19 Zaterdag Oogst 1922 BEKlBKKIÏifiBIRCONFE- RE1ISE VAN LONDEN HET VERTROUWEN VAN M. THEUNIS KaSMieke ttoegessM van Leuven Fraiiscii-BjefgisGgse plseliitg- iieid ia Notre-Daine I® Parijs üsslds aan süs Mm ialer Hetvraiftverietta isïgl® 1st gahsioi ?aa Püicenix-Park Na de Oenfereaffe van Lenden la Ierland DE VOLKSSTEM XXVIII» JAARGANG NUMMER 167 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 TH A <T-TFtT A TT> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever J. VanNopfel-De GendT Publiciteit buiten het Arr. AALST ii Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings,^^jtenjres E. C. 4._ H.Donatus Zon op 4,50 onder6,59 Nieuwe Maan den 22 De mislukking der Conferentie ran Londen heeft wel een onbe haaglijk gevoel verwekt, maar zij heeft geenszins tot overdreven zwartgalligheid doen overhellen. Wat zij ook niet moet doen dat is a priori partij kiezen voor een van de twee grooté acteurs voor M. Lloyd George zoo min als voor M. Poincaré. Wij moeten alleen het standpunt der Belgische belangen innemen, zooals M. Theunis steeds te Londen heeft gedaan en niet onvoorwaar delijk het standpunt innemen van dezen of genen nabuur. Meedraven met de Fransche pers, die al de schuld der misluk king op de onverzoenlijkheid van M. Lloyd George werpt, staat ge lijk met te vergeten dat de onver zoenlijkheid van M. Poincaré even zeer de schuld van 't gebeurde draagt. Wij zullen er geen weegschaal gaan bijhalen öm te zien waar het gewicht dér onverzoenlijkheid over helt. Alleen willen wij onder het oog onzer lezers de verklaringen bren gen door M. Theunis over het af springen der onderhandelingen men ziét dat onze Eerste Minis ter het woord «mislukken» niet aan wendt afgelegd. .Ziehier wat hij aan de dagblad schrijvers te Londen zegde ïlvt afspringen der onderhandelingen Het u iet-slagen den conferentie, het afspringender onderhandelingen heeft mij ten zeerste getroffen ik hond er trouwens aan te verklaren dat, reeds van de eer.-ie dagen af, de Belgische afge vaardiging een ontgoocheling opliep. Het programma zelf van de bijéén komst te Londen scheen ons veel te be perkt toe, "Wij hoopten echter, dat. men tot den grónd van het vraagstuk zou doordringen en dat men er in slagen zou, in plaats van naar een hulpmiddel uit te, zien en een moratorium is toch niets anders eindelijk de formu le vast te leggen van een algemeene op lossing der vraagstukken, welke op de economie van al de Staten drukken. De grond van het vraagstuk Deze vraagstulien zijn niet alleen de gene die voortspruiten uit het bestaan van de Duitsche schuld, maar ook van de intergeallieerdc schulden. De wereld lijdt onder de onzekerheid te veel din gen blijven onopgelost hangen en het is bekend dal, op economische gebied, de onzekerheid onder allo moeilijkhe den, wel de ergste is. Over de noodzakelijkheid van het re gelen van hel algemeen vraagstuk is iedereen hot natuurlijk eens, Engeland in de eerste plaats. De nota Balfour heeft het bewezen. Naast zekere punten, welke voor kritiek vatbaar zijn, moet men eóh- ter'de 'grondgedachte in aeht nemen en het is mijn persoonlijke opvatting, dat zij geenszins een intergeallieerde over eenkomst in den weg staat. Zij wijst ei' de moeilijkheden van aan, maar on derstreept er ook de noodzakelijkheid van. De Italianen moeten ook wol in deze meening doelen, want het bedrag van hun schulden is r eel hooger dan hun verhaal op het Herstel. M. Poincare doelde, dezer dagen, her haaldelijk mede dat Frankrijk mét dit Standpunt instemt en. wat, Belgie be treft, dien ik niet te zeggen, dat, ons land te goed 'op do hoogte is van de interna tionale economische vraagstukken, om er zich geen rekenschap van te geven, 'dat de kweetic in haar geheel moet wor den opgelost. Iedereen is het dus daar over eens. De Duitsche. betaal kraakt Uit het vraagstuk der internationale schulden spruit de loeuingskwcst-ie voort Er wordt van gedachten gewisseld over betaalkracbt van Duitsohland do eenen zeggen dat Duitsohland zijn Verplich tingen geheel kan nakomen anderen hevere® dal het Zulks «Hechts gedeelte lijk kan doen nog onderen verklaren dat, het «iets meer betalen kan. Maar iedereen verwacht (lat, binnen een kor te!' of langer tijdbestek, Duitsohland weer een aanzienlijke betafllkvachl, kan verwerven. Het vraagstuk dient bijgevolg gesteld gis volgt Wij hebben onmiddellijk geld noodig en Duitschland blijkt ons slechts later geheel te kunnen voldoen. De mobilisatie van zijn schuld beant woordt dus aan een noodwendigheid en een leening is een onvermijdelijk iets. Daarom vooral betreuren wij het dat men, na een week van inspanning, op het doode punt is gekomen. "Wij zijn uit elkaar gegaan zonder tot een besluit, te geraken, maar wij kunnen nochtans niet gelooven, dat dit gomis aan een besluit het einde zou bcteekenen van de Entente. Belgie 'wil het behoud der Entente Voor ons, Belgen, is de Entente een punt van ons buitenlandsch geloof de Entente is voor ons gevestigd op de of fers, waaruit zij is geboren en wij kun nen niet aannemen, dat men, om een punt van ondergeschikten aard, een werk zou vernietigen, dat zooveel bloed heeft gekost. De Commissie van Herstel heeft gis teren laten weten dat zij het einde der besprekingen te Londen wenschte af te wachten en niet van zins was, door het nomen van een besluit inzake het mo ratorium, de besprekingen welke alhier plaats hadden, in het minst te belemme ren. Het besluit, van den Belgisehen af gevaardigde in deze oommissie is natuur lijk een onderdeel van het, algemeen be sluit. Desaangaanidc kan ik U mededee- len dat Belgie besloten is zijn onmiddel lijke belangen, welke op het spel staan, te plaateen, want, deze laatste stellen de belangen voor v an al de Geallieerden. Wij vertrouwen dat, te Londen, het laatste woord nog niet is gezegd en, ik herhaal het U, wij weigeren te gelooven, dat de Entente zou kunnen te pletter loopen op de bijkomstigheden, welke wij hier hebben ontmoet. Duitschland's vreugde zou al te -groot, zijn cn ik ben er zeker van dat niemand onder de Geal lieerden bet, deze voldoening zou willen schenken. Iedereen zal dit van de Belgische afvaardiging te Londen moeten ge tuigen dat zij voor niets tusschen is in de verantwoordelijkheid voor het afspringen der Conferentie en dat zij integendeel, de meest lof waardige, de meest gewetensvolle en vooral, de meest belanglooze po gingen in het werk heeft gesteld om eene transaetionÈele overeen komst tot stand te brengen. Laat ons hopen dat, nu de lei dende rol aan de Commissie van Herstel is overgegaan, de Belgische opvattingen aldaar meer ingang zullen vinden. Eerst dan zou het voortbestaan der Entente bepaald gevaar loopen, indien ook in den schoot der Com missie van Herstel het doode punt moest bereikt worden, bij gebrek aan volslagen onmogelijkheid van overeenkomst. Daarbij is koelbloedigheid, wijs heid en een goed inzicht der gevol gen van overhaastige beslissingen volstrekt noodzakelijk. Bedreigt nu reeds de Parijzer Temps Engeland niet met eene toenadering van Frankrijk tot Duitschland en met een continen- teelen bond tegen Engeland, Het is erg jammer dat de Fran sche politieke invloeden zoo groot zijn, dat M. Poincaré verplicht is geweest, op gevaar af van het be wind neergesmakt (te worden, de houding aan te nemen, in dewelke hij gemeend heeft tot het hitter einde te moeten volharden. Heeft hij niet slechts dan afge zien van eischen, die voor het eco nomisch leven van Belgie zoo on fortuinlijk waren dat zij eene recht- streeksehe bedreiging voor de haven van Antwerpen uitmaakten, toen onze afgevaardigden er zich op de krachtdadigste wijze tegen verzet hadden Het is de politiek der Entente, die van AL de Ententelanden, die van hunne cononiische belangen in de toekomst, die te Londen in de weegschaal lag en niet het bestaan van het Kabinet Poincaré of van de regeering Lloyd George. Alen moet een afloop betreuren, niet van aard om het prestige van de Entente te doen klimmen in de oogen van Duitschland en, wat ook zijn belang heeft in de oogen van Amerika. De tweede gewone zittijd voor de exa men wordt geopend, op 1 October aan staande, ten 9 ure. De Kommissie der inschrijvingen voor de examen zal in bet Gesticht van Spoelibergh zetelen, op 28, 29 en 30 Augusti. De inschrijvingen zullen in de volgen de orlde geschieden Maandag 28 Au gusti, ten 9 1/2 ure, MM. de studenten van het Hooger Instituut van Wijsbe- 3rte ten 10 ure, MM. de studenten der Hoogere Handelsschool; ten 10 1/2 ure, MM. de studenten der Fakulteit van de Rechten. Denzelfden dag MM. de studenten der Fakulteit van Geneeskun de ten 14 1/2 ure, eerste kandidatuur; ten 15 1/2 ure, tweede kandidatuurten 16 ure, deze der doktoratenten 16 1/2 ure, deze der apotheek. Dinsdag, 29 Augusti, MM. de studen ten der Fakulteit van Wijsbegeerte en Letteren ten 9 1/2 ure, eerste voorbe reidende kandidaten in de Rechten ten 10 ure, tweede kandidatuur, idem ten 10 1/2 ure, de andere graden ten 11 ure, MM. de studenten der Fakultei- ten der Wetenschappen, voorbereiden de kandidatuur voor de Geneeskunde. Denzelfden dag MM. de Studenten der Fakulteit der Wetenschappen ten 14 1/2 ure, eerste kandidatuur ten 15 ure, de andere graden ten 15 1/2 ure MM. de studenten van de Bijzondere Scholen. Woensdag, 30 Augusti. MM. de Stu denten van 'het Landbouwgesticht ten 9 1/2 ure, eerste jaar ten 10 ure, twee de jaar ten 10 1/2 ure derde jaar; ten 11 ure, vierde jaar ten 111/2 ure, ver-, gunning en Brouwerij. GEBRUIK VAN POTASCHZOUTEN IN BELGIE Belgie staat aan het hoofd voor wat betreft het gebruik van stikstof en fos- foorzuur in den landbouw voor het jaar 1903 werden in ons land 19 kgr stik stof en 20 kgr. fosfoorzuur, tegen slechts 4 kgr. potasch per beteelde hectare toe gepast. Holland en Duitschland zijn ons voor, wat het gebruik van potasch betreft. De Belgische nijverheid verbruikt be langrijke hoeveelheden potasch deze laten wij onbesproken om slechts te ge- walgen van het potaschverbruik in den eigenlijken landbouw. Gedurende de tien laatste jaren, welke den oorlog voorafgingen, gebruikte de Belgische landbouw de volgende hoe- eelheden ZUIVERE jpotasch in *~1904 5770 tonnen. 1905 .r., 9.340 1906 8.376 1907 7.239 1908 9.206 1909 9.484 1910 8.987 1911 9.100 1912 10.945 1913 13.182 't Zij gemiddeld 9.062 tonnen per jaar. In 1920 bedroeg de levering van ZUIVERE potasch van den Elzas voor den landbouw 19.713 tonnen. Wat de le vering van potasch van Duitschen oor sprong betreft, deze was zeker gering. Daaruit besluiten "wij dat thans meer potasch dat vroeger gébruikt wordt, en alles laat voorzien dat dit verbruik nog merkelijk zal stijgen, tot verderen voor uitgang van onzen nationalen landbouw. K. ALI. mij zijn om uiting te geven aan de ge voelens van verontwaardiging die, op dit oogenblik onze harten doen trillen. Ik wijs vooral op den pijnlijken aard van deze afschuwelijke verwoestingen, ge richt tegen een werk van geloof, tegen een werk van wilskracht, dat getuigt van de grootheid zijner voormannen, In al de landen der Entente, .maar vooral bij de klaarziende onzijdigen, wisten wij dat de marteling van Leuven stelselmatig ingericht was. Wij hebben nooit geloof gehecht aan de laaghartige vertelsels door de Duitschers verspreid. Wij hebben nooit geloofd aan het ver- dichsel van de fransc-tireurs Maar zelfs waren er geweest, wat zou dan nog hunne misdaad geweest zijn Indien zelf burgers op straat zou den gekomen zijn, dan zou men niet an ders kunnen dan goedkeuren dat zij wet tig hunnen heerd verdedigden. De redenaar bestatigde vervolgens met spijt dat noch Noorwegen, nocli Zweden, noch Nederland afgevaardigden naar het Kongres gezonden hebben alleenlijk omdat er geen Duitschers toe uitgenoo- digd waren. Waarom willen deze lan den niet begrijpen dat de smartende ver ontwaardiging van Belgie nog niet ge stild is vervolgde de redenaar. De geest zal altijd de stof overheer- schen. De vernielde vrijwillig doodolijk gekwetste Hoogeschool van Leuven gaat herleven, gTooter en schooner dan ooit. De Alma Mater heeft, doorheen hare geschiedenis, reeds pijnlijke ten treurige uren gekend. Doch geen was te vergelijken met wat haar in 1914 berok kend werd. Doch de geest der Hooge school beheersclit Belgie, de wereld De vijf honderd jaren van haar bestaan, gansch oen roemrijk verleden, getuigen dat de Alma Mater onsterfelijk is "Deze_ redevoering werd geestdriftig toegejuicht. Zij ontroorde al de aanwe zigen diep. Mgr. Ladeuze zegde den spreker hartelijk dank. Z. Era. Kardinaal Dubois, aartsbis schop van Parijs, heeft in de kathedraal Notre-Dame eene plechtige H. Mis op gedragen voor de zielerust der in Frank rijk gesneuvelde en overleden Belgische soldaten. Z. Em. de Kardinaal hield onder de H. Mis eene prachtige toe spraak, waarin hij den heldenmoed van het Belgisch leger en van zijn Koning huldigde. Terwijl het orgel in zachte tonen de Braban§onne speelde, zong de Kar dinaal het gebed voor Belgie en zijn Koning. Na de H. Mis ontving de aartsbisschop in do sakristij verscheidene Belgische afgevaardigden die hem hartelijk dank ten voor deze schoone plechtigheid. De leden van het Internationaal Kon gres van aardkunde, dat te Brussel ge houden wordt, hebben zich Woensdag naar Leuven begeven om de puinen der Hoogeschool te bezoeken. Zij werden in' liet gesticht van Spoelberg officieel ont vangen door Mgr. Ladeuze, rektor, om ringd van de leden van het leeraareköips. Na eene welkomBtrede, door den rek tor, nam M. Mayence het woord en her- rinnerde de ijselijkheden der plundering en vernieling van Leuven door de Duit schers. Hij herinnerde ook de omstan digheden waarin de Bibliotheek in brand gestoken werd, alsook een groot deel dei- stad, en dood uitschijnen hoe stelselma tig deze vernieling ingericht was. M. Lugeon, leeraar ter Hoogeschool van Lausanne (Zwitserland)wiens naam op de Duitsche zwarte lijst gestaan heeft, voerde het woord in dezer voege Diep ontroerd was ik bij 't bestati- gen van de ijselijke verminking gedaan aan een zoo hooge en zoo zuiver weten schappelijke inrichting als de Leuvcn- sohe Hoogeschool. En ik maak mij tot den tolk van al jlegeaeii dje hier met V'olgens juiste cijfers, verzameld door het. ministerie van Nijverheid en arbeid waren er, in de maand Mei laatstleden, tusschen de 700.955 werklieden bij werk- verletkassen aangesloten, 49.521 werk- verietters, 't zij 7.0 ten honderd. In April liepen do inlichtingen over 720.014 aangesloten werklieden, en wa ren er 63.832 verletters, 't zij 8.9 ten honderd. Een lid der familie Steinmann heeft een schrijven gericht aan den heer pro- kureur-generaal Servais, om eenige fei ten toe te lichten betrekkelijk de firma, en waarop in de verklaringen van den oud-bediende der firma, is gedoeld ge worden. EEN RECHTSGEDING Als gevolg van strooib'illetten en plak brieven die van M. De P.. uitgingen en waarin deze de firma Steinmann aan klaagde voor buitengewone verduiste ringen, werd door deze firma bij monde van M. L. Steinmann, konsul van Zwit serland eene klacht neergelegd bij het parket. M. De P. is door den onderzoeksrech ter M. Heimburger onderlioord gewor den, en verders door twee wetsdokters onderzocht die hem in goeden staat heb ben bevonden en hem gansch verant woordelijk voor zijne daden stellen. Nadat M. De P. huiswaarts kon kee- ren, heeft zijn advokaat een lang onder- .hoüd gehad met den onderzoeksrechter. Daarna is ook de konsul in het bijzijn van zijn advokaat on^rhoord gewor den. DE AFWAOHTENDE HOUDING DER DUITSCHE REGEERING De rijksre'geering neemt een afwachk fcende houding aan, zoolang nog geen definitieve beslissing in zake het verzoek om een moratorium en de kwestie van de betalingen aan de compensatieburee- len afgekomen is. Bij de besprekingen van h$t Rijkska binet zal voorloopig dus nog gegil be* sluit genomen worden. BIJ RIJKSKANSELIER WIRTH Rijkskanselier Wirtli ontving Woens dag avond de vertegenwoordigers dor buifcenlandsclie pers, ten einde hun een uiteenzetting te geven van het vraag- stuk der schadeloossteling. Hij verklaarde dat de Londensche conferentie zonder resultaat eindigde.- Zij 'heeft niet alleen de zoo noodzake* lijke opklaring van den Europeeschen toestand gebracht, doch zelfs nog groo- tere onzekerheid doen ontstaan. De kanselier teekende verzet aan tel gen het verwijt van M. Poincaré als zou Duitschlanid systematisch zijn marken daling voortzetten. DUITSCHE WAARBORGEN Tot. waarborg der 132 milliarden door Duitschland verschuldigd kan men de hand leggen op de Staatsgoederen domeinen, bosschen, mijnen, spoorwe gen, vloot, draadlooze telegrapliie, enz., vertegenwoordigend 43.659.056.000 mark goud vorderbare privaat goede ren van naamlooze maatschappijen 20 milliarden mark goud. DE BERAADSLAGINGEN IN DE HERSTELKOMMISSIE De léden der Herstelkommissïe héb ben Woensdag reeds afzonderlijke be raadslagingen gevoerd over den toestand. Een der leden verklaarde het volgende Elkeen is bewuts van de ergheid van den toestand, docli niemand ver liest zijne kalmte. Tweedracht is er on der ons niet te bespeuren. Eerst en voor al moet er gelogenstraft worden, dat de Kommissie Donderdag reeds zou verga deren. Er hangt nog te veel poeier in de lucht en 't is beter de tijd de eerste slechte indrukken te laten wegvagen. Sedert Woensdag hebben wij onderling gesprekken gevoerd. Ons doel is eene overeenkomst te vinden, waarop al de landen het eens zouden zijn. Van die gesprekken worden geen verslagen op gemaakt. Elkeen van ons is bewust van zijne verantwoordelijkheid. Ook zullen, wij alles in het werk stellen, om het. te- Londen opgerezen geschil bij te leggen.. Wij hopen vast, eene redelijke oplossing te vinden voor het uitgebreid vraagstuk dat ons voorgelegd wordt. Wij zijn eens gezind in onze werking, want, zooals onze Belgische kollega zegde, in onze een dracht ligt onze macht. De Bondgenoo- ten mogen ons gerust volle vertrouwen schenken. EEN BELANGRIJK ONDERHOUD Parijs, 17 Oogst. Poinoaré had gis teravond een zeer 'belangrijk onderhoud met Louis Dubois, voorzitter van do Kommissie van Herstel, en de Italiaan- sche vertegenwoordigers Sehanzer en graaf Sforza. DE VERBITTERING VAN DUITSCHLAND' Parijs, 17 Oogst De bladen melden volgend telegram uit Berlijn In zeke re Duitsche kringen blijkt men weer te scherpen met de vrees voor een alge meene opstandige beweging tegen Frank-- rijk. Het gansche volk, van de uiterste rechter- tot de uiterste linkerzijde, afr- dus een Duitsch politiek man van rechts, zal als één man opstaan, indien Poinca ré in zijn huidige politiek volhardt. DE BEGRAFENIS VAN ARTHUR GRIFFITH Dublin, 17 Oogst, Vandaag heeft fce Dublin de begrafenis van den hoer Arth. Griffith plaats gehad. De bureelen van het gouvernement, d« banken en vele winkels waxen gesloten tot toeken van rouw. De tramdieustea wei-den onderbroken. Een onafzienbare meftiigie volks had zich opgesteld langs den wog De aartsbisschop van Dublin droeg in de kathedraal eene plechtige Mis op. In den stoet opweg naar t kerkhof zag men meer dan 200 geestelijken in koorhemd* en generaal Michael Collins in groot uni form. Voor Is de familie van den over ledene, de leden van het gouvernement, vertegenwoordigers van het Dait Eircann, dn lord-Maker, den gemeente* raad van Dublin, vertegenwoordigers vair LSin« Fein, enz.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1