17 Donderdag Oogst 1922 IET VADERHUIS De naamdag van den Staing -T- Hd koster fideel D®oi van Lsrd Noriftsiiffe Ministerie van Landbauw Di Oosiferenfie van Lcndsa XXVIII* JAARGANG NUMMER 165 Kortstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 TT) iT^-T^T A 1~> 8 CENTIEMEN WEKELIJK8 0.50 Uitgever J. Van Nuftel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londrea E. C. 4. H. Septimus Zon op 4,48 onder7,02 Nieuwe Maau den 22 Daar is een geest, die altijd om mij zweeft, die in de groote oogen- blikken des levens tot mij spreekt, fcn immer een richtsnoer van mijne 'daden is geweest, Xk noem die geest den geest van hét vaderhuis want als hij tot mijn gemoed spreekt, adem ik andermaal in den frissc-hen lucht kring die het huis omwaait, waar mijne wieg op den steenen vloer kantelde, waar de ,'sdhoot mijner moeder het zachtste dons en waar hare schaduw, -ajs zij over mijne v, ieg schoof, zoo zaclij was als de schaduw van den vleugel eens clie nt hij ns. Als die lucht omgeeft, zie ik weer dat stille huis voor mij liggen, dat Luis in den zomer deels onder de oude lindeboomen verborgen reusachtige bloemtuilen, waarop miliioenen liieen zingen walmende wierookvaten, die eenen zoeten geur ten hemel wassemen uitgespreide wieken, in wier schaduwe u alles Let vrede zij met u toefluistert, In de winter zijn die linden trou we wachters, die hunne knoestige armen beschermend over het oude zwartroode pannendak heen steken; zij zijn soms een hoog orgel, uit wier takken, door sneeuw en ijzel omgeven verzilverde orgelpij- Een een mysterieus lied niet on- egrepen bromstemmen opstijgt. Ja, ik zie weer het vaderhuis met den hoogen gevel, hooge vensters 'en donkergroene blinden De win gerd bedekt den ouden gevel, op wiens top de vergulde windvaan staat. Buig het malsche loof van den wingerd ter zijde, en gij zult in de ankers liet jaartal 1689 ontwaren het jaartal dat het huis herbouwd is. Hoeveel jaren of eeuwen stond zijn voorganger reeds daar Van ouds&er wonen zij daar, de mijnen, van ouder tot ouder, van kind tot kind, altijd bezield met denzelfden geest. Sedert eeuwen houden zij hun familiewapen in eere, doppen den vinger in het wijwater en getuigen door het kruisteeken, in den naam des Vaders, des Zoons en des H, Geestes, dat zij gelooven. Gegroet, gegroet, o vaderhuis, in wiens schaduw zooveel geslachten der mijnen bnder het vroolijke wie- gekleed, gelijk onder het kille baar kleed, hebben gerust Gegroet, gegroet Gij toch ver oudert niet, en, zooals de vader daar gewoond heeft, wonen er thans de zonen, schier omgeven door hetzelf de huisraad. Op dien stoel aan het groote, hel dere heerdvuur, heeft de vader ge zeten ja, daar in dien hoek Hij staarde, evenals die hem zijn voor gegaan, op dezelfde witte wanden, Waarop het gezellig vuur glanst, schaduwen en schimmen werpt. Daar zat onze moeder, oud en grijs, altijd met den glans der eer lijkheid op het wezen, over haar naaiwerk gebogen daar zat ze, daar, 's avonds te bidden, wanneer de heilige stilte slechts afgebroken werd door het tikken der hooge hangklok. Gegroet, gegroet, o huis Gij zijt met ons vergroeid 1 Gij zijt ons heiligdom, en wie het verlaten heeft, keert immer tot u terug, voor al als de stormen des levens zijn hert liebben gewond Wij leeren u liefhebben door die, welke niet onder uw dak geboren werden wij voeren vrouw en kin deren tot 11, en gij, gij spreidt met een zoeten glimlach de armen open, en lieft ze, en kust ze, en zegt hun Weest welkom, gij allen, vooral gij, lieve kleinen, kinderen van ons bloed En allen lieven ook dat groote, oude huis, en daarheen daar heen was de kreet, die ons reeds uit hunne wieg tegenklonk, Voor ons is het bezoek in die oude woning hertempering van ons ge moed, liet genieten van eene zalige rust, van een ongestoorden vrede; voor lien, voor de jongeren, is liet een oud tooverpaleis, geheimzinnig in de schaduw der oude hoornen verborgen, doch waar alles hen toe lacht Waar het suiker sneeuwt, waar het melk droppelt, waar gou den vruchten aan de steenen, én blozende rozen aan de dorre hout- ranken groeien "August Smeders. Al de bestaande Middenstandsbonden van het Arrondissement Aalst waren op geroepen tot eene Algemeene Vergade ring op Zondag 13 Oogst om 5 uur in het lokaal van den Kath. Middenstands bond van Ninove. Buiten onze verwachting waren de middenstanders talrijk opgekomen Aalst, Geeraardsbergen, Ninove, Herze- le waren goed vertegenwoordigd. M. Arth. CUnckaert zit de vergadering voor met aan de spreektafel, volksverte genwoordiger Ferd. Van Nieuwenhove, E. H. Lambrechts, E. H. Joos, heer Pin Van Drieesche, voorzitter van den Kath. Middenstandsbond van Ninove. Na een woord van welkom door dep hoer Voorzitter wordt het woord verleend aan den E. H, La.mhrechfs, de ioverige sehretaris van den Kristen© Landsbond voor middenstanders. Eene gloedvolle rede waardoor hij ge durende oen uur de toehoorders in ern stige gcestesspanning houdt wordt meer maals door handgeklap begroot. Hij wijst op de noodwendigheid onzen stand te organiseoren, toont er de middelen toe aan en besluit dat de middenstanders verplicht zijn al samen te doen wat de enkeling alléén niet meer kan verwe- zentlijken. Hij spreekt breedvoerig over de inrichtingen die een middenstands bond moet in. voege brengen, legt het nut van iedere inrichting uit, wakkert de bonden aan ieder in zijne gemeente er toe over te gaan. Na die punten be handeld te hcbbc-n wijst hij op de nood wendigheid, na in gemeente ingericht te zijn, ovér te gaan tot het definitief aanduiden van hef. bestuur van den Ar- rondiseementóbond, Het Provinciaal sekretariaat van den Middenstandsbond, Kruisstraat, 4, Geut, staat ook ten dienste der bonden, einde lijk vraagt hij de aansluiting van ieder lid bij den Landsbond. Om te sluiten drukt hij op de nood zakelijkheid onze Middenstandsbewe ging op kristene princiepen te doen steu nen, prijst de loffelijke hulp die wij in de Kath. Partij vinden en wakkert, de Middenstanders aan boven de kleine beu zelarijen van polit.ieken aard te staan, die onze beweging in haren vooruitgang komen belemmeren. Door de Vereeni- ging sterk zullen de Middenstanders in hunne gemeente, in bet. Arrondissement en in het Land een machtige stand vor men die eens zal mogen evenaren niet de andere ingerichte standen. De Eerw. Heer Joos steunt op zijne beurt op de gezamentlijke werking van de verschillige bonden van het Arrondis sement, geeft de opsomming van wat er reeds gedaan is geweest voor de Midden standers, van al wat voordeelen zij kun nen gpnieten en wat er ten hunnen dienste ingericht is door de Provincie. Hij wakkert allen aan lid' te worden van den Landsbond. Votksv. F. Van Nieuwenliove verheugt zich over de stemming van de toehoor ders die door hun handgeklap hebben bewezen dat zij voelen dat onze Midden standsbeweging in het (Arrend. Aalst meer en meer tot degelijke organisatie op wilt. Hij besluit de definitieve stich ting van den Arrondissementebond te begroeten, kondigt aan dat weldra Sot- tegem met een risten Middenstandsbond in onze gelederen^zal springen en juicht toe de ineensluiting der twee Kath. bon den van Middenstanders van Arfist. Nog nemen het woord de heer Ph. Van Driasche van Ninove over de vteg- inhnldiging van Geeraardsbergen, de heer Gem. Van Maldegem over de aan sluiting in onzen Arrondissementsbond van alle Kath. bonden, enz. enz. Een wenseh wordt gestuurd naar het Middenkomitoit. van de Kath. Vereeni- ging van het Arrend. Aalst. Na een laatste woord van dank aan de verschillige sprekers wordt die prach tige vergadering gesloten. Middenstanders, Voornit 1 In de ministerieele bureelen is een no ta rondgegaan, bepalend dat 's Konings naamdag op 11 November bepaald is, dus op denzelfden dag als de nationale feestdag, onlangs door de Wetgevende Kamers aangenomen. Het schijnt echter dat thans onderhan delingen gaande zijn, om 's Konings feestdag op zijn verjaardag, d. i. 9 April te vieren. Wij spraken reeds over liet juweel van onschatbare waarde door het par ket van Aarlen aangeslagen. De verzender is een Zwitsersche juwe lier. De substituut van den procureur des konings van Aarlen, steldé zich in tele foon isc he verbinding met de Zwitsersche politic om te weten hoe het kostbaar ju weel liet eigendom van den Zwitserschon juwelier geworden was. Volgens de eerste inlichtingen is die juwelier een achtbaar man. Een inspecteur der veiligheid bracht Zondagmorgen het juweel aan hot alge meen parket te Brussel. Het zal door deskundigen onderzoekt worden. Men bezit nu volledige inlichtingen over de verzending van juweel. Het kwam op het postbureel van Aar len aan, in een zorgvuldig vergezeld pak, het adjres dragend van een grooten diamanthandelaar van Antwerpen en verzonden door eenZwiteersehen juwe lier. Het was verzekerd voor 180.000 fr. Dit cijfer trok de aandacht der 'bedien den- van den verificatiedienst, dewelke het pak openden. Zonder volslagen kenners 1e zijn, be merkten de bediende toch ©ogenblikke lijk dat het juweel oneindig meer waar de had dan het, cijfer, voor liefrwelke het verzekerd w-aö. En daar ze reeds zooveel hadden lioo- ren spreken over de Russische kroonju- weelen, die door de Bolsjewiki overal worden versjacherd, kregen de bedien den aelherdocht. In alle geval, het juweel scheen hun van zulk© waarde toe, dat het ver/enden ervan, langs den gewonen postweg, hun onbegrijpelijk toescheen. Het is dan dat liet kostbaar voorwerp in handen van den procureur des ko ning» van Aarlen werd afgegeven. Deze riep er een expert-juwelier bij, die seffens vaststelde dat het stuk ver be neden de waarde? was verzekerd gewor den en heel waarschijnlijk van diefstal voortkwam, daar het niet nieuw, reeds gedragen en van oud model was. Ei- werd dan geseind naar Zwitserland, om te weten hoe het juweel in bezit was gekomen van den verzender. Zooals hooger gemeld, zijn de eerete inlichtigen over dezen juwelier gunstig. Het algemeen parket van Brussel zal nu verder de zaak in onderzoek nemen. Lord Northeliffe is Maandag te Lon den overleden. Met hem verdwijnt eene geweldige figuur uit de Britóch© politieke wereld. Inderdaad, Lord Northeliffe oefende ■een ontzagelijken invloed uit bij mid- /del van de pers en men mocht van hein zeggen dat hij in de politiek van de En- gelsehe regeering den doorelag gaf. Inderdaad, Lord Northeliffe contro leerde ëon voornaam deel der Londen- sche pers en van bladen uit de provin cie waarover hij heer en meester was. Dat was de zoogenaamde Northeliffet- pers, waarvan de Times de voor naamste uiting was, en waarmee iedere regeering in Engeland moest afrekenen. Zijne dood kan op de politiek groot-en invloed uitoefenen. De doryphora of a coloradokever insect dat. buitengewoon groote schade aan de aarda}>pelcultuur veroorzaakt, is onlangs opgemerkt in het zuiden van Frankrijk, aldaar ingevoerd uit de Ver. Staten van Noord-Amerika. Deze parasiet verspreidt zich" door de aardappelknollen, de tomaten en de eier- plant, alsook de verpakking dezer waren. Door zijne vermenigvuldiging, kan deze kever een© echte plaag voor de aar dappelen culturen worden. Ten einde zijn invoer en zijne ontwik keling in onze culturen te voorkomen, worden de landbouwers dringend ver zocht onmiddellijk aan het Staatsetation voor insectenkunde te Gembloers, bericht, te zenden zoo mogelijk ëpWBëP tea: staving van insecten of larven welke zij vermoeden van den coloradokever te zijn, on op aardappelplanten of tomaat culturen aantreffen. Het Ministerie van Landbouw zal bin. nen kort een Bericht aan de land bouwers uitgeven, betrekkelijk de voornaamste piekten der aardappelen. DE VERTEGENWOORDIGERS DER MOGENDHEDEN GAAN UITEEN ZONDER TOT AKKOORD TE ZIJN GEKOMEN DE OPLOSSING JASPAR VOLDOET NIET Noch de Enge lach© nooh de Italiaan- sche experten schijnen vrede te hebben met de oplossing door M. Jaspar voor gesteld, om het Fransch en het Engelsch standpunt in overeenstemming te bren gen. VOORZORGSMAATREGELEN M. Poincaré stelde zich in verbinding met M. Dubois, vertegenwoordiger van Frankrijk bij de commissie van herstel, en voorzitter der genaamde commissi e, opdat hij de npoaige maatregelen zou treffen voor het geval, dat de geallieer de regeeringen niet in staat zouden we zen op 15 Augustus aanstaande, Duit- schen vervaldag, aan het Rijk, hun be sluit te doen kenDen voor wat het mo ratorium betreft. Het spfeekt, dat zoo de commissie van herstel op den bepaalden datum zijn antwoord niet kan doen geworden, de rechten der geallieerden voorbehouden blijven. DE KLEINE ENTENTE M. Poincaré ontving de ministers van Servie en Roemenie en deelde hen mede, dat zoo de belangen hunner landen in het spel waren tijdens de huidige onder handelingen, men hen ter conferentie zou ontboden hebben. DE VERVALDAG van 15 AUGUSTUS De finandeéle geallieerde expjerten onderzochten het vraagstuk der compen- statieam'bten. Men kwam overeen van Duitschland de betaling der 2 millioen p. st. op 15 Augustus vervallend te eischen. Men weet dat M. Poincaré niet zou ingaan op de vraag naar uitstel door Duitschland gedaan, en op 5 Augustus sancties trof ten einde het Rijk tot het volbrengen zijner verplichtingen te dwingen. In de toekomst zal de kwestie bij mid del van rechfstreeksche onderhandelin gen tuaschen de belanghebbende mo- gendhden in Duitschland gebeuren. In dit opzicht troffen Engeland en Italië reeds overeenkomsten. DE VOORSTELLEN VAN M. THEUNIS Bel ga deelt ons uit Brussel mee Naar wij vernomen hebben in de Conferentiekringen zou M. Theunis Maandag het volgende in overweging ge geven hebben Allo betalingen van Duitschland zou den uilgeeteld worden tot in November Evenwel zou Duiteoliland promessen afleveren, gewaarborgd door coramer- ci-eele ban dieekens. Tntusschentijd zou men de sancties toepassen waarover Engeland en Frank rijk het eens zijn. Indien M. Poincaré zich niet tegen deze regeling verzet is het mogelijk dat men het eens worde, om de huidige con ferentie te verdagen en in November er een nieuwe bijeen te roepen. DE DUITSCRERS ZULLEN MAAR TEVREDEN ZIJN, WANNEER DE GEALLIEERDEN HUN ZULLEN SCHADEVERGOEDING BETALEN Wal te verwachten was gebeurde De Duitsehers vinden een duurtijd van twee maanden voor het Moratorium on voldoende. De Entente zal rich al wem- min van 't 'betaalvermogen van Duitsch land kunnen vergewissen, als de commis sie van herstel, en liet waarborgkomiteit dit konden. KOLEN OOK AL NIET De mijnwerkersafflociaties van Duitsch land stemden een besluit, waarin rij verklaarden dat de verplichting aan Duitschland opgelegd. 24 millioen ton por jaar te leveren, de Duksehe econo mische instorting moet. na zich slepen. DE ONDERHANDELINGEN LEVE REN GEEN UITSLAGEN OP "MM. Schanzer en Lloyd George on derhandelden, maar zonder tot een uit slag te geraken. Op de vergadering van Downing street waren MM. Lloyd Georges, Poin caré, Theunie, Schanzer en baron Hav os- tu afwezig. Mon kon voor wat de DuRsche m^rato- riumvraag aangaat, geen besluit treffen'.» Men stelde voor het besluit eerst bin nen 3 maanden te treffen, on voorloopig een moratorium toe te staan. M. Poincaré cischte formeel waarboiv gen. Bij het einde der zitting verklaarden, de afgevaardigden dat zij zouden naden-* ken. Geen nieuwe bijeenkomst werd bet* paald. Dé conferentie zal denkelijk uitéén gaan zonder een gemeenschappelijkbe sluit betrekkelijk liet moratorium te trof fen. DE CONFERENTIE ZAL MIS SCHIEN SCHIPBREUK LIJDEN Een nieuwe conferentie zou de kwestie der schadevergoedingen breedvoerig - moeten onderzoeken. M. Lloyd George wou evenwel van een Uitstellen der conferentie van waarbor gen niet hoor en, tenzij men een morato rium voor korten duurtijd, en zonder bij bepalingen toestaat. Die oplossing werd door M. Poincaré verworpen, en de moeilijkheden voor een vergelijk zijn zoo groot, dat men nog met weet of de onderhandelingen zullen voortgezet worden. Zoolang de algemeene vergadering niet bijeengeroepen is, blijft alle hoop op eene oplossing niet uitgesloten. DE NOTA DER COMMISSIE VAN HERSTEL Parijs, 14 Oogst. De commissie van herstel besloot eenparig volgende nota aan de Duitsche regeering te zenden De commissie, in tegenspraak met de hoop in haar schrijven van 13 Juli II. uitgedrukt., is niet bij machte u voor 15 Augustus haar besluit aangaande uw memorandum van i2 Juli te doen ken nen. Eerlang zal zij er u over inlichten en ook over de 'kwestie van den vervaldag van 15 Augustus, die hangende blijft tot dit besluit getroffen wordt. Die nota wordt. get eekend door mm;. Dubois en John Bradbury. DE ENGELSCHE CABINETSRAAD BIJEENGEROEPEN Londen, 14 Aug. Ingevolge de ver gadering van lieden voormiddag is de Engelsche Cabinetsraad voor dezen na noen bijeengeroepen. DE HULP AAN OOSTENRIJK Londen, 14 Aug. MM. Lloyd Geor ge riep de geallieerde ministère bijeen om de maatregelen te onderzoeken de^ hulp aan Oostenrijk te verleenen. GEEN MORATORIUM M. Poincaré onderhandelde Maandag namiddag met M. Theunis. De Fransche delegatie verlaat Londen", Dinsdag te 11 uur» In de zitting der geallieerde zendings- hoofden, stelde M. Poincaré voor, gezien de voortdurende oneenigheid der stand punten, de bespreking over de Duiteohe vraag om een moratorium te verdagen op dc volgende formuul Aangezien het akkoord voor het oogen- blik onmogelijk schijnt, zou de beste op lossing, in H belang der Entente en dér regeling van her, herstel en der oorlogs schulden de volgende zijn Alle moratorium voor dc drie eerste stortingen, zou aan Duitschland worden geweigerd. Niets wordt besloten over de storting van November. De betaling van 15 Augustus zou eersfi den 30en worden geeisciïï. De geallieorden zouden de sanctie maatregelen invoeren waarover er ak koord is. M. Lloyd George wierp dit voorstel omver en stelde voor onmiddellijk een moratorium van drie maanden toe té staan. M. Poincaré verklaarde formeel dat hij daarin niet kon toestemmen, zonder, als tegengewieht, nieuwe panden te krij gen. Het akkoord kon daar over niet onte staan. 't Is daarom dat de hoofden der delis* gaties er toe genoodzaakt werden uiteen' te gaan, zonder een gemeenschappelijk besluit te nemen over de Duiteche vraa^ om een moratorium. M. Poincaré heeft aan M. Louis Du bois opnieuw opdracht gegeven zich t» gen het toestaan van een moratorium te verzetten. Het is niet onmogelijk dat de Belgï* sche regeering ook dergelijke opdracht aan hare afgevaardigden geve. Zoo do Engelschen en de Italianenf het moratorium blijven voorstaan, ko< men wij dus te staan voor eene gelijkd verdeeling van stemmen in den schoof der commissie. Men doet opmerken dut, daar de Amos rikanen van deze officieel geen dee$ meer snaken, de stem voor den voorsifc Ier, *M. Duboja overwegend w^rdt.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1