Edele Zelfopoffering $e eëfalé Encycliek van Plas XI Erg auto- ongeluk te Star Het overlijden van ES. Arthur Griffith Spoorwegoffigeiukkeit te Parijs De vergissing van den Gendarm De oude truc Prins Leopold te Deernfjk GauunSiof gekuip! Ondankbare kerel Arm® kleins Auto tegen Trein Ongeluk in een Steengroef i'&tsnütëta eiftes <m erg®# val MGMSHR VLSISSSEETSwG In de kdrfielijke kringen, te Rome, sproeit men nog voortdurend over de aftondiging der eerste Encycliek van Pil.s XI. H»( schijnt dat de ging zal verdaagd worden tot in de ecr- fcte dagen van heptcnlÏHT, De'Paus zelf werkt aan den opstel. Het is bijgevolg moeilijk de inhoud irvau te kennen, doch men is algemeen van gevoelen dat de Encycliek ook han delen zal over de Italiaansche Katholieke it richting. Zondag avond is de auto, gestuurd door M. Steph Vigier, fabriekbestuur- dcr te Verviers. en waarin plaats geno men hadden Mev. Vigier, de onder wijzer Noel, MM. Dockier en Gilon en de 14jarige Houbcn, op circa honderd meters van het kerkhof van Sart, op den door eene andere auto en tegen een en boom geslingerd. Mev. Vigier werd met het hoofd te gen den wand der auto geslagen men vreest cenc schedelbreuk. De kleine Houben heeft eene wonde boven liet rechteroog cn is met kneuzin gen overdekt. De onderwijzer beeft den linkerpots Verstuikt. M. Vigier beeft een diepe wonde boven don neus. Al de gekwetsten worden verzorgd te Sart. Du'blijn, 14 Oogst. M. Griffith is om zoo te zeggen plotseling gestorven; hij was op weg naar zijn bureel, toen hij op straat in bezwijming viel. Hij werd naar huis gevoerd en stierf een uur nadien. M. Griffith's lijk werd naar de Gity Hall overgebracht waar het tentoonge steld werd. Van alle kanten van Ierland komen telegrammen van deelneming. Arthur Griffith, hoofd van de Vrij- etaatsehe lersche regeering, was geboren in 1872. Ilij was de stichter van de Sinn Fein partij, maar een praktische geest en, 't is daarom dat hij de groote bewerker is geweest van het. verzooningsverdrag met Engeland. HET OORDEEL DER PERS Al de bladen wijden lange bijdragen aan M. Griffith en sproken eenjarig mét.groote geestdrift over den overlieden ïerschcn leider. Zij zijn bet eens over de hoedanig heden yan den voorzitter van 'Dail Kireann. Zijn overlijden wordt als een groot ■verlies voor Terland aanzien. 1 Hij overleed op liet oogenblik dat het «inde der Tersehe gruwelen nabij is. EEN SNELBERICHT VAN KONING GEORGE Koning Gorge zond volgend snelbe- richt aan Mevr. Griffith Met innig leedwezen vernam ik het overlijden van M. Arthur Griffith. Ik bied u mijn diepe genegenheid aan. Niettegenstaande zijn vroegtijdige dood, bid ik opdat Ierland eerlang don vrede cn hel welzijn zou kennen waarvoor hij gewerkt heeft. EEN VERKLARING VAN DE VOOR- LOOPIGE ÏERSCHE REGEERING De volgende verklaring werd door de voorloopige lersche regeering afgekon digd Naar aanleiding van 't groot en on herstelbar- verlies dat de natie onder gaat door het afsterven van den aange- bo. len cn beminden voorzitter van Dail Eireann. M. Arthur Griffith, drukt de lersche regeering haar diep leedwezen 32° Vervolg. Alles wat mij overkom'is Gods wil w;it er van mij worden zal, is zijn beschik king. De vloek mijns vaders drukt zwaar op mij, maar ik moet niet onderwerping mijn lol draden, cn wanneer een morrende geest rich wil doen hooren, leg ik hem het zwijgen op doo? den smartkreet Ik ben gevloekt Ik ben gevloekt Ach, dat is verschrikkelijk mompelde Pandolle. Toen al mijn kleinooden verkocht wa ren, verv.dgdo Jeannetie, moest ik door han den ui beid in het onderhoud van mij en mijn kiud voorzien. Mijne handen zijn er thans aan gewend. Als een arme dagloor.sler werkte ik met de .vrouwen en meisjesin toosch en rcld. Pandolle vatte haar banden, die niet meer zacht en blank waren als vioeger, en be dekte ze met kussen. Er wordt mot den arbeid der vrouwen weiüig verdiend in die bergachtige streek, aldus ging Jeannette voortevenwel is het toereikend, want men in daar mat weinig te treden Elke week legde ik iels ter zijde, door zeer zuinig te leven, ofschoon ik het Aiijn kind aan niets liet outbroken. Dal is uit, alsook baar yast besluit tot hot ein de toe, het werk door te* drijven, dat op het punt stond verwczentlijkt te worden. De natie deelt in de smart 'zijner we duwe en van zijne familie en (bidt God lien in de gegeven omstandigheden te steunen. TALRIJKE GEKWETSTEN Parijs 15 Oogst. Gistermorgen, om streeks half acht zijn, op dezelfde plaats waar het ongeluk van 14 Juli voorviel, namelijk op een hondertal meter van het Noordstation, nabij de St. Ange- brug, te Parijs, de twee laatste wagons van een reizigerstrein op een wissel ont spoord. Gelukkig kantelden de wagons niet en slechts twee personen werden licht gewond, doch konden de reis voortzetten. De reizigers uit de ontspoorde wagons stapten in andere rijtuigen over de de trein vertrok met een half uur ver traging. Het ongeluk, dat zware gevolgen kon hebben, blijkt aan een verkeerden wis selstand te moeten geweten worden. TEGEN EEN BUFFER Parijs, 15 Oogst. Denzelfden avond, half zee, reed een trein uit Busigny in het Noordstation met. groot geweld tegen een buffer van spoor 5 aan. Derti'g personen werden licht ge kwetst alleen de h. Éugeen Vaerts, 52 jaar, van Belgische afkomst, werd met gebroken neusbeen ter verpleging op genomen te Lariboisière. De andere kon den na eerste hulp huiswaarts keeren. Het te snelle remmen zou oorzaak zijn van het ongeluk. DE II. BRIAND IN HECHTENIS GENOMEN Evreux, 15 Oogst. De gewezen voorzitter van den Fransehon minister raad, Aristide Briand, Wijkt de held te 7"ijn geweest van een vermakelijk avon- tenr. Met verlof zijnde te Cocheret, in het Eure-departement, wandelde hij op en weg, toen hij plots door een gendarm tot staan werd gebracht. De gendarm, die naar een bende plunderaars van ge^ wezen magazijnen van het Amerikaan- sche leger zocht, vroeg M. Briand om zijn identiteitepapieren, maar de oud minister liad er toevallig geen op zak en werd dan ook naar een politiepost opgebracht. Daar werd hem toegestaan zich tele fonisch in verbinding te stellen met den prokureur der republiek, te Evreuz, die onmiddellijk bevel gaf den gewaanden plunderaar weer in vrijheid te stellen ,1 Een winkelier in gouden en zilveren werken aan de Kinkerstraat te Den Haag, is hot slachtoffer geworden van een paar oplichters, die een ouden truc toepasten. Een man kwam in den winkel en zei- de een gouden ketting te willen koopen. De winkelier legde enkele exemplaren op de toonbank. Terwi jl de zoogezegde koo- pcr nog aan het uitzoeken was, kwamen twee andere mannen den winkel binnen en zeiden enkele woorden tot den win kelier, die dientengevolge den eersten bezoeker een oogenblik uit het oog ver loor. Deze maakte van de gelegenheid ge bruik om snel te ontsnappen met mede neming van zes gouden kettingen. De twee laatetgekomen deden of zij zeer ontsteld warei^, maar de winkelier vermoedde, dat zij medeplichtig waren. Voordat echter de policie kon worden gewaarschuwd waren ook deze vogels gevlogen. Zij rijn later aangehouden. De eerste bezoeker is nog voortvluchtig. mijn leven geweest, Pandolle. O, hoe me nigmaal dacht ik aan Espoir, terwijl ik bit- trre tranen weende. De eenige uitspanning, die ik me ge durende de verloepen vijf en een half jaar gunde, was, het lezen en herlezen van een twaalftal oude boeken, die op het dorp wa ren en die men mij met liefde leende. We tende dal ik veel van lezen hield, en mij gaarne genoegen willende deen, brachten de vrouwen van het dorp mij alle gedrukte stukken, die zij in banden kregen 't waren meestal oude bladen, die zij in de stad had den gekocht, of bij toeval van Parij» o( el ders waren gekomen. Op zekeren dag lai ik in een ouden courant met verbazing en ontzetting het ver slag van de zaak van Francois Trochets. Ik begreep alles opdat men den waren schul dige niet sou zoeken, liet hij zich beschuldi gen en een moordenaar noemen. Om mijn vader te redden liet hij zich vcroordeelen. Dat is een edelmoedige zelfopoffering Ik viel snikkend op mijn knieën en bad den gebeelen dag voor hem. Ik dacht daarbij ook aan de arme Leonora. Die goede vrouw Hoe maakt zij het, Pandolle Leonora is dood, antwoordde Pandolle. Jeannette slaakte een suoht en. liet het hoofd op de horst zakken. GEDENKTEEKEN AAN DE OOR LOGSHELDEN Verleden Zondag beeft de stad Door nik het gedenkteeken ingehuldigd op gericht ter eere van de gesneuvelde sol daten en burgerlijke slachtoffers van den grooten oorlog. Het gedenkteeken, vervaardigd uit een steen en muur versierd met prachti ge bronzen beelden de eerste groep verbeeldt de stad Doornik, die haar go- sneuvelde zonen ontvangt een tweede, de zegepraal die palmen biedt aan de helden een derde, soldaten die vroom de wacht houden aan den voet van den huidesteen. De plechtigheid dor inhuldiging viel samen met het 37e Kongres der Oud onderofficieren. van Belgie. Prins Leopold zou de plechtigheid met zijn tegenwoordigheid vereeren. Ook, niettegenstaande het slecht weder, was de toeloop overgroot. Ten 9 u. 50 kwam de prins toe. Hij werd in de statie verwelkomd door MM. de arrondissementskommissaris, generaal Burguet, die den minister van Landsver dediging vertegenwoordigde generaals Piette en Van Acker burgemeester Wi- baut. Te midden van den piassenden regen reden de rijtuigen naar bet stadhuis, overal begr.oet door de luidruchtige en geestdriftige toejuichingen der menigte. Op het stadhuis wenschtte de burgemees ter M. Wibaut, een hartelijk welkom aan den jongsten vrijwilliger van het Belgisch leger en bedankte hem voor de eer die hij Doornik bewees met het gedenkteeken te komen inhuldigen. De prins bracht hulde aan de heldhaf tigheid der Doomiksche soldaten en aan den moed der 'burgers. Hij herinnerde den heldenmoed van Gabriella Petit, welke terecht als een nationale glorie wordt aanzien. Hij eindigde met den lof te zeggen van heel de Doomiksche bevolking, wier adelhartige vaderlands liefde zoo schitterend is gebleken tij dens den oorlog. Daarna begaf de hertog van Brabant zich naar de kathedraal, waar een gods dienstige plechtigheid plaats greep ter eere van de helden. Zijn Hoogwaardig heid den Bisschop, omringd door de geestelijkheid, begroet den prins aan den ingang en geleidt hem naar het hooge koor. Dadelijk daarop begint het goddelijk Officie. De Algemeen Vika- ris kanunnik Cantineau, draagt het H. Misoffer op. De kapel van de kathedraal, onder het bestuur van kanunnik Joa chim, voert op een treffende wijze een prachtige mis van Palestrina uit. Een weinig voor den middag is de godsdienstige plechtigheid afgeJoopten. Ondertusschen heeft zich een stoet ge vormd van bijna zeventig maatschap pij en, welke rich naar het gedenktee ken begeven. De oud-strijders vermink ten en gewezen gevangenen van Door nik, met hun families, hebben reeds plaats genomen op de voorbehouden stoelen. De prins komt aangereden, luid ruchtig door de menigte toegejuicht. De regen heeft wat opgehouden. De namen der helden worden afge roepen te midden eener godsdienstige stilte. Daarna spreekt M. Dutoit, voor zitter van het inrichtingskomiteit, een redevoering uit, waarin hij de 226 sol daten, 76 ontvoerden, 59 slachtoffers van bombardementen verheerlijkte. M. Bossut, in naam dei- oud-strijders M. Wibaut, burgemeester, in naam van de stad, en generaal Burguet, afgevaardig de van den minister van Landsverdedi ging, verheerlijkten op hunne beurt de gevallen helden. Daarna, terwijl het mu ziek van liet 3e jagers te voet «i dat der pompiers, het vade-landsch Red speelde, werden talrijke kronen en gar- en aan den voet van den huidesteen ii dergelegd. De prins nam nog deel aan den lunch Dat alles is mijn schuld, sprak zij diep bedroefd. O Pandolle, trouwe, gelukkige Pandolle, ik ben wel verkloekt 1 ja ver vloekt En haar kind haar kind 1 riep zij. 't Is een allerliefst meisje zij is op de hoeve. Uw vader laat het opvoeden en zal voor haar toekomst zorgen. O, dat is goed, dat is goed, «ei Jean nette in een opwelling van vreugde. Mijn vader kan veor dat kind nooit genoeg doen. Niets kan het verhes harer moeder vergoe den. Waak over haar, heb baar lief, en doe al het mogelijke, om haar leven gelukkig te maken. Zij is mijn petekind, ik ben in zekeren zin baar vader, sprak Pandolle» Hoe heet zij Blanche 1 Blanche, een mooie naam Jeannette, hernam Pandolle, laat ons op dit oogenblik niet over anderen spreken. Ge hebt me nog niet gezegd, waarom ge naar Saiut-Irun rijt gekomen. Ge hebt gelijk, Pandolle ik heb u ge. zegd, dat ik alle weken van mijn dagloon iets ter zijde legde. Eenige dagen geleden telde ik mijn spaarpenningen ik bezat ruim honderd frank. Toen, Pandolle, kwam het denkbeeld bij mij op, om een vroome bede vaart naar het kerkhof van Frémicourt te doen. Daar is bij immers begraven. welke in het stadhuis werd aangeboden to zijner eer, en deed zich de leden van hit Kongres der Ond-Ohteofficiers voorstellen. Hi j koorde terug naar Brus sel met een bijzonderen trein, ten 3 u.45. Twee agenten in burgérkleeding be vonden zich Maandagavond op het. foor plein van de Zuidlaan te Brussel, toen ze plots een kerel zagen die de porte feuille trachtte te rooven van een dame. Hij werd 'bij de kraag gevat en naar bet politiekomrnissariaat geleid, waar men op hem nog twee geldtaschjes vond, die hij ook had gerobberd. Het is een zekere Jules Dev..., 38 jaar, wonende Huishoudeinstraat, reeds vroe ger veroordeeld wegens diefstal. Hij werd opgesloten. De 86-jarige weduwe Willeme, wo nende Leuvenechen steenweg te St. 'Jooet-tenf-Noodè, hadj, uit medelijden, den 50-jarige Jaak C.., een bloedverwant bij rich genomen. Voor enkele dagen verliet de man het huis. De oude vrouw stelde weldra de vermissing vast van verscheidene obli- gatien ter gezamenlijke waarde van 5000 frank. De kerel werd op den Leu- venschetn steenweg ontdekt en aangehou den. Hij bekende den diefstal te liebben gepleegd. De titels waren reeds verkocht. De dief werd opgesloten ter beschik king van het gerecht. D« tweejarige knaap Maurice Vander Borght, die in de woning zijner ouders, Leguitstraat te Antwerpen, tijdens een oogenblik onachtzaamheid tener oudere zuster, een flesch, inhoudende fenisch zuur, gegrepen en er den inhoud van uitgedronken had, is in het St. Elisa- fcethgasthuis aan de hekomen brandwon den aan mond en slokdarm overleden. EEN DOODE EN EEN ZWAAR GEKWETSTE Parijs, 14 Oogst. Een auto, be stuurd door den 49-jarigen Emile Fa got, en waarin zijn 45-jarige echtgenoo- te zat, reed gistermorgen te. Previllers over den overweg, op het oogenblik dat een goederentrein in volle snelheid in de riehtinig van Parijs voorbijstoomde. De auto werd tegen den derden wagop aan splinters geslagen. Het, afgrijselijk verminkte, lijk: van mevr. Fagot werd teruggevonden op 20 meter afstand van de aanrijding, naast den h. Fagot die zwaar gekwetst werd aan den schouder. De h.. Fagot, is naar het gasthuis te Grand-Villiere overgebracht. De overwegwachtster, mevr. Desprez, verklaarde, dat zij niet opgebeld gewor den is, door het waarschuwingstoestel, zoodat zij den overweg niet tijdig kon afsluiten. Een bestuurlijk onderzoek is Aan denzelfdtn overweg, toen hij nog niet werd bewaakt, is een jaar geleden een brooddraagster doodgereden door een sneltrein, toen zij met haar gespan al daar1 passeerde. In de groeve te Bois de Tavier, is een deel van de wand ingestort op een der arbeiders, zekeren Valentin Girard, die tusschen de rote en de massa aarde werd geplet. Hij werd met wonden over gansch het lichaam en onder meer met verbrijzel de rechter schouderplaat uit zijn neteli- gen toestapd gered en naar 2ijn woning overgebracht te Limont. Het slachtoffer, 43 jaar oud, verkeert in stervensnood. Ja! Op welke hoogte Id den hoek by een ouden lindeboom, lk dank u, Pandolle Ik kan van hier het kerkhof zien. 't Is gemakkelijk te vinden, er ligt een steen op het graf. Maar, Jeannette, vreest ge niet te Frémicourt herkend te worden En wat zou men zeggen, als dal gebeurde Men weet zoo spoedig iets te vertellen. "Wees gerust, Pandolle Ik zal me des nachte naar Frémioourt begeven, wanneer allen slapen, zal ik naar het kerkhof gaan en knielen op den grond, waaronder mijn echt genoot begraven ligt ook wil ik op het graf mijner moeder bidden. Zijt ge alleen daarom gekomen, Jean nette Ik dacht... Wat dacht ge, Pandolle Dat ge mij iets zoudt vragen, zoo niet voor u zelte, dan voor dit kleine, ongeluk kige wicht. Ik heb het u reeds gezegd, Pandolle, antwoordde rij eenigszias stroef, ik verlang niets, en nimmer, nimmer zal ik iets aan mijn vader vragen. Dat vind ik dwaas, en als ik u niet beter kende, zou ik denken dat ge eene slechte moeder waart. God ziet in mijn hart, zij ten antwoord. Gardoüerincra. 14 Oogst. D'An-1 niinzio deed een ergon val in den tuin j zijner villa Le Cargnacco en werd earns- tigaaii het hoofd gewond. De dichter werd spoedig bijgedaan, j Zijn toostend haaide eerst onrust in. Dc geneosheeren durven evenwel nog geen beslissend oordeel vellen. Rome, 15 Oogst. De latere berich ten over het ongeluk, dat d'Annunzia is overkomen, deeleri mede dat het niet in zijn tuin, doch wel uit het balkon op* de eerste verdieping van zijn villa wa», dat de Italiaansche dichter viel. Tengevolge van een duizeling stortte hij, van twee meter hoog, met liet hoofd j raar voren te gronde. Nadat hom de eerste hulp was ver strekt, 011 tbc >d men ook prof. Donati, J van de hoogesehool te Padua, uie een lichte schedelbreuk vaststelde. Het gèzondheidsbnlietijn, 's avonds bekend gemaakt, vermeldt dat cl'An- I nunzio's toestand zorgwekkend, ofschoon mot hopeloos is. De koorts neemt eenige- zins af. Pols en ademhaling regelmatig. VREES VOOR NOODLOTTIG VERLOOP Parijs, 15 Oogst. Uit Rome wordt gemeld, dat de gencosheeren groote vTeee koesteren over het verloop van d'Annunrio s toestand. Indien hij niet sterft aan de beraen- .M-hudding en de schedelbreuk, zal liij waarschijnlijk blind blijven. -V STAD AALST Siesegemkanter Gentschesteenweg Eigendom van M. Gust. Van Londérzee- Ie, voor }t goede werk kosteloos ten dien ste gesteld. ten voordeele der Noodlijdende Slacht offers van den Oorlog. OP ZONDAG 3 SEPTEMBER 1922 OM 2 URE NAMIDDAG met de medewerking der beste Belgische Vliegeniers, onder welke M. Jan Stainpe, stuurman van Z. M. Koning Albert. Burggraaf Vilain XIV, Luitenant vliegenier. M. Victor Simons, Luitenant vlie genier. M. de Caritas, Burgerlijke vliegenier. M. Jules Rapalier, raadgever aan de Vliegschool te Asch. GROOTE TOMBOLA De twaalf eerste uitgekomen nummers hebben recht tot kostelooze deelname aan een Luchtreis. Een Ingangsrecht van Twee frank per persoon wordt gevergd. Beschermkaar ten worden afgeleverd aan 5 franken. Al deze kaarten zijn genummerd en ge ven recht tot de Tombola welke zal ge houden worden den Zaterdag 2 Septem ber, om 8 ure 's avonds in het Hotel du Comte de Flandre bij d?heer Henri Galle Statieplein, te Aalst. Kaarten te bekomen bij de Leden en in het Lokaal Hotel du Comte de Flandre Uitgebreide programmas zullen in de Dagbladen afgekondigd worden. HET BESTUUR De Eere-Voorzitter, Baron Robrecht de BETHUNE De Voorzitter Alfred BOEL De Onder-Voorzitters, Willy BRECKPOT, Pedro DE HERT. De Schrijver, Frans De Lattre. De Leden Ach. De Stobbeleir; Gus- taaf Ducaju Alfred Kelders Jerome Ren neboog Albert Schoon jans Henri Van Cleynenbreugel Alfred Van Lan gen hove. Gezien en goedgekeurd door het Col lege van Burgemeester en Schepenen den 11 Oogst 1922. De Secretaris, De Bwrgem. en Schep. Oscar Reyntens. F. DE HERT. D# oude dituaar begreep, dat bet ver- goefsche moeite zou zijn, haar van besluit te willen doen ver nderen. Hoelang zult ge te Saint-Irun blijven vroeg hij. Nu ik u gesproken heb, goede Pandolle, heb ik hier niets meer te doen ik vertrek nog heden nacht. Jeannette, blijf een dag langer, ik ver zoek het u als een gunst. Waarom, Pandolle Waarom Ik wilde u morgen nog eens preken. Welnu, om u genoegen te doen, zal ik morgen hier nog den geheelen dag blijven. Pandolle stond op, omhelsde Jeannette met bevende armen, drukte den kleinen Ge rard aan zijn hart en verwijderde zich haw toeroepende Tot morgen Het was reeds laat in den avond, toen Pan dolle op Espoir terugkwam. Zonder te let* ton op de dienstmeid, die hem vroeg ot hij niet iels zou gebruiken, ging hij naar ds kamer van zijn meester. Waar beu je vandaag geweest vreef deze, gij zijt heengegaan, zonder er iels van te zeggen. Ik ben naar Saini-IruQ geweest» Voor zjkea t (Ytmlgl.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2