w Woensdag Juli 1922 ONZE NIJVERHEID üissfe ier Paters BeiasdistiJ— uit! s» Transvaal in 't bezette gebied M. Peullet over de Legerkwesiie Nataals Feestdag Bond dar talrijke huisgezinnen De ontmoeting Georgos-Poincaré vaal Het geheim van Phoenix-Park Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVIII' JAARGANG NUMMER 147 13J^.C3-3BX_iA®k.33 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.59 Uitgever: J. Van Nüffel-Db GsnM H. Anna Zon op 4,18 onder7,37 Eerste Kwartier den 30 Du bllcitélt bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13 te Brussel; 8Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 HARE BELANGEN OP DE WERELDMARKT De groote oorlog heeft ganscli het zaken-leven omgekeerd, en is de eenige oorzaak van de geweldige cri sis die sinds jaren op de nijverheid drukt. Want de enkele maanden van gedeeltelijke herleving onmid dellijk na den wapenstilstand, tel len niet bij de normalexmtwikkeling maar waren enkel het gevolg van de plaatselijke behoeften. Feitelijk werd er nog weinig ver anderd, en heerscht nog de tota le schorsing der economische be trekkingen onder de volkeren na zulk een chaos, na een ontreddering van zulke draagwijdte is alles nog te herbeginnen. En de nijverheid heeft de aan zienlijkste plaats als snelvaarfac tor voor een land ingenomen, zoo dat het vraagstuk van haar herle ving van het grootste gewicht is, en er de beste krachten moeten aan ge wijd worden. Men moet de aller hande oorzaken van dezen kwijnen den toestand opsporen, de redmid delen naar behooren er op toepas sen, om de kwaal te keeren en de toekomst op te klaren. Voorzeker, er dient hier vooreerst rekening te worden gehouden met de internationale politieke verhou dingen daarbij echter staan we voor een onzaggelijken warboel, dien de best bedoelde economische conferenties niet weten klaar te spinnen, en die nog wordt aangedikt door muntinflatie der verschillende landen en door de finaneieele moei lijkheden der staten. Dat al staat als hinderpaal voor de ontplooiing van het nij verheids wezen en het is de taak der onder scheiden regeeringen tot een inter nationalen status te geraken en or de te brengen in de economische en finaneieele betrekkingen der volke ren. Maar het ware onzin te meenen dat er huiten den internationalen politieken toestand niets zou te ver richten zijn ten bate der nationale nijverheid. Middelen ter opbeuring liggen ook elders, en zij kunnen be naderd worden door de persoonlij ke krachten en door de vereenigde pogingen der nijveraars zelf. De huidige crisis heeft andermaal fle noodzakelijkheid bewezen van een volmaakte iunerlijke inrichting der ondernemingen, van technische verbeteringen, van aanpassing aan de nooden van den tijd, van bevre diging der meest moderne eischen op wetenschappelijk gebied. Men wil soms de nieuwe arbeids wet aansprakelijk maken voor de huidige loomheid in de industrie wereld maar heeft het geen waar de dat alzoo een nauwere samenwer king tnsschen kapitaal en arbeid mogelijk wordt Aanpassen is het voorschrift, en zoo de nationale nijverheid aldus jnnerlijkt versterkt, zich voorbereidt voor het veroveren harer plaats op de wereldmarkt, dan zal het blijken dat ook daar niet alles mag overge laten worden aan de groote inter nationale politiek. Nog voor dat de regeeringen bij machte zijn om tot politieke en handelsovereen komsten over te gaan, wordt het geding van de wereldmarkt beslist, en ook daarin moet onze nationale nijverheid de verdediging van haar belangen opnemen. Op het nationaal Congres voor uitvoer werd onlangs verslag uit gebracht over de meest voorkomen de gebreken in onze huitenlandsehe handelsbetrekkingen, en op de eer- sje plaats wordt genoemd de ver deeldheid der pogingen. Het aan gepast redmiddel is de samenwer king, en men wijst er op hoe, door vereenigde krachten, de voortbren gers ernstige voordeelen voor onze- nijverheid bekomen kunnen. In ons land moet een nijverheid, om tot bloei te komen, steun heb ben op een geregeld afzetgebied in het buitenland handelsbetrekkin gen met den vreemde moeten aange knoopt worden onze produkten moeten er bekend gemaakt worden, onze levering met zorg aan de markt komen. Wie ziet het belang niet in van zulk een propaganda- dienst van zulke aangelegenheid tot handelsbetrekkingen Enkel voor een zakencijfer van grooten omvang zullen die onkosten gering zijn, en daarom is het vereischt dat de nijveraars samen optreden. Die industrieele vereeniging zal verder de uitvoering en de verzen ding van grootere bestellingen mo gelijk maken, en door de onderlin ge verstandhouding zal de mededin ging uitgeschakeld zijn, wijl het vreemd klienteel meer eenheid en zekerheid zal hebben voor den han del. Ziedaar een aantal voordeelen, die de enkeling in het vreemde af zetgebied niet kan verwezenlijken, maar die de samenwerking der nij veraars oplevert door de vereeni ging alleen kan worden verkregen dat de nationale nijverheid op 'de wereldmarkt naam maakt, en er op de noodige verdediging door be voegde vertegenwoordigers rekenen kan. Van den Hoogeerw. Pater Prefekt der Benedictijner Missie in Noord-Trans vaal, Dom Salvator Van Nuffel, monnik jvan Affligem, ontvingen we liet volgen de schrijven Verleden Zondag was een groote voor St. Benedict's Mission in Magoo- ba. Lange jaren reeds had men daar ge wacht op Zusters, eindelijk zou.de wensch van die arme bergbewoners in vervulling komen. We verlieten Pieters burg, drie Zusters, uw dienaar, mijnbeer en Mevr. Turner, na de hoogmis, en na gedurende drie uur en half doorkron kelen van de moeilijke en lange bergke ten van Woodbush en Magooba, kwa- mo we kwart na drie ter bestemming aan. Van uren ver zagen we St. Benedicts' mission en het zusterhuis schitteren in de heldere zon op de belling van eon der bergen die eene onzichibare en ein deloose kloof vormen D. Am^rosius, D. Rupertus en D. Victorimus metaal de Nog drükt de crisis zwaar op ons industrieel leven, en meteen op de finaneieele ontwikkeling van het land. Kr komt reeds een lichte ver betering en de werkloosheid neemt gedurig af. Op dit oogenblik moeten de nij veraars den weg naar de groote we reldmarkten weer openen. Naar ge lang de handelsbetrekkingen en den uitvoer onzer produkten naar vreemde landen terug aanvatten, is het plicht door onderlinge verstand houding en samenwerking onze kansen tot welgelukken te vermeer deren. De regeering, welke vroeger reeds een waarborg beschikbaar stelde voor handelszaken in andere landen, zal voorzeker niet haar officieele vertegenwoordigers de poging der vooruitziende nijveraars en hande laars steunen. DE ROOFBOUWTEELTEN De roofbouwteclten spelen eene voor name rol in de oordeelkundige uitbating van den grond zij laten ons toe de op brengsten, vooral aan groene voeders merkelijk te verhoogen, en de salpcter- zuurzouten, die anders uit den grond door bet regenwater konden uitgeloogd worden, te benuttigen. Wil men "er evenwel al het mogelijke voordeel uit genieten, zij dienen eene opzettelijke bemesting te ontvangen, vooral aan stik stof. Tevens kan men er gebruik ^an maken om eenen voorraad fosfoorzuur en potaseh in den grond te brengen, waaruit de roofbouwteelten zelf voor deel zullen trekken, en daarenboven de opvolgende winter vrucht zal ten goede komen. De vlasgaardwortelen die tot beden gccne hulp bemesting genoten, ontvan gen 150 kgr. zwavelzuren ammoniak, 400 kgr. superfosfaat, en 150 kgr. zwa velzure of chloorpotasch. Men egt alles lichtelijk in. Voor rapen werkt men bij de ontslop- peling 400 kgr. superfosfaat en 150 kgr. chloorpotasch onder, en men dekt bij de egging 150 kgr. zwavelzuren ammoniak in. Werd deze bemesting verwaarloosd, men kan ze nog toepassen voor dat do rapen gezet worden door de herhaalde brakingen zullen de meststoffen toch nog vol komen koed ingewerkt worden. Blijft bet weder warm, men kan n©g altijd voedermais zaaien. Voor do zaaiïng, egt men duchtig 200 kgr. zwavelzuren ammoniak, 400 kgr. superfosfaat en 150 kgr. chloorpotasch in. Voor witte mostaard cn spurrie past men 150 kgr. zwavelzuren ammoniak, 300 kgr. superfosfaat en 100 kgr. chloor potasch toe, Dit allee, per hectare. inhalen de zwarten zongen een wel- komsgroet, en drie zwarte krullebolle- kes boden aan ieder der Zusters een bloemruiker aan. Na deze kleine cere monie die toch zeer indrukwekkend wa% ging de stoet der zwarten gevolgd van vier koorknapen, de vaders der M -- sie cn de Zusters de missiekapel binnen, waar een plechtig, lof plaats had, alleen door de zwarten gezongen. Na het lof had de plechtige voorstelling plaats der Zusters aan dc zwarte vergadering. D. Ambrosius sprak eenige woorden, waarna de zwarten wederom in woord en zang aan dc zusters hunne dankbaarheid vertolkten. De tijd was kort, en na een kort bezoek aan het zusterhuis was het uur daar om te vertrekken. Wc wen- scliten de vaders en zusters allen voor spoed en zegen, en na een ander schom melen en botsen van 3 uren waren we te rug in Pietersburg, vurig tevreden over den dag, en den Heer van harte dankend voor de nieuwe weldaad welke Hij aan de Missie kwam te geven. Reeds driemaal ben ik in de Missie geweest van D. Frederic, de zusters en hij zelf zijn er uiterst gelukkig. Alles doet het beste verhopen van deze missie. Daags voor Pinksteren hadden we hier zeven volwassenen voor het doopsel, onder hen was er een zwarte onderwij zer die geroepen is. denk ik. om veel goed te doen in onze Missie. Op Pinkste ren diende ik het H. Vormsel toe aan 37 kinderen en volwassenen. Het was eene schoone plechtigheid en eene wel dadig dame had er voor gezorgd dat niet alleen den geest en de ziel maar ook het liehaam zou gewoed worden op dezen dag. Ik hoop Zondag aanstaande, plechtig heid van Corpus Kristi eene schoone processie te houden in onzen hof. Ik heb ons kerkje laten schildereri, het is na zeer lief. Moge de Heer voortgaan ons werk te zegenen, on mogen de ge- loovigen en vrienden uit het duurbaar Vaderland meer cn meer overtuigd zijn dat de Missionaris hunnen geestelijken en stoffelijken bijstand noodig hebben om rnet veel en blijvende vrucht te kun nen arbeiden. Aalmoezen en bijdragen voor onze Missie te sturen aan den Eerw. Heer Procurator der Missie, Abdij, Affligem, of rechtstreeks op mijn adres D. Salva tor Van Nuffel, Box 166, Pietersburg. Transvaal. HIJ VERWERPT DEN ZES-MAAN DEN DIENSTTIJD In het Congres van den Christen Ar beidersbond heeft Staatsminister Poullet vandaag verslag uitgebracht over het le- gervraagpunt. Hij neemt als beginsel aan dat liet land niet alleen de binnenlandsche orde moet verzekeren,, maar ook de buiten- landsclie verdediging, en rekening hou den van de internationale verplichtin gen die het op zich nam. Sprekende van den dienstttijd ver klaarde hij dat, alles wel ingezien, men moet aannemen dat zes maanden niet volstaan. Zoolang men niet meer vrijwilligers heeft zal men van de soldaten meer dan zes maanden dienst moeten eischen. Spreker legt een wensch neer vra gend, dat het bepaalde militair statuut van Belgie in overeenstemming worde gebracht met de verbintenissen die het [land in sake .ontwapening hanging Vragend algemeene dienstplicht in oorlogstijd en een dekkingsleger in vre destijd Vragend ten slotte dat de diensttijd worde verminderd tot het streng mini mum dat noodig is voor de goede onder richting der soldaten en de opleiding der kaders. M. Poullet heeft daarna dit verslag uitgebreid. Hij stelde vast dat er in Duitsehland een geest van weerwraak lieerecht. Ons land zou zeer snel kunnen over weldigd worden, zegt spreker. Men moet immer in 't oog houden dat er een mo gelijkheid van gevaar bestaat. Laat ons dus trachten, zegt M. Poullet, al sluiten de,, goede soldaten te vormen. Volksvertegenwoordiger Marck stelt voor dat op eenen vastgestelden datum het congres een buitengewone zitting zou hóuden om het militair vraagstuk gewichtig te bespreken. Aangaande het legervraagstuk, voegt M. Cyrille Van Overbergh er nog bij, dat wij immer de onafhankelijkheid en de veiligheid van het land moeten beoo gen. Aken, 24 Juli. Vrijdag nacht heb ben eenige bedronken Duitschers ge poogd binnen te dringen in de lokalen van den militairen kring, waar talrijke Belgische soldaten vergaderd waren om den nationalen feestdag te vieren. Deze kerels wierpen een steen door een der ruiten van den Mess der officieren van Neuss. Eenige Duitschers werden aangehou den waartnsschen een magistraat, die beweerde geen deel genomen te hebben aan de misgreep, maar wel tusschen ge komen te zijn om de Duitschers rede te doen verstaan deze magistraat en twee andere Duitschers werden los gelaten drie aanhoudingen werden bekrachtigd. De'militaire auditor heeft een onder zoek ingesteld. De Moniteur deelt het koninklijk be sluit mee, tot afschaffing van den Na tionale Feestdag van 4 Aug. en diens ver vanging door den datum van 11 Novem ber. Parijs, 24 Juli. Tegen den avond had het Fransch goevernement geen ant woord ub Londen ontvangen, betreffen de het vaststellen des datums, op den welken de bijeenkomst der hh. Lloyd George en Poincaré zal kunnen plaats hebben. In alle waarschijnlijkheid, zullen de twee eerste-ministers op 1 Augustus te Londen samenkomen. Men voorziet dat dc gedachtcnwisselingen ten hoogste een tiental dagen zullen in beslag nemen. Het belangrijkste voorwerp hunner be raadslagingen zal natuurlijk zijn de kwestie van Herstel en het moratorium door Duitsehland aangevraagd. Verder zulle» de Fransche en Engelsche Minis ters ook tot een vergelijk kunnen komen betreffende zekere bijkomende onbeslis te punten, wat aangaat de aan de Griek- sclie en Turksche gouvernementen voor gestelde procedure voor het oplossen der Oostersche kwestie in eene conferentie. Het vraagstuk van den Griekseh-Turk- schen vrede zal te Londen echter niet op den keper beschouwd worden. Betref fende Tangiers, zullen de twee eerste- ministers elkander insgelijks hunne zienswijze mededeelen, doch waarschijn lijk zal dit vraagstuk, dat talrijke tech nische zijden aanbiedt, onderworpen worden aan het grondelijk onderzoek van een oomiteit van Fransche, Engel sche cn Spaansche experten. Ten slotte zal, op aanvraag van het Engelsch gou vernement, de kwestie van Oostenrijk Insgelijks in aanmerking genomen wor den. De h. Poincaré zal vergezeld zijn van den h. de Lasteyrio- en van den h. Peret- ti della Bocca, alsook van experten in de verschillende behandelde kwesties ge specialiseerd. Van Engelsche zijde, zal de h. Lloyd Georges worden bijgestaan door lord Bal four en sir Robert Home; Parijs, 24 Juli. De Temps schrijft dat het Fransch gouvernement heel graag Belgie en Italië zou zien deelnemen aan het onderhoud te Lon den. De tegenwoordigheid van Belgie is noodig voor het vraagstuk van herstel, en deze van Italic is onontbeetfijk voor de kwestie van het Oosten. Deze bijeenkomst zou eehtfcr het ka rakter niet mogen dragen vfrn een Op persten Raad. De Temps voegt er ten slotte aan toe dat het Fransch gouvernement ge- polsd werd betrekkelijk de regeling der kwestie van Tangiers, met dc deelname vs„n Spanje, cn dat het wenschelijk zijn .zou te Londen een vertegenwoordiger [van Spanje aap t§ trcffeu. Wij ontvangen volgend schrijven Brussel, 22 Juli 1922. HEER BESTUURDER, Indien Gij in uw blad dezen brief wilt opnemen, zullen de talrijke huisgezin nen er, dank aan uwe welwillendheid, bepaalde inlichtingen vinden, die ze zullen in staat stéllen, vanaf de eerste dagen der maand Augustus van de ver mindering genieten waarop zij mogen aanspraak maken zoo op de spoorwegen van den Staat en van de maatschappijen als de buurtspoorwegen. I. Al de gezinnen bestaande uit mins tens vier kinderen onder de 18 jaar, heb ben recht op de vermindering. Om dezo te bekomen, zullen twee leden wan het gezin moeten samenreizen. II. Ziehier de formaliteiten welke door het hoofd van het gezin te vervul len zijn 1. Aan het gemeentesekretariaat zij ner woonplaats de lijst te overleggen der leden van het gezin, beginnende met den vader en de moeder en vervolgens do kinderen aanduidende per rang van ou derdom in afgaande lijn, inbegrepen do kinderen van minder dan drie jaar, en uitgesloten deze van 18 jaar en meer (voornamen, plaats en datum der ge boorte van de kinderen opgevend.) 2. Het gemeentesekrefcariaat zal, diens volgens een officieel getuigschrift opstel len, en afleveren aan het gezinshoofd, dat dit stuk zal overmaken aan den overste van de statie die het minst ver wijderd is van de gemeente, met het por tret van elk der op de lijst voorkomen le personen, behalve van de kinderen min der dan 3 jaar oud. Het portret zal 3 of 4 cm. grootte hebben; dc grootte van het hoofd minstens 1 centimeter zijnde. De statieoverste zal tevens eene aanvraag om vermindering van het gezinshoofd doen teekenen. 3. Enkele dagen daarna, zal de statie overste eene eenzelvigheidskaart afleven ren voor elke der belanghebbende perso nen. Op vertoon dezer kaart, zal elke rechthebbende voor elke reis, aan het gewoon winket, de reiskaart aan vermin derden prijs bekomen, aan de voorwaar den van het reglement waarvan hem een exemplaar ter statie zal gegeven worden.. Voor alle bijkomende inlichtingen, ge lieve men zich bovendien te wenden tot de afdeeling van den Bond der Talrijke Huisgezinnen in de gemeente. Ook, om zich net adres aan te schaffen dei- photo- grafen met dewelke de Bond zich 't ak koord zal gesteld hebben ten einde voor deel ige voorwaarden te bekomen. Aanvaard, Heer Bestuurder, met on zen dank, onze welgemeende groeten. De Alg.-Sekretaris, De Voorzitter. L. Lemercier. M. Lcvie De Leden van den Bond van Aalst, Kullen bij M. Van den Steen, photo- graaf, Kerkstraat. 5, Aalst, eene groote vermindering bekomen. Om lid te worden van den Bond wen de men zich tot den secretaris, O. Ver meren, Kerkstraat 18, Aalst. VAN DEN WOUWER VOOR DE RAADSKAMER. AANHOUDINGS MANDAAT BEKRACHTIGD De verschijning van den verdachte, Leon Van den Wouwer, had Maandag morgen op het Justiciepaleis weer dc nieuwsgierigheid van al de gewone be zoekers gaande gemaakt er was dan ook een ongewone beweging merkbaar. Zooals de laatste maal waren er echter voorzorgen genomen om de belangheb benden aan de algemeene nieuwsgierig heid te ontrekken. De Raad vergaderde in de kamer vanv den voorzitter van het Assisenhof waar de vorige maal ook over de bekrachtiging van het aanhoudingsmandaat beschikfej werd. De heer Maquinay, eenige rechter zat, voor. De onderzoeksrechter M. Van Stra tum zette de redene uiteen die voor het behoud van het mandaat spreken. De heer Procureur des Konings, in zijn ws kwisitor.ium ondersteunde de vraag. Nadat de advocaten van deri betichte hun argumen ten hadden dc/m ken non, weed dc zitting geschorst. "En in den loop vui den namiddag

De Volksstem | 1922 | | pagina 1