9 1 Woensdag I Oogst 1922 9e @atl§r1lisge siltildusrlEa'ist- g@s! bij sis Verbondenen is Dnitsehe moerd ia ¥#©sl- Wlaaisdsresi tfssr is Staatswerklieden m liiisiai Qrssfsshe Mariafeesten is werkreeftiersraden Mistakte Kcsmsiniiistissiie Meeting Eene belangrijke Encycliek Se Bijeenkomst te Lende® XXVIII* JAARGANG NUMMER 859 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 X> S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt H. Romanus 1 Zon op 4,36onder7,17 BLaatste Kwartier den 15 Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. Door de jongste Engelsche no ta van Balfour over de vereffening der schuldvorderingen welke En geland heeft op meest al de Euro- peescüe landen, wordt het onder houd van liloyd George met Poin- caré en eenige andere afgevaar digden der verbondenen van zulk belang, dat ze meer dan welke con ferentie ook de wereldaandacht gaande maakt. Dejbewering als zou de herzie ning van het VersaiHes-verdrag in bet gedrang komen, wat Frankrijk steeds vreesde en van de hand wees, gaat thans niet meer op, nu dat het internationaal financieel vraagstuk in zijn geheel wordt gesteld. Want de inzet van dit onderhoud reikt verder dan de aanpassing der be talingen welke Duitschland als ver goeding van allerlei vorm te verrich ten heeft. Ook dit is reeds van groot gewicht, nu het Duitsche rijk steeds uitvluchten zoekt voor zijn betalingen, en steeds vraagt naar uitstel of vermindering, Vooral voor ons ligt daar een lieuvel, omdat de moedwil op dit oogenblik een rechtstreeksChé bedreiging is 'van ons prioriteitsrecht, en we mogen er ons in verheugen dat de kwestie van herstel eens ernstig nagezien worde, en dat de algemeene finan- cieele toestand worde opgeklaard. De Engelsche regeering stelt zich volop in de Jijn van een oplos sing van al de moeilijkheden de bestaande, economische verhoudin gen drukken zwaar op de volkeren, en zij zijn te wijten aan de onafge- nieten verplichtingen welke de lan den onderling hebben en voor wel ker verwezenlijking er bij velen een weigering te duchten is, Zoo is het vraagstuk der onder linge schuldvorderingen uiterlijk te minste want men wil in de nota de letter enden geest onderscheiden in een zeer acuten vonn gesteld, Komt het tot een gevoeglijke op lossing, dan krijgen we met de re geling der Duitsche afbetalingen, ook die der vereffening der onder linge schuldvorderingen. Er is vooreerst de letter van de nota zij klinkt nog itl liard, al zegt zij ook dat het met groot leedwezen is dat men dien weg inslaat, en dat zij niet gaarne vaarwel zeide aan de mogelijkheid van schrapping der gealiierde schulden, zoo ook Ame rika die gevoelens deelde. Van kwijtschelding der onder linge vordering is nu uitdrukkelijk geen sprake meer. De Engelsche Regeering ver klaart zich verplicht de onderschei den landen te verzoeken hun voor zorgen te nemen om het vraagstuk der leeningen en schulden tegen over Engeland naar den besten vorm op te lossen. Men verzoekt de terugbetaling niet enkel van de loopende interesten, maar ook van de kapitalen. Nu moge de Engelsche nota nog zoo zachtjes de nijpende werkelijk heid voorstellen, nu moge zij er nog bijvoegen dat zij enkel vereffening vraagt in zooverre Engeland zelf verplichtingen tegenover Amerika zal te vervullen hebben, ondanks die verzachtende voorstelling, en die gebeurlijke beperking, blijft het voor de schuldenaars een hache lijke toestand. Temeer het geldt hier in feite schulden aan den oor log te wijten, en op het schuldige Duitschland te doen neerkomen, soodat al dadelijk in Frankrijk de oogen gericht werden op het bespoe digen der Duitsche betalingen. Komende op den vooravond der Londensche conferentie, zou de let ter der nota zeker den indruk geven van een politiek van het mes op de keel men wil indruk uitoefenen op de houding van sommige landen, en ware het niet, dat er tusschen de regels kon gelezen worden, zou de toestand bezwaarlijk scherper kunnen zijn. 5je ijs jfc Want naast de letter is er ook de geest van de nota, en het blijkt dat Balfour, die zijn schrijven enkel richt aan zijn schuldenaars, ook en wel in de eerste plaats Amerika in zijn bedoeling heeft. Engeland zal enkel {zijn vorderingen opeisdhen voor zoover het aan de Vereenigde Staten zal te betalen hebben. Is het zoo moeilijk hier te lezen zoo de Unie afziet van hare eischen op Engeland, dat toch maar leende om het aanstonds verder uit te lee- nen aan de verbondenen, dan zal de Engelsche regeering ook afzien van zijn vorderingen, en deze zijn ruim viermaal zoo groot als de eerste. Aldus opgevat blijft dit stuk in de richting van het Engelsche stand punt, dat andermaal meesterlijk is uiteengezet, en mogelijk dichter bij zijn verwezenlijking komt, en de Manchester Guardian mag te recht deze nota beschouwen als de meest rechtzinnige poging, die ooit werd gedaan om den knoop van fi- naneieele verwikkelingen door te hakken, die de wereld dreigt te ver stikken. Het is dus een nieuwe poging om indruk te maken op Amerika, en dat mag Engeland doen, omdat haar verplichting niet die is van een schuldenaar, maar wel van een borg der verbondenen ten opzichte van de Vereenigde Staten. De besprekingen te Londen, waar ook onze afgevaardigden Zul len tegenwoordig zijn, zullen er nogmaals op drukken dat ook onze schulden ten volle eerlijk zijn. Ten aanzien van onze verwoeste gewes ten, ten aanzien van de vernieling onzer nijverheid, ten aanzien van het herstel van dit alles, moet het solidarisme der oorlogsschulden on der de verbondenen blij ven voort duren. Dit solidair optreden in alle aan gelegenheden van herstel moet de regel blijven. De letter der Engel sche nota schijnt dit te ontkennen, de geest echter en de bedoeling wel ke men nastreeft huldigt nog dit princiep der edelmoedige politiek ten opzichte der Europeesehe schuldvorderingen. Zal Londen [uitdrukkelijk in die richting volharden NAGALM IN LIMBURG IS aar aanleiding der terdoodveroordel ing van de moordenaars van graaf Ude- kom d'Azoc, weze hier herinnerd dat kort na don moord prins von Stolberg, die door de soldaten voor frontschuw werd gehouden, te Tongeren kwam wo nen. Hij had zijn kwartier, evenals een talrijke groep bedienden, bij M. Drieser- Claikens. Zijne paarden, ton getale van 4 of 5 bevonden zioh in de stallen van M. Ro bert Christioens. Het waren prachtige Arabische paar den, van de Gourka's afgenomen. Indien wij ons goed herinneren, was het een lange slungel van een kerel, met groo- tcn neus en eerder clown-achtig voorko men. Hij had steeds zijn karwnrfc» bii zich en bleek steeds gereed te zijn om er gebruik van te maken. 's Morgens zag men hem eiken dag rijden op een prachtig paard, gevolgd door een ordonnansofficier, eveneens te paard. 's Avonds reed hij in een open koels met'twee paarden-bespannen en in ge zelschap van een dame, wélke bij den lieer Ludovic jScliaetzen logeerde, en dio beweerde eeno Duitsche gravin te zijn. De dienaars van prins von Stolberg vertelden, dat in het huis van M. Drie sen-Claikens, dametij os uit Brussel en Aken kwamen on er schandelijke too neelen plaats grepen. De .prins werd gehaat, door de Duh- sdhc Soldaten, die slechts van wraak spraken nadh dem K-rieg Maar de burgers vreesden zijn zotte kuren. In den tijd verbleef baron von Gagern, die eveneens bij verstek ter dood word veroordeeld, in garnizoen te Hasselt. Het Nationaal Syndikaat en in het bijzonder de propagandisten loopen zeer hoog op niet, de redevoeringen uitge sproken door de drie socialistische sena toren de heeren Fraiture, Renier, en Guyaux tijdens de bespreking van het budget der yzeremvegen in de Senaat. Maar zij vergeten in hunne biadc-n en op hunne vergaderingen, het ant woord mede te deelen welke aan deze drie senatoren is gegeven door den heer Minister Neujean. Het Kristen Syndikaat heeft, en Vlit spreekt, met vele belangstelling en met zeer veel aandacht die redevoeringen ge lezen en hoeft verwonderd gestaan over de onthullingen welke Minister 'Neu jean gedaan heeft in de Senaatszitting van Vrijdag 30 Juni Wij die dage lijks in betrek zijn met leden en propa gandisten van het N. S. wij die hen dagelijks hooren donderen op liet afdan ken clcr werklieden wij moeten het ronduit bekennen, wij waren verbluft en geheel uit het lood geslagen wanneer wij die zware beschuldiging lazen dat Zij, do leiders van hot N. S. 't akkoord gingen met het stelsel door Minister Neujean gevolgd. Den Heer F(rans) T('och) wil in een artikel verschenen in Vooruit van 2 Oogst 1.1. zijne meiesters wit wasschen, maar in geheel zijn schrijven lezen we geen logenstraffing aangaande liet feit ten laste gelegd aan liet N. S. De Heer F. T. geeft een uittreksel van de annalen, maar zoodanig vertaald en uit zijn verband gerukt dat het zeer wel gelijkt aan eene teksfcvervalsching. Om genoegen te doen aan den heer F. T. geven wij de vertaling van dit deel uit Ministers rede Annalen. Vrijdag 30 Juni. Mor- gendzjtting, blaiz. 838 en 839. M. Neujean, Minister van Spoorwegen, Post, Telegraaf ck Zeewezen Ik som bezuinigings maatregelen op alsook de methoden en middelen om daartoe te 'komen ik sprak van ver mindering van verbruik van briketten, kolen, vet, van de uren gebruik del* lo comotieven. Men werpt mij op Uwe besparingen worden gedaan op den rug- van het personeel. Daar is geen spraak van. Ik heb gezegd dat wij er voor wer ken het personeel te verminderen en telkens en gij zelf (h. Guyaux) gij hebt den wensch uitgedrukt dat het perso neel zou verminderd worden. Hoe dik wijls hebben de afgevaardigden van het Nationaal Syndikaat en gij zelf niet ver klaard in mijn Kabinet Wij houden er niet aan een talrijk personeel te heb ben, maar willen dat het goed betaald zij. E-wel 't is daar henen dat ik streef. M. Renier. Dat men afschaft wat dient afgeschaft to worden de overtal- ligen die overeenloopen op de Ministe ries, maar dat men de nuttige agenten behoude Zoo zijn wij 'fc akkoord. Die verklaring van den heer Neujean is toch klaar en duidelijk, meen ik. Ie dereen die aan ons Beheer is zal wel begrijpen dat er hier alleen spraak kan zijn van de massa-afdankingen der werk lieden in de laatste tijden gepleegd en dat afdankingen' die er zouden kunnen gebeuren in het Ministerie volgens het antwoord van M. Renier, dien toestand niet kan schapen door den heer Minister voor gespiegeld. Het Nationaal Syndikaat is 't akkoord met het -bezui nigingsstelsel welke in praktijk komt aan ons beheer en al wat zij zeggen en doen is eenvoudige komedie om hunne leden in slaap te houden. De Heer F. T. zou veel heter doen het Kristen Syndikaat in vrede te laten en het te laten ijveren en werken voor de staatsagenten, dan zou het zioh niet ver plicht zien altijd terug te komen op die groote daden welke liet N. S. reeds af werkte tegen de belangen van het per soneel. 1) Sabotage van den* achturen da-g. 2) Tegen den kindertoeslag. 3) Tegen de veralgemeening van woonst,vergoeding. 4) Zijn verraad van 28 April in zake duurtetoeslag. 5) Zijne komedie in zake hefc afdan ken der werklieden. Het Nationaal Syndicaat is in al die zaken zeer wel in zijn rol gebleven, zijn hoofddoel is de agenten mis tevreden te houden zoodanig dat er nog enkelen der leiders jaloersöh op de lauweren door drie hunner kameraden bekomen, tot, daar ook zouden kunnen opklimmen. Een fristen Gcsyndikeerde. Gelijk men weet, heeft Z. H. Patis Pius XI bij dekreet van 2 Maart laatst leden, plechtig afgekondigd, dat Onze Lieve Vrouw, onder den titel van de ten hemel opgenomen Moeder Gods, zal wor den vereerd als de voornaamste patrones van Frankrijk. Als gevolg van dit dekreetis heel Frankrijk zich thans aan het voorberei den om liet feest van Maria's ten hemel opneming met meer luister dan gewoon lijk te vieren. Van 15 tot 20 Augustus zullen er te Abbeville grootsche Mari a-feesten wor den gehouden, opgeluisterd door eene processie, waaraan vele kardinalen, aarts bisschoppen en bisschoppen zullen deel nemen. Ook de Pauselijke Nuncius hoopt bij de godsdienstplechtigheden te genwoordig te zijn. Abbeville is juist daarom gekozen, wijl in die stad in het jaar 1638 de koning van Frankrijk, Lodewijk XIII, zijn ko ninkrijk aan de H. Maria toewijdde. Van 16 tot 19 Augustus zal in Abbe ville een Maria-kongres worden gehou den. Het wetsontwerp voor herinrichting der werkreehtersraden dat M. de minis ter Moyersoen bij de heropening der Ka mer op dezer bureel zal neerleggen, voorziet de afschaffing van dc beroeps- reeksen. De raad zal alle nijverheden moeten vertegenwoordigen en bestaan uit acht leden voor de belangrijke bedrijfscen- tere, uit zes voor de kleinere centers. Het onvoldoende getal leden zal ver goed worden door de toevoeging van deskundigen, genomen uit de lijsten door den raad opgemaakt en die den ti tel zullen dragen van tijdelijke techni sche bijzitters, met raadplegende stem. Volgens liet ontwerp is men kiesbaar op 25 jaar, in plaats van op 30 en kiezer op 21 jaar. De raadsleden die in beroep zetelen zullen niet meer kunnen aangeworven worden onder de rechters die in eersten aanleg gezeteld hebben. HET BELGISCH GRONDGEBIED ONTZEGD AAN EEN DÜITSOH EN EEN FRANSCH KOMMUNIST Er moest Zondag j.l. een kommunis- tische meeting plaats hebben te Ver- viers, ingericht door de Jeunesse Com muniste Als sprekers moesten optre den de li. Vailant-Couturier, Franscli kommunistiseh volksvertegenwoordiger, en een Duitscli afgevaardigde, de h. Waltkar, vertegenwoordiger der Duit sche kommunistische jeugdorganisaties. De Fransdhe overheden hebben be let dat Vaillant-Couturier liet Belgisch grondgebied betrad, omdat de kommu nistische volksvertegenwoordiger rechter lijk vervolgd wordt. De Belgische veiligheidspolitie heeft verder belet, dat de Duitsche vertegen woordiger Belgie binnen kwam, omdat hij niet in regel was mot zijn paspoorten. Verder wordt gemeld dat aan een veer tigtal Duitschefs, die de toelating hadden aangevraagd om de socialistische jeugd feesten, die over eenige dagen te Ant werpen worden gehouden, bij te wonen, een afwijzend antwoord werd verstrekt door de Belgische veiligheidspolitie. Dagbladen van Rome kondigen heb volgende nieuws af, dat men evenwel onder voorbehoud moet aannemen In de Vatikaanselie kringen werd er, in de laatste dagen, veel gesproken van het afkondigen, binnen zeer kort, eener nieuwe Pauzelijke Encycliek. Dit doku- ment zou nog deze maand verschijnen en van zeer groot belang zijn, zoowel onder godsdienstig als onder politiek oogpunt. De Encycliek zou bepaald de grens af telkenen die de katholieken, in hunne maatschappelijke working, niet mogen overschrijden, ten einde alzoo alle verwarring tusschen den godsdienst en de politiek te voorkomen. De Encycliek zou ook een oproep, tot gansch de wereld gericht, bevatten, opdat een echte vrede terugkoeren zou in den geest van al de goevernementen en van al de volken, en opdat er paal en perk zou gesteld worden aan den dollen loop naar den ekonomischen ondergang, die, vooral Europa, weldra in oen uitgestrekt veld van ellende ca van verwoesting zal ver anderen» DE WINTERKROPSALAAD Om zoo vroeg mogelijk na den wiul -r, groenten te hebben, is liet noodzakelijk wintersalaad te kweeken. Om bij deze teelt te gelukken moet men dok over goede variëteiten beschikken. De beste zijn de roode winterkrop, de passies a- laad cn deze- van Morine. De winterkropsalaad mag van half Augustus tot half September gezaaid worden, in wel bemesten grond. In October, wanneer de plantjes goed gevormd zijn, verplant men ze tusschen de jonge aardbeziën of tusschen Mei-u of kabuiskoolen. Om malsch te zijn moet de salaad snel doorgroeien daarom is het noodzake lijk een doelmatige bemesting aan te wenden, en van al de hofvruchten wordt deze groente onder dat opzicht meest verwaarloosd. Eene aanwending van scheikundige meststoffen gaf ons in 1911 de volgende uitslagen per are. I. Zonder scheikundige meststoffen een opbrengst van 232 kgr. per are. II. 4 kgr. superfosfaat en 3 kgr. chloor- potaschj>af een opbrengst van 265 kgr. III. 5 kgr. zwavelzuur ammoniak, 4 kgr. superfosfaat en 3 kgr. ckloorpotasch gaf een opbrengst .van 3'85 "kgr. Gerekend tegen 0.15 fr. de kgr. (prijs van 1911) gaf perceel I ons eene waar de van 34.80 fr. perecel II bracht 39,75 fr. op en perceel III 57,75 fr. Door toevoeging van 5 kgr. zwavelzuur ammoniak, wat slechts een uitgave vroeg van 1,50 fr. bekwamen wij dus in ver gelijking met de opbrengst voor perceel, een nettowinst van 16,50 fr. per are. Deze cijfers toon en genoegzaam dat het aanwenden van stikstof, bij de teelt der winterkropsalaad, en overigens bij alle bladgewassen, zeer loonend is. Wij kunnen dus volgens onze land-: bouwers en hoveniers niet genoeg aan zetten naar onzen raad te luisteren. Vooraleer te eindigen manen wij onze lozere aan te zorgen voor glasramen ten einde de planten 's winters te bescher men tegen strenge vorst en ook om ze te bevrijden tegen wind en overtollig water. DIXI. DE BESPREKINGEN REEDS BEGONNEN Londen. 7 Aug. Gisteravond had den de Belgische ministers Theunis en Jaspa? een onderhoud met Lloyd Geor- gö. Deze bespreking liep hoofdzakelijk over 'het vraagstuk der partikuliere. Duitsche schulden waarover de Franscli e en Belgische regeeringen liet naar men, weet, niet eens zijn. POINCARÉ en THEUNIS Londen, 7 Aug. Poincaré had he* denochtend een onderhoud met den Bel gischen eersten minister Theunis. Het onderhoud duurde van 10 u. tot 10 u. 45 en liep over de kwestie der kempensaiie- schulden en de algemeene vraagstukken o. m. het door Duitschland gevraagde moratorium. Te 11 ure vertrok Poincaré in gezelschap van de Lasteyrie. Fransefy minister van Geldwezen, naar het depar tementsgebouw van Buitenlandsche Za ken, in Downing Sireet, waai' de Ita- liaansche minister van Buitenlandsche Zaken Sehanzer, Hayasji, Japansolie ambassadeur, Theunis, Jaspar en de des kundigen zich reeds bevonden. WAT VERWACHT WORDT Londen, 8 Aug. In zekere politieke kringen wordt het waarschijnlijk geachfe dat het vraagstuk van hét herstel niet zal worden besproken en "de bespre kingen vooral zullen loopen over de door Poincaré voorgestelde maatregelen her ziening van de Duitsche geldmiddelen, inbeslagneming van de opbrengst der tolrechten en van een deel van liet kapi taal der Duitsche nijvqrheidsonderne- min gen. VERKLARINGEN VAN THEUNIS EN JASPAR Londen, 7 Aug. De Belgische mi nisters Theunis en Jaspar, gisteravond te 5 u. 30 te Londen aangekomen, hadden nog denzelfden dag een onderhoud rnefc den diplomatieken medewerker van heb telegraaf agentschap Reuter. De Belgi sche ministers verklaarden geen verre gaande mededeelingem te kunnen doen. Daarvoor is de huidige toestand, zegdeui zij, te veel verward. Toch verklaarden; zij dat, mocht aan Duitschland een moratorium worden toegestaan, Belgie- een der eerste landen zou zijn die er de nadeelige gevolgen zouden van onder vinden. Het is immers bekend, dat da stortingen in geld, welke Duitschland dit jaar nog moet doen, voQral RelgjjJ ton goede mocten jwmen.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1