5 Zaterdag Oogst 1922 IE PELLEV01SI N Fraisssls Siesoek Eraham Es'!, aitviadir van den felsfssn Eêh Trismf liJSisfene vasi Spaarwsgen Hsi passagiersverkeer over Osslsndi-Dem Mseiiland's v@rpiidhtissg®n Landbouwbelangen ilst geheim van Pfaoenix-Park Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.'Tel. JU XXVXIP JAARGANG NUMMER I5S SAG-SIjAD 3 CEN TIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Noffbl-Db Gbndï u blicitait buiten hel Arrondissement Aalst, zioh te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan.13 te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream s Buildings Londres E.C.4 j H. Abel Zon op 4,31 ondet'7,23 Volle Maan den 7 Mij spreekt de blomme een talc mij is het kruid beleefd, mij groet het alternate, dat God geschapen heeft Bewonderend die prachtige na tuur, hesehenen door- het zilver maanlicht, langs hoogten en leeg- ten, bergjes en dalen, vruchtbare kouters waar de graangewassen ne vens de wijngaarden zoo weelde rig tierden, zoo kwamen we aange treden op den breeden kiezelweg of nationale baan die we te Buzan- i'itis insloegen en na 12 kilometers terten eindelijk te Pellevoisin een der laatste dorpjes van den Indre mochten verlaten. Immers ons doel was bereikt en de standplaats van onzen bedetocht voor een drietal da gen ook. Pellevoisin, een dorpje van rond de 1100 zielen ligt schilderachtig te mijmeren in een landschap dat al le kunstschilders zou bekoren. Zijn klein doch eigenaardig kerkje is in romaansche en spitsboogvormige stijl gebouwen. Het dagteekent uit de XII eeuw en zijn zwaren toren maakt indruk te midden een talrijk groep huizen die het omringen. Het leven moet er aangenaam en gemakkelijk zijn het volk is er beleefd en innemend doch weinig gemeenzaam het is aan de oude gebruiken ankervast gehecht en on der opzicht van religie zeer onver schillig. gelijk ten anderen al de bewoners van Midden-Frankrijk. Vergeet niet dat we ons hier in het hertje van Frankrijk bevinden en de streek ook heelemaal verschilt n:et de onmiddelijke omgeving ei zuidergcuwen van Parijs. In 1870 stond de E. IT. Salmon reeds negen jaar als pastoor dezer parochie en bleef er het herderlijk ambt tot iu 1902 waarnemen de meier van het dorp was te dien tij de 51. de Graaf Arthur de La Ro chefoucauld die drie kilometers ver re van de kerk het kasteel genoemd Poiriers bewoonde. Be familie de La Rochefoucauld bezat in de kom van de gemeente, dicht hij de Kerk een huis dat hun bijzonderlijk den Zondag tot ver blijf diende. In den loop der maand Februa ri 1870, lag in een kamertje van bo vengemeld verblijf doodelijk ziek te bed de genaamde Estelle Faguet- te, kindermeid van mevrouw de gra vin de La Rochefoucauld. Zij was 32 jaar oud en sedert haar twintig ste jaar in voornoemden dienst. Zij leed aan eene scherpe buik- vliesontsteking en aan tering, ook ,wist ze maar al te wel dat de genees- beeren haar verlaten hadden. De brave zieke was zeer godvruchtig en vroeg sedert lang hare genezing aan O. L. Vrouw van Lourdes op dat zij tot steun en troost harer be jaarde en betreurde ouders verder zoude mogen strekken. In den nacht van 14 op 15 Fe bruari verklaarde de dochter dat zij de TI. Maagd in eene verschij ning had gezien en dat zij den Za terdag 19 oogenblikkelijk en gron dig was genezen. Deze genezing werd door de dokters, onder andere door geneesheer Busquoy van Pa rijs bestatigd en door de onder- roekscommissie van.1877 aanveerd. Tien ander verschijningen had den nog plaats den 1, 2. en 3 Juli den 9, 10 en 15 September den 1, 5 en 11 November en den 8 De cember van hetzelfde jaar 1876. De bijzonderste verschijning, ingezien hare gevolgen, was wel de ze van 9 September toen de H. Maagd een Scapulier openbaarde, welk schouderkleed zij door Estelle wilde zien dragen en verspreiden, 't Is wat men thans noemt de sca pulier van hel H. Kart, welke de Paters Oblaten van 5Iaria kunnen opleggen en thans zooveel gedragen wordt, bijzonderlijk sinds der oor log en sinds de goedkeuring van de TI. Kerk. Ziedaar de oorsprong van de be devaart naar O. L. Vrouw van Pellevoisin. Deze pelgrimage trekt niet op ve le O. L. Vrouwbegankenissen wat men hier vindt is inzonderheid de kalmte in dit stille, verafgelegen, haast vergeten dorpje. Doch men wordt er prinselijk en gulhertig ontvangen. Het klooster <ler Dominikanessen dat thans in t voormalig verblijf is ingericht en de kamer der verschijningen die thans in een rijk heiligdom is her schapen en tot kapel van het kloos tergemeente dient, zetten u aan tot innige, welgemeende, vertrouwelij ke godsdienstigheid. De geestelijk heid bestaande uit de dorpspastoor in wiens kerk de diensten der be devaarten geschieden de aalmoe- zenir der Zusters en de bestuurder an t tVrezen}iuis zijn de pelgrims meer dan genegen en door hunne preéken, toedienen der HH. Sa cramenten, uitleggingen en gezel ligheid vallen zij in den smaak van eenieder. Estelle Faguette leeft nog, zij is thans 78 jaar oud en bewoont een huisje nevens het park van het klooster en 't oud verblijf der Ka- steelheeren. De processien en het kruisweggaan gefechieden in deze laatstvermelde hovingen Konink lijk aangelegd. JOANNES. Een 30 ta Fransche meestergasten der textielnijverheid van Roèbaais en To er- kon je zij h op bezoek gekomen in de wolspinnerijen van Verviers, en hebben ook een uitstap gedaan naar Spa. en de Gileppe, onder leiding van M. Croche konsulair Fransch agent te Verviers. M. Alexander Graham Bell, de uit vinder van den telefoon, is iu zijn land goed van Halifax, in don Amerikaan- schen Staat. Nora Scotia, overleden in den ouderdom van 83 jaar. M. Ball deed zijne studies van wijsbegeerte in de Hoogesehool van Wurzburg en wijd de zich in Amerika, bijzonder aan de opleiding der doofstommen. Ilij schreef verscheidene werken over de opvoeding dezer ongelukkigen. Ook vond hij een toestel uit, dat toelaat de juiste ligging van een kogel in liet. menschelijk 1? chaam te ontdekken M. Bell legde zich bijzonder toe op de studie van de overseining der ge- luiden, bijzonder van de nienschelijke slem. In zij ue studies nam hij tót grondslag de leer van Helmholz over de trillingen dor geluiden. Hij ontdek te aldus dat het mogelijk was de tril lingen der nienschelijke stem op groote afstanden over te seinen. Aldus vond hij een toestel uit., dat telefoon heet. In de wetenschappelijke wereld is er groote bettwistinjr .geweest over de prioriteit van deze uitvijiding. De eenen beweren dat de echte uitvinder van den telefoon een Duitscher is, Ph. Bek®, die reeds, in 1860 een toestel vervaar digde, dia tqeliet do [trillingen kan snaarmuziek over te seinen. Anderen vermelden als uitvinders van den tele foon de Fransellen Leon Scott en Bour- seul. Graham Boll teekendc den 24 Februa ri 1876 zijn brevet van uitvinding. Den dag nadien werd een tweede brevet aan gevraagd door Elisha Gray, elektrick- w erker te Chicago, die ook" een telefoon had uitgevonden, veel volmaakter dan deze van Bell, daar hij reeds met elek- trieke pillen werkte. Bell was niettemin volgens de wet de uitvinder. Er had een proces plaats, dat in 't voordeel van Bell af liep. Ónmiddelijk kreeg Bell stoffelij- keu en zedelijken steun van alle kanten Ontzagelijke kapitalen werden te zijner beschikking gesteld, zoodat hij zijne uit vinding kon verbeteren, op breeden voet inrichten en in alle landen uitbreiden. Weldra was de telefoon de meester der wereld en Bell een der schatrijkste meueohen der sarde. De oproep van Z. D. H. de Bisschop van Gent is door de parochie van Sint- Marlen geestdriftig beantwoord 691 CH RISTEND MANNEN hebben inge schreven en gaan Zondag mee naar Gent. Rekon daarbij dezen die een denstcoupon hebben, een aboneinent, en we mogen zeggen dat de parochie van St. Martens door ruim 700 MAN NEN zal vertegenwoordigd zijn in de processie. MEER DAN 1500 AALSTE- NAARS GAAN NAAR GENT Wie had dat durven peinzen St. Marlensparochie vergadert op de Groote Markt, ten 12 1/4 ure en trekt vandaar stoetsgewijze naar de statie onder de leiding van dc Koninklijke Harmonie en de fanfare van 't Groen Kruis. LEVE AALST Excelsior. REIS NAAR PARIJS TEGEN VER MINDERDEN PRIJS Er wordt op 12 Augustus oen 'bijzon dere trein naar Parijs ingericht, over Brussel (V. 14.5),s Gravenbrakel (V. 14.50), en Bergen (V. 15.40) aan komst te Parijs-Noord te 20.50. Personen uit Antwerpen-Centraal. Antwerpen-Zuid en Gent-Zuid mogen, om te Brussel-Zuid den bijzondcren trein nemen, op 12 Augustus reizen met alle treinen met rijtuigen van de klasse van hun plaatsbewijs, doch niet met interna tionale treinen. Die uit Doornijk mogen den bijzon- deren trein in dezelfde voorwaarden te Bergen nemen. De terugreis geschiedt op 13, 14, 15, 16 of 17 Augustus, naar keuze, met de geregelde treinen die Parijs-Noord ver laten te 9.25 en 16.5 (enkel 2de klasse), of te 7.20 en 12.13 (2de en 3de klasse). In dezelfde voorwaarden als bij de heenreis, kunnen de reizigers voor Door nijk uit Bergen en die voor Gent-Zuid uit Brussel den dag hunner aankomst voortrijden. Die voor Antwerpen kunnen, in de zelfde voorwaarden, naar Antwerpen- Centraal of naar Antwerpen-Zuid, vol gens believen, terugkeeren. Prijzen der heen en terugkaarten Antwerpen-Centraal 75.50 in 2de klas se, 47.10 in 3de klasse Antwerpen-Zuid 75.50 in 2de klasse. 47.10 in 3de klasse Gent-Zuid 70.10 in 2de klasse, 43.90 in 3de klasse Brussel-Zuid 65.50 in 2de klasse, 41.10 in 3do klasse 's Gravenbrakel 59.10 in 2de klasse, 37.30 in 3de klasse Bergen 52.50 in 2de klasse, 33.50 in 3d o klasse Doornijk 62.90 in 2de klasse, 39.50 in 3de klasse. Heen en terugkaarten zijn verkrijg baar te Antwerpen-Centraal, Antwerpen- Zuid, Gent-Zuid, 's Gravenbrakel, Ber en Doornijk. Mits vooruitbetaling zijn ze ook verkrijgbaar in de andere statiën van Staatsspoor. De verkoop heeft plaats, tusschen 8 en 18 uur op 8, 9, 10 en 11 Augustus. Die kaarten zijn maar geldig als zij, bij heen- en terugreis, door denzelfden persoon gebruikt wor den Bijgevolg is bet verboden dc terug- kaart te verkoopen of te koopen. Abon nementskaarten zijn niet geldig voor den bijzonderen trein. Geen in te schrijven reisgoed wordt aangenomen. De toevloed van passagiers over onze nationale lijn Oostende-Dover is bijzon der groot in dezen tijd m bewijst hoe vruchtdragend de publiciteit is, die in Engeland voor deze lijn, alsmede voor onze badplaatsen, onze steden en villegia- tuuroorden, wordt gemaakt. Zaterdag 29 Juü 11. heeft de pakefc- boot Princesse Elisabeth op eene reis van Dover naar Oostende 1246 pas sagiers overgebracht 150 andere kon den geen plaats meer vinden aan boord en moesten wachten op de volgende boot, die 870 passagiers overbracht, zeg ge iu 't geheel 211(1 voor een enkele dag. Om al deze reizigers van Londen naar Dover over te brengen, had de South Eastern Chatham Railway 4 trei nen 's ochtends en 2 's namiddags moe ten inrichten. De toevloed der laatste tijden is trou wens zonder voorgaande de South Eastern Chatam Railway bericht namelijk dat het reizigersverkeer over Dover en Oostende in Juni en Juli 11. buitengewoon is geweest, en dat voor Juni alleen een vermeedering van 25 t. h. op het yorige jaar v»rer4 vastgesteld. DE NOTA VAN M. POINCARE DE DUITSOHE PERSSTEMMEN In zake M. Poincarc's laatste nota wraken dc Duitsche bladen het vooral, dat liet antwoord hals over kop op de Duitsche nota gevolgd is en dat Poin caré zonder voorafgaande beraadsla ging met het kabinet of met de geallieer den heeft gehandeld. De V orwarts schrijft Poincaré heeft met zijn ultimatum de verstandige ipolitiek der geallieerden tot steun van de mark in de wielen gereden en wil Engeland klaarblijkelijk voor de bijoen- komst te Londen voor een uitgemaakte zaak stellen. De Vossische Zeitun'g is van mee ning, dat Poincaré naar een voorwend sel zoekt om van het geschil met Enge land over de- Oobtersche kwestie ten koste van Duitsehland gebruik te kun nen maken. De Berliner Zeitung am Mittaö zegt, dat voor 15 Augustus rechtens geen vervaltermijn door Poincaré kon worden vastgesteld, zoodat dc genoemde termijn van 5 Augustus een daad van krasse willekeur is. De Taegliche Rundschau wijst- op het scherpe onderscheid tusschen de nota's van Poincarc en Balfour, dat een bijzonder zeldzaam voorspel vormt voor de bijeenkomst te Londen. Voor het overige wijzen alle bladen er op, dat Poincarc zich met zijn juri dische uiteenzettingen op bijzonder 'glad ijs plaatst. ZOO DUITSCHLAND jAAN ZIJNE VERPLICHTINGEN TE KORT KOMT Te Parijs verzekert men dat, zoo Duitsehland niet ten volle compensatie voor de particuliere schulden wil geven, Frankrijk in dit geval de 80.000"Duit- schers, die verlof hebben in Elzas-Lotha- ringen te wonen, zou uitzetten, waarna hun goederen in beslag zouden worden genomen en .dat op den Linker Rijnoe ver bij de 1000 rijkste Duitsehers, even als te Dusseldorf, Ruhrort en Duisburg onroerend en ander bezit, alsmede iii- dustreele rijkdommen zou verbeurd ver klaren. In verband met dc eerste onderstel ling, moet worden aangeteekend, dat /ooral in den laatsten tijd liet optreden van bepaalde Duitsehers in dat gebied, met name dat van Zorn von Bulach op politieke vergaderingen woede wekt. DE BELGISCHE NOTA Betrekkelijk de betaling der vergoe dingen liet de Belgische regeering de volgende nota aan Duitsehland toeko men De Belgische regeering zal gelijktij dig een antwoord geven op de vragen 'an Duitsehland 1. Om de betalingen aan de vergoe dingsinstellingen te verminderen 2. Om een moratorium te bekomen. De Belgische regeering bevestigt haar wil dat ingevolge het verdrag, het voor keurrecht op de andere verplichtingen van liet rijk, zouden geëerbiedigd wor den. HET DUITSCHE ANTWOORD De Rijksregeering houdt zich bezig met het. opmaken van haar antwoord op Poincaré's nota. Het nieuwe .Duitsche antwoord zal doen opmerken dat het Rijk de staking zijner betalingen niet afkondigde, maar dat het enkel gemakkelijkheden der betaling vroeg. De nota zal er verder nog op wijzen dat een tekort komen aan verplichtin gen slechts op 15 Augustus kan vastge steld worden. De vergeldingsmaatregelen door Frank rijk op 5 Augustus getroffen zouden op geen werkelijke grondvesten steunen. Volgons de Vorwarts zou de Rijksregeering van oordeel zijn dat er geen enkel reden bestaat om iets aan de aan Frankrijk gezonden nota te wij zigen. DE FRANflCHE SANCTIES ZOU DEN TEN GETALLE VAN 15 ZIJN Volgens dc Petit Parisien zou den de sancties door de Fransche regee ring ontworpen voor het geval dat Duitsehland zijn verplichtingen niet zou nakomen, ten getalle van vijftien zjn. Dc ergste zouden in verband staan met do Duitsche goederen in (Elzas- Lotharingen. HET ENGELSCII STANDPUNT Het Eugcïsch standpunt wordt alge meen als redelijk beschouwd maar, doet men opmerken, het zal dc bestaan dc moeilijkheden doen verdwijnen en niets ertoe bijdragen om licht te brcn-|> gen iu den economisten baaierd vapj Europa. DE WINTERSPINAZIE Het is algemeen bekend dat de spina zie een voortreffelijke groente is, door iedereen gezocht en gewild, en die daa renboven voedzame eigenschappen bezit. A ooi' de hoveniers, die ze met liet oog op den verkoop aankweeken, is het te vens een winstgevende plant. Jammer dat de teelt er van niet altoos op doel matige wijze gebeurt, en dat de op brengsten in menig geval niet voldoen de zijn. Eenige wenken dienaangaande zullen derhalve niet ten onpas komen aange zien hot tijdstip van zaaien nadert. Trouwens deze groente wordt geduren de de gansche maand Augustus gezaaid, want op dat oogenblik komen veel per- eeelen grond ledig, en zoo men later zaait sterft de spinazie tijdens don win ter weg. De vvinterspinazie heeft gladde zaden, en dc beste soorten zijn de Monster achtige van Viroffay en de Victo ria Deze groente vraagt een sterk bemesten grond, en de best geschikte daartoe is wel het perk waarop erwten of boonen werden gekweekt om reden dat deze voel stikstof bevat. De overige voedende bestandeden als fosfoorzuur cn potasch mogen niet ach terwege blijven nochtans speelt de stikstof hier de grootste rol, aangezien spinazie tot de bladgewassen behoort. In 1914 bekwamen wij met de hulp moeten de volgende uitslagen Zwavelz. Am. Superf. Potasch Opbr Zonder hulpmesten was de opbrengst >45 kgr. per are. Met 5 kgr. Superfosfaat en 4 kgr. Zwavelzure Potasch was de opbrengst 413 kgr. per are. Met 5 kgr. Zwavelzure Ammoniak, 5 kgr. Superfosfaat en 4 kgr. Zwavel zure potasch was de opbrengst 624 kgr. per are. Een volledige toevoeging van hulp- mesten gaf ons dus ongeveer een dub bele opbrengst. Deze cijfers zijn welsprekend genoeg om iedereen te overtuigen dat hèt aan wenden van zwavelzuur ammoniak met de overige hulpmesten de beste uitsla gen geeft. Derhalve raden wij aan de hierna op gesomde meststoffen voor het zaaien op den omgewerkt en grond te strooien cn goed in te rijven. 4 tot 5 kgr. Zwavelzure ammoniak, 4 tot 5 kgr. Superfosfaat en 3 tot 4 kgr. Zwavelzure potasch. D1XI. VOOR DE KAMER VAN INBESCHULDIGINGSTELLING Gisteren, Donderdag, verschenen Mev. Steinmann en Leon Van den Wouwer om half drie namiddag voor de kamer van inbeschuldigingstelling te Brussel, waar er over het beroep zou beslist wor den, dat zij onderscheidenlijk op Woensdag 26 Juli en Maandag 24 Juli tegen de uitspraak der raadskamer aan geteekend hadden. De beide verdachten zijn rond 1 uur in twee au tos aan het gerechtshof te Brus sel aangekomen. Daar waren dezolfde .ordemaatregelen genomen als bij hunne eerste verschij ning al was het overbodig, want het verlof is aangebroken en er was nie mand huiten de zaalwachters en eenige groepen vreemdelingen, die het gerechts hof bezochten. Om 2 u. 30 werd d© zaak voor do raadskamer van het beroepshof opge roepen. De debatten hadden plaats in dc ka mer van beraadslagingen van liet assi senhof. M. Dassesse zetelde als voorzitter. De heer Richard, advokaat-generaal eisehte krachtdadig de bekrachtiging der aanhoudingsmandaten. Om half 5 waren de debatten afge» loopen. Het hof zal vandaag zijne uitspraak doen kennen. Het parket heeft weer (jen bezoek ge bracht aan het Phoenixpark. Het was samengesteld uit MM. Vni> Stratum, onderzoeksrechter Van Bou- wel, griffier Van Durme, substituut van den prooureur des Koning^ T)q Coster, wetsdeskundige Van Looy, in genieur,' der Technische AutomobicL schorii, en Hagaerls, liehtleekenaar, die 'art de plaats der misdaad eenige opruv* Hen deed. Verder hoegenaamd geen ande< nieuws in de zaak.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1