Na liët bezoek van Z, K. H. Prins Leopold 2 Woensdag Oogst 1922 MAAR OEM AFGROND Abdij doer feulkea gdisHVd Poinsaré aaa 'tw®ard Hs! tweede iisSsraataaaS ssa- gres van de katholieks Jeugd Gewéldige dynamietonipiof- fins §R SpRSIjG ¥laaras@Ste leergangen va» de Lsavensehe Heegescüaool Ge Regeeringskrlsis in Stall® E88-9 KaihMe Vfaansschs tars@htisig va» Belang DE VOLKSS Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVIII* JAARGANG NUMMER 153 T~> /Pk «r^-T^T TTH 3 CEN T1EMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Npffbl-Db Gaapt blicUelt buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, Adolf Mailaan.13 te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream s Buildings Londres E.C.4 H. Alphonsus Zon op 4,27 onder7,27 Volle Maan den 7 De lieer burgemeester De Hert komt volgend schrijven te ontvangen. Secretariaat der Bevelen des Konings, Paleis van Brussel, 26 Juli 1922. Mijnheer de Burgemeester Monseigneur prins Leopold bewaart een roerend aandenken van het zoo genegen en geestdriftig onthaalHem door uwe stadsgenooten betoond, wanneer Hij zich Zondag laatst bij hen aansloot om de na gedachtenis der pupillen, gesneuveld voor het Vaderlandte vereeren. Eene menigte bloemen, nederige tuilen of prachtige garven, aan geboden door lieftallige, hinderen, bewezen het hartelijke van die ont vangst, Ècne droefheid vergalt de vreugde van den Prins Hij kan niet 'pcfsoonlijk al de Aalstenaars, gyooten en kleinen, wier bloemenhulde, hem zoo zeer. ter harte ging, bedanken, Zoo bijvoorbeeld vernoem Ik onder de naamlooze afgevaardigingen, de gebuurtekomiteiten der, 'Leopoldstraat, Molenstraat en Kapellestraat, Zijne Koninklijke Hoogheid zou er uw Gemeentebestuur zeer er kentelijk om zijn, aan die groepeeringen Zijn levendigen dank te. wil len betuigen. Gelieve te aanvaarden, Mijnheer, de Burgemeester, de uitdrukking mijner, verhevenste gevoelens. De Sekretaris der Bevelen, (get.) V. GODEFBOID HOE EEN SOVJETS-RE- GEERING MET DE BELAN GEN VAN EEN GROOT LAND OMSPRINGT Wie aan Rusland denkt, zal zich aanstonds den droevigen kreet van een algemeene volksverhonge- ring herinneren, die voor twee jaar over de wereld weerklonk, en waar aan de beschaving bereid was een afdoende hulp te verleenen. Dat is geschied, maar het was geen geheim, dat de doorslaande 'oplossing van het Russisch ellende- vraagstuk steunen moest, minder op een voorbijgaande stoffelijke mild dadigheid, dan wel op een herstel van het inlandsche economisch le ven, waardoor de plaatselijke voortbrengst weer voorzien zou in de behoeften, Bij de regeling van het vredes vraagstuk, en in het bijzonder met betrekking op het economisch her stel van Europa, hebben de staats hoofden zich bijzonder ingelaten met de Russische aangelegenheden; politieke berekeningen waren hoofdzakelijk uitgesloten, al kwa men ze ook dikwijls verwarring zaaien in de onderhandelingen van een conferentie, die in eerste bedoe ling een economische studie zijn Jnoest. En toen (Genua mislukte, zag men uit naar een Haagsche 'bijeenkomst, die uitsluitelijk het Russisch vraagstuk zou verhande len de laatste dagen hebben be wezen hoe die zaak werd voltrokken. De Europeesche staatshoofden hebben niets ontzien om tot een ver standhouding met Rusland te gera ken, en zoo al die pogingen op zero uitïoopen, dan is het uitgemaakt dat de schuld daarvan enkel en alleen bij de Russische afgevaardigden, meteen bij de Sovjets-regeering zelf te zoeken is. Europa zelf heeft zijn handen wit gewasschen, en zoo de volksel lende in Rusland nog verergert, is dit enkel aan het wanbestuur dei- communistische regeering te wijten, die zijn dwingelandij steeds nau wer toehaalt over een armzalig volk, dat gebukt gaat onder de leiding van heethoofden en den afgrond nabij ziet bij dit proefstuk van een nieuw staatsregiem. Want dit is nogmaals uit de be sprekingen in Den Haag gebleken: wat Rusland heeft aan zijn beruch te Sovjet-regeering, wat dit staats bestuur beteekent voor de inland sche economische herleving, wat moeilijkheden het offert voor een hervatting voor handel en nijver heid. Van stonde af dat de niet-Russi- sche commissies in aanraking kwa men met Sovjet-afgevaardigden, was het klaar dat deze geen enkel toegeving, ook praktisch niet, zou doen in zake hun geliefde commu nistische opvattingen. Feitelijk moest dit vraagstuk, en voorname lijk de particuliere eigendom en de schulden aan buitenlanders, on aangeroerd blijven in hun meening, en 't was er liun enkel om te geven om het daarna terug te nemen. En dan kwamen de afgevaardigden, de mislukking nabij ziende, plechtig verklaren, dat de Russische delega tie naar Den Haag gekomen was, met het vaste voornemen al het mogelijke te doen, om een algemeen akkoord te verkrijgen met al de andere regeeringen, voor zoover de voorwaarden daarvan vereenigbaar zouden zijn met de waardigheid en de levensbelangen van Rusland Voorzeker, men houdt er in Mos kou en in de Russische afvaardi ging, een zeer bijzondere opvatting op na, over de waardigheid en de levensbelangen die de andere mogendheden moeten eerbiedigen. Hun voorstel is zoo eenvoudig laat ons maar betijen met de re geering bekommert u toch niet met de vooroorlogsche credieten, die uw landen en uw burgers nog op Rusland hebben, laat de gedachte op herstel en bij zonderen eigendom, op vergoeding en terug-in-bezit-ne- ming varen, maar geeft gehoor aan onze dringende vraag De Russi sche delegatie heeft op den voor grond moeten stellen het vraagstuk van de verleening aan de Russische regeering der credieten, welke on ontbeerlijk zijn voor het economisch herstel van het land, daar zonder ernstige financieele hulp Rusland niet in staat is, den schuldenlast van voor den oorlog en andere in te dienen vorderingen op zich te ne men. In werkelijkheid stond dit opei- schen van credieten niet enkel op den voorgrond der Russische be trachtingen, gansch hun doening liep daar op neer, en over de drie hoofdstukken die verplichting voor de Sovjet-regeering zouden mee brengen, waren zij maar te spreken, voor zoover hun weigering de schor sing der onderhandelingen zou ver oorzaakt hebben en zelfs dan was het uitgesloten dat zij ook maar een van hun aanbeden communisti sche beginselen zouden opgeven. Bij zulk stelling-nemen was ieder poging tot toenadering uitgesloten, en waren de vereenigde vergaderin gen van niet-Russische en Russi sche commissies overbodig. Daarin lag de mislukking van de Haagsche conferentie. De onhandelbare Russen hebben iedere welbedoelde poging om hen te helpen van dg hand gewezen, en vermits de Russische delegatie in nauwe betrekking bleef met Mos kou, is het de Sovjet-regeering zelf, die zoo onbehendig over de belan gen van het Russisch volk beslist. Zulk hardnekkig vasthouden aan een leer, die alle medewerking van het buitenland onmogelijk maakt', ontzegt aan de Europeesche mo gendheden alle kans om het Rus sisch vraagstuk op te lossen. Ook Engeland dat in den beginne meer tegemoetkoming voor de Russen aan den dag legde, heeft moeten bekennen dat het onmachtig is te genover de orihandelbaaifheid der Sovjets en hun afgevaardigden, die geen oogenblik ophouden te roe pen op financieelen steun van de buitenwereld, en een aanstellerig heid vertoonen, die geenszins past aan een bedelaar, Ondertussehen zijn de Europee sche mogendheden verplicht hun werking tot» economisch herstel van "t oude werelddeel buiten de Rus sen om te richten, Door de schuld van een misdadige Sovjet-regeering, gaat een land en een volk naar den afgrond. Hoe zonderling, zulk een Sovjets-be stuur, dat nog spreken durft van de waardigheid en de levensbelan gen van hun volk. Maar ja, ook dat liedje hoóren we bij onze communisten en hun broeders NA DEN FEESTDAG In ons artikel van Zaterdag avond is een zetfout geslopen. De laatste zin van het artikel moet gelezen worden als volgt En dan zat die dag van 23 Juli 1922 tot een dag van zegen zijn gewor den voor deze stad en voor dit land. Na bijna zestien jaren volhardenden arbeid, hebben Benedictijner-monniken te Buckfast (Ierland) hun abdijkerk doen verrijzen, die op 3 Augustus door kardinaal Botirnc voorloopig zal worden ingewijd in afwachting van de latere definitieve voltooiing van het Godsge bouw, da talsdan plechtig zal worden ge wijd.' Het gebouw is op de oude grondves ten van voor de Hervorming opgetrok ken. Het zal nog tien jaren arbeid ver gen voor de kerk met toren en al ge heel is afgebouwd. Al hot werk, aan den bouw besteed, is door de monikken zelf verricht, die hun kerk door artistieken eenvoud heb ben doen uitmunten. Zondag huldigde M. Poincaré, voor zitter van den Fransehen ministerraad, het monument in dat, nabij Vauquois, door de zorgen van Fransche, Italiaan- sclie en Amerikaansehe komileiten op gericht is, ter herdenking van de ge vechten die, van 1914 tot 1918,- in Ar gon ne geleverd werden. M. Poincaré herinnerde de invallen die de streek van de Argonnen zoo dik wijls te verduren had, door Duitsche schuld. Twee maal in 1792, toen de Koning van Pruisen en de hertog van Brunswijck te Valmy al hunne hoop za gen in rook vergaan vervolgens in 1870, en eindelijk in 1914. De eerste minister handelde breedvoerig over de vier oor logsjaren in de loopgrachten, die, in deze streek, aan Frankrijk 150.000 zijneer zonen kostten. Dc redenaar kwam dan tot September 1918, toen het Amertkaansch leger de hand kwam reiken aan generaal Goür- raud en medehelpen tot de vrijmaking van de Argonne. Eenige weken later, vervolgde M. Poincaré, vroeg de vijand den wapenstilstand en 'gaf zich onvoor waardelijk over. Wie zou toen hebben kunnen veronderstellen dat drie, vier jaren later Duitschland zijne nederlaag zou betwisten, dat het zijne beloften zou loochenen Zou het geweest zijn om zulke schandige woordintrekking voor te bereiden, dat zooveel jonge Franse-hen onder de verminkte boome-n van het Argonnenwoud vielen Laat ons op de>- zen bodem door hun bloed doortrokken, ingetogen mediteeren, en de akelige spo ren van den oorlog bezien laat ons voor onzen geest, het beeld terug bren gen van de ongelukkige dorpen die ver nield werden laat- ons denken aan zoo veel rouw, zooveel puinen, zooveel ellen den, en wij zullen, zonder moeite, zien wat onze plicht is Duitschland, verant woordelijk voor den ocriog, moet het kwaad herstellen dat liet gesticht heeft, vrijwillig of door 't geweld, zal Duitsch land hot kwaad hers cellen Den Haag, 31 Juli. Het tweede in ternationaal congres van de Katholieke jeugd werd heden te 's Gravenhage ge opend. Waren vertegenwoordigd Italië. Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, Zwitserland, Belgie, de Ver. Staten, Hongarie, Nederland, Spanje en Portu gal. De E. II. Jansen (Nederland) werd voorzitter gekozen. Z. H. den Paus heeft zijn zegen ge geven. REEDS 7 DOODEN EN EEN TWIN- TIGTAL GEKWETSTEN Madrid, 31 Juli. Te Ciudad Real, is een dynamietkardoes tot ontploffing ge komen in een magazijn waarvan de eige naar vertegenwoordiger is van een Spaansch groepoment van ontplof finga- stoffefl. Deze ontploffing, veroorzaakte een brand die door de pompiers en een af- deeling artillerie krachtdadig werd be streden. Heden morgeud ten 10 ure, waren reeds zeven dooden on een twintigtal zwaar gekwetsten uit de puïnhoopen weg gehaald. Bij dc vermisten zijn de moeder en de zuster van den eigenaar, die zich thans op den buiten, in eeu zomerverblijf be- vindt» Het aantal Vlaamsche leergangen aan de Alma Mater is weer vergroot-. Te beginnen met de maand. October zullen de inleiding tot de Geschiedenis, Burgerlijk Rechten Burgerlijk-kerkelijk Recht, in de kandidatuur der Rechten dc leergangen van Encyclopedie, van de klassieke taalgeleerdheid, Uitlegging van Latijnsehe schrijvers en van Griekschc instellingen, in het doktoraat van wijs begeerte en letteren (klassieke taalge leerdheid) een deel van de leergangen van Burgerlijk Genie, in de Bijzondere. Scholen, de leergangen van Recht, van zootechnische anatomie-physiologie en een deel van de leergangen van land- bouwgenie in het. Landbouwgestichfc in het Nederlandsch gegeven worden. Er wordt thans gemeld dat M. Orlan do toch door den Koning zal gelast wor den met de samenstelling van een. nieuw ministerie gezegde staatsman schijnt dan ook veel kans te hebben van daarin te lukken. Het zou in do voornemens liggen van M. Orlando, van een kabinet van coa litie of heilige eendracht samen te stellen. Mogen de Italianen er meer voordeel Bij halen dan zulks hier bij ons in Bel gie met de sakkersche unie het ge val is geweest. DE SOCIALISTEN STELLEN HUNNE VOORWAARDEN M. Turatti, socialistische leider, die een onderhoud met den Koning had, gaf aan zijne groep verslag over zijn gesprek met den Vorst. Een debat volgdo dat, volgens Tri- buna uitliep op de volgende besluil- .selen De socialisten zouden bereid zijn deel te nemen aan een regeering, bezield met rechtzinnige 'gevoelens en wezen lijk demokratisc-he inzichten. Bijaldien hunne medewerking niet gewensehfc zou geordeeld worden, dan zouden de socia listen de samenstelling vragen van een kabinet zonder beboudsgezinden. De so cialisten zouden dan uit. al hunne krach ten oen dergeijke regeering steunen. Zij zijn echter van oordeel dal de samen werking van mannen hunner partij en van lden der rechterzijde^ in het ministe rie niet mogelijk is. M. Turatti verklaarde aan den Ko ning MM. Orlando of di Nicola, voor zitter der Kamer, aangeduid te hebben voor de samenstelling van eeu kabinet op eerlijken en demokratischen grond slag. Reeds verscheidene malen werd de aandacht van het Vlaamsche volk gevestigd op de Katholieke Vlaamsche Hoogeschool voor vrou wen te Antwerpen. Sinds drie jaar. heeft zij reeds bewijs gegeven van hare leefbaarheid, van haar groeien en bloeien en door de gehalte der Professoren en door het getal en de hoedanighid harer leerlingen. De Hoogeschool voor vrouwen, staat onder de bescherming der Ka tholieke Hoogeschool van Leuven en telt'onder hare eere-Voorzitters Minister Van de Vyvere en Mgr. Ladeüze. De Voorzitster is Mej. Belpaire die aan de Hoogeschool prachtige lokalen schonk van meer dan een millioen waarde. Onder hare leden telt zij M. J. Helleput- te, M. F. Van Cauwelaert, M, Poullet, Prof. Carnoy, Prof, Noyons, Mej. Duyckers, Dr. Se- breehts, Mevr. de Beukelaer. enz... De Hoogeschool voor Vrouwen bevat drie facultiteiten De faculteit van wijsbegeerte eri Letteren, met Hoogleeraars als Dr. Persvn, Dr. Naveau, Dr, Van de Weerd, Dr. Van Isacker, Dr. Le beer enz. De faculteit van socia le politieke Wetenschappne met Hoogleeraars als Pr. .Tanssens, Dr. Perquv, Dr. P. Berthold Missiaen, Dr. Lebon, Mej. Maria Baers. enz...; dan eindelijk de Poedaggo- gische faculteit met Dr. Fransen, Dr. Meeus, Dr. De Hovre enz... DUUR DER STUDIËN De leer gangen in ieder faculteit, vormen een doorloopenden Cyclus van drie jaar. Do lessen worden ovër 't algemeen 's avonds gegeven lusschen 4 en 8 u. Na het eind examen ontvangen de lec-rlingcn het di ploma van licencicat onderteekend door de docenten der Hoogoschool en door den Reetor magnificus iler Hoogeschool van Leuven. UURROOSTER Te verkrijgen van af 1 Ocotber. Ten bate van de meisjes uit de provincie aal do uurrooster zooveel mogelijk opgesteld worden, derwijze dat zij in twee achtereenvolgende dagen een cyclus van vijf vakken, die een geheel uitmaakt, kunnen volgen. TOELATING Worden alleen tol da Hoogeaehool toegelaten de meisjes die een diploma van middelbaar onderwijs bezitten. INSCHRIJVINGEN te nomen vari af 1 October tot 1 November, tusschcn 3 en 5 in de Hoogeschool, De Bont- straat, 11, oerete verdiep. De inschrijving op de faculteit van- wijsbegeerte en letteren en op de facuL teit van sociale en politieke wetenschap pen bedraagt 300 fr. per jaar, op dd pacdagogische faculteit, 200 fr. (Norma listen betalen l/'2 prijs.) Op een Cyclus van 5 vakken 150 fr. per jaar. Voor één unr wekelijks 45 fr. per. jaar. De inschrijvingskosten zijn voorop betaalbaar in één of twee termijnen. EXAMENS eerste zittijd, einde Juli; tweede zittijd, begin October. De juiste datums worden ieder jaar door plakbrie ven en nieuwsbladen bekend gemaakt PRIJS Voor een volledige faculteit 25 fr. voor het uitgansexamen 50_fr.' voor ten cyclus van 5 vakken 15 fr, INTERNAAT gevestigd in de ge bouwen der Hoogeschool. Diep godsdien stige opvoeding. Geestelijke bestuudera Kapel in 't gesticht, PRIJS te bepalen pel- maand. He# jaar wordt op 10 maanden gerekend. AANVANG DER LESSEN den eersten Maandag na 15 October. Door deze Hoogeschool wovdÉ aan de Vlaamsche burgerij en mirt het vlaamsche volk gelegenheid ge boden eene uitstekende hoogere op leiding aan vlaamsche meisjes te ge ven en ze te vormen tot vrouwen van heteekenis voor het huiselijke, het wetenschappelijke en het socia le leven. Deze opleiding kan reeds aanvan gen van in den lageren en middel baren graad, welke aan de Hooge school is verbonden en in denzelf den complexus van gebouwen dei

De Volksstem | 1922 | | pagina 1