Edele Zelfopoffering Gouverneur Lippens De schatten derLusitania Een lekkere klient £rgs asisifidkiek&geSukhn iasisasrlj te Merlesht De slachtoffers der ges Door een kaatsbal een oog isitgasbgen Roering in Elzas-Lolharingen Erg rijwielongeluk teSUans-Molenbeek Een berucht proces in Dongaris De 'vergissing'van een dief Deer tiaar hond gered Een kwade student Hel preses der lisssssti© ssssalfslen belangrijke diefle Ie Brussel Alweer een goudwinkel ge plunderd Ie Parijs ▼loogespfwol Is iffigeiriclit. Be tut- gardisscliool is namelijk de ge- gehikte weg om de meisjes tot het hooger onderwijs op te leiden. Vlaamsehe burgers, die uwe kin- Jüeren gelijk welke taal wilt zien aanleeren, gij die aan uwe doch ters een hooger onderwijs wilt ge- yen, ten einde er hoogstaande vrou- jwen van te maken, bekwaam tot gelijk welke levenstaak stuurt ze door de Lutgardischool naar de iHoogesehool voor vrouwen te Ant werpen X. vV* Het vertrek van den gouverrïeur-ge- Üeraai der kolonie is, zooals mc-m weet yan 10 Augustus op 31 verdaagd. De geneesheoren hebben hem nog eenige rust voorgeschreven, daar hij zich in de laatste maanden overwerkt heeft. Hij verblijft voor het oogenblik te Spa en zal voor zijn vertrek nog eene rustpoos houden in Zwitserland. Opdat de gang der zaken in de kolonie 'door die vertraging niet te lijden zouden fiebben zullen M. Jos. Olyff en M. De Cock, zijn secretaris, die M. Lippens bij zijn eerste verblijf in Kongo vergezelden don 10 Augustus naar Boma insehepen EEN BESLISSING DER AMERI- KAANSCHE REGEERING Zooals men weet, wordt zoowel van Engelsche als van Amerikaansche zij- do een schip uitgerust, om te beproeven, de met de Lusitania verloren gegane schatten te bergen, Dit had tot allerlei onaangename ver wikkelingen kunnen leiden, en de be treffende maatschappijen, die dit wel voorzagen, wendden zich ieder tot haar eigen regeering met een verzoek om be- Bchorming. Het Amerikaansche departement van buitenlandsehe zaken heeft thans beslo ten aan de Amerikaansche onderneming geen vergunning te verleen en tot het lichten van de Lusitania en even min tot het bemachtigen van het goud dat zich aan boord bevindt. Hoewel de Lusitania buiten de Britechc territoriale wateren tot zinken is gebracht was het een Britèch schip, en de regeering der Vereenigde-Staten erkent het recht der Britsche onderne- ming op het lichten of het veArijgen der schatten van het schip. Men verwacht dat de Amerikaansche onderneming in verband met deze beslis sing Van hare regeering, baar voorne men zal laten varen. Zondag tegen den avond kwam e?n iietgekloode kérel in een Tiold-rcstaurant der Anspachlaan te Brussel. Hij nam plaats aan eene tafel, naast deze waaraan een hoogere officier van het leger zat bij deed alsof hij dezen laatste kende, en liet zich een keurig maal voordienen, dat hij inzette met eene flesch bourgo gne en sloot met. eene flesch champagne. Als 't op betalen aankwam, deed de kerel den hotelhouder roepen, en ver klaarde dat hij geen centiem op zak bad, en bijgevolg later zou terugkomen jom te betalen De rekening beliep omtrent de bon derd frank. De hotelhouder deed de policie halen 'en de tafelschuimer werd opgeleid. Op hot kommissariaat werd hij herkend voor een genaamde V..., van Schaerbeek, die gewoon is ten koste van de hotelhou ders te leven. Hij heeft reeds verschei dene voroordeelingen ondergaan en zal pu terug voor de rechtbank verschijnen. 23* Vervolg. De kogels zijn naast elkander geplaatst, *p de stukjes papier die all prop hebben ge diend. De dokter, de vrederechter van Saint-Irun »n de burgemeester van Frómicourt zitten zvcneens om de tafel. De brigadier staat, op zijn tafel leunend te wachten, tot dat men hem een teeken of geelt. De derde maréchaussée heeft bij een ge. riolen deur post gevat. Rcohls is de kamer, waar het lijk ligt. JVee manDen bewaken het. Maréchaussée, laat Francois Trochets binnenkomen, zegt de procureur. Een maréchaussée neemt hem bij den arm Hl leidt hem naar do tafel, waaraan de ma gistraten zitten. De ongelukkige is ontzettend bleek, zijn 90gen slaan dof, zijn houding duidt diepe imart aan. Hij herkent den vrederechter en Jen burgemeester slaat op beiden eendro> vigen blik, daarna maakt hij e©:i buiging roor de andere personen, die bij niet kent, maar wier betrekking bij raadt. Gij heet Francois Troebels, aldus be Zondag avond, rond (ff uiuvreed een taxiank», do.or Bi.'., van dc' Flovastraat gevoerd, door de Próymciestraat te Ant werpen. de vertoening van een kine- ma-instclling was zweven. geéi,ndigd, zoo dat yele personen juist op dit'oogénblik ■de zaal verlieten. Twee personen, de genaamden Elodise De Plukker, 22 jaar, wonende Lange Leemstraaf, en Frans Snyers, 20 jaar, wonende Viaduc, Dam, 96, werdén over reden. Het meisje werd gelukkig slecht licht gekwetst, maar den jongen weid het linkerbeen gebroken. Beiden werden in de taxi-auto. die het ongeluk veroorzaakte, naar het Stuyven- berggasthuis gevoerd. Rond half twaalf viel een derge lijk ongeluk voor op het Statieplein te Antwerpen, Mevr Fregois Lambreclïts wonende Offerandestraat 11, werd door een taxi auto overreden. Het slachtoffer dat over inwendige pijnen klaagt, werd ook boven het lin keroog gekwetst. Na verzorging in eene nabijgelegen apotheek ,werd zij naar het Stuyven- berggastbuis overgebracht. Maandag voormiddag, rond 11 uur, werd L. Goossensf" Bakkersstraat, Ber- chem bij Antwerpen, op den Mechel- sehen Steenweg; nabij den doorsteek door een auto overreden en erg gekwetst naar het gasthuis van Berchem gevoerd. - De genaamde Louis A..., uit de Paleizenstraat te Brussel werd Maandag namiddag op de Lambermontlaan door een auto omgeworpen en erg aan het hoofd gekwetst. De auto zette in volle vaart zijn dollen rit voort. Het slachtof fer, wordt in 't gasthuis verzorgd. Zondag morgend werd de boerkoos- wagen van Pieter Van Waesbeek, wo nend St. Pi eters-Leeuw, op den Bergen- sch'en steenweg te Anderlecht aangereden door een auto, gevoerd door den eigenaar M. Durand, woonachtig Zegestraat, te St. Gillis. De wagen tuimelde om en de voerman stuikte ten gronde. Hij werd be wusteloos opgenomen, erg aan het hoofd gekwetst en het rechter been gebroken. Het slachtoffer is naar het gasthuis over gebracht. Een erg ongeval, te wijten aan de onvoorzichtigheid van het slachtoffer, heeft zich Zondag nacht op den draai der Jachtlei te Etterbeek voorgedaan. De auto, gevoerd door M. de S..., wo nend Louisalei, reeds langs de Jacht'lei, toen de genaamde Mdronken de baan overstak. De voerder kon niet stoppen ea M..., werd overreden. M. de kommis- saris Watté en dokter De Ridder kwa men ter plaats. M..., die erg gekwetst was aan hoofd en beencn, ontving dadelijk de noodige zorgen en werd vervol'gehs naar 'l gasthuis gevoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Een erg automobielongeluk greep Maandag namiddag op den steenweg van Schaerbeek te Vilvoorde plaats. Dc autovoerder Louis M..., van St. Gil lis, wi'lde er een kamion der firma V.., van Antwerpen, voorbij steken maar botste er tegen aan. De schok was ge weldig. M... vloog uit het voertuig en liep kwetsuren op aan hoofd en been en. Hij moest in een polikliniek verzorgd worden. Zijn toestand boezemt onrust in en men vreest voor een schedelbreuk. De genaamde Jozef Marchot, wa genmaker te Celles, was m'et zijn 5-jari- fen zoon Marcel naar Dinant gekomen. [et knaapje ging in de straat spelen en werd er ven-ast door den auto van M. Leo de St. Hubert, kasteelheer te Ber- zée. Het was al.sof het kind geen verwon ding bekomen had, maar 's nachts werd zijn toestand ongemeen erg en 's mor- gends was het dood. Het slachtoffer moet bezweken zijn aan inwendige kneuzin gen. gon de rechter van instructie ge zijt ge huwd en woont met awe vrouw te Civry. Hoe oud zijt ge Veertig jaar Ge zijt in 't kanton Saint.Ijun alge meen bekend en stond tot heden nog in goeden naam ge hebt zelfs belangrijke diensten aan de bevolking bewezen, door den omtrek van verscheurende dieren te verlos sen, waafom men u den vereerenden bij naam Wolvendooder heeft gegeven. He gemeentebestuur heeft die diensten erkend, door u toe te staan, ook buiten den jachttijd met uw geweer gewapend te zijn. We weten dat ge van die vrijheid geen misbruik hebt gemaakt, ge zijt geen strooper. Maar thans, Throchels, is eene zware verdenking tegen u gerezen. Geef ons nauw. keurig verslag hoe gij gisteren den dag hebt doorgebracht. Ik ben des morgens om 6 uur van huis gegaan. Hadt gij uw geweer bij u Ja, mijnheer Ik had vernomen dat een wolvin met twee jongen in het bosch van Sueure waren gezien. Ik heb het bosch door- kuisl en alle dicht bewassen plaatsen door- zocht. Wel heb ik de sporen gezien, maarzij zelve waren niet meer te vindeD. Toen ben ik i aar het bosch van Artemont gegaan, dat De genaamde Frans Bouttiaux, van Barry (Henegouw), had Zondag avond in een herberg der Zuidlaan te Brussel, kennis gemaakt ruet drie kerels. liet viertal ging öp schok en bezocht veel herbergen. Laat in den avond namen zij den tram met 'bestemming haar het Rad. Geko men op het gehucht Ndgenmanne kens lieten de drie schelmen Bouttiaux aan zijn lot over, na hem langs de vaart van Charleroi den weg gewezen te heb ben om terug te jteeren naar de hoofd-, ®tad. Achter het kastéél van M. Crickx, Vee--, weydekaai, werd M. Bouttiaux alopeens tegen gehouden dèdr-een man. Twee an dere mannen die zich verscholen hadden gehouden, sprongen tegelijk op den on gelukkige en sloegen hem ten gronde, Zij stolen zijn brieyentesch met 225 fr. zijn zakuurwerk cnlceten, grepen vervol gens het slachtoffer vast en slingerden hem in de vaart van Charleroi. De bandieten nasnen dan de Vlucht in de richting van Anderlecht. M. Bouttiaux kon zich uit het water redden en ging zijp. beklag doen in het policiekommissariaat van Veeweyde. Hij vermoedt dat dé aanranden? juist de drie kameraden zijn die met'hem me nig glas geledigd hebben. De persoons beschrijving dier Jteyéls is in allé rich tingen rondgezonden.. Een huurder Maandag morgend voor bij de kamer gaand.© van mad. Marie Moisson, 77 jaar, wonend Warandemarkt te Brussel, werd eenhpvigen gas reuk ge waar. Y: De policie werd verwittigd. Men beuk te deur in en vond de ouderlinge dood op den kamervlo,er. liggen Een bi j ger o ep en-genees h ee r stelde vast dat de vrouw reedsV verscheidene uren overleden was. Uit onderzoek is'gebleken dat een gas- buisje losgeraakt was, waaruit overvloe dig gas ontsnapte. Men staat hier bijge volg voor een noodlottig ongeval. Zondagavond, omtrent 5 uur, woon de M. Gregoire A..,' wonende in dc Kroonstraat, te Elsene, het kaatsspel bij welk plaats had op de Jamarlaan. Eens klaps kwam een bal ip zijn rechteroog te recht. In St. Mietere hospitaal, waarnaar, het slachtoffer 'móest worden overge bracht, vreest men, 'dat bet ooé; onher stelbaar zal verltu-eox Zijn. Die wAorden werden echlfri tegenge sproken door het Kamerlid Walter ep STRENGE MAATREGELEN Parijs, 31 Juli. —'- Enkele weken ge leden werd te Straatsburg een nieuwe politieke partij opgericht onder den naam van Elzassor Partij. Het eerste optreden dezer groep was liet houden eener meeting, voorgezeten door den li. Claus Zorn de Burlach, zoon van den gewezeb ptaatssekretaris Van Ekas-Lotharingon onder het Duitsohe stelsel en die volgéns zijn vrienden, en kel aanklevers wou winnen voor een ge westelijk programma. Op die meeting waren 1500 personen aanwezig, de meeste van Duitsche her komst. Weldra ontaardde zij in een anti- Fransche betooging, men zong de Inter- natonale en er werd uiteengezet, dat zoo Duitschland ElzasVroeger had ingezeept, Frankrijk nu begonnen is met het te scheren en dat Foéh's troepen niet waren gekomen voor de1 overwinning des 'har ten, wel voor die van den grond. ik heden vruchteloos heb doorzocht, 'k Was moe, 'k had honger; 'k ging te Artemont iets gebruiken en een weinig rusten. Hoe laat zijt gij van daar weer ver trokken Omstreeks vier uur. Zijt gij toen naar huis gegaan Neen mijnheer Waarom niet 1 Ik moest nog naar Terroise en naar Frémicourt bij den molenaar. Van Artemont naar Frémicourt ie drie mijlen tusschen zes en zeven uren heeft men u niet te Frémicouit, maar in den omtrek van Espoire gezien. Herinnert gij u met een vrouw gesproken te hebben, die hij de hoeve werkte Ja, mijnheer Ge had toen uw geweer bij u. Dat is zoo Eenigen tijd later hebben twee mannen u ontmoet, met wien gij enkele woorden hebt gewisseld. Die mannen hebben ver klaard, dat ge uw geweer niet bij u hadt. Is dat zoo Trochets ontroerde hij antwoordde uiei$ Die vraag brengt u in verlegenheid, hernam de rechter van instructie. Ja, ge had uw geweer niet meer bij o. Waar hadt ge bet gelaten de. Fïiihsdiie uilïfdcrh'eicl'.in' dc' zaél aan wezig,' hief je Mafséil laise aait.' Na een grondig onderzoek heeft de overheid-.beslpten strenge maatregelen teL' nemen tegen het optreden van. Duilsche agenten, die onder 'hek masker der neu traliteit t handeléitul van verdachten zullen er door worden getroffen uit zettingen zullen worden uitgesproken. Een Klzaseh-Fransche' Bond is tot stand gekomen, mét het doél den strijd aan to binden togen de propaganda, wel ke afscheuring v&n Frankrijk tot doel liceft. \y De 16jarige Alexander Vandovyver, uit de Felix Vandezandestraat, te Koe- kelberg, reed Zondag morgend per velo de Leopold Il-laan ai, toen hij tor hoog te van de Ribeaucourtetraat. tegen een tram botste. Het slachtoffer werd bewusteloos op genomen. Hij had een afgrijselijke won de aan het hoofd bekomen én moest naar 'het gasthuis gevoerd worden. Het gerecht te Budapest heeft thans eindelijk besloten, ten minste een der terroristen-aanvoerders, die zoovele moorden op hun geweten hebben, een proces aanhangig te maken. Namelijk tcfgcn Sipos, die beschuldigd wordt van moord op den Joodschen wijn handelaar Landau en van marteling van diens zoon. Daarbij kwamen ongehoorde geweld daden ter sprake. De beide Landau's wer den op britsen gelegd en zoolang met rij- zweepen geslagen, totdat men hun de ■verlangde bekentenis bad afgeperst. Toen men hen daarna in de Hondved- kazerne had gebracht, sprak een kapi tein zijn misnoegen er over uit, dat de gevangenen zooveel uitwendige teekenen van geweldpleging vertoonden. Het zou eenvoudiger zijn geweest, meende hij, wanneer men hen met zandzakken had geslagen. Dan zouden zij inwendige ver bloedingen hebben gekregen en niemand zou geweten hebben waaraan zij gestor ven waren Het eenvoudigste zou ech ter geweest zijn, wanneer men hen in de verleiding had gebracht, om te ont vluchten én hen dan had neergeschoten. Op een vraag yan den president, ant woordde Sipos cynisch, dat hij nooit zulkp laffe Joden had gezien. Zij gingen vreeselijk to keer zegde hij. Des mor- gends vond men (dan Landau opgehan gen in zijn cel. Sipós verklaarde, dat hij een stuk van zijn broekriemen had .afge sneden, waarmede Landau zich heeft, op gehangen. Zekere D... een gekende van moeder justicia zal tri eden nacht zeker niet goed ffewék'h hebben, wien-hij met een j>óxock vereerde, toen hij bij middel van vafeeÉé sleuf cis in dc woning-drong aan de rechterlijke agent. M. Voels, gelegen Watgrloostraat, n, 44 te Beicliein bij. Anfyvérpen. Dé kerel werd aangehouden en ten polieiébureele gevoerd van Berchem, waar in zijn bezit twee valsche sleutels werdén gevonden. Hij werd ter beschikking vah don pro- kureur des konings opgesloten. Een boerin te Salmon Hall in Cum berland (Engeland) werd, terwijl zij bij haar kippenhok stond, door een koei van een buurman aangevallen. Het dier had zidh door de haag een weg gebaand, met één stoot de vrouw tegen den grond ge worpen en begon thans verwoed haai' met de horens te bewerken. Op het gegil der boerin kwam haar herdershond toegesneld, die onmiddel lijk de koei aanviel en het beest zoo he vig in neus en pooton beet, dat het ten slotte zijn aanvaller den rug toekeerde en met wapperenden staart er van door ging. De vrouw weid erg, doch niet levens gevaarlijk gewond. Een student, zekere D..., kwam zijn laatste exaam in de geneeskunde met onderscheiding af te leggen in de hoo- geschool van Leuven. Hij beweerde recht te hebben op de groote onderscheiding, en kloeg over de doenwijze van een professor ten zijnen opzichte. Van daar eene hevige woorden wisseling, gevolgd van erge smaadwoor den. De student, ten toppunt van woe de, viel den professor aan en sloeg hem herhaaldelijk in het gelaat. De profes sors der Fakulteit van Geneeskunde ver gaderden onmiddellijk en besloten tot de wegzending van D... Na 31 zittingen heeft de revolution- naire rechtbank te Moskou de bewijs voering in het proces tegen de sociaal- re volution nairen gesloten. De zittinlg van 27 Juli werd geopend met het rekwisitorium. Het eerst kwam aan het woord de openbare aanklager, de volkskommissa- ris van onderwijs, Loenatsjarski. Met het oog op de onbuigzame poli tieke houding der beschuldigden voor de rechtbank, eischte het centrale komi- teit der Russische komnranistische par tij voor de beschuldigden de doodstraf. Mad. R.., woonachtig Rogicrlei, be vond Maandag namiddag dat dieven tij dens hare afwezigheid op bezoek geko men waren. De schelmen waren met valsche sleu tels binnen geraakt. Zij hadden de meu bels open gebroken en heelemaal door zocht. Een verzameling juweelen ter waarde van rond de 15.000 frank is ge robberd. I De vrouw heeft haar beklag gedaan bij de policie die de dieven opspoort, maar er geen de minste aanduiding over bezit. VOOR 300,000 FR. JUWEELEN ONTVREEMD In het werkhuis van M. Tcberkassky, juweelhandelaar en diamantzetter te Parijs, word Zondag nacht ingebroken. Er werd voor een waarde van 300.000 fr. gestolen aan juweelen en briljanten, onder meer verschillende honderden das spelden en ringen halssnoeren en arm banden met dozijnen, goud in staven en in bladen en verders juweelen van groote- waarde, waar tusschen een armband van bij de twintig-duizend fr. In hunne koortsige haast, hebben de dieven vergeten een reiszak mede te ne men, bevattende armbanden ter waarde» van 75.000 fr. De daders bleven onbekend. De ongelukkige slaakte een zachten kreet en liet het hoofd op de horst zakken. Welaan, spreekt, zegde de rechter. Ik kan niet antwoordden neen, ik kan niet, riep Trochets. Dan zal ik voor u antwoorden. Na uwe ontmoeting met de vrouw en voordat gij de twee mannen ontmoette, hebt ge uw geweer ergens verstopt. De beschuldigde bleef oogenscbijnlijk kalm. Francois Troebels herkend gij dit wa pen Ja, mijnheer 1 Er zit nog aarde aan den kolf en den loop maar we hebben dal besviji niet noodig, om te weten dat het wapen is verborgen ge weest we hebben andere bewijzen. Ge zijt te Terroise en te Frémicourt bij den raole- geweest. Toen had ge het geweer niet bij u. Volgens de verklaring van den molenaar hebt ge hem omtrent tien uur verlaten. Wat hebt ge daarna gedaan We begrijpen uw stelsel, Trochets, ge wilt niet antwoorden. Maar Iet wel op het geen ik u nu zal zeggen. Hoe goed uw vroe ger gedrag ook moge zijn geweest, is uw misdaad zoo afschuwelijk, dat ge op het me delijden van den rechter niet behoeft te reke nen, tenzij gij oprecht berouw betoont. Doch ▼oor - dat alles vraagt het gerecht naar de LEZERS der VOLKSSTEM vraagt overal de Extrapeeèn merk Drop eau, 9367 waarheid het heeft recht de bekentenis uwer misdaad van u te eischen, en gij wei- gerd te antwoorden. Tranen kwamen in de oogen Tan Trochets^ Ik kan alleen zeggen dat ik onschuldig ben, stamelde hij met van aandoening beven de stem. De rechter van instructie fronste de wenk brauwen. Terwijl gij als verpletterd zijt door ze® veel bewijzen die tegen o getuigen, wiU ge niet antwoorden sprak hij ©p strengen toon. Ik verklaar u, dat stelsel is geheel verkeerd,- en wel verre van u te balen, sou hel u slechts benadeelen. Ik ben onschuldig, herhaalde Trochets, dat is het eenige wat ik tegen mijne beschul-1 diging kan inbrengen. Alzoo weigert ge ons te verklaren wati ge gisteren avond na tien uur gedaan hebt Ik kan het niet zeggen, mijnheer, ik; kan niet. Ik kan niet is voor ons hetzelfde alsik wil niet. Welaan, dan zal ik het u zeggen, i Ge zijt uw geweer gaan halen en hebt op den weg uw slachtoffer afgewacht. Bij ging. in de richting van Frémicourt gq stendl links in de weide. Gij hebt den jongeling doodelijk in de borst getroffen. Vervolgt.) I

De Volksstem | 1922 | | pagina 2