Edele Zelfopoffering Hevige bread ie Ukkei 09 gruwelijke misdaad ie Haren Oe Diefstal ie St. Pieiers- Woliiwe Brand in een hoiel te Blankenlerge Twse ongelukken met doede lden afio@{i te Antwerpen is gshshnzinalgs laak Oe ontploffing te USarokienne Dodelijk sageltÉ hij een antem@Sil@!koers De Hongerstakers De Keningisi te lemblaers In Ierland Erge botsing t® Bissegziiia MotoHHigeliifc te St. Hfkalaas De Brgfsselsehe gauwdieven Aan de Fransche Grens PONDERI) DUIZEND FR. SCHADE In den nacht van Maandag op Dins- 'iag, omstreeks 12 uur, ontstond brand in de uitgestrekte houtmaga«ijnen van jien h. D.., Alsem bergschen steenweg, le Ukkel-Katevoet. Onmiddellijk werd het noodsein ge geven en kwam de brandweer toegesneld Pp dit oogenblik stond ganseh het ge bouw met den voorraad hout reeds in lichtelaaie. Slechte na verschillende uren werken ton de brand worden gebluscht. Het hout-magazijn was bijna totaal vernield. De schade wordt geraamd op 100.000 /rank. De politie heeft een onderzoek inge steld om de oorzaken van de ramp vast stellen. DE AANHOUDING VAN DEN MOORDENAAR "Wij meldden gisteren reeds onder on ze laatste berichten, dat Bonil'aeius Baum, den moordenaar van Constance Van der Zeepen, aangehouden werd. Ziehier in welke omstandigheden de aanhouding geschiedde De- 1). Baekelandt, kommissaris van politie te Neder-over-Heembeek, de veld wachter Draps en de speu ragen ten Van- derkelen en Dekempeneer, van de bri gade dor Kolenmarkt te Brussel, be waakten, na de ontdekking van den moord, den omtrek van liet huis, be trokken door de ouders van Bonifacius Baum, den vermoedelijken dader. Wij zegden reeds, dat Baum in De cember a.s. zich bij zijn regiment moest vervoegen en vreesde zijn vriendin, het slachtoffer, tijdens zijn afwezigheid, te verliezen. Daar Maandagnarniddag Bonifacius Baum nog niet thuis was gekomen, was men do meening toegedaan, dat de jon geling zelfmoord had gepleegd. Maandagnamiddag echter, omstreeks 5 uur vernam de li. Baekelandt, dat Baum aan hot Gemeenteplein te Laken werd aangetroffen. 'Toen de kommis saris van politie ter plaatse kwam, was de vermoedelijke dader echter verdwe nen. Dinsdagachtend, omstreeks 5 uur, ont dekten de politiebeambten Baum in een veld, in de nabijheid van het ouderlijk dak. Bij het naderen der gerechtsdie naars, trok Baum plotseling een revol ver, doch de h. Baekelandt en zijn hel pers losten verscheidene schoten in de lucht en gelastten Handen op 1 Baum gaf zich dadelijk over uit vrees ftfh te worden neef^esehotenv tHij weitd in het kommissariaat der 9e afdeeliilg opgesloten. BAUM LEGT BEKENTENISSEN AF Dinsdagochtend, omstreeks 5 ur, ont- Bonifacius Baum naar het gerechtshof te Brussel gebracht, waar hij dadelijk door onderzoeksrechter Simon werd on dervraagd en bekentenissen aflegde. Hij verklaarde uit jalocrschheid te hebben gehandeld. In December a. s. zegde hij o. m., moet ik mij bij het leger ver voegen. Ik beminde hartstochtelijk Constance en ik vreesde haar te verliet zen. Ik betreur tón zeerste mijn mis daad Baum hield echter staande, dat hij het meisje niet heeft verkracht. HIJ WI1.DE ZELFMOORD PLEGEN Pc moordenaar verklaarde verder, dat hij, na hef plegen van zijn ijselijke mis daad, naar liet Noordstation was gegaan, waar hij een spoorwegkoartje naar Ant werpen nam. In de Scheldeetad koclit hij een revolver, want hij had besloten zelfmoord te plegen. Plotsoling dacht hij aan zijn ouders. Alvorens (c ster ven, wilde hij vader en moeder nog oens S8e Vervolg." En met geweld geeft zijne smart zich lacht in een dof gekerm, een gesmoord ge brul, dat alleen doGr het zenuwachtig snik ken onderbroken wordt. Hij wringt de han den bij do gedachte wal zijne vrouw gevoe len sa! op het vernemen der tijding dat haar man, van wien tij onderstand verwachtte, gevangen zit hoe de arme vrouw reeds zoolang göfol'e'd door imarlen en zorgen van allerlei aard, het wangedrag van haar •echtgenoot, bezwijken 7«1 onder dezen ver plet Ure .den slag, Hij bedenkt hoe er niemand zal zijn om baar tc troosten want hij weet dat de we reld slechts afschuw zal hebben vcor de vrouw, eenmaal de echtgenoot van eenen moordenaar. Neen, er zal niemand komen om baar te troosten, en zoo iemand haar in hare ellende bezoekt, dan zal het zijn om door de vordenking uit zijne woorden en blikken Bprekcndo, het hart der weduwe nog dieper te grieven en den laalston steek toe te krengen. Maar ja, ééne toch zal de bedroefde we duwe niet verbeten de bravo Pandolle, die de armo vrouw in hare grootste verlatenheid piet zai verlaten, hij zal vod z»knr ook dit- paai de iroostelooze zijn troost niet ontbou- zicn en keerde naar Brussel tertfg. Aap bet Noords foti on. stapte lïrj in' een naar Laken rijdenden tramwagen. Hij zeolit een schuilplaats in bet Koninklijk park begaf zich 's nachts naar bet ouderlijk huis. Ilij werd echter in een veld ont dekt en aangehouden. Baum werd, na afloop der ondervra ging, in de gevangenis opgesloten. TWEE NIEUWE AANHOUDINGEN In den nacht van 21 op 22 Juli, werd een kerel door oen nachtwaker verrast op het oogenblik, dat hij uit den kelder klom van de viftla van den h. Dutol, Tervuurschelaan. De man werd aange houden. Twee medoplichtigen ontsnap ten. Verschillende pakken, gevuld met zil verwerk, kunstvoorwerpen, tot een waar de van ongeveer honderdduizend frank moesten door de boeven worden achter gelaten. Een week te voren was in dezelfde vil la reeds een diefstal gepleegd, en waren voor 30.000 frank kostbaarheden ont vreemd. De buit was vervoerd geworden door een huurauto. De politie is erin gelukt op de Kool- markt de twee spitsbroeders van C... aan te houden. Het zijn de gebroeders B.., de ecne wonende Gallaitstraat, de ande re Wagenstraat, Schaarbeek. Allebei worden ze opgesloten ter be schikking van het parket. Men spoort den autobestuurder op van de huurauto, die den buit vervoerd. Maandag, rond 6 ure 's avonds is er brand ontstaan in het Hotel du Beau Site bewoond door M. Leenders. Het vuur is begonnen op een der zolderka mers, naar het schijnt door den slech ten toestand der schouw. In korten tijd waren de pompiers met hun bluschmaierieol ter plaats om het vuur te bestrijden. Na een half uur wer ken was het vuur, dat reeds een hoek van het dak vernidd had uitgedoofd. De gemeenteoverheden en den heer policie commissaris waren ter plaats. Ook duizenden vreemdelingen stonden naar den brand te zien en spraken met lof over de pompiers, die met zooveel spoed en vaardigheid hunne taak vol brachten. AAA Een der slachtoffers gekwetst dpor den stier die Vrijdag op den loop ge gaan was, is in het tuy venberggaethuis gestorven, 't Is M. J.-B. Jansscns, 78 jaar, wonende in de Bordeauxstraat. De ongelukkige ouderling was eerst omge worpen geworden, waarna de woedende stier hem met de hoorns gestooten had zoodat hij, benevens eene breuk van het sleutelbeen, ook erge wonden bekwam aan het hoofd en inwendige kneuzin gen. De buil drager Frans Nauwelaerts, wonende te St. Antoirius-Breeht, die ver leden Vrijdag, terwijl hij een zak haver droeg van een loopbank in de Kempi- sehedok was gevallen en slechts op het laatste oogenblik van onder oenen lich ter werd uitgehaald, is Maandag in het Stuyvenberggasthuis overleden. Het was 'enkel na eéne lange toegepaste kunst matige ademhaling dat men hem terug tot hot leven bracht. De verstikking moet echter zoo verre hare doodende uitwerking hebben volbracht, dat het slachtoffer het niet is te boven gekomen. den. Hij ten ininele zal Trochets niot ver denken. Hij viel op zijn kniën, verhief zijn ziel in een vurig gebed tot God en bracht don gan- sclien nacht biddende door. Nog lag hij geknield, toen het geluid van in den gang weergalmende sohreden zijn aandacht trok. Bijna te gelijk hooide hij den sleutel in het slot van de deur zijner cel om draaien. Haastig sprong hij op. Do deur werd geopend, en hij slaakte een kreet van verrassing en vreugde, toen hij Pandolle de cel zag binnenkomen. Deze snelde naar hem toe en drukte hom hartelijk beide handen. De deur werd weder gesloten, de cipier had zich verwijdord. Ge komt mij hier bezoeken, zei Tro ebels ten prooi aan eenc herige ontroering. O, dat doet me onuitsprekelijk veel genoe gen. En toch waart ge daar... ge hebt het gehoord... Ik ben thans een galeislaai. Omdat ge hel hebt gewild, antwoordde Pandolle. Hoe, wal wilt ge zeggen Waarde vriend, denkt je dat ik je schuldig acht Weet ik dan niet dal je de misdaad niet begaan hebt Spreek wachter, spreek zachter... als men u hoorde EEN BELANGRIJKE GETUIGENIS Zooals wii reeds mededeelden, wordt vrouw Hu in plet, uit Herstal beschuldigd van moord op haar 8-jarig dochtertje Catharina, wier- lijkje uit de Maastricht- sche vaart werd opgehaald. De beklaagde had verklaard dat zij Vrijdagavond, in gezelschap van baar kind, een wandeling had gedaan. Bij het huiswaarts koeren, liep de kleine echter wég. De vrouw voegde er aan toe, dat zij denzelfden avond een man ontmoette veitgezeid van teen .zwarten uond. Bij den aanvang van het onderzoek, was men de meening toegedaan, dat bo venbedoelde man niet bestond. De plaat selijke politie heeft echter den wande laar met den hond ontdekt. De man werd ondervraagd, doch legde voor de vrouw bezwarende verklaringen af. Hij hield nameïijk staande, dat de vrouw nog steeds in gezelschap was van haar dochtertje, toen hij haar in een veld ontmoette. Vrouw Ilumblet had aan den onderzoeksrechter hét tegendeel ver teld. Meer dan ooit ie het gerecht de mee- ning toegedaan, dat de aangehoudene schuldig is. Het onderzoek wordt ijverig voort gezet. DE STOFFELIJKE SCHADE Buiten de verbrijzelde ruiten en brand jes, veroorzaakte de ontploffing nog an dere schade. Deuren werden namelijk ingebeukt, lijsten van de muren afge rukt, daken en gevels beschadigd, meu belstukken verbrijzeld. Een honderdtal huizen dragen sporen van de vreeselijke ontploffing. De stoffelijke schade is aan zienlijk. Do li. Dandois, burgemeester stapte ter plaatse af. DE SLACHTOFFERS De echtgenooteiv Baudoux bevonden zich te bed, toen zij door een stuk gloei end motaal van 20 kilogram werden ge troffen. Hun toestand, alhoewel ernstig, is geenszins onrustbarend. Zooals wij reeds mededeelden, werden de echtgenooten Prevost minder ernstig getroffen. De vier gekwetsten werden in hun woning verpleegd. EEN GELIJKAARDIGE ONTPLOF FING Twee jaar geleden had in de fabrieken La. Providence een gelijkaardige ontploffing plaats,; die echter geen per soonlijke ongevallen, veroorzaakte. De schade was toen insgelijks zeer belang rijk. -.1. De bevolking der aiheiderswijk had toen bij het bestuur stappen gedaan, om hot metaalsïakhehdepot met een höogen muur te doen óniringén. AW Maandag gebeurde, op de renbaan van den autodroom van Brooklands, een ongeluk dat het leven kostte aan M. David Gibson, een jgekendo bouwmees- ter. M. Gibson voerde zelf zijn koersauto, deelnemend aan de koers van acht mij len en half. Zij neef, John Gibson, ver gezelde hem. De aüto vloog met eene snelheid van 110 kilometers per uur, toen het rijtuig, mét een anderen auto te willen mijden, tegen de afsluiting der renbaan botste. De afsluiting werd letterlijk uitge rukt en ver weggeslingerd. De auto kantelde het onderste boven cn werd in honderd stukken verbrijzeld. M. David Brave man, wat anderen ook van je mo gen zeggen en denken, ik bewonder je om je erhevenneid van ziel, ik zou voor je op de knieën kunnen vallen. Ge hebt du» begrepen waarom ik op sommige vragen niet wilde antwoorden. Edel metsel). Ik heb je bewonderens waardige zelfopoffering begrepen. En weet mijnheer Dupout —•Ja Ach, dat spijt me/zei Trochel» diep be droefd. Ik heb hem de waarheid moeten zeg gen. Waarom Opdat hij zou weten wat hij aan u ver schuldigd is. Dat was niet noodig. Toen hij vernam dat ge weigerdet te antwoorden op de vragen, die het geheim helroden van den nacht van den 24 Juni, t wolk gij alleen hebt ontdekt, heeft hij zich als de moordenaar willen bekend ma ken, maar ik l.eb me er tegen verzet. Daar hebt ge goed aan gedaan, mijn- heer Pandolle - Welnu, zei Trochets, ik heb me laten beschuldigen, ik heb me laten veroordeelen ik heb het gewild, 't Zöu m» gemakkelijk zijn gevallen le bewijzen dat ik onschuldig ben, 'k behoefde slechts de waarheid te zeg- Gibson bleef pp clou sla dood zijucoef werd erg gekwcjLsL Het ongeluk gebcurdè oh dér de öógen van duizendtalen van beangstig© toe schouwers. Al de ander koersen werden onmiddellijk verdaagd. Omdat twee hunner kameraden Goudom, bijgenaamd Méric, voor be spieding veroordeeld, en Jeanne Morand, te Bordeaux opgesloten, voor verstand houding met den vijand, niet tot het regiem der politieke gevangenen toege laten zijn, hebben vier gevangenen der Santé, te Pafijs, Fister, Nadaud, Loréal en Villiers, voor politieke feiten veroor deeld en een bijzonder regiem genietend, de hongerstaking begonnen. Dinsdag was het de negende dag dat zij geen voedsel meer genomen hadden. De toestand der vier vrijwillige honger lijders boezemt hunne vrienden, die hen bezocht hebben, onrust in. Doch de ge vangenen verklaren dat zij nog kracht genoeg li ebben om te weerstaan aan de maatregelen die het bestuur van het ge vang zou gebruiken om hen niet geweld tc voeden. Méric, in het gevang van Fresnee op gesloten, vast reeds elf dagen. Hare Majesteit de Koningin heeft zich Maandag namiddag naar Gembloers begeven om de vierde vertooning bij te wonen van de opera Wiebertus, welker uitvoering voorkomt op 't foestprogram Ier gelegenheid van de duizendste ver jaring der stichting van de abdij. De Vorstin was vergezeld door baro nes de Jehay, eeredame en graaf de Lan- noy, grootmeester van liet huis der Ko ningin en kwam rond 3 ure in 't steedje aan. Zij werd ontvangen door baron de Gaiffier d'IIestroy, goeverneur der pro vincie Namen en eerevoorzitter van het feestkomiteit M. Detienne, burgemees ter; Gerard, voorzitter van het komiteit; Z. E. H. Sorée, pastoor-deken, enz. De stad was in feesttooi en de maat schappijen stonden in gelid om de Vors tin toe te juichen. Baron de Gaiffier deed de verwelkoming, waarna een meisje de Koningin bloemen aanbood. vA^ NEW-CASTLE WEST GEVALLEN Dublijn, 8 Aug. Een officieele me- dcdeeling uit Dublijn meldt dat New castle West gisteren avond in de handen viel der troepen van den Vrijstaat. Deze troepen namen vevri krijgsgevan genen en maakten aanzienlijke hoeveel heden geweren en munitie buit. De onregelmatige leden zware verlie zen. De troepen van den Vrijstaat geen. NAAR HET EINDE DER VIJANDE LIJKHEDEN Gemeld wordt, dat de Iersclie rebel len nieuwe vooretellen aan de Iersclie fe- gecring hebben gedaan om de vijande lijkheden te beeindigen. De Icreche rogeering verlangt in haar voorwaarden de uitlevering van alle oor logsmateriaal en het ontruimen van alle inbeslag genomen bezittingen. Generaal Michael Collins heeft ver klaard, dat do gevechten zullen eindigen, wanneer de rebellen hun wapenen hdl> ben uitgeleverd en de uitspattingen zul len hebben opgehouden. EEN KOMPLOT Uit Dublijn wordt vernomen dat de oproerlingen een stoutmoedig plan ont worpen hadden om de stad af te zonde ren, met al de bruggen, banen en spoor wegen te vernielen. Nationalistische troepen ontdekten ge lukkig het komplot, en konden het ver rijde! en. 'liet nationaal leger heeft, in deze zaak, blijken gegeven van buitengewo- gén. Niet willende lisgen, an vreezende me te verspreken, heb ik het verstandigst ge acht, op sommige vragen niet te antwoor den. Ik heb aan den jongeling den ee! ge daan... en ik wilde niet dat de Justitie den ware schuldige zou ontdekken neen, ik wilde het niet. Ik had waarlijk moed en geestkracht noodig, die heeren rechters zijn vreeselijk, ze zouden een doode doen spre ken. Maar, mijnheer Pandolle, niet alleen de gedachte aan 't geen ik aan mijnheer Dupont schuldig ben, bewoog mij om te zwijgen, mijn hart had een wond gekregen, die altijd zal bloeden Leonora heeft aan mij getwij. feld, zij geloofde aan mijn schuld. Ja, indien toen de maréohaussées kwamen om mij te arresteeren Leonora hun had toegeroepen mijn man is onschuldig ik weet dat mijn man geen moordenaar is ik geloof dat dan de moed mij zou ontbroken hebben. Ofschoon mijnheer Dupont me eens hel leven heeft gered in weerwil van alles wat hij later voor mij heeft gedaan, zon ik me niet hebben laten veroordeelen ik zou niet kunnen vol houden om te zwijgen. Ach, vervolgde hij met bitterheid, toen Leonora, die mc kent, me kon verdenken, was 't my onverschillig wat anderen van mij zou zeggen. Men noemt me een misdadiger, een moordenaar, een dief..,, een galeislaaf 1 ne tegenwoordigheid van geest en vat? behendigheid. Niet alleen werd het aan de muiters belet een' enkelen trein, eene enkele brug of cone enkele baan tc ver- nielen, de nationalisten hebben daarbij nog het grootste deel van do onregelma tige troepen, olie het plan van afzon dering moesten uitvoeren, gevangen ge nomen. 150 muiters, veel wapens, en eenc grooie hoeveelheid munitie, alsook zes- autos, door de opstandelingen gestolen, 'bleven in handen van dè regeeringstroe- pen. Maandag namiddag kwam de gen aam- de Verhaegen, van Heule-Watermolen, j per motocycle gereden langs de baan i Meenen-Kortrijk. In tegenovergestelde richting kwam j de wielrijder Jutes Van Steenkiste, van de wijk 't Hoogc, te Gufllegesm, gereden. Met zich te willen mijden voor twee wa gens vlas, die langs de baan waren, kwa- j men de twee hooger genoemde personen 1 in botsing. Van Steenkiste werd van zijn rijwiel geslingerd en bewusteloos in eene nabu rige herberg gedragen, waar een genees heer vaststelde dat het slachtoffer erge kneuzingen had bekomen en een been was ontwricht. Na verzorging werd de wielrijder naai zijne woning overgebracht. Zondag, namiddag rond 5 1/2 ure kwam de genaamde Karei Fierens, mefc< j .-erdienaar, Plezantst raat, met drie vrien den door de Langhalsbeekstraat gegaan. 'Er kwam een motorrijder uit de rich- ting van Gent gereden. Hij geraakte Fierens in de zijde, smeet hem met ge weld ten gronde en viel, op zijn beurjj daarboven op. Fierens had erge wonden aan het hoofd en den linkerarm; daarbij kloeg hij van hevige inwendige pijn in de zij- •de. Hij werd op bevel van Dr. De Cock, naar de kliniek vervoerd, waar Dr. Fon- teyn hem verzorgde. De motorrijder was insgelijks aan heft hoofd gekwetst, en werd ten politiebu- reele door Dr. De Cock verzorgd. Zijn machien was zoo erg toegeta keld dat het niet meer kon gebruikt worden. Een behendige gauwdief eigende zich Maandag avond op een tram de brieventesch toe van een onderzoeks- .reehter, gehecht aan het parket eener provinciestad. De brieventesch bevatte ecne som van 1300 fr. en-de eenzeivig- hcidsbewijzen van den magistraat. Dat za3 den dief misschien wel plezier ge daan hebben. De bestolen onderzoeks rechter heeft eene klacht gedaan bij de polled e, dié'dén schelm ieVerig opspoort. Mad F.., wonend Vleugelstraat, te Schaerbeek, werd Maandag in een winkel van de Anspachlaan door een be- liendigen gauwdief van hare brieven tesch ontlast. Er stak ecne som in van 285 fr. Mad. R.., woonachtig Victor Hu- gostraat, bevond zich Maandag in een winkel der Anspachlaan, toen zij vast stelde dat hare brieventesch verdwenen was. Deze bevatte eenc som van meer dan 200 fr. Parijs, 8 Aug. Aan de Matin wordt uit Rijsel geméld Een gepantserde au to die 1000 kg. tabak vervoerde, werd door de tolbeambten van Bailleul, bij de Drie Linden buit gemaakt. De smokkelaars kozen het hazenpad, toen zij de doeaniers 'bemerkten. De wagen ■bevatte voor 60.000 fr. aan tabak. Ja, ik ben een galeislaaf, maar geen dief, een moordenaar. En toch gelooft Leonora het. Zij kan lezen en schrijven, maar... zij heeft mij geen letter geschreven ze heeft me reeds vergeten. O noen, Trochets Ge zijt geen oogen blik uit hare gedaohten zij weent dag en nacht. Het gelaat van den gerangene verhelderde, in zijn blik lag een uitdrukking van onein dige teederkeid. Hebt ge haar gezien Vroeg hij met bevende stem. Hoe gaat het met haar Zij is ontroostbaar. Arme Leonora Ir.dien zij alleen was, zou zij zieh kunnen redden... hos zal zij het dan later maken Verontrust je daarover niet, antwoord de Pandolle 't zal je vrouw en kind aan niets ontbreken, dat beloof k je. De gevangene vatte de handen van Pan» dolle en drukte ze hartelijk io de zijne. O, riep hij, ge kunt niet beaeflen hoe veel goed uw woorden mij doen, nu ik u gesproken heb, is het mij alsof ik niet meer te beklagen ben. Ach, mijnheer Pandolle, 't is hard. Wan neer het kind besef zal krijgen, zal men het zeggen (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2