Edele Zelfopoffering EENE GROOTE GEBEURTENIS Behendige bedrieger 0e ramp van Gaullist Ké! jasses vie Mesksu Echtelijk drama 1e Montipy-sur-Sambre Moordpoging te Berchem Eene merkwaardige ontmoeting Vreeselijk ongeluk in eene steengroef In Ierland Ooedeiijk eÉgslsÉ fg Zeevergsüi ^Ëf$ëii©iktag@iElk ts St. Nikolaas Diocesaan Eucharistisch Kongres te Gent loeaU) ml J"Ievenals de Beier jscho iJinddn'C- Te Berlijn hoopt meiirnog steeds «Th"? een kon flikt, zal knhriënwoi'den vermè-' den. maar indien niet wat dan De gronmvrt van Wehnar schenkt den rijkspit -ideni het recht om de verorde ning van de Bfiérséhe regecring ongel dig te veïklhren. Dc rijksprcétdènt kan Jöovgti'.lieii een rijkscommissaris benoe men. die in Beieren voor de toepassing van tie wet ter bescherming der repu bliek zal hebben te waken. Ten .slotte kan de rijkspresident ook nog de hulp van de gewapende macht inroepen om Beieren tot gehoorzaam heid aan de wet. te dwingen. Men denkt .echior niet dat het zoo ver komen zal. De afzonderlijke ae.tie der Beiersche regeenng wekt niet a'i^en beroering te Berlijn, maar ook in Noord Beieren. Een c«n twintig burgemeesters van •Noord Beieren tc Nurenberg vergaderd, zonden een snel bericht aan graaf Ler- chenfeld om hem te verzoeken niets te ondernemen, dat de gehechtheid van Beieren aan het rijk zou kunnen be dreigen. De muuicipalitedt van Nurenberg kon digde een besluit af van getrouwheid aan liet rijk en toekende verzet aan tegen de niet. naleving der wetten in overeen stemming met de rijksgrondwet getrof fen. Zij vestigt de aandacht der Beiersche regeering en van den Landdag op het ge vaar eencr breuk, die de vernietiging van Beieren en een ramp voor het rijk voor gevolg zou hebben. Gcuien het ernstige van den toestand zal de rijksdag zijn verlofsperiode on derbreken -en weldra vergaderen. De kanseher zou de leiders der fracties van den rijksdag reeds bijeengeroepen ihebben. Een handelaar, van Elsene, M. G..., ■werd Maandag aan den telefoon geroe pen zoogezegd door een zijner kalanten nit de Ridderstraat. Deze laatste vroeg Jnem om zonder uitstel een dozijn zijden sjerpen te doen afgeven. M. G... ant- wooivldc dat de aangeduide soort sjerpen nog n iet voorhanden was, maar dat hij hem eéJie andere soort in alle vertrou wen kon aanbevelen. De kalant- was er mee tevreden en verwittigde den hande laar dat c-en werkman de bestelling zou komen afhalen. Die werkman kwam in derdaad eon uur nadien de sjerpen in ontvangst nemen. Wat later vernam M. G... dat hij door een bedrieger was beet genomen geworden. De policie is op het spoor van den af truggelaar. .71 clans, nog een dor slachtoffers dezér schrikkelijke ramp is Dinsdag overleden. De arbeider Jozef Sougnez, wonende te Couillet, bezweek na vreêselijke pijnejn doorstaan te hobberi. Er blijven nu nog zeven slachtoffers in het gasthuis. Gelukkiglijk is hun toe stand zo) voldoende mogelijk en is er goede hoop hen te redden. HULP AAN Dk: BEPROEFDE FAMILIEN Onder liet eerevoorzitterschap van M. E. Sorvais, Algomeene Bestuurder van de Naamlooze Maatschappij Sambre et Moselle is een komiteit gesticht voor de verdeel ing van hulp aan de beproefde faini.ien. Dit komiteit is samengesteld uit vier nfgevaardgden voor de werklieden, een afgevaardigde voor de meestergasten, één voor do bedienden en één voor dc dien st over--Ion. DE WERKIIERNEMING Maandag morgend werd de arbeid in dc geteisterde werkhuizen hernomen. Ongerekend de werkliedenafvaardiging- gen die do begrafenisplechtigheden hun ner ongelukkige makkers bijwoonden, was iedereen op zijn post. 18® Vervolg. Of inderdaad die gedachte bij hem opkwam of dat hij den raad van Leonora wilde vol gen, kunnen wij niet beslissen. Ernaar dit is zeker, dal hij 'geheel gekleed op 't bed ging liggen. In weerwil van de herinnering aan de vreeselijke gebeurtenis van den afgeloopen nacht en aan de woorden van deu stervenden jongeling, die gedurih in zijn ooren klonken,, vielen van vermoeienis zijn oogen toe. T en Leonora twee uur later terng kwam, lag bij in ren diepen slaap. Even voor tienen werd hij wakker. Leonora zat bij zij bed te naaien. Zijl gij dezen morgen niet door Frémi- tourt gekomen vroeg zij. Hce vraagt go dat zoo Omdat ge mij er niets van gezegd 'nebt dat er in don afgeloopen nacht zoo'n vreese- Jijke misdaad is gepleegd. Troch'ts sprong het bed uit. Hebt ge er iets van gehoord vroeg zij weder. Ja, ik wist het, antwoordde hij een wei- porsch, maar om u riet te doen ontstellen, leb ik cr u niets van gezegd. TROTSKY VRAAGT DE DOOD STRAF TEGEN DE BETICHTEN Een telegram uit Berlijnaan den Times meldt dat er niet den mins ten twijfel meer is, dat do revolutionaire socialisten, die thans voor de rechtbank van Moskou gevonnist worden, zullen ter dood veroordeeld en de bijzonderste beschuldigden terechtgesteld worden. Op 16 Juli, op eene conferentie van het uitvoerend comiteit der Bolschewis- ten eischte Trotsky de doodstraf tegen al de betichten en de terechtstelling van GotZj Timofei en Danskoy. 's Anderendaags, op W vergadering van het middenkomileit van de commu nistische partij, sprak Tomski eene re devoering uit waarin hij er op wees dat de ter döodyeroordeeling der betichten erge gevolgen zou hebben voor het gou vernement en voor de onderhandelingen welke het gouvernement wenscht te on dernemen met vreemde landen. Trotsky vroeg dan het woord en eischte nogmaals de doodstraf en ten slotte waren het de extremisten welke hunne zienswijze konden doordrijven. Men verzekert evenwel dat de gema tigden nog de hoop koesteren het gou vernement en de rechtbank tot hunne zienswijze te kunnen overhalen. Branting, de Zweedsche kabinets overste, heeft in naam van al de Zweed sche socialisten een telegram gezonden aan het gouvernement der Sovjets, waar bij hij zich aansluit bij het verzet dat in alle lauden opgaat tegen het proces van Moskou. -vV^- De 22-jarige E. Jonckers, rue de l'Eduse te Montigny-sur-Sambre, is on langs met Lea Gardon getrouwd. Zich te bed begevend, ontstond twist-. Jonc kers heeft een revolvcrkogel in den buik gekregen en zijn toestand boezemt on rust in. Volgens hem nam zijne vrouw den revolver die op de tafel lag. Hij wil de haar het wapen ontnemen, toen een schot afging en hem trof. Volgens Lea Gardon, zat* zij den revolver toen haar man op het punt stond te vertrekken Zij nam het wapen om het aan haar echtgenoot te geven. Hij meende mis schien dat zij op hem wilde schieten en sprong op haar toe. Toen ging het schot af. \Vat er van zij, het gerecht zal de zaak moeten klaar spinnen. X HUISELIJKE TWIST EEN VOORBIJGANGER DOOR EEN REVOLVERSCHOT GETROFFEN' In het huisgezin J. De Bève-Lea Stur- bois, woonachtig Pioenstraat, 24 te Ber- cliem, was er meermaals twist, door dat de vrouw zich aan den drank overgaf, met het gevolg dat de man, die invalied is, hay,- dikwijls eene aftakeling toe diende. Maandag avond kwam het- weer tot een twist tusschen beiden, doch ditmaal bepaalde de man er zich niet bij haar te slaan hij haalde op zeker oogenblik een revolver voor den dag en loste een echot in de richting der vrouw, ecl.'er «zonder haar te treffen. De vrouw vluchtte het huis uit om hulp te roepend, doch zij werd dadelijk door den man achtervolgd, die' in hare richting een tweede schot loste. Dit ook trof de vrouw niet, maar wel eenen voor bijganger, L. Janssens geheeten, woon achtig Beukenstraat, te Antwerpen. De kogel was de ongelukkige in de linker borst gedrongen. Het slachtoffer werd door dokter Peelers verzorgd en verders inaar het Sfc Mariagasthuis overgebracht. De dader werd door de policie aange houden en in zijn bezit werd het wapen Men zegt dat niet verre van Esp oir een Dat heb ik ook gehoord. Welk een ongeluk Ja, dat is het welzei Trochets plotse lings angstig geworden. Maar wij kunnen er niels aan veranderen, 'tzou kdus dwaasheid zijn ons er over te kwellen. Hot gerechtshof deed denzelfden middag alle moeite om den misdadiger op te sporen vele inwoners werden te vergeefs onder- varaagd toen op het oogenblik dat de onder vragingen in vollen gang waren, de veld»» wachter de deur open deed en zeide Mijnheer de burgemeester, er staat be neden een man uit SainUlrun, die verzocht het lijk te mogen zien. Laat hem binnenkomen, antwoordde de procureur, na den rechter vau instructie mei den blik geraadpleegd te hebben. Feu paar minuten later stond een klein, dik man met een rood gelaat en levendige oogen, den hoed in de hand op den drempel. De rechter van instructie gaf hem een wenk daar te blijven staan. .Woont ge te Qaint-Irun vroeg hij. Ja mijnheer, was het antwoord. Wat is uw beroep Herbergier van vader op zoon in tiet Hotel Bn'!p»-»o vel bekend 'k ben vader Milet. nog met vier kogels geladen, weergevon den. Na het onderzoek, ingesteld door den adjunkt Vervloot, werd hij ter be schikking van den prokureur des ko- nings opgesloten. Prinses Mary, de echtgenoot© van Viscount Lascelles, had een merkwaar dige ontmoeting toen zij alleen in haar auto gezeten van de tuinpartij in het Buckingham-paleis huiswaarts reed. Toen zij een hoek van een straat omsloeg, kwam haar auto in botsing met een an dere. Het bleek dat de andere auto die van lord Aberdeen was, die 'eveneens van do partij afkwam en op weg was naar.... Viscount" Lascelles en prinses Mary. De bladen zeggen, dat het inci dent de prinses nogal geschokt heeft, doch dat zij zich toch nog kon klceden om haar taak als 'gastvrouw te vervul len. De merkwaardige ontmoeting zal stellig het onderwerp van gesprek hebben uitgemaakt en reden hebben go- geven tot vroolijkheid: Maandag namiddag gebeurde in de steengroeven van Merlemont, een erg ongeluk dat aan twee werklieden het leven gekost heeft. Zaterdag had men mijnen doen springen. Maandag, toen zij naar de steengroef kwamen begonnen twee werklieden, Ber nard Alzire van Merlemont, en Dupont Victor, van Franchimont, de door de ontploffing verbrokkelde steenen op wa- gonnekens te laden. Ongelukkiglijk was een der mijnen niet gesprongen; jzij ontplofte schielijk en verwekte eene in storting die de twee slachtoffers bedolf. Men heeft nog slechts hunne lijken op gehaald. V DE OPSTANDELINGEN ACHTERUIT Dublin, 25 Juli. De nationalistische troepen blijven de opstandelingen Zuid waarts achteruit drijven. Dezen hebben gisteren een zeker aantal plaatsen ten Zuiden van Lêmerick ontruimd, en zich teruggetrokken in de richting van Cork. Naar men verneemt heeft de bevol king van Waterford en Lemerick, die door den burgeroorlog tot den bedel straf is gebracht, do winkels en zelf de woon huizen geplunderd... Te Waterford moesten de troepen tus schen beiden komen, en zelfs schHeh op het volk. De kommandant heeft eene proclama tie voorgelezen, luiden» welke ieder per soon, die men in liet bezit van gestolen voorwerpen vindt, men den dood zal worden gestraft. EEN TREIN AANGEVALLEN Londen, 25 Juli. Uit Dublijn wordt aan de Star geseind De trein van ^estford naar Dublin welke buiten de .gewone reizigers een zestigtal gevangenen der ongeregelde troepen vervoerde, die begeleid waren door soldaten van het Ierscho leger, werd gisteren aangevallen door mannen die zich langs -beide zijden van den spoorweg verscholen hadden. Het, ge vecht duurde twee uur. De aanvallers hebben zich eindelijk teruggetrokken. 2 soldaten zijn gedood en een tiental ge kwetst. Bij zijn aankomst te Dublin, werd de zelfde trein opnieuw door eenige onge- regelden aangehouden, doch zij konden verdreven worden en de gevangenen wer den ter bestemming gebracht. Ge hebt verzocht, het lijk (e mogen zien. Waarom! De herbergier zag een weinig verlegen en vreesachtig in de rondte. Mijnheer Milet, ik ben de rechter van instruktie, vervolgde de magistraat. De eenvoudige man deed verschrikt eeD schrede achteruit. Ja, ziel u, mijnheer de rechter, sprak hij zich herstellende, ik zal u vertellen wat er van de zaak is. Zooals ik de eer heb gehad u te zeggen, ben ik herbergier van vader op zoon, en lo geer ruiters en voetgangers. Nu ongeveer twee maanden geleden, heb ik een mijnor kamers aan een jongen vreemdeling ver huurd, dien ik voor een knap joDg mensch heb aangezien, daar bij me altijd juist op tijd betaalde, en me nooit last heeft veroor zaakt. Heden ochtend zond ik mijne vrouw op het gewone uur met het ontbijt naar bo ven. Zij riep en klopte, maar kreeg geen antwoord. Toen kwam zij nijdig naar bene den en zeide tot mij, dat ik zelf mijnheer Richard moest gaan roepen. Heette hij Richard vroeg de rechter. Ja, mijnheer. En verder En verder O, ik begrijp u, ge bedoelt jioe hij verder heette. Maandag namiddag werd de gansehc gemeente in ontroering gebracht door ,een schrikkelijk ongeval aan de herstel lingswerken der kerk. Allé gerief Wordt bij middol van eeft ophaalbak op- en neergelaten; zulks was het geval met eenen rooster, voort komende van de afbraak vau den voor- loopigen toren. Dit stuk gleed per onge luk uit den kabel, botste waarschijnlijk op de zuil van het hoogzaal en kwam terecht op het hoofd van den metsers knaap Maurits Van der Ginst, 17 jaar, geboren en wonende te Zeevergem. De jongen sloeg ten gronde met gekloven schedel. Dokters Cremers en Delmeire dadelijk ter plaats met den ondernemer M. Piens, konden slechts deu dood bestatigen. Een ongeval dat erge gevolgen had! kimncn hebben, gebeurde Maandag avond op de wijk Dc Raap aan deu overweg van den trein Mechelen-Terneu- zcn. Een auto kwam in volle snelheid aangereden de geleider bémërk'tè te laat dat de barred gesloten was en moest, er onvermijdelijk op botsen. Hij deed eene krachtinspanning er* stuurde zijn voertuig in eenen zijweg, waar hij tegen eene kabien botste. Hij; had nog den tijd van den auto te sprin gen. Zoo bleef hij ongedeerd. Met de drie inzittenden ging het zoo gemakkelijk niet. Die schokten onder elkander en een hunner werd hot neus been gebroken. Een bijgeroepen genees heer verzorgde in een nabij zijn de huis den gekwetste. De auto was deerlijk ge havend. Een rondschrijven is omgestuurd naar al de plaatselijkheden van het Bisdom, om aan de geloovigen aan te kondigen dat Z. D. Hoogw. Monseigneur Seghers, bisschop van Gent, het besluit genomen heeft, in Augustus aanstaande te Gent, een kongres te houden, ter eere van het H. Sacrament. Hij maakte zijn inzicht bekend aan den H. Vader tijdens het bijzonder ver hoor dat hem verleend werd door den stadhouder van Kristus, kort geleden te Rome. De H. Vader prees ten zeerste het godvruchtig voornemen van den Gent- schen Kerkvoogd en deze ontving van Z. H. Pins XI de kostelijke aanmoediging yan eenen bijzonderen Pauselijken ze gen voor het wdgelukken dier onder neming. Een oproep wordt dan ook gedaan tot alle, geloovigen van het Bisdom om dat kongres bij te treden als deelnemer. Dc prijs eener lidkaart als deelnemer is gesteld op drie frank. Wie drie frank meer betaalt, ontvangt de beknopte ver zameling der^fërslagen en besluiten van het Kongres. Vriendelijk verzoek een bullctijn te vragen en het terug te zenden aan Z. E. II. Kan. Van den Gheyn, Spiegel-, straat, 10, Gent, met juiste aanduiding van het bedrag der inschrijving. Het Kongres zal vier afdeelingen heb ben le afdeeling Eucharistische Werken voor mannen (lokaal St. Lucasakademie zaal 1). - 2e afdeeling Eucharistische Werken voor de Jeugd (lokaal S.-Lucas-akade- mie, zaal II). ,3e afdeeling, Eucharistische Werken voor Vrouwen (lokaal Congregatie der BE. PP. Jesuiten, Bestormstraat, ingang langs do Struifstraat). 4e afdeeling Liturgie (zaal der re- tretten bij de EE. PP. Jesuiten, Be stormstraat, ingang langs de Zwarteeus- terstraat) Dagorde DONDERDAG 3 AUGUSTUS Opening van het Kongres te 18 u. 's avonds, in do Hoofdkerk van Sint- Baafs. Veni Creator Heilig uur aanbid ding van bet Allerheiligste Sacrament. Tantum ergo, en zegen. De plechtigheid zal voorgezeten worden .door z. H. clen Bisschop van Gent. Te 9 1/4 ure Plechtige Mis in Sint- Baafs, gezongen door Hoogeerwaarden VRIJDAG 4 AUGUSTUS Te 7 ure in de Hoofdkerk van Sint- Baafs Algemeene Communie voor jon ge lieden van heider kunne en kinderen. De mis zal gecelebreerd worden door Z. H. den Bisschop van Gent. Dat weet ik nietik weet zelfs niet of hij een fa milieu aam heeft. Ga voort, Milel 1 Ik maakte mijne vrouw voor een dom schepsel uit. Ik ga naar boven, ik klop aan geen antwoord. De sleutel stak in *t slot ik: draai hem om, ik doe de deur open en ga de kamer binnen,... Er is niemand.... Ik kijk overal rond alles is in de beste orde, het bed L niet beslapen. Dat is een vreemde ge schiedenis zeide ik tot mij zeiven. Ik stond eeuige oogenblikk n versuften zoo stijf als een staak midden in de kamer. Eensklaps schoot me een gedachte te binnen, die me zoo deed ontstellen dat ik er kippevel van ge kregen heb. Ge moet namelijk weteD, mijnheer de rechter, dat men mij reeds verleid had, dat in de nabijheid van Frémicourt iemand op de>> weg was vermoord geworden. Ge dacht dadelijk dat die persoon de huurder van uw kamer kon zijn. Juist, mijnheer. De rechter van instructie gaf den herber gier een wenk om te naderen, en op het op de tafel liggend lijk wijzende, vroeg hij Kent ge diep persoon De herbergier deed een paar schreden vooruit, wierp een blik op het hy* en riep dadelijk Heer De Bock, vicaris-generaal en voor zitter van 't Kongres. Te 103/4 ure Plechtige Openings zitting (in de groote zaal van St. Jozefs kring, Holstraat) Te 2 ure, vergadering voor priesters onder voorzitterschap van Mgr. den Bis schop. (Lokaal Sint-Lucas-akademie). Van 3 tot 4. 3/4 ure Vergadering der vier af deelingen. Te 5 1/4 ure Voordracht in Fran- sche taal door M. J. Van den Heuvel, Staatsminister, met projectiën. Onderwerp Redetwist over het H. Sacrament, door Raphael (frescoschil- derij van het Vatikaan). Lokaal Zaal van St. Jozefskring. Te 8 ure in de Hoofdkerk van St. Baafs plechtig Lof met Vlaamsch ser moen, door Hoogeerw. heer vicaris-ge neraal De Baets. ZATERDAG 5 AUGUSTUS Te 7 ure, in de Hoofdkerk van St. Baafs Algemeene Communie voor de vrouwen. D% mis zal gecelebreerd worden door Zijne Hoogw. Mgr. den Bisschop van Gent. Te 9 1/4 ure, plechtige mis in Sinfc- Baafskerk, gezongen door Zijne Hoogw. Mgr. Van Rechem, bisschop van Carpa- sia. Van 3 tot 4 3/4 ure Vergadering der afdeeling van de Eucharistische Wer ken voor mannen en voor de Jeugd. Te 5 1/4 ure Voordracht in de yiaamsche taal door Z. E. kanunnik Van de Wattyne, met muzikale uitvoe ringen Onderwerp Eenige meeee- terstukken van zang ter eere van 't H. Sacrament. Lokaal Zaal van Sfc, Jozefs- kring. Te 8 ure in de Hoofdkerk van Sint- Baafs Plechtig Lof met Vlaamsch ser moen door Hoogeerw. Heer vicaris-gene raal De Baets. ZONDAG 6 AUGUSTUS Te 7 ure in de Hoofdkerk van Sinfc- Baafs Algemeene Communie voor man nen. Te 9 1/4 ure, Pontificale mis in Sinfc- Baafskerk, gezongen door Z. PI. Mgr. den Bisschop van Gent. Te 11 ure, Plechtige slotvergadering, in de groote zaal van St. Jozefskring. Van 10 1/2 tot 12 ure Vergadering der afdeeling voor Damen en Liturgie. Te 2 ure Vergadering voor priesters, onder voorzitterschap van Mgr. den Bis schop van Gent. Te 2 1/2 ure, Vespers en completen in de Hoofdkerk van Sint-Baafs, gevolgd te 3 1/2 ure van de Groote processie van het H. Sacrament, wélke zal gesloten worden met den zegen van het H. Sacra ment gegeven op St. Baafsplaats door Z. II. Mgr. den Bisschop van Gent. Hij is het Men begaf zich naar de aangrenzende ka mer, en daar was de eerste vraag, die de rechter van instructie aan den herbergier deed Zijt ge zeker dat dit lijk, dat van uwen huurder is Volkomen zeker, antwoordde Milet. Ge zcidet dal ge hem alleen bij den voor naam van Richard kent Dat is zoo Ik behoef u dus niet te vragen of ge iets van zijn familie weet. Kunt ge zeggen waar hij gewoond heeft vóórdat hij bij u de kamer huurder Ik weet het niet, maar wel weet ik dat hij van Reims, in Champagne, is gekomen. Dat is althans een aanwijzing. Schrijf nauwkeurig op en vergeet niels, mijnheer de griffier. Kreeg hij brieven Milet schudde net hoofd. Ik geloof dat bij verscheiden brieven schreef die onbeantwoord bleven, aeide hij. Zoo ver ik weet, heeft hij er een ontvangen, en wel naar ik meen, eergisteren. Hij had dien niet bij zich we zullen hem waarschijnlijk in zijn kamer vinden, zeide de rechter van instructie tot den: pro cureur. (VerTolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2