Edele Zelfopoffering Be geweldige daling van de mark Wm OtsikMsR verguist Brand nabij Parijs Nooit wser serlog Een jange dief Erg werfcengeval fe Leuven De Brnsselsshe gauwdieven Een doodrijder) Samson Kina B§meesiferaad der stad ftalst medegedeeld, .eten had waarschijnlijk het drama rièóit plaats gehad. iVAN DEN WOUWER SPREEKT V\ ZICH TEGEN Door bovenstaande getuigenis spreekt Van don Wouwer zich geheel tegen, P-oorden we hem niet verklaren, toen hjj van de zware misdaad werd beschïi- digd Waarom zou ik Steinmann uit den weg willen ruimen, om ecne vrouw Ie nemen met vier kinderen Dit- belet niet dat hij aan de herber gierster zegt van mot diezelfde vrouw en hare vier kinderen te willen gaan vluchten. Want alhoewel in heel zijn gesprek met de herbergierster geen en kele maal de naam van Mevr. Steinmann is genoemd geworden, lijdt het geen den •/minste twijfel'dat het voorwerp zijner liefde niemand andere dan Mevr. Stein mann was. EEN KOSTBAAR VROUWTJE Bevestiging vinden we nog aan hetr feen dit vrouwtje aan Van den Wouwer ostte, wanneer we zeggen dat het onder soek reeds heeft uitgewezen dat Mevr. Steinmann aan Leon Van den Wouwer zoo ongeveer 50.000 fr. heeft gekost. Daar had Mevr. Steinmann hoege naamd niet genoeg mee, want buiten Van don Wouwer had ze een paar an dere vrienden, die eveneens klink afdok ten. OP, HET GRAF VAN HET SLACHTOFFER De twee oudste kinderen van wijlen P. Steinmann, zijn in kennis gebracht giet het overlijden van hun vader. Verge zeld vgn een familielid, hebben zij Za terdag een bezoek gebracht aan de graf tombe. Dc lyeuwe geweldige daling van de mark heeft Zaterdag het groote politie ke vraagstuk vrijwel geheel op den ach tergrond gedrongen. De vraag naar buitenlandsche deviezen ter beurze was ongelooflijk groot, on danks het feit dat het Zaterdag was. Het was volstrekt onmogelijk alle koo- peirs tevreden te stellen. Slechts 25 p. c. van de gevraagde Belgische en 30 p. c. van de gevraagde Zwitsersche deviezen kon worden geleverd. Er bestond ook veel vraag naar Spaan- eche, Italiaansche en Noordsche devie zen De officieele dollarskoers werd op 505.24 geld en 606.76 brief bepaald, na dat de dollar in don loop van den dag reeds een hoogte van 650 had bereikt. Allo buitenlandsche deviezen hebben Zaterdag hun hoogtcrekord tor Berlijn- eche beurzen oversell reden. Üczc nieuwe financicelè ramp werd door bet Rijkskabinet besproken. Mon is algemeen van oordeel dat dratische» maatregelen noodig zijn tegen deze spe culatiekoorts van het Duitsche volk. GROOTE ONRUST IN AMERIKA Londen, 31 Juli. Een telegram uit Washington deelt mede, dat de vloot- ovCrhedeiï van de Vereenigdé Stalen een onderzoek hebben gelast naar de ver dwijning van vier Onderzeeërs tèn Z van de kust van Kalifornie. Een flei.ilje van twaalf duikbooten was onlangs uitgevaren, doch een stoomboot ontmoette er ter hoogte van Hampton Roedes slechts acht. Anderzijds is van de vlootbasis te Los Angeles een draadloos telegram van den gezagvoerder der flo- tiije ontvangen dat insgelijks slechts acht onderzeeërs vermeldt. In de Vereenigde Staten hecrscht groote onrust. VERSCHEIDENE REDDERS GEKWETST Parijs, 30 Juli. Mevr. Mony, wo nende me de Paris te Montreuil-sous- Bois, liet water kokon op een alkohol- lamp, toen eensklaps het keteltje ont plofte. Brand ontstond en toen de brand weer ter plaatse verscheen hadden de vlammen een groote uitbreiding geno den en het vuur aan de belendende Woonvertrekken medegedeeld. Na een urn* was alle gevaar geweken, doch twee brandweerlieden, sergant Ed- mond Varenne en sapeur Sauvageol, die van een ladder waren gevallen, werden .gekwetst naar hot, gasthuis gebracht. Ka pitein Tetard had brandwonden aan de handen en de spuitgasten Betsac© en Ozenne hadden oen begin van verstik king. Mevr. Mony zelf werd tijdens de red dingswerken zwaar verbrand aan beide handen. De schade wordt op 60.000 frank ge raamd. Ter gelegenheid van don verjaardag van het uitbreken van den wereldoorlog «uilen tegen bet oinde dezer week in ge heel Groot-Brittanie betoogingen worden gehouden onder de lous geen oorlog meer Vijftien groote optochten trokken Za terdag middag door Londen naar Hyde Park, waar dc volgondo resolutie in stem ming werd gebracht Deze massabe- toóging zendt haar groet aan alle soort gelijke vergaderingen, welke thans in ge heel Europa cn Amerika worden gehou den zij geeft uiting aan haar haat te gen den oorlog en belooft, te zullen stre ven naar een toestand, welke zal waar borgen, dat er geen oorlog meer zal uit breken 22* Vervolg. - Waarom moet ik mij verdedigen Ik 4cn onschuldig antwoordde hij. Leonora slaakte een kreet die op een dof gereutel geleek. Ik ben onschuldig ik ben onschuldig herhaalde zij, de handen wringend, dat is «lies wat bij weet te zeggen. Verhaalt liever waar gij heden.nachl zijt geweestwaarom uw geweer is afgeschoten. Ik weet het niet, stotterde hij. Je weet het niet riep zij met heesche gem. 0. mijn God, ik vrees, ik vree.,.. Die woorden deden Trochcts uit zijn ver- looving ontwaken. Leonora, mijn vrouw, sprak hij op hartverschsurenden toon zoudt ge mij ook rerdenken Ik weet het niet wat ik denken moet, stamelde zij in verbijstering. 0 dierbare Leonora, hernam hij met ridderende stem, lieden die mij niet kennen, kunnen mij verdenken, maar gij, gij Neen, dal is niet mogelijk, dat kan niet waar zijn. Wanneer duizend stemmen -zich legen mij verhieven wanneer de geheel© «reretü kon gelooven, dat ik een moordenaar HIJ VLUCHT NAAR BEUGIE EN KEERT NAAR PARIJS TERUG Parijs, 30 Juli. Een 14-jarige be diende met name Uouis Delahaye had van zijn patroon een handelaar in de rue du Louvre, opdracht gekregen 74.000 fr. bij leveranciers te gaan beta len. De jonge Delahaye, wiens hoofd op hol gebrac-ht was door het bezit van zoo veel geld vluchtte naar Belgie. Aan zijn patroon schreef hij in naam zijner moeder dat hij ziek was en ecnige dagen te bed moest blijven. Aan zijn moeder schreef hij dat zijn patroon hem uneegenomen had naar Marseille. De patroon en moeder ondervonden weldra wat er gebeurd was. De jonge Delhaye was naar Oostende gevlucht eu begon over de gevolgen van zijn daad na te denken. Hij kreeg schrik en reisde naar Parijs terug. Onder om slag stuurde hij zijn patroon de 72,0()Ö fr. die hem nog overschoten. Louis Delahaye keerde tot zijn moe der terug en hij werd Voorloopig in vrij heid gelaten. Arbeiders waren, aan de nieuwe bi bliotheek der hoogeschool werkzaam aan het verplaatsen van ijzeren balken, we- igendc. 300 kgr. ieder. Vijf werklieden stonden op een stel ling welke tegen don muur goplaatsl was. Door liet groot gewicht en de inspan ning welke de werklieden moesten ver richten bij het hijschen van een balk, schoof een der balkon uit dc stelling, zoodat de arbeiders van een hoogte van 5 meter vielen. Gelukkig bleef de ijzeren balk tegen den muur rusten, zooniet waren de werklieden er onder verplet terd.. Twee hunner nochtans liepen ver was, zou alleen een stem zich daartegen moe len verheffen en allen toeroepen Het is niet waar, Francois Trochets is onschuldig Die stem moest de awe zijn, Leonora, dierbare vrouw Gij die me kent, grj weet, dat ik geen slecht mcnsch ben. Acb, 't is wel hard, onschuldig te zijn en als een lage misdadiger gevangen genomen te worden 1 Hij sloeg de handen voor het hoofd en zag de maréchaussees aan, die ongeduldig ston den te wachten, hoewel zij te ontroerd waren om het te doen blijken. Ik kan hen toch niet langer laten wach ten, vervolgde hij droevig. Leonora ze moe ten mij wegvoeren, omhels mij Zij versfond hem niet, de arme vrouw was op het punt waanzinnig te worden. Hij ging naar haar toe en opende 2ijne ar men. Eensklaps slaakte zij een doordringenden kreet, foen deinsde zij met afschuw achteruit eu riep met half verslikte stem Daar... op je hemdsmouw... bloed Bewusteloos viel zij achterover. De maréchaussees voelden ecne rilling door hun leden gaan. Trochets snelde naar zijne vrouw, tilde haar op en legde har.r op het bed. Toeu omhelsde hij haar 1. a i; 1st och lel ijk woiulingcn op hef- zijn Jan, School mees ter. en de 25-jarige Lievien Van Caene- ghein. Zij ontvingen ter plaatse on ten huize van dokter Mathy de noodigc zorgen, waarna ze voor verdere verpleging naar hun woning werdén overgebracht. De adjunkt van politic, M. Vandeput, is ter plaatse geweest, en heeft een on derzoek ingesteld, om de verantwoorde lijkheid vast 1e stellen. Proces-verbaal werd opgesteld cn den li. Prokureur des Konings met het ^eval bekend gemaakt. ALLE WIJZE. HUISVROUWEN verhezen de Extra Suikerijpeeënn De Rych Cie Gent. 03ö7 Mevrouw D.., wonende Maria-Christi- nastraat nam gisteravond plaats in een tramwagen aan bet de-Brouckèreplein. In de nabijheid van het Noordstation, werd de dame door' twee personen ruw ter zijde geduwd. Zij verontschuldigden zich en sprongen uit den tramwagen. Een weinig nadien stelde mevr. D... de vormissng vast Van, haar gouden borst speld, waarde 2500 frank. De verdachte reizigers worden ijverig opgespoord. b. G. Archibald, nijveraar te Londen, kwam gisteravond te Brussel- Koord aan. In de-wachtzaal werd hij door een jonge ketel vrij ruw ter zijde geduwd. Toen de vreemdeling het sta tion had verlaten, stelde hi j met verba ring de vermissing vast van zijn geld- tasch, inhoudende 35 EngeJsche ponden, een wissel van 1200 frank 011 een Bel gisch epoorwegabonnement. De politie heeft de zaak in handen. Zaterdag avond,, rond 6 ure, kwam Is- ma Buyck, van lleulen-tSt. Katherina, per rijwiel naar Kprtrijk gereden. Aan den hoek van den Meenenstee-nwg werd het meisje door een motorrijder aangere den Het slachtofferiwerd bewusteloos op genomen en door voorbij gangers in een naburige woning, gedragen. De motorrijder werd vastgegrepen, doch rukte zich los,- sprong op zijn ma- chien en reed in v^lle vaart weg zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren zijn plaatmimmer is echter gekend. geneesheer bij het gekwetste meis je geroepen, oordeelde haar toestand zoo ernstig dat zij niet kon vervoerd worden. Jacques Neefs, Antwerpen. 29375-3 ZITTING van ^RÏJDA,^ 28 JULI De zitting wordt geopend 0111 7 3/4 ure onder voorzitterschap van M. VAN -OPDENBOSCH,dokt verscheidene le den, waaronder dc heer biirgeinoester, te Gent weerböttdciv zij u in den Provin cieraad. Men gaat onmid&éïijk over tot de be spreking der GEMEENTEBELASTINGEN Verscheiden leden nemen het woord in de algemeen ebbpreking, doch allen zijn het eens, datier nieuwe taksen moe ten gestemd worden, om de stadkas uit haren neteligen toestand te helpen. Evenwel is de raad 'fc akkoord de tak sen slechts voor 5, jaar te stemmen, in plaats van voor 10 jaar zooals eerst voor gesteld was. Volgende taksén werden door den raad, op een paar onthoudingen na aan genomen. Talcs op Wagens, Autos, Rijtuigen, Kar ren en Steekkarren. Artikel I. Van af 1 Januari en voor een tijdperk van .5 jaar, wordt er een jaarlij ksche gemeente taks ingesteld van a) 5 franken per wiel op alle karren, rijtuigen, wagens die door dieren getrok ken worden. terwijl dofte zuchten uit zijn zwoegende berst omhoog stegen. Na eenige oogenblikken herstelde hij zich, sloeg een dwaienden blik om zich heen, plaatste zich tusscben de gewapende macht en riep hun toe Breng mij weg Breng mij weg Snikkend verliet hij zijne woning. Hel onderzoek in de kamer, die de jonge ling, bij üen herbergier Milet had bewoond, had niets opgeleverd, waaruit man kou op maken, wie hij was. Te vergeefs waren de meubelen en de kle dingstukken doorzocht, men had geen enke len brief, geen enkel schrift gevonden. In eer. houten koffertje, dat op den schoor steenmantel stond, vond men drie bankbil jetten, elk van honderd frank, zeven goud stukken, eenig klein geld. Die som was waarschijnlijk de geheele be zitting Vim den jongeling geweest. Men moet veronderstellen dat de diet in zijn verwarring het koffertje niet had opge merkt, en dat hij, na in do meubelen gezocht te hebben, was heengegaan, zonder iets mede te nemen. Evenwel, merkte de procureur op, heaft het slachtoffer, volgens de aan 't postkan toor Ingewonnen inlichtingen, eergisteren niet een brief ontvangen, zooals de herber- b) 2,50 fxank'êivpér wieldop alle steek karren en .hondèkarreu^ büiteteije krui wageps.-, c) 'o0 franken per wiel voor vrachtau tos met luchtbanden eu 75 franken voor die ïnet1 volle - banden, onopgemerkt bet getal. d) 75 franken per wiel voor de aütöfij tuigen, onverschillig het getal. c) 25 franken per wiel voor mertocy cletten en side-car. Art. II. Alle voermans, huurhou ders en autoverhuurders van beroep cn aldus gekend zullen slechts voor drij rij tuigen met 4 wielen aangerekend wor gden. Art. III. Wagentjes dienende voor het vervoer van kranken en kinderen worden ontslagen. Art. IV. - Steekkarren on honde karren die door den eigenaar zelf ge bruikt worden en geen gasten in bedie ning heeft, worden ontslagen. Art. V. Al wie de stad bewoont gedurende drie maanden van hot jaar, is de volledige taks schuldig, zelfs al had hij een verblijf in eene andere gemeente van het land. Art. VI. De taks is cischbaar bin nen de maand van de aangift. Art. VII. Verzuimingen of valsche aangifte brongen verdubbeling van be taling der totale taks mede. Taks op de Koetspoorten, Poorten en Hekken Art. I. Van af 1 Januari T922 en voor een tijdperk van 5 jaar> wordt er een jaarlijksche gemeentetaks ingesteld van a) 50 franken per Koetspoort of poort die niet gebruikt wordt voor den handel. 'b) 25 franken voor alle poorten en cn hekken hebbende eene breedte van minstens twee meters en dienende voor hoofdpoort voor handel en bedrijf. Art. II. De taks zal geheven wor den op naam van den gebruiker. Zij is verschuldigd voor gansch bet jaar, on verschillig de tijd dat den eigendom ge bruikt of bewoond is geweest. Art. III. De invordering der beslas- tin'g geschiedt naar volgens de bepalin gen van art. 137 en 138 1 der gemeen tewet. Art. V. De taks is eischbaar bin nen de maand van de aangift. Art. VI. Vemiimingen of valsche aangiften brengen eene vermeerdering van 100 0/0 der totale taks mede. Belasting op het gebruikt Dienstperso neel Art. I. Te beginnen van 1 Januari 1922, voor een tijdperk van 5 jaar, zal er eene jaarlijksche gemeentebelasting worden geheven ten laste van de perso nen, onverschillig of rij, te Aeilet hunne woonst hebben of niet, dewelke binnen liet grondgebied der stad, in nijverheids- handels- of landbouwinrichtingen, en bu- ïeeïen, werkhuzen, werven, of elk andere winstgevende instellingen en bedrijven, werklieden of bedienden gebruiken en van de personen dewelke, zij in dienst hebben van hun huisgezin. a) bezoldigde dienstboden, zooals knechten, meiden, poortiers, koetsiers of autogeleiders, zonder onderscheid of dez< mede inwonen of niet. b) leermeesters, opvoedsters, onderwij zers, indien deze van het huisgezin deel maken. Art. II. Worden aanzien 1. als werklieden a) de leerjongens, b) de mees tergasten, werkhuis-ploegbazen, werk- toezichters, c) de poortiers, bewakers, bo den, geldinzamelaars. 2. als bedienden al de agenten, een geestes- of technischkundig werk ver richtende voor rekening van eonen pa troon, zonder de onderneming dagelijks met eigen verantwoordelijkheid te behee- ren. Worden onder het belastbaar perso neel gerekend dezen die ten huize besten dig werkzaam zijn voor denzelfden werk gever. gier meende, maar twoe we moesten die dus hier vindei». De herbergier beweert, dat zijn huurder veel schreef, en niet alleen brie ven, maar zoo iets als een memorie, een verhaal. Hier is alleen onbeschreven papier, pennen, inkt, maar geen enkel geschrift Komt u dat niet vreemd veor, beeren Er is waarlijk iets onverklaarbaars in, antwoordde de rechter van instruktie. Op dit oogenblik vestigde de rechter van instruktie zijn aandacht op een groote hoe veelheid in den haard liggende asch, die al leen van verbrand papier afkomstig kon zijn. Hieruit zou men opmaken, zeide hij, dat de jongeling hetgeen hij geschreven had aan de vlammen prijs gaf, evenals de brie ven, die aan hem gericht werden. Bij gebreke van «en andere verklaring, moeten wo ons te vreden stellen %met 4,eze. antwoordde de procureur. Maar het «geheim zinnige is nog geenszins opgehelderd. Nadat alles nogmaals met de meeste aan dacht, maar te vergeefs onderzocht was, be gaven zij zich naar hel huis van den vrede rechter. Daar tieten zij de oude vrouw ontbieden, die de herbergier hom had aangeduid onder den naam van Zwitsersche. -r Hebt ge in den afgeloopen nacht een persoon uit het huis van den herbergier Mii- Worden er niet in' begrepen de familii leden tot den 3n. graad bij het gezi: hoofd inwonende, alsook de oorlogsvei minkten met eene officieel vastgestelde! werkonbekwaamheid van 50 0/0 of jneer. Art. III. Dc belasting is vastgesteld naar het volgend tarief Ie Reeks. Werklieden, 25 fr. pei werkman., 2e réeks. Bedienden. A. Voor een of twee bedienden pei hoofd 30 fr. B. Voor drie tot vijf bedienden pei ihoofd 40 fr. C. Voor zes tot tien bedienden per hoofd 50 fr. D. Voor elf tot twintig bedienden pel hoofd 60 fr. E. boven de twintig bedienden per jhoofd 70 fr. 3e reeks. Dienstboden. A. Voor eene meid in gezin van 4 minderjarige kinderen en min 15 fr. i Voor eene meid in gerin van meer dan 4 kinderen tot 14 jarigen ouderdom 10. fd B. Voor de tweede meid in gezin van meer dan 4 kinderen tot 14 jarigen ou derdom 50 fr. Voor de derde meid in gezin van meer dan 4 kinderen tot 14 jarigen ouder dom 100 fr. Voor de vierde meid in gezin van meer dan 4 kinderen tot 14 jarigen ou derdom 200 fr. Voor de vijfde meid in gezin van meer dan 4 kinderen tot 14 jarigen ou derdom 300 fr. C. Voor de dienstboden van het man nelijk geslacht wordt het tarief bojteald voor meiden verdubbeld, en voor autoge leiders verdrievoud. Art. IV. De belasting is geheel ver schuldigd voor het jaar, alhoewel het personeel slechts een gedeelte van het jaar is gebruikt. Art. V. De belastingschuldige is gehouden jaarlijks in de. maand Janua ri, op een formulier hem te bestellen door de zorgen van 'het Gemeentebestuur h»nnen de veertien dagen der aflevering, het getal der gebruikte werkers of dienst lieden aan te geven. De dienstnemingen aanvangende bin nen latere maanden van het jaar zijn te verklaren binnen de acht dagen ten bu- reele van den" Gemeenteontvanger waar het formulier ter beschikking zal liggen. Art. VI. A'lwie eene valsche of on nauwkeurige verklaring onderteekent of de verplichte verklaring verwaarloost of weigert, zal gestraft worden met een boete gelijk aan het dubbel der geslo ken belasting te betalen boven den ver- schuldigden taks. Art. VII. De overtredingen worden bestatigd door de hiertoe door het Sche pencollege aan te stellen agenten. Geen proces-verbaal zal tot rechterlijke vervol gingen aanleiding geven, dan nadat het aan het Schepencollege is onderworpen let zien komen vroeg haar de rechter vau instruktie. Ja, mijnheer was het antwoord. Hoe laat was het 1 't Zal omstreeks een uur zijn geweest. Hebt ge den persoon herkend. Ja, mqnheer O, 'k heb goed gezien, dat 't de lange Wolvendooder was. Weet ge zeker, dat ge u niet bedrogen hebt? Als hij het niet geweest is, dan geleek de persoon sprekend op hem. 't Is goed, mejuffrouw we hebben u iets meer te vragen. Onder het maken van diepe buigingen ver wijderde de Zwitsersche zich. Een weinig later stegen de magistraten weder in een rijtuig en reden naar Frémi- court, waar zq te aoht uur aankwamen. Verscheiden vensters van het gemeente huis zijn verlicht. Een gendarm staat voor de deur op wacht. Op het plein sqn reeds een vijftigtal personen verzameld, die met hevige gebaren staan te praten. De rechtszitting wordt geopend. Het geweer van Francois Trochets, waar van men ook de andere lading heeft afge trokken, ligt op de tafel, waaraan de magi straten hebben plaats genomen. (Verv.) Art. VIII. De invordering der belas ting geeehiedt naar volgens de bepalin gen van art 137 en 138 1. der gemeen-' tewet. Art. IX. Alle bezwaar uit reden van on gerechtigden aanslag moet aan de Bestendige Deputatie van den Pro vincieraad worden gestuurd binnen de drie maanden van de aflevering van de waarschuwing tot betaling, getrokken uit den invorderbaar verklaarden rob De herstelling van enkele missingen van berekening der taks kunnen aange vraagd worden aan de Bestendige Depu tatie, zoolang dat de gemeenterekening van het dienstjaar waartoe rij behoort, niet bepaald gesloten is. Art. X. De verklaring af te leve* ren voor do jaren 1921 en 1922 zal moe ten gedaan wezen binnen de 14 dagen! van de bestelling van het daartoe bestemd formulier. Art. XI. De bijvoeglijke centiemen: op de staatspersoneele belastingen op de dienstboden worden afgeschaft.

De Volksstem | 1922 | | pagina 2