I Stad Aalst VLAAMSCHE KERMIS Zondag 8 Oogst Maandag 7 Oogst 1922 voordeele OP 2, 3, 4 en 5 SEPTEMBER 1922 tfstQliftlv-e "Wei-Hsie:cl "vra3*,ii laet Arron«3.if?seir>.esit HERLEVEN.: Met Eis5iarati§§!s tagres I® i®it fegrska im @p da Istalfsg vasi ooriogssefuslden fsiijvin aasiragea Prins Lecpsld Sg misdaad wan Rudderv®@i'd@ Hst Kathollcfsn ia is WsrsS\i laklasik van de Selageeiheêds- canfate XXVIII» JAARGANG NUMMER (57 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. Ui - TT» <r^-T=^T A TPS ij» CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever J. Van Nufful-Dk Gendt Gedaantcv. t. J. Ghr. Zon op 4,32, onder 7,21 H. Gaëtan £on op 4,33 onder 7,20 Volle Maan den 7 Publiciteit buiten het Air. AALST Agentschap Haras, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs^ Bream s Buildings, 6, Londres E. C. 4- De Christi leer fófft zeer ter neer, bestaat niet meer 2 't geloof is rot 't volk spot met God Bralt 't helsche rot. Rijs uit uw kolk i Vlaamsch volk, vroom volk Verdrijf die wolk maak d' hemel klaar, l Te gaar in schaar, spreek vrij Is 't waar Reen, duizendmaal Die taal klinkt kaal. Men plooit geen staal r Als of 't gegeeuw, t geschreeuw der eeuw Jcon doon den leeuw f. En dat Gods Woord, 't huis hoort en gloort in Vlaandrens oord. blijkt hoe gedwee een menschenzee, met luid hoezee stort t}eer in bee ter Gentsche stee Ponderdag werd te Gent met groote plechtigheid, het Diocesaan Eucharis tisch Kongres geopend. IN ST. BAAFS Om 8 ure juist klingelt de bel, het orgel dreunt, en de bisschoppelijke stoet, xAtet het kapittel der hoofdkerk gevolgd door Zijne Doorluchtige Hoogwaardig- -heid Mgr. Segliers, in plechtgewaad, neemt plaats in het hoogkoor. Het Allerheiligste wordt uit de II. Sakramentekapjel naar bet Jioogaltaar gebracht, en het heilig uur neemt een aanvang. Na een eerste aanbidding en eerebe- toon, wordt door Z. D. H. Mgr Segbers liet Veni Creator aangeheven, voort gezongen door de Scliola van het Seminarie. Doch daar beklimt de Z. E. II. Ka nunnik Vau den Gheyn den kansel, en machtig dreunt zijne stom, midden der indrukwekkende stilte. Hierna volgt het Tantum ergo door de volksmenigte gezongen, eui ter wijl duizenden hoofden nederig buigen en uit duizenden harten verzuchtingen van liefde en aanbidding opstijgen, geeft Z. D. H. Mgr Segers, den zegen met het Allerheiligste Sakrament. 't ls een onvergetelijk oogenblik Ten slotte wordt het Allerheiligste processiegewijs langs de midden en lin kerzijbeuk terug naar dc H. Sakraments- kapei gedragen terwijl machtig de lof psalm dreunt Laudate Dominum omnes gentes I Laudate eum om nes po- puli Looft den Heer, alle natiën Looft Hem, alle volkeren der aarde Y1UJDAG, 4 OOGST ALGEMEENE KOMMUNIE DER KINDEREN Op aandringen der kerkelijke over heid en bijzonderlijk van Zijne Hoogw. Mgr. Seghers, greep ter gelegenheid van liet Eucharistisch Kongres, Vrijdag mor- gend oenc al gemeen c kommunie der kinderen plaats. Reeds voor 7 ure kwa men de kinderen van beide kunne, on der geleide hunner onderwijzers en on derwijzeressen naar de hoofdkerk. Deze was waarlijk te klein. De inwendige or de was goed geregeld, daar de plaatsen der verschillende katholieke scholen aangeduid waren. Zijne Hoogw. de Bisschop droeg zelf liet H. Misoffer op. Na het Evangelie richtte de Z. E. II. Kanunnik Van den Ghoyn hot woord tot de duizendo kin deren. Hij vroeg hen een gebed voor het .welgelukken van het Eucharistisch Kongres. Daarna gingen do kinderen er H. Tafel. Welk treffend tafereel Om 9 1/4 ure weid eene plechtige mis gezongen in St. Baafs door den Z. E. H. kanunnik De Bock, voorzitter van het Kongres. De mis werd door eene groote menig te bijgewoond. OPENINGSZITTING Om 9 3/4 ure werd de openingszit ting gehouden in het lokaal St. Jozetf, Holstraat. Nemen plaats aan het bureel Mgr. Seghers, bisschop van Gent; MM. de kanunnik De Bock en Verwilghen, lid der Bestendige Deputatie, voorzitters van het. Kongres de kanunnikken Van don Gheyn en Ledegen, schrijvers van het Kongres Moyersoen, minister Nijverheid en Arbeid Hegman en Maenhaut, kamerleden 't Kint deRoo- deribeke, senator Mgr. Neve der Be- nediktijner-abdij St. Andries bij Brug- baron de Kerk hove d Exaerde, oud- gouverneur van Oost-V laanderen Mgr. Van Rechem, bisschop van Carpa- sia i. p. i. Mgr. Hebbelynek Z. E. H. kanunnik De Ruyver, pastoor van St. Baafs MM^ De Bie, eere-voorzitter bij bet Hof van Beroep M. G. Van den Bosch, schepene te Gent M. Dutordoir, eere-ingenieur der provincie M. Du- brule, voorzitter der bov-scouts, enz. De zaal was proppensvol. Do Z. E. H. Kanunnik De Bock opent het Kongres niet den uitroep Geloofd zij Jesus-Kristus. Hij stuurt zijnen eerbiedigen groet aan Monseigneur Se ghers (toej.) die reeds bij zijne verhef fing tot Bisschop het ontwerp van dit kongres opvatte. Hij stuurt ook zijnen bijzon'dcren groet aan de heeren Minis ters Moyersoen en Van de Vvvere en de Staatsministers die hunne medewerking aan dit Kongres hebben toegezegd (toej.) Sprekor schetst de goddelijke Goed heid van den Zaligmaker, die steeds onder ons blijft in zijn H. Sakrament, maar ook zichzelven aan ons geeft tot spijs onzer ziel. Moge dit Kongres er toe bijdragen om Jesus beter te doen ken nen een krachtig middel om ons Ge loof lierop te bouwen en eene plechtige belijdenis van ons Geloof. Namen het woord de hoeren Heyman, volksvertegenwoordiger en Mgr. Neve, der B en edi kt ij lier-Abdij. De zitting wordt gesoten door Mgr Seghers om 12 1/2 uren. TENTOONSTELLING Om 3 1/2 ure werd door Mgr. Seghers ■de tentoonstelling van liturgie geopend. Men kon er eene gansche verzameling bewonderen van allerlei voorwerpen wel ke aan kerken en kapellen behooren. Van de kostelijkste kazuivels, koor kappen en kelken tot de nederigste toe- behoorten, maar alles van zuiveren stijl en mgt. den keurigstcn smaak uitge voerd. De tentoonstelling heeft vele be zoekers gehad, die alle hunne prijzende bewondering uitdrukten. AFDEELINGEN Daarna ving de zitting aan der af- deelingen, die allen zeer druk bezocht werden. Om 5 1/2 ure gaf de heer staatsmi nister Van den Heuvel eene Fransche voordracht met projektien, over de fres co-schilderij van Raphael, getiteld,: Re detwist over het II. Sacrament. De wel sprekende voordrachtgever oogstte den grootsten bijval. PLECHTIG LOF Om 8 ure werd in de hoofdkerk van Sint-Bavo een plechtig pontifikaal Lof gecelebreerd door den Hoogw. Abt Neve, der Abdij van Sint-Andries. Dc toeloop der geloovigen was ander maal overgroot. tuïulessen en heel den dag leeft hij in ons gezelschap. Hij is student, zooals wij, dus een vroolijke en lustige makker. Tijdens een tochtje op de Schelde, werd er 1 nstig gezongen en do prins bleef niet- achterwege. Iiij reist met ons overal mee en, zooals wij. in derde Idas, op de houten banken Washington, 3 Aug. De correspon dent van Reuter meent te weten, dat- haar de meening van den heer Mellon secretaris van de Schatkist, de kommis sie der Amerikaansche schulden hare besprekingen dient voort te zetten, ons betaling te verkrijgen van hetgeen men aan de Vercenigde Staten schuldig is, zonder zich te storen aan Engeland's neiging om de internationale oorlogs schulden te vernietigen. De nota van lord Balfour is niet, rechtstreeks aan de Vercenigde Staten gericht, zoodat zij er niet officieel re kening, mee behoeven te houden. Trou wens, de Schatkist ziet in die nota geen uitnoodiging aan de Vereenigde Staten om afstand van hun schuldvorderingen te doen. Adjudant prins Leopold heeft Vrij dag morgend in gezelschap van zijne modelearlingen der 66e promotie, de haven van Antwerpen bezocht. De een voud vau don prins heeft den gunstig- sten indruk gemaakt op de nieuwsgieri gen. Een zijner gezellen zégde De prins is een beste kameraad en seffens voelt men zich met hem vriend. Hij leidt hezelfde studentleven als wij en onderwerpt zich aan dc studie en den tucht der school, net als een gewoon leerling. Ton 7 ure 's morgends is bij reeds in de school, neemt zijn rij- en HET DUITSCH GERECHT ZAL OPTREDEN Het proces van Brugge en de terdood veroordeling der twee adellijke Duit- sohe moordenaars van baron van U.dkem d'Acoz blijkt steeds weer de aandacht te wekken in Duitschland. De Kolnische Volk-szeitung schrijft dat officieel meegedeeld werd dat de Duitsche regeering liet als zijn plicht beschouwt de politieke opinie zonder vo6rbehoud in te lichten over deze zaak. Het bevoegde ministerie houdt /ich be zig met het onderzoek der documenten waarover men in Duitschland beschikt en zal eerlang den uitslag van dit on derzoek meodcelen. (Het gerechtelijk dossier der twee officieren werd aan het Rijksarchief ter inzage gevraagd. Van haar kant schrijft de Freiheit, het orgaan der onafhankelijke socialis ten Duitschland heeft voor plicht zijn eer te redden en deze vlek uit te wisschen. Het proces moet in Duitsch land ten spoedigste hernomen worden eu de schuldigen moeten komen reke ning geven. Het Berliner Tageblatt, schrijft dat de rechtspraak in een gewezen vijandig land en bij afwezigheid van de beklaag den zeker niet do noodige waarborgen biedt. Doch, vervolgt het blad, indien deze moord werkelijk gepleegd werd zoo als uit het proces te Brugge blijkt, dan baart het verwondering, dat een Duit- sche krijgsraad den schuldigen prins slechts tot een lichte vestingstraf heeft veroordeeld, welke straf bovendien niet werd gezeten. Het blad drukt ten slotte den .wensch uit, dat de Duitsche overheid een ver klaring dienaangaande zou afleggen. Eene laatste optelling stelt als volgt de vooruitgang van liet Ivatholicism, in den loopt eener eeuw, in de wereld vast Engeland, Land van Wales en Schot land, in 1822, 120.000 katholiekenin 1922, 2 miljoen 600.000. Zweden Noorwegen, in 1822, 100 katholieken in 1922, 5.147. Denemarken, in 1822, 100; in 1922, 8.780. Nederland, in 1822, 350.000 in'1922, 1.950.000. Noord- Duilsehland in 1822, 60.000; in 1922' 400.000. Indo-China, in 1822, 400.000 in 1922, 1.200.000 ondanks, of liever dank aan de wreede vervolgingen en ijselijke uitmoordingen van katholieken. Japan en Oorca, in 1822, nauwelijks 10.000 katholieken in 1922, 170.000. Het is nog maar van over dertig jaar, dat de christenen daar eenige vrijheid gynieten. Canada, in 1822, 6 bisschop pen, 302 priesters, ongeveer 500.000 katholieken in 1922, 38 bisschoppen, 6 apostolische vikarissen, en nagenoeg 3 miljoen katholieken. Vereenigde Sta ten van Amerika het eerste bisdom werd er ingesteld in 1789, namelijk te Baltimore (John Caroll S. J.), in 1822, 9 bisdommen, gemiddeld 12 priesters per 'bisdom, ongeveer 400.00Q, katholie ken in 1922, 16 aartsbisschoppen, 93 bisschoppen, 21,650 priesters, 17.885.000 katholieken. Oceanie kort voor 1830 was hier een enkele katholieke priester, die zich in AuÉralfe "schuil hield om het geloof te behouden tusschen de Ieren; de katholieke godsdienst was verboden. Jn 1834 werd het Apostolisch vikarioat van Australië gesticht. Thans tellen Australië en Nieuw -Zeeland* 9 aarts bisschoppen, 19 bisschoppen, 2,200 ker ken, 1.500 priesters, 1.200,000 katho lieken. Oceanische eilanden 22 vika- riaten en 6 apostolische prefekturen zijn er gesticht men telt er 600 pries ters en 270.000 katholieken. China over eene eeuw, enkele zeldzame missio narissen, die als wilde dieren opgejaagd werden zeer weinig christenen. In 1922 52 apostolische vikariaten, 1,356 Euro- peeeche priesters en 9936 inlandsche prieeters 2 miljoen christenen een half miljoen die in den katholieken odsdienst onderwezen worden. Afrika over een eeuw, seliier geen enkele ge loofszendeling tnans, een leger van missionarissen zij behooren tot 29 man nenkloosters, geholpen door 25 vrouwen kloosters. Men telt er-85 vikariaten of apostolische prefekturen en meer dan een miljoen christenen. Indie in 't be gin van de XlXe eeuw telde Indie 1 aartsbi35chopmissieoverste, 22 Europee- sche missionarissen, daarbij 400 pries ters van Goa noch kloosterlingen, noch kloosterzusters. Thans telt men er 36 zetels van bisschoppen. In 1856 waren er 834,632 katholieken in 1888, 1 mil joen 261.962 in 1921, 2,304.846. Mid den Tonkin Mgr. Munogorri, aposto lische vikaris, heeft, in 1920,11 inland sche priesters gewijd, en in 1921, 9. Sinds 1908, ontvingen 86 inboorlingen de priesterwijding. Martelarenlijst der katholieke mis sionarissen van 1898 tot 1920. Missio narissen gemarteld of vermoord, 64 verdronken of op zee vermoord, 33 in 't gevang gestorven aan de gevolgem hunner wonden 7 levend verbrand, 3 ten prooi aan een wild dier geworpen, 1 Totaal 108. En dat op 22 jaar {,ijd. A thing of beauty is a joy for ever Keats. Ware het niet een onverschoonbare na latigheid, een der waardigste bhj ken van huldebetoon aan de gesneuvelde pupil len zoo maar ongemerkt te laten voorbij gaan Hoe kunnen helden immers be ter vereerd worden dan door schoonheid, door kunstwerken, waarvan de macht, evenals de roem van de verheerlijkten onsterfelijk is En een kunstwerk was de cantate door Dom. Augustinus Verhaegen O. S. B. op woorden van den heer J. Axiën ge- toondicht. Het was de mededeeling van een diep, intens gevoelen van schoon heid, van kunstvolle ontroering. Voor velen was het een openbaring want het pulseerend leven, de rijke harmo nie, de fijne uitwerking van motieven verraadden dadelijk don meester. Het rijk koloriet van orchestratie sloeg dadelijk in op ons Vlaamsch ge moed en wij voelden met fierheid dat onze ziel een stuk Vlaamsche kunst aan 't genieten was. De hoofdgedachte, die in de muziek treffend uitgewerkt wordt, bestaat in de tegenstelling tusschen het oude en het nieuwe regiem Het stijve, hoekige formalisme van vroeger heeft plaats ge ruimd voor een vaderlijken omgang, voor een samenwerken van meerderen en minderen 'bij de moeilijke taak der opvoeding. Irt de muziek voelen we dit oude in den preutschen, plechtigen toon waar op de oud-pupil het woord voert, en tot schrille» uiting komt het in het klette rend gebazuin der Thebaansche trom pet bij het Spaartaanseh was het juk, en het snijdend karakter En integendeel, boe koesterend, hoe teer en innig doet ons de zang der klei ren aan zoo vol vertrouwen, vol kin derlijke genegenheid, die beantwoord wordt. O Vlaanderen schoon, O nijver Walenland... Breed, volksch klinkt ons de inleiding tegen machtig, op zijn Bcnoits. Maar plots "klinkt in afgemeten kadans Van de Ardennen groene kruinen.., Een heele schaar volk stroomt uit dc verste hoeken van 't land hierheen om mee te juichen Liefde en eendracht Baart ons macht Hier schemert het optimisme van den steeds opgeruimden pater door Jammer dat bij het Kweeklingen- kinderen van 't Aalster gesticht.... hot teahpo le snel was, zoodat de zangers al hun inspanning moesten gebruiken om er de woorden bijtijds uit te krijgen Een allegretto ware hier gepaster ge weest. Was daar niet iemand die stilte ge bood Het orcliest heeft op meesterlijke wij ze het geleidelijk dissekeeren van dit motief uitgewerkt zonder aan den sa menhang van 't motief af,breuk te doen. Na het hooger besproken Spar- taansch... voelen we in het Cantabile der kleinen hoezeer de toondichter te kampen gehad heeft met de soms wat onbeholpen verzen, als Geen spier of geen vezel zelfs die in ons rilt en het bezwaarlijk vers to noemen 't Regiem dat ons kweekt en dat U heeft gekweekt. En dat Pater Augustinus die tekst van den uitstekenden zanger Ariën zoo goed onder den knie hoeft gekregen Strekt hem tot eer. In het Marciale hooron we, of liever fcien we, want ook dit zien heeft deze muziek met Benoit gemeen, het wild aanrukken van het verwoestend krijgs geweld, plots een stoot, en alles over stemmend stijgen omhoog de tonen van 't bevrijdingslied. Hoevelen ook ontelbaar vielen Deze jammerklacht, vol expressie tem pert de vervoering. En nu komt een der schoonste gedeel ten de meelijdende deelneming der kleinen droefheid gemengd met vol hardingsgeest, en het verwondert ons niet dat juist hier, in dit beschouwend gedeelte de pater Benedictijn in zijn element is. We dachten onwillekeurig aan de godsdienstige liederen uit den 7 hervormingstij d. Wie kon betef dan Mevrouw Foasart die warme, balsemende, moederlijke tee- derheid vertolken, die wonden heelt maar die tevens .bezorgd is met de toe komst der ai-me sol datenkinderen Dartelend, onbezorgd bozingen de klei nen hun eigen geluk een eenvoudig, zwierig volkstliema dat ons herinnert aan Schumann's Frohlicher Land- mann wordt hier met kunstenaars- vaardigheid tot 6 maal gevarieerd. In de orchestratie van het tusschen- spel trof ons de eigenaardige kleur ver kregen door het koper dat in syncopisch rythme bewoog, terwijl de elarinetten. en ook de fluiten met hier en daar eeti ipetferende fusée een eigenaardige af wisseling brachten. Aan de Vaderlandsche Maagd werden zoo' n groote eischen gesteld, dat het ons niet .verwondert zoo de vertol king niet tot haar volle redht kwam. Hier ontbrak hot bij de zangers aan ongewone modulaties,* aan tegenstelling, kortom aan dramatische kracht, be kwaam om ons met de gevoelens van angst, vertrouwen, hooghartig zelfver- geten te doen meezinderen. Kunstig fijn was het motief van 't ge bed door de begeleiding van het slot koor doorgeweven de progressies dio als golven steeds breeder aanrukken loo- pen uit in een carillon juichende dank baarheid voor de vrudhtvolle opoffering besluit het gansche. En oandat Dom Augustinus zooveel zielen tot dankbare hulde heeft bewo gen, zoo diep dat ze samen mot de herin nering aan het kunstgenoot voort in ons blijven leven, danken wij, Aalstenaars, hem hartelijk, en we hopen dat de goe de Pater zijn talent verder zal gebruiken om ons Volk voor edele gedachten te begeesteren. Ook naai' den heer Ariën gaat onze dank, want niet alleen heeft hij een verdienstelijk aandeel in het ontstaan van het Kunstwerk, maar hij lieeft ge zorgd voor een prachtige vertolking en zulks in ceu verbazend korte spanne tijds. Pater Augustinus en Mijnheer Ariën, de kunstminnende Aalstenaars hopen IJ beiden nog dikwijls samen bij hen te mogen dankend toejuichen. E. R.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1