbrand dat hij kort nadien bezweek. De twee ongelukkigen die in het ijzer erts begraven werdeix zijn Cyriel De Smet en Rene Plasman. Toen men hun ne lijken kon terugvinden waren zij to taal onkennelijk. NOG EENE ONTPLOFFING Rond 6 ure 10 's avonds had eene nieuwe ontploffing plaats waarvan de oorzaak nog onbekend is. Deze ontplof fing veroorzaakte de gedeeltelijke instor ting der schouw van den hoogoven. On geveer twintig meters dezer schouw zijn ingestort. M. Wattrin die door een toeval bij de eerste ontploffing ongedeerd gebleven was, kreeg nu een deel steenen der schouw op het hoofd, waardoor hij erg gekwetst werd. Hij moest na verzor ging naar zijne woning overgebracht worden. In strijd met hetgeen gemeld wordt, is de werkman Jean. Georgery niet over leden. Ongelukkiglijk zijn er 's avonds nog verscheidene andere slachtoffers bezweken. De lijst der dooden is thans volgt Cyriel De Smet Adelin Gra vy Duterne Maurice René Plasman Piot Arthur De Sterck Gustaaf; De Packer Gustaaf. Avonds verdrong zich eene overtal rijke menigte rond de plaats der ramp. Het bestuur der werkhuizen had doen afkondigen, dat de afdeeling pietmo lens den volgenden nacht niet zou ar beiden. Koning Albert is gisteren naar Brug ge geweest om er de koloniale en zee vaarttentoonstelling alsook de landbouw tentoonstelling te- gaan bezoeken. Rond 10 ure kwam de koninklijke trein te Brugge aan. De Koning werd bij zijn afstappen verwelkomd door gou verneur Janssens, schopene Ryelant en arrondissementskoramissaris Coppieters de Bisthovcn. Na de gebruikelijke voorstellingen wordt de Konng en zijn gevolg naar den uitgang geleid, alwaar hij op eene groot-, sc'he ovatie onthaald wordt door de on telbare menigte. Op den weg naar het stadhuis moest het rijtuig waarin de Koning plaats ge nomen had telkens en telkens stilhou den, om kinderen toe te laten bloemen garven aan te bieden namens de ver- schillige buurten der stad. Ten stadhuize voerde M. Ryelandt het woord, namens hel stadsbestuur. Do Kon ine: beantwoordde deze rede voering met geluk wensen 111 gen aan Brugge om haar moedig gedrag tijdens den oorlog en de hoop uit te drukken dat de stad steeds moge groeien en bloeien. De redevoering, met kloeke en klare stem uitgesproken, wordt dikwijls met toejuichingen onderbroken, en bij bet- einde met eene donderende ovatie be groet. ïfc Do vorst doet zich talrijke overhe den voorstellen en vervolgens begeeft de koninklijke stoet zich te voet naar de H. Bloedkapel. Aan den trap werd liij begroet door M. Fraeys, voorzitter der rechtbank van Brugge en proost dei- Edele Confrérie, omringd door leden allen met geschiedkundige toga gekl< Dan wordt Z. M. opgewacht door Mgr. Waffelaert, 'bisschop van Brugge, die hem naar een, bidstoel voor het altaar leidt. Tijdens eene korte plechtigheid opge luisterd door Scola Cantorum, van bet- Groot Seminarie, geeft Mgr de onschat bare relikwie te kussen aan den Ko ning. De Vorst begeeft zich vervolgens naar het gouwhuis, waarna ontvangst der provincieoverheden en feestmaal aan 35 overheidspersonen. BEZOEK AAN GRAAF \TSART Te half 3 is de Koning, vergezeld van graaf d' Oultremont, in auto een bezoek gaan afleggen bij den heer burgemees ter, graaf Visart, dewelke aan het ziek bed is gekluisterd. Deze attentie van den Vorst voor den eerbiedwaardigen ouderdomsdeken van de Kamer heeft in de stad een diepen in druk verwekt. De oude en ziekelijke burgemeester toonde zich diep aangedaan door de at tentie des Konings. Daarna ging de vorst de verschillige tentoonstellingen bezoeken. Toen liij zich dan naar de statie begaf om naar Brussel terug te keeren, had er eene onbeschrijflijke volksbetooging plaats, Koning Albert ter eere. Ook drukte Koning Albert herhaalde malen zijne groote voldoening uit over het onvergetelijk onthaal. Ingevolge besluit, in den Kabinets raad van Dinsdag genomen, heeft M. Hubert, minister van wetenschappen en kunsten, de volgende beslissing geno men, die Woensdag aan tie belangheb bende meegedeeld werd De Minister van wetenschappen en kunsten^ X Overwegende dat M. Franz Daels, 1 eeraar ter fakulteit van geneeskunde ter Hoogeschool van Gent, in het publiek eene ze"er erge 'bschuldiging uitgebracht heeft tegen Belgische generaals, in de ze bewoordingen a Nooit zullen wij vergeten hoe Belgische generaals zich het recht toekenden Vlaamsche batal jons in het vuur te jagen om ze in Vlaamsch bloed te rehabiliteeren. Overwegende dat er uit de verkla ring van M. Daels, in het disciplinair onderzoek, blijkt dat deze beschuldiging enkel gc-eteund was op de getuigenis door M. den luitenant-generaal Drubbol, tijdens het proces Dosfel gedaan, zooals zij door zekere dagbladen en zekere ge tuigen overgebracht waren Overwegende dat, zonder stil te blij ven bij het gebrek van elk aanneembaar bewijs der ten laste gelegde bewoordin gen, en om een einde te stellen aan eene legende, schadelijk aan de goede ver standhouding tusschen Belgen, de Minis ter van Wetenschappen en Kunsten M. den Luitenant-Generaal Drabbel ver zocht zijne getuigenis te herhalen Overwegende dat M. Daels, na kennis genomen te hebben van deze getuigenis, verklaarde Voor de geschreven ver klaring van M. den Generaal Drabbel, steunend op de prot-estaties die zij bevat, verklaar ik gelukkig ie zijn de beschul diging, tegen de Belgische generaals ge daan te kunnen intrekken ik veront schuldig mij van M. den generaal Drub- bel, in 't geval gebracht te hebben, m ik verzoek M. den Minister van Weten schappen en Kunsten den Generaal de uitdrukking van mijn spijt te willen overmaken. Overwegende dat deze eerlijke beken tenis van vergissing, deze verontschuldi ging en dit spijt verzachtende omstan digheden uitmaken Overwogen de-dat, in een andere plaats van 't zelfde verslag, M. Daels ook zegt De houding van Belgie tegenover Vlaanderen zal onvermijdelijk de hou ding tegenover de Vlamingen ook be palen naar de houding van Vlaamsche leiders on intellectueel en tegenover hun eigen volk. Overwegende dot zoo het veile :lon van M. Daels niet toelaat zijne vaderlands liefde in twijfel te trekken, en zoo de tweede uitdrukking de eerste verzacht, liet niet min waar is dat deze dubbel zinnige woordspeling kan uitgelegd wor den in den zin der goedkeuring van een voorwaardelijk loyalism, en dat zij in hooge mate af te keuren is Overwegende dat zulke brooze bewijs gronden niet kunnen volstaan om de ver schooning van den goeden trouw van zulke erge aantijgingen, van aard om zoo diep het openbaar geweten te schok ken, in te roepen dat zulks vooral Jiet geval is wanneer de beschuldiger een man van wetenschap is, gewoon de fei ten met juistheid na te gaan, en een hoogleeraar, wien zijn ambt het gevoel zijner verantwoordelijkheid oplegt Overwegende dat de fout van M. Daels verzwaard is door liet feit dat de hom toegeschreven woorden niet uitgesproken werden in het vuur eener onvoorberei de redevoering, maar in een geschreven verslag voorkwamen, dbor M. Daels Zelf aan de openbaarmaking geleverd Overwegende anderzijds, dat de toe geschreven woorden door den betichte niet uitgesproken werden in de uitoefe ning van zijn ambt Overwegende daarenboven, dat M. Daels tijdens den oorlog bewijzen gele verd heeft al9 heelmeester aan liet front, van eene zelfopoffering die erkend ge worden is door het verleenen van eervol le onderscheidingen, waar tusschen liet Militair Kruis der Leopoldsorde met palmen en het Oorlogskruis Overwegende dat er een tuchtmaatre gel noodig is voor de bedreven dubbele fout dat deze maatregel in verhouding moet zijn met de ergheid-der feiten en rekening houden van hoogergemelde' verzachtende omstandigheden legt, aan BI AA]\'fopfeSS°r DaölS e<?ne vSTRENGE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD In het officieel communiqué van de zitting van Dinsdag wordt verklaard, dat de vaad heden-de Britsche mandaten over Eiigelscli Togoland on Kameroen, alsmede het Belgisch mandaat over Bel gisch Oost-Afrika liceft goedgekeurd. De raad besloot burggraaf Isjii te ver zoeken een verslag op te stellen in zake de kwestie dor Bulgaarsche benden en. daarbij in contact te blijven met de ver tegenwoordigers der vier betrokken na-' ties. De Raad zal tijdens deze zitting een definitieve beslissing nemen. F, Clemens Tyck, Prior der Abdij van Tongerloo, stuurt aan een confrater volgend schrijven dat met deelneming zal vernomen worden door de vele Bel gen die, gedurende den oorlog, Father Lieber in Engeland hebben leeren ken nen Zoo even ontvang ik een zeer droevig nieuws van Engeland. Men schrijft mij als volgt t We hebben een droevig ongeval, met een van onze beste naburige pries ters, Eerw. Father Lieber, van Sleaford, ging deze week. Dinsdag, 11 Juli, per, velo naar de pricsteiconferentie te Cor by. Op het einde der conferentie word Father Lieber de pastorij binnenge-- bracht, meer dood dan levend. Hij had het ongeluk te Corby van een gevaarlijke hoogte komend hals over kop, in*de diepte te vallen, waar hij eerst na! een halve uur opgemerkt werd. Hij leed ontzettende pijnener is voor hem zoo het schijnt geene hoop meer. Zijn ruggegraat is gebroken, terwijl andere bijkomende omstandigheden hem nog slecli-s eenige dagen leven toezeggmu. Hij heeft de laatste Heilige Sacramenten, ontvangen. Father Lieber was een zeer ieverige- priester en moeet veel van zijn parochiaal bijzonder 's Zondags per velo en nooh^ ter doen. Hij was ook gekend als een gelecrdv prediker en moest in September in de Norbertijner processie te Spalding pre6- ken. Hij zelf organiseerde alle jfirr» eene processie, waarin het H. Sacrament werd rondgedragen, en waar men in eon openbaar plein predikte over het H. Sa crament' em waaraan al het volk heel de stad en omtrek tegenwoordig wa ren Honderden jongens van alle laatten^ van Europa zijn bij hem komew Kn-^ geLscli leerc

De Volksstem | 1922 | | pagina 1