4 Vrijdag Oogst 1922 OP NAAR GENT Een diner voor 30 ntillsoen Past op voor het Duitsshe henkengerief De stortingen voor vergelding Hst geheim van Phoeaix-Park Bissssaan Ewharistiseh Kongres ie Gent 0e schipbreuk van de ((Roi Albert» Tragische brand te Mehbrccck De vreeseitjke spoorwegramp m Zuid—Frankrijk ng XXVUI* JAARGANG NU-MMER 153 'Kferifetraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— DAGBLAD 8 CEN TIOIEN —WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Vak Nüfpbl-Db flmw bHdtelt builen het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Hatas, Adol£ Maxlaan.13 te Brussel- S, Plaoe de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C.4 H. Dominicus Zon op 4,30onder7,24 Volle Maan den 7 Wie geloof heeft, wie een spran kelt je liefde in het hart voelt bla ken, wie geen ondankbare is zal aan het Eucharistisch Congres deel nemen, zoo niet aan de zittingen en besprekingen dan toch ten minste aan de plechtige sluitingsproces sie. Wij moeten naar Gent om ons geloof te toonen in de H. Eucha ristie het zij ons niet voldoende in onze parochiekerk te bidden, mis te hooren, te communiceeren, wij moeten de gelegenheid ons door on zen godvruchtigen Bisschop ge schonken waarnemen en aan de an dersdenkenden toonen dat ons ge loof in Jesus' waarlij ke en wezen lijke tegenwoordigheid in de H. Hostie rotsvast staat. Te veel man nen worden er weerhouden door het laf menschelijk opzicht wan neer het er op aankomt onzen H. Godsdienst te belijden nochtans onze vijanden op godsdienstig ge bied blozen nooit waimeer zij hun ongeloof en godsdiensthaat uitba zuinen. Een tweede reden roept ons naar Gent. 't Is de Liefde. Wie zal er weigeren (indien men gelooft) Je sus in het openbaar zijne liefde te betuigen voor de nooit begrepen, de nooit genoeg geprezen weldaad die Hij ons schenkt door zijne waar achtige tegenwoordigheid in zijn H. Sacrament onder de nederige gedaante van brood Hoe zou men den vriend niet beminnen die zich zelf aan wns als voedsel geeft, niet éénmaal maar dagelijks, die zich altijd ten onze dienste houdt dag en nacht in zijn H. Tabernakel waar Hij bij ons blijft, waar Hij ons wacht, waar Hij ons roept, om ons te troosten in onze droefheden, onzen nood op te beuren in de moe- el elooze d^gen, om ons te helpen den last des levens met moed te dragen; is Hij ook niet onze laatste troost op het sterfbed Waai' is de ware Krist\n wiens hart niet eens (bij velen dikwijls) van liefde en aandoening getrild heeft bij het bekomen van eene geestelijke of tijdelijke gunst na eene vurige II. Communie Herin neren wij ons dit alles en wij zul len niet weigeren in het openbaar te bewijzen dat wij geene ondank- haren zijn. De dankbaarheid, dit is de der de plicht die ons naar Gent trekt. Voor het onovertrefbaar liefde- bewijs van het H. Sacrament des Altaars zullen wij nooit voldoende dankbaarheid aan God schenken. Wie gelooft, wie bemint, weze dus dankbaar en schenke dien troost aan den grooten Liefdeko- ning die op 6 Oogst aanstaande te Gent in het openbaar, op eene bij zonder wijze wil gekend, geloofd -en aanbeden worden. Dien dag zal het oude Katholie ke Vlaanderen zijne faam vtm Kristen, eer aan doen, want nooit of nimmer zal men van ons Vlaamsch volk een ongodsdienstig .volk maken, De eucharistische betooging van Gent moet en zal het teeken zijn dat den Eucharistischen Kruis tocht in gansch het land begonnen cn reeds zoo bloeiend, in ons bis dom met nog meer iever, met nog meer moed zal voortgezet warden; het zal airs toonen dat het mogelijk is zoowel mannen als vrouwen en kindemi dikwijls, ja dagelijks te doen neerknielen aan de Tafel des Heeren. Allen dus, op naar Gent, waar voorbeeld en nederig doch vurig ge bed, meer vermogen ^sullen hebben dan de prediking onzer diep god vruchtige geestelijkheid. Smeeken wij, den rozenkrans ia de hand, gedurende die plechti ge processie, de Moeder Maagd, Ónze Lieve Vrouw van het IT. Sacrament, (Zij die de eerste en de vurigste communicante geweest is) dat zij het Eueharisisehe Rijk van haren Goddelijken Zoon ons late toekomen. Beantwoorden wij aan den kreet van verlangen die Jesus ons door den mond van onzen doorluchtigen Kerkvoogd toeroept Komt Komt toont mij uw geloof Komt komt schenkt mij wat wederliefde Komt Komt be wijst mij uwe dankbaarheid en Ik uw Heer en God zal u den vre de schenken die gij allen noodig hebt vrede met u zelven, vrede in uw huisgezinnen, vrede in uw Vaderland, vrede onder alle volke ren op aarde. JOANNES Volgens de Daily Telegraph kan men voor 20 of 80 mil'lioen roebel een goed diner in Moskou krijgen. Als be wijs hiervoor wordt de spijskaart van een restaurant te Medkoif gepublicieerd Roebel Wildbraad met mayonnaise 3.500.000 Kaviaar 4.000.000 Gerookte zalm 4.000.000 Twee sneden hesp 4.000.000 Salaad 4.000.000 Petit Suisse 1.500.000 Een portie botej 1.500.000 Komkommers 700.000 Nieren 4.000.000 Visch-soep S.500.000 Bloemkool 5.000.000 Biefstuk 4.000.000 Suprème-de volatile '5.000.000 Pêche Melba 4.000.000 Koffie1.250.000 Eene depeche uit Praag meldt dat' de minister van koophandel een officieel verslag heeft ontvangen, in hetwelk de Doensche gezondheidscommissie heeft bevestigd',, dat het Duiteche ge-cmail- leerd vaatwerk 3.3 0/0 lood bevat, waarom het, als nadeeslig voor de ge zondheid, in beslag werd genomen. HET DUITSCH ANTWOORD Het antwoord der Duiteche regeering op de Fransche nota van 26 Juli 1922, is als volgt opgevat. De overeenkomst, betrekkelijk de stor tingen voor vergoeding, van 10 Juni 1921, werd niet met de mogendheden elk afzonderlijk gesloten maar in blok met de belanghebbende regeering van 14 JuH, zooals de Fransche regeering weet, tegelijk aan al de bijzonderste be trokken mogendheden gezonden. De Reichsregeering zal voor die roden slechte een besluit kunnen nemen no pens de toekomstige houding, -wanneer al die regeeringen hun meening zul len hebben doen kennen. De Duiteche rejgeering kan niet anders handelen, zelfs in tegenwoordigheid van de maat regelen waarmee Frankrijk Duitsch land bedreigt, onder den vorm van een ultimatum, en die niet bepaald worden. Zich het recht voorbehoudend laiter op de kwestie terug te koeren, .dient, de Reichsregeering van nu af de volgen de aanmerkingen in De stortingen die Duitschland moet doen ten titel van vergelding en krach tens artikel 297, kunnen, ailes wel in gezien, alleen voortkomen uit dezelfde bron als de stortingen den titel van herstelling. Dat er spraak is van Reiqhs- senulden of van bijzondere schulden, doet weinig ter zake. In beide gevallen is het. noodi» de waarden te trekken uit Duiteche inkomstbronnen en voor wat betreft den invloed dier verrichtingen op don koers van de marfc, is het onver schillig te weten voor wie of krachtens welke paragraaf eene storting gedaan wordt. De geldelijke toestand van Duitsch land veroorlooft niet dat 50 miljoen mark goud per maand geheven worden om de herstellingen te voldoen. Het is eene dwaling te gelooven, dat eene som van meer dan 40 miljoen mark goud, welke Duitschland maandelijks ten titel van vergelding moet storten, nog langer kan verkregen worden. Beide stortingen moeten beschouwd worden als een ge heel en behandeld volgens een eerr.ou- dig plan. De Duiteche vraag die voor doel hoeft, niet eene vermindering der stortingen voor vergelding maar alleen hun verdee- iing op een uitgebreider tijdvak, werd ingegeven door eene reden die vooral de Duiteche regeering aangezet heeft een moratorium te verzoeken voor de stor tingen ten titel van herstelling. Die redeti is de huidige daling van Duitschland's vermogen stortingen te verwezenlijken m vreemde waarden die daling is genoegzaam aan te stippen in de rampspoedige waardevermindering der mark. Snds de Fransche nota ingekomen is, heeft zich een nieuwe waardeverminde ring der Duiteche munt (voorgedaan. De mark is gevallen op het zestigste ge deelte van zijn waarde in vredestijd. Duitschland spant alle pogingen in voor het naleven zijner verplichtingen, voortspruitend uit den oorlog. Daarvoor is het vooreerst noodig dat het zijn eko- nomische toestand gezond make. De ekonomische lieropbeurinig van Duitsch land, zooals ten andere van heel Europa, is slechts mogelijk door de algemeene samenwerking van al de belanghebben de mogendheden. Een bedreigingspo- litiek bouwt niet op doch werkt vernie lend. DE ELSCH VAN M. POINCARE M. Poincaré heeft aan M. Hoesch, Duitseh zaakgelastigde te Parijs, volgend antwoord gezonden op voorgaande no ta Ik heb de eer u de ontvangst te mel den van uw brief in dato 1 Augusti, ant woordend op mij schrijven van 26 Juli. Het spjt mij te moeten vast stellen, dat uw antwoord de verzekeringen, geeischfc in mijn brief, niet bevat. Het akkoord van 10 Juni 1921 werd geslo ten tusechen Dutsdhland en de landen der bondgenooten het kan alleen ge wijzigd worden bij algemeen overleg met al de betrokken mogendheden. De regeering der Republiek heeft u reeds laten weten, dat zij niet het in zicht bad de veranderingen, aangeduid- door de Duitsche nota van 14 Juli, goed te keureu. Zij is dus gerechtigd in het tijdvak, bepaald door mijn brief van 26 Juli, 't ie te zeggen voor 5 Augustus 's middags, de verzekering te eischen dat, tot men de algemeene overeenstem-, ming onontbeerlijk voor elke wijziging bekomen hébbe, het akkoord van 10 Juni 1921 stipt zal toegepast en dat, on der meer, de vastgestelde som van twee miljoen pond sterling den 15 Augusti aanstaande zal betaald worden. Indien deze verzekering niet gegeven- wordt, zal de Fransche regeering ge rechtigd zijn, ten einde tie toepassing van het bestaande akkoord te behouden, de dwangmaatregelen te treffen die zij noodig zal achten zoo in 't belang van hare onderdanen als van die der andere Staten, die het akkoord geteekend heb ben. Die maatregelen zullen in voege treden, gelijk ik aangeduid 'heb, vanaf den 5 Augusti en dé regeering der Re publiek meent nu nog niet het volledig plan, dat deswegens opgemaakt is, te moeten kenbaar maken. Voorbehoud doende gelden op de vooruitzettingen der Duitsche nota van 1 Augusti, wil de regeering der Repu bliek toch aanmerken, dat de Duitsche regeering geen pogingen aanwendt om de betaling te verzekeren der sommen,, aan de diensten der bondgenooten ver schuldigd door de werkelijke scliulde-, naars, "*t is te zeggen de Duitsche bij zonderen die, volgens de ons gegeven inlichtingen, door hun aankoopen van vreemde waarden meegeholpen hebben om de mark te doen zakken. De aangehoudene Leon Van den Wou wei* is in het kabinet van den onder zoeksrechter M. Van Stratum weer on dervraagd geworden over vroegere geda ne verklaringen. Daarop is het parket samengesteld uit M. Van Stratum, met zijn griffier Van Bouwel cn den substi tuut Van Durme, weer naar Hëide -ver trokken en hebben verschillende perso nen onderhoord. Heden werden de twee verdachten naar Brussel gew-oerd, om voor de Ka mer van in bescli ul digin gstcll i n g te verschijnen. Over den afloop ervan be staat hoegenaamd niet den minsten twijfel. Ook heeft de onderzoeksrechter naar het observatorium van Ukkel, alle noo- dlge inlichtingen gevraagd over de jwerrgewtetteais don nacht. der sluip- Nwerd verwaarloosd. In de openingszitting van het Eucha ristisch Kongres, Vrijdag 4 Oogst in St. Jozefskring, zullen het- woord voeren Hoogw. heer Vikaris-generaal De Bock, voorzitter van het kongres de heer Moyersoen, minister; de heer volksver tegenwoordiger Hevman de Hoogw. Abt der Abdij van St.-Andries. In de Slotvergadering, die zal plaats hebben Zondag 6 Oogst., om 31 ure, in de HANDELSBEURS, KOÜTE.R ne men het woord de heer Gabriel, ge meenteraadslid te Gent de heer Van den Bossche, schepene, te Gent de heer minister Van de Vvvere Z. D. H. Mgr. de Bisschop van Gent. GEESTELIJKE VOORDEELEN TER GELEGENHEID VAN HET DIOCE SAAN KONGRES Z. H. de Paus verleent ter gelegen heid. van het Kongres, de volgende gun sten A) Eenen vollen aflaat, eens te vér dienen binst het kongres, door alle ge- loovigen die met waar berouw zullen biechten en kommuniceeren, en in eenc- openbare kerk zulten bidden voor de eendracht onder de christene prinsen, de uitroeiing der ketterijen, de bekee ring der zondaars en de verheffing on zer Moeder de H. Kerk. B) Eenen aflaat van zeven jaren en zeven quadragemen aan degenen die op eene dag binst het, kongres in eene kerk of openbare bidplaats, voor het H. 6a- cjsament., ©enigen tijd godvruchtig sul len bidden zooals hierboven gezegd is. Deze aflaten zijn, voor degenen die bet \wR©n toepasselijk aan de zielen des vagevmns. C) Zijne Hoogwaardigheid de Bis- sdhop mag on «al Zondag 6 Augustus, na de pontificale mis, don pausehjken zegen geven met vollen aflaat. Een telegram uit Lissabon meldt dat de Belgische stoomboot Roi Albert van de reoderij Deppe, onderzocht is geworden. Hot blijkt, dat het onmogelijk is het schip te redden, maar een con tract op de basis van no core no pay zou kunnen gesloten worden voor de redding der lading en der toebehoorten van het dek. De hp.ma.nmng der verongelukte stoomboot met kapitein Potvliege aan 't hoofd is Dinsdag avond te Antwerpen aangekomen. Ziehier het verhaal van den kapitein nopens de schipbreuk De Roi Albert was uit Antwerpen op 16 Juli vertrokken, met eene volle lading allerhande goederen, ter bestem ming van Alexandne. Bij het begin der reis was het weder dan weer klaar, dan weer donker, met tusschenpoozen van hevigen wind en zware zeeën. In den mengend van 23 Juli, werd het plots donker en de mist dikker en dikker wordend, deed kapitein Potvliege de vaart van de stoomboot verminderen, zette dubbele waakposten uit en nam pi lo noodige voorzorgen, voor de veilig heid van het söhip. Rond 7 u. 30, daar de mist nog in hevigheid had toegenomen werd de vaart van de stoomboot nog verminderd. Plots, het was toen 9 uur, werd van vo ren aan stuurboordzij, eene rots opge merkt., die even boven den waterspie gel uitstak. De stoom werd onmiddel lijk achteruit, geworpen, maar ondanks alle snelle en moedige maneuvers, om eene ramp te voorkomen liep de stoom boot aan den grond. De zee stond hol,, en de Roi Albert werd met geweld heen en weer geslingerd. Korts nadien, werden door^ware golven, de dekinstal- laties weggevaagd, en als bij een mirakel werd geen etikel lid van de bemanning, door de golven weggeslingerd. Men gelukte erin, en dit niet zonder moeite, de reddingsbooten uit te zotten. Een gedeelte der bemanning nam er plaats in, nochtans in de nabijheid van' het vaartuig blijvend. Eene halve uur na de etrandig van de Roi Albert word den misthoorn gehoord van de Kaap St. Vinoent. Daar de stoomboot meer en meer onder water kwam, en de positie zeer kritiek word, besloot kapi tein L. Potvliege, na eene beraadslaging gehouden to hebben met zijne scheeps officieren de stoomboot te verlaten. Het was alsdan 10 u. 40, en toen de brug reeds geheel onder water was, heeft de gansche bemanning het schip verlaten. De toestand van kapitein L. Potvliege en zijne bemanning, was zeeT gevaar lijk, ten gevolge den dikken mist. De reddingsbootcn, daar zij geene richting konden nemen, bleven drijven in de na» bijheid van het wrak. Rond 11 u. 56 klaarde de mist op, en toen oerst kou. men eene landingsplaats zoeken, en rond 1 u. 30 namiddag, na vier uren moedig tegen dat woedend element ge* kampt te hebben, is de gansche beman^ ning aan wal gekomen. Kapitein L. Potvliege telt,.reeds 23 jaar dienst bij do reederij Ad. Dcppoj; te Antwerpen, waarvan 16 met den; gTaad van kapitein. Het was een ervaren zeeman, en het ver lies van de Roi Albert kan heoii niet -toegeschreven worden. Dat is het oordeel zijner oversten. De bemanning heeft zich ook zeer. moedig en kloet aangesteld. Geene pa niek en de grootste tucht. DRIE PERSONEN VERKOOLD Dinsdag avond rond 11 1/2 ure, be merkte de opperwachtmeester der gen-v darmerie te Vilvoorde, op dienstronde, zijnde, vlammen die opstegen uit bofc( woonhuis der hoeve van den landbou wer D. W. te Melsbroeck. De opperwachtmeester gaf seffens hefcj alarm en het volk stroomde toe. De vlammen sloegen echter reeds he melhoog op, en er viel aan blusschen/ niet te denken. De overige gebouwen, der hoeve, buiten het woonhuis, weeden ook reeds erg door het vuur bedreigd. De operwachtmeester van Vilvoorde niete dan zijn moed raadplegende, wil de echter zékerheid hebben nopens hot' lot der bewoners, en drong langs een. ingebeukt keukenvenster in de branden de woning. Dwars door de vlammen bereikte hi-ji de slaapvertrekken, en kwam vooreerst in de kamer van den landbouwer. Dezes,' bed was beslapen doch ledig. De moedi ge redder, bijna door den rook verblind^ bemerkte echter ten gronde een zwart voorwerp en erkende bij nader toezicht! het verkoolde lijk van den landbouwer.; In een hoek dorzolfde kamer, ontdek-, te hij het lijk van het oudste dochtertje,; 14 jaar oud, eveneens verkoold. Hotj tweede dochtertje, verstikt en half ver-* brand, werd dood in een aanpalend ver-; trek gevonden. Gansch de hoeve werd de prooi der vlammen en de lijken der slachtoffers konden eerst onder de puinen uitgehaald worden. De oorzaak der ramp is tot thans toe; onbekend. Geburen verklaarden dat de landbouwer D. W. rond 10 ure -me te; bed gegaan en zijne kinderen korte na dien. Het parket is Woensdag namiddag ter pdaate geweest om een ocderaook' in te stellen. (Nadere bijzon der heden)' Over de ijselijke spoorwegramp op de lijn Agen-Tarbés wordt nader nog ge-; meM De botsing tusschen de twee n&arj Lourdea stoomende bedevaarttremen nrs. 7509 en 75, had plaats op het küoara-i terpunt 25,800 der lijn Agen-Tarbes. Ziehier hoe de ramp zich voordeed De twee be dovaarttrein en elkander op den voorbeschreven t wanneer de eerste trein Mirande t gestoomd was, begon hij de zeer i helling tuaschen Mirande en VrlfoeonsJ 1 te bestijgen. Ten gevolge een ar nog onbekeerdei oorzaak geraakte de trein niet boven en.\ begon hij zelfs, op ©en gegeven oogfcö-, blik terug naar beneden te bollen, oersfy langzaam, en vervolgens door zijn eigen* gowicht medegesleept, met een groote snelheid, en zoodanig dat de remmen-* niet. meer bij maohte waren bem tufe stilstand te brengen. Van dit oogenblik af, was de ramp- onvermijdelijk. De eerste bedevaart-trom verroert^ 700, de tweede 600 reizigers. Het. bericht, als zouden er 40 dtxxlM^ en 52 gekwetsten zijn, wordt door spoorwegmaatschappij Midi GEWELDIGEN INDRUK te PAMJ^j De tijding van deze nienwe spoorweg^ ramp heeft te Parijs oen geweldigen i'Qjy druk gemaakt. Talrijke personen wier familieleden} op reis zijn in het Zuiden van Frankrijk begaven zich in allerijl naai* de bureel en» van do Chemin de fer du Midi tn Parijs om er inlichtingen in te vu Tot- hun groote teleurstelling hun geantwoord dat het bestuur Hun winnexfc tuur nqa

De Volksstem | 1922 | | pagina 1