10 Donderdag Oogst 1922 LOYOLA Eene gftaie figuur iet de ge- s©hi©desa!s DaitschtaRd's verplichtingen lm Spaaasdii graaf uit Engeland gezet De Bijeenkomst te Londen Bigtaafiek valies gestolen Bij den Paus Eene Mijnramp in Duitschland Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXVIII* JAARGANG NUMMER 169 Tel. 114 13 AGBLiAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50— Uitgever J. Van Notfel-De Gf.ndt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. II. Laurentius Zon op 4,38onder7,15 Laatste Kwartier den 15 Verleden week werd, in al de ,1e- suitenkloösters der wereld, de dag gevierd, waarop Ignatius van Loyo la door de kerk, drie eeuwen gele den, in de rangen der Heiligen werd opgenomen. Ook in Belgie werd die gebeurtenis herdacht en Z. Ein. de Kardinaal, heeft in de hoofdstad, door zijne hooge tegen woordigheid, aan deze plechtigheid de beteekenis willen geven, die zij verdient. En waarlijk, Loyola is "eene fi guur van beteekenis, niet alleen in de kerkelijke geschiedenis, maar ook in de wereldlijke. Ofschoon Spanjaard van afkomst, is zijn naam een wereldnaam, zijn werk een wereldwerk. Hij is misschien sedert den tijd der Apostelen de machtigste verschijning op het too- ncel der gedachten en der werken. Heeft hem een Paus daarom ook niet met reden novus Cliristi apostalus genoemd Evenals de apostelen verschenen op een oogenblik, dat het heiden dom zijne hoogste macht ontwikkel de en bestemd scheen om de tijden te trotseeren, zoo treedt ook, in de 3 6e eeuw, die Spaansche edelman, die oud-soldaat, op het tooneel op een oogeWblik, dat men het einde van het katholicisme nabij aehtte. Het was de tijd, dat een misdadi ge monnik in 1520 te Wittenberg de pauselijke bul openlijk ver brandde en zich gereed maakte om de geesten op te zweepen tegen Ro me. Het was de tijd, dat koning Hendrik VIII van Engeland, eerst bedeesd en dan openlijk zal afbre ken met den H. Stoel en aldus zijn rijk zal afscheuren uit de ka tholieke gemeenschap. Het was de tijd, dat de naar het heidendom om ziende Wedergeboorte, het scep tisch dilletantisme van Erasmus en het Rabeüaansch epicurisme zware mokerslagen toebrachten aan de grondvesten der Kerk. Het was het oogenblik, dat de heele kristelijke samenleving bedreigd scheen, zoo wel de burgerlijke als de kerke lijke, tengevoge van allerlei theo rieën, die zich als vergiftige gasstof- l'en ontwikkelden en verspreidden, nadat het gezag van de Kerk van Rome werd betwist. En het is precies op-dat oogen blik van algemeene vertwijfeling, dat de figuur opdoemt van dien Spaansehen officier, door de wa penen van den tegenstander over wonnen, gewond bij het beleg van Pampeluna, tijdens zijne langduri ge ziekte en herstelling aan het le zen geraakt en getroffen door het Leven van Christus Bat is de man, die na zeventien jaren lang, de hardste beproevin gen doorstaan te hebben, op zijne bédevaart naar het H. Land, na als bedelstudent gehoond, vervolgd en miskend te zijn geweest aan de .Universiteiten van Barcelona, Al fa la, en Calamanca, eindelijk te Parijs aanlandt, waar hij een beter onthaal vindt in de universitaire kringen en aldus in staat gesteld werd, zich te omringen v&n mede helpers uit hetzelfde midden. Dat is de soldaat want sol daat is hij gebleven die zich door niets laat ontmoedigen, zich door niemand Iaat ontwapenen. Noch mislukking, noch kwaadspre- krij, noch verdachtmaking, noch besehuldiging bij de Rota en bij de Inquisitie, noch slechte behande ling, noch doodsbedreiging hebben vat op dien Spaansehen edelman, wiens wapen nu niet meer is de degen van vroeger, maar zijne godsdienstige Oefeningen Zijn objectief is niet meer het innemen van steden én vestingen, maar het bestrijden van ongeloof en ketterij. En in deze laatste rol toont hij te zijn een man van beteekeniss Van beteekenis is Loyola geweest niet 'enkei door zijn eigen werk, maar ook door dat van zijne volge lingen of liever door dat van zijne Compagnie zooals hij ze in zij ne krijgsmanstaai noemde. Het uitgangspunt was Parijs. De kern van de latei- zoo machtige sociëteit Jezus wordt gevormd door zes medestudenten aan de ho'oge- school. Een dezer was Franciscus Xaverius, wiens eeuwfeest ook thans gevierd wordt. Rond hun lei der geschaard, legden zij in eene kapel van den Montmartre hunne beloften af op 15 Augustus 1531. Later vereenigden zij zich te Rome sn, onder de leiding van den Paus, zullen zij bestemd worden, om aan de opkomende Protestantsohe her vorming paal en perk te stellen en aan de kerkhervorming, de ware, een aandeel te nemen, dat niemand hun betwisten zal. De ontwikkelingskracht van de nieuwe orde grenst aan het ongeloo- felijke Nauwelijks gevestigd, zijn zij overal aan 't werk. Loyola blijft té Rome en schrijft voor de toekomst zijne merkwaardige Constituties Franciscus Xave rius trekt naar Indie en Japan en verricht er wonderen van bekeering en propaganda. ,Claudius le Jay en Bodabilla betwisten aan Luther leer en gezag in Duitschland, Lay- nez en Salmeran staan op de bres in 't Concilie van Trente, om krach tig de tucht te verdedigen, die in den loop der eeuwen verslapt was. Bij ons komt de eerste Jesuiten- zending aan te Leuven, in 1542, onder P. Lefèvre. Het zou ons te ver voeren de ont wikkeling te schetsen van de Jesui- tenorde, al ware het maar in de eer ste jaren van haar bestaan. Het ware genoeg er op te wijzen, dat, toen de groote Loyola, den 31 Ju li 1556 stierf, op 65-jarige ouder dom, hij met voldoening kon neer zien op dertien welingerichte pro vinciën op honderd huizen en op meer dan duizend paters, En sedert Welk eene heerlij ke uitstraling van werkzaamheid Het is, in Europa zelf, de geduri ge geloofsverdediging tegen de aan vallen van andersdenkenden het is, op het gebied der geloofsver- spreiding, een leger van meer dan 4000 missionarissen, die enkel op ééne eeuw tijds, van 1811 tot 1914, geloof en beschaving gingen bren gen bij de meest achterlijke bevol kingen van Indie, China, Amerika en Afrika het is onder de geloo- vigen zelf van de meest katholieke gewesten, de bevestiging en de ver heffing van de katholieke beginse len door missies, predicaties en re- traiten het is, boven dit alles staan de, de meesterlijke opvoeding der jeugd leeraren, die moeilijk te eve naren zijn, Moeten wij daarenboven herin neren, aan de talrijke theologen, letterkundigen, geschiedkundigen en mannen van wetenschap, die se dert drie eeuwen als zoovele parels vormen aan de Kroon van Loyola, Neen, het onderwerp is onuitput telijk. Onze bedoeling was enkel in onzen tijd, die zoo gauw vergeet, de aandacht te vestigen op een man, die ook door onze katholieke pers hij gelegenheid van zijn euwfeest, eervol mag herdacht worden. FRANKRIJK ZAK MISSCHIEN EEN ACTIE TEGEN MULHEIM EN ES SEN OP TOUW ZETTEN Uit Coblcntz is een bericht ontvangen, volgens hetwelk het Amerik'aansch blad Amaroc News meldt, dat do Fran- sche troepen in het bezette gebied zich gereed "houden ter gebeurlijke steunver- leening aan de Fransche overlieden bij de ten uitvoering van zekiere economi sche en financieele dwangmaatregelen tegen Duitschland. In dit verband deelon een aantal Ber- lijnsehe bladen met vette letters berich ten mede omtrent een binnenkort te verwachten politioneele actie dor Fran sche bezettingstroepen, welke allereerst gericht zou zijn tegen de steden Mulheim en Essen. De Belgische troepen zouden voorloopig niet aan de actie deelnemen, maar zich geroed houden om zoo noodig do Fransche troepen te versterken. De Tag weet zelfs te berichten, dat het Engelsch opperbevel is aange zocht, om Engelsche officieren bij de Fransche troepen in te doelen, opdat de Engelsche officieren er zich van op de hoogte hunnen stellen, dat de voorge nomen actie inderdaad slechts het ka rakter van een politioneelen maatregel heeft. De Engelsche opperbevelhebber zou echter het voorstel van de hand ge wezen hebben, daar hij geenerlei onder richtingen uit Engeland had ontvangen. Deze geruchten niét. bevestigd zijnde, worden onder alle voorbehoud medege deeld. DE FRANSCHE SANCTIES. 150 ONGEWENSCHTEN WORDEN TE STRAATSBURG UITGEWEZEN Het Journal verneemt uit Straats burg dat de eerste uitzettingslijsten van Diiitschers door de verschillende prefec ten opgemaakt, aan het algemeen com missariaat overhandigd werden. Men wacht nog enkel op een bevel van de Quai d' Orsay om de belanghebben den met den tegen hen genomen maat regel in kennis tc stellen en hen uit te noodigen het Fransch grondgebied te verlaten. De lijst van Straatsburg vermeldt 150 namen van ongêwenschton, zonder on derscheid van stand. Men meldt uit Londen aan de Chi cago Tribune dat de En'gelsche regee ring een bevel van uitzetting tegen den Spaansehen graaf Manuel dos Luzzanra- gos afgeleverd heeft. De graaf moet Engeland voor Woens dag verlaten. Deze maatregel geeft in do Londen- sche kringen tot talrijke commentaren aanleiding. Scotland Yard, voorgevende dat het hier een maatregel van politieken aard geldt, weigert hardnekkig de ware reden van deze uitzetting te doen kennen. De graaf dos Luzzanragos weigerde elk intervieuw toe te staan en stelde zich tevreden te antwoorden Ik voor mijn deel, ik ken de reden en dat is mij ge noeg NOG DE EERSTE VERGADERING M. TIIEUNIS OVER DE SCHADE VERGOEDING Sprekende over de kwcistio der scha de vergoeding, zegde de Belgische mi nister-president Iedereen moet 't aecoord zijn om vast te stellen eenerzijd? dat Duitschland normaal belangrijke schadevergoedings sommen kan betalen en anderzijds dat de Duitsche regoering nog nooit afdoen de maatregelen getroffen heeft om haar begrooting in evenwicht te brengen. Het is maar sedert eenigc weken dat de Duitsche regeering een einde schijnt ge steld te hebben aan volkomen onaanne melijke uitgaven en het was slechts on der drukking uitgeoefend door de com missie voor herstel dat do Duitsche re geering besloten heeft een gedwongen leening uit te schrijven, aangezien zij beweerde in de onmogelijkheid te ver koeren geconsolideerde leeningen te doen. Men had aanvankelijk gehoopt in de vergoedingen in natura een praeti- sche basis te vinden om de scliadevergoe- dnig te doen betalen. Nauwelijks zijn de overeenkomsten desaangaande onder teekend en reeds is men het niet. meer eens over de wijze waarop dezelve moe ten toegepast worden. Buiten den uiterst moeilijken eco- nomischen toestand, is er nog iets dat erger ie, dat meer pntmeedigeud is voor de menschen die redelijk willen zijn en dio redelijke eischcn in verhouding willen brengen met een redelijk pogen van de zijde hunner schuldenaars het is de slechte wil die deze laatsten aan don dag leggen in de uitvoering hun ner verplichtingen. De Duitsche regeering heeft nooit geweken dan voor de bedreigingen. He rinnert u wat er gebeurd is voor de steen kolen-leveringen. Toen er in Frankrijk, in Italië en in Belgie een scherpen stcen- kolennood heersclite, beweerden do Duit- schers dat het hun onmogelijk was meer dan eenige duizendtallen ton steenkolen te leveren. Wij die uit een gewetensvol onderzoek geleerd hebben waartoe Duitschland in staat is, bobben 2 milliocn ton per maand geeisc'lit, onder de bedrijging dwang maatregelen tegen Duitschland te ne men en de 2 millioen ton kwamen voor den dag en werden geleverd. Ik begrijp dus dat het noodig is wanneer men alle verzoeningsmiddelcn uitgeput heeft een zedelijke drukking op Duitschland uit te oefenen en ik ben zelfs geneigd te zegigen meer dan een zedelijke drukking, om de ons verschul digde schadeloosstelling te bekomen. Dit gesteld zijnde begrijpt men dat een neiuw moratorium noodlottig zou zijn voor Belgie, aangezien de stortingen die Duitschland dit jaar nog te doen heeft, ons krachtens het voorkeurrecht formeel voorbehouden zijn. Doch zooals ik roeds aanstipte, zien wij nog meer dan ons voorkeurrecht, 't is te zeggen, heel de toekomst der scha devergoeding. Zelfs dan wanneer wij het bedrag van ons voorkeurrecht zouden ontvangen hebben, zouden wij ons nog in een bedenkelijkcn toestand'bevinden, indien wij van het totaal der ons ver- echul di'gde schadevergoedin gsgoldon moesten afzien. Aangaande de voorstellen van den hoer Poincaré, ben ik het met vorige sprekers eens dezelve aan een coraiteit van deskundigen to onderwerpen. Ik zou willen dat de deskundigen ons in staat zouden stellen ons rekenschap te geven van de wezenlijke waarde dezer voorstel len, wat zij kunnen tot stand brengen, niet alleenlijk ten huidigen dage, maar ook in de toekomst en ik stel voor dat onzo deskundigen onmiddellijk met hun onderzoek een aanvang zouden nemen. BESPREKINGEN DER DESKUNDIGEN De exporten voor financieele belangen vergaderden te 10 ure, onder het voor zitterschap van Sir Robert Home. Men ging na welke uitslagen de waarborgen door M. Poincaré voorge steld konden opleveren. Onder de maatregelen door M. Poin caré voorgesteld, is er spraak van het toezicht op de Rijksbank en op de uit voervergunningen van vreemde mun ten. Verder zou men het toezicht uitoefe nen op de opbrengst van mijnen en bos- schen. Men zou de metaal producten schatten bij hun verlaten van het Roergebied. Een tolgordel zou heringericht worden en een deelname van 26 0/0 in zekere Duitsche nijverheden. Te kwaart over een uur eindigde de vergadering. De opbrengst dezer maatregelen zal gering wezen in verhouding van Duitsch- iand's verplichtingen. Toch zouden zij 3 tot 400 millioen mark goud kunnen beloopeu. Engeland vond de maatregelen niet doeltreffend on dacht dat zij de ontred- deringwan het Duitsch economisch le ven zouden voeren. Het Engelsch vorzet gold voor alles het kwoteeren der producten bij hun verlaten van het Roergebied. De Britten merken op dat de geal lieerden reeds, naar luid van vroeger ge troffen bepalingen, over bepaalde waar borgen beschikken, zooals bijvoorboeld over do 26 0/0 op don uitvoer, over de inbeslagname der tolrechten zij laten verder uitschijnen dat het waarborgen- comiteit in Mei 1921 ingesteld, hot recht heeft, zoo het noodig bevonden wordt, soortgelijke maatregelen te treffen. Dc Fransehen deden uitschijnen dat Duitschland die verplichtingen niet meer nakwam. Zoo een moratorium toegestaan werd voor de nog uit te voeren .betalingen, dan kunnen de aangenomen maatrege len niet meer toegepast worden. Hij wees verder op dat enkel techni sche geldelijke waaiborgen, geen mili taire, voorgesteld werden. Heel dc bespreking bood meer een po litiek dan een technisch karakter. Een iii euwo zitting zal dan ook belegd wor den. Parijs, 8 Aug. Gisteren avond om 10 uur, kort voor hot vertrek van den sneltrein naar Geneve, vermiste een di plomatiek koerier zijn valies, dat belang rijke documenten voor den Volkenbond inhield. Do kommissaris van politie der statie heeft onverwijld een onderzoek geopend. Men gelooft, dat de dief den inhoud van 't valies niet kende, eu dat hij meen de, heel iets anders dan diplomatieke stukken buit te maken. Eene gebeui-tenis, welke niet van be lang ontbloot is, is wel de ontvangst bij den Heiligen Vader van den eersten-mi nister van het keizerrijk An nam. Deze vi'eemde (hoog'waardigheidsbéloleedor, N'Guyen Him Bai genaamd, minister- voorzitter en minister van Binnenland- sche Zaken van het keizerrijk Annam, werd Maandag door Z. H. Paus Pius XI in plechtig gehoor ontvangen. Z. M. de keizer van Annam had reeds lang te kennen gegeven/ dat hij een be zoek wilde brengen aan den Paus, doch de omstandigheden beletten hem zulks. Toch hield hij er aan dat de Heilige Vader op de hoogte zou gesteld worden van de groote achting welke de keizer van het Indische rijk voor Hem koes tert, en daarom had hij zijn eersten- minister, die christen is, afgevaardigd om den Heiligen Vader die gevoelens kenbaar te maken. Z. Exc. N'Guyen Hun Bai was drager van een eigenhan- digen brief van zijnen vorst. De vertegenwoordiger van den keizer van Annam werd met het gebruikelijk ceremonieel naar de vertrekken vau Z. II. geleid. Hij werd met de meeste voor komenheid en minzaamheid ontvangen en het gehoor, dat een halve uur duur de, was zeer hartelijk cn gemoedelijk. Z. Exc. N'Guyen Hun Bai stelde den Heiligen Vader den Eerw. Pater Lcgou- lier voor, vertegenwoordiger der missies van Indochina bij de vreemde missies van Parijs, alsook zijn eigen peetzoon, leerling van het kollege der Propaganda. De Heilige Vader maakte van de ge legenheid gebruik om Zijn warmen dank uit te drukken aan den vertegen woordiger van den Indischen vorst, voor dc breede vrijheid welke door den kei zer van Annam in zijne Staten verleend wordt aan de katholieke missionarissen, om er hun arbeid te verrichten. 't Is waarlijk verheugend te zien hoe, tegenwoordig, al de gekroonde hoofden, zoo heidensche als protcstantsche en ka tholieke er op gesteld staan de nauw ste vriendschapsbetrekkingen te hebben met den Vader van de Christenheid, 't Is omdat allen meer en meer over tuigd worden van het feit dat de eenige, ware doeltreffende vredeswerking uit gaat van het Vatikaan, waar alles ei naar streeft om al de menschen van goeden wTil in eenzelfden liefdeband te vereenigen. ANDERE BEZOEKEN Vergezeld van Mgr. Pizzardo en van een geleide Zwitsersche wachten, begaf Z. Exc. N'Guyen Hun Bai zich vervol gens naar de vertrekken van Z. Em Kar dinaal Gasparri, Staatssekretaris. Daar duurde het onderhoud, dat insgelijks zeer hartelijk was, ook rond het half uur. HET GRAF VAN SINT-PIETER De Annamietsche minister daalde dan af naar de Basiliek van het Vati kaan, waar hij geruimen tijd biddend doorbracht aan het graf van den Heili gen Petrus. Algemeen werd opgemerkt de diepe godsvrucht van dien hooggo- plaatsten persoon, die van het heidendom tot het christendom berekend werd en waarlijk de Kerk tot eer strekt. ONDERSCHEIDINGEN Z. H. de Paus heeft aan Z. Exc. N'Guyen Hun Bai het groot-lint ver leend dor Orde van den Heiligen Syl vester. Namens den keizer van Annam over handigde de minister do goude ster van de Kin-Kanorde aan HII. EE. Kar dinaals Gasparri en Van Rossum, en aan HH. Fumasoni, Biondi, Pizzardo, Bur- gongini Duca en Arborio Mela. TALRTJKE SLACHTOFFERS Tengevolge van de laatste zware re gens drong water binnen in de schacht^ der steenkolenmijn Arthur bij Siarewi. De meeste van de in de schacht arbei dende mijnwerkei's konden uit de mijn komen. Tot dusver zijn acht lijken ge* vonden. Er worden nog zeventien mijrv werkers vermist, voor wie geenerlöi hooj op redding bestaat,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1