27 Donderdag Juli 1922 Het H. feeder tea's feest Ministerie van Sjssorwegen la d® laagsehe Gsisferentïe G 0 N 6 0 Gahaimzmlg® dsamaüfcaak Verhooging van de taksen op het jachtveriof lie! geheid ran Phsesux-Park 0e huisterwef en de Seisaaf Beyeren tegen Dnüschtand DE VOLKSSTEM Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 2Z>_^.<3-3 XXVIII' JAARGANG NUMMER 148 SLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gbnot r (J bllcitelt beiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden lot het Agentschap Havas.Adolf Mazlaan,i3 te Brussel8. Place de Ia Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 j H. Nathalia Zon op 4,16 on<ler7,86 Eerste Kwartier tien 30 God groet u, Moeder Anna, want ■gij, rustende in het Vaderland, doo-r uwen nameons denken doet aan -Jesus en Maria zoet. Geweerdigt, door uw busschcnspraak te zorgen dai ons lijden staak' cu dat ons God genadig zij o Moe-der Anna, bidt voor mij Nog eene ware volksheilige, doch van welke het leven en dood ons niet bijzonder bekend zijn. Zij kan ons nochtans dienen tot een voor beeld dat wij kunnen navolgen. Wij weten dat zij de moeder was der H. Maagd Maria en 't is daar om dat ze wordt afgebeeld met het Goddelijk Kind er bij. Wij weten in het algemeen dat zij haren staat heilig beleefde, dat zij gedaan heeft wat eenieder in het algemeen moet doen om God op recht te dienen. Zij was getrouwd en zij was moe der zij heeft heilig in het huwelijk geleefd. Zij is dus een voorbeeld en beschermster voor alle getrouwden. Zij heeft hare dochter Maria opge bracht en onderwezen in alle deug den. Zij is dus ook een voox-beeld voor alle moeders en meesteressen, aan welke de last bevolen is van kinderen in de vreeze Gods op te brengen. Laat ons de H. Moeder Anna op dezen dag voornamenlijk, bid den dat zij voor alle getrouwden de gratie zou bekomen van haar na te volgen met hunnen staat heilig te beleven dat zij alle oversten door hare voorspraak zou bijstaan otn hunne onderdanen op den weg der deugd te geleiden, en alle rnen- schen, om volgens hunnen staat zoo volmaakt mogelijk te leven en God oprecht te dienen, Iloe zalig waart g', hoe blij gezind wanneer gij, om dat zuonder kind, Gods onbevlekte, uw eigen bloed, van duizend Engelen wierdt gegroet Geweerdigt, door uw.tusschenspraak, 't\e zorgen dat ons lijd-en staak', en dat- ons God genadig zij o Moeder Anna, bidt voor mij Heden is het ook hoogdag voor de naaisters en andere werksters met de naaide, gelijk welke en ten dienste van gelijk wat. Ze mogen vieren 't is hun recht, 't is hun plicht en ze feesten christelijk en deftig, in volle leute en met volle teugen. Spijtig dat de zotte mode. die komt met al haar nieuwigheden en dwaasheden (om niets meer te zeg gen) van Parijs, htm veel leed. kommer en zorg veroorzaakt. Spij tig dat ze niet meer den zedigen kleedérdracht invoeren of ten min ste die slechte gewoonte van zich te weinig of te doorschijnend te kleeden niet verbeteren voor zoo veel ze kunnen en het in hunne macht ligt. Want laat het mij aan stippen, ze kunnen daarin iets en somtijds wel veel aandoen. Men is tegenwoordig voor het 4 laamsch meer dan ooit en vroeger en men houdt zich standvastig on ledig met alles wat ondeftig of min deftig uit Frankrijk komt. Ja, zelfs ons echte vlaamsche meisjes en doorvlaamsche vrouwen en zijn •daar ook al niet tegen, ter contra rie. We mogen wij daarvoor zeker ook wel ons stemme ten hemel ver heffen, t zal daar nog meest van al helpen. Daarom nogmaals kla gen wij Om Joseph wille, om Joachem, om 't heilig Hate, om Bethlehem, om elk die, als Maria, v beminde en waar gij zijt ?"s nu, geweerdigt. door u tusschenspraak, te zorgen dat on* lijden staak', en dat ons God genadig zij o Moeder Anna, bidt voor mij MARC. PLEZIERTREIN NAAR NIEUW- POORT-BAD, ADINKERKE EN DE PANNE Een pleziertrein naar de kust wordt op Zondagen 30 Juli, 20 Augustus en 3 September a. s. ingericht. Dezen trein vertrekt te 5.58 uur uit Brussel (Groenlei) met oponthoud te Aalst-Noord (V-. 6.42) en Gent St. Pie- ters (V. 7.22) om aan te komen te Dix mude te 8.53, te Veurne te 9 11 en te Adinkerke-Panne te 9.19. Te Dixmude kunnen de reizigers te 10.15 trein 4683 nemen naar Nieuw- poort Stad (A. 10.43)'. 's Avouds vertrek uit Nieuwpoort-Bad (V. 19.31), Adinkerke (V. 19.34), Veur ne (V. 19.42) en Dixmude (V. 20.5) om te 21. 49 te Gent St. Pieters, te 22.29 te Aalst-Noord en te 23.10 te Brussel- Groen lei. Bij de terugreis kunnen de reizigers plaats nemen in den pleziertrein uit Oostonde-Blankenbergh. Zeebrugge Cen- tr.) of Heyst (Zie plakbrieven der ple ziertrein en uit Brussèl-G roenled naar Oostende) De reiskosten tusschen twee badsteden zijn ten lasten der reizigers. Een buurtspoorweg verbindt Veurne- Nieuwpoort, en een andere Oostende- Blankenberghe-Zeebrugge-Heyst. De reiskaarten afgeleverd te Gent-Zuid en Gent St. Pieters zijn zoowel voor de eene statie als voor de andere geldig. De prijs heen en terug beloopt 16 fr. m 2de klasse en 10 fr. in 3de klasse bij het vertrek uit Brussel of Aalst, en 14 40 en 8.60 uit Gent. OP_^e V^0T°P der katjes geschiedt van -7 tot 29 Juli, van lT^tot 19 Augustus en van 31 Augustus tot 2 September, van 8 tot 18 uur ter statiën Brussel- Noord, Brussel (Duqnesnovstraat) Aalst- Noord, Gent-Zuid on Gent St. Pieters. HET VERSLAG DER RUSSISCHE AFVAARDIGING De Russische afvaardiging ter confe rentie van Den Haag heeft aan den Raad van volkscommissarissen te Mos kou een breedvoerig verslag uitgebracht over den loop van zaken ter conferentie en de daarmede bereikte uitslagen. Hierin wordt onder meer gezegd De Haagsche Conferentie ds bijeenge roepen op initiatief der Russische re geering (memorandum van 11 Mei) ten einde de vraagstukkken, die door de conferentie te Genua onopgelost waren gelaten, tot eene oplossing te brengen. Tntusschen was de soviet-regeering even als de buitenlandsche regeeringen het er over eens, dat lieei de" reeks begin selen welke te Genua aanvaard wa ren, niet opnieuw in Den Haag zouden moeten worden getoets en dat integen deel de deskundigen aldaar zouden moe ten voortgaan bij het punt, waar de con ferentie te Genua had opgehouden. Bij dezen stand van zaken beschouwde de Russische afvaardiging bij haar aan komst te Den Haag de volgende voor stellen als ter dege vaststaande Op voorwaarde, dat aan Rusland de noodige credieten toegestaan zullen wor den voor het herstel "van zijn volkswel vaart, door de tusschenkomst en blokka de geknakt, alsmede dat men afzien zal van de betaling der oorlogsschulden, is Rusland bereid 1. Af te zien van zijn tegen-eischen inzake de uit de tusschenkomst en de blokkade voortspruitende schade 2. De schulden van den Russische Staat te erkennen, waaronder echter de achterstallige renten niet zijn begrepen. 3. Dc oude buitenlandsche eigenaren vau verbeurd verklaarde en genationali seerde goederen te bevredigen door hun een voorkeurrecht toe te staan voor het in concessie nemen van hun oude eigen dommen. Dus moesten in Den Haag drie vraag stukken worden opgelost a) de betee- kenis en de voorwaarde der aan de Rus sische regeering te verlecnen credieten; b. de wijze waarop do erkenning van de schulden van voor den oorlog verwezen lijkt zal worden e. de wijze van schade loosstelling der oude buitenlandsche par ticuliere bezitters. Dc werkwijze, waartoe te Genua, in weerwil van de bezwaren der Russische afvaardiging besloten werd, bestond hier in, dat de afvaardiging van alle staten, met uitzondering van dc Russische, in een niet. Russische commissie vereenigd werden, die dils tegenover de Russische commissie een soort eenheidsfront vorm de. ERGE BRAND Een depeche uit Matadi meldt dat de magazijnen der Intertropical Contina, te Kongolo afgebrand zijn door eene onge kende oorzaak. De schade, die ten volle door verzeke- ring is gedekt, zou omtrent een millioen bedragen. HET VERTREK VAN M. LIPPENS Het wordt tegensproken dat de gou verneur-generaal M. Lippens den 10 Au gustus zou vertrekken. Dit vortrek zal eerst plaats hebben den 20, met de Anversville De st. Thysviïle is voltooid en zal einde Augustus bare proefreis doen, om den 21 September naar Congo te ver trekken. EEN DIAMANTHANDELAAR TE BRUSSEL VOOREEN BELANG RIJK BEDRAG AAN DIAMANTEN ONTLAST, POOGT IN DE MID DENSTATIE TE ANTWERPEN ZELFMOORD TE PLEGEN. Dinsdag, bij de aankomst van den trein uit Brussel, te 11 ure 19, werd de Middenstatie in opschudding gebracht door een ongewoon geval. Toen bijna eenieder den trein verlaten had, werd plots een schot gehoord. Een reiziger van een tweede klas rij tuig had gepoogd zelfmoord te plegen met zich een revolverschot in het lichaam te schieten. De wanhopige werd met de grootste omzichtigheid naar de verpleeg- kamer gebracht, waar hem de eerste zor gen werden toe-gediend, waarna men hem naar het Stuyyenberggasthuis overbracht De wanhopige was zekere D. V.. een Hollander, makelaar in diamanten. Op liem werd een schrijven gevonden, ge richt aan zijne familie, waarin hij medeelde dat hij de schande die hij zij ne familie had aangedaan niet wilde overleven. De politie der ijzerwegen die een on derzoek instelde vernam alsdan zonder linge dingen. De V..., had als makelaar van drie diamantkooplieden van Antwerpen,be langrijke partijen diamanten gekregen. De V.., was Maandag naar Brussel ge gaan om deze diamanten te plaatsen, aan den man te brengen. Wat er nu mot hem is geschied, zal het verder onderzoek moeten uitwijzen, want voor den oogenblik weet De V... niet meer te vertellen, dan dat hij Dijn* dag morgend in liet ter Kamerenbosch is wakker geworden en dat tot zijn groo- te ontsteltenis al de diamanten verdwe nen waren. Dit is dus een herhaling van wat een paar maanden plaats had ook in hot Ter Kamerenbosch. Het mag echter zonder ling heeten, dat do booswichten die zich van de diamanten hebben meester ge maakt de juweclen van De V..., alsook zijn persoonlijk zakgeld, zijnde een 3000 tal franken hebben gelaten. Het juiste bedrag der toevertrouwde diamanten is nog niet. gekend, alleen weet men dat een der kooplieden er in betrokken is voor 40.000 fr. diamanten. Moest men wat anders veronderstel len, wat meermaals is gebeurd, dan is het ver gedreven om alle verdenkingen fif te weeren, zich eon revolverkogel in het lichaam te schieten. dig voor vijf dagen, en kostende 50 fr., aan personen, die niet binnen de gren zen van het Koninklijk wonen, is een uitstekende nieuwigheid, wel geschikt om vreemdelingen naar Belgie te bren gen. lonel Mage en den deskundige M. De Rechter. Dit onderzoek nu heeft verrassende uitslagen opgeleverd. De deskundigen hebben het namelijk i zooverre gebracht dat ze op de kogels de De vermindering met 50 frank voor sporen kunnen nagaan veroorzaakt door dc Zondagjagers schijnt ons billijk het wapen waarmode de kogel werd af- De Landbouwkommissie van den Se naat heeft in de volgende bewoordin gen advies uitgebracht nopens het wets- voorstel, strekkende tot verhooging van de taksen op het jachtveriof, enz. 1. De jacht kan worden beschouwd als sport,'ontspanning of weelde vermaak maar ze is voor niemand een noodzake lijkheid. Het is niet meer dan natuur lijk, dat de Staat, die dringend geld van noode heeft, vooral op datgene wat niet onmisbaar is, belasting heffe. Trou wens, dc voorgestelde verhooging van het zegelrecht stmt in billijke verhou ding tot de stijging van de prijzen van het wild, enz. Sommige leden der Kom missie waren van oordeel, dat in fiscaal oogpunt beschouwd, het recht van 200 frank per verlof den Staat niet zooveel zal opbrengen als hij wel denkt im mers, de verhooging van de kosten zal hoogstwaarschijnlijk het aantal der af te leveren jachtacten aanmerkelijk doen dalen. Dat nu kan juist zijn gezien voor het eerste jaar maar 't is te verwachten dat- het aantal geleidelijk weer tot het vroegere cijfer zal klimmen. De aflevering van een jtofetyerlpf gel- Het zegelrecht, voorgesteld voor de vogelvangst, lijkt ons eveneens redelijk en billijk. Niettemin geeft de meerder heid van de leden der Kommissie uiting aan den wensch, dat, in het belang van den landbouw, het vogel vangen met net ten geheel verboden worde, en dat er internationale maatregelen tot bescher ming van de insectenetende vogels wor den genomen 3. Jaarlijksche taks van 1000 frank op de eendenkooien Bij oppervlak kige beschouwing lijkt die taks nog al hoog; maar als men rekening houdt met ;t zeer groot aantal der eonden, welke door middel van de kooien worden buitgemaakt, zal men den taks niet meer te boog vinden. Na beraadslaging heeft de commissie met algemeene stemmen besloten tot aanneming van het wetsvoorstel, zooals 't haar door de Kamer van Volksverte genwoordigers is toegezonden. HET ONDERZOEK MAAKT FLIN KE VORDERINGEN BELANG RIJKE VERKLARING VAN DE WEDUWE STEINMANN. VER PLETTERENDE V ASTSTELLING VOOR DE TWEE AANGEHOUDE NEN. Het onderzoek dat dag. in dag uit steeds volledigd werd, scheen voor den buitenstaander hoegenaamd niet te vor deren, en velen hebben het gedacht ge had, dat de twee aangehoudenen voor deze geheimzinnige sluipmoord, korte lings in vrijheid zouden gesteld worden, uit gemis aan bewijzen. We zijn hoegenaamd niet van deze meening geweest, omdat we wisten dat de onderzoeksrechter, M. Van Stratum, om zoo te zeggen elk oogenblik van den dag zich in het werk stelde om licht in het duister geheim te brengen en geen enkel oogenblik heeft gewanhoopt. Meermaals hebben we gezegd dat voortdurend punten werden opgeklaard en liet was er aan te zien dat de onder zoeksrechter rond de geheele zaak een net aan 't weven was, waaruit op zeker oogenblik de schuldige of schuldigen zich niet meer zouden kunnen losmaken voor goed zouden gevangen zijn. Zooverre is het nog niet, rnaar in alle gevtil is liet net gisteren rond de beschul digden erg toegehaald geworden, in zoo verre dat het onderzoek eene bepaalde wending heeft gekregen en men meer dan ooit de vaste hoop heeft het geheim van het Phcenixpark ontsluierd te zien. In ons blad van gisteren bobben we gemeld dat nadat het aanhoudingsman daat van Leon Van den Wouwer voor de derde maal is bekrachtigd geworden, de Wed. Steinmann in het kabinet van den onderzoeksrechter nogmaals werd ondervraagd. Dit onderzoek beeft twee volle uren geduurd en door de verdachte werden bij zonderheden gegeven over zekere feiten die van het allergrootste belang zijn voor het onderzoek. Over den aard dezer bijzonderheden is niets te vernemen, doch het moet wel van kapitalen aard zijn geweest dat Van den Wouwer oogonblikkelijk uit de ge vangenis werd gehaald en in tegenwoor digheid werd gesteld van de Wed. Stein mann, denkelijk wel de eerste" confron tatie die tusschen beiden plaats had. De tooneelen tusschen beiden moeten heftig en indrukwekkend zijn geweest, zoodanig dat de Wed. Steinmann op ze ker oogenblik het bewustzijn verloor. Niettegenstaande liet. bijzijn van Van den Wouwer, over wiens schuldige be trekkingen met de vrouw van den ver moorde, we reeds genoeg hebben gehan deld, bleef de Weduwe Steinmann vol houden in hare verklaringen, die voor Van den Wouwer erg bezwarend zijn. Na de confrontatie en als gevolg er van heeft liet parket, 's avonds zich voor de zooveelste maal naar de plaats van de sluipmoord in het Phcenixpark bege ven. OPHEFMAKENDE VASTSTELLING DE KOGELS DIE M. STEINMANN HEBBEN GEDOOD. BRENGEN EEN NIEUW LICHT Men weet dat de twee kogels die den heer Steinmann gedood hebben, uit het. lichaam van hot slachtoffer zijn gehaald en aan ©en technisch onderzoek, werden onderworpen, dat gedaan w$yd door ko- gevuurd. Zoodoende is het haar moge lijk. wanneer zc namelijk het wapen on der haar bereik hoeft, datgene aan te duidon dat het schot hoeft, gelost. De loop van elk wapen is iets of wat verschillend. Door het afwerken zijn er hier of daar kantjes weg te nomen en de sporen daarvan vindt men op den kogel terug. Welnu, door de hoeren deskundigen is het nu bewezen dat de twee kogels waarmede M. Steinmann gedood werd, zijn afgevuurd door een browning, die in de woonst van den heer Steinmann is weergevonden en aangeslagen Hoe is deze revolver, die eerst godiend heeft om M .Steinmann van kant te ma ken, wat voor de'garage plaats had, te rug in huis gekomen en door wie werd hij er gebracht Daarover willen wc niet in beschou wingen treden en al de mogelijkheden aanhalen, daar dit. ons te.verre zou lei den, maar een feit staat vast, dat het parket op een goed spoor is. Het bobijntje is aan ;t rollon gegaan en het zal zonder twijfel wel geheel afge rold geraken. te begrijpen^ nieuwsgierigheid wordt het verdere verloop van liet o;n- derzoek verwacht. 4 HET PARKET TERUG NAAR PHOENIXPA RK Denkelijk wel als gevolg v.Vn hier bo ven aangehaalde kapitale vaststellingen, is ihet parket met den onderzoeksrechter! M. Van Stratum, Dinsdagavond weer naar het Phcenixpark vertrokken, verge zeld van de wed. Steininarm. De commissie van Rechtswezen van den Senaat vergaderde Dinsdag namid dag om lezing te hooren van het verslag opgemaakt door den lieer Vauthior over de wet op de huishuur. De heer Vauthier verklaarde zich te gen alle strafwetboekelijke maatregelen en ten voordeele van burgerlijke straf fen, die volgens hem meer afdoende zou den zijn. De commissie heeft dan de artikelen besproken en het amendement (van AI Drion) aangenomen waarbij de taksen en belastingen aan den huurder ten laste gelegd worden, araendement dat de Kamer verworpen heeft. De commissie zag ten slotte in dat men oen huldigen zittijd van den Senaat met meer zou klaar komen. De Senaat zou ten andere van plan zijn het ont werp door de Kamer gestemd groodte te wijzigen. Maar de Kamer vergadert niet meer voor 1 Oogst en dc Senaat kan tegen dien datum zijne bezigheden niet opge maakt hebben. Om die reden zal in de zitting van Donderdag voorgesteld worden liet on derzoek van het ontwerp naar den zit tijd van October te verzenden. Dit voor stel zal waarschijnlijk aangenomen wor den Ondertusschen zal het verslag van (ten heer \authier gedrukt, worden en Don derdag uitgedeeld worden. De betrekkingen tusschen de regee ring van het rijk en liet kabinet toMun- chen blijven buitengewoon gespannen. Hel rijkskabinet vergaderde gisteren morgend om den toestand te bespreken er werden eoliter geen besluiten genomen daar men te Berlijn nog geen officieele medodeelingen ontving over de houding der Beiersche regecring en een defini tieve beslissing van het kabinet Lerchen- feld wilde afwachten. Gisteren avond was nog geen officiee le mededeeling uit Beieren, toegekomen. De toestand is als volgt De Beiersche volkspartij die in Beie ren de lakens uitdeelt, edscht van de Beierselie regecring. waarin zij vier van de zes zetels inneemt, dat zij de wet ter bescherming der republiek niet zal er kennen en zal vervangen door een Beier sche verordening. Men wil evenmin bet nieuwe staatsgercchlshof erkennen of de nieuwe policiewct in Beieren toegepast zien. Deze wet schenkt, naar mei, weet, aan de policie van den eenen bondsstaat het recht np het grondgebied van den anderen bondsstaat op to treden, wat do Beieren om licht te begrijpen redenen van politiektn aard in elk geval willen vermijden. Ook het Beiersche kabinet heeft den l

De Volksstem | 1922 | | pagina 1