18 Vrijdai Oogst 1922 VROOLUKHEID SM MET HÜ1S1E1SM is Faas aaa süsn KalMcta VfVieitiAtiËl Presides! de JUvear te Parijs De Automobiel van H. M, de Koningin door de Melcheisohe Politie tegengehouden Ego deentje v@$r dsn rechter De Cuiteche kresnpriiis near zip laud terug 1 x- Dnskperspreses De weniftgnooil in Osstenrijk lat gshsiüfi van Ptoenix-Park k de Genierestie mn Ionian DE VOLKSSTEM XXVIII* JAARGANG NUMMER ISS Tel. 114 T> A ra-TFST A T) 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever J. Vak Nufffx-Dë Gen-W Kerkstraat, 9 en 21, Aalst Publiciteit buiten het Air. AALST s Agentschap Ilavas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse,. 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, J^ondrcs E^C. 4. H. Helena Zon op 4,49 onder7,0i Nieuwe Maan den 22 Het Kwtge&h heerlijk wóórd, «lat mij op 't denkbeeld brengt-eene vluchtige schets te geven van al het goede, dat de vroolijkheid, de op geruimdheid ook daar uitwerkt. Daar, in het huisgezin, onderhoudt zij de aantrekkingskracht, die twee harten aan elkander verbindt daar onderhoudt zij hèt vertrou wen, de dankbaarheid, de liefde der kinderen jegens hunne ouders daar verlicht zij den last der ior- gen en den druk der bekommerin gen daar maakt zij hét lijden kort en draaglijk. Neen, het is niet de voorspoed, de overvloed, die maakt dat ouders en kinderen in den huiselijken kring zich het geluk kigst gevoelen het is de vreugde, de opgeruimdheid, Men klaagt tegenwoordig over den achteruitgang van het familie leven, over uithuizigheid, de zucht naar verstrooiing buitenshuis eene voorname reden hiervan is omdat men de vroolijkheid, de vriende lijkste huisgenootê, den schutengel van het familieleven, over den drempel heeft gejaagd en er de Verveling heeft laten binnensluipen. In zulk een Huis bestaat geen fami liekring meer, tenzij aan tafel, waar men zich verzameld om zich zoo spoedig mogelijk weer te ver wijderen. De eene beklaagt zich over den andere, en niemand denkt er aan zijne eigene kwade luimen af te leggen, die de furiën zijn van den huiselijken Vrede. Waarom verveelt gij u toch al toos als gij thuis zijt vroeg eene vrouw aan haren man, Wel, oindat ik alléén ben was het antwoord. En telt ge mij dan liiet mee vroeg zij weer. Och hernam hij bitter man en vrouw zijn im mers één Wie van die twee een kniesoor of knorrepot was, zegt de anekdote niet: misschien waren zij het heiden. Welk een nadeeligen invloed moet zulk eene gemoedsstemming niet uitoefenen op de kinderen Het kind onderscheidt al vroeg op het gelaat van vader en moeder de trekken van treurigheid of blijd schap het leert daaruit hoe zij over zijn gedrag oordeelen welnu, als het kind lacht, vroolijk en pret tig is, ziet het zijne ouders nooit meelachen dat alleen is genoeg om het kind te doen denken, dat het heter is niet te lachen en een dito geniepig gezicht te zetten als Pa en Ma. T.erecht zegt een schrijver Kinderen, die het ongeluk hebben reeds vroeg omringd te zijn van knorrige, gemelijke en driftige mensehen, krijgen allicht een som ber karakter, in hetwelk later der gelijke trekken zich vertoonen. De blijmoedigheid, welke aangekweekt wordt door vriendelijkheid en wel willende hartelijkheid, door zachte behandeling (die echter geenen ernst en vastheid uitsluit), door be vordering van alle onschadelijke genoegens, door prettig onderhoud en spel die blijmoedigheid opent het hart voor alle goede indrukken, maakt het kind gewillig om te ge hoorzamen en geeft kracht, tot zelf- beheersehing, omdat de innerlijke kracht der ziel zich vrij ontwikke len kan, In waarheid, een kind dat op groeit onder den zonneblik der ou derlijke opgeruimdheid, opent zijn hirt, gelijk de bloem haren kelk, voor alles wat teeder, beminnelijk en edelmoedig is zijn gezond en krachtig lichaam wordt bewoond door eene ziel, waarvan men met reden zeggen mag hoe meer zie len, hoe meer vreugd Zulk een kind tal jn later jaren dankbaar terugdenken aan de lachenden len tetijd zijns levens, in het vroolijke huis zijner ouders genoten, B, Van Meurt. De H. Vader heeft door Z. Em. Kar- di naai-Staatssekretaris Gasparri aan den Katholieken vrouwenbond een (schrijven gezonden, waarin onder ander het vol gende wordt gezégd liet prachtige album, dat de Italiaan- scbe Vrouwenbond aan den H. Vader heeft aangeboden, en waarin óns de stem van honderdduizenden tegen'klinkt, dié uit alle deelen van Italië mét hernieuw de toewijding en steeds sterker vertrou wen naar den Paus opblikken, is ïulk een scliat van genade en troost, dat Zijne Heiligheid er diep door geroerd De H. Vader heeft door den Kardi- naal-Staatsssékretaris het bewijs van de levenskracht der inrichting, die in kor don tijd bewonderenswaardige vruchten gedragen heeft van het hoogste sociale en godsdienstige nut. De Pans heeft met bij zonder welgevallen de', belangrijke cij fers gelezen en zich aan de hand daar van een voorstelling gemaakt van de veelzijdige werking, door de schoon e in richting ontplooid, in den echoot wahrin steeds aan de godsdienstige, zedelijke en sociale vorming der leden wordt ge werkt. De H. Vader vermaant de leden A an den Vrouwenbond met onverflauwden ijver over den ingeslagen wég voort te gaan en verleent haar allen den aposto lisch en zegen. M. dc Alvear, voorzitter van dé At- gentijnscho "Republiek, die, zooals Onze lezers weten zich te Parijs bevindt, was dpor Z. E. dën Kardinaal Dubois, aarts bisschop van Parijs uitgenoodigd om, tel* gelegenheid van den hoogdag van O. L. V. Hemelvaart, de pontiïikale Mis bij te wonen in' de O. L. V. Kerk. Kond 10 ure kwam de president aan, vergezeld door Mad. de Alvear. Bij zijn aankomst werd hij plechtig ontvangen door Z. E. den Kardinaal Dubois, verge zeld döor zijn Groot-vikarissen Mgr Ode- li n en Mgr Thomas, omringd door al de kanunniken. In zijn aanspraak, herinnerde de kar dinaal-aartsbisschop aan de katholieke gevoelens van het Argentijnsclie volk, dat zoo vroom en zoo geloovig is. Hij doelde op de talrijke blijken van gene genheid door Argentinië tijdens den oor log, aan do Bondgenooten gegeven. Hij bedankte M. de Alvear voor het- nieuwe bewijs van genegenheid dat hij gaf, met- te willen deel nemen aan die feestelij ke mis ter eere van O. L. V. die de pa trones van Frankrijk is. Hij eindigde me* Gods zegen in te roepen over den Voorzitter van de Argentijnsche Repu bliek, over zijn familie, over zijn volk aan allen geluk, voorspoed en zegen wenschende. M. de Alvear en zijn.echtgenoot» kus ten dan den herderlijken ring van den Kerkvoogd, en, voorafgegaan door de kerkbedienden in groote livrei, begaf de Voorzitter van Argentinië zich naar het hooge koor aan de zijde van Zijne Eminencie. Bidstoelen waren vooibehou don aan den Voorzitter der Argentijn sche Republiek en Mad. de^ Alvear, cn aan de leden van hèt gezantschap M. Pigueroa, zaakgelastigde, en Mad Piguc- roa M. Louis Bemberg, sektetaris Van het gezantschap, de-n kolonel Cassinelii en zijn echtgenoot©. Ka de Mis heeft de Kardinaal aart de geknielde geloovigen den Pause] ijken zegen gegeven. Volgens een politieréglémenf rta» tij dens eon beiaardconcert te Mecnelen geen automobiel noch éenig ander voer tuig door de straten der stad rijden. Maandag avond zou H. M. de Ivonin gin het beiaardconcert bijwonen. De koningin bad per telegram verwittigd dat. zij enkele oogenblikken te laat aan komen zou. Toen hare automobiel op de Hoogbrug aankwam, werd zij door de politie tegengehouden. De brave politieagenten waren heel verbauworeerdtoen zij bemerkten dat het de automobiel van H. M. de Konin- gin was. De koningin lachte even om het voor val. In een'rechtbank te Londen had voor enkele dagen een vreemd schouwspel pi feats. Een man en een vrouw stonden te recht beschuldigd van bedelarij. De po litieagent die hen had overgebracht, ver klaarde dat zij een verschrikkelijk lawaai maakten door op een fluit te spelen en dat er van melodie niet dé minste spraak was De man, die zich in zijn muzikale ge voelens aangetast voélde, protesteerde heftig cn bood aan, voor de rechtbank zijne muzikale kwaliteiten op de fluit te bewijzen. De voorzitter gebood daarop Geeft beklaagde de fluit l De politieagent veldeed ronder danjg aan dit gebod en de man zette daarop de fluit aan den mond en speelde met groote .geestdrift de Blue Bells of "Scotland Toch hij klaar was, betuigde de rech ter zijn bijval door te zeggen, dat de iraestatie heel goed was. De man lad daarmede zichzelven en zijn vrouw rijgeflóteD. Zij kwamen er met een berisping af. De 'geschiedenis vermeldt niet dat de rechters het deuntje hebben medegeflo- tén. of dat ér ibij gedanst is. Ook niet of de rechter den politieman in overweging hécft gegeven, zijn muzikale gevoelens tot ontwikkeling te brengen. Het 8-Uhr-A'bendbktt bericht 7 De Duitsche Regeering heeft nog veen officieel verzoek van kroonprins Wilhelm ontvangen, waarin doze vraagt naar Duitschland te mogen terugkeeren. Reeds verscheidene maanden geleden heeft de kroonprins zich tot den Duit- schen gezant in Den Haag gewend on hem is kort geleden medegedeeld, dat de Duitsche regeering met het oog op den Rathenau-moord het «ogenblik voor on gunstig hield. In Berlijn neemt men in diplomatie ke kringen aan, dat de Nedorlandsche regeoring geen bezwaar zal maken te gen repatrieering vah dén kroonprins. Men vreest echter, dat Frankrijk van den terugkeer van den kroonprins on middellijk gebruik zal maken den eisch tot uitlevering te stellen. Doch zooals deze gettuige zelf lieeft verklaard is onder dat verdwijnen ver staan, dat M. Steinmann die er door was geraakt, naar den vreömde zou trekken, om eene nieuwe fortuin te zoeken, wat, zooals men weet bij zinnens was. Daarentegen heeft M. Steinmann ook hét ccn en anciér verteld over de hande lingen zijner vrouw en van Van den Wouwer, die, zooals we altoos gezegd hébben, do Vermoedens die het parket van het. eerste oogenblik weiden inge geven, noig eens bevestigt, doch hoege naamd geen liet minste licht brengt bvfer den moord zelf. Van een nieuw spoor is er geen spraak, en wat er over vertelt wordt, bestaat en kel in den geest van den een en of an deren fantaieist. Hoogleeraar Dr. Datjls heeft- een ge ding ingespannen tegen de Flandre Libérale wegens het jnjassclien in een artikel, van eene dagorde der Union Nationale des Associations Po- litiques en waarin de houding van den lioogleeraar werd geschandvlekt. Dr. Daels vraagt 20.000 frank scha devergoeding en voor 10.000 fr. inla; scliingen van liét vonnis. De huiseigenaren te Weenen hébben oen oproep gericht tot hun huurders, waarin zij hun bezweren vrijwillig de huishuren te verhoogon, daar zij anders tot wanhoopsmaatregelen hun toevlucht moeten nemen. In de laatste vergadering van huisei genaren hebben sommige verklaard dat net bij handhaving van de wet tot be scherming dor huurders maar het beste zou zijn de huizen in d§ lucht te laten vliegen. GEEN NIEUW SPOOR Men wil Let nieuws verspreiden waarom, wc weten het niet dat er c«n nieuw spoor zou ziju voor den moord op M. Steinmann en dat men zich aan oen coup de théatre mag verwachten Ue onvermijdelijke beschouwing die daarop volgt, is natuurlijk, dat er van de twee aangehoudenen Van den Wou wer en de weduwe Steinmann, geen spra ke meer is. En dat ophefmakend te verwachten nieuws zou allemaal 't gevolg zijn van de onverwachte verklaring van een vroege- ren bediende van de firma Steinmann. Die verklaring lWbben wij in haar ge heel meegedeeld, en daar komt zoo maar hoegenaamd igee-n enkele nieuwe aandui ding in voor. Er kan dan ook geen nieuw spoor in gevonden worden. In het onderhoud dat deze getuige in liet Café Greenwich, heeft gehad met het slachtoffer M. Steinmann enkele da gen voor don moord, werd door dezen laatste wel gezegd dat men niet gaarne had, dat hij tering in de firma zou tre den, en dat men daar maar gaarne had ,dat hij verdween. EENE VERKLARING VAN M. THEÜNÏS Vooraleer uit te London te vertrek ken, deed de lieer Theunis aan de 'Bel gische journalisten, die de Conferentie hebben gevolgd, deze verklaringen Het mislukken van de onderhande lingen heeft ons bitter teleurgesteld. Wij hadden ons gevleid met de hoop, dat deze vergadering het groote finan- ciéele probleem in zijn geheel tof oplos sing zou hebben gebracht, niet alleen wat Duitschland aangaat, maar ook wat de onderlinge verhouding der geallieer de betreft. De wereld lijdt vooral onder de be staande onzekerheid al te veel kwes- tien vragen nog oplossing. Men zou dap per dc hand.aan het- werk moeten slaan, en die kwestièn al te saam regelen. In Europa is iedereen daarvan overtuigd. Engeland op de eerste plaats. Dat blijkt genoegzaam uit de nota van den heer Balfour. Die nota wijst op de be staande moeilijkheden, maar laat tevens de deur open voor feitelijke transactiën. De Franschen en de Italianen pleiten gezamenlijk voor een regeling van de kwestie der schulden onder geallieerden, Belgie heeft minder belang bij die zaak, maar het heeft een te juist begrip van den samenhang der verschillende eco nomische kwestien, om niet met alle kraeht naar hetzelfde doel te streven. Nopens dat punt is iedereen van het zelfde gevoelen, en toch waagt zich nie mand in vrijen ge moede aan de rege ling van de schulden en aan de oplos sing van de daarmee samenhangende kwestie die van de internationale lee rling. Men kau redekavelen over Duitsch- land's (betalingsvermogen maar dat het wenschelijk is, eene leening te orga- niseeren zoodra de staat van zaken in Duitschland het mogelijk maakt, dat wordt door niemand betwist. Het mislukken der Conferentie van Londen is ten dcele hieraan toe te schrij- 'en dat de discussie zich niet op het echte terrein heeft bewogen Noch de Fransche, noch de Engelsche thesis deed een oplossing aan de band 't waren slechte lapmiddelen, die men voorstel de. Juist, omdat het welslagen van de Conferentie in zoo hooge mate wensche lijk en noodig was, moet het mislukken van de ondernandelingen -zoo diep wor den betreurd. Laten wij hopen, dat de conferentie, die, naar men zégt., in No vember a. s. moet plaats hebben, vrucht baarder zal wezen. Wij willen niet (gelooven aan een uit eenspatten van de Entente. De Entente is een artikel van het Credo onzer buitenlandsche politiek. Wij willen de toekomst niet te donker inzien. De Kom missie voor Herstel gaat weer in haar rol treden zij alléén heeft een juisten kijk op den toestand zij alleen heeft het recht, een moratorium te verleenen of te weigeren. Zij werkt in een gunstiger atmosfeer, ©n zal daarom wellicht beter slagen dan wij. Belgie is in ieder geval besloten, in deze zaak zijne belangen van het oogen- blik achter te stellen bij zijn algemee- ne belangen, welke ook die van zijn Bondgenooten zijn. yast betrouwen wij, dat het debat niet voor goed is gesloten, en dat een inci dent van zoo weinig belang (het verlee nen van een kort. moratorium aan Duitschland) eene samenwerking, welke op jarenlang gemeenschappelijk ver duurd lijden berust, niet zal vernietigen Duitschland zou maar al te veel redenen hebben om zich over zulk een ongeluk te verheugen. Laten we niet vergeten, dat wij het eens zijn geworden in de voornaamste kwestien van economisch en aard, en dat 1. i J. in TTTQö-rin 7if.li nftlilifl. het dc kweetien zijn, waarin zich politie ke gevoelens mengen, die onze pogingen deden falen De verrichte arbeid is niet geheel ver loren, en mot het bewustzijn, onzen plicht te hebben gedaan, mogen wij den loop der gebeurtenissen afwachten. DE DUITSCHERS KOMEN VOOR HUN WARE DOELEINDEN UIT Berlijn, 16 Aug. De Deutsche Zeitung doet. uitschijnen dat de uit- voeringspol itiok tot den afgrond voert.;' Frankrijk botraebt de politieke en eco nomische ontreddering van Duitsch land. Duitschland moet krachtdadig optrete den. Gesteund door Engeland, Belgie en Italië, gedoogd door de Vereenigde-Sta- ten, verbrak Frankrijk het ons Opgelegd 'erdrag. Wij "hebben geen verplichtingen meer. tegenover niemand. Wij moeten niets meer betalen aan de onderteekenaars van het verdrag. Duitschland, dat spijtig genoeg, gis teren betaalde, moet. thans zijn betalin gen, alle prestatiën en alle obligatien uit het verdrag voortspruitend, staken. Het moet de afschaffing vergen der bezetting van Dusseldorf, Duisburg en Rurhort en de terugroeping der inter- geallieerde commissies eischen. Op een onzijdig grondgebied moeten de mogendheden bijeenkomen om een vredesverdrag op te maken dat een einde stelt aan den wereldoorlog. DE BIJEENKOMST der MINISTERS Rambouillet, 16 Oogst. Te 10 uur begonnen, eindigde dé vergadering der ministers te 12 u. 50. M. Poincaré heeft de onderhandelin gen te Londen gevoerd, uiteengezet, en doen uitschijnen waarom een overeen komst onmogelijk was. De raad verklaarde zich met den voor-i zitter eens! Te 12 u. 55 begaven de cabinetsledeu zich in het. kasteel om de morgenmalen. In den nanoen gaat de zitting voort. De kwestie der bijeenroeping van de Kamers werd in den voormiddag niet besproken. DE NAMIDDAGZITTING VAN DEN MINISTERRAAD Rambouillöt. 16 Oogst. Te 2 uur vergaderde de ministerraad opnieuw. Te B uur verklaarde de minister van binnenlandsOhe zaken, (M. Maunoury, an de pers Ik ben gemachtigd u te zeggen dat er geen kwestie is de Kamers bijeen te, roepen. De besprekingen duren voort. Deze zitting sloot te 4 ure 25 m. De ministerraad onderzocht de verschillende eventualiteiten die zich kunnen voor doen ingevolge de besluiten van de Commissie van herstel. Te 4 ure 40 vertrokken de ministers naar Parijs. MORATORIUM.... OF GEEN 1 De Temps meent dat de com mis-' sie van herstel heden bijeenkomt om de bewoordingen vast te stellen van he* bekomen van een moratorium. Engeland en Italië zullen voor hét moratorium stemmen Frankrijk en Belgie tegen. Frankrijk heeft echter be slissende stem daar zijn afgevaardigde voorzitter is der commissie. Het kan echter zijn dat Belgie zicK onthoudt, 'krachtens het verdrag van Versailles. BELGISCHE KABINETSRAAD Een kabinetsraad was voor Donder-» dag morgen bijeengeroepen. Dc heeren Theunis en Jaspar zouden er de resultaten van de conferentie van Londen, beter gezegd den negatieven; uitslag dezer conferentie, voorleggen. DUITSCHLAND'S MAANDELIJKS SCHE AFBETALING 10 MILLIOEN GOUDMARK GESTORT De Duitsche rijkeregeering beeft 500.000 pond sterling of 10 millhwn goudmarkt als maandelijksche afbetor» ling voor de vergoeding van de parti-* culiere schulden afgedragen. De Duitsche regeering heeft, naar d$ bladen beweren, heel wat moeite gehad om deze voor Duitschland enorme be dragen bijeen te brengen. Toen indertijd dc Duiteehe régeerinjf rerzocht deze maandelijksche betalin gen van 2 millioen op 1/2 millioent pond te brengen, zag de toestand er voor, Duitselvland al alles (behalve rooskleurig uit. Intusachen is de economische toestand nog aanzienlijk slechter geworden. D* koers van den dollar is thans driemaal! zoo hoog als op het oogenblik, dat de* Duitsche regcering om uitstel van beta«r ling verzocht. Van Duitfeche zijde verzekert men da# het alleen aén den goeden wil van' Duitschland te danken is, dat men ei nog iii geslaagd is thans 500,000 pon£ Xq storlens

De Volksstem | 1922 | | pagina 1