Edele Zelfopoffering Het gel® vaïi Phesatx-Parik fronteerj) m. c...? van Huls geplunderd te Eisene 3e dramas der Zee Frankrijk en de Duitsche oorlogsmisdadigers Erg rprieloHgeval ts Lakei Geheimzinnige aanslag te Brussel De msord op de douaniers te BSangies Een motorrijwiel geselen Een behendige dievegge Het doodelijk automobielen- geluk te Eppeghem Vliegongeval te Melsbroek Uit Oengo LansSboawbelatigen Hij ging naar Spanje Doodslijke vai te Verst Kind verpletterd te Meerbeek MKT ELIZA. ROMAIN GEKON- ANTWERPEN Do kamenier Mej. Eliza Remain, werd Dinsdag na mid dn» in liet kabinet van den nnderzoekreehter 1 jamp uztgëdi DE J,AMP WAS-UITGEDOOFD i lot schijnt, volgons de verklaringen van .bet dienstpersoneel, dat M. Paul Steinmann, bij dé poort-, binnen de ga rage, ecite lamp had doen plaatsen, die 's avOjids moest branden als hij weg ging, ton £inde gemakkelijk, bij zijnen terugkeer, do '1UÏ9 m de garage te ber gen. Den avond oC2' misdaad was de met O.., aan wien zij het een en ander verteld had van het drama. De meid had immer gezegd dat zij hare hand in het vuur zóu durven ste ken, zoo vast is zij overtuigd dat M. Leon Van den Wouwcr de plichtige is. Nopens die woorden ondervraagd, verklaarde de kamermeid, dat zij inder daad die woorden had uitgesproken, tij- dons het gesprek met M. C.., die een bezoek had gebracht op de villa, veer tien dagen na de feiten. Zij voegde er zelfs bij stoffelijke be wijzen heb ik niet, maar wel de zede lijke zekerheid dat Van den Wouwcr de plichtige. is evenals ik verzekerd ben Van de onschuld van mad. Stein man 11. Na de konfrontatie werd de kamer meid afzonderlijk onderhoord, nopens veischillige punten, betrekkelijk de ge heimzinnige zaak. A an den heer Van Stratum zegde de kamermeid dat Mad. Steinmann zelf aan de plichtigheid gelooft van Leon Van den Wouwer. De beschuldigde heeft eerst gezegd dat zij den revolver van den moorde naar in de garage gebonden had. Zij heeft ,de waarheid gezégd, want den nacht der misdaad gaf zij door hare houding op mij den indruk dat zij den moordenaar kende. Toen Mad. Steinmann met dokter Dufraing terugkeerde en deze de won den van haren echtgenoot onderzocht, viel zij voor liet bed op de knieen en weende bitter en lag met het hoofd op de dekens. Geheel hare houding verried dat zij alles wist, maar zij niets mocht zeggen. En ik besloot daaruit, vervolgde "Mej. Eliza Romain, dat hier eene liefdekwes tie in ;t spel was. Zijt gij in de kamer van M. en Mad. Steinmann gebleven, vroeg de heer onderzoeksrechter, van den oogen- blik dat M. Paul Steinmann deze bin nentrad en riep dat men op hem gescho ten had, tot wanneer dokter Dufraing de villa verliet Ja, ik ben niet weggegaan. Hebt gij gezien dat Mad. Stein, mann in het bezit was van eengji re volver Hebt. gij gezien dat zij het wapen in de lijnwaadkas legde - Neon, ik heb het niet gezien maar het is wel mogelijk dat zij den revolver weggestoken heeft, zonder dat ik het bemerkt heb. Straks hebt gij gezegd dat volgens Mad. Steinmann vermoedde dat Leon Van den Wouwer de dader kon zijn. Hoe legt ge dat uit Heeft Mad. Stein mann u zulks toevertrouwd Niet stellig, maar ik ben zeker moest gij Tiaar in tegenwoordigheid stél len van haar broeder, die op haar veel invloed heeft, zij u alles zou zeggen wat zij denkt. Nopens de geruchten van een huwe lijk tusschen Leun Van den Wouwer en Mad. Steinmann, is zij verzekerd dat daar niets van is. Mogelijks kan zulks Wel in het hoofd spelen van Van den "Wouwer, maar nooit hééft hij daarvan gesproken. M. PAUL STEINMANNS GEZICHT WAS ZOO SLECHT NIET De kamermeid heeft ook verklaard dat M. Paul Steinmann zoo slecht niet zag. als wel de bladen schrijven. Weinige dagen voor don moord, heeft M. Paul Steinmann, in den valavond, op zijnen eigendom Phoenix-Park I» naar nachtuilen geschoten en hij trof ze. EEN HARTROERENDE BRIEF Het was Dinsdag de verjaardag van Mad. Steinmann. Te dier gelegenheid heeft hot, oudste der kinderen haar een briefje gestuurd, waarin hij de hoop uitdrukte weldra hun lieve mama terug te zien. Het schijnt dat mad. Steinmann, toon zij dien brief in het gevang ontving, zeer aangedaan was en overvloedig weende. Do echtgenooten Jourez, wonende Li- vornostraat, waren sedert eenigen tijd op reis naar Frankrijk. De meid nam er gebruik van om eenigo dagen bij har re ouders te Groot-Bijgaerden te gaan doorbrengen. Wanneer zij te Eisene te rugkeerde, vond zij in. huis alles in de grootste wanorde. Er waren dieven bij middel van vaische sileutels in de wo ning gedrongen. Alles was dooreen ge worpen. meubels opengebroken. De ke rels hebben een aanzienlijken buit ge maakt kleergoed, pelsen, beddegoed, enz. De meid weet niet of er juweelen en geld gestolen zijn. M. Jourez is in der haast naai' Eisene terug geroepen. GEEN VERLIES AAN MENSCHEN- LEVENS Gibraltar, 8 Aug. In een dikke mist is het Noordsche stoomschip Pe- trell'», een boot van 1500 ton, thuisbe- hoorende to Berken en van Londen naar Gibraltar bestemd, gisterochtend om 5 uur op een rots géloopen nabij kaap Spartel en gezonken. Het Duitseh stoom schip Neutral heeft de drie booten met de bemanning om half twaalf te Gibraltar binnengesleept. Ongeveer terzei fdertijd heeft het Spaansehe stoomsphip Victoria Euge nie de Spaansehe treiter Emïqee over varen, welke later op de kust-, 7 mijlen van Gibraltar is gezonken. Bij geen van beide ongelukken valt verlies van menschenlevens te betreuren Parijs, 8 Aug. j- Het Journal maakt de volgende mèdedeeling bekend De Fransche regeering heeft besloten Woensdagmorgen kwam de genaam de Juul De R.., wonende in De Wandt- straat, (Mutsaert) met zijn rijwiel langs de lei van het koninklijk park te Laken gereden, toen hij eensklaps met liet pe daal tegen den kant van het- voetpad stootte. De R.., deed een on gelukkigen val. Door voorbijgangers werd hij in be- wustèloözen toestand opgenomen, met érnstige wonden aan het hoofd en aan het linkerbeen. Na verpleging in eene policliniek, werd de ongelukkige op zijn verzoek, naar zijne woning overgebracht. Zijn toestand is zeer onrustwekkend. Het rij wiel is erg beschadigd. Eene jonge dactylo, bediende in de bureclen van een -nijveraar, do Brouckè- replaats, was aan haar werk bezig, toen een heer binnenkwam. In haar werk ver slonden, ging de juffer voort het sohrijf- machien te bezigen, tot dat zij het blad vol had. Do bezoeker naderde het arm meisje en bracht haar een vuistslag toe, gewel dig genoeg om een os te vellen Het slachtoffer liet een schreeuw en viel be wusteloos ten grónde. Haar patroon, die zich in een aanpa lende plaats bevond, kwam toegesneld, doch de onbekende liep juist de trappen af en de straat op. De policie zoekt het geheimzinnig person nagie, een gek of een kwaaddoener, icverig op. troffen door dé gelijkaardigheid der fei ten en spoorden de indentiteit op van Cervantes Weldra kwamen ze tot het besluit, dat de dievegge dezelfde was in de beide gevallen, namelijk niemand anders dan Albert© Fraipönt, geboren te Herstal. Zij woonde te Luik en te Tilff gedurende verschillende jaren. Eenigen tijd voor den oorlog had Alberto Fralpont een Duitscher géhuwd Toen ze weduwe werd, huwde ze een an- deren Duitscher. Verschillende personen, juweliers, bij wie ze juweelen had aangeboden, getui gen, bij het zien vair een portret, dat zij het was. De juweelen waren gestolen 28® Vervolg. - Je Vader is op het Bagno Hoe ongelukkig zal het zich dan gevoe- »en Maar zoodia ge haar in staat zult ach ten 0111 een geheim te bewaren, zult ge haar., de waarheid zeggen. Francois Troebels, mijn edele vriend, ik «al Let haar openbaren, zoodra zij twintig ?aar is, dat zweer ik u. Ik zal dan waarschijnlijk niet meer le ven. maar mijn kind zal allians de nagedacl.- tenis van zijn vader niet vloeken. Mijnheer Pandolle, vervolgde Francois, Troebels, we hebben nu genoeg over mij en de mijne gesproken, zeg me nu etns hoe mejuffrouw Jeannette het maakt. Die vraag bracht Pandolle geheel in ver. warring, Voordat men mij, ik weet niet waarheen vervoert, zou ik mejuffrouw Jeannette gaarne willen spreken, 'k heb haar iets mede te deelen. Mejuffrouw Jeannette is nog altijd af wezig, antwoordde Pandolle, Ge bedoelt de bri fen, die ge uit de kamer van den jonge ling hebt gebaald, is 'l niet Waren die papieren brieven Ik weet het niet, ik kan niet lezen, en al kon ik het, ik zou ze toch niet hebben ingezien. rechtban ken. De krijgsraden van de 1ste, 6de en 20ste legerkorpsgebieden zijn belast met het voorloopig onderzoek der feiten, die zich in hun gebied voordeden. Er moe ten talrijke getuigen gehoord worden en pas in October zullen de debatten waarschijnlijk geopend worden. Men vermoedt dat belangrijke aan houdingen zullen verricht worden. Arthur Godart, velokoopman te Blan- gies en Charles Dósse beenhouwer te Pe tit Dour, aangehouden ingevolge den moord op de twee douaniers te Blangies, verschonen Woensdag morgen voor de Raadskamer te Bergen. Het mandaat van aanhouding ten laste van Dosse werd alleen bekrachtigd. Niets was ten laste van Godart, die onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. Hebt ge die papieren verbrand Vroeg Pandolle. Troebels aarzelde eenige oogenblikken, loon antwoordde hij Ja Kunt ge mij niet toevertrouwen wat ge aan mejuffrouw Jeannette wildet mededoe len vroeg Pandolle weder. Neen, verklaarde den Wolvendooder. Ik stel het volste betrouwen in u, maer ik mag het aan niemand anders dan mejuffrouw Jeannette zeggen, 'k heb er een eed op ge daan. De tijd, die den bezoeker was toegestaan, 0111 met den gevangene te spreken, was ver streken. De deur werd geopend, de cipier stond op den drempel. Met tranen in de oogen drukten de twee mannen elkander de hand. Verlaat uiijn vrouw en mijn kind niet vergeet nimmer uw belofte! sprak de Wol. vendooder met gebroken stem. Wees daaromtrent volkomen gerust, zei Pandolle. En aan den duidelijken gang van den ci pier gehoorzameode, verliet hij de cel. Drie dagen later stond Pandolle juist ge reed om naar Civry te gaan, en aan Leonora tijding van laar man te brengen, toen een vrouw uit Civry in 't voorbijgaan op de hoeve aankwam. EENE AANHOUDING Door een paar agenten der Antwerp- sche wiel rij derbrigade werd verleden nacht een gelukkige pak gedaan. Op ronde zijnde bemerkten zo rond 3 ure 's morgens op de Italielei een man /die een motorrijwiel voortduwde. Daar het plaatnurnmer. omgekeerd op het motorrijwiel was vastgehecht kregen ze argwaan en vroegen den begeleider, waar hij met dit motorrijwiel naartoe ging. Het antwoord dat hij gaf was meer dan verdacht. Een onbekende bad hem gevraagd het naar de Middenstatie te willen brengen, /jaar zou hij het wel te rug in ontvangst nemen. De agenten gingen eveneens naar de Middenstatie, hielden zich schuil, maar, zooals wel te verdachten was., liet nie mand zich hooréiïof zien. De begeleider zekere ÏC.., 27 jaar oud, werd mede naar het bureel gebracht en verders ter beschikking van den procu reur des kóriintge opgesloten. Later bleek het, dat het motorrijwiel binst den nacht m eene bewaarplaats der Begijnenve^t gestolen was. In Maart jl. kréég de juwelier Har dy, wonende te Luik, rue St. Paul, het bezoek van een vrouw, Grisard, die zoo gezegd te Antwerpen woonde. Ze liet zich verschillende halssnoeren toonen, 0. m. eén van 125.000 frank. Ze zou 's anderendaags terugkomen met haar echtgenoot, zei ze, maar ze kwam alleen. Ze toonde zich zeer bekend met personen der stad, en gelukte er in zich hgt halssnoer té laten afleveren. Men kon den prijs ontvangen bij haar thuis. Natuurlijk had ze een valsch adres opgegeven, en was de juwelier fijn be drogen. Omstreeks dien tijd was er, naar men weet- eenzelfde zaak te Brussel de die vegge noernde zich hier Cervantes. Ze werd op heeterdaad betrapt, aangehou den en later over de grens gezet. De Luiksche speuragenten werden ge- De dievegge verblijft thans in Duitseh- land. Jammer, dat het parket den vogel heeft laten vliegen. Vermoedelijk zal de uitlevering worden aangevraagd. Wij hebben in een vorig nummer ge meld, hoe een motocyclist, M. De Wit, van Rumpst, door een automobilist van Antwerpen, M. Van den B..., omverge reden en gedood werd. De onderzoeksrechter Simon, begaf zich naar Eppeghem, in gezelschap van substituut Tomsin, griffier Decossaux en dokter Marcel Hóger. Uit het door de magistraten ingesteld onderzoek blijkt, dat Van den B..., de autobestuurder, in dolle vaart reed toen het ongeval plaats had. M. Simon gelast te zijn aanhouding wegens manslag door onvoorzichtigheid. EEN RUWE NOODLANDING Gisternamiddag, had te Meisbroek, dorp gelegen tusschen Steen okkerzeel en Diegem, een vliegongeval plaats, dat ern stige gevolgen had kunnen hebben. Een korporaal-vlieger, met name Of ficiers van het vliegplein te Haren, moest zich per vliejgmachien naar Asch. in Limburg, begeven. Toen zijn toestel een hoogte van 300 meter had bereikt, bleef de motor plotseling haperen. De vliegmachine plofte naar beneden, doch de korporaal slaagde er in het even wicht te behouden en, hoewel op vrij ruwe wijze, te landen in de nabijheic van een groep landbouwarbeiders te Melsbroeck. De Vlieger liep sleohts lich te kwetsuren op aan hoofd en beenen Werktuigkundigen uit Haren herstol den het weinig beschadigd vliegtuig, dat een weinig nadien opnieuw bruikbaar was. Korporaal Officiers zotte zijn tocht naar Asch voort. EEN Zij deelde een treffend bericht mede. Louis Dupont w.'i cr bij, toen de vrouw het aan de dienstboden vertelde 't was of een dolksteek zijn hart trof. Toen Leonora vernomen had dat haar man veroordeeld was geworden, was zij bewuste loos ineengezakt. Twee buurvrouwen hadden haar in bed gelegd en haar alle mogelijke zorgen bewezen. Nacht nog dag badden zij haar een oogeublik alleen gelaten. In den afgeloopen nacht was vrouw Tro ebels plotseling ernstig ongesteld gewordenj Twee uur later kreeg zij lievige krampen en stierf in do armen van den dokter. - We zijn er allen over in de war, voegde de vrouw er bij, en weten niet wat we met het arme schaap moeten beginnen. Men zegt, en ik ben ook van die gevoelen, dat het t best zou wezen, als zij haar moeder spoe dig volgde. Pnndolle's oogen fonkelden en de hand, die hij onder zijn vest had gestoken, balde zich, maar hij sprak geen woord. Dupont was als verpletterd. De vrouw vervolgde haren weg. Dupont ging naar zijne kamer, Pandolle volgde hem. Toen de vrouw zeide, dat zq den dood ▼an Leonora's kind wenschelijk achtte, zou 'k haar gewurgd hebben, als 'k naar mijn ge moed was te werk gegaan, zeide Pandolle. EEN LUIKENAAR DOOR BUFFEL GEDOOD Een uit Manono verzonden bericht meldt, dat M. Klinkenberge, een Luike naar, op 13 Juni aan het jagen was in de moerassen van Kaziba (het gebied van Tanganika-Moero). Llij werd aan; vallen door een gewonden buffel, hem hoornstooten toebracht in den hals, in den buik en een door de longen. Zijn inlandsche jagers vervoerden hem naar Muyumba en een zwarte ging, 55 kilo meter verder op, hulp halen. Om 7 uur in den avond, kwam M. Cornet, genees kundig helper der mijnen te Manono per auto aan, doch M. Klinkenberge was reeds door het koud vuur aangetast en om 9 uur overleed hij. In den nacht naar Manono overgebracht, werd hij daar den volgenden dag, op het Euro- peesche kerkhof begraven. M. Hayon, bestuurder der mijnmaat- schappij, hield een korte redevoering. M. Klinkenberge was 22 jaar oud. Zijn familie werd telegrafisch in kennis ge steld met zijn overlijden. De vrouw ziet de zaak verstandig in en heeft rondborstig haar meening gezegd, ant woordde Dupont. 't Zij zoo Maar wat sijt gij nu voor nemens te doen, Louis Gij hebt hier tegenwoordig te bevelen, gij zijt de meester, zei Dupont, Beslis, han del. Ik keur alles goed. Ge geeft mij dus in deze zaak volkomen vrijheid van handelen Ja, volkomen Ik moet je echter doen opmerken, dat ik, zooals altrjd, in je naam zal handelen. Ik heb er niets legen. Zult ge alles goedkeuren wat ik doe Ik keur het reeds vooraf goed. Handel zooals ge meent dat goed is. Een half uur later was Pandolle op weg naar Civry. Er waren vier of vijf vrouwen in het sterfhuis. Op een tafeltje bij de doode stond een brandende kaars en een porseleinen vaas met wqwater, waarin een palmtak was geplaatst. Het huisje binnengaande, ontblootte Pan dolle het hoofd, nam den palmtak en spren kelde eenige droppels water op het witte la ken, dat over de doode was uitgespreid. Arme Leonora, sprak hij zacht, bij uw lijk zweer ik u, altijd over uw kind te zullen waken en haar als mijn dochter te zullen be minnen. ROL DER POTASCH IN DE PLAN* TENVOEDING In een drietal, inleidende artikelen* gaven wij eenige algeoneene beschouwin* gen ten beste over de potasch en de po- taschnijverheid van den Elzas. Thans willen wij de potasch als plantenvoedend bestanddeel doen kennen. De potasch is een der vier hoofdbé- standdeelen een er volledige plantenvoe- ding, zoodat de totale afwezigheid er van' den groei onmogelijk maakt, en het ge brek nadeelig werkt zoo op de hoeda- j nigheid als op de bruto-voortbrengst dec gewassen. De rol der potasch is overwegend Zij verholpt het bladgroen werking en begunstigt aldus de suiker en zetmeel- vorming, versterkt de geweefsels, dus goeft meer stevigheid, verhoogt het ge- wicht en bevordert de ontwikkeling va$ j blad en stam, van knol en wortel. In de teelt der wortel- knol- en peul gewassen, en in de fruitboomteelt, speelt de potasch een© voorname rol zonder potasch, geene beeten noch aardappelen, geene suiker in de beeten noch zetmeel in de aardappelen geen weelderige, schoon gekleurde fruitoogst, geen kort kloek hout geene goede weiden noch prachtige klavervelden, geen rijken erwten- en boonenoogst. In een woord, I de potasch is volstrekt noodzakelijk, wil I men hooge opbrengsten van allereerst^ hoedanigheid bekomen. Hare toepas* i sing is op alle gewassen hoogst loonend. Doch de potasch oefent nog eenen overwegenden invloed uit op het dieren- i voeder zij bespoedigt de vetwording en verhoogt do melkgaaf en de vetrijk heid proeven in Zweden ondernomen 'bewezen dat koeden, met planten gevoed afkomstig van potasch arme gronden, sleohts weinig en vetarme melk gaven. K. ALT. i -WV Hij zette den palmtak weer in de vaas en wendde zich toen tot de vrouwen met de vraag Waar is het kind Een van hun antwoordde We konden heC hier niet houden, het arme schepseltje zo< lang we niet weten hoe 't er mede zal gaan,, blijft het bij mij. Nu, ge behoeft u over het kind niet be zorgd te maken, zei Paudolle. Mijnheer Du. pont zal zich met de opvoeding belasten. - Dat hebben we reeds onder elkander gezegd, hernam de vrouw. Mijnheer Dupont altijd te goed geweest voor Leonora en ook voor baar man, dan dat hij de arme kleine naar het vondelingsgesticht zeu laten brengen. -Tegen den avond kom ik terug, her nam Pandolle. 'k Ben voornemens van nacht bij de doode te waken met diegenen van u» welke ook willen blijven. Hij verliet het huisje en begaf zich recht streeks naar den burgemeester, met wien hij ecu onderhoud van langer dan een uur had, venolgens ging hij naar de vrouw waar het kind te buis was. Hij ging naast naar zitten en zag met be traande oogen naar het arme kleine wioht. Zij is wel teeder en min, zei de vrouw* Maar zie eens wat schoone blauwe oogen I (Vervolgt.) Dinsdag bij het krieken van den dag vond de policie eenen man liggen, voor het oud gasthof Haenen, aan den hoek der Statiestraat en der Passerel te ILas» selt. Alhoewel in een armoedig plunje gestoken, scheen de man op den harden steenen dorpel veel geruster te slapen dan menige prins in het donzigste bed. Toen men hem wakker maakte, zegde hij Herman Bapste te heoten, 44 jaar oud te zijn, afkomstig van Bremen, handels reiziger van beroep en op gang naar Spanje. Daar de man geenen geldigen pas kon vertoonen voor de doorreis, werd hij aangehouden en ter beschik king van de Openbare Veiligheid ge steld. Mad. De Keuckeleer, 42 jaar, woon achtig Brusselschen steenweg, had zich Dinsdag op het buitenboord van het ven ster geplaatst om de ruiten te wassohen. vDe arme vrouw verloor al opeens het evenwicht en stuikte van zes meters hoogte op het voetpad. In den val brak zij den rechterarm en' werd den schedel gekloven. De onge lukkige is ter verzorging naar het gast- ■huis overgebracht* v'V* Een 2 jarig knaapje, zoontje van den landbouwer H. Vannetelbosch, werd omgeworpen door een wagen geladen met graan en gevoerd door den genaam de. Overloop. Het ongelukkig kind, dat) vreeselijk gewond was, is kort nadien aan de Overloop. Het ongelukkig kind, dat zoozeer aangedaan door het droevig voor val, dat hij thans bedlegerig is.

De Volksstem | 1922 | | pagina 2