12 Zalerdag Oogst 19*22 is Bsjseatast te Lenden 0 9 i i 0 Is het §9@itigdem vast Lourdes De mmm ¥ait het milllsea Het drama in de filpen Een Eiiesswe dierentuin voer ts Ssüt Hef Xllle internationaal aard kundig Kongres ts Brussel De ontzettende wervelstorm van Swatew Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 T">.A-Csr3 XXVIII* JAARGANG NUMMER 162 iT A T~> g CENTIEMEN— WEKELIJKS 0.50 Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt H. Clara Zon op 4,41 onder7,ll Laatste Kwartier den 15 "Publiciteit, buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. rDE TOESTAND BLIJET ERNSTIG. DE HEER THEUNIS ZET ZIJNE POGINGEN VOORT. EEN MO RATORIUM AAN DUITSCHLAND BLIJFT WAARSCHIJNLIJK. Londen, 10 Aug. 't Is vandaag een dag van wachten en toezien. Geen ver gadering van exporten werd voorzien. Doéh het Britsch Kabinet en het Fran sehe moeten beraadslagen. Eerst na af loop der zitting van het Britsche Kabi net zal men de definitieve inzichten van M. Lloyd Georges kennen. M. Theunis, zijne pogingen van ver zoening voortzettend, had een onder houd met den Britschen Premier. De kringen der conferentie blijven den •toestand ernstig inzien. Evenwel, acht men in Engelsche en 'ïtaliaansche kringen dat in de huidige omstandigheden eene oncenigheid zon der praktische gevolgen zou blijven. Vinden de geallieerde regeeringshoof- den geen gemeenschappelijke oplossing dan moet de Commissie van Herstel eene eindbeslissing nemen. En daar is het waarschijnlijk dat er, 'ondanks het verzet van Frankrijk, eene meerderheid zal gevonden worden, om aan Duitsehland een moratorium toe to staan. ZITTING VERDAAGD De zitting die te elf ure moest aanvan gen, werd uitgesteld ingevolge het ver langen van M. Poincaré en M. Lloyd Géorges, die hun respectievelijk kabinet moesten raadplegen. Het Fransehe kabinet vergaderde 's morgens, en de Engelsche ministers moesten te 3 ure in Downingstreet ze telen. MM. Theunis en Jaspar ontbeten met do Engelsche ministers. DE DUITSCHERS ZIEN DEN GE ZICHTEINDER ZWART IN Do Duitsche bladen toonen zich over het algemeen pessimistisch gestemd, wat •betreft den uitslag der conferentie van Londen. De Freiheit is van oordeel dat men hoogwaarscliijnlijk tot geen breuk zal komen. M. Theunis zal stellig uitslagen be reiken als bemiddelaar* tusschen Enge land en Frankrijk. BEMIDDELINGSVOORSTEL Bij het einde Van den Donderdag werd een voorstel tot bemiddeling, waar aan de Belgische afvaardiging mede werkte, aan de Engelsche afvaardiging onderworpen. Men zou een onderscheid maken, met- het oog op de toepassing der verschillen de waarborgen, door M. Poincaré voorge- 6teld. De commissie van herstel zou eerst de waarborgen toepassen welke het ge makkelijkst door allen aangenomen wer-* den, bijv. het afhouden van 26 0/0 op den Duitschen uitvoer. Maatregelen die op ware sancties zou den neerkomen, zooals een tolgrens, zul len tot lateren datum verschoven worden. DE HOUDING VAN M. THEUNIS Parijs. 10 Aug. De Débats doet opmerken Men begrijpt- dc moeilijke houding der Belgen. Zij willen van Duitsehland vergoedingen hekomen waarop zij recht- hebben en zullen daartoe alles in liet werk stellen, maar vreezen van een an deren kant een Franseh-Engelsch ge- schü, om geen keus tusschen beide lan den te moeten doen. Dit itgfc hun bemiddelende houding uit. Men weel; niet al te best welke oplos sing zij zullen kunnen ingeven. Dit wordt thans duidelijker. MM. Theunis en -Jaspar voeren het inzicht van de meet af aan de maatrege len toe te passen door M. Poincaré voor gesteld, voor zoo ver die maatregelen op brengend zijn en dat zij niet betwist worden. Do andere maatregelen zouden eerst later van toepassing zijn, maar nu goed gekeurd worden. ALTOOS ONDERHANDELINGEN Londen. 10 Aug. MM. Theunis en Jaspar hebben met sir Robert Home te 1 uur outbelen. Dezen avond zien zij denkelijk M. Poincaré. De Engelsche cabinetsraad is afge- loopen, Lord purzon was tegenwoor dig, lord Balfour afwezig. DE ENGELSCHE CABINETSRAAD Londen, 10 Aug. Eenparig keur den de ministers de houding der regee ring en het verslag der Britscho exper- ten goed. Het Engelseh standpunt zal in een memorandum uiteengezet worden, me morandum door een subcommïsie van het cabinet op te stellen. Dit memorandum zal aan de geallieer de afgevaardigden ter hand gesteld wor den. MM. POINCARÉ, THEUNIS EN JASPAR Donderdag avond waren de Belgische ministers andermaal de -gasten van den Franschen kabinetsoverste. Na het ontbijt, bracht M. Theunis verslag uit over de onderhandelingen welke hij en M. Jaspar in den namid dag gehad hadden met M. Lloyd Geor ge. De Belgische afgevaardigden beves tigden aan M. Poincaré, dat het Engelsch gouvernement vast- op zijn standpunt blijft. EEN ENGELSCH MEMORANDUM M. Lloyd George en de Engelsche af gevaardigden hebben een memorandum opgemaakt, dat in den nacht aan de andere afgevaardigingen zal overhandigd worden. In dat memorandum worden sommige punten, voorgesteld door M. Theunis in de vergadering van Woens dag, door de Engelsche afgevaardiging aangenomen en verdedigd. Vrijdag morgend zou het memoran dum tusschen de Engelsche, Fransehe en Belgische eerste ministers besproken worden. VERTREK V^N DE ELISABETHVILLE De Belgische stoomboot Elisabeth- ville is Donderdag namiddag, te 2 uur, voor de derde maal naar Congo vertrok ken, met de Fransehe vlag in den voor mast, wat wil zeggen voor deze die dit algemeen gebruik in het scheepvaart bedrijf niet kent dat bet schip eerst naar eene Fransehe haven vaart. Aan boord bevonden zich 192 passa giers, waarvan 6 voor Grand Bassam, 3 voor Dakar, 7 voor Casa Blanca, 1 voor Teneriffe en 2 voor Conakry. Dc lading bestaat uit 650Ó ton, waar van 3000 ton goederen, evenveel kolen en 500 ton eetwaren. Als deklast- neemt de Elisabethvil- 1© een auto mede voor de Pacha van Rabat, en oen stoomketel voor Congo. Een gedeelte der lading bestaat uit stuk ken van wagons voor den ijzerenweg van Mayumba. M. Lippens, gouverneur van Congo, moest met de Elisabethville mee varen tot aan den Doel en van daar per toogboofc terug naar Antwerpen keeren. Wegens onvoorziende omstandigheden, kon M. Lippens echter niet tegenwoor dig zijn. WONDERBARE GENEZINGEN Mej. Jeanne Molin, 22 jaar, wonende in de rue Jannin, te Dijon, was aange daan door de Pottkwaal, eene ongenees lijke ziekte, die zich in don ruggraat- ge nesteld had. Zulks werd bevestigd door een getuigschrift, afgeleverd door doktor Tassin, heelmeester van het gasthuis te Beaume. Deze had, in Februari 1922, de zieke een plaasteren keurslijf omgelegd, haar stipt -bevolen zich niet te bewegen, daar het ergste in dat geval te vreezen was. Doktor Tassin verzette er zich krachtdadig tegen dat Mej. Molin naar Loiirdes zou vervoerd worden. Het meisje hiekl evenwel geene re kening van dat verbod, en den 2 Oogst kwam ze naar het gezegde oord van Lour- des, met de bedevaart uit Dij on. Zij leed vreeselijk gedurende de reis, ook tijdens de eerste dag. Den 6 Augusti, toen hei Heilig Sakrament zijnen» uittocht deed, had de lijderes eene zonderlinge gewaar wording in de zieke lidmaten, juist op liet oogenblik dat de priester met het Allerheiligste tegenover haar stond. Zo voelde dat ze plotseling genezen was. maar ze durfde het niet onmiddellijk *eggen. vreezond dat ze zich wel kon ver gist hebben. 's Anderdaags bleek het haar evenwel heel duidelijk dat de kwaal haar ver laten had, en toen begaf zij zich naar het geneeskundig bureel. Na een lang durig en uiterst nauwkeurig onderzoek door de geneesheeren Flippeau, van Pa rijs Magnol, van Montpellier, en Pe titpierre, van Hvères, maakten dezen liet volgende getuigschrift op Er bestaat niet de minste pijn meer in de ruggraatstreek. Al de aangetaste lidmaten zijn volkomen genezen en er blijft zelfs geen spoor meer over van de vroegere ongeneeslijke kwaal. Na lezing van het- proces-verbaal, be sloten de aanwezige geneesheeren dat Mej. Molin heel en al hersteld is. En zij voegden er bij dat, om zoo eene ver andering bij te brengen, welke uitliep op van noode is welke buiten de natuurwet ten staat en boven al de gegevens van de menschel ij ke wetenschap. Het Geneeskundig Bureel van Lour- des deelt nog wonderbare genezingen mede onlangs aan de grot bekomen. Mejuffrouw Dibon, dochter van den onder-bestuurder der Compagnie du Blanc Argent te Romorant-ir. (Loir-ct- Oher) en onderwijzeres te Blois, 25 jaar' oud, was sedert 1915 lijdend aan long tering met. teringachtige borstvliesont steking en buikgezwel. Zij had vruchte loos verscheidene geneesheeren geraad pleegd en heil gezocht in Zwitserland en in Sanatoria. Zij wou toen een bedevaart doen naar Lourdes. Bijna stervend kwam zij er aan, liggende op een draagstoel. Den 2 Augustus droeg men haar in het bad. Nauwelijks was zij er in gedom peld, toen zij zich genezen gevoelde en juichend opsprong. De geneesheeren Boudet, van Nantes Leroy, van Marquise en Petitpierre van Hyeres. hebben liet. meisje zorgvuldig onderzocht. Zij verklaarde plechtig dat de genezene geen spoor van letsel meer vertoont en dat de genezing volkomen en plotseling is. Nog eene ander wonderbare genezing is deze van Mej. Margareta Deschamps, 32 jaar oud, van Pcrigueux, die vanaf hare geboorte reeds de kiemen vertoon de van eene aan lering grenzende kwaal. In 1916 kreeg zij eene buikvliesontste- king in den hoogsten graad, gepaard met eene ettering van het rechterbeen. In December laatst verlamden hare lidma ten en sedert dan was zij op eene plank uitgestrekt, in een plaasteren toestel. In de laatste dagen had zij etterende zweren in den rug en haar algemeen© toestand liet voorzien dat ze het niet lang meer zou uithouden. Den Augusti kwam Mej. Deschamps te Lourdes toe, om zoo te zeggen in dood slaap. Men droeg haar naar de bron, dompelde haar onder en onmiddellijk verdwenen niet alleen de pijnen maar ook al de sporen van de ijselijke kwalen. De geneesheeren, die haar onderzochten, moesten weer bekennen dat ze voor eene wonderbare genezing stonden en dat al de krachten van de mensehelijke weten schap onvoldoende zijn om zoo iets te bewerken. De winner van het millioen is M. Fer- nand Delkalle, 35 jaar oud, werkoverste in eene automobielgarage der rue Ro- 2ier- Hij woont- met zijne jonge vrouw Avenue de Salzinnes, 152, en heeft- geen kinderen. 't Is een beambte van de Banque Cen trale vau Namen die hem per telefoon het nieuws heeft meegedeeld. Hij is onmiddellijk met zijne titels naar de Bank gegaan om de nummers na te zien. Hij bezat vier nummers van die reeks en vier van eene andere. Delhalle had vier andere nummers van de winnende serie aan zijn zuster verkocht do goede, men ziet het, had hij gehouden. V DE LIJKEN GEVONDEN De lijken van de drie jongelingen, die bij de beklimming van den gletscher van Tabuohet in een sneewstorm om het le ven gekomen waren, zijn naar Grenoble overgebracht in de kerk van Saint-Loiiis. Ziehier in welke omstandigheden het vreeseüjk ongeluk gebeurd is. MM. Eugène Archer en Marcel Gi- rard, bedienden in de Crédit Lyon- nais Eugène Angnès, bediende in de Société Générale en Charles Guiget, boekhouder in eene apotheek, allen te Grenoble, hadden tegelijk huil verlof genomen. In het midden van verieden week be sloten zij een uitstap van eenige dagen te doen in de bergen van de Aiguilles d'Arves, in Savoie, gangen tot aan den Promontoire, te Bérade, en wilde hun tocht besluiten 'met de beklimming van den Mei je, in de Opper-Alpen. Zij werden er verrast, door een sneeuw- tempeest, toen zij verscheidene kilome ters verwijderd waren van hot. dichtst bijgelegen toevluchtsoord. Zij verhaast ten hunnen tocht en kwamen dichtbij gezegde schuilplaats, zonder ze evenwel te kunnen bereiken daar de duisternis inmiddels ingetreden was en de sneeuw too overvloedig viel dat er aan vooruit komen niet meer kon gedacht worden. Opeens viel M. ^rcher ten gronde cn o7 r eenigc stonden later was hij een lijk, de volkomen genezmg, er ©ene mach^l zonder dat hij nog eea woarfj had kon-v nen spreken. Honderd meters verder was het de beurt aan M. Guiguot en weer wat hooger op viel M. Angnés uit geput in de sneeuw. Beide jongelingen poogden zich nog op te richten, maar ze vielen terug en kort nadien gaven zij den geest. De eenige overlevende, M. Marcel Gi- rard, zette zich nevens de lijken zijner makkere in de sneeuw en, geene andere uitkomst ziende, wachtte hij gelaten den dood af. Hij zat daar heel den nacht door toen de dag opkwam bemerkte hij liet toevluchtsoord dat hij vruchteloos met zijne makkers had willen bereiken en dat slechts een honderdtal metei's ver der was. Zijne handen en zijne voeten waren door de koude gezwollen en het was slechts met de grootste moeite dat hij zich naar de hut kon slepen. Daar wa ren een sergant en drie kaporaals van den aardrijkskundigen dienst, die hem aanstonds de noodige zorgen toedienden waarna zij op zoek gingen naar de drie andere jongelingen. Hunne hulp kwam natuurlijk te laat. Te Grave werden gidsen gehaald en dezen brachten de lijken van de slachtoffers af. Bezoek aan de Kunsttentoonstelling Donderdag namiddag hebben onze Vorsten te Gent een bezoek gebracht aan de Kunsttentoonstelling. Om 3 ure kwam de koninklijke automobiel toe. Do Ko ning was vergezeld door de Koningin en prins Karei gravin van den Steen de Jehay en luitenant-kolonel Dujardin. Aan de Kekerpoort werd de Konink lijke Familie verwelkomd door graaf de Kerkhove de Dentorgkem, goeverneur, en den burgemeester M. Van der Stegen. Aan den ingang der Kunsttentoonstel ling werd een prachtige bloemtuil orchi- decn aan de Koningin overhandigd. De voornaamste overheidspersonen waren aanwezig, alsook het inrichtend komiteit der tentoonstelling. M. Maurice de Smet de Nayer, voor zitter, verwelkomde de Koninklijke Fa milie, en voegde er aan toe dat het eene groote eer was voor de tentoonstellers dit hoog bozook te ontvangen. Koning Albert antwoordde dat hij en de Konin gin getroffen waren door het gulle ont haal en heb zich tot plicht rekenden de Kunsttentoonstelling te bezoeken. Daar na greep het bezoek plaats der talrijke afdeelingen, waar de Koninklijke Fa milie met menig kunstenaar een geluk- wenschend woord sprak. De Koninklijke familie verliet de ten toonstelling na het inrichtend komiteit geluk gowenscht te hebben. Bij het ver trek stegen de kreten op Leve de Koninklijke Familie DE OPENINGSZITTING In tegenwoordigheid van den Koning, de ministers Moyersoen, Hubert en Franck werd gistermorgend, in het Aka- demienpaleis, de openingszitting gehou den van liet XII Ie Internationaal Geo logisch Kongres. Er waren een honderdtal afgevaardig den aanwezig, vertegenwoordigende o. m. Algerie, Argentinië, Belgie, Kana- da, China, Denemarken, Spanje, Ver. Staten, Frankrijk, Engeland, Grieken land, Italië, Jiapan, Polen, Portugal, Transvaal, Tsjecho-Slowakije, enz. Aan het bureel waren o, m. nog de hli. Adams en Broeck (Kanada), voor zitter en algemeen sekretaris van het kongres. M. Moyersoen dankte de vreemde re- geeringen en de geleerde genootschappen om hun afvaardiging en bracht- hulde aan den beroemden aardkundige Her- bert- Hoover, die gedurende den oorlog de voedselvoorziening van bezet Belgie en 't Noorden van Frankrijk bestuurde. Spreker dankte daarna den Koning om zijn aanwezigheid, en eindigde met de beste wonschen uit te spreken voor het wclgelukken van het kongres. M. Adams antwoordde, cn herinnerde terzelfder tijd aan de heldhaftige hou ding van Belgie gedurende den oorlo_ Ook de h. Lebacqz voerde het woord. M. Renier bracht hulde aan de aard kundigen, die, om verschillende redenen, op het kongres niet kunnen aanwezig zijn. zoo o. ni. de Russen en den h. H»>n- vcr. Dc zi+ting werd opgeheven om 11 1/2 uur. Namiddags werd opnieuw' verga derd, en werd besproken, de petcrileum •geologiCj aardkunde van AÏrl'ka, enz, Naar de Chicago Tribune meldt, krijgt Chicago een nieuwen dierentuin, die zooals het voor een fantsoenlijke Amerikaansche stad past, the biggest of the world zal zijn. Een commissie heeft de Dierentuinen in Engeland, Nederland, Duitsehland, Zwitserland en Frankrijk bezocht. De uitslag is, dat de tuin van Chica go zal worden ingericht volgens het stel sel, dat te Sellingen door Hagenbeek is gveolgd. Er zullen dus geen leeuwenkooierï' worden gebouwd, doch de dieren zullen zich in een flinke ruimte vrij kunnen bewegen, en alleen van de toeschouwers worden gescheiden door diepe grachten. Het spreekt- vanzelf, dat dit aangente mer is voor de dieren, die zich beter kunnen bewegen dan in de bekrompen cellen van onzen dierentuin, als voor de toeschouwers, die in staat worden ge steld, de dieren gade te slaan in een toestand, dig jtenminste iets wegheef6 van den vrijen wilden staat. TAFEREELEK VAN VERSCHRIK KING. SWATOW EN ZES AN DERE STEDEN GEHEEL VER WOEST. BIJ DE VIJFTIG DUI ZEND MENSCHEN OMGEKOMEN Naar men uit Hongkong aan de Ti mes seint, bedraagt het aantal dooden, te Swatow en in de omgeving, ongeveer 50.000. Heel de stad Swatow en zes andere steden zijn verwoest geworden. Door Engelsche en Chineesche in richtingen werd te Hongkong een fonds voor de slachtoffers bijeengebracht na ontvangst van de eerste berichten der ramp, heeft de regeering onmiddellijk geld en levensmiddelen naar de geteis- terden siteden gezonden. Britsche en Ja- pansche stoomschepen brengen levens middelen naar Swatow. De delta van de Han-rivier waar de ramp plaats had is ongeveer dertig mijl lang en bevat talrijke dicht-bevolkte steden Swatow telde 61.000 inwoners; Ampow, dat zes mijl verder naar hel binnenland ligt 150,000 de stad Chao- Chow die bij hot bogin der delta ligt 400.000. BIJZONDERHEDEN over DE RAMP De briefwisselaar van de Daily Tele graph seint de volgende bijzonderhe den over den wervelstorm aan zijn blad: Het scheen bijna onmogelijk, dat Hongkong zoo gemakkelijk aan de ram^ ontkomen was^ terwijl de zusterhaven Swatow op nog geen honderd mijlen afstand, geheel verwoest werd. Zelfs tliaus (Maandag) is het nog moeilijk om een schatting te krijgen van hetgeen er wel vernietigd is, hoewel de verha len van ooggetuigen een beeld van de ze verschrikkelijke ramp geven. Voor zoover afgegaan kan worden op de tot nu toe binnengekomen berichten, blijkt, dat Swatow meer geleden heeft door den springvloed dan wel reclitstreeksch door den wervelstorm. De ligging van dé stad, over een strook ter breedte van vier mij len links c-n rechts van de rivier de Han verklaart, hoe een 20 voet hooge muur van water die zich met een onweer staanbare kracht stroomopwaarts drong, doze vroe?elijke verwoestingen kon aan richten. Het spreekt van zelf, dat vooral den Noordelijken lagen oever, waar de inlandsche bevolking huist, door het wa ter geteisterd werd. De Noordelijke zij de, waar de meeste Europeanen wonen, kreeg minder last van den vloed dan wel van den storm. Daar zijn dan ook minder slachtoffers gevallen. Na uren slagregen en storm en plot selinge windstilten gedurende welke het broeiend heet was, barstte de wervel storm togen 2 uur in den morgen los. Binnen rijf minuten waren de overvol le straten liet tooneel van een vreeaelij- ke verwarring. Razend joeg een verblin denden regen voor zicli uit. Het water steeg elke seconde, en deed de muren wankelen en de huizen instorten. Binnenhuis blijven beteckendc begra ven te worden onder de pui nen, en de jeliceic bevolking vluchtte in razende wanhoop op straat. Doch ook daar wacht te dc dood in.allerlei vormen. Nadat de wervelstorm bedaard w.»r kwam de vlmxlgolf cn de verwarring ia' dü straten der stad werd nog verhoogd door de wrakken der sampans dc af geslagen daken. Dc vloed drrjtf-g verschei- denen mijlen ver liet laud in cn verras te dc menigte, die haar .heil had gezocht in de vlucht.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1