EÈle Zelfopoffering Hulphuis Belgische Boerenbond Eene vrachtboot gezonken te Temsche BrsmgSpê Moord ie Floesberg Ssci va» sfaaisftsyslsr ¥asa Heegasrden I Bloedig gevecht tusschen negers te Antwerpen De ramp van Conflict Se slashtaffers der gas Bestolen hennen aangeslagen Vreaselijk tramoiigelyk te Brussel De Millieeuendans ütoedige kermis te St. Pietors-WaluK e Liefdedrama fe Êsdsrleeht Een meisje opgelicht te Brussel Be Onveiligheid in Marokko Tragel, 10, (neren de Gas) fsieeéBteraaf 'der stad Aalst J •HT5-- "J weir] het aanhonclingsinanda.it bokraeh- *g3- Waarschijnlijk zal beroep ingeslagen Worden tegen deze uitspraak. Rond den middag werd Mevr. Stein mann, die reeds om 9 ure van het go- rang naar het gerechtshof was overge bracht en daar in eene cel opgesloten was, naar het kabinet van den onderzoeks rechter geleid. Deze onderwierp haar •an een zeer streng verhoor, dat lang duurde. Rond 2 1/2 ure gaf Mevr. Steinmann eekere inlichtingen welke den onder zoeksrechter van liet grootste belang Ichenen. Deze gaf onmiddelijk bevel M. Van den Wouwer, die reeds terug naar het gevang gevoerd was, te gaan halen. Om 3 ure had in het kabinet van den Onderzoeksrechter; eene konfroriftatie plaats tusschen Mev. Steinmann en Leon Van den Wouwer. Do uitslag van dit dubbel verhoor en van de konfrontatie is nog niet bekend, doch men verzekert, dat de onderzoeks rechter, M. Van Stratum er zeer verge noegd uit zag, toen hij zijn kabinet ver liet. Zou. er binnen kort een coup de theatre te verwachten zijn Zondag morgend, om 4 ure, is de ge- beton lieerde vrachtboot Due van Roubaix, met pannen geladen, bij het afgaan van het water, op de punt van de Zandplaat geloopen. De motorboot Salvator insgelijks niet pannen geladen, vaarde voorop en geraakte even over de zandplaat aan de kromming der Schelde. Mistig weder zijnde, signaleerde hij het gevaar aan de Due die achteraan vaarde, maar tengevolge van den hevige wind en het trompen, had de schipper niets gehoord of bemerkt. De Due volgde en bleef op de zandplaat hangen weinige stonden nadien brak de gebeten n eerde vrachtboot in twee als een solferstekje. Spoedig kwamen twee schepen bij om de vrachtboot te ontladen, doch deze zonk steeds meer en meer in het zand. Daar het gezonken schip in het vaar water ligt zal men verplicht zijn het te doen springen. Hel schip is verzekerd er zijn geene persoonlijke ongelukken. EEN BEDELARES OM HET LEVEN GEBRACHT V5 Op de grens van Floesberg bevindt zich langs den weg een bouwvallig krot, binnen al even armoedig als vervallen van buiten, en bewoond door de bedelares Oetavie Fourneau, 02 jaar oud. Een zekere Prudent Clause, die met dc vrouw een aankoop van hooi zou af sluiten, begaf zich Zaterdag naar haar woning hij vond er de vrouw met ver brijzelden schedel uitgestrekt op den grond liggen. Do rijkswacht, onmiddellijk verwit tigd, deed de eerste vaststellingen en ook het parket van Doornik verscheen weldra ter plaatse. De wetsdokter ging over tot een eerste lijkschouwing. Het onderzoek doet veronderstellen dat het slachtoffer vermoord is door een hooswicht, die het. op hot paar honderd frank spaarpenningen had gemunt. Meer kon er zich niet in huis bevin den, daar de vrouw leefde van de op brengst van den kweek van enkele gei ten en van hulp van hef. weldadigheids bureel. Zij moest bovendien bedelen, om in haar onderhoud te voorzien. 17* Vervolg. - Ach En toen. Toen Fré i.ioourt voorbij gaande, ben ik naar dén molen gegaan. Ge zult hot meel nog heden krijgen, dan kunt gij van avond of morger:-och!end aan 't bakken gaan. Ein delijk ben ik naar Terroiae gegaan on Ge zijt cr eeldevon Juist, ik ben er gebleven. Zonder om mij te denken, zonder u er om te bekommeren, dal ik in den iievigsten angst moest verkeeren, omdat ge niet terug komt. Ach ik zeg hel u nogmaals, gij hebt niet mooi gehandeld. De Wolvendooder was in de grootste ver legenheid. Ge zijt naar de herberg gegaan en hebt vermaakt met kaartspelen v-o waart warm ?ij hebt meer gedronken dan ge verdragen lont en zijt mischien half dronken geworden. Wel, ge raad het precies, 'k was niet ♦echt in orde... en kon niet naar huis terug- ieeren. Ziet ge wel, dal ik reden bad om onge- •ust te zijn. Maar ge zijt nog niet in orde. g 'l Is waar, 'k ben nog niet zooals ik we ien moet. Gij moet iets eten wat wilt ge hebben. Dr lieer 'Leon Van Iloegaerden, libe raal volksvertegenwoordiger van Luik, •Staatsminister, is Maandag morgen op zijn buitengoed nabij Luik overleden. Hij was geboren den 17 October 1858; lid van de Kamer van 1890 tot 1892, daarna lid van den Senaat en dan weer terug van de Kamer. Zijn opvolger in de Kamer is de ge kende Wallonisant, M. Jeunissen. DRIE GEKWETSTEN VERSCHIL LENDE AANHOUDINGEN Maandag morgen werd de Duboisstraat te Antwerpen waar het aanwervingsbu reel is gelegen, en ook het omliggende in opschudding gebracht door een paar bloedige gevechten tusschen negers. Het eerste gevecht ontstond rond half elf. Toen de policie opdaagde waren reeds twee vreemdelingen erg dóór messteken getroffen. Vooral Abdul Azis, 30 jaar oud, woon achtig Beenhouwersstraat,, had eene sne de van circa 30 centimeters lang over den rug bekomen. Een andere Ali Mahomed, wonende Koolkaai, 8, hail messteken gekrgeen over het aangezicht, den hals en de handen. Deze twee werden bij hoogdringend heid ter verpleging naar het Stuyven- berggasthuis overgebracht. Het leven van den eerste is in gevaar. Een derde gekwetste kon, na verzor ging in het verbandhuis, huiswaarts kee- ren. Rond half twaalf ontstond oen twee de gevecht en weer werden messen voor den dag gehaald, doch ditmaal was men er spoedig bij, zoodat er geen slachtof fers vielen. De policie heeft een tiental der vech tersbazen aangehouden en ten bureele gebracht. De voornaamste dader, Albi Mursi geheeten, werd ter beschikking van den prokureur des konings opgeslo ten. Heel wat messen werden ter plaatse gevonden. Bij twee hunner werden gela den revolvers aangeslagen. NOG EEN DOODE De lijst der dooden van deze ramp vergroot, helaas, nog dagelijks. Gisteren is de genaamde Theofiel An- cart-, 58 jaar oud, wonende rue de Coiiil- let, te Marcinelle, overleden, na een vreeselijken doodstrijd. LIJKPLECHTIGHEDEN Maandag namiddag hadden te Couil- let de lijkplechtigheden plaats van inge nieur Renson en arbeider Van Lent. Eene overgroote menigte woonde de ze lijkplechtigheden bij, welke zeer in drukwekkend waren. M. Libotte, bestuurder van het mijn- korps, sprak er eene lijkrede uit in naam van de Vereeniging der ingenieurs van de Hoogesehool van Luik. Te Moótigny-sur-Sambre hadden de lijkplechtigheden plaats van twee andere werklieden, namelijk Cyriel De Smet en Amour Van Brussel. Hier ook werden treffende lijkreden uitgesproken. DE WEDUWE VAN EEN DER SLACHTOFFERS ZELFMOORDT ZICH Te Fosses heeft men uit eenen poel het lijk opgehaald van Mevr. Antoine Georgery, weduwe van een der slachtof fers «Ier ramp van Couillet. De ongelukkige had zich gezelfmoord, ?s nachts volgende op de teraardebestel ling van haren echtgenoot. Ik heb nog een stukje spek en een stukje kaas.., 'k Wil een goede soep voor u klaarmaken. Nu dal zal niet kwaad zijn. Met uien Ja! En een stukje spek Doe maar zooals gij denkt dat geed ia. Het huisje bestond uit twee benedenka mers en een zolder, waarop men langs eene loslaande ladder kon komen. Francois Troebels ging naar de andere kamer, waar het geheele ameublement be stond uit een tafeltje, vier gewone stoelen en eeu oud, rood geschilderd koffertje. Leonora was druk bezig om het eenvoudig maal gereed te maken. De WolvendoCder sloot de deur achter zich en was nu alleen. Hij haalde een tamelijk dik pak uit den zak. 't Waren de papieren die hij des nachts uit de kamer had gehaald, die door den ver moorden jongeling in de herberg te Saint Irun vm bewoond geweest. Daar hij die papieren niet aan mejuffrouw Dupont had kunnen ter hand stellen, was hij er erj mee verlegen. De woorden van den stervenden jongeling klonken io,' in zijne ooren, en hij besefte zeer terecht dat, op hem als de bewaar.iet- van die papieren en van het gewichtig go- In een kamer op het tweede verdièp van nummer 27 der Waschhuisslraat te Brussel, woonden de echtelingen Bol-., lard-Lejeune, beiden 50 jaar. Zondag namiddag kwam eene geburin op bezoek en werd een hevigen gasreuk gewaar. De kamerdeur langs binnen gesloten zijnde ging zij. de policie verwittigen. De deur werd opengepraamd. Men voi}d de echtelingen dood op hun bed liggen, verstikt door de gas die nog altijd uit een kraantje van het gasvuur ontsnapte. De dood was reeds eenige uren ingetre den. - vï /V In den nacht van 20 tot 21 Juli laatst waren er bij den landbouwer Lievens te Lede, vijftien hennen en een haan ge stolen. Lievens begaf zich Zondag mor gend naar de markt van het slachthuis te Brussel en vond er zijne hennen te koop gesteld. De policie >yerd bijgeroepen en leidde den koopman, zekeren D.., naar het bu reel. D... beweert dat hij alles gekocht heeft te Vilvoorde van een persoon dien hij niet kent. De policie is met dien uitleg niet tevreden en zet het onderzoek voort. Mej. Louiza L..,. 35 jaar, denstmeid in een huis der Wetstraat, werd bij het oversteken dier straat omgeworpen door den tram, erg gekwetst aan het hoofd en over heel het lichaam. De ongelukkige is naar het St. Jansgasthuis gebracht, waar haar toestand als onrustwekkend beschouwd wordt. -vV EEN OPZIENBAREND BANKROET New-York, 24 Juli. De markt in Wallstreet is eeiïlgszins opgeschrikt door het bericht dat de h. Allan Ryan, hoofd van de firma van dien naam, ecu per soonlijke aanvraag om faillietverklaring had ingediend.- f De bedragen die er bij in 't spel zijn stempelen dit bankroet tot een der groot ste in de geschiedenis der Amerikaansehe financien. Het passief zou 32 1/2 mil- lioen dollar bedragen, waartegen een ak- tief zou staan van 22 1/2 millioen dollar. EEN MAN ZWAAR GEWOND rf Zondagavond, was het volop feest in de Bemilwijk te Pieters-Woluwe. 0 lïihalf twee V ochtends bevonden een vijftiental kermisvierders zich in dronken toestand in de herberg gehou den door de echtgenoot en D... Plotseling ontstond twist tusschen twee verbruikers. Twee partijen werden gevormd en wel dra vielen langs beide zijden vreeselij- ke vuistslagen. Tijdens de vechtpartij, knalden plots verscheidene revolverscho ten. Zekere Piêter F.., wonende te Wo- luwe werd doorken kogel in den schou der getroffen éri stortte te gronde. Op het geroep der veehterbazen en het ger- tfucht der losbrandingen kwam de poli- litie toegesneld ^n dreef de ruststoorders op de vlucht. Pieter F.., dre in bewuste- loozen toestand verkeerde, werd dadelijk naar -een klini'ek gebracht, waar de ge- neesheeren bevóiiden, dat zijn wonde van ernsligen aard is. Zekere D.., wonende insgelijks te Woluwe, werd in het bezit gevonden van een revolver en op staan den voet aange houden. beim, een groote. verantwoordelijkheid" op hora rustte. Hij durfde ze niet bij zich houden, want hoe licht zou hij ze kunnen verliezen, en als hij ze in een kast, in het koffertje of ergens anders verborg, was hij bang, dat zijn vrouw ze misschien zou vinden. Hij stelde liet groot ste vertrouwen in haar, hij achtte haar zelfs in staat om eeo geheim te bewaren, maar hij had beloofd, ja, gezworen zich geen woord te zullen laten ontvallen omtrent zijne ontmoeting met den jongeling. Leonora was ongetwijfeld even nieuwsgie rig als iedereen en bovendien had zij een groot voordeel boven baar man zij kon lezen Hij had goene groote verbeeldingskracht en was alles behalve vindingrijk. In de laat. ste uren had hij, in een slaat van hevige op gewondenheid verkeerend, meer nagedacht en overlegd dan gedurende zijn geheele leven en de arme man was nu niet in staat om gn. regeld te denken. Niettemin moest hij tot eiken prijs de pa. pieren in veiligheid brengen. Onwillekeurig opendediij het rood geschil derd koffertjo. Waarschijnlijk deed hij dit in de hoop, in dit koffertje een geschikte bergplaais te vin den. Die doos was ledig, hij deed de papieren er in en het deksel er weer op. Maar eens klaps dacht hij, dat zijn vrouw de doos inis- A^n elen. h. Ve^meersch, komipissaris van polïtw-.'wrkfruü-rïo bij, dat'bij. op- de dronkaards had gesehoten, daar zij zich van zijn geld trachtten meester te maken. Hij werd ter beschikking gesteld van het gerecht. Andere aanhoudingen worden ver wacht. Maandagmórgend slaagden dè genees- heeren er in de kogels uit de wonde van F.., te halen. De genaamde Julia A..., 22 jaar, Ba- srastraat, had'kennis met zekeren D..., jongeling uit de buurt. Eenige dagen geleden kregen zij twist en D.., brak af met zijne vriendin. Deze zocht verzoening maar D... wilde er niet van hooren en toen -besloot het meisje zich te wreken. Zij kocht een revolver en Zondag avond den jongeling op den hoek der Fiennes-en Schapenkopstraten ontmoe tend, schoot zij viermaal haar wapen in zijne richting af. D.., werd niet getroffen en vluchtte in een huis. Voorbijgangers wilden het meisje ontwapenen, doch zij hadden den tijd niet te beletten dat de ongelukkige zich een kogel in het rechter oor joeg. Dooi de zorgen der policie werd zij naar het -gemeentelijk gasthuis overgebracht. Haar toestand, alhoewel e*g, is niet hopeloos. De'revolver werd aangeslagen. Zondagavond, bevond een Neder- landsch meisje, met name T... wonende Cellebroersstraat, zich op de foor aan de Zuidlaan. Een manspersoon sprak haar een en verzocht haar met hem een glas te ledigen. In een drankhuis, troffen zij twee heeren aan, die er in toestemden met hen een autotochtje to locn. De auto reed in de richting van Zeilik. Plotse ling grepen de drie kerels het meisje vast, dat werd uitgeschud en vervolgens aan haar lot overgelaten. Het arme slachtoffer waarschuwde de politic. De persoonbeschrijving van de -drie boosdoeners werd in allo richtingen verzonden. AANVAL OP EEN TREIN Oran, 24 Juli. De trein die te Gue- ,rif-aan-Oetat-el-Had (Marokko) om 12 u. 10 vertrekt is op 20 Juli, omstreeks 17 u. even voorbij het. station Ain-Guetta- ja, op 70 kilometer van Guerci, aange vallen geworden. ..Twee salyo's.werdeii.gel pst door Ma- rökkaansche ruiters. Talrijke reizigers hebben hun kleederen en reisgoed met kogels doorzeefd, maar gelukkig werd als bij mirakel niemand getroffen. Gedurende denzelfden namiddag werd een post, langs de lijn geplaatst, om de veiligheid er van te verzekeren door een groep opstandelingen aan ge vallen. Herwaren vermoedelijk dezelfde, die geschoten hadden op den personen trein. Een paar soldaten werden gekwetst. De Marokkanen werden echter bloedig teruggeslagen, en namen de vlucht in •de bergen. Prijzen der voornaamste waren per 100 kgr. in magazijn genomen Amer.k. Lijn- meel 77; Kokoskoek 05 Aardnootkoek 72; Korlmeol 29; Zemelen 40; Maïs 51; MaÏ3- meel 50; Haver 70; Nitaat 74,50; Kalkni- tiaal 64 Ammoniak 95 Superfosfaat 20; Cloorpotasch 38; Kainiet 12,50. 820 schien spoedig zou willen gebruiken, en hij was opnieuw radeloos. Toen rièp hij al zijne verbeeldingskracht ter hulp en deed een laatste poging om iels te beJenken, dat hem zou helpen. Na eenige cogeublikken in gedachten ver zonken te zijn geweest, had hij iets gevonden. Hij was te vreden over zich zeiven, dat een vergenoegde lach om zijn lippen speelde. Waarlijk, nu hij een zoo groot bezwaar bad overwonnen, mocht bij met het volste recht er trolscli op zijn Hij wilde dadelijk aan de uitvoering van zijn denkbeeld beginnen, maar zijne vrouw riep hem. De soep was gereed en atond reeds op de tafel te dampen. Het maal duurde hoogstens een kwartier. Trocliets, zeide Leonora, ik ga naar de beek oin te wasschen. Ga een paar uur naar bed, gij zijl moede, dat zal u opknappen. Dat zou onzen buurman niet aansiaan, 'k heb beloofd vandaag zijn gras te zullen maaien. Dat kan wel een paar uur wachten, en als gij er van avond niet mee klaar zijt, doet gij morgen de rest. Dat zal niet hinderen, de lucht ziet er niet naar uit dat wij regen zullen krijgen. Nu 'k zal aan uw wensch voldoen, zijt ge dan te Treden A J; ZITTING VAN 24 JULI De zitting wordt geopend om 5 1/2 ure onder voorzitterschap van M. De Hert, burgemeester. Nadat de sekretaris lezing gegeven beeft oveï- het verslag der voorgaande 'zitting, vraagt M. VAN SCHAMELHOUT (Kr. dem.) het woord voor eene ordemotie en be- j weert dat dc burgemeester zijn rechten j overtreedt door de gemeentewet niet na j te leven, bij het opmaken der dagorde. M. de BURGEMEESTER. Gij I zult het woord hebben na het afhande- len der dagorde. (Rumoer bij de Daen- sisten). M. FLIPS (soc.) klaagt dat er nog niets gedaan is om de schoolkwestie op i te lossen. M. de BURGEMEESTER. Eerst de dagorde afhandelen (Protest bij de i socialisten). M. FLIPS. Als teeken van verzet zullen wij na het eerste punt.der dag orde de zitting verlaten. DE DAGORDE I. VERPLAATSING VAN HET STAATSPERSONEEL Nu begint weer de gewone meeting. Beurtelings beknibbelen verscheidene leden behoorendc tot de verschillige par tijen de maatregelen gen naen door de administratie der spoorwegen met het j oog op te doone besparingen. 't Wordt op sommige oogenblikken weer eene tegensprekelijke meeting, waarbij de sprekers zich meer tot het publiek richten om er goekeürend hoofdknikken uit te lokken. En ten slotte zijn allen het eens dat er voetstappen moeten aangewend wor den bij don minister van spoorwegen om zijn ontwerp niet ten uitvoer te bren gen of ten minste niet te voltrekken. Er zal eene afgevaardiging van den gemeenteraad, behoorende tot de ver- schillige groepen en standen samenge steld worden om samen met de gekoze nen voor het Parlement te gaan aandrin gen bij den minister, en anderzijds zal een verweerkomiteit samengesteld wor den om de Aalstersche belangen te vrij waren. M. FLIPS wil nu weer beginnen over de kwestie der scholen. M. de BURGEMEESTER verbiedt hem zulks waarop de socialisten de zit ting verlaten, niet zonder dat eerst een hevig kabaal heeft plaats gehad. Dan gaan VAN SCHAMELHOUT en QALLEjBAUT aan 't twisten en beiden pepepen zoo hevig dat hooren en zien vergaat. - M. VAN SCHAMELHOUT. De Krist ene Werklieden zijn aan de grooten verkocht. M. CALLEBAUT. (Krist, werkl.) Gij weet beter dan wij dat zulks niet waai* is. M. VAN SCHAMELHOUT. Gij telt voor niets. M. CALLEBAUT. 't Is dank aan de inlichtingen die gij bij ons zijt ko men inwinnen dat gij een syndikaat kunnen stichten hebt en 't is dank aan den steun van personen die voor den oorlog niets konden geven, dat gij nu eenige uitgaven kunt doen. Daar de burgemeester ondanks onop houdend bellen geen stilte kan bekomen, verklaart hij de zitting geschorst en doet hij de zaal ontruimen. Ook Van Sehamelhcut trekt er van door. Hij heeft genoog- Wij hebben het vervolg der zitting niet afgewacht III Ja Tot straks. Nu kan ik mijn gang gaan, zonder vrees van gestoord te zullen worden, sprak Tro ebels tot zich zolven. Hij ging weer naar de andere kamer. De vloer van de eerste kamer was een mengsel van kleiaarde, zand en ciment, dat zoo hard als steen was de tweede kamer had de weelde van een houten vloer. Hij nam uit de kast in den mour een breek ijzer, een beitel, een nijptang en een hamer, en ging haastig aan *t werk, om vlak aan den muur een plank uit den vloer te lichten. In enkele minuten was hij daarmede gereed. Toen ma kie bij met den beitel een steen in den muur los en nam dien er uitvervol gens ging bij naar het koffertje, greep do blikken doos en stopte die in de holte, waai de steen gezeten had, waarna hij de holte met aarde en kalk aanvulde daarna maakte hij den grond zooveel mogelijk gelijk en spijkerde de plank weer vast. Nadat hij den steen op de plaats had ge worpen en met den bezem een paar streken op den vloer gedaan had, zou het moest ge oefende oog niet bespeurd hebben van het geen hij zoo even had verricht. Hij was overtuigd, dat zijn vrovw de pa pieren niet zou vinden, en kon nu gerust gaan slapen. Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2