^9 r B CENTIEMEN WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Nüffsl-Db Qkndï Zaterdag Juli i922 PlTiiL^SÏDSOÜE POLITIEK KA DE CONFERENTIE VAN DEN HAAG DE LUCHT KLAART OP Landbcawbelangen Rond e®n fe®l©ngri|k© diefstal 0s H'ils&wteestSe lef geheim vm Pheenix-Park In Sfwjet-R&sslandi Een Brlfsshe sssaaSregel in bezel DnilscMand De Oorlonssckdifi Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVI1P JAARGANG NUMMER ISO H. Martha Zon op 4,22 onder7,33 Eerste Kwartier den 30 j blicttelt bullen het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot bet Agentschap HAVAS.Adelf Maxlaan,13 te Brnssel8, Placa da la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 j Het Vredespalies in Den Haag heeft zijne poorten weer gesloten. Zijne vreemde gasten hebben het Jveer verlaten en vermoedeijk dit- 'jn&.al voor langen tjid. Want de op lossing der Russische kwestie, waar het meest haast bij was, is wegens de onhandelbaarheid der Russen Zelf, eene onmogelijkheid gebleken. Tetf minste in den vorm van een al- gemeene overeenkomst. Degenen, die reeds in Genua voor- snelden, dat de conferentie van Den Haag nutteloos zou zijn, dat de Russen toch hun standpunt niet zouden overlaten om politieke re denen van binnenlandschen aard, hebfeen klaar gezien. En laten wij biaar onmiddellijk zeggen, dat het Frankrijk en Belgie waren, die in de conferentie van Den Haag niets dan nuttelooze palabers zagen en, dat zij er enkel heengingen, om En- galand te voldoen, dat met Britsche vasthoudendheid uit de Russen trachtten te halen wat er niet in zat: .waarborgen. Nu moge men over Den Haag nog zooveel epilogecren als men wil, la,ai moge de Engelsche poging nog zooveel tradhten goed te praten, men moge met den heer Patijn (spreken over het perspectief, dat de bereikte resultaten een stap mogen zijn op den weg der toenadering, dat neemt niet weg, dat de confe rentie eene eenvoudige mislukking heet, zonder meer. En wil men ze nader kararterisee- ten, dan is het eene mislukking van de Engelsche politiek, ten opzichte .van Rusland. Blijkbaar is het ge makkelijker met kanibalen handel te drijven in de binnenlanden van 'Afrika en Guinea, dan met de Bols jewisten van Rusland. Nu deze kun nen nog kanibalen worden. Wij gelooven dan ook niet veel Van de zoogenaamde vage resulta ten van Den Haag. De verwach ting, dat de Russen nu wel zullen inzien, dat zij van hunne regeerings- methoden moeten laten varen, en moeten buigen voor de nuchtere feiten, in Den Haag besproken, die een akkoord uitsluiten met een land waar geen zekerheid, geen waar borg van veiligheid bestaat.... die verwachting zal wel ijdel blijken. De Russen zijn enkel-naar Den Haag gekomen om van liet gehate kapitalisme verscheidene milliar- den regeeringscredieten los te krij gen, zonder van lnm kant iets van beteekenis toe te staan. En nu de re- gecringen wijzer blijken te zijn, dan^ de Russen veronderstelden, hebben de Sovj et-afgevaardigden liet roer omgegooid en trachten zij zich bij bijzondere financieele, ka pitaalkrachtige groepen te wenden. Zoo lezen wij in de Humani- té O, het orgaan van den Franschen bolsjewist, Cachin De Russen richten zieli nu tot de bijzondere groepen, die heden over het eigen lijke kapitaal beschikken." De ge delegeerden wenden zich niet meer tot de onmachtige staten, maar tot de mannen van zaken, de kapiteins der industrie, tot de particuliere be langen Om het verkrijgen dezer credie- len van bijzondere zijde te verge makkelijken, is noodig de erkenning van de Sovj et-regeering de ju re en dit hebben hare afgevaar digden, na de mislukking der al- gemeene onderhandelingen, trach ten te verkrijgen. Zoo is ten deele ,uit te leggen, de poging 0111 de be sprekingen in Den Haag nog eeni- ge dagen te verlengen, onder voor- jwendsel van nieuwe instructies uit Moskou. Men make zich echter geen illusie over de gevreesde concessie-jacht in Rusland. Zoolang de Russische regeering als medecontractant niet meer waal-borgen aanbiedt en dat zal wel niet is dat gevaar denkbeeldig. De industrieele op bouw van Rusland is in de huidige omstandigheden totaal onmogelijk. Het land is voor lange jaren voor de industrie voor liet zakenleven hopeloos verloren. En waar er ge werkt kan worden, is dit nog doel- toeh niet kwijt raakt. De ernstige zakenlui, die er zijn gaan zien, zijn het hierover eens. Enkel op land bouwgebied is er iets te doen, juist gelijk men een halfwilde streek zou gaan ontginnen en ook in het Zuiden bieden de petroleumbron- nen onmiddellijk aan te vatten werk aan.... als de regeering van de socialisatie der olienij verheid wil afzien, wat zeer te betwijfelen Hoewel de |nota: van den heer Poincaré aan den Fransehen afge vaardigde bij de Commissie van Herstel nog al liarde waarheden be vat en Duischland verantwoorde lijk stelt voor den toestand, is dit stuk eerder als tactische inleiding te beschouwen voor eene meer toe gevende houding, die Frankrijk blijkbaar wil aannemen, al is liet dan ook voorwaardelijk, zooals wij in het een vorig nummer uitlegden. De voorzichtige Times wacht zich dan ook wel het stuk af te keu ren, spreekt geen oordeel uit en zegt De voornaamste eiseh is thans eendracht, en een billijke eiseh van geven en nemen, tegen over een noodtoestand (in Duitsch- land), die reëeler en dringender is dan het publiek aan weerskanten van het Kanaal merkt. O111 deze en andere redenen, onthouden wij ons van kritiek öp den stap van den Franschen Eersten Minister Poincaré's nota, hoe scherp zij ook is, heeft het eigenaardige ge volg gehad, van de lucht te zuive ren, door het Fransche Standpunt openljik uit te leggen. Maar als ,weerslag is ook gekomen een drin gende behoefte tot eene bijeen komst van de Fransche en Engel sche Eerste Ministers. Wel scheen Frankrijk daar een tijdje niet veel aan te houden, maar ook dit punt is opgeklaard sedert een paar dagen en de samenkomst der regeerings- hoofden is beslist tegen het begin der volgende maand. Zij zal plaats hebben te Londen. Deze samenkomst, waar denke lijk ook Italië en Belgie zullen bij geroepen of ten minste geraad pleegd worden, zal 'hoofdzakelijk tot doel hebben de netelige kwestie der Duitsq'he schadevergoedingen te regelen. Er zal ongetwijfeld een besluit genomen worden over de instructies, aan de Commissie van Herstel te geven, nopens de Duitsche vraag naar een morato rium. Men hadde beter gedaan die instructies veel vroeger te geven en niet den indruk te laten van mach teloosheid. voortspruitend uit ge brek aan verstandhouding. Het spreekt van zelf. dat eene toegeving aan Duitschland niet zal plaats hebben, dan onder nauwkeu rig bepaalde voorwaarden en aan gezien Belgie bij die zaak ten zeer ste betrokken is, wegens zijn prio riteit en ook om tal van andere re denen, is het te vermoeden, dat ook wij op de bijeenkomst van Londen zullen vertegenwoordigd zijn. In Parijs verwacht men, dat de heer Poincaré vlakaf de vraag van de doorhaling der geinterallieerde schulden in het debat zal werpen, alvorens in welk opzicht ook van toegeving te willen hooren, ten aan zien van de Duitsche schadevergoe ding. Zou Engeland hiervoor te vinden zijn, dan kunnen gemeen schappelijke pogingen aangewend worden, om door eene internationa le leening de Duitschers verlichting en tevens Belgie en Frankrijk de hun toekomende vergoeding te be zorgen, DE ROOFBOUWTEELTEN IN DEN MOESTUIN Nergens wordt de grond intensiever uitgebaat als in den moestuindaar rust do grond nimmer meer dan 24 uren. Denzelfden dag reeds dat de eene vrucht ingeoogst is wordt er eene andere in ge zaaid, of planten, die op wachtbed staan, er in overgeplant. Vroege aardappelgronden, erwtenbed den, enz. zijn reeds ledig gekomen doch werden onmiddellijk beplant met sa vooi-, spruit- en bloemkoolplanten wortelen werden er in gezaaid, andijvie, selder porei op uitgeplant, enz. enz. Welhaast zal er ook overgegaan wor den tot het zaaien van spinazie en mui zen ooren voor het naj aars verbruik, daar na voor winter- en lentevoorraad. De meeste- dezer genassen zijn blad planten, en vergen dus op de eerste plaats eene overvloedige stikstofbemesting, al hoewel eene fosfoorzuur-en potaschlbe- mestig hun eveneens' voortreffelijk ten stade komt. Voor de planting of de zaaiing van al deze roofbo u wtdel ten rijft men duch tig 4 tot 6 kgr. superfosfaat en 2 tot 3 kgr. chloorpotasch in per are, en vervol gens 3 tot 4 kgr. zwavelzuren ammoniak. Men mag deze meststoffen evenwel men gen en ze eene maal uitstrooien. Werd deze toepassing verwaarloosd, men mag ze gansch den duur van den groei toe passen men braakt den grond en de meststoffen worden aldus goed in het bereik van het vezelwortelmet gesteld. Voor gewassen waarop zulks niet mo gelijk is, lost men 200 gr. zwavelzuren ammoniak per 100 liter water op, en men wast hem toe door eene duchtige begieting. Intensiever Luxemburg, 27 Juli. M. Marehal, cle dader van den diefstal van een mil- Iioen franks te Aarlen gepleegd ten na deel© van -de Belgische Staatsspoorweg- kast wordt nog steeds door de policie opgezocht. Zekere Bosselet. werd door de gendar merie van het Groot Hertogdom te Roc- kange nabij Mersch aangehouden, daar hot bewezen was dat Rosselet, Marehal behulpzaam was geweest tijdens de vlucht. Rosselet is door liet Luxemburgsche gerecht, veroordeeld tot drie jaar gevang en 600 fr. boet, VERGADERING DER SENAATS- GROEPEN De "Rechterzijde den Senaat ver gaderde Donderdag morgend en besprak de kwestie te weten, of men nog vooral eer de Hooge Vergadering zou uiteen gaan de huishuunvet zou bespreken. Zij wilde voldoening geven aan de openbare moening, die vvenscht het lot van huurders en verhuurders geregeld te zien. Zij had er op gerekend dat de kommissie van justicie, bij haar laatste vergadering Dinsdag, zich zou bepaald hebben bij het hooren der lezing van den verslaggever, die de werkzaamheden der Kamer gevolgd heeft. Gezien de wijzigingen door verschei dene groepen ingediend en door het feit, dat M. Vauthier deze wijzigingen aan de wet moest toevoegen, waardoor zijn verslag moest aangevuld worden, heeft de Rechterzijde zich aangesloten bij de meening van de kommissie van justicie, om het grondig onderzoek van het ontwerp tot in October uit te stellen. De verdaging zal al de leden toelaten grondig kennis te nemen van de beslui ten der kommissie m de Kamer, bij haar terugkomst in November, een rijp be raadslaagd ontwerp voor te leggen. De onmogelijkheid waarin zich de voorzitter der Kamer bevindt om deze op te roepen, voor dien tijd, neemt van de verdaging- al het nadeel weg dat er voor 't open baar belang kon in gelogen zijn. De liberale en socialistische linkerzij den, eveneens Donderdag morgend ver gaderd hebben ach in denzelfden zin uitgesproken^ Het is te begrijpen dat het zonderlin ge gedoen van de weduwe Steinmann, die na de ophefmakende bekentenissen in zake het moordwapen en nadien alles vergeten heeft en niets meer weet, de algemeen e nieuwsgierigheid heeft opge wekt. Er wordt van niets anders meer ge sproken, en wat meer is, daar werden reeds lieden gevonden, die wel aanne men, dat de wed. Steinmann in hare vermoeienis door het langdurig onder- hoor, dingen heeft gezegd zonder het te weten wat ze zegde om daar nadien zich niets meer van te herinneren Zoo iets is al te vermakelijk. Denk toch niet, dat men hier te doen heeft met eene teere vrouw. Mevr. Steinmann is juist het tegenovergestelde, eene die bijna geene vermoeienis kent en die daa renboven over eenen wil beschikt, die tot het ongelooflijke grenst. Neen, neen, laat het ons gerust zeggen, het is maar een klein percentage van mannen, die haar zouden kunnen evenaren. Ziet maar eens wat ze heeft uitgericht den nacht der gruwelijke sluipmoord. Zelfs nog met de gedachte dat ze haren echtgenoot uit den weg wilde ruimen, welke vrouw zou haar duiven volgen De auto uit de garage halen, deze zelf voeren, om den geneesheer naar Cappel- len te gaan halen, haar doodel'jk gekwet ste man naar het gasthuis van Antwer pen voeren, en verders den ganse hen dag op weg met het parket en 's nachts het geheel© onder hoor onderstaan De wed. Steinmann weet heel goed wat ze doet. Het is alleen tengevolge de verpletterende onthulling dat het wapen waarmede de moord werd gepleegd, in de lade barer nachttafel was weergevon den, dat ze een oogenhlik van zwakheid heeft gehad en de beruchte bekentenis sen heeft laten ontvallen. WAAROM ZIJ VAN TAKTIEK VERANDERDE Meer dan waarschijnlijk heeft de con frontatie met Van den Wouwer. haar weer terug op streek gebracht, want na de bevestiging dat zij bij hare gedane verklaring bleef heeft ze niets meer ge zegd dan enkel om te vragen van terug naar de gevangenis te worden gevoerd. Tijdens hare overbrenging moet ze denkelijk ten volle bewust zijn geko men van het gewichtige harer verklaring en ook het eerste wat ze in de gevangenis vroeg was dat men haren advocaat zou verwittigen om dadelijk te komen. Ook heeft Mr. Grijspeerdt, een der verdedigers van Mad. Steinmann, met haar een onderhoud gehad in het ge vang. Ook was Léon Van den Wouwer pas in de gevangenis wedergekeerd of hij verzocht zijnen verdediger Mr. Verbaet te mogen spreken. De achtbare advokaat heeft aanstonds aan dit verzoek voldaan. Dat de verdedigers niet erg opgewekt waren met de onthullingen zal men wel begrijpen, en zij hebben natuurlijk ook in 't belang der zaak 'hunner klienten schikkingen moeten treffen. HET TERUGVINDEN VAN HET MOORDWAPEN Het is totaal verkeerd van de meesten der 'bladen, te melden dat de revolver waarmede de moord werd gepleegd, eerst na het tweede bezoek van 't parket werd gevonden. De bewuste browning is zooals de wed. Steinmann wel heeft gezegd 's nachts nog in de nachttafel gelegd, waar hij door parket bij haar eerste bezoek ook is gevonden en aangeslagen. MEV. - STEINMANN IN BEROEP De advocaten van Mev. Steinmann hebben Woensdag avond beroep aange- teekend tegen de bekrachtiging van het aanhoudingsmandaat. Het is waarschijn lijk dat beide verdachten op 3 Augus tus tegelijk voor de kamer van inbe schuldigingstelling zullen verschijnen, waar over hun beroep zal beslist worden. In het vooruitzicht daarvan is de gref- fier M. Van BouwcJ, gisteren namiddag met het geheele dossier naar Brussel vertrokken, om het ter beschikking te stellen der kamer van inbeschuldiging stelling. Over den afloop ervan bestaat na de voorvallen der laatste dagen, niet den minsten twijfel. MEV. STEINMANN OPNIEUW ONDERHOORD Donderdagmorgend is de Wed. Stein mann andermaal naar ?fc gerechtshof overgebracht en word gedurende een half uur door den onderzoeksrechter M. Van Stratum onderhoord. De ondervraging heeft niets bijzonders opgebracht d© aangehoudene blijft nu op de meest krachtdadige wijze hare eer ste verklaringen staande houden en be weert met dezelfde krachtdadigheid ho^ genaamd niets te weten of zich te herin neren harer onthulllingen. EEN PSEUDO-TSARINA Een dame vergezeld van een jongetje en een meisje, meldde zicli, zoo verteld de Daily Mail de vorige maand aan het HemelvaarIsklooster te Penza, ruim 700 km. ten Z.-O. van Moskou. De dame iemand van schoon uiterlijk en blijkbaar voorname afkomst, deelde de abdis mee dat zij de Tsarina was en haar zoon en haar eenige aan de handen der bolsjewisten ontsnapte dochter had meegebracht. Het edele voorkomen der vrouw maak te, dat de abdis .stellig geloofde met de ongelukkige vorstin te dóen te hebben, en zij hield haar drie weken in het kloos ter* verborgen. Inmiddels had het gerucht de ronde gedaan, dat de Tsarina en de jonge Tsaar Alexis in het klooster waren, en van uren in het land stroomde de boe renbevolking toe om de vorstelijke vluch telingen de handen te kussen. Toen kwamen de bolsjewisten, en de bezoekers, alsmede de abdis, werden aan gehouden. Er werd vastgesteld, dat de schoone vrouw Claudia Polikartova heet te, en zij en haar dochter zijn thans ter dood veroordeeld. De abdis is met langdurige gevange nisstraf gestraft. De Britsche bezettingsoverheid heeft aan al de militairen den ingang aller danszalen verboden, tegelijk als de deel neming aan elk feest door bijzondere Duitsche maatschappijen ingericht. In 't algemeen verbiedt de overheid aan alle Britsche militairen met Duit sche vrouwen of jonge meisjes te dansen. De Britsche krijgspolitie zal het recht hebben met dat doel toezicht te houden in de herbergen. DE WEDERBELEGGING EENIG ARTIKEL. De volgend© wijzigingen worden gebracht aan de wet op het herstel der oorlogsschade Art. 15, 2. Geldt het goederen, die uit hun aard onroerend zijn, ofwel stoffeerend huisraad, linnen, persoon lijke Heederen, dan is de last wegens verval gelijk aan het verschil tusschen de werkelijke waarde op 1 Augustus 1914 en de kosten van het nieuwe voor werp of van het herstellen daarvan op dienzefden datum. De last wegens verval kan in geen geval invloed oefenen op de aanvullende vergoeding tot wederbelegging. Art. 19, 6 en 7. In geval van geheel verlies worden de koëfficiënten tot bepaling van de geheele vergoeding herstel en wederhelegging voor de schade aan roerende goederen, die aan wederbelegging onderworpen zijn, toe gepast op grondslag van de achtereenvol- inde en omschreven reeksen der scha- - en van het getal leden die het gezin uitmaakten op den datum der schade. Deze toepassing geschiedt als volgt A. Voor eene en dezelfde schade, drie achtereenvolgende reeksen met toeken ning van koëfficiënten, namelijk 1. Veranderlijk© reeks van 1000 fr., koëfficiënt-vermenigvuldiger 5 2 Vas te reeks van 2,500 fr., koëfficiënt-verme- nigvuldiger 4 3. Reeks voor het overi ge, koëffiriënt-vermenigvuldiger 3. B. De eerste reeks van 1000 fr. wordt verhoogd met eene som van 250 fr. voor elk lid van het gezin. De vaste tweede reeks van 2,500 fr. volgt op d© eerste bekomen reeks. De derde reeks is de vergoeding van het overige der schade. Indien eene wederbelegging vroeger is geschied, wordt zij vergoed door een bedrag dat gelijkstaat met de werkelijk uitgegeven som, doch zonder dat deze som de vergoeding mag overschrijden, welke de geteisterde bekomen zou door toepassing van koëfficiënten vermeld in de paragrafen A. en B. Art. 50, 1 en 2. De vergoedin gen tot herstel, alsmede de aanvullende vergoeding tot wederbelegging voor scha de aan gebouwen die tot woning dienen, brengen een interest op van 5 t. h. 's jaars vanaf 1 Januari 1920 of vanaf den datum werd ondergaan. In de andere gevallen brengen de aan vullende vergoedingen tot wederhal eg- ging denzelfden interest op vanaf den datum, door de beslissingen dei- hoven en rechtbanken voor oorlogsschade vast- gestold tot aflevering der titels

De Volksstem | 1922 | | pagina 1