Edele Zelfopoffering $erënlsteriRg va» tepwaren vee? es» waarde va» ^@,000 f, Diefstal in de pastorij van Siehem-Sussen-Boiré Twss §ehild@rgasten verdren ken te Antwerpen Het gevaar de vuurwapens Een Belg aangehouden fe Vaisnep Dssdsüjk aaht^bielongsiok te Brussel Rijwielongeluk te HuMenberg De gevolgen van den drank Dievegge aangehouden Erg verbrand dsor Gasontploffing Een doodelljke boksparlij Ie Schevenlngen Een opstootje in het Karsaai te Oostende Onrustwekkende verdwijning; Een Spaansehe kruiser door een obus getroffen Biosdigc entefen te Odessa Windhoos op de Zwiiserstiie Meren De Vliegmeeting van den 3 September 1922 1e Aalst GEMEENTE BAERDEGEM sasa Pr firma Bcrgert dn Lovingfosse, van Parijs, Ti af afe vertegenwoordiger van België een Zwitöërscbe onderdaan Mar cel H..., oud 25 jaar, wonende in de Van Arkvekloslraat, te Brussel, Paar genoemde firma sedert, genu ine» tijd geen nieuwstijdingen meer ont ving van haar vertegenwoordiger, wer- «V») inlichtingen te Brussel gevraagd. Aldus vernam men dat H... sedert ver schillende weken verirokken was, na ten nadeele van zijn patroons, voor 40.000 frank koopwaren, bestaande in zakuur werken, wekkers, regulators, enz,, te hebben vervreemd. Eene klacht werd neergelegd bij het Parket te Brussel dat de persoonsbe schrijving van den vluchteling in alle lichtingen heeft rondgestuurd. Tu de pastorij is een brutale diefstal gebeurd. Ue meid die om 5 ure 's mor- gends buiten kwam werd ten gronde ge slagen door twee schurkon onder doods bedreigingen, en terwijl een baar in be dwang hield, drong de tweede naar bin nen en kon zich meester maken van om trent twee honderd frank. Men heeft eenc grijze klak ter plaatse teruggevon den, wat wellicht op een goed spoor kan leiden. Men zal zich nog het vreeselijk onge luk herinneren, dat Vrijdag laatst plaats had en waarbij twee scheepsschildere, door het omslaan van een vlot, in het Kanaaldok verdronken. Dinsdag werd herijk opgevischt van J. Adriaenscns, wonende Schrijnwer kers traat en Woensdag dat van Jan Kaïnuysen, uit de Duinstraat, 4, De twee lijken werden naar het doodenhuis gebracht. Maandag namiddag stond de genaam de Luc Ernest, wonende op Zwijnaarde, Dries, met ecne buurvrouw Adriana De Sloovcr te prate.n over revolvers, wolke «ij zouden willen verkoopen. Dc revolver van Luc draaide niet goed en samen onderzochten zij wat er aan 'haperde. Eensklaps ging een schot af en Luc kréég.den kogel in den buik... In den nacht van Dinsdag tot Woens dag is de man aan de gevolgen Van het eehot. overleden. Dc gendarmerie van De Pinte heeft lief eerste onderzoek gedaan en Jbejhpar- ket vftn Gent verwittigd. Dc Veiligheidsdienst van Valencijn had vernomen dat oen Belg, door het gerecht van zijn land opgezocht, de ge naamde Rcnó Bernier, beenhouwer, ge boren te Charleroi, den 13 Augustus 1893, en er wonende, zich waslkomeu vestigen in oen huis der rue du Ques- noy, te Valencijn. Bernier is nu aangehouden en, in af wachting zijner uitlevering, in 't gevang opgesloten. Den 26 Mei laatstleden werd hij, door de Assisen van Henegouw, bij verstek veroordeeld tot 15 jaar opsluiting, voor leveringen aan den vijand. Samen met zijn broeder Franz, eveneens voortvluch tig cn tot dezelfde straf veroordeeld, was hij verwezen tot het betalen eener som van 150.000 fr. schadevergoeding aan dc Belgische Staat. 32® Vervolg. Om je dochter te spreken, antwoordde Pandolle zich zoo kalm houdende als hel hem mogelijk was. Jeannelte stamelde Dupont lievig ont steld. Ja, Jeannelte, die lijdt, die ongelukkig is, die arm is, en straf moet werken om haar brood to verdienen, waarmede zij haar léven moet redden, naar de bosschen moet om drooge schors van do boomen te halen. Bel gelaat van Dupont bewolkte. Louis, vorvolgde de oude dienaar, zoo gij telf n et haar gingi spreken, zou zij er mis schien in toestemmen, hier terug te komen. Zeg, Louis, wilt gc dat doen Neen antwoordde hij op doffen toon-, Treft haar ongeluk u dan niet Als ik nseg, dal zij diep te beklagen is dat zij koude en honger moet verduren dat zij alle ontberingen lijdt, breekt dan uw hart niet En zoo dit nog alles ware Dupont schudde driftig het hoof een wilde gloed lag in zijn blik, zijn handen beefden zenuwachtig op de armen van zijn leuningstoel. Ik begrijp het, vervolgde Pandolle be. Jroefd, uw uur k nog niet gekomep. Maar De genaamde Marie Steens, dienst meid bij M. X..., Fonsnylaan te Sint- Gillis, werd Dinsdag avond overreden door een automobiel op de Rouppeplaats. De ongelukkige werd in zeer bedenkelij ker Toestand GpgcHóineiK Zij werd bei bekken veibrijzeld on bekwam daarenboven vreeselijke wonden aan het hoofd en beenen. De geneesheeren durven geen uit spraak doen ovea* de ernst van haar toe stand. De politie -beeft een onderzoek ingesteld om de oorzaken van het on geluk te ontdekken. Een wielrijder, Hippoliet De Beek, wonende te Vlierbeek, is Dinsdag avond, het slachtoffer van een erg ongeval ge worden, toen hij terugkerede van de kermis van Huldeniberg, bij Overyssehe. De stuurstang van zijn velo brak en hij stuikte ten gronde. Men heeft den onge lukkige in deerniswekkenden toestand opgenomen en per auto naar zijne wo ning overgebracht. De genaamde Aridró Delvaux van Luik, kwam Woensdag morgend, rond 3 ure, dronken thuis. Daar hij er niet in gelukte de deur zijnen* woning te openen, deed hij een steksken vlammen om het sleutelgat te zoeken hij stak zijne kleederen in brand cn was, op enkele oogenblikken, door vlammen omringd. hulp Zijn lichaam was nog slechts céne Geburen kwamen den sukkelaar ter brandwonde. Naar het Beierschgasthuis overgebracht, is Delvaux er eenige uren later overleden. Het slachtoffer was 37 jaar oud en woonde in de rue Gravioule. De genaamde D..., wonende Robiann- sfcraat te Brussel, werd over eenige dagen het slachtoffer van een behendige aftrug gelaarster, die hem, in een koffiehuis rond de Beurs wist te ontlasten van zijn brieventeseh bevattende 8000 fr. i De policie heeft Dinsdag avond de /dievegge aangehouden in de Antoon Dansaertstraat. Het is de genaamde V..., zonder vaste woonst. Zij is opgesloten ter 'beschikking van den Prokureur des Konings. Het geld werd niet teruggevon den. -vVt A ugust Van de Velde, wonende Hor ten tiastrat, 21, te Gent, was Dinsdag na middag in eene plaats, dienende als win kel, bezig dc gasleiding te plaatsen. Toen het werk af was, wilde hij zich overtuigen of er geene ontsnapping was. Nauwelijks had hij een solferstekje aan stoken, of eene ontploffing greep plaats en stond Van de Velde in enkele oogen blikken in vlam. Seffens daagde er hulp op en de ge- buren trokken de brandende kleederen van bet lichaam. Andere personen had den middelerwijl het begin van brand gebluscht. De pompiers verwittigd kwamen ook ter plaats. Van de Velde heeft brandwonden be komen in het aangezicht, den hals, de handen en gansch het bovenste van den rug. Het slachtoffer ontving de eerste zor gen eener gediplomeerde ziekenverpleeg ster uit de buurt. De schade bedraagt 2200 fr. er bestaat geene verzekering. denkt aan hetgeen ik u zeggen zal, Louis eenmaal het zal niet lang meer duren 7.uil je, in tranen badende en snikkend, voor je dochter op de knieén liggen en haar smee- ken, weder de plaats in te nemen, die haar in dit huis toekomt Dupont bewaarde een somber stilzwijgen. Wat, ging Pandolle driftig voort, Jean nelte Dupont, de dochter yan nirjn meester, zou, als zij niet van honger wil sterven, ge doemd zijn om als de minste dagloonster te werken; terwijl hier overvloed heerscht, ter wijl haar vader rijk is, n e dat mag, dat zal niet. Ik ben bereid haar den huwelijksuil- zet harer moeder te geven, zei Dupont koel. Wat ge haar het eerste moet geven, is je vaderliefde. De uitzet barer moeder Geld Maar zij zou het met verontwaardi ging weigeren. Zij wil niets. Ha, zij gelijkt u sprekend... Zij bezit je fierheid, je onver zettelijke» wil, je noodlolligen trotsch Evenals gij, is zij onverbiddelijk, ook al zou het haar ongeluk zijn. Laat haar dan doen wat zij wil. Die hardvochtige woorden werden door eenige oogenbhkken stilte gevolgd. Louis, hernam Pandolle op bedrukten loon, reeds eenige jaren heb ik' u gediend, zoudt ge niet denken, dat ge mij iets van jjeld verschuldigd bem In de bokspartij Hijzelendoorn tegen Dirk Romme te iSehevoningen kreeg Romme zulk een boksstoot in de maag, dat hij hefe bewustzijn verloor. De scheidsrechter was juist bezig hem uit te tollen, maar toen hij (bij 4 wos ging de gong, waardoor de ronde afgeloopen was. De helpers hebben Romme toen opgenomen en zooals bij allo wedstrij den gewoonte is, hem op een stoeltje in den ring geplaatst, om hem te verfris- schen en te masseeren. Toen de gong weer luidde voor de derde ronde, scheen het alsof Romme weer opgeknapt was. Maar nauwelijks was hij bcsgonnen of hij kreeg weer een stoot, viel voor de tweede maal bewusteloos en werd uitge teld. Romme werd weer opgenomen, men maakte zijn hoofd nat, liet hem wat opwekkends ruiken, maar het mocht niet baten. Romme is toen uit den ring gedragen. De Geneeskundige Dienst is daarna geroepen, die Romme naar het zieken huis vervoerde. Daar is hij kort daarop overleden. Een 'bekende hoksleider deelde nog het volgende mede Dadelijk na het ongeval heeft de jury bij den inspecteur van politie aangedron gen op het gerechterlijk onderzoek. Aan dit verzoek is gehoor gegeven. Sommige meenen dat de dood niet veroorzaakt is door een stoot. Toen men Romme in het circus onderzocht bemerk te men, dat deze geen adem haalde. Dit is geen gewoon verschijnsel bij een knock-out. Er wordt vermoedt dat de dood ver oorzaakt is doordat Romme met zijn nek in de touwen ie gevallen. Romme bekwam een breuk in het verlengde ruggemerg. In het Kuursaal van Oostende ont stond Dinsdag avond een klein opstoot je. Br was nogsü een aanzienlijk aantal vooribebouden plaateen welke tegen den aanvang van het koncert onbezet bleven terwijl er integendeel een geweldig ge drang was van lieden die geen plaats gevonden hadden. Deze begonnen daar over hun misnoegen te kennen te gevén door geroep en geschuifel. Het gedrang wérd echter weldra zoo geweldig dat de afsluiting der voorbe houden -plaatsen overrompeld wetden en al de onbezette plaatseri stormenderhand ingenomen. Dit bedaarde het onweer en het con cert kon verder ongestoord doorgaan. m Een echipperin de genaamde Van Minne, is sinds een paar dagen verdwe nen van haai* schip Beatrix, gemeerd aan n. 31 van het Mexikodok te Ant werpen. De vrouw heeft haar kindje van 10 maanden óud bij zich. Men kan niet gissen waarheen zij zich z«ou hebben fbegéven. Het ergste wordt gevreesd. Door do politie worden op zoekingen gedarin. Haar signalement is in aJle richtingen verzonden. Tijdens de beschieting van Alhuce- mas en van de wijk Ardrias, in Spaansch Marokko, door de vloot en de vliegtui gen, is een vijandelijke houwitser uit een kanon van 90, gevallen op de brug van den kruiser Alfonso Xin. Een der leden van den staf werd ge kwetst. Ja, zeker, zonder nog te spreken van mijn erkentelijkheid voor de talrijke bewij zen van vriendschap en gehechtheid, die je mij hebt gegeved. Maar hoe zullen we bere kenen wat ik voor je diensten schuldig ben? Laat ons te zamen de rekening opma ken, Wil je mij verlaten Je verlaten, Louis Hoe komt je op die gedachte Als ge mij niet verjaagt, hoop ik op Espoir te sterven. Ik dacht het. Maar komaan, ge ver langt te weten wat ik je verschuldigd ben, daar hebt je recht toe. Maak zelf do reke ning. Als ik duizend frank per jaar stel, maakt dat voor tien jaar tien duizend frank. Ge soudt slecht rekenen, Pandolle, want er komen nog de renten bij van het kapitaal, dat telkens vermeerderd is, Welnu? Je tien duizend frank zijn ten minste verdubbeld. Pandolle stond verbaasd. Wil je het geld ergons anders plaatsen Vroeg Dupont. Neen antwoordde de oude dienaar in diepe verlegenheid. Maar, ziet go, ik wilde een redelijke som in handon hébben ik wilde die voor tets gebruikeu. Je weet, Louis, Te Odessa, op de Zwarte Zee, zijn bloedige onlusten uitgebroken tusschen de Soviets en do dokwerkers. De Soviets, ongerustig wegens de an- ti-bolchevistische propaganda die gedu rig veld wint in Odessa, en vermoeden de dat generaal Wrangel te Odessa zou .ontschepen, deden onverwachts de dok ken van den Staat sluiten, en eischten dat men hun de antirevolutionaire lea ders zou overleveren. J)e werklieden weigerden en vuurden op de 'bolehevistische policie. Een bloedig gevecht ontstond, tijdens hetwelk de havenkom missaris en vier agenten der spviets gedood werden, ter wijl de dokwerkers drie ernstig gewon den in hunne rangen teMen. DRIE DOODEN Een geweldige windhoos heeft zich Dinsdag geworgen op het Vierwoudste- denmecr in Zwitserland. Verscheidene personen die ach op den oever van het meer bevonden, werden in de golven geslingerd. Zij konden nochtans allen gered worden doch een dame is van schrik gestorven. HetzSfde verschijnsel deed zich voor op het meer van Geneve, waar juist een regattenkoers platas had. Een der sloepen sloeg om en twee der inzittenden, MM. Steerkle en Rinser, verdronken. HUIDIGEN STAAT DER VLIEGKUNST Aan den vooravond der vliegmeeting, hier te Aalst voor te eerste maal op touw gezet, heoft het inrichtend Komiteit ge oordeeld dat het voor het publiek leer zaam was, den huidigen staat der vlieg kunst en der luchtreizen voor passagiers en goederen, over gansch de wereld, eens beknopt te beschrijven. Men zaü zioh nog wel herinneren dat de gebroeders Wright in Amerika op 17 December 1903 er in gelukten de eerste vlucht met motor te verwezent- lijken op een afstand van 260 meters in een tijd van 59 Seconden. Van dan af ging geen dag voorbij of er werd aan de vliegtuigen verbetering gebracht, bijzonder door den noodzake lijken toestand, door den oorlog teweeg gebracht en tegenwoordig bestaan er reeds vliegtuigen die meer doen dan 300 km. per uur (de Nieuwpoofttuigen die de Schaal Deutsoh de la Meurfilie wonnen te Efcampes in 1921), reeds zijn er die 14.000 kgr. wegen (dei Hand- lyc-Page met 4 motors van 1500 paar denkracht en die tot Brussel kwam aan vliegen in Juli 1919)reeds zijn er die den Atlantische Oceaan overtrokken in eene vlucht van 18 uren met eene ge middelde snelheid van 170 km. per uur (Allcock) en in Amerika is een tuig (Lipère) gestegen tot een hoogte van 12.000 meters. 't Is wel te verstaan dat dit waagdaden zijn die niet dagelijks worden vernieuwd of herhaald. Hier dichtbij, op onze 'belgisehe krijgsvliegveïden zijn er jachtvliegtui gen die van 220 tot 260 km. per uur bereiken tuigen Goliath (fransclie) met twee motoren die van Parijs naar Brussel en Amsterdam tot 12 passagiers per dag vervoeren. De Vickers-CuTkan van de Instone Compagnie die den dienst tusschen Brus sel en Londen verzekeren en waarvan er dagelijks twee over Aalst gaan met eene verbazende regelmatigheid, vervoeren gewoonlijk 8 reizigers met eene snelheid van 150 km. per uur, hetgeen hun toe- men kan nooit voorzien wat er gebeuren kan. Dupont begreop dadelijk wat zijn dienaar voor hem wilde verbergen en was innig be wogen. Ziedaar den sleutel van de ijzeren geld kist, neem zooveel je wilt, zeide bij. Pandolle opende de kist, waarin papieren van waarde en boopen geld lagen opgesta peld, en nam twaalf rollen goud elk van duizeud frank, die hij voor Dupont op tafel legde. Vindt ge dat het te veel is, vroeg hij beschroomd. Neen, want ik ben je veel, ja veel meer schuldig. Het gelaat van den ouden dienaar verhel, derde. Hij sloot de kist weer en gaf den sleutel aan zijn meester. Deze deed hem geen enkele vraag en liet niet merken dat hij zijn plan had geraden. Eenige oogenblikken later verwijderde Pandolle zich inol zijn achat, dien bjj onder zijn hoofdkussen verborg. Hij ging vroeg naar bed, maar kon den geheelen Baclit geen oog sluiten. Altijd zag hij Jeannelte en haar kind voor zich, en ge durig meende hij den wanhopigen kreet van zijn ongelukkige meesteres te hoorn Ik ben vervloekt Ik ben vervloekt Bij bet aanbreken van dea dag stend hij^ laat dien afstand op twee uren af te leg gen. Maar om zich een beelderig gedacht te geven van de bedrijvigheid van een huidig groot vliegveld moet men de groote vliegplèinen bezoeken van Croy don (Londen) Schiphol (Amsterdam)) Haren (Brussel) of Le Bourget te Parijs. Te Brosse] komen en gaan 'dagelijks 10 vliegtuigen zoowél Hollandscbe als Engelsche en Franéche. Ziehier als voorbeeld volgens officieelé stukken, de drukte van den reizigers- dienst to Le Bourget die Parijs bedient Van 1 tot 10 Juni 1922 221 vliegt tuigen, 800 reizigers, 20.648 kgr. goe* deren en 156 kgr. brieven. Van 11 tot 20 Juni 1922 154 vlieg-j tuigon, 579 reizigers, 15.329 kgr. goede-H ren en 132 kgr. brieven. Van 21 tot 31 Juni 1922 179 vlieg- j tuigen, 701 reizigers, 21.329 kgr. goe-j deren en 184 kgr. brieven. Wcze dus in 't geheel in eene maand 544 vliegtuigen, 2080 reizigers, 56.306 kgr. goederen en 472 kgr. brieven. Op Zaterdag- 5 Augustus kwamen te i Brussel met. den regelmatigen Engel j schen vüegdienst 40 reizigers aan. Die enkele cijfers geven een gedacht van den graad van verbetering zelfs van de volmaaktheid durf ik zeggen die de vliegkunst heeft bereikt en van de uitge breidheid der diensten die reeds ten ge bruiken staan van het publiek en veel nut afwerpen. Het schijnt zeker dat een tijdstip kw men zal waarop het vervoer met vlieg tuigen zoo druk zal zijn als met het spoor ten huidige dagen, en dat de Vlieg velden voor de steden die rij zullen be dienen de zelfde bronnen van inkomsten en dezelfde redens of factors tot vooruit gang zullen zijn als nu de Staties en de Zeehaven. I Wij denken dat dese enkele inlichtin gen, degene die zinnens zijn de meeting bij te wonen zullen belang inboezemen en zij de tuigen die zij nu slechts zeer hoog in de lucht zien voorbij trekken van dichtbij zullen willen bewonderen, ze zien opstijgen en'ze ook zien landen. Deze meeting zal <iok aan de stoutste onzer ingezetene de gelegenheid geven een luchtreisje te maken 't welk hun overtuigen zal, gelijk wij het te Brussel reeds ondervonden, dat het opstijgen per vliegtuig aangenaam de gevoelens prikkélt en een indruk yan zekerheid en vertrouwen bij den passagier nalaat waarvan men zich te vooren nooit geen gedacht vormt. Zeggen wij hier nog dat de krijgsvlie- geniers dié ons hunne medehulp toezeg- den dit gansch gratis doen enkél om het j sport en met een neiging totversprei- j ding der vliegkunst. Laat ons 'eindelijk doen opmerken dai het benefiet der feesten gansch in de kas der noodlijden de en oorlogsin val iedèn zal gestort wor* deai. Wij zijn dus overtuigd dat de massa der inwoners van het Aatetersche op de meeting van 3 September zal aanwezig zijn. Ingangskaarten zullen overal verkocht worden. Deze kaarten zullen een num mer dragen dat recht .geeft tot een lote rij. De bezitters der 12 eerst uitgelotte nummers mogen gratis een luchtreisje méde maken. De trekking daags voor het feest bij M. Henri Galle, Statieplein te Aalst. De toetreding te geven door den winner voor 's middags (12 uur) op den dag van het feest, ten koste van zijn plaats te zien innemen door een nieuwen winner indien hij zijn toestemming te laat geeft. bij Aalat. Plaats van huiponderw^ger in de Gemeenteschool slaat open. De aanvragen moeten gedaan zijn voor 5 September 1922. In dienst treding met isten October 1922. Jaarwedde volgens de nieuwe wet. 872 op, stopte de rollen goud in al zijn zakken en ging, evenals den vorigen dag, aondai* iets te zeggen, naar Saint-Irnn op weg. Jeannette verwachtte hem De kleine Phi lippe, die hem dadelijk herkende, strekte de armpjes naar bem uit. Liove kleine, zei Pandolle, hem teeder aan zijn hart drukkende, 'k heb den geheelen nacht aan je gedacht evenmin als je moe- dar, sal ik je nooit vergeten. In afwachting dat ik je zal zien loopen en rollen in de vel den van Espoir, heb ik iets voor je meege bracht. Hij ging zitten, zette het kind op zij», kriieén en ledigde zijn zakken in den schoot der jonge moeder. Pandolle, ge hebt mij verraden riep zij. Neem dat geld terug, ik wil het niet. Ik heb je reeds gezegd dat ik niets van mijn vader wil aannemen. Dat goud is het mijne, antwoerdde Pan» dolle fier ik heb het met werken verdiend, en je zult mq, hoop ik, het recht toekennen, het aan uw kind te geven. Jeannelte barstte in snikken uit. Het knaapje liet zich van Pandolle's knieëa glijden, en zioh aan zijn moeder vastklem* mend, zeide hij met een aandoenlijke stem Mama, ge huilt weder zooals gisteren en de* ^eheeltu nasht. Wilt ge dab altijd huilen tT (Mirvolgt).

De Volksstem | 1922 | | pagina 2