Edele Zelfopoffering mmmm mm Jtehefoisiirilgs w£ér$H5!g van 6861 S B—jarig meisje te Asdsrierirt laf sshelitistuk te Maria-Audeehcvi Militair Reiidje in Engeland Gelukkig aan den deed te Antwerpen Een stier op te Antwerpen Van een rijdssads fraai gevallen Dp S3 hielen van sea feahendl- gen aftruggetaa? Prssis Karei te Bragge De Broedermserdeii is Stalfe ©p 2, 3, 4 es? i SspteiiÉer Maeiilige Beteegiig te Den! 50,608 mannen in dsn stoet Heel de stad viert mee De politie van Anderlceht houdt zich hezig met eeöe geheimzinnige verdwij- ïpng- Donderdag laatst, was het meisje V..., geboren in 1907. (wonende nytö hare ouders- in de Verzawelaarstraat te An- .derlcoht, als naar gewoonte naar haar werk gegaan. Des avonds keerde het meisje niet naar de ouderlijke woning terug. Vrijdagmorgc-nd, na een angst vollen nacht, stelde de* moeder de politie op de hoogte der verdwijning. De persoons beschrijvingvan het meisje werd onmid dellijk overal rondgestuurd. Dit het onderzoek en uit afgelegde verklaringen blijkt, dat de kleine V..., Donderdagavond, in den omtrek der Zuidstatie werd opgemerkt in gezelschap yah oen man van omtrent dertig jaar. •Niettegenstaande al de opzoekingen in de Brusselsche hotels, is de politie er niet in gelukt den schaker van het meisje te ontdekken. .Men vermoedt dat de kerel de kleine heeft weggelokt naar een der departe- men Ion van het Noorden van Frankrijk. De Fransche veiligheidspolitie werd op de hoogte gesteld en thans worden ern stige opsporingen gedaan. Uit de laatste berichten blijkt, dat de politic er in gelukt is de eenzelvigheid van den kerel vast. te stellen en dat hij in een der gemeenten van het omliggen de woont. jDE KOEIEN VAN EEN LANDBOU WER DOOR MESSTEKEN AFGE MAAKT In den nacht van Vrijdag-Zaterdag '4-5 Aug., werd te Maria«Audenhove wijk Lam nierstraat, door onbekende ellende lingen een laf schelmstuk gepleegd. Toen de landbouwer Emiel Van den Abtvle, Zaterdag morgend bij het aan breken van den dag op zijne weide ging, vond hij zijne zes koebeesten, erg bloe dend ten gronde liggen. Ellendelingen hadden voorzeker uit wraak die beesten met messen door kerfd en erge steken toegebracht. Drie koebeesten, die zoo erg waren toegetakeld, zijn moeten afgemaakt wor den. De drie andere koeien zullen den kelijk behouden blijven. De gendarmerie van Maria Auden- hove ter plaats geroepen, heeft een on derzoek ingesteld. Het is te hopen dat men de laffe schel men zpl ontdekken. EEN GEVECHT MET POLITIE MANNEN Aberystwith (Land van Wales), 6 Oogst. Een duizendtal soldaten van een afdeeling van de territoriale weer macht, gelegerd in de nabijheid van Aberysvvith, trokken 's avonds, nadat fcij hun soldij hadden ontvangen, naar de stad. Tengevolge van een vechtpartij kwam een politieagent tusschen om de orde te herstellen, doch onmiddellijk ploegen jde soldaten er op los. Vier andere agenten, die hun kollega hulp wilden bieden, werden eveneens toegetakeld. Ten slotte konden twee be dronken soldaten in hechtenis genomen en naar het politiebureel gebracht wor den. Nu begonnen echter een vijfhonderd tal mannon met flrescben en sleenen het bureel te belegeren en eischten dat hun beide makkers in vrijheid zouden gela ten worden. .'Een officier beloofde dut de soldaten zoiidén "uiléehgaahïhdieïi mihi de tian- gchoudoncn losliet- dor politie stemde daarin toe, doeh.de soldaten waarbij zich vele burgei's hadden aangesloten bleven tot middernacht groepjes vormen in de straten. Toen kwamen vrachtauto's die de soldaten naar de kazerne terug «jer- den. Zaterdagmiddag gebeurde een onge luk te Lier, dat erge gevolgen kon ge had hebben. De bovenste stelling van een in opbouw zijnde huis op de Groote Markt, brak plotseling. Twee mannen waren daar werkzaam de eene kon zich aan een paal vast grijpen, doch de aannemer viel met het hoofd naar beneden gelukkig dat de onderste stelling zijn doodelijken yal brak. Hij werd dadelijk opgenomen in den auto van J. Van In, en door twee ge- neesheeren vergezeld, naar het gasthuis vervoerd. Het onderzoek wees uit, dat de beko men kwetsuren geen erge gevolgen zul len hebben. Zaterdagmiddag had een doodelijk ongeluk plaats met den tram, op den hoek van de Mechelscken steenweg en de Justiciestraat waardoor de buurt in rep en roer werd gebracht. De genaamde Jozef Neefkens, 28 jaar oud, woonachtig te Merxem, Bredabaan 792, wilde, op zijn rijwiel gezeten, nog voor een aankomend tramrijtuig der lijn 7, voorbij rijden. De onvoorzich tige weid door het rijtuig verrast en ver dween er onder. Het slachtoffer lag er zoodanig onder geklemd, dat men de pompiers moest ter hulp roepen, om het rijtuig op te lichten en het lichaam er van onder te halen. Het bovenlijf van den ongeluk kige was vreeselijk verminkt. Dokter ercauteren, ter plaatse geroepen, kon enkel den dood vaststellen, die oogen blikkelijk moet geweest zijn. Het lijk is naar het doodenhuis ge bracht. Door den adjunkt Lemmens is een onderzoek ingesteld om de verantwoorde lijkheid vast te stellen. 27® Vervolg. Waarom zou ik mijn ellendig bestaan nog lai ger voortsleepen Ik heb het je reeds gezegd om be rouw te gevoelen en boete te doen. Maar Troebels heeft een loeder be minde vrouw saderl kort is hem een kind geboren, terwijl ik niemand op de wereld bob. Vergeet ge je dochter, ongelukkige Zij is dood voor mij liet zij zoo, voor het oogenblik Maar wat ik doe, hoort ge, Louis wat ik doe, ioo ik meer nog om haren 't wil dan om u. ik vergiet Leonora en het kind niet. De eigenaar van Eipoir is rijk, hij zal voor de vrouw zorgen, en aan het kind eene goede wpvoedn g laten geven. Dat ie het wat Pau- dolle, e dienaar, heeft besloten, en wat Louis Dupont, de mees e.-, moest doen. De rollen waren verwisseld de dienaar was meester over zijn eer hij deed zijn wil kennen, en de schuldige beproefde te ver-, geefs zich tegen dien wil te verzetten hij was overwonnen, \erslagen, en in weerwil ▼an rich zei ven, du.lde hij de overheersching. die hem zoo stoutmoedig was opgelegd. Bij slaakte ecu diepen zucht, zijn hoofd; VERSCHEIDENE GEKWETSTEN Gistemamiddag was men aan de Ka- rantijnstal en op n. 28, Aziadok, bezig met assen op wagens te laden. Een os sprong van don wagen en nam de vlucht langs het Aziadok, Kempische dokken, Londenstraat en Rijnkaai, tot aan het Loodswezen, alwaar hij kon gevat wor den. Tijdens zijne vlucht heeft hij verschei dene personen gekwetst, o. a. Marien Callié, gekwetst aan rechterknie Jozef Van Birgen, gekwetst aan linkerknie, linkerarm en rechterhand Ernest Krause werd den rechter voorarm ge broken, terwijl Jan Janssens het linker sleutelbeen gebroken en rechtervoet ge kwetst had en hoofdwonden bekwam. Twee laatstgenoemden werden naar het St ui venberggasth u is overgebracht. De eersten konden na verzorging in 't ver- bandhuis, huiswaarts keeren. De os hoort toe aan M. Mercy, uit do Lange Loobroekstraat, en moest naar het slachthuis gebracht worden. Deze onverwachte dolle vlucht ver wekte heel wat opschudding in het Schip perskwartier. zonk zwaar op de borst en als verpletterd staarde hij met dofte blikken voor zich. Pandolle greep de pistolen en slak ze in zijn zak. Toen sprak hij op zachter en harte lijke» toon Het zal niet verre van midder nacht zijn, wij moeten er aan denken om rust te nemen. Goeden naoht, Louis, tot morgen Wanneer ge opstaat, zal al het gras, dat nog op het land staat, reeds ge maaid zijn. Met een bedrukt gelaat verwijderde bij zich. Twee dagen later, het was Zondag, kleed de Pandolle zich vroeg in zijn beste pak, stak een goed voorziene beurs bij zich, mm zijn stok en stapte den weg op naar Civry. Hij ging bij de vrouw van den gevangene een bezoek afleggen. Leonora was ontzettend veranderd, de ar me vrouw was slecht^de schim van hetgeen zij vroeger geweest was. Haar bleek gelaat, met ingevallen wangen en met ocgen rood van het weenen ziende, werd Pandoile smar telijk getroffen. Goeden morgen Leonora, sprak hij, ik ben naar Civry gekomen, om le zien hoe gij het maakt. Zij barstte in snikken uit. Komaan, vervolgde bij, gij moet moed koudon, brave vrouw gij hebt vrienden die Zaterdagavond wilde do mecanicien Juliaan Dok., oud 24 jaar, wonende op den Wemmelsclien steenweg, te St. Pies- tërs-Jette, op de Leopoldlaan te Brussel, van een rijdende tram springen en deed een ongelukkigen val. De ongelukkige werd opgenomen met een gebroken schedel en een gebroken schouder. Na verzorging door een ge neesheer werd hij naar het ziekenhuis der gemeente overgebracht. Zijn toe stand is zeer zorgwekkend. A/W- Sinds eenige dagen regent het in de verschillende politiebureelen van Brus sel klachten, ten laste van den handels reiziger Alexander D.., wonende te An- derlecht, August Gevacftstraat, die on der een behendig voorwendsel, erin ge lukt talrijke en belangrijke vertegen woordigingen van handelshuizen der gemeente te verkrijgen. Deze uitgeslapen handelaar doet zich eerst voor verscheidene honderde frank waren toevertrouwen cn laat dan niets meer van zich hooren. Donderdagmorgen bood hij zich aan bij den heer Maes, meesteLkTeermaker in de Camuselstraat 8, en gelukte erin 600 fr. stoffen te bekomen. Op het door D... opgegeven adres was hij natuurlijk onbekend. Zijn persoonsbeschrijving werd naar alle doelmatige plaatsen rondgestuurd. Hij wordt naarstig opgezocht. INHULDIGING VAN HET LOKAAL DER ÏNVA LIEDEN Prins Karei kwam te half vier in het station te Brugge aan en werd er be groet door de plaatselijke overheden. Een talrijke menigte wachtte hem voor het station op en in stoet begaven zich daarna de invalieden en de deelnemen de maatschappijen naai' het centrum der stad. Van op de eeretrap van het. provin ciaal hotel nam den prins den stoet in oogenschouw, omringd door den hh. Franck, minister van. Koloniën, Jans sens de Bisthoven, goeverneur en zijne dame, Mgr. Waffelaert, bisschop van Brugge, de Merode, voorzitter der in valieden, de schepenen en gemeente raadsleden der stad, Volkvertegenwoor diger Boedt, senator Damon, enz. Bloemtuilen werden den prins uit naam der oud-strijders aangeboden. Daarna had in aanwezigheid van den prins do inhuldiging van liet lokaal der invalieden plaats. i Een koncert in het- hof van Gruut- huize door de staf muziek van het 6e li- nieregiment besloot deze feestelijkheid. De prins verliet Brugge tc halfzeven onder geestdriftige sympathiebetuigin gen der bevolking. NIEUWE GERECHTEN Eome, 5 Aug. Uit Milaan wordt aan de Messagero gemeld dat iu den loop der gevechten Van gisteren, vier dooden en 60 gekwetsten vielen. Van deze laatsten verkeeren vijf in levensgevaar. 4 Naar uit Parma aan hetzelfde blad gemeld wordt, hebben hevige botsingen plaats gehad in de wijk A to Sorrentie. tusschen fascisten en communisten. Deze laatste hadden zich verschanst en waren voorzien van machiengeweren geweren en bommen. Talrijke fascisten komen voortdurend to Parma aan. Uit Reggiano alleen zijn er 2000 toegekomen. u niet aan uw lot zullen overlaten. Uw bezoek, mijnheer Pandoile, is een bewijs dat ik er althans nog een bezit. Vergeet ge mijnheer Dupont, Leonora O neen, ik vergeet hem niet hij is al tijd goed voor mij geweest, voor ons... want ook mijn ongelukkige man was hem veel dank verschuldigd. Trochets was zoowel door rijken als door armen geacht, en toch heeft hem dat niet kunnen weerhouden... O, mijn heer Pandolle, ik wenschte dat ik dood was. Dat is een goddelooze wenseh, Leonora 't Is mogelijk maar, ziel ge, ik ben zoo ongelukkig. Doch ik moet leven voor mijn arm klein wiobt. Evenwel, mijnheer Pandolle vraag ik mij af, is dit niet het kind van een misdadiger, van ^een moorde naar. Leonora, gij oordeelt streng over uw man. Streng Maar, mijnheer Pandolle, in dien hij niet schuldig was zou men hem dan naar de gevangenis te Vcsoul hebben vervoerd Troebels heelt een hem onbekend jongeling op den weg bet leven benomen en tegelijk zij vromw gedood. Maar bij kan wel ten onrechte verdacht zijn. - Gij wilt hem verdedigen. Gij zijl wel goed, ik dank u, Maar mijn man is in dien zal er in de uitgestrekte lokalen en ho vingen van den Volkskring en Patro nage St. Jozef, Meuleschettestraat, Aalst eene prachtige Vlaamselie Kermis ge houden worden, ten voordcele der Ka tholieke Werken van het arrondissement Aalst. Het omstandig programma zal binnen eenige dagen kenbaar gemaakt worden. vV^ Ik had op mij genomen een verslag voor De Volksstem te maken over die betooging. Maar hoe zal ik dat nu aanvangen, om niet beneden de waarheid te blijven Ik heb reeds veel stoeten en betoogin gen bijgewoond ik heb er gezien waar gansch het land op uitgenoodigd was, maar geen kan vergeleken worden met de provinciale betooging te Gent. Aalst vertrok om 12.59 met drie spe ciale treins. De garde zei ons, dat er 2500 man vertrokmaar dat er al veel 's morgens en rond den middag met gewone treins vertrokken waren. Wij vernamen ook dat menige perso nen per auto gingen terwijl andere (Hof- stade b.v.) per velo naar Gent trapten. Was me dat ne zwerm toen Aalst van den trein stapte Weldra stond heel de Dierentuinlaan volzet met onze mannen. Alles geschiede in de beste orde De Koninklijke Harmonie vooruit, daarna al de vlaggen, een twintigtal, een echte weelde van levendige kleuren, wappe rend in de wind I Vervolgens, 't Muziek van 't Groen Kruis en eindelijk Willen is Kunnen. Om u een gedacht te geven van onze ■groep, moet ik u enkel zeggen, dat de Harmonie reeds een tijdje de Vlaande renstraat uitstapte, toen Willen is Kun nen nog op de Dierentuin laan stond. Die Gent een beetje kent, weet wat leng te dat is Maar nu kwamen wij in de volle strooming. Alle straten stikten van 't volk. Langs alle kanten hoorde men aankomende muzieken. Mensehen I menschen wat gaat dat worden Men geraakt met moeite vooruit Rond tweo nur staan wij in orde op de aangewezen plaats neven St. Baafs- kerk. Wij zien Hofstade; Gijsegem, Baar- degem, Meldert, Móorsel enz. enz. Al de gemeenten der dekenij. Aalst staat aan don kop van den stoet en verbaast eenieder door zijn overmach tig getal. 't Is twee uur geslagen en de stoet komt in beweging. Nu gaat de beschrijving onze krach ten te Doven Verbeeldt u een zee van volk wiegend en wendend rond St. Baafs, rond St. Niklaas, rond het Stadhuis. Alle stra ten zoover men zien kan, zwart van 't volk en daarboven honderden zijden vlaggen van alle keur en kleur. Wij zien boys-scouts, turners, studenten, maar meest van al bedaagde mannen, oud-strijders, opgeeischten, (kenbaar aan hunne eereteekens)burgemeesters, gemeenteraadsleden, priesters met een woord het kruim der .samenleving de eerlijke werkers, de wakkere burgers, ook rijke lieden allen geschaard rond hunne vlaggen en muzieken I... Bijtijd kwam de zon haar gouden vreeselijken nacht niet thuis geweest, en toen ile rechter hem vroeg waar hij geweest was, en wat bij had uitgevoerd kon hij niet antwoorden. En heeft hij een woord tot zijne ▼erdedediging kunnen zeggen, toen do rnaré- chausées zijn geweer vonden, dat afgeschoten was Neen, hij wist niets te zeggen. O, hij is wel schuldig, mijnheermaar gestolen heeft hij niet, dat weet ik zeker. Als hij geld, goud of edelgesteenten had gehad, zou hij ze hier verborgen hebben, is niet -- Dat is zeker 1 Welnu, de Justicie is gisteren hier ge weest men heeft overal gezocht, tot zelfs in de matrassen, maar niets gevonden. Die brave Francois Troehets, dacht Pandolle, hij heeft de brieven verbrand. De ongelukkige vrouw weende bitter. Leonora, hernam Pandolle, op de hoe ve nemen wij levendig deel in het ongeluk dal u getroffen hoeft, en mijnheer Dupont wil niet dat he» u aan iets zal ontbreken. Neem deze beurs, er zijn honderd vijftig frank in. Zij wilde wijgeren. Neem haar, drong Pandolle [aan, ove rigens zal ik u dikwijls komen bezoeken. Leonora Ik herhaal u, mijnheer Dupont zal het u aan niels laten ontbreken, en tater zal hij voor de opvoeding en 't onderricht van ■licht over die massa gieten en dan was de feeststemming ton top. 4 uren en half heeft de stoet gemard cheerd vier-uren-en-half. Wat ons vooral trof was de algemeens viwing der Gentsehe burgers. Waarlijk( wij wisten niet, dat Gent zooveel katho lieke burgers winkeliers, handelshui zen, koffiehuishouders, particulieren had, die zoo vrank en vrij hunne chris ten e overtuiging durven belijden. Eere aan die mannen uit een stuk I Eere ook aan dc mannen van Aalst, die zonder menschelijk opzicht in de straten van Gent zongen dat het helm- de Hof en eer zij Jcsus Christus Voegen wij er onmiddellijk bij, dat onze muzieken onvermoeibaar schenen. Alle drie deden meer dan hun best en verdienen eene bijzondere vermelding. Intusschen gebeurden de kerkelijke plechtigheden in St. Baafs. Het was ons gegeven er een deeltjc-n .van te zien. Zie 'k hacf willen schilder zijn met groot talent om dien rijkdom van goud en brocaat, van zilver en diamant op doek te kunnen overbrengen. Mgr. Seghers met den Mijter op het hoofd officieerde. En rond hem al die Kanunnikken in zware koorkappen, die abten en prelaten, die ontelbare pries' ters, seminaristen, ceremoniemeesters zangers, koralen Èen rijkdom van warme koloriet. En beneden het hoog koor de hh; Senators, Volksvertegen woordigers, provinciale raadsleden enz. met onzen koenen minister Van do Vy- vere aan het hoofd 't Was half 6, toen de geestelijke stoet de hoofdkerk kon verlaten om zich bij den ontzagelijken stoet te voe gen. O toon gebeurde het aandoenlijkste dia indrukwekkende groep vertegen woordigers van Christus Keak, rond hun nen innig beminden Bisschop, die in zijne weldoende handen de H. Eucha ristie draagt, het lichaam en het bloed van den grooten Weldoener, van de hoogste liefde !En naarmate die groep voortglijdt, die duizenden menschen eer biedig knielend in het stof, den zegen vragend en ontvangend over hunne per sonen, hunne huizen, over heel ome provincie, over ons land, over gansch de wereld. Uit liefde waren ze naar Gent geko-1 men, met harten die samenklopten met de hoogste Liefde die de wereld ooit zag of zien zal. En ze voelden het nu, dat ze deeluitmaakten van dezelfde groo te familie, van de groote Moederkerk, de Kerk van alle talen van alle volk en tijd. Hoe jammer dat de regen het slot tafereel op St. Baafsplein belet heeft En nochtans niemand gevoelde het minste gemis op dien heerlijken dag. De harten en de zielen waren zoo vol de vreugde was zoo innig, zoo diep de voldaanheid straal do zoo open op ieders iVezen zoodat uit alle monden hetzelf de woord kwam Hebt ge dat ooit binst uw leven gezien De terugkomst ging zoo vol orde als het vertrek. Niet het minste ongeval was te betreuren. Ziedaar een zeer flauwen schets van het gebeurde. Ik liet met inzicht van kant al het belangrijke dat de andera steden van ons bisdom hebben opgele verd. Ik bepaalde mij bij Aalst en iedes zal het mij vergeven want Aalst heeft het ditmaal overvloedig verdiend. Mannen, gij hebt getoond wie gë waart uw hart heeft gesproken Door christene liefde onderling vereenigd zijn, zoo sterk, machtig, onvergetelijk. Zonder twijfel zal de 6 Oogst 1922 een der schoonste bladzijden vormen in de geschiedenis van ons Bisdom; voor namelijk met het oog op de toekomst. Nogmaals Mannen vooruit P. V. uw kind zorgen. IX. De instructie in de zaak van Trochets was spoedig afgeloopoii. Beschuldigd van moord met het doel om het slachtoffer te berooven, zou hij binnen enkele dagen voor 't crimi. neel gereoht staan. De houding van den beschuldigde op het bureau van den rechter van instructie was dezelfde als in de zaal op het raadhuis te Frémicourtbq volharde bij zijn besluit om te zwijgen telkens wanneer hem eene vraag werd gedaan, welker beantwoording de ver denking van hem zou hebben afgeleid. Ove rigens bleef hij zich in zijn antwoorden steeds gelijk men zou gemeend hebben dat hij ze bad bestudeerd. In weerwil van alle in het werk gestolde pogingen, had men niet kunnen te weten komen wie het slachtoffer was. Het bestuur van Frémicourt bad hem in een afgezonderden hoek van het kerkhof la ten begraven. Een groot gedeelte der bevol king had den lijkstoet gevolgd. Een paar dagen later werd een groote, ruw gebeitelde steen op het graf geplaatst. Die steen droeg eenvoudig tot opschrift VERMOORD 24 Juni 1851 vflïsntaJö-ï

De Volksstem | 1922 | | pagina 2