Edele Zelfopoffering fir te? "WateBkad Erg cygetek te Bsllem OoodeSijk ongeluk te Lessen IJselijke Hsshad te Haren Qestls ¥rew teveed verbrand Staffing tegesterl te liagem Ooodslijk Aytemobiefsngeluk te Waarsshoet itesdlg mg®m\ te Lasten SpsarwegdlefsfaSlesa te toten Een motoeyclsst ttesdgereden te Eppeghem Sneltrein ël d§ rsggsls Ongetekkgn te het gebergte Massa-vergiftiging te New-York Thotmisyoog'Je ov'r$3' aSii loc, dal- de Belgische bevolking zeer be kommerd is mot den huldigen toestand, dien'het als zeer om-tig beschouwt ri de mooning i= toegedaan dat het land hel zondoi* de Duiische stortingen niet inoov kan doen. Ook minister Jaspar sprak zich tegen het moratorium aan Duitschland uit. Dezer dagen, zeiue hij, heeft het Bc.'gisohe parlement zware belastingen aangenomen en het zal iii Oktober nog andere belastingen invoeren. Zulks be wijst genoeg hoe ernstig de toestand is. DE EERSTE VERGADERING Londen, 7 Aug. De eerste bijeen komst van de Londensefce konferentie ving hedenochtend te 11 uur aan en duurde tot 1 u. 15. Tiloyd George zou den wensch uitge drukt- hebben een moratorium aan Duitschland te zien verleenen. Poincaré kwam vervolgens aan de beurt en handelde over hetzelfde onder werp. Hij zette het Franschc standpunt uitvoerig uiteen en was daarmede nog niet klaar toen de vergadering werd ge schorst. De bespreking zou te 4 1/2 uur namiddag worden voorgezet. DE HOUDING DER COMMISSIE VAN HERSTEL Dc commissie van herstel besloot, met een meerderheid van 3/1, tot. na dc con ferentie van Londen geen besluit te tref fen, in zake van het voorstel van sir John Bradbury. Overwegend dat dc Duitsche geldkoers bijzonder laag staat, zou van de betalin gen in huitenlandsch geld door het Rijk te doen kunnen afgezien worden voor het nog loopend jaar 1922. De commissie beveelt dus aan de geal lieerde regeeringen aan alle betalingen ten titel van vergoeding te staken, op voorwaarde dat de 500,000 p. st. per maand, door Duitschland aangeboden, regelmatig zouden vereffend worden aan de commissie van herstel, om besteed te worden aan nader te bepalen doeleinden. Gaan de geallieerde mogendheden daarop in, dan stemt de commissie er in toe haar nog uit te voeren stortingen op de betalingen in geld, ten titel van schadeloosstelling voor 1922 te staken. Het bedrag de»zer hangende betalingen op dezelfde wijze overgebracht wor den als de betalingen uitgesteld ingevol ge hel besluit der commissie godagtoe- kend van 21 Maart 1922. Gezien de hoogdringendheid van den huidigen toestand, oordeelde de com missie het niet noodzakelijk nieuwe be palingen voor het nieuw moratorium van 1922 te maken. Binnen een korte tijdspanne even wel zal men dc bedragen moeten Vast stellen in 1923 cn 1924 van Duitsch land te vorderen. De bepalingen in geval van uitstel dier betalingen op te leggen, zullen on derzocht worden als deel uitmakend van dit besluit. V-X/N De genaamde Maurice De Baets, van Mar ia-A alter, reed in den nacht van Zondag tot Maandag met een wagen va ten peren naar Gent. Te Bellem gekomen is de ongelukki ge die boven op den wagen zat er af ge vallen en heeft zich de ruggegraat ge broken. Het slachtoffer, een jongeling van 24 jaar. werd bij den landbouwer Rene Ver domde aan de kerk binnengedragen, waar hij door dokter De Waele van Hans- beke dc eerste zorgen ontvangen heeft. De toestand van den ongelukkige is zeer bedenkelijk. 28" Vervolg. Toen het parket had beslist dal de be schuldigde voor het gerechtshof zou terecht staan, werd hij verzocht een advokaat te kiezen. Een atlvokaat! antwoordde hij, waar toe liet zou nutteloos zijn ik heb er geen lioodig. Men trachtte lierr. aan het verstand te brengen, dat hij bepaald een verdediger meest hebben, het baatte niet, en men moeet hem ambtshalve een advokaat toevoegen. 'i Was een jonginensch uit een der eerste familiën van de stad, bezield m t liefde voor xijn erocp en even ijverig als goedhartig. De verdediging, die hem was opgedragen, in aanmerking nemende hel geheimzinnige, •waarin de misdaad was gehuld, en het on verklaarbare zwijgen van den beschuldigde op sommige vragen, betrof geene gewone erimineele zaak hij begreep dat hij hier iets had, waarop zoovele jeugdige advokalen floms jaren lang le vergeefs wachten, name lijk do gelegenheid om zijn talenten ten loon le spreiden, Toen hij Francois Troebels in de gevan genis bezocht, ontving deze hem tamelijk kool. Mijnheer, zoide de gevangene, de VIER SLACHTOFFERS Gistêrmorgenö, om 5 .10 uur, had in ue work huizen La Providence te M.o-ohieHné- au-Pont een vreesèljko ont- ploiïing plaats, namelijk in bet metaals- lakkendepot. gèlegon aan de rue de Mar ch! enne, in dc nabijheid van arbeiders woningen. De ontploffing bad plaats tóen de la va in aanraking kwam met bet water. Talrijke ruiten worden in den omtrek verbrijzeld en op de woningen kwamen gloeiende stukken metaal terecht. Op verscheidene plaatsen ontstond brand, doch het vuur kon snel worden ge- bluscht. De eöht genooten Baudoux werden door een stuk metaal van 20 kilogram getroffen en liepen zware brandwonden öp. De echtgenooten Prévost ondergin gen hetzelfde lot. De stoffelijke schade is belangrijk. De genaamde Francois Vorcycke, van Overboelare, werkzaam in de steengroe ven Lenoir, te Lessen, word door hot los komen van een groote steenklomp ge troffen en hte hoofd verpletterd. De on gelukkige 55 jaar oud, werd op den slag gedood. EEN MEISJE GEWURGD DE DADER OP DE VLUCHT Een ijselijke misdaad werd gepleegd in den nacht van Zondag op Maandag te Haren, op het grondgebied van de 10e afdecling der Brussélsohc politie. Een meisje van deze gemeente werd namelijk op den openbaren weg gewurgd gevonden. De 20-jarige Constance Vanderzeepen namelijk geboren te Haren, den 23 Mei 1902, wonende bij haar ouders aan den Harenberg, had kennis aangeknoopt met den 20-jarigcn Bonifacius Baum, wo nende te Nedor-over-IIeembeek. Iod!^ ren Zondag deden zij een wandeling. Daar de ouders van het meis je Maan dagochtend om 2 uur vaststelden, dat hun dochter nog niet thuis was geko men zonden «ij hun zoon uit om naar haar te zoeken. Op een 500-tal meter van het ouderlijk huis, vond de jonge ling het lijk van zijn zuster. De h. Lefèvre, kommissaris van po litie, werd gewaarschuwd en deed het lijk naar het doodenhuis brengen. Uit de lijkschouwing bleok alras, dat liet meisje werd verkracht en gewurgd. Vermoedens vielen op haar minnaar en de h. Baeckelandt, Kóinmissaijis van politie te Neder-over-Heembeek, begaf zich dadelijk naar dc woning van Baum, die echter nog niet thuis was gekomen. Zijn persoonheschi'ijviiig werd in alle richti ïigen verzonden Men vermoedt, dat Baum zelfmoord heeft gepleegd. Nadere bijzonderheden Maandagvoormiddag, om 11 ure, stap te liet parket, samengesteld uit de lih. Simon, onderzoeksrechter Talon sub- stutuut, en een griffier, ter plaatse af. De magistraten ondervroegen langdu rig Lodcwijk Vandezccpcn, die het lijk onidc'kte.. Dé 17-jarige jongeling verklaarde, dat het lijk op den rug lag. liet aangezicht, de handen en de klce- deren waren met slijk besmeurd de mond was vol bloed. Het is 8 maand geloden, dat het slacht offer kennis aanknoopte met Baum. .Laatstgenoemde moest in December a.s., zeih bij zijn regiment vervoegen. Hij beminde hartstochtelijk het meisje en vreesde haar, tijdens zijn afwezigheid, te verliezen. De echtgenooten Vanderzeepen had den vier kinderen. De twee jongste, Con stance. het slachtoffer, en Lodewijk woonden bij hun ouders. moeite die ge u geeft is vruchteloos. Ik kan u niets anders zeggen dan ge reeds weet, en <JeVijl het n onmogelijk zal zijn te bewijzen dat ik onschuldig ben, kunt ge, in weerwil van uw talenten en uw goeden wil, niet be letten dal ik zal veroordeeld worden. De advokaat wilde hem eenige vragen doen, doch Troebels antwoordde dadelijk Indien ik voornemens ware geweest te antwoorden, zou ik niet lot heden gewaih' hebben. Ik heb niets ge/.wegen wat ik kon zoggen wanneer ik zweeg, was het, omdat ik het raadzaam achtte niet te spreken. Mijn betuigingen dat ik onschuldig ben, hebben mij niet gebaat gij zult te vergeefs uitroe pen Hij is onschuldig men zal u evenmin als mij gelooven. Ik kan niet bewijzen dat ik onschuldig ben, men zal mij voor schul dig houden. Hierna sprak hij met diepe ontroaring over zijn geliefde vrouw en zijn dierba r kind. De advokaat verwijderde zich radeloos, het was alsof eene stem in zijn binnenste zich toefluisterde, dat hij met een onschuldige had gesproken. Hij bestudeerde de zaak ern stig en met ijver, hij ging alle bijzonderhe den na en vervaardigde een uitgewerkte pleitrede. Wel is waar was hij niot in de veronderstelling dat hij de vrijspraak van den beschuldigde zou verwerven, uiaar de ONVOORZICHTIGHEID MET EEN LAMP Saint-Julieu de Con cell es, 7 Oogst. De 64-jarige vrouw Gareion, ging in don afgoloopen nacht naar een naburi- gen stal met een lamp en veroorzaak te bij ongeluk brand. De Hol yvas gevuld met stroo en brand de gelicel af. Omgeven door liet vuur kon de oude vrouw zich niot redden en zoo verbrandde zij levend. Onder de puinhoopen vond men haar lijk weer. VIER SLACHTOFFERS Aan de villa Van M. Ghysens, slaande omtrent 50 niietèrs van de baan Izegem- Mecnen, warno vier werklieden, staande op eene stelling, aan den zijgevel werk zaam. Al met eens gleed de stelling uit en de vier werklieden werden van eene hoogte van vijf meiers ten gronde geslin gerd, bedolven onder de zware balken, steenen en ander alaam. Aanstonds kwamen eenige voorbij gangers en ander werklieden toegesneld en in weinige oogénblikken waren zij uit hunne neteligen toestand verlost.Al- fons Deblauwe had een "been gebroken en was gekneusd' over gansch het li chaam Joseph Van wateren kloeg van inwendige pijnen en was ook gekneusd over gansch het lichaam. Hunne twee andere werkmakers waren ook erg ge kwetst, Allen werden aanstonds door een geneesheer de noódige «zorgen toege diend. De policie kwam ter plaats een on derzoek doen ten: hinde de verantwoor delijkheid vast te stellen. Een smartelijk automobielongeluk dat den dood van het slachtoffer voor gevolg had, bracht Zondag morgond de gemeente Waarschoot in ontroering. Rond 8 1/2 ure kwam de heer Henri S.., wonende te Brussel, met zijnen auto op dun steenweg Gent-Brugge gereden. To Waarsdhoot, op de Dorpplaats, waar do baan eenen scherpen bocht maakt, bemerkte hij op den rechterkant van den steenweg, rechtover de kerk eene vlag en muziekmaatschappij staan. De heer S..., dit ziende, voerde zij nen auto zeer langzaam, zoodat een voet ganger met zijn gewonen stap gemakke- Ijik den anto zoude gevolgd hebben, ter wijl den geleider daarenboven immer trompte,zonder ophouden. Niettogenstaan de deze verwittigin g kwam er uit het-opeen gepakte volk een oud doof manneken de genaamde Jozef Willems, 75 jaar oud, dienstknecht bij den landbouwer Vènneiren, wonende te Zomergem wijk Bosch, Dè ouderling liep recht voor den au to en viel voor de wielen, zoodat het rechter voor- en achterwiel hem traag zaam over het lichaam liep. De autogeleider stopte onmiddellijk en sprong het slachtoffer ter hulp, mid den de ontroering zijner modereizigers en van honderden toeschouwers. Jozef Willems lag in bezwijming en werd op den koer gedragen van Edward Willems bakker en herbergier alwaar hij door dokter Van Hecke werd ver zorgd en door eenen priester hem de Heilige Sakramonten der Stervenden toegediend werden. De heer poliliekommisaris Bouchier en de veldwachter waren ook seffens ter plaats en uit het qnderzoek bloek dat het ongeluk was voorgevallen zooals wij liet hierboven breedvoerig beschreven. Vervolgens werd het slachtoffer naar het klooster in de Schoolstraat, overge- zaak gaf aanleiding om alle hulpmiddelen van zijn redenaarstalent aan te weiden, om op hel gevoel te doen war' 0 om aandoe, ningen op te wekken, ja, de aanhoorders lot iranen toe te roeren en alzoo medelijden voor den ongelukkige le doen omstaan en de gezworenen zachter te stemmen. Eindelijk was de. noodlottige dag geko men voor den jongen advokaat was het een glorierijke dag. Nu eens deed hij zijn hoor ders huiveren, dan hield hij een uur lange pleidooi, waardoer zijn wegslepende taal de hoogste spanning onder allo tegenwoordigen bracht. Niettemin werd Francois Troohets lot le venslangen dwangarbeid veroordeeld. Zijn vonnis hoorende uitspreken, vouwde hij de handen krampachtig samen en sloeg de oogen ten hemel. In die houding vernam hij de woorden van den voorzitter Ge hebt drie dagen, om u in cassatie te voorzien. Hij liet zijn blik over de rechters gaan en een pijnlijke glimlach speelde om zijn lippen. Och, dat zou nutteloos zijn, mompelde bij met gelatenheid. De twee maréchaussees die achter hem gezeten hadden, stonden op terwijl de een de kleine deur opende, waardoor de be- schuldigden de zaal werden binnen en uitge leid, legde de andere zacht zijn hand op den bracht' ahvmrf Jo g^nóeslièer ee'Ae. sohe-f delbreuk va£t$l#Rle, alsook erge kneu zingen over gansch hot lichaam. Nog voor drn middag rond 11 1/2 11. is liet slachtoffer Willems aan de gevol gen zijner wouden bezweken. TWEE KINDEREN ZWAAR GEWOND Zondag, omstreeks 10 uur, wilden de twee kinderen der echtgenooten De- maeg'ht, wonende Fonteiustraat te Leu ven, namelijk een 10-jarig meisje en een G-jarig jongetje, op het foorplein van St. Jakobs-kermis, in een schommel plaats nemen, toen zij plotseling door een schuitje te gronde werden geslin gerd. Het meisje liep een gevaarlijke hoofd wond op liet knaapje weed aan mond en arm gekwetst. De toestand van het dochtertje is uiterst zorgwekkend. Een geneesheer verpleegde de twee kinderen ter plaatse. De politie stelde een onderzoek in om de verantwoordelijkheid vast te stellen. 50 PERSONEN AANGEHOUDEN Keulen, 6 Aug. De spoorwegdi- rektie te Keulen is een aantal spoorweg diefstallen op hét spoor gekomen. Tot dusver zijn vijftig personen gear resteerd, doch naar verluidt, zijn er meer dan lionderdtwintig personen bij deze aangelegenheid betrokken. In den loop der laatste jaren hebben eenige dievenbenden des nachts op het trajekt Keulen-Neuss rijdende goederen treinen stelselmatig bestolen, waardoor aan de spoorwegmaatschappij een scha de van verscheidene millioenen mark is berokkend. Zondag avond, om 8 ure, werd de po litie van Mechelen per telefoon verwit tigd dat in de gemeente Eppeghem een 'schrikkelijk ongeval had plaats gehad Veroorzaakt door een automobiel dragen de het nummer 41007, die zich in de richting naar Mechelen in vollen spoed had verwijderd. De adjunkt-commissaris van policie, de heer Verhelstsprong dadelijk op zijn fiets om den aangeduiden auto tegen te rijden en ontmoette hem juist op de IJzeren Leen. Op den auto, zonder carosserie, be vonden zich twee manspersonen en twee dames naar het policiebureel gebracht werd aldaar hunne identiteit vasgesteld. De autogeleider, de genaamde Van den Broeck Frans, scheepstimmerman, oud 39. jagr, wonende Bredastraat, 56, te Antwerpen, verklaarde niets te weten van het ongeval dat te Eppeghem zou gebeurd zijn. Op aanraden van den heer policie-commissaris is de auto terug naar Eppeghem gereden. Het ongeval heeft zich te Eppeghem voorgedaan op den steenweg, rechtover de Melkerij Eylenbosch. Een motoey- clette, komende van Brussel, bestuurd door den heer X..., van Rumpst, me canicien in eene steenbakkerij, en waar op achter den geleider zich bevond de genaamde De Wit Joseph Frans, ge huwd, geboren te Rumpst, den 16 Sep tember 1887, steenbakkersopzichter, wo nende in gjiioemde gemeente, Nieuw- straat, 40, is langs achter gevat gewor den door den snelrijdenden auto num. 41007 insgelijks uit de richting komen de van Brussel. De twee rijders warden met geweld ten gronde geslagen De ■Wit had eene schrikkelijke wonde be komen aan het hoofd en kneuzingen aan armen en beenen hij werd in doodelijken toestand opgenomen. Zijn schouder van den veroordeelde. Trochets wilde nog eens, misschien voor 't laatst, het genoegen smaken, het gelaat van eerlijke en rechtschapen lieden te zien. Langzaam liet hij zijn blik weiden over de rechters, de gezworenen en het publiek bij zag verse eiden dames, die baar tranen droogden. Maar wat hem hevig deed ontroeren, was dat Pandolle doodsbleek en met tranen in de oogen in een hoek der zaal tegen den muur zag staau. Hij groette hem met een bijna onmerk bare bewoging niet het hoofd, en Pandolle, ziende dat hij door hem was opgemerkt, strekte beide handen naar he.n uit. Francois Troebels verwijderde zicb tus- schen de twee maréchaussées. Een kwartier later sloot de cipier der ge- vangenis de zware deur zijner cel achter hem toe. Hoor, welk klagend gezucht, welk hart brekend snikken stijgt daar op uit' den don keren hoek van het vunzig verblijf, waar boeven en booswichten hunne eerste kennis maken met de strafmiddelen. Geen lichtstraal dringt lot dit akelige hol doer, ook al zou de zon in volle pracht aau den hemel staan veel minder dus thans, nu zij is ondergegaan en met haar ook de be woners der stad zicb ter ruste gelegd heb- gewei, had'iusgelijks verschi 11 ige verwon dingen dcqh min gevaarlijke opgeloo- pcn. De gendarmerie van Vilvoorde werd j dadelijk verwittigd en opende het onder- zoek. Een auto uit Vilvoorden bracht de twee gekwetsten om 10 ure s avonds naar het O. L. Vrouw gasthuis te Me chelen waar de heer Dr. Aug. Peelers hun de rioodige zorgen toediende. De mecanicien X. is 11a verzorging nog den- j zelfden avond mot den auto naar zijne woning te Rumpst vervoerd. Dc ongelukkige De Wit Joseph is Maandag nacht om 1 uur aan zijne ver wondingen overleden. Het slachtoffer laat eene weduwe na met drie kleine kinderen, waarvan hot jongste slechts drie weken oud is. De anto van den Antwerpenaar Van den Broeck, alsmede de motocyclette zijn door de gendarmerie le Vilvoorde in beslag genomen. Een deel van den sneltrein Parijs- Font Romeu, te Perpignan ten 9 ure 15 verwacht is Zondag morgend tus- j schen de staties Leueate en Fitou (de- j partemenl der Aude) uit de riggels ge- j loopen. Acht personen werden licht ge kneusd. De snoltrein bestond uit de lokomo- tief, een slaapwagon, een gemengd le en 2e klasrijtuig en twee foergons. Hij was Leueate voorbij wanneer ten gevolge van 't breken eencr as, de laat ste foergon ontriggelde. Het konvooi reed verder, toen een haakketting brak en de gemengde wagon en de tweede forgon omklonken. Nog iets verder kan telde de slaapwagon om. Alleen de lo- 1 komotief bleef op het spoor. VVV DOOD VAN DRIE ALPENBEKLIM- MERS Vrijdag waren vier jongelingen, van 17 tot 20 jaar oud, van uit de Fransche gemeente La Grave vertrokken om zon der gids de beklimming te ondernemen van de Meije, een Alpentop ter hoogte van 3,980 meters. Zij bleven vernachten in het toe vluchtshuis van den Promonloire en toen zij 's morgends op weg togen wer den zij door een sneeuwstorm overvallen bij den overtocht van den gletscher van Tabuchet. Vier militairen, die later langs daar kwamen, vonden er de vier bergbeklim mers in de sneeuw liggen drie hunner waren reeds dood en de vierde verkeert in ellendigen toestand. De verongeluk ten waren leden eener maatschappij van bergbeklimmers, wier zetel gewéstigd is te Grenoble, 6 DOODEN. MEER DAN 100 ZIEKEN Te New-York zijn zes personen gestor ven en meerdan honderd ziek geworden tengevolge van de aanwezigheid vari groote hoeveelheden arsneik in het eten dat werd verstrekt in een volksspijshuis in de Ncw-Yorksche zakenwijk. Nadat de kok aangehouden was onder beschuldiging van moord, «laar men ge loofde, dat hij een wrok koesterde tegen den eigenaar van het spijshuis, ontdekte groote hoeveelheden arsenik in het eten een glazeiiwasscherij die de keuken moest reinigen van ongedierte. De meeste slachtoffers zijn vrouwelij ke bureel bedienden. ben. Maar voor wie er ruste is, niet voor den rampzalige, die hier is opgesloten, en die den slaap niet vatten zal, voor het afge« pijnde brein, zijne a ttste krachten heeft verspild met hetjo ver wegen van zijn treurig lol, en voor de oogen, opgezet van het wee- nen, ten laatste van vermoeienis dicht vallen. Want ja, bij weent, de arme Trochets, die, lo midden zijner hoopvolste illosiën, aas zijn jong geboren kind werd ontrukt, om bier in den kerker 10 zuchten onder de ver denking van.... moord O, hat is vreeselijk voor den man. Is het wonder dat hij weent na de ver schillende gemoedsaandoeningen, waaraan hij in dc laatste aoht en veertig uren ten prooi goweest is Is bet wonder dat de tel kens geprikkelde zenuwen, eindelijk tot het punt der overspanning gekomen, zijn uitge barsten in een tranenvloed, dien Trochets te minder weerhoudt, daar op het oogenblik niemand zijn snikken verneemt Leonora, Leonora, gij meent dat ik schuldig ben, zoo steent hij, het hoofd op heffende, en in de duisternis het hoofd voor zich uitslarende, als aanschouwde hij daar het beeld der vrouw, voor wie hij beelolea had te arbeiden. Maar eensklaps buigt hij hel hoofd weer neer en boog het als het ware in dc beide handen, welker polsen nog pijn doen van de kluister», die ze hebben om* spannen. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2