Edele Zelfopoffering ffieowsoorfigs jsuewerfSessehisi De schipbreuk van de Raleigh Vreeselijk tramongeluk te Antwerpen Brand te Temsehen BaiidieSgnsfreek ie Sen! Onder den trein Een zonderlinge aanslag ie Vincennes De staking in de Senisehe metaaiwerkbsiizen Gevaarlijks kerel geknipt Een Fransch Deserteur voor de rechtbank Een Rekeningje I Ml In Sevje't-Rasland Echtelijk drasna te Luik Aanslag op een trein Vijfmaal bij een spoorwegon geluk aan den dood ontsnapt In Ierland Amerika en den Statenbond Aalst-Mijlbeke GEMEENTE BAERDEGEM Kon Wov-t-VIaanisclle confrater schrijft Jiet volgende De toeren die men bedenkt om de aeoymibediendi'n te verschalken grenzen aan hét ongelooflijke. Hot volgende middel zal, wij twijfelen er niet aan, vooral in ons land weldra een groot succes hebben. TV Parijs worden nu naar liet. schijnt holle wandelstokken verkocht, waarin men ongeveer oen hal ven liter genéver kan bergen. t Voor oen drinkenbroer heeft deze uit vinding ook zijn belang, Niemand kan u beletten met zoo een stok te gaan wandelen. Als gij van huis gaat is de stok vol en... gii zijt leeg. Als gij thuis komt zijt gij vol en... de stok leeg. Wij bevelen dit artikel ten zeerste aan bij onze regenscherm en stokkenverkoo- pers. De verkoop zal enorm opbrengen en als eenig honorarium voor het geven van dit gedacht vragen wij enkel.... een stok. Bij het publiek zal het gebruik van den sterken stok, zooais wij hem kunnen noemen, verandering brengen. Wij zullen niet meer zeggen Hij heeft den reus gezien, of een stuk in zijn botten Wij zullen zeggen hij heeft zijn stok al 'binnen of hij is al aan zijnen derden stok vandaag. En sommigen zullen wel uitgaan met een stock stokken. ELF MATROZEN ONTBREKEN .New-York' 13 Aug. Een draadloos bericht van de Empress of France meldt dat dit schip te Point-Amour, de officieren en manschappen van don Brit- echen kruiser Raleigh aan boord heeft genomen, die in de zeeengte van Belle Isle is gestrand en als verloren wordt beschouwd. De Empress of France zal waar schijnlijk de passagiers naar Southamp ton brengen aan dc bemanning der Raleigh ontbreken elf matrozen. X De genaamde Ed. Van den Bosch, 39 jaar, wonende Merxemsche straat, 45, sprong gisteren rond half 8, omtrent zij ne woning, van een tram rijtuig, alvorens dit geheel stilstond. Hij werd door den schok weggeslin gerd en kwam tussehen het tramrijtuig en het slecprijtuig terecht. Toen hij van onder dit laatste werd opgehaald was het linkerbeen totaal af gereden. Hij werd eerst in het verbandhuis ver zorgd en bij hoogdringendheid naar het Stuyvcnberggasthuis overgebracht waar men oogenblikkelijk tot een heelkundi ge bewerking moest overgaan. Vrijdag middag rond 12 ure is brand uitgebroken 'bij M. D. Peleeom, bakker, "wonende Schoolstraat. Het vuur woedde zeer hevig, zoodat de fcajrkerij op korten tijd werd in aseh gelegd. Dank aan de spoedige hulp der pompiers kon het woonhuis gevrijwaard worden. Dit laatste was van de stallingen en de eigenlijke bakkerij gescheiden door een muur, die werd omgehakt en alzoo kon het vuur beperkt worden. De schade is aanzienlijk, doch door door verzekering gedekt. 31* Vervolg. - Helaas, niettegenstaande al zijn rijk- dom, smaakt hij geen enkel gelukkig oogen- blik. Omdat ik bang voor zelfmoord ben, heb ik den huisknecht bevolen hem geen oogen- blik te verlaten. Deze trouwe bediende komt dikwijls met betraande oogen te huis, aange- daan door de wanhoop die uw vader verteert, uren on uren ziet hij bom op een afgezaagdsn boom lillend, treurende en hartoerende kre ten slaken. Ook ik zal geen enkel gelukkig oogen- blik meer smaken. Overal zal mij de vloek vervolgen, dien mijn vader op mijn hoofd beeft geladen. Ik kan zelfs niet hopen, het medelijden van vreemden op te wekken, en moet blijde zijn als l'mij nog vergund wordt met bande; arbeid mijn brood te verdienen. Mijn God mijn God zuchtte Paudolle O, ik klaag niet, |hernam Jeannette, ik bsb geen recht om te klagen. Hoe Ireurig mijn lot ook zij, ik moet mij met gelatenheid onderwerpen. De gedachte aan den dood, die voor mij een verlossing zou zijn, jaagd mij schrik aan, doet mij huiveren. Dal is niet omdat ik naar het leven haat, ik zou integendeel naar dsn dood verlangen, als ik ,1'mocht doen. Maar ik mag niet, Pandolle. DE DADER GEVAT Zaterdag kwam een 20-jarige jonge man in de Werkhuisstxaat bij den be stuurder der lueufersfabriek aanbellen. Do meid deed open waarop de kerel bet- weerde door rijn patroon gezonden te zijn om de rolluiken te herstellen. De meid leidde hem in volle vertrou wen naar boven, maar daar haalde de kerel plotseling een revolver te voor schijn en eiöchte hij aanwijzing van de plaats waar hij geld zou vinden. De meid wees hem deze plaats aan maar sprong tezelfdertijd naar het raam en riep luidkeels om hulp. Voorbijgan gers snelden toe en hielden den schelm aan. Hij werd ter beschikking gesteld van het parket. Op het spoor tussehen Hove en Con- ticb, vond men nabij den Holleweg hot lijk van een ongekend persoon, waar. naast een revolver lag. Later bleek dat de man een reiziger was van den trein die rond half elf uit Brussel naar Antwerpen vertrekt, want in een eerste klas-compartiment van de zen trein ontdekte men, na het binnen rijden to Antwerpen een hoed van den doode, De eenzelvigheid van den man werd nog niet vastgesteld. EEN SOLDAAT VUURT OP DE GEN DARMEN EN BARRIKADEERT ZICH IN EEN HUIS Parijs, 13 Oogst. Heden morgen, te 6 uur, beeft een soldaat van het garni zoen van 't fort te Vincennes, verscheide ne geweerschoten gelost op de gendar men, waarna hij op de vlucht sloeg en zich verschuilen ging bij een vriend. Hij barrikadeerde zien in dezes woning. De rechterlijke politie en de politie commissaris van Vincennes poogden den woestaard aan te houden. De politie machten omsingelden het huis waar de soldaat opgesloten zit. Een overtalrijk'e menigte, door de overheden op afstand gehouden, volgt de verwikkelingen van het drama. Vrijdag namiddag had ten stadhuize een onderhoud plaats tussehen de afge vaardigden-patroons en die der weder- zijdsche syndikaten en den heer burge meester en de heeren schepenen Dc Mun- nynek en Vereammen. Na langdurige bespreking werd vijf centiemen verhooging toegestaan aan de arbeiders en ook aan de gespecialiseer de arbeiders, boven het door de patroons vastgestelde loon en waarvoor dc staking was uitgebroken. Wat de jonge stielmannen betreft, die tot nu toe geen opslag bekwamen, hun loon zal verhoogd worden naar gelang de vaststelling hunner bekwaamheid. In die voorwaarden is het zeker dat het werk Maandag algemeen zal herno men worden. De nachtronde der Melchelsche poli tie ontmoette op de Hendrik Speecqveöf, een 'kerel wiens handelswijze verdacht voorkwam. Naar het politiebureel ge bracht werd vastgesteld dat de geheim zinnige nachtwandelaar die in bezit was van eene elektrische zaklamp en van een passe-partout niemand anders was dan de 21-jarige J. Veren, acrobaat, ge huisvest te Antwerpen. Hij werd ter beschikking van den onderzoeksrechter opgesloten. Indien ik alleen was met mijn ellende, met mijn gebroken en gefolterd hart, zonder hoop, maar ook zonder vrees, zou ik kalm en gelaten, mijn levenspad tot het einde be wandelen, maar ik kan t'nnjniet j voor mijn kind ben ik ongerust, voor hem kwel ik mij en ik vraag me angstig af, welk vree selijk lot hem slaat te wachten. Wat? riep Pandolle, met grootte stap pen de kamer op en neer gaande en als tot en als tot zich zeiven spreken, Jeannette, uw zoon, die onschuldige knaap aan armoede en ellende prijs gegeven worden, terwijl een groot vermogen eenmaal het zijne moet worden, Pandolle, het kind van Jeannette zal van zijne moeder erven evenals zij, zal het ongelukkig zijn. Zij begon luidde te weenen. Donders! barstte Pandolle driftig los, dat duld ik niet. Neen, dal is onmogelijk, dat noem ik afschuwelijk zijn. Maar ik ben er ook nog... men moet, men zal naar mij luisteren. Pandolle, ge zult niets zeggen, ge zult niets doen. Jeannette ik stoor me er niet aan wat gij al of niet wilt. 't Geld u thans niet meer alleen, maar ook Richard. Waar is hij Jeannette liep naar het ledekant, waarvan Onlangs hield het parket van Brus sel zekere Paul L..., van Algiers, aan, die het plan had gesmeed, met behulp van een slaapverwekkend middel, een bankinkasseerder van zijn tasch te be- rooven, maai' de speurpolitie was voor hom. Inlichtingen gevraagd te Parijs, ma ken uit dat Paul L.., niemand anders is dan zekere Emiel B.., weglooper van heft Afrikaansche bataljon de papieren die in zijn bezit zijn, honren toe aan een inwoner van Algiers, van wien hij ze heeft gestolen. Emiel B... was onlangs tot 5 jaar openbaren arbeid veroordeeld geworden, wegens diefstal ten nadeele van het leger. Het Belgisch gerecht zal hem vervol gen wegens het gebruik maken van val- sche papieren. Wanneer hij zijn straf heeft uitgezeten zaJ hij aan het Fran- sche gerecht worden uitgeleverd. Toen MM. Van der Velde, Liebknecht en Rosenfold, de verdedigers der Russi sche revolutionnaire socialisten, Mos- kow giiigen verlaten, werd hun natuur lijk het hotel rekeningje yoorgelegd. Dit bedroeg, in zijne bijzonderheden, het volgende Logement 875.000.000 roebels Voedinp 3.500.000.000 roebels Autos 10.080.000.000 roebels Dienst 5.350.000.000 roebels Totaal 14.990.000.000 roebels Zegge Veertien miljard, negen hou der en negentig miljoen roebels Eene bagatel De roode gezellen echter wat wil men van proletariërs hadden dat sommetje niet op zak, en moeeten om krediet verzoeken. Wie weet, vloeiden de destijds ver spreide geruchten nopens eene moord poging op gezel Van der Velde niet voort uit het feit, dat gebeurlijk de ex- minister-platzak, vanwege den hotelbaas eene flinke rammeling opliep Van der Velde is nooit de hotelhou ders of eigenaars van appartementen bij zonder genegen geweest. Daarvan levérde de huishuurwet en de fameuze geneverwet, die onder zijn ministerie tot stand kwamen, het door slaande bewijs De roode tenfpelier heeft mogelijks in Moskow eenigzins de waarheid onder vonden Van 't spreekwoord Loontje komt om zijn boontje 1 »v DE BODS.IEWTKI NEMEN ÉNGEL- SCHE SCHEPEN IN BESLAG Konsiantinopel, 12 Aug. Luidens mededeelingen Van Amerikaansche rei zigers die uit den Kaukasus terugkwa men, hebben de bolsjewistische overhe den van Batoem in de haven aldaar niet alleen het stoomschip George maar ook twee andere Engelsche steamers, de Hedwige èn de Lady Elonore in beslag genomen, zulks onder voor wendsel, dat Öie schepen aan Russische reeders hebben toebehoord, maar dat zij later bij opbod, werden verkocht aan een Engelsche maatschappij. De passagiers, onder wie 25 Amerika nen, zijn te Batoem aan land gezet. DRIE REVOLUTIONNAIRE SOCIA LISTEN HEBBEN GENADE BEKOMEN De rechtbank van het uitvoerend Ko- miteit hebben genade verleend aan de drie revolutionnaire socialisten, die ter dood waren veroordeeld het. zijn Sé- miéneff, Kanqpleff cn Igmatieff. Vier anderen veroordeeld tot gevangenisstraf fen hebben ook genade bekomen. de gordijnen waren toegeschoven, en sloeg ze open. Daar is hij sprak hij. Het gesprek had hel kind doen ontwaken, het zat te luisteren. Pandolle anelde naar het bed. Zijn hart klopte hoorbaar bij liet zien van den bevalli- gen, gezonden knaap. Hoe heet hij vroeg Paudolle. Richard Daarop nam hij bet knaapje in zijn armen, kuste en liefkoosde het. Mama, wie is die heer vroeg het knaapje. Een vriend, antwoordde Jeannette. - Hij kust mij, hij is niet boos waarom maakte hij u aan 't huilen. Ge hebt het mis, ik huil niet. Ja, ja, mama, ik zie het wel ge huilt. Och, wat iieve engel zei Paudolle ver rukt, liet kind nog hartelijker liefkoozende het is om te stelen De jonge moeder lachlte door haar tranen heen. Pandolle legde het kind weer in het ledi kant. Jeannette was bij het vuur gaan zitten Pandolle nam een stoel en zette zich naast haar. En nu, mijn waarde meesteres, seide EEN MAN SCHIET OP ZIJN VROUW Bij hefc jonge echtpaar Jamoulle-Jo- gueune wonende in de rue Frcderic-Nyst, heerschto vaak twist Woensdag laatst leden poogde de man, een gewezen tram- ontvanger, zijn vrouw te vermoorden Hij schoot op haar, zonder haar te tref fen en poogde dan zelfmoord tet plegen, maar ook daarin slaagde hij niet. De vrouw liep naar de politie toe, aan wio de man verklaarde dat hij met losse patronen had geschoten, en enkel zijn vrouw schrik had willen inboezemen. De politie gaf dus geen verder gevolg aan de zaak. Maai' Vrijdag 11. vond de vrouw de twee kogels in haar kleerkast terug. Het parket werd gewaarschuwd en uit het onderzoek blijkt dat Jamouille wel had gepoogd zijn vrouw te dooden en daarna zich van kant te maken. Het onderzoek wordt voortgezet. DE WRAAK VAN DEN HOEVE- KNECHT Morlaix, 13 Augustus. Gisteren is gepoogd geworden een trein te doen ont sporen op de lijn Morlaix-Carbaix, tus sehen, de stations van het klooster en van Plougonven. Twee steenen waren gelegd op de rails toen de trein voorbij reed werd nog een dikken steen op den laatsten wagon gegooid. Een hoeveknecht, Madec, 23 jaar oud, werd dadelijk verdacht hij heeft dan ook bekend dat hij zich had willen wreken op den overwegwachter en dezes vrouw, die daar hij dronken was, had den geweigerd hem nog meer drank te geven. Twee reizigers zijn gekwetst geworden door de scherven van een gebroken ruit.; Onder de reizigers in den pelgrims- trein voor Lourdes, waarmede bij Mie- lan een ongeluk gebeurde, was ook Mgr. Penon, bisschop van Moulins. Het was het vijfde spoorwegongeluk, dat de bisschop meemaakte, meldt de Cat. Tim® Voor de vijfde maal is hij er, behoudens enkele kwetsuren van niet ernstigen aard, op wonderlijke wijze den dood ontkomen. Een korte samenvatting der spoorweg incidenten moge hier volgen Op weg naar Italië, om de feesten dei» beatificatie van den H. Jeanne d'Arc deel te nemen, werd de wagon, waarin hij zich bevond, splinters gere den. Na meer dan een uur tussehen de puinen bekneld te zijn geweest, werd hij bevrijd en bloeik ongedeerd. Op de terugreis naar Frankrijk vloog zijn coupé in brand en de bisschop red de zioh door op de spoonvegbaan te springen. Wederom bekwam hij geen letsel. Bij zijn aankomst te Moulins gewerd hem de uitnoodiging tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van den bisschop van Evreaux. De trein welke Mgr. Penon naar Evreaux zóu brengen, kwam in botsing met een goederentrein. De wa gon, waarin zich de bisschop bevond, was in elkaar gereden, doch de prelaat liep geen enkele verwonding op. Dan maakt hij hét spoorwegongeluk met den pelgrimstrein te Ville Comtal mede. De bisschop had plaats genomen in een eerste klas-rijtuig vlak achter de locomotief. Hij was echter z. i. te dicht ibij de machine en zooht een plaats meer achteraan in een derde-klas wagon. Bij de botsing werden al de reizigers van de eerste klaswagon gedood. Ten slotte beleefde hij, zooals gezegd de spoorwegramp van Miolan. Volgens de eerste berichten was Mgr. Penon ern- hij, moet ge mij mededeelen, hoe ge het ge maakt hebt sedert dien noodlottigen dag, (oen ge Espoir hebt verlaten. Dat is met weinige woorden gezegd Pandolle Toen ik van hier ging, liep ik uren ach- lereen, zonder te weten of te kunnen den ken, waarheen ik me zou begeven. Ik was als waanzinnig. Over dag gunde ik mij slechts eenige oogenblikken rust om een weiuig voedsel te gebruiken, en des nachts zocht ik in een schuur of in een hooiberg een schuil plaats, om een paar uur te rusten. Een ze nuwachtige opgewondenheid schonk mij een kracht, die mij slaap nog vermoeienis deed gevoelen. Ik had de enkele kleioooden mede genomen, die mijn vader mij had nagelaten, benevens mijn beurs met een weinig geld. Dat kwame me goed te pas, want te be schroom en te fier om langs den weg een stuk brood te durven vragen, zou ik zeker van honger zijn omgekomen. Maar eindelijk waren mijne schoenen versleten en opengesoheurd, mijne voeten gezwollen en vol blazen, mijne beenen wei gerden rog langer te dragen, en viel uitge put van vermoeienis in de nabqheid van een dorp op den weg neder. Goedhartige men- schen vonden mij en verpleegden mij gedu- rende eene langdurige ziekte liefderijk. stig gewond maar iijn gelukkig behoud bij de andere; spoorwegongelukken ge dachtig, twijfelde men er niet aan of hij zou ook dezen keer weer op geluk kige wijze zijn ontkomen. Toen dan^ ook de'bisschop van Tarbes de gewon* den in het hospitaal ging bezoeken, watf een van de eersten die hii daar ontmoet» te, Mgr. Penon, die zelf ook reeds o| ziekenbezoek was. HET POSTKANTOOR VAN DUBLIJN IN BRAND Londen, 13 Aug. De republikein* sche opstandelingen hebben een aanval gedaan op het hoofdpostkantoor teJDu* blijn. Zij overmanden de vracht en sta* ken het gebouw in brand. De nationale troepen hernamen ecK* ter spoedig weer bezit van het gebouw. Uit nadere berichten over den aanval op het postkantoor te Dublijn blijkt, dal de aanvallers, voor zij den brand sticht ten, petroleum hadden gesprenkeld in de toegangen van het gebouw. De brand-, weer was het vuur gauw meester. EEN VERKLARING VAN SENATOR COX Geneve, 11 Oogst. Het Amerikaan sche Senaatslid, Cox, oud-gouverneur van Ohio, heeft in de eerste week dezer, maand een 'bezoek aan Geneve gebracht en zich zeer sympathiek uitgelaten over het werk van den Statenbond en het In ternationaal Arbeidsbureel. Hij betreur* de het, dat zijn land geen lid van den bond was, en voegde er aan toe, dat, ter wijl presidenten, eerste ministers en par* lementen komen en gaan, international* konferenties bijeenkomen en weer uit eengaan, de Statenbond drie-honderd- vijf-en-zestig dagen per jaar een wer* kend orgaan blijft, een bestendige in stelling van vooruitgang. Het is daarom van het grootste 'belang, dat alle naties lid worden van den bond. Men zal zich herinneren, dat tijden* -de laatste presidentsverkiezingen in .Amerika, Cox, de demokratische kan didaat voor het voorzitterschap der Ver* St., tegenover Harding stond. Men meent hier, dat bij de eerstvol gende presidentsverkiezingen de verkie zing van den h. Cox geenszins uitgeslo ten is. Vandaar dat aan de verklaringen van dezen Senator veel waarde wordt gehecht met het oog op een mogelijke latere toetreding der Unie tot den Star ten-bond. VWN/- PAROCHIE VAN O. L. VROUW. BIJSTAND In de meisjesschool dei» Moorsetbaaa heeft men gisteren eene tentoonstelling, geopend van de werken door de kinderen: in den loop van het jaar vervaardigd. Deze tentoonstelling is in alle oprichten merkwaardig. De oudei's en vreemdelin gen, die ze reeds bezochten, drukken eij hun bewondering en hun hooge voldoe* ning over uit. Voor ons is het een spre kend bewijs van de grondigheid van hel onderricht, dat in die school verstrekt wordt. Wij kunnen den onvermoeibaren ijver van de eerwaarde zusters en de juf frouwen onderwijzeressen niet genoeg loven. Zij zien bun arbeid hier met schit terende vruchten bekroond. De kinde ren ook verdienen allen lof, omdat ze de lessen hunner meesteressen zoo wel hebben begrepen. Een bezoeker. N. B. Dé tentoonstelling blijft open tot Dinsdag om 6 uur. bij Aalst. Plaats van hulponderwijzer in de Gemeenteschool staat open. De aanvragen moeten gedaan zijn voor 5 September 1P22. In dienst treding met lsten October 1922. Jaarwedde volgens de nieuwe wet. 872 't Zou mij onmegelijk zijn, te zeggen, welken weg ik had afgelegd, en hoeveel dor pen en steden ik had doorgetrokken, voor dat ik aan het dorpje was gekomen. Ik was nu in het Juragebergts. De goede lieden, die mij uit medelijden huisvesting verleend en verpleegd hadden, verzochten mij, bij hen te blijven. Gretig nam ik hun aanbod aan en trachtte mij zoo nuttig mogelijk te maken. Even bescheiden als gastvrij, vroegen zij niet wie ik was, rog vanwaar ik was geko «n. Ik liet me Jeannette noemen. Mijn geld was spoedig verteerd, en ik moest mijn kleinooden bet eene na het andere laten verkoopen. Waarom hebt ge mij niet geschreven vroeg Pandolle, door haar verhaal diep ge roerd. Ge kondt toch niet geloeven dat ik u, aan uw lot sou overgelaten hebben Ik ben overtuigd, dat ge mij alles zoudt gezonden hebben, waarom ik u vroeg mijn vader zou me evenmin geld geweigerd hebben, maar ik wilde niet vragen. Ge hebt het recht, aw aandeel van de nalatenschap uwer moeder te eischen. Ik vorder niets, Pandolle ik wH op geen rechten aanspraak maken. Hoe onge lukkiger ik ben, hoe rampzaliger ik mij ge voel, des te halsstarriger zal ik op dat punt zgn. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2