25 Geachte Medeburgers, Dinsdag Juli 1922 z. K* H. Prins LEOPOLD Felix DE HERT. Hel Eucharistisch Congres van Gent II' XXVIII* JAARGANG NUMMER 146 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— ID A.OBX-.-/SL33 - 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 - Uitgever: J. Van Npffhl-Db Genot u blicitelt bullen het Arrondissement Aalst, zich te wendoQ tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13 te Brussel8. Place de la Boar3o, Parijs en G, Bream's Rulldings Londres E.G.l H. Jacobus Zon op 4,16onder7,36 Eerste Kwartier den 30 Z.K.H. PRINS LEOPOLD TE AALST Een onvergetelijke dag is Het Zondag geweest voor Aalst. Van in den vroegen morgend —7 van iZaterdag reeds voor velen was ieder een in de weer om te bevlaggen en te versieren. Ook had de stad een waarlijk •feestelijk uitzicht, Aan het begin der sta tiestraat, rechtover de statie, was een prachtige triomfboog opgericht, dragen de het opschrift Aalst aan Z. K. II. prins Leopold. Jammer dat van 's morgends reeds ieen dreigende, grijze lucht alles in de .war scheen te willen sturen. Nochtans ontmoedigde zich niemand. Waar de zon hare hulp weigerde, zou de geestdrifti ge aard der Aalstenaars het zijne bij brengen om alles tocli ten beste te schil leen, en zulks is gelukt, ja, ten volle ge lukt. Om 10 ure 's morgends werd in St. Martenskerk eene plechtige mis van re quiem opgedragen, ter nagedachtenis van de gesneuvelde oud-troepskinderen. Z. E. H. Kanunnik Roelandts, pastoor- deken, officieerde. In de proppensvolle kerk bemerkte men onder meer generaal Merchie, de kolonels Moulin, Thilmans, Brassine, de majoren Smeyers, Crabbez, Vincent, Binom, bevelhebbers der ver- schillige pupillenscholen van het land en al de officieren en burgerlijke profes sors der pupillenschool van Aalst, enz. enz. Verders nog burgerlijke overheids personen als MM. De Hert, burgemees ter, Glenisson, arrondissementskommis- paris, senator De Blieck, volksvertegen woordigers Robijn, de Betlmne, Van Schuylehborgh, Amand D'Iiondt, voor zitter der Handelsrechtbank, enz. enz. De Eerwaarde Heer Van den Brempt, aalmoezenier van de legerpupillenschool, Jiield in 't Fransch cn daarna in 't Vlaamsoh, eene roerende toespraak, .waarin hij er op wees, hoe de eenige pu pillenschool Vlaamsche en Waalsche troepskindoren vereenigende, zoo ook op het slagveld Vlamingen en Walen ver- eenigd streden voor het eene Vader land. Hij drukte er op, dat de tegen- •woordige pupillen zich steeds naar liet -voorbeeld hunner ouderen zouden rich ten. Na de absouten zongen de pupillen in hoor, volgende roerende zang VAARWEL MIJN BROEDER Vaarwel mijn broeder, Ik zie dij niet meer weer.-.^ Mijn goede broeder, Mijn dood is nabij.... Och, denk toch steeds aan mij, Vaarwel mijn broeder. {Walrandt, I60 ceuw.y ;waarna een majestatisch Braban^onne weerklonk, prachtig op het orgel uitge voerd door M. Volckaert, orgelist onzer hoofdkerk. Al het volk, dat den lijkdienst bijge woond had, waaronder talrijke familie leden van gesneuvelde oud-pupillen be gaven zich dan naar de pupillenschool. Veler gemoederen kwamen daar vol. Immers hunne betreurde geliefden had den daar hunne jeugd gesleten.... In de 'groote eetzaal der leerlingen werd aan de familiën der gesneuvelde oud-pupillen een lunch aangeboden. Van kort na den middag heerschte eene ongehoorde beweging in de stad. In alle straten van het center en vooral in de statie wijk, verdrong zich eene on telbare menigte. Wat hadde het geweest, ware het weder gunstiger geweest. Rond twee ure kwam de bijzondere trein, waarin prins Leopold had plaats genomen in de statie aan. Hij werd er ontvangen cn verwelkomd door MM. Dc Hert, burgemeester, Majoor Smeyers, bevelhebber der pupillenschool, Moyer- soen, minister van nijverheid en arbeid, de Kerckove de Denterghem, gouverneur .van Oost-Vlaan deren, Glenisson, arron- dissementskommissaris, burggraaf Jo zef de Biollcy, vertegenwoordiger van den minister van Binnenlandsche zaken en andere overheidspersonen. De prins was vergezeld door zijne"*or- donnansofficier bevelhebber du Roy de Blicquy cn zijn leermeester, de fransche jkommandant Plee. Na de gebruikelijke voorstellingen ver liet men het statiegebouw en omnidde- lijk brak de geestdrift los. Een oorver- doovend gejuich weerklonk, bij zoover re, dat het .schier de Brabangonne, uit gevoerd door een muziekkorps der stad, overstemde. Een stoet vormde zich en onder onop houdend gejuich en gejubel i?ed men onder den triomfboog, werk van stads- bouwkundige Trifoon De Smet en Frans Verloes, schrijnwerker-ondernemer, al hier, en ging het in galarijtuig naar het stadhuis. In het eerste rijtuig hadden plaats ge nomen den heer policiekommissaris Van de Winckel en de luitenant-bevel hebber der gendarmerie van het dis- trikt Aalst, Van der Meulen. In het tweede rijtuig, de gouverneur van Oost-Vlaanderen, de heer burgemees ter en de heer arrondissements kommis- saris. In het derde rijtuig, Z. K. II. Prins Leopold, en zijne ordonnansofficieren. Dan volgde de drukpers, gevolgd door een machtige stoet van maatschappijen. Pas eenige stappen ver, moest er reeds lialt gehouden worden de wees meisjes der stad Aalst, boden den prins bloemgarven aan. En alle oogenblikken deed zich hetzelfde voor schier aan alle huizen werden bloemen aangeboden, zelfs wierp men met bloemen in liet rijtuig van den prins, zoodat dit weldra op een reusachtige bloemtuil geleek. Toen de stoet op de Groote Markt aan kwam, speelde M. Karei De Mette, stads- beiaardier en beiaardier des Konings de Brabanconne gevolgd door Naar Wijd en Zijd De ordedienst op de Groote Markt werd verzekerd door het vrijwillig korps der stedelijke Brandweer. Binnen in het stadhuis, waren het de oud-strijders, die deel maken van het pompierskorps die de haag vormden. Luitenant-kolonel Tas- nier, aanlegger van die vaderlandsche plechtigheid verklaarde aan een persoon dat de flinke houding van het pompier- korps, samengesteld uit vrijwilligers hem ten zeerste beviel en voldeed. Hier werd de prins andermaal op eene Brabanconne onthaald, uitgevoerd door het muziek korps der Vrije Brandweer. Bij de intrede in het stadhuis werd Z. K. H. prins Leopold, verwelkomd door den heer burgemeester De Hert. De prins antwoordde in eene prachtige Vlaamsche redevoering (Wij hopen in een volgend nummer deze te kunnen mededeelen.) De prins spreekt zeer zui ver Vlaamsch en drukt zich zeer gemak kelijk uit. Zijne stem klinkt wat zwaar en lijkt wonderwel op deze van zijn heldhaftigen vader. Na deze redevoeringen begaf men zich naar de groote feestzaal waar de voor stelling der overheden plaats had. Daar bevonden zich onder meer ge neraal baron Jacques, vertegenwoordiger van den minister van landsverdediging, generaal Delóbbe, militaire bevelhebber van Oost-Vlaanderen, baron de Kercho- ve de Denterghem, gouverneur van Oost- Vlaanderen, de generaals De Ceuninck, Meieer, Rucquoy, oud-pupillen gene raal de Heusch M. Moyersoen, minis ter van Nijverheid en Arbeidburggraaf Jozef de Biolley, afgevaardigd door den minister van Binnenlandsche zaken, M. De Blieck, senator, volksvertegenwoor digers de Bethune, Van Schuylenbergh, Van Nieuwenhove en Robyn schepe nen De Valkeneer en De Windt en de Katholieke en liberale raadsleden de Eerwaarde Heer Kanunnik Roelandts, pastoor-deken en de EE. Hfl. Van ILer- reweghe en Lauwereys, pastoors van St. Jozefsparochie en O. L. Vrouw Bijstand (Mijlbeke) dom Benedikt Van Schep- dael, abt der abdij van Affligemontel bare officieren, enz. enz. Na de voorstellingen begaf de prins zich met de aanwezige overheidspersonen op het groot balkon van het stadhuis, 0111 den doortocht van den stoet bij te wonen. Bij zijne verschijning op het balkon, werd hom wederom eene geestdriftige hulde gebracht. Uit alle vensters werd gezwaaid met hoeden en zakdoeken, zelfs uit dakvensters. De stoet defileerde voorbij de ovorhe»- den in de volgende orde Muziek der Pupillenschool; Eoreaf- deeling der Pupillen Bond der Inva- lieden Société Royale des Anciens En- fants de Troupe et Pupilles de 1'Armee Afdeelingen Brussel, Antwerpen, Gent Koninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend Amicales des Of ficiers de la Flandre Oriëntale Amica le des Sous-Officiers de la Flandre Oriën tale Oud-Strij dersbond van Aalst- Bond der Opgeeiscliten ran Aalst Mu ziek van het ze Grenadiers Koninklij ke Maatschappij L'Orphéon Maat schappij der Oud-Onderofficieren ,van Aalst- Fanfare Les Vrais Amis Con stants Bond der Oud Wapenbroe ders Onpartijdige Bond der Gedeco reerden voor daden van Moed en zelfop offering Fanfaren van het Christen \V erkersverbond Groen Kruis Maatschappij der Machinisten en sto kers der Belgische Staatsspoorwegen. Na den doortocht van den stoet ging het, steeds onder de nog stijgende geest drift, naar de Graanmarkt, alwaar de onthulling van het gedenkteeken zou plaats hebben. Ditmaal was heel de schaar overheids personen te voet en de prins had weder om spoedig de armen met bloemengar ven beladen. Toen de prins aan het gedenkteeken kwam, bliezen de klaroenen van het pu- pillenkorps Aux Champs Voor het 'gedenkteeken, dat met de Belgische en Kongoleesche vlaggen bedekt is, houden twee pupillen de eene in kleedij van voor den oorlog, de andere in kakhi, de wacht. Luitenant-Kolonel Tasnier neemt het woord en brengt in verheven bewoordin gen hulde aan hen die thans betreurd worden en ter wier eeuwige nagedach tenis het gedenkteeken opgericht werd. Hij vertrouwt liet gedenkteeken aan de stad Aalst toe, met vaste overtuiging, dat deze het eervol zal weten te bewaren. Luitenant kolonel Tasnier sprak eerst in 't Fransch en vertaalde dan zijne re devoering in 't Vlaamsch. Burgemeester De ILert, antwoordende in .'t Vlaamsch, verklaarde in naam der Aalstersche bevolking, dat hij het ge denkteeken in dank aanvaardde, er bij voegende, dat Aalst steeds aan do Klein soldaatjes welke thans groote helden geworden zijn, gehouden had. Een grootscli, roerend oogenblik. De twee vlaggen welke liet gedenkteeken be dekken, vielen. Het gedenkteeken. eon bronzen groep verbeeldt, Belgie, de jonge Belgen te wa pen roepend. Het is het- werk van beeld houwer Marcel Rau en bouwkundige Hendiickx. Het voetstuk in blauwen ar duin, is het work van meoe ter-s leenhou wer Michel Verhulst, onzer stad. Het koor der pupillen, begeleid door /het muziek der grenadiers, heffen het roerend en treffend Ceux qui pieuscment, sont morts pour la patrie (Zij die godvruchtig voor hef vader land stierven) aan, gevolgd door Tu Renaitras (Gij zult herleven.) Daarna speelt het muziekkorps van het 2e grenadiers de Brabangonne eoa Naar Wijd en Zijd Z. K. II. Prins Leopold, gaat aan den voet van het gedenkteeken eene prach tige bloemenkroon, dragende in gouden letters liet opschrift ALBERT-ELISABETH neerleggen. De prins bloof eenige oogenblikken diep ingetogen voor het gedenkteeken staan, na op militaire wijze gegroet te hebben. Dan legde de lieer burgemeester na mens de stad Aalst een bloemgaarve neer aan het gedenkteeken. Nu volgden de maatschappijen welke allen bloemen kwamen neerleggen, terwijl prins Leo-: pold zich de aanwezige familieleden, we duwen 011 weezen van gesneuvelden oud pupillen deed voorstellen en hen zijn rouwbeklag aanbood. Ook dezen legden {outelbare bloemgarven en kronen aan het gedenkteeken neer, zoodat er weldra een berg van bloemen en kransen lag. Het koor der pupillen voerde nu eene gelegenheidskantate uit, op tekst van M. Jozef Ariën, 1 eeraar bij de legerpupil lenschool, getoondicht door Dom. Au- gustinus Verhaegen, Benediktijn van Affligem. De soli in de tantate wer- 'den gezongen door Mvr. Fossaert van Gent, weduwe van een gesneuveld oud pupil en door-M. Ariën. De prins begaf zich nu met zijn ge- 'volg, de overlieden en al het volk op den koer der pupillenschool, alwaar door de pupillen een gymnastiek feest gegeven werd, waarna de Koninklijke Maatschap pij L'Orphéon van Brussel, eenige barer beste stukken ten gehoorc gaf. Vooral L' Hymme au Drapeau uit gevoerd met begeleiding van het muziek der grenadiers, maakte diepen indruk cn werd geestdriftig toegejuicht. Dë prins deed zich dan de lieeren lee raren der pupilien^hogi voorstellen, als- De Aelstersche bevolking- getrouw aan haar verleden heelt aan onzen erfprins HERTOG VAN BRABANT bij Zijne blijde aankomst in ons midden eene Hartelijke en Geestdriftige Hulde van Eerbied en Genegenheid toegebracht. De Burgemeester dankt zijne Medeburgers omdat /ij aan zijnen oproep hebben willen beantwoorden en een bewijs hebben gegeven van hunne diepe verkleefdheid aan het Vorstenhuis. De Majoor Smeyers, Bevelhebber der Vlaamsche Leger pupillenschool voegt zijne dankzegging bij de mijne om de Vaderlandslievende Betooging der Aelstersche Bevolking en de zoowel verdiénde Hulde gebracht aan de Nagedachtenis der Gesneuvelde Helden der Pupillenschool. Eere en dank aan onze Vaderlandslievende Aelstenaars. de burgemeester, ook de eerste leerlingen van ieder stu diejaar. Prins Leopold verliet de pupillenschool langs de poort uitgevende in de Esplana destraat, waar het galarijtuig Hem wachtte om Hem ter statie te voeren. De geestdrift was ten top en 't is be groet door eene oorverdoovende ovatie dat hij het statiegebouw binnentrad om naar Brussel terug te keeren. Waar we liooger schreven, dat hef voor Aalst een onvergetelijke dag geweest- is, zal niemand ons zulks komen betwis- ten. Er was volk mot de vleet in t stad en de ncringdoeners zullen er wel bij geva ren zijn. Geen het minste incident heeft deze prachtige vaderlandsche botooging ge stoord. De ordedienst was ten andore ook op onberispelijke wijze ingericht door den lieer policiekommissaris en den lui- tenaut-bovcllicbbcr der gendarmerie van het distidkt Aalst. Elkeen hunner onder- hoorigen volbracht de hem opgelegde bevelen met de nauwste plichtbetrach ting. Wij moeten er allen derhalve ge luk oin wenschen. Iedereen was het eens om te verkla ren, dat de ellendige politiek gevoerd door de hoofdmannen der Daensisten partij, sedert eenige dagen, eene vreese- lijkc mij&akte is geweest. Ondanks alle lage middelen, in hunne gazetten en in strooibriefjes aangewend heeft de Aalstersche bevolking Zondag geloond hoezeer zij aan haar vorstenhuis gehecht is. Het feestprogramma van den dag werd besloten door een concert gegeven op de Groote Markt door het muziek van het 2e grenadiers, onder het bestuur van kapelmeester Quinet. Alle stukken werden prachtig uitge voerd en verwierven dan ook uifcbundi- gen bijval. De gelegenheidskantate, wel ke reeds 's namiddags aan het- gedenk teeken uitgevoerd werd, werd hier eene tweede maal ten gehoore gegeven en op nieuw geestdriftig toegejuicht. Na het concert, betrad majoor Smeyers, bevelhebber der pupillenschool den kiosk en dankte in eene gloedvolle Vlaamsche aanspraak, de gansche bevolking voor de genegenheid reeds sinds zoovele jaren be toond aan de legerpupillenschool. De redaktie van De Volksstem houdt er aan hier ook een woord van dank te sturen aan den hooggeachten en in Aalst zoo geliefden majoor Smeyers, welke ons bereidwillig alle noodige in lichtingen verschafte, alsook aan luite nant Gustaaf Van Nuffel, die Zondag afgevaardigde was bij de drukpers en luitenant Ceuterick, sekretaris van het inrich tingskomiteifc. Z. D. H. Monseigneur vroeg in zijn omzendbrief dat heel zijn bis dom zou meewerken aan het welge bakken van het Congi-es. Hij vroeg onze uitwendige en inwendige deel name in de voorbereiding en in de viering. Geen jammeraars Geen defaitisten Geen slechtweer-profe- ten Dat baat niet Als elk 't zijne doet, zal 't zeker in orde zijn. Welk is ons paart Aan ons, priesters, vroeg Monsei gneur, eiken dag in de H. Mis liet Congres aan Jesus aan te bevelen,. Aan de kloosterlingen vroeg hij bijzondere gebeden. Aan meesters en meesteressen een Weesgegroetje met hunne lieve kleinen, die Zijne Hoogwaardigheid zoo gaarn ziet. En onder dezen bedoelt Hij voor namelijk de kruistochters, omdat zij reeds bewijzen hebben gegeven van hunne kinderlijke liefde jegens Jesus-Eucharistie, -Onderwijzers en onderwijzeressen, hebt gij het soms niet vergeten 1 Moeders, gij die de liefde zijt eri het middenpunt van het huisgezin, O, doet 's avonds een klein gebed met uwe kinderen, opdat Jesus in zijn H, Sacramen beter zou gekend, en meer zou bemind worden. En gij, marmen, christene man nen, gij toch hebt den oproep van onzen geliefden Kerkvoogd niet vergeten, neen met honderden, gaat gij meê naar Gent, om daar. in de aloude vesting van liet socia lisme getuigenis te geven van uwe verknochtheid aan den godsdienst uwer voorvaderen, en zonder men- söhelijk op2$cht, aan iedereen tej laten zien dat gij God erkent als uwen Heer en Meester, dat gij' vastelijk gelooft in Jesus in het H, Sacrament en dat gij Hem uit dep grond uws harten bemint. Die getuigenis van uw geloof, diej blijk uwer liefde zal niet onbeloond blijven. Moge de beste zegen des Hemels nedervalen over u en over uw huis- genooten ST. MARTINUSKERK. Bond van het H. Hart. Vrien den, vergeet niet dat Zondag ft Oogst, onze vlag plechtig gaat ge wijd worden onder de H. Mis det, algemeene communie. Ku mag voorzeker NIEMAND) afwezig zijn, en moest het gebeu-. ren dat ge belet voorziet, doet toch', al wat ge kunt om op uwen post; te zijn. O konden wij eens mef onze 600 mannen daar zijn, om aari het H. Hart eene waardige oom* munie op te dragen, tót erkentenis voor al de weldaden die wij sedert, het bestaan van onzen Bond hebbee( ontvangen Welk een indrukwefc*: kend schouwspel Welk een schat van zegen Mannen op post jj Willen is kunnen Gij wilt, bjjge-, volgt, gij kunt Tot Zondag morgend in St Mar* tenskerk tot Zondag namiddag ig! de Groote Processie; to Gent i J

De Volksstem | 1922 | | pagina 1