Edele Zelfopoffering iitesj in @§i3 TiiefitS^sils Dcodeüjke ontpisffing te Stühoorbakke Voerman door zijn eigen ge span overreden Op de hielen van een oneerlijk heerschap Met vmstgelé betaald Moordpoging fa Stekene Docdelijke val te Gent Vreeselijk tramongeluk ie Antwerpen Een hevig incident in de Ifaiiaansche Kamer IresjUesmssfcl lei Amerika Een reHsaehtige eierkoek Hef preses van Meskou Provinciaal Kapittel der Min derbroeders Gapicseiten van Belgie GR00TE VLAAMSGHE KERMIS r Oude inwoners yan Hongkong zeggen, 3g.tr de ramp" van bwatöw ernstiger moet ajin geweest dan de ramp te Hongkong in 1906, hoewel men in seheepvaart- iringen geneigd is om de cijfers over £het verlies aan menschcnslevens als zeer pverdreven te beschouwen. De tragedie werd nog vreesdijker, aangezien het on- röpgglijk was oin geneeskundige lnilp te vérleenen,' en dat is zeker, dat vele hon derden die anders gered hadden kunnen .worden, thans zijn omgekomen, i De meeste lijken bevinden zich in de jkeldcrs, waar de inwoners, door paniek aangegrepen, een schuilplaats gezocht hadden en verdronken. Swatow is thans een verlaten stad. Be halve de stoomschepen, die hulp kunnen yerleenen, loopen er geen schepen in er zijn geen goederen, die weggehaald moeten worden. Ook komen cr geen sche pen om de goederen over to nemen uit de ruimen der op de kust geworpen sche pen. Drie stoom'booten van 3000 ton elk, liggen in de straten van de verwoeste stad. Sampans liggen op de verdiepingen aan de vernielde straten. Van de club aan den Chiueeschèn oever is nog slechts écn piuur over. De onderzecsche kabel is af geknapt. De Cheysang werd op de kust geslagen, negen mijlen ten Noord- [Westen van Swatow. In den Chinoescben schouwburg wer den al de spelers en bet publiek gedood. •De putten raakten vol zeewater en voor jeen kan water wordt 5 dollar gevraagd. Niets werd gespaard, dat zou hebben kunnen bijdragen tot do ellende en de verschrikking van deze kleine en vrien delijke haven en de talrijk© duizenden, die er woonden. Hot Ursulinenklooster, waar Canadee- sche zusters uit Montreal waren aange bracht, die juist veertien dagen geleden waren aangekomen, werd door den wer velstorm zwaar beschadigd. Toen het dak weggeslagen werd, vluchtten de zusters naar den kelder, waar zij door het water meegesleurd werden. Do moeder-overste, die den heelen nacht op een drijvenden balk rondzwalkte, ontkwam op wonder baarlijke wijze aan den dood. De kerk yan liet klooster werd vernield. In een dorp aan de zeekust verdronken 200 christenen. POGING TOT ZELFMOORD VAN DEN DADER Dezen morgend, toen de gevangen- bewaker de cel binnentrad van Baum, de dader van den gruwolijkeiï moord, op Constance Vaiiderzecpen, der gemeente Haren, betrapte hij den schurk, op liet oogenblik dat deze zich bij middel zij ner bretellen wou verhangen. De be waker sneed vlug do banden door. Baum werd te» verzorging weggedra gen en kon een tijdje nadien weer terug naar zijn cel terugkeeren. DE BEGRAFENIS VAN HET SLACHTOFFER De geneesheeron, die het lijk van Con stance Vanderzeepen ontleedden, hadden toelating gegeven het slachtoffer te be graven hetgeen dezen morgen d te 10 uur plaats greep. Een menigte volks, toegestroomd uit het omliggende, woonde in bewogen stilte den lijkdienst bij. De lijkkoets was letterlijk onder bloe men en kransen bedolven. ACHT BOEVEN ONTVLUCHT ZES WEER AANGEHOUDEN EN KEN DOODGESCHOTEN Brandenburg, 10 Oogst. Gister middag hoeft in liet tuchthuis te Bran denburg een ernstige muiterij plaats ge had. Acht tuchthuisboeven overvielen de bewakers, maakten dezen onschadelijk en ontkwamen uit bet tuchthuis. De vluchtelingen werden onmiddellijk achterna gezet. Men slaagde er in zes van hen weer te arresteerende zevende werd op de vlucht doodgeschoten, ter wijl de achtste ontkomen is. VVV Twee jonge onbezonnen knapen, de 16-jarige R. Sédert en de 17-jarige Emiel Garain vonden Dinsdag een granaat en meenende dat deze ontploft was, begon nen zij eraan te knutselen en te ont- vijzen. Plots knalde eene losbranding, waarbij de eerste knaap gedood werd en de tweede erg gekwetst. De genaamde Petrus Van Boxlaer, 69 jaar oud, voerman, wonende Leop. de Wadplaats, 2, reed gisteren met zijn met tonnen bier geladen wagen langs de St. Miehielskaai te Antwerpen. Pluis werd zijn wagen aangereden door een zwaron vrachtauto en de scliok Was zoo hevig, dat de voerman van den wagen ten gronde werd geslingerden. dooi- een der wielen over liét hoofd werd gereden. Spoedig echoot men den ongelukki- gen erg gekwetsten man ter hulp en voerde men hem in allerijl naar het St. El isabethgast h uis. l De toestand van den ongelukkigen yoerman is onrustwekkend. Door de Brusselsche politie werd over al do persoon beschrijving rondgestuurd van con particulieren, die zieh Woens dagnamiddag aanbood aan de winketten van den American Express Konink lijke straat, en aan den bedienden een wissel aanbood van 200 dollars, waaraan een duplicaat toegevoegd was. Door onachtzaamheid heeft de bedien de 400 dollars uitbetaald. ITet was enkel na het vertrek van bet heerschap dat de vergissing werd vastge steld. Een taxi voerder Karei L....,, wonen de Vanden bran denetraat, 20, te Brus sel, voerde oen kerel in zijn auto van de B.rouckèreplaats naar de Groote Markt. Daar stapte de reiziger af en wilde heengaan zonder betalen. Op het verzet van den autogeleider, antwoordde de wildeman met een hagel van vuistslagen. De policie kwam er aanstonds tus- schen en leidde den woesteling naar het kommissaiïaai, nl'waar hij verklaarde Jan A..., te heeten, bokser van beroep, woonachtig in de St. Franciscusstraat. te St. Joost-ten-Noode. Een streng onderzoek te zijnen laste werd geopend. M. L. Ringoot, vlaskoopman te Steko- ne, die 'S avonds per velo terugkeerde van de markt te Axel, werd aan de Zandwijk overvallen door vier bandieten die! uit een sparrenbosch sprongen. M. Ringoot bekwam een zoo gewel dige slag op het 'been, dat dit lichaams deel gebroken is een der schurken bracht hem nog verscheidene messteken toe in het gelaat, zoodat de ongelukkige bewusteloos bleef liggen. De bandieten plunderden dan hun slachtoffer uit en namen de vlucht met de 'brioventesch, geldbeugel, liorlogie en ketting, enz. M. Ringoot werd nadien gevonden en in deerniswekkenden toestand naar zijne woning gedragen. De policie heeft vermoedens op zekere kerels, die ook verdacht worden de ple gers te zijn van talrijke kiekendiefstal- len. Een oude vrouw van 89 jaar, Chris tina Roels, die bij haar dochter in de Maisstraat woonde, is Woensdag avond zoo ongelukkig gevallen op den koer van haar woning, dat zij met gekloven schedel opgenomen werd. Zij stierf bij na onmiddelijk. 29* Vervolg. 'tZjjn oogen van haar moeder, zij zal «veneens blond zijn. Ze haakt naar het leven de arme kleine weet ge wat men met haar «al beginnen, mijnheer Pandolle Zoudt gij het bij u willen houden Meent gij dat Zou men het mij wil- )en laten Niet altijd, maar vooreerst. Ik mag het dus verplegen, mijnheer Pandolle Ge zult eens zien. ze zal groeien als een champignon. We zijn niet rijk en hebben reeds drie kleintjes, maar dat doet er niet toe, de vierde kan er ook wel bij. 'k Heb altijd veel van Leonora gehouden, uit gene genheid voor de moeder zal ik het kind voor niets opkweeken. Och, zie een», mijnbeer Pandolle, hoe ze mij niet haar kleine, wak kere oogskens aankijkt. Lieve hemel, men zou waarlijk gelooven dat zij begrijpt wat ik zeg, de kleine engel Dat bedoelde ik niet, en zou mijnheer Dupont ook niet willen, antwoordde Pandolle Gij blijft dc moeder van liet kind, dat is af gesproken, maar ge moogt er geen schade door lijden, ge zult elke maand veertig frank ontvangen. Veertig frank riep zij ontsteld. Wel, jnijoheer, dat is Teel te veel. 't is mogelijk, maar mijnheer Duponl wil het. Dan zal de kleine ons nog rijk maken. Pandolle haalde twee goudstukken uit zijn zak en legde ze in de hand der vrouw, ter wijl bij zeide Dit is voor de eerste maand. De eohtgenoot van de pleegmoeder kwam binnen. Zijn vrouw vertelde hem dadelijk wat zij met Pandolle afgesproken had. Mijn vrouw had mij reeds gevraagd het kind bij ons te houden, zeide hij ze had zoo'n medelijden met de arme kleine. We moeten haar laten doopen, mijn heer Pandolle, merkte de vrouw op. Ge hebt gelijk. Welnu, morgen, na de teraardebestelling der moeder, zullen we dit laten doen. Welken naam zullen we haar geven vroeg de vrouw. Ik zal er eens over denken, zei Pan dolle. Pandolle ging alles voor de teraarde bestelling van Leonora regelen. Zooals bij gezegd had, waakte hij den geheele nacht bij den doode, in 't gezelschap van verseheideno vrouwen. Den volgenden morgen te negen uur werd Leonora in een lijkkleed gewikkeld, en in de kist gelegd. Te elf uur werd zij begraven. Des namiddags ging men met het kind naar de kerk om het te lab n doopen. JJqi kreeg den naam van Blanche, EEN GEPENSIONNEERDE LOODS ONDER EEN TR AMRIJTUIG VERMORZELD Donderdag voormiddag heeft op do Italield, ter hoogte van de Goudbloem- straat, een ijselijk tramongeluk plaats gehad, dat langen tijd de buurt in rep en roer hield. Het was te 10 uur 20 dat een man, een ouderling, van uit de Goudbloemstraat komende, de 6traat wilde oversteken. Op dit oogenblik kwam ook juist een auto aangereden, en, om er niet door verrast te worden liep de ouderling de straat over, maar had een tramrijtuig niet zien aankomen. De watman deed de uiterste kracht inspanning om het rijtuig to stoppen en een ongeluk te voorkomen, doch het was reeds te laat. De ongelukkige werd door den tram eerst aangareden, om varder onder liet rijtuig te verdwijnen. Slechts met de grootste moeite en na dat bet zware rijtuig was opgelicht kon men het vreeselijk verminkte lichaam van den ouderling verwijderen, maar volgens verklaring van den bijgeroepen geneesheer M. Rénz moet de dood oogen- blikkelijk geweest zijn. Het slachtoffer is letterlijk vermor zeld geworden, want benevens de vree3e- lijke verwondingen in het aangezichj;., die den man om zoo te zeggen onken nelijk maakten, waren hem de twee bee- nen tot tegen hét lichaam bijna gansch afgereden. Hat lijk werd naar het doodenhuis dei- Korte Dijkstraat gevoerd. Volgens de eenzelvigheidspapieren die in het bezit van het slachtoffer werden gevonden, is de ouderling de 77jarige Adolf Broak, woonachtig Dambrujgge- straut, 200. De, man een gepensionneer- de loods had ^enigen tijd geleden zijne vrouw nog verloren, en woonde nu alleen. De ouderling;Broek was algemeen ge kend aan de haven. De adjunlit M. Minnaert, heeft een onderzoek ingesteld om de verantwoor delijkheid vast tb stellen. Rome, 10 Oogst. Een hevig inci dent had plaats] tijdens de bespreking over de verklaring der regeering in de •Kamer. De kommunistische afgevaardigde Re- possi bad de staking der openbare diens ten verdedigd alk het beste wapen tegen den Staat, waarop de fascisten hevig tegen hem uitvielen en eischlen, dat hij zou zwijgen. De fascistische afgevaardigde Guinta bedreigde hem zelfs met een revolver. Daarop werd dé'zitting opgeheven. Bij dc hervatting hield de president van den raad eeh krachtdadige redevoe ring als antwoord aan Repossi. Hij vv 'd levendig toegejuicht, uitgezonderderd idoor de uiterstelinkerzijde. Te Hansbeke is de tijding toegeko men dat Hector Van Ooteghem zijn broeder Achiel in Amerika met revol verschoten heeft gedood. Beiden waren inwoners van Hansbe ke. De dader was gehuwd en weduwe naar met 4 minderjarige Itindcren. Het slachtoffer was jonkman. Zij woonden samen te Mishawaka. Naar het schijnt zou er een geldkwes tie in 't spel zijn, waarop twist is ont staan. Do dader, een opvliegend persoon, heeft zijn revolver genomen en zijn jon- geron broeder neergeschoten. Deze, de >orst doorboord, overleed enkele minuten later. De moordenaar werd ter plaatse door de politie aangehouden, en schier onbewust, bedronken als hij was, over 't schelmstuk dat hij had bedreven. Onnoodig er bij te voegen, dat die gruwelijke gebeurtenis in de gemeente opschudding verwekt heeft. Dezen morgen had eeno ernstige aan rijding plaats tussehen een automobiel en een marktwagen, op de Sainctelette- 'aats te Brussel. De genaamde R.... Adolf, wonende op den Merchtemschen steenweg, te Molen beek, kwam langs de Leopold II laan gereden om zijne waren naar de markt te brengen. Op d© Saincfceletteplaats werd zij gespan aangereden door een autowagen, toebehoorend aan een fir ma der buurt. De geleider werd van zijn wagen geworpen en in zijn val liep hij ernstige kneuzingen op. Meer dan 3000 eieiren en verscheide ne boterklonten, die van den wagen ge- stooten werden, vormden een reusachti- gen pannekoek. De schade ie aanzien lijk b Riga, 10 Aug. Het hoog gerechts hof te Moskou heeft ter dood veroor- deedl de volgende sociaal-revilutionairen Gotz, Loeskoi, Gerstein, Gen del man, Grabowski, Likatsjof, Ivanof, Eugenie, Ratner, jElldns, Trimofejel, jMozorof, Aganof Ataltowski en Hélèno Ivanova. Van ander zijde wordt echter gemeld, dat slechts zeven leiders ter dood zou den veroordeeld zijn. Verbolgens ging Pandolle naar het huisje van Trochots, deed' de luiken voor de ramen, en de deur op het nachtslot, stak dc sleutel bij zich en keerde naar Espoir terug, 't Was avond toen hij daar aankwam. Hij deelde aa; zijn meester alles mede wat hij verricht had, Gij hebt goed gehandeld, zei Louis Du- pont. Blanch® bleef bij de nieuwe moeder totdat sij pvee jaar was. Toen kwam zij op de hoeve en werJ toevertrouwd aan de zorg van •ene gouvernante, die zich met haar opvoe ding zou gelasten. Op straffe van dadelijk uit hun dienst te worden ontslagen, was hel aan de dienstboden op Espoir verboden in bijzijn van het kind over haar vader en over hare moeder te spréken. De kleine Blanche noemde Pandolle haar peet men gewende haar er aan Louis Du- pont den naam van vader te geven. Dnpont liet Pardolle in alles begaan. Door berouw gefolterd, had hij geen eigen wil meer hij onderwierp zich in alles aan de beslissing en de behandelingen van zijnen ouden dienaar en getrouwen vriend. Wat Pandolle voorzien had, gebeurde Dupont vatte voor het kind van i'en man, die zich voor hem had opgeofferd, een in nige genegenheid op. Zelden uitgaande; had hij het lieve kind gaarne hij sieli dat waren zijn gelukkigste oogenblikken, GEHOUDEN TE AALST DEN 8 AU- .,r GUSTUS 1922. UITSLA G DER KIEZINGEN Minister Provinciaal H. E. P. Ra phael yan Oreye, Defiriitoren Z. E. P. Franeiseus van St. Gillis (bij Brussel) Z. E. P. Samuel van Emblehem Z. E. P. Benvenutus van St. Mich'iel (bij Brugge) Z. P. Donatus van Welle. Custoden Z. E. P. Valoriauus van Zonderreygen Z. E. P. Benvenutus van St. Michiel (bij Brugge). Secretaris van II. P. Provinciaal Z. E. P. Samuel van Emblehem. Plaatselijke Oversten Antwerpen Gardiaan Z. E. P. Adolphus. Vicaris Z. E. P. Valerianus. Brussel Gardiaan Z. E. P. Hono- rius. Vicaris Z. E. P. Alphonsus. Brugge (S. Clar.) Gardiaan Z. E. P. Roclius. Vicaris Z. E. P. Florentinus Bergen Gardiaan Z. E. P. Michael. Vicaris Z. E. P. Paulus. Edingcn Gardiaan Z. E. P. Urba- nus. Vicaris Z. E. P. Donatus. Verviers Gardiaan Z. E. P. Ri- ehaxdus. Vicaris Z. E. P. Victorinus. Mcersel Gardiaan Z. E. P. Bene- dictus. Vicaris Z. E. P. Henricus. Herenthals Gardiaan Z. E. P. Ve- nantius. Vicaris.Z-. E. P. Ignatius. Brugge (Boev.)U Gardiaan Z. E. Pj Benvenutus. Vicaris Z. E. P. Jozef,; P. Emi^l, Directeur der Apostoliekej school. Aalst Gardiaan Z. E. P. Cypiïanus, Vicaris Z. E. P. Franeiseus. P. Eleuthe- rius, Directeur. Iseghcm Gardiaan Z. E. P. Poly- carpus. Vicaris Z. E. P. Hugo. Ciney Gardiaan Z. E. P. German nus. Vicaris Z. E. P. Theodosius. Doornik Gardiaan Z. E. P. Ghis- lenus, cn Directeur. Vicaris Z. E. P, Seraphinus. Leuven Gardiaan Z. E. P. Ephrem, Vicaris Z. E. P. Bavo. STAD AALST' ingericht door de Damen en Heereö deelmakende van de verschillige Katho lieke Maatschappijen van Aalst, ten: voordeel© van de Katholieke Liefdadig heidswerken van het Arrondissement, in de ruime lokalen en Hovingen van den Volks kring St. Jozef Meuleschettestraai, te Aalst op Se 4e en 5e September 1922* ZONDAG 3e SEPTEMBER Om 10 ure voormiddag Plechtige Opening der Vlaamsche Kermis. - Om 11 1/2 ure Prachtig Concert, door de Koninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend Om 2 ure 's namiddags Prachtige Baï- lonprijskamp. In den namiddag Groot Festival dooi verschillige Muziekmaatschappijen en Zangkoren van het Arrondissement. Bezondere prijskampen voor het vis* schen MAANDAG 4e SEPTEMBER Om 2 ure 's namiddags Prachtigé Bloemenstoet voor Kinderrijtuigen enz. Verschillige prijzen zullen toegekend worden. Voortzetting van den Festival. DIJNfSDAG 5e SEPTEMBER In den namiddag Prijsuitreiking aaü de deelnemers van den Bloemenstoet. Sluiten van het Festival.... en van de Kermis. De Prijzen van het Ballonfeest zullen1 uitgereikt worden in de Groote Zaal van den Katholieken Burgerkring, Korte Zoutstraat te Aalst, op 24 September, in den namiddag. PRACHTIGE INSTELLINGEN EN A A NTREKKELIJ KHEDEN zooals Bodega, Friture Max, Zwanenmolen Opitz, Pasteibakkerij, Glacés, Bazar, Prachtige Kof fiehuizen met Muziek, Zang en andere aantrekkelijkheden, Hoep-la Molen van Plezier, Bloemenkraam, Circus, Theater Van Caeneghem, Mattetaarten, enz. enz. te veel om te mélden. Bestendige ingangskaarten zullen ten! huize aangeboden worden. HET EERE-KOMITEIT Voorzitters Z. Ex. Rom. Moyérsoen, Minister van Nijverheid en Arbeid Felix De Hert, Burgemeester en Pro vincieraadsheer Baron L. do Sadeleer, Staatsminister en Senator M. J. De Clercq, Voorzitter van de Katholieke Vereeniging van het Arrondissement Aalst, Plaatsvervangend Senator Z, E. H. Kanunnik Ródandts, Pastoor- Deken. Leden Baron Lodewijk de Bethun e, Petrus Van Schuylenbergh, Ferd. Van Nieuwenhove, Volksvertegenwoordigers EE. HH. Van Herreweghe en Lauwe- reys, Pastoors. HET UITVOER END-KOMITEIT De Voorzittei-, Valery De Valkeneer, Schepen©. De Onder-VoorzittersEmiel Dano kaert, Pedro De Hert. De Schatbewaarder, Ferdinand D« Gheest. De Sclmjvers, Zenon De Vos, Henri Matthieu. Hij nam haar op zijn knieén, en menig maal drukte hij haar in hevige ontroering aan zijn hart waarsohijnlijk dacht hij dan aan haar ongelukkigen vader. Door de leederste zorgen en hartelijkste liefde omgeven, groeide Blanche voorspoedig op als eene in goede aarde geplante bloem. Toen zij vijf jaar was, was zij wel tenger en teeder, maar vlug, levendig, vroolijk en lief om te stelen. Dupont kon niet me®r hui ten haar, Pandolle gaf aan alle hare wen- sohen gehoor. Evenwel vergat de oude dienaar de doch ter van zijn moester niet. Wat was er van haar geworden Had het ongelukkige meisje in wanhoop, in haar droefheid, en misschien armoede en gebrek lijdende, een einde aan haar laven gemaakt Vaak dwaalde Pandolle eenzaam door vel den en wegen, met gebogen hoofd in diep gepeins verzonken dan dacht hij aan Jean* nette. Op de hoeve werd haar naam nooit uitge sproken. Zonder er zich een reden voor te kunnon geven, durfden de dienstboden het niet doen. Had Louis Dupont haar geheel vergeten, of berouwde het hem, haar te hebben weggejaagd Pandolle zou het niet hebben kunnen zeggen. In den beginne had liet verdwijnen van de ^onge jufffoajf van Espoir, zQpals men haar gewoonlijk noemde, te Frémicourt en in de omstreken groote verwondering gebaard men had allerlei gissingen gemaakt, maar zich wel gewacht er luide over te spreken. Langzamerhand was de herinnering aan haar verflauwd, evenals die aan de misdaad, waarvoor Franss Trochets moest boeten. Wat dezen ongelukkigen betreft, volgens het door Pandolle ingewonnen bericht, was hij met veertig andere galeislaven naar de Fransche strafkolonie getransporteerd. Ruim vijf jaar waren verloopen sedert de misdaad was gepleegd, 't Was December en het weder was koud, er lag reeds sneeuw io de vallei van Sableuse. Op zekeren morgen ontving Pandolle een brief, hetgeen dikwijls gebeurde sedert hij in naam van zijn meester de hoeve beheerde, liij opende hem en met diepe aandoening las hij de volgende woorden Goede Pandolle 1 Ik ben te Sint-Irun, in het Hotel Belle- vue. Indien gij nog «en weinig vriendschap voor mij gevoelt, breng mij dan een bezoek. Gij moet vragen naar de vreemde Juffrouw. Zeg niots aan mijn vader. JfiANNETTE. Pandolle drukte zijn lippen op den brief tranen liepen over zijn wangen. Een uur la ter was hij op weg naar Saint-Irun. ((Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2