Dinsdag 15 Oogst Woensdag 16 Oogst 1922 0, L VROUW HEMELVAART SEGHERS De Bijeenkemst te Leüdeis Ontploffing aan boord van dsn paketboat «Adriatic)) nisi pnsBsn va» Phaenix-Park DE VOLKSSTEM XXVIII* JAARGANG NUMMER 164 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 - DAGBLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas,'Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. O. L. Hemelvaart Zon op 4,45, onder 7,06 H. Rochns Zon op 4,46 onder 7,04 Laatste 'Kwartier den 15 Laat dankbaarheid van liefde zingen, Zooveel als dankbaarheid vermag I Wij vieren met de hemellingen Maria's blijden zegedag A ls Koningin is zij verheven Oneindig is haar rijks gebied Tot moeder werd zij ons gegeven, En zij vergeet haar kindren niet. Heden vieren wij de gedachtenis 'der gelukzalige dood en hemelvaart van de onbevlekte Maagd en Moe der Gods Maria, die aan ons ook tot Moeder gegeven is, door haren Zoon Jesus, terwijl hij in de afgrij selijkste smarten aan het Kruis hing. De gedachtenis van hare dood moet ons dienen om haar te bidden dat zijdie in zoo groot en vrede ge storven, ons zou bijstaan in al de angsten die ons in den doodstrijd zouden kunnen overvallen. Laat ons dan dikwijls, niet al leen gedurende deze Octave, maar al de dagen van ons leven, dit ge bed dei' H. Kerk tot onze goedertie- rende Moeder stieren Heilige Maria, Moeder Gods, bid voor ons arme zondaars, nu en in de uur onzer dood. Amen. Zoo doen ook alle engelen en heiligen in 't hemelsch Sion. Laat Englen in den hemel zingen Het hooge loflied heilig schoon Dat alle heilgen haar omringen En hulde brengen rond haar troon De Hemelvaart van Maria moet ons opwekken om met een groot betrouwen, in al onzen nood, onze toevlucht tot haar te nemen want, vermits zij verhevener en roemrij ker is dan alle Heiligen en Enge len in den hemel, zoo is hare voor spraak ook krachtiger om voor ons al wat wij tot onze zaligheid 1100- dig hebben, te verkrijgen. Een heilige dienaar van Maria heeft zelfs gezegd dat wij al de gratiën die ons noodig zijn, door de handen der Moeder Gods moe ten bekomen. Laat Jcsus zelf haar eemu-ig danken Gods glorie deelt de Moeder-Maagd Verhoore zij ons bedeklanken, En zij bekomt al wat zij vraagt. Heden wordt in de Mis bet Evangelie gezongen welk spreekt van de werkingen der twee gezus ters Martha en Maria. De eerste dient ons tot voorbeeld van het werkzaam leven, de ande re tot voorbeeld van het beschouwde leven. Laat ons trachten die twee zus ters na te volgen, met onzen dage- lijksèhen arbeid te doen, en ze te zelfden tijde al onze werken aan den Heer op te dragen want bid den volstaat niet eenieder moet de plichten van zijnen staat vol brengen, De allerheiligste Maagd Maria volbracht ook zorgvuldig al de wer ken die zi j in den tempel moest ver richten, eer zij aan den H. Joseph ten huwelijk was gegeven. En later verzorgde zij haar huisgezin met de grootste nauwkeurigheid. Laat ons haar dikwijls bidden, dat wij door het getrouw navolgen baser deugden na onze dood ook zouden mogen ten hemel varen. Daarom zullen wij met haren feestdag of binst de Octave tot de HH. Sacramenten naderen, want niets is aangenamer aan Maria dan dat we haren Goddelijken Zoon in ons hert ontvangen. Op vele plaatsen wordt het volk nog indachtig gemaakt dat Maria, ons verlatende, een erfdeel en eenen schat van deugdenrijke bloemen achterliet immers op dezen dag wijdt men de bloemen in de kerk, eere van Onze Lieve Vrouw, tot de naaste wijding, wanneer ze ver brand worden. Komt er eene don- dervlage men brandt er een stuk of twee in de schouw, en men verzoekt, onder gebeden, den zegen die over die bloemen gesproken is, om be vrijd te zijn van donder en bliksem. Zoo Elias, die op den vurigen wa gen ten Hemel klom, zoo wordt Ma ria's Hemelvaart tegen 't He melsch geweld zoo men zegt, ver eerd en aanroepen. EMILIUS-J-OANNES door de barmhartigheid Gods en de ge nade van den H. Apostolijken Stoel BISSCHOP VAN GENT Aan de geestelijkheid en de geloovi- gen van het Bisdom Gent, zaligheid en zegen in Onzen Hoer Jezus Kristu Zeer Beminde Broeders Geloofa zij Jesus-Christus in het H Sacrament des Autaars Die kreet heeft meermaals weerklon ken gedurende deze Eucharistische da gen dit gevoel was in het hart van al degenen die aan onze vergaderingen deelnamen, ja in het hart van al onze geloovige diocesanen die, zelfs wanneer zij onze vergaderingen en godsdienstige oefeningen niet konden bijwonen, in den geest met ons vereeni'gd waren om hulde te brengen aan den God onzer Altaren. Nu dat het Kongres gesloten is ver- eenigt u nog allen met.uwen Bisschop om uit gauscher harte te zeggen Ge loofd zij Je<-us Christus in het Heilig Sakrament, Jezus verheerlijken in zijn H. Sakra ment en met de hulp van dit aanbidde lijk Sacrament ons leven verbeteren door, nauwer veroeniging met Christus, inni ger verbroedering met den naaste, en daardoor in zekere maat medewerken tot liet bekomen van hetgeen beoogd werd in het Internationaal Kongres te Rome gehouden tot het bevorderen van den algemeen on vrede', ziedaar het doel van het Kongres dat Wij, aangemoedigd door den zegen van den Plaatsvervanger van Christus op aarde, in Ons bisdom gehouden hebben. Het belaag en de verhevenhied van dit doel hebt gij verstaan, Beminde Dio- eesanen, en daarom is het dat gij met zooveel geestdrift aan onzen Oproep be antwoord hebt en in zoo groot getal al onze vergaderingen, goddelijke diensten en betoogingen hebt bijgewoond. De ge- Ioovigen van Onze bisschoppelijke stad hebben met die der andere plaatsen van het bisdom gewedijverd om liun geloof en godsvrucht te toonen. In die plechtig heden die in onze Kathedraal geschied den, kon de ruime hoofdkerk met moei te de menigte bevatten in de Algemeene Communiën voor mannen en vrouwen zijn er duizenden tot- de H. Tafel gena derd bijzonder aandoenlijk is geweest hot schouwspel van vier tot vijf duizend kinderen die te zamen Jesus, den grooten Kindervriend, in hun onschuldig hart kwamen ontvangen. En wat gezegd van de plechtige Processie die het Kongres gesloten heeft, van dien stoet die meer dan twee uren en half voorbijstapte, stoet uitsluitelijk samengesteld uit mannen van al de parochiën van Ons bisdom Weflke prachtige betooging van het ge loof dat onze diocasanen bezïfcit. Het einde van de Processie is wel gestoord geweest door den regen; maar uw ge loof, uwe liefde hebt gi j in'het open baar aan uwen God getoond Jee us is verheerlijkt geweest. Jezus heeft geze- praald in Zijn aanbiddelijk Sakrament en zoo hebben wij bekomen hetgeen wij beoogden. God zij lof en dank 1 Dank ook aan al degenen die iets bijgebracht hebbert tot het welgel ukken van hot Kongres dank aan degenen die medegewerkt heb ben aan zijne inrichting en aan zijne verdere ontwikkeling dank aan de re denaars, voordracht- of verslaggevers en ander sprekers van onze vergaderingen, dank aan de overheden die door hunne deelneming ons Kongres hebben opge luisterd dank aan u, beminde kinde ren van den Eucharistischen Kruistocht, die ontelbare Heilige Missen, Commu niën, verstervingen en andere goede wer ken voor de verheerlijking van den lie ven Jezus hobt opgedragen dank aan uimannen van alle standen, die mot duizenden uit al de parochiën van Ons bisdom zijt opgekomen om getuigenis te geven van uw geloof, uwe gehechtheid aan den godsdienst to bewijzen, uwe godsvrucht en uwe geestdriftige liefde te toonen jegens O. H. Jezus Christus het H. Sacrament dank aan allen, crjuïi itl> I j i y iu net n. nacramt A' li aimenzon"a& dc palmen,priesters, kloosterlingen en leeken, die en aie bloemen bewaart men ter j geijverd en gebeden hebt om den praefe^- tigen uitslag van óns Kongres te bewer ken. Maar het is niet voldoende dat het Kongres veel volk uitgelokt en geest drift verwekt heeft, dat men schoon e verslagen en redevoeringen heeft ge hoord, plechtige diensten heeft bijge woond, prachtige betoogingen heeft ge zien, het Kongres moet blijvende vruch ten voortbrengen en nu moet er gewerkt worden om hetgeen in de vergaderingen voorgesteld en aangenomen is, to verwe tzenlijken. En te dien einde vragen Wij eenieders gebeden, van grooten en vdn kleinen, van priesters, kloosterlingen en leeken, gelijk wij ze gevraagd en zoo mild bekomen ltobben voor het welge- 1 ukken van het Kongres zelf. Het is on mogelijk al de besluiten van de verslag gevers in dezen herderlijken brief aan te bron gen in een algemeen verslag van het Kongres, later uit te geven, zullen zij medegedeeld worden. Wij willen én- kol op bijzondere wijze aanbevelen de uitbreiding van de Eucharistische Kruis tochten alsook van de Communiebonden voor mannen. Onze vurige wenscli is dat in al de parochiën een bloeiende bond zou bestaan van mannen die maandelijks gezamenlijk tot de H. Tafel naderen. Wij zullen ook reeds medo deelen dat Wij ten gevolge van het Kongres het inzicht bobben opgevat een weik in te richten om de priesterlijke roepingen te bevorderen yopdat. gelijk alle standen door het priesterlijk minis terie ibohoevon geestelijk geholpen te worden, zoo ook uit alle standen priesters zouden verworven worden. En nu aan allen zeggen Wij nog meer godsvrucht,' eerbied, dankbaarheic liefde jegens Jezus in zijn H. Sakrament. Komt Hem dikwijls bezoeken in de kerken waar hij gedurig in het taberna kei verblijft om op den weg van deze wereld onze reisgezel te zijn. Woont al tijd den Zondag, zooveel mogelijk alle dagen, liet H. Misoffer bij om door het H. Sacraficie Gods zogen voor u en uw huisgezin te bekomen. Nadert zoo dik wijls mogelijk tot de H. Tafel om u met Jezus uwen Zaligmaker te vereenigen en uwe ziel te spijzen met het goddelijk voedsel dat in haar liet bovennatuurlijk leven der gratie bewaart en alle deug den ontwikkelt en versterkt. Moge ons Eucharistisch Kongres een bestendige zegepraal aan Jezus in bet aanbiddelijk Sakrament onzer Altaren bereiden, zoo dat de Zaligmaker al langs om meer verheerlijkt worde in dat won der Zijner wijsheid, almacht en liefde dan zal ook liet waar christelijk leven in Ons bisdom nog altijd zoo getrouw aan den godsdienst, gedurig toenemen tot heil en zaligheid van eenieder, tot ge luk der huisgezinnen, tot vrede der sa menleving. En zal deze Onze Brief gelezen wor den op den predikstoel, binst al de mis sen, in al de openbare kerken, bidplaat sen en kloostergemeenten van Ons bis dom den Zondag 13 Augustus 1922. Gegeven te Gent, onder Onze liandtee- kening, Onzen zegel en de tegenteeke- ning van Onzen Secretaris den 10 Au gustus 1922. EMIL1US-JOANNES, Bisschop van Gent. Op bevel van Zijne Hoogwaardigheid den Bisschop. A. De Meester, kan. Secret, Plaats des zegels. SMEETS DOET EEN BEROEP OP POINCARE De Rijnlandscke republikeinsche par tij, die, steunende op de geallieerde strijdmacht, de onafhankelijkheid van het Rijnland wil bewerken, kwam on der voorzittersliap van haar leider Smeets bijeen en stuurde aan Poiacaré volgend telegram (c De oude Rijnlanders volgen met cel aandacht het verloop der gebeurte nissen te Londen zij hopen dat hun va derland niet verder door de Slavische Pruisen zal worden uitgebuit het be houd van liet Rijnland binnen den staat Pruisen, is een voortdurend oorlogsge vaar. Op dit oogenblik, dat zij beslis send meenen te zijn, stellen de oude Rijnlanders al hun vertrouwen in den heer Poincaré, en wenschen zij dat hij lnm sedert lang gewenschte vrijmaking zal weten te bekomen EEN WENSOH VAN RUMENIE, SERVIE EN PORTUGAL Eergisteren middag deed in de con ferentiekringen het gerucht de ronde, dat de regeeringen van Rumenie, Servië en Portugal, die voor een bedrag van 8 t. h. belang hebben bij de regeling van het vraagstuk van liet herstel, aan de ver tegenwoordigers van Frankrijk, Enge land, Italië en Belgie hebben laten w<v ten, dat zij wenschen gehoord te wor den. DE REGEERING EENSGEZIND ACHTER LLOYD GEORGE De Engelsche ministerraad, heeft met algemeene stemmen zijn algeheele steun toegezegd aan Lloyd George in zake de besprekingen over de kwestie van het moratorium en besloot om hem in alles de vrije hand te geven. HET DOODE PUNT Men weet dat de commissie van des kundigen geen overeenstemming heeft kunnen bereiken in zake hot toezicht op de Staatsmijnen en bosschen Duitschland. De kwestie moet thans naar de eerste ministers worden verwezen. De kloof tusschen de geallieerden is thans breeder dan ooit. De Pranschen staan er op, dat het moratorium 31 December 1922 moet ein digen de Italianen stellen voor dit te doon geschieden aan het eind van 1923, terwijl de Engelschen en Belgen voor een langere periode zijn. Heden, Maandag zullen de eerste mi nisters opnieuw vergadepfen om de be sluiten der financieele deskundigen te bespreken. De particuliere gesprekken tusschen de ministers van Frankrijk, Italië en Belgie werden voortgezet. In de verschillende kringen der con ferentie is tie indruk pessimistisch. Indien er geen omkeer komt in de houding van Lloyd George die heden van zijn buitenverblijf te Londen terug keert, blijft er bijna geen hoop meer over de conferentie te redden. GEEN TU&SCHENKOMST VAN DEN VOLKENBOND Men seint uit Londen dat aldaar het bericht ten stelligste gelogenstraft wordt als zou Lloyd George aan Poincaré voor gesteld hebben het geechüspunt tusschen, de twee regeeringen aan den Volken bond to onderleggen. TWEE PROTESTNOTA's DER DUIT- SCHE REGEERING TEGEN DE FRANSCHE DWANGMAATREGE- LEN De Duitsche gezant te Parijs heeft Zaterdag avond aan de Fransche regee ring een nota overhandigd, waarin ver zet geteekend wordt tegen do Fransche dwangmaatregelen In deze nota spreekt de Duitsche re- g-oering haar leedwezen uit over het feit dat de Fransche regeeriug niet tegemoet is gekomen aan den wensch der Duit sche regcering om de kwestie der com pensatie-betalingen uit te stellen tot dc algemeene besprekingenover het mora torium. f De Duitsche regeering verklaart, dat de maatregelen der Fransche regeering niet hun grondslag vinden in het ver drag van Versailles en in de met de Duitsche rogecring gesloten overeen komsten, met name de overeenkomst an 10 Juli 1921, terwijl zij ook n iet door het volkenrecht gerechtvaardigd worden. De nota geeft dan een opsomming van de punten, waarop de dwangmaat regelen in strijd zijn met de bestaande verdragen. Aan het slot der nota wordt gezegd De Duitsche rogeering. heeft met haar nota van 12 Juli slechts de wijziging voorgesteld van een bestaand verdrag en daarmede slechts de gevolgen getrokken uit een toestand, die ingetreden is, onaf hankelijk van den wil der Duitsche re geering en in strijd met de Duitsche be- 'angen. Het feit, dat de Fransche regeering het verzoek om uitstel met dwangmaat regelen heeft beantwoord, zonder den vervaldag der Duitsche verplichtingen af te wachten, wordt door de Duitsche egeering a-Is een groot onrecht gevoeld en zij protesteert tegen de dwangmaatre gelen en verzoekt om de opheffing er- ran. Indien de Fransche regeering op haar standpunt blijft staan, stelt de" Duitsche regeering voor een arbitrale uitspraak uit- to lokken over de rechtvaardigheid der getroffen maatregelen. DE TWEEDE NOTA In een tweede nota protesteert de Duitsche regoering tegen de uitwijzing van Duitschers uit Ekas-Lotharingen. Zij verklaart, dat deze uitwijzing in strijd is met het volkenrecht en de hu maniteit. Er is geen verband to zien tus schen de compensatie-betalingen en de uitwijzing. De geldsommen, die de uit gewezenen mee mogen nemen, komen in waarde overeen met 2 1/2 pond ster ling of 11 1/2 dollar. De uitgewezenen worden dus als bedelaars op straat gezet. De nota eindigt met de woorden De Duitsche regeering protesteert met allen nadruk tegen de getroffen en in uitzicht gestelde maatregcleiz der Fran sche regeer ing. EEN SPRANKEL KI CUT DE BELGISCHE AFGEVAARDIG DEN WEER AAN HET WERK Londep., 13 Augusts. MM. Poin caré en de Lastevrie hebben heden mor- gend in hun hoïel, van 11 uur tot half een beraadslaagd met MM. Then nis, Jaspar, Schanzer en Paratore, de Belgi sche en Italiaansche afgevaardigden. Ondervraagd door den bijzónderon correspondent van het Havas-agonli schap, verklaarde M. Poincaré slechts het volgende Wij hebben de middelen overwogen om een overeenkomst te be reiken, zonder van het Fransehei stand punt afstand te doen Do Belgische afgevaardigden zul les meer dan waarschijnlijk -hunne pogin gen £ot .bemiddeling 'bij de Britse!ie vertegenwoordigers hervat-ten. M. THEUNIS OVER DEN TOESTAND Londen, 13 Aug. Ondervraagd over de mogelijkheid van hot. welgeluk ken der Conferentie, antwoordde M. Theunis aan een corrsepondent van de Soir Het is niet onmogelijk... Zie, ik zal u zelf meer zeggen het. is zelfs heel waarschij'nlijk dat de Conferencie geluk ken zal. Een ontploffing, waarvan de oorzaken nog niet gekend zijn, en die minstens zeven slachtoffers maakte greep Vrijdag plaats aan boord van den Engelschen paketboot Adriatic der "White Star Line. Het. vaartuig was Zaterdag verleden uit Liverpool vertrokken met bestem ming New-York. Er waren ongeveer 900 passagiers aan boord. Het schip werd ge bouwd in 1907, meet 213 meters lengte, heeft 25.000 tonnen maat en is oen der rijkste en weelderigste van de transat lantische p&ssagiersbooten. Op ongeveer 500 kilometers van de Amenkaansche kust, greep er eene ont ploffing plaats in den kelder nummer drie, ontploffing welkg gevolgd we?ïd door brand. De bemanning ijverde dade lijk om den brand te bestrijden doch' het gevaar was dringend. Het vaartuig moest, zijn snelheid vertragen en draad- looze maren uitzenden om hulp te vra gen. Nochtans volgde er weldra ecu' nieuw draadloos bericht, meldende dat alle gevaar geweken was. Ongelukkig lijk bepaalt de ram}) zich niet bij stoffe lijke schade. Twee der matrozen verlo ren het leven bij de ontploffing en rijf andere weiden ernstig gewond. Daaren boven wordt nog een der leden van de be manning vermist. «aLaSdh WEER EENE VERKLARING DIE NIETS BIJBRENGT Een oud bediende van de firma Stein mann, doch die sinds 1914 voor rigeh rekening werkt, heeft- aan het gerecht eene medodeeling gedaan van een 'ge sprek dat hij eenigen tijd geleden ge had lieeft met het slachtoffer Stein- mann, een gesprek dat hoegenaamd niets nieuws aan het licht brengt, en enkel eene bevestiging is van feiten die reeds gekend zijn. Volgens deze getuige in de Delinst-raafc te Antwerpen woonachtig, had M. Stein- mann hem om den onderhoud gevraagd, dat plaats had in het Café Greenwich Daar zegde M. Steinmann dat hij er top door was en vroeg bijstand van den ge tuige, al was het maar met een huisje in de stad aan te duiden voor zijne vrouw en zijne kinderen. Hij zelf zou dan muur den vreemde trokken en trachten zijn verloren fortuin weer op te bouwen. Ook zegde M. Steinmann dat- hij het Phoenixpark ging verkoopeu. Wat zegt uwe vrouw, daarvan, vroeg getuige. Och, bekommer u daar niet om, was liet antwoord van M. Steinmann, die heeft werk genoeg met hare vrijers (amants), en vindt geen tijd om zich om mij te bekommeren. Ja, ging M. Steinmann verder, men zoekt mij langs alle kanten. Men liet mij met geen goed oog terug in de firma treden. Verders vond ik dezer da gen Van de Wouwer, aan het bed mij not^ vrouw die niet al te wol was, gezeten. Tic gebood hem dadelijk het huis te veria-» ten, waarop deze antwoordde Goed ik zal vertrekken maar wij vinder elkaar weer. Geheel dit laatste is de zuivere beves tiging wat Van den Wouwer zelf eena im-dedfcehie in een vertrouwelijk gesprek; met tie baihoudster, dat we reeds brood-* voorig bobben inodegcdechl. "Een daarmede staal, hot opdeyzoe^ "nog even v&i\

De Volksstem | 1922 | | pagina 1