11 mm Vrijda; Ooafst 1922 im LftMO EEÜiESiiEM EEN DEEL VAN HET LEERPROGRAMMA' DER SCHOOL mm* Merkwaardige ImSde aai den Paus De Bijeenkomst te Londen De Gessfssfss metaalbewerkers opnieow ia staking Aardbevingen in Griekenland De H. Sasramenisprocessie van Gent Herstel der monarchie in Beieren Het vergaan van de ItaSier Iets voor Duivanliefhebbers XXVIII' JAARGANG NUMMER 161 Kortstraat, 'O an 21, Aalst. Tel. 114 33 -ACS-FS'g' - K~> 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50— Uitgever J. VanNuffbl-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de-la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Suzana Zon op 4,39onder7,l3 Laatste Kwartier den 15 Er wordt thans veel gespróken over opvoeding, haar doeleinde, ha re betrachtingen, hare waarde wij hooren hier de loftrompet op steken, ginder critiseeren, niet al tijd met de gepaste bezadigdheid. Zij die met de leiding van het on derwijs zijn belast worden niet be oordeeld naar hun werk, enkel naar het politiek standpunt dat zij in nemen, Wij trachten in die zaak zoo ge matigd mogelijk te zijn en doen ons best om onpartijdig te oordee- len, wat niet moeilijker is dan stel selmatig af te breken. Er is echter één vooruitgang meer en meer dringt bij het pu bliek in 't algemeen het besef in dat, zoo niet de grootste zorg wordt be steed aan den smeltkroes, waarin bet karakter der burgers van de toekomst wordt gevormd, het be staan zelf van den Staat, en niet het minste zijn Welvaart gevaar loopen. Dit brengt, als logisch gevolg twee zaken mee ten eerste dat de opvoeding degelijk dient betaald voor het groote werk dat hij te ver richten heeft, en ten tweede, dat de opvoeder iemand moet wezen die doordrongen is van 't belang zijner taak en voldoende beslagen om ze te vervullen, Er is een tijd geweest dat er aan het werk van den schoolmeester slechts een ondergeschikt belang werd gehecht door de openbare denkwijze en ook wel door de open bare macht de school was, voor velen, eene instelling om de kinde ren van de straat te houden en de schoolmeester een soort monitor om op die bengels te letten van 9 uren tot half 12 en van 2 tot 4, Doch de breedere opvatting van eene ruime opvoeding, die streeft naar verbetering van het individu, die hem helpt den op hem rusten den plicht te beseffen, die bijdraagt om hem verder te doen zien dan de straat waarin hij woont of den to ren welken zijn gezichteinder be grenst, dit alles zijn modern^ ge dachten, waarvan de beteekenis langzaam maar zeker in de geesten dringt. Zoo wordt niet het kind onder wezen, maar de natie wordt opge voed en voorgelicht; en dat moet wel het doel van onderwijs zijn, of al de millioenen die er aan be steed worden zijn nutteloos ver spild. En waarom zouden we dan niet inzien dat wij niet alleen burgers hebben te vormen, maar vooral Belgische burgers-, aan dewelke men leert eerbied te gevoelen voor het land waarin ze leven en de ge meenschap waartoe ze behooren Het is er, in onzen geest, vol strekt nite om te doen, een ras van chauvinisten te kweeken maar tus- schen chauvinisme en de misdadige propaganda tot uitroeiing van alle gehechtheid aan 's lands instellin gen, ligt de gouden middeweg dei- gezonde vaderlandsliefde, zonder dewelke geen. samenhoorigheid als natie denkbaar is. In vele Engelsche scholen wordt de Buitsche vlag van tijd tot tijd geheselien en begroet door de leer lingen als liet symbool der nationale zelfstandigheid. I.ang geleden werd in Amerika iets dergelijks verwezenlijkt. Als de lessen begonneh werd de vlag opgehaald en begroet door de kin deren als eene les van trouw en loyaliteit aan de natie tot dewelke zij behooren, Wat is 't gevolg Dat alle Ame rikanen voor Amerika zijn zij verspillen hunnen tijd niet met het deprecieeren van hun eigen land Integendeel, zij verkondigen de we reld door dat de burgers der Ver eenigde Staten het meest opvallend voortbrengsel onzer beschaving zijn. Men hoort in Amerika nooit zeg gen dat de mannen en vrouwen die tot de Amerikaansche gemeen schap behooren, een volk van twee den rang uitmaken, maar wel een volk dat de grootste vrijheid ge niet en dat waard is te leven in een land, dat zij verheerlijken als een paradijs, Daar kan overdrijving hij zijn, maar wij geven den voorkeur aart zulke overdrijving boven het stel selmatig afbreken van uw eigen land, het beraamde verspreiden der meening dat er in uw eigeïi land niets deugt en niets beteekent en het wijs maken dat het land, waarin ge leeft, een rotte plek is dat de vaderlandsche vlag een vod is, die men niet begroet, maar het recht heeft van uit te jouwen en dat er voor de jonge geslachten geen ander plicht is dan de uitvoering van het volkslied op gefluit te ont halen. Welnu, iets van de Amerikaan- schen geest zou, bij de opvoeding der natie, in het onderwijs dieper moeten doordringen. Er bestaan zoo vele wegen waar op wij den grooten naam van Bel- gie kunnen verheerlijken, zonder te vervallen in chauvinisclien bom bast of patriotardische woorden- rammelarij. Wij zeggen gelukkig is 't land, aan wiens kinderen men aanleert het te eerbiedigen en gelukkig is het jonge geslacht dat wordt opge voed in den eerbied van een gevoel, dat een der schoonste karaktertrek ken is van eene natie. Men moet er daarom geen Duit sehe scholen van maken, zooals die waren voor den oorlog en zooals men aanleert dat er maar één land in de wereld edel en groot en schoon is en maar één volk, door God uit verkoren om boven al die andere, tot hun geluk en zaligheid, te heerschen en te regeeren. De ware vaderlandsliefde bestaat in het aankweeken van den eerbied voor anderen, wat men niet kan als men niet begint met zijn eigen land te eerbiedigen de ware school van burgeropleidnig waardeert de deug den barer naburen als voorwaarde voor de waardeeriiig van eigen deugden. Maar het is de mentaliteit van den Duitschen schoolmeester op de ver keerde wijze navolgen, wanneer men beweert dat er niets goeds in 't eigen land bestaat en in bewonde ring staat voor alles wat er aan de andere zijde van de grens te vinden is. In Duitschland werd de studie van alle andere landen verwaar loosd om te doen gelooven dat er maar één groot land op de wereld was hier bestaan menschen die het eigen land negeeren om het gedacht ingang te doen vinden dat het niet de achting waard is het eene sys teem is zoo Duitsch als i ander. De Belgische naam wordt in de gansche wereld met eerbied uitge sproken onze kinderen moeten ook leeren eerbiedigen, wat den eerbied Op een dezer dagen te Londen gehou den bijeenkomst van vertegenwoordigers dei1 vrije kerken in Engeland heeft minister-president Lloyd George weer eens een warm pleidooi gehouden voor -iet werk van den vrede. Hij deed een beroep op alle kerken om het mogeüijke te doen, om don vrede te bevorderen 011 oorlog onmogelijk te maken dooi* het denkbeeld van algemeenc ontwapening te verspreiden en het werk van den Vol ken bond te steunen. Hij waarschuwde eohter tegen een blind vertrouwen in louter machien- werk. Alleen de godsdienst kan den menscli omhoog houden. De letter doodt, maar de geest maakt levend. Maar niet alleen van de vrije werken verwachtte spreker steun. Hij deed een beroep op de hulp van alle kerken en j *ees daarbii °P het voorbeeld van den raus met de volgende merkwaar dige woorden Ik ben blij, dat aan het hoofd van de grootste Kerk der christenheid op het oogenblik een man staak die een diep geloof heeft in den vrede.' Hij heeft grooten invloed op de godsdienstige op vattingen van miljoenen in vele landen, welke opvattingen noodig zijn voor de zaak des vredes en ik verheug mij over dit feit. De Engelsche pers die op deze woor den bijzonder de aandacht vestigt, noemt liet een feit van groote beteekenis, dat een zoo kostbare erkentenis komt uit oen mond van den eersten minister van Groot-Bnttanje, en dat nog wel voor zulk een bijzondere schare van toehoor ders. DE DUITSCHERS 'ZITTEN ER SLECHT VOOR ZEGGEN ZE Ziehier in t hort. de nota die de Duitsche regeering liet geworden aan de geallieerde regeeringen voor de ope- ning der conferentie van Londen Do toestand in Duitschland is aller slechtst. De uitvoer viel op 30 0/0 van wat hij voor den oorlog .was. De Duitsche waren overrompelen "Me wereldmarkt niet. Hot rijk heeft meer muntgeld noo dig dan het ontvangt, zelfs zonder re kenschap te houden van de geldelijke noodzakelij heden voor de herstel betalin gen, voor de bezettingskosten en voor de stortingen op de compensatiekassen. De iuvoer aan eetwaren zou 28 0/0 bedragen van den totalen invoer. Het handelsbilan sluit met een passief van minstens «en milliard goud. MINISTER THEÜNIS OP SCHITTE RENDE WIJZE GEHULDIGD. In den Petit Parisien wijdt de heer Philippe Millet een lang artikel met foto, aan de buitengewone hoedanig heden van den heer Theunis. Hij weidt breedvoerig uit over de schitterende loopbaan van den Belgi schen minister-president en eindigt met den volgenden zin Indien Europa er eens toe komt zich uit de verlegenheid te redden, dan zal zulks grootendeels aan zulke mannen als heer Theunis te danken zijn. DUITSCHLAND WIL FRANKRIJK EN BELGIE IN EEN NETELIGER TOESTAND BRENGEN De rijksbank zou aan de Duitsche nij- veraars eu handelaars den raad gegeven hebben hun Fransche en Belgische munten op de markt te werpen om een verlaging van den frankkoers te veroor zaken, dit met de hoop stemming te maken. DE MORNING POST REMT M. LLOYD GEORGE De Morning Post noemt het dwaas van M. Dloyd George Duitgch- land voor te sproken. Frankrijk, met recht en rede heeft geen volle vertrou wen meer sinds Engeland en de Veree- nigde-Staten zich uit het drieverbond terugtrokken. Tot slot stelt de Morning Post voor een verbond te sluiten tnsschen Enge land en Frankrijk en verder Duitech- land onder dwang- te houden. EEN MISREKENING VAN M. LLOYD GEORGE M. Henrv de Jouvenel, senator voor de Corrèze, en hoofdopeteller van de Parijzer Matin heeft tot M. Poinoa- ré, een telegram gericht naar aanleiding uit een New-Yorksche publicatie. In do publicatie dei' bank waar Llovd George hel bedrag van 37.5 mil liard dollar voer de oorlogsuitgaven van schip, waarop zij Tyejtdeu opgenomen, is van den gauschen wereld afdwingt. [Frankrijk vond, wgrdon'de bëtMfWM^jinedegetteeld,' cijfers voorafgegaan door een nota waar in or op gewezen wordt, dat in dit be drag do verwoeste gebieden in Frankrijk niet zijn begrepen. De bank schat het Fransche verlies aan roerende en onroerende goederen op 140.607 millioen, welk bedrag Lloyd George bij zijn berekening-voor de oor logskosten heeft overzien. DE CONFERENTIE TE LONDEN TOT MISLUKKING GEDOEMD HET ONDERHOUD POINCARE- LLOYD GEORGE-THEUNIS Londen, 9 Aug. Het onderhoud Poincaré-Lloyd George en Theunis dat heden morgen in liet Fransch gezant schap plaats vond, duurde van 9.30 u. tot 12.30 uur. Dc Fransche minister-president wei gerde verklaringen te doen aan de verte genwoordigers der pers. Gemeld wordt dat M. Poincaré's voor gestelde maatregelen voor het hei-stellen van de tollijn op den Rijn en het tol- toezicht in het Ruhrbekken heftig be- kampt worden door den Bri lachen pre mier. Van zijnen kant schijnt M. Poincaré onverbiddelijk te zijn. Morgen zal M. Lloyd George zijne collega's van het cabinet bijeenroepen om de kwestie te bespreken. Ook M. Poincaré zal zijne collega's op de hoogte van den toestand honden, ten eindein volledige overeenstemming met hen te handelen. HET VERSLAG der DESKUNDIGEN Londen, 9 Aug. Het verslag der deskundigen word ter conferentie nog niet aangeboden. Een sub-commissie werd aangeduid om te pogen een overeenkomst te treffen. De particuliere gesprekken tusschen de ministers worden voortgezet, De persteaaireiet den toestand als kri tiek en wijst op de mooie rol door de Belgische afgevaardigden gespeeld. WEINIG KANS TOT WELGELUKKEN Londen, 9 Aug. Men verneemt uit officieuse Britsche bron dat er nog heel weinig kans overblijft, eene over eenkomst te zien treffen ter oonferen- tie van Londen. Woensdag morgend hebben een du*, zend tal metaalbewerkers en arbeiders het werk in de werkhuizen Carels ge* staakt. Dinsdag namiddag hadden afgevaar digden patroons ,der metaalnijverheid en afgevaardigden der weder/ijdscha syndikaten een onderhoud op het stad huis met den heer burgemeester Van- derstégen en de hoeren schepenen De Munnynck en Vercarmnenr Men kwam tot een vergelijk nopens de arbeiders (heb niet toekennen voor den oogenblik van. loonsverhooging)De metaalbewerkers der werkhuizen Carels daarvan oj> da hoogte gebracht, hebben Woensdag uit solidariteit met de arbeiders het werk ge staakt. Ook in de_ werkhuizen Van de Kerch o- ve is de staking opnieuw uitgebroken. In de Punt fabriek (Trefileries et Olouteries des Flandres) wordt nog voort onderhandeld. V Athene, 9 Oogst. Een hevige aard beving is dezen morgen 5 uur te Athene gevoeld. Zij ging vooraf van een onderaarsoK gerommel. De schok was bijzonder geweldig in de steden Methana en Poros. Verscheidene huizen zijn er ingestort. Talrijke bewoners, door pauiok bo- vangen, vluchtten naar den Pirous. Vooruit spreekt Ook over de pro cessie yau Zondag, en men ziet dat 't te gen zijn goesting is. Niet kunnende loochenen dat. er yeel volk was, zegt liet socialistische blad Op alle mogelijke en onmogelijke wijze zijn bewuste en onbewuste suk- kels, gedwongen en ongedwongen, met en zonder betaalde redskoepon naar Gent gestuurd. Dat is waarschijnlijk hot zooveelste bewijs, hoeveel eerbied Vooruit voor den Godsdienst heeft Daarna zegt Vooruit dat hij de deelnemers niet wil beleedigen, waaruit blijkt dat Vooruit het aangehaalde voor lieftalligheden aanziet. Hemel toch wat. zonderlinge gedach ten hij er op nahoudt Maar 't is te verstaan dat Vooruit die processie moeilijk over zijn hart kan krijgen het i.s nogal te verstaan dat hij iet of wat bedwelmd is geworden, door dien prachtige optocht. Volgens de Nation Beige loopt te Parijs het gerucht dat prins Ruprecht. vau Beieren onlangs te Parijs zou geko men zijn om met de leiders der Fransebe politiek te spreken over het herstel der monarchie in Beieren. Als zijn plan werd aangenomen zou Beieren zich afscheuren van Pruisen en een autonomen Staat vormen, wiens in vloed dien van het Rijk zou evenaren. De prins zou zekere stellige verbinte nissen tegenover Frankrijk hebben aan gegaan. Het Wad voegt er bij dat de prins de meest gezaghebbende personen heeft ontmoet, die van hunnen kant voorwaar den stelden, die Ruprecht onaanneem baar oordeelde. Het blad vraagt of die geruchten ge grond zijn AANKOMST DER BEMANNING Verleden nacht is de bemanning van de stoomboot 1 talier die onlangs schipbreuk heeft geleden, te Antwerpen aangekomen. Hun verhaal over het vergaan Aan het schip, komt geheel overeen met het relaas dat door een passagier van het Brussel, 9 Oogst. M. De Bunne had in de kamer aan den heer Minister van Financien gevraagd Zou den lieer minister niet kunnen zeggen 1. Wat omtrent het bedrag der op brengst zal zijn van de ringen der jon ge duiven voor het jaar 192*2 2. Waar de niet gefedereerde duiven- maatschappijen zich moeten wenden om de ringen te bekomen 3. Kan men de duiven lief hebbers aan gesloten bij eene plaatselijke duiven- maatschappij verplichten, van provin ciale of andere federaties deel te maken om de door de wet vereischle ringen te bekomen 4. Is het waar dat de duivenliefheb- berg voor hunne duiven geboren voor het jaar 1922; eene taks van 0, 50 fr. per duif moeten betalen In bevestigend geval zou de minister mij niet willen zeggen op welke beslis sing of stemming van het Parlement hij zich steunt om deze taks in te voeren In de documenten van de Kamer wordt het antwoord van den minister als volgt opgegeven 1. Volgens de voorzieningen zal d« opbrengst ongeveer 3.000.000 fr. zijn. 2. Luidens artikel 90 der gemelde wet, moeten de ringen welke de heffing der taks van 1 fr. medebrengen, verkocht worden door de aangenomen vereeni- gingen of bonden (associations oti fe derations). De maatschappijen die geen deel uitmaken van zulke groepeering kunnen dus het voordeel der forfaitaire taks niet bekomen zij hebben, derhal ve op fiscaal gebied geen enkele verplich ting inzake ringen, en mogen zich deze laatste aanschaffen waar zij dit goed vinden. 3. Een bevestigend antwoord vloeit voort uit datgene verstrekt op n. 2. 4. Bovengemeld artikel 90 luidt als volgt De sommen bij de prijskampen van reisduiven ingezet-, worden belast als volgt Ei' wordt eene belasting geheven van een frank voor eiken ring verkocht door de maatschappijen en bonden (aa^ sociations et fédératione) die zijn toege laten Daar de wet geen onderscheid maakt, vloeit daaruit voort dat het houden vaa duiven, die voor 1922 geboren zijn, in. beginsel het innen van eene taks van Is fr. per verkochten ring medebrongk De ze inning wordt geregeld door artikel 8 van het koninklijk besluit van 15 Maart 1922 (Monitenr van 19 Maart, n. 78). Ten einde de vereenigingen of bonden en hunne leden de verplichting niet op te leggen de volwassen duiven die deel nemen aan prijskampen van een. bij- konderen ring met kldukboutje. te voor zien laat parafraag van bovengemeld' artikel 8 ten forraitairen titel de be taling toe van eene niet 50 t,. li. vermin derde taks berekend, cvenwol, op al df duiven, opgehouden in de duivgnhokkefc en regelmatig opgenomen*

De Volksstem | 1922 | | pagina 1