Edele Zelfopoffering Stoutmoedige diefstal te Brussel' Dramatisch sperifeest in Palen Erge gehisrentwisl ie Mie Hevige brand te Montreal 'vreeselijk spoorwegongeluk te Aken Hevige brand Ie Laken Een Jubelfeest Ie Aalst Verslag ever de geldbehandelingen M Twee mannen en ecu vrouw.bodep zich aan in een juwelierswinkel der Ad. Maxlaan te Brussel. Zij spraken het Fransch rnet een sterk getint Duits^h of Foolseh accent, en vergaarden ju- weelen te willen knopen. De juwelier legde 'hun prachtige riiH gen voor mot kostbare edelgesteenten bezet. Ken der mannen, na aandachtig een ring onderzocht to hebben, zegde dat hij con nog grooteren edelsteen ver langde. De juwelier begaf zich hierop naar zijne brandkast., en haalde er eene portefeuille uit welke voor 40.000 frank edelgesteenten bevatte. Hij nam er een edelsteen uit, en légde dc portefeuille achter zich op den 'boord van een meubel neer. Terwijl hij het ge sprek met den klant voorzette, verklaar de het ander heerschap en de vrouw dat zij hun vader gingen vervoegen, en ver lieten den winkel. Dit schielijk vertrekken kwam de ju welier eenigszins verdacht voor, doch daar hij vaststelde dat al de uitgestalde juwcclen nog onaangeroerd op de toon bank lagen, verleende hij daar geene verdere aandacht aan. TI ij vergat, echter de kostbare portefeuille. Op zeker oogenblik trok de derde k$- rel er óp zijne beurt van door zon flor iets te koopen. j Toen hij nu een voor een, al de uitge stalde edelgesteenten weggeborgen had, en ook de portefeuille terug in de brand kast wilde stoppen, bemerkte de juwe lier eerst dat deze verdwenen was. Hij stelde bij nader onderzoek ook vast dat een gouden bracelet-uurwerk geroofd werd. De bestolen juwelier ging hierop een klacht indienen op het politiekom- missariaat. Het signalement der dieven en dor ontvreemde juweelen werd naar alle richtingen geseind. TIEN MENSCHEN DOOR EEN BOM GEDOOD Warscbao, 17 Oogst. Op liet Pool- «che vliegveld van Putzijg zouden gister avond ter gelegenheid van militaire epbrtfeeeten, bommen, uit vliegtuigen worden geworpen. Een vlieger liet daarbij een bom vallen, toen hij boven do uit ongeveer 800 menschen bestaande menigte vloog. De bom ontplofte midden in de toe schouwers, waardoor 10 personen op de plaats werden gc-dood. Bovendien zjin er nog 50 personen deels ernstig, dééls licht gewond, naar verschillende zieken huizen overgebracht. Gust. Raes, te Melle, had de vrouw van zijnen gdbuur, de echtgenoote Rjeh. Teirlinck, doen opmerken dat. hare kin deren gedurig zijnen hof beschadigden. Hot eene woord bracht het andere in 't gesprek, dat eindigde met elkander scheldwoorden naar het hoofd te sturen. Bij de thuiskomst van haren man maakte de vrouw Teirlinck dezen met het voorgevallene bekend en Teirliück in woede ontstoken, ging zijnen riek halen en sloeg er de vensters der woning van Raes mee stuk daarop is Raes, gewa pend met een bijl, huiten zijn huis ge sprongen en heeft er Teirlnick, die zich nog binnen de omheining van zijnen eigendom bevond, eencn kap mee toe gebracht in den rug. Uit de daardoor veroorzaakte wonde verloor Teirlinck zooveel bloed, dat een bijgeroepen geneesheer voor een nood- lottigen afloop vreesde. "Raes werd door den commandant der gendarmerie, die een onderzoek instelde, aangehouden, doch later in vrijheid ge steld. 33* Vervolg. Jeanoelle nam het kind in haar armen en éruKtehet teeder aan haar hart. Zeer bewogen reikte zij Pandolle de hand, en sprak Pantlolle, mijn eenige vriend, de arme kleine zal weten wat ge voor hem gedaan hebt, en u nimmer vergeten. Welaan, ik neem uw gift voor hem aan. Ik dank u. Ik dank u. Jeannette, gaat ge naar die bergachtige «treek terug 't Is te ver van hier. Ja, dat is zoo, maar ik heb er een wei- lig rust gevondeD. Dierbare meesteres, ik wilde u verzoe ken rnij eene belofte te doen. Welke, Pandolle Me nu en dan te schrijven. Ik beloof het u. En als ge iels noodig hebt, het mij te loen weten. Ook dat beloof ik u, Pandolle De oogen van den ouden dienaar schit terden van vreugde. 't Was bijna twee uur, toen bij er aan dacht om naarEspoir terug te keeren. Bel afscheid, vau hetverstoote meisio en. EE.Y: WEEZENHUIS VERNIEÏ.D 10 DOODEN In lief Israëlieten-weezenhuis van Scliuwfcridge-; provincie van Quebec, brak Dinsdag nacht brand uit. De kinderen werden spoedig van de hoogste verdie ping zonder ongevallen gered. Dé oiidsté'bonden de tönderen aan samengebonden dekens vast en lie ten ze alzoo tot op vasten grond zinken. Toen al de kinderen der bovenverdie pingen waren gered en het hoogtijd was zich zeiven te redden, maakten zij de de kens vast aan ijzeren staven én kwamen alzoo. ook naar beneden. Ongelukkiglijk hebben er een tiental dier moedige redders het leven bij inge schoten. Venders, 17 Oogst. De jonge arT beidster Mario Deliègc, 26 jaar uit Dol- hain, deed een uitstapje naar Aken. 's Avonds, omstreeks 9 u. 30, bevond zij zich op de kade, om afscheid te ne men van haar verloofde, die naar Keu len reisde. Toen de jongeling reeds in den trein was gesprongen die nog niet volledig stilhield gleed het meisje eensklaps onder de wielen van een wagon, die haar over het lichaam liep. Werd zij eronder ges toot en door per sonen, die wild aanstormden om een plaats tc bemachtigen Het on dei-zoek zal dit moeten kunnen uitmaken. Het slachtoffer werd in verscheidene onkennelijke stukken gesneden. De ver loofde was als krankzinnig uit den trein gesprongen en schreeuwend het station uitgeloopen. Sedert zag niemand hem terug. Het lijk is naai- de woning van de moeder, een arme weduwe overgebracht. AANZIENLIJKE SCHADE In don nacht van Woensdag op Don derdag, omstreeks middernacht, zagen dc bewoners van de volkrijke wijk van de Emiel-Bockstaellaan te Laken, groote rookwolken slaan uit het dak van de au tobergplaats van M. De Decker, wonende op genoemde laan. Ónmiddellijk snelde de brandweer uit de kazerne te Brussel en deze van de tweede afdeeling toe. Reeds bedreigden dc vlammen de be lendende gébouwen. Met talrijke slangen op de waterleiding werd het gevaar be streden. Drie auto!s werden in de ascli gelegd ten een groot deel van bet gebouw is vernield. De schade is zeer 'aanzienlijk. Een onderzoek is ingesteld, om de por- iaak op te sporen. Zondag en Maandag, 13 en 14 Oo<*st, vierde de Balboogmaatschappij De Ware Vrienden gevestigd bij Jozef De Gendt, Geeraardsbergschestraat, het gouden jubelfeest van haren heer Voor zitter, Rochus De Gheest, als 50 jarig lid schap en 30 jarig voorzitterschap dozer maatschappij, en het 25 jarig lidschap der Heeren Van den Bergh Jaak, Ver- gheynst Hip., De Nayer Benoni, De Nayer Kared, Meert Lodcwijk en Thy- baert Alfred. Ter dier gelegenheid wierd er den Zondag, om 10 uren, eene plechtige Mis gecelebreerd in de kerk van St. Mar- tiniis, aan het Altaar van den H. Hu- bertns. Met muziek aan 't hoofd togen zij ter kerke op, en na de Mis doorkruisten zij eenige straten onzer stad. Ten lokale teruggekeerd, wierden de achibaTe Jubilarissen ontvangen door de trouwe dienaar was te aandoenlijk om dit te kunnen beschrijven. Welk een braaf eo edel m in dacht Jeannette, nog in tranen badende, 'k zal hem waarschijnlijk nooit wederzien. Des avonds betaalde zij haar logement, en te 8 ure verliet zij de herberg, tot grooie verbazing van Milet, die maar niot kon be~ grijpen dat een vrouw xoo dwaas kon zijn, om in een wintemaoht met een klein kind op reis te gaan. 't Was zeker eene groote onvoorzichtig heid, maar eenmaal zich iets voorgenomen hebbende, redeneerde Jeannette evenmin als haar vader. De lucht was donker, de koude scherp en doordringend. Toen zij te Fremicourt kwam, begon het fijn te sneeuwen. Zij ging op het kerkhof. Moeder en kind knielden op een graf, daarna op een ander. Zij bleven er ongeveer tien minuten. De sneeuw bögon dichter te vallen. Het kind beefde van de koude, zijn tan- deq klapperden op elkander, maar het hield zich goed. De moeder nam het in haar ar men, wikkelde het zooveel mogelijk in de punt van haar wollen doek cn ging den weg van Terroise op. Toen zij het dorp doorging, kwam bij baar brAz&&Bdsaaszmlm&Brsm liet, Fecstkornileit en de léden, die hun een prachtige brclook met bloemengarf schonken onder toejuichingen van alle aanwezigen. Daarna werd de eerewijn gewhonken cn of het smaakte moet niet gevraagd worden. Ten 1 1/2 uren bad er een groot ban ket plaats, opgeluisterd door eenige pui ke symphoniesukjes, onder de leiding van onzen gekenden leeraar den heer Len.ssens Renaat.' Onder het eetmaal, stuurde de maat schappij een telegram aan Zijne Maj. den ^Koning, luidend ale volgt Aan Z. M. 'Koning Albert, Brussel. De Koninklijke Maatschappij De Ware Vrienden viert het vijftigjarig lidmaatschap van haren Voorzitter en het Vijf-en-twintig jarig lidmaatschap van zeven harer leden en neemt deze ge legenheid te baat om Humie Majestei ten hare blijken van diepe verknocht heid en eerbied aan het dierbaar Vorst,en- huis uit te drukken. Namens het Feestkomiteit. Waarop Z. M. het volgend antwoord liet toekomen. Koninklijke Maatschappij De Ware Vrienden Aalst. De Koning is diep ontroerd geweest door de in uw telegram uitgedrukte ge voelens van verknochtheid en zijne Ma jesteit gelast mij u en al de leden uwer maatschappij hartelijk in haren naam te danken alsmede hare'gelukwenschen aah uwe jubilarissen uit te drukken. 's Konings Kabinetsoverste. Daarna wierd volgende prachtige re devoering uitgesproken gericht tot de Heeren Jubilarissen. Achtbare Heer Voorzitter, Waarde Heeren Jubilarissen, der Koninklijke Balboogmaatschappij a De Ware Vrienden Eene aangename taak is het voor mij, op dezen zoo heuglijken dag, in naam der leden onzer maatschappij, onze waar de Jubilarissen, als vijf en twintig jarig maatschap, en mét hen, onzen achtbaren Voorzitter den jHéer De Gheest R och us, te mogen huldigen ter gelegenheid van zijn vijftigjarig medelidschap. Met fierheid blikken wij op U neder, O Jubilarissen, die door uwe standvastig heid, 't voorbeeld geeft van wilskracht en toegenegenheid heil aan hem, die gedu rende vijftig jaren, zijne liefde offerde aan onze roemrijke schuttersgilde, en steeds nog krachtdadig op de bres staat, om meerdere eer te schenken aan de groote Koninklijke Balboogmaatschap pij De Ware Vrienden Met genoegeh.; en immérs innigè vol doening. wil ik'luér eenige woorden rep pen over 't ontstaan onzer dierbare maat schappij, r Ciskèn Wijméorseh boterkoopman 'te Brussel,'kwam wekelijks 's Vrijdags avonds bij Fraiiriskus Van Rillas, en vroeg dezen om naar Brussel eens te komen schieten ipet eenige drinkebroers, en dat zijnen balboog ter hunner beschik king stond. Zoo gelegd, zoo gedaan, en 's Zondags nadien trokken z"er met zes man op af. Van Rillas had het géluk een zijvogel te. schieten, 's Maandags was de Maatschappij «De Ware Vrien den gesticht in Den Meiboom ge houden door de juffers Van Olecmputte, in 't jaar 18B4. onder voorzitterschap van den Heer Èdmond Van Brengel, Henri Lassenné was schrijver. Leden Je-f Degrez, Louis Vaêrcman,Frans Van Rillas. Johannes De Pëïs'macker, Guil- laume Scboetens, Guillaiime De Winter, Fr, Thybaert, érilenz. Na 't oritslaggev'eri van den Heetr Van Breugel, wierd den heer Leonard Van Mol ak voorzitter uitgeroepen, schrijver Ivo Vlassenbroeck en bedde on derteekenden het reglement den C No vember 1865. Tntusschentijd was het aantal leden de gedachte op, er dien nacht te blijven, maar vreezonde herkond te worden, zotte zij de reis voort. Moede en naar den adem hijgend, wilde zij het kind laten loopen, maar zijn door de koude verstijfde voeten konden hem niet dragen. Zij nam hem weder in haar armen hij huilde in stilte. Nu begon zij ook te hui len zij zag in hoe onvoorzichtig zij gehan deld had. 't Sneeuwde voortdurend, en de Wester- wiod, die was komen opzetten, joeg haar de natte vlokken in 't gelaat. Elk oogenblik werd haar gezicht meer en meer beneveld, en de hevige windvlagen wierpen haar bijna omver. Zij kwam slechts weinig vooruit en putte haar laatste krachten uit in den strijd tegen de losgebroken elementen. De onge lukkige voelde haar kind bibberen; zij hoorde het zachte gekerm van baar lieveling, en dat verscneurde haar harL Zij staarde voor zich uit, maar bespeurde niets ep den verlaten en glibberigen weg gcon huis, geen men- schelqk wezen, geen enkele plek, waar zij kon schuilen. Een vreeselijke angst begon haar te folteren. Het kind slaakte een kreet, deze kreet drong als een scherp mes in het hart van de moeder. Zij legde het ijskoude gelaat van den ar- fel aangegroeid enrik hüjrinner hierjde zoo plezierige M^a^Tndagen, waar cjen 'vriend'¥rans Roeland, een 'beste schut ter, maar ook eon die «ls grappenmaker de vrienden Miehei Meganck en Frans iVan Rillas evénaai'deo. Bij 't afsterven van den Heer Van Mol, zien wij: onzen Tcgénwoordigen voorzitter, den Heer De Gheest Rochus hem in dit eervol ambt, opvolgen, ;in 't jaar 1893. Om moeilijkheden, té. ver mijden, wierd in 1907 den zetel dér maatschappij gevestigd in; De Groen- poorfc Van dien tijd af, immer onder 't wijs beleid van onzen achtbaren voorzitter De Gheest Rochus, gesteund door ievcr rige leden onder andere onz jubilaris sen de Heeren Van den Bergh Jaak, De Nayer Benoni en Karei, Vergeynst H. Thybaert Alfred, De Paepe Leon, Van Kerkhove Constant, afgestorven leden, •enz. enz. zien wij de reeds alomgekende schuttersgilde De Ware Vrienden machtig groeien en bloeien. In 1914 be reikt onze maatschappij het toppunt der eer en roem met den titel van Konink lijke Maatschappij te verwerven. Geen rijker kroon als eigen schoon... Die wel vaart, die grootheid, dit alles heeft men te danken aan onzen beminden voorzit ter De Gheest Rochus. Heil aan herii Doch den menscht wikt, en God beschikt In ditzelfde tijdperk barst bot oorlogsorkaan los, die vier volle jaren woedde over ganscfh de wereld., alles om wentelende, alles verdelgende wat op 'zijn doortocht zich 'bevinden moöht. De Koninklijke Balboogmaatschappij De Ware Vrienden na deze vier ban ge jaren, niettegenstaande de veelvuldi ge en gevoelige verliezen aan leden, die met hart en ziel aan onzen dierbaren schuttersgroep verknocht waren, staat ze onwrikbaar en pal 1 Fier mag onze Koninklijke Balboog maatschappij oprecht zijn, leden te be zitten die goed en bloed veil hadden, voor 't. dierbaar Vaderland en Koning 1 Leden te tellen zooals onze achtbare ju bilarissen, die gedurende vijf en twin tig jaren en meer nog, hun best gedaan hebben tot vooruitgang en bloei onzer ■maatschappij en steeds nog hunne krach ten wijden naar 't zelfde doel. Een voorzitter te hebben, die alles in 't werk stelde, om zijne leden, deze droeve en angstvolle oorlogsjaren uit het hoofd te zetten, met hen tot hun gelief koosd fealboogspel terug té roepen, en alzoo doende weer in 't menschelijk le ven 'behagen te doen scheppen. Ja, echt kristelijk en sportliefhebben. Menschenplicht zult ge zeggen Neen, •loutere liefdadigheid zijnentwege. De Heer De Gheest Rochus, handel en wandel in dé samenleving, rijn immers gekenmerkt dóór zijne eenvoudige recht vaardigheid en zijn kristelijke gevoe lens. De ziel onzer maatschappij 1 Ook De Ware Vrienden is zijn tweede familie, voor haar leeft en strijdt Hij nog im mer... Hoe zouden wij, leden, U niet on ze erkentelijkheid laten blijken voor al het goede wat gij voor ons nog altijd doet Op dezen zoo geaukkigen dag, omringd door de kern uwer vrienden, vragen wij den Allerhoogste, U, achtbaren Voorzit ter, nog krachtig te mogen behouden voor ons aller heil nog lange jaren, in 't bezit onzer werkzame jubilarissen, te midden uwer echte ware vrienden te mo gen zetelen en nog dikwijls de roemrij ke kleuron der Koninklijke Balboog maatschappij De Ware vrienden te zien wapperen. Hopende achtbare Heer Voorzitter en heeren Jubilarissen, dat dit geschenk, aangeboden door de loden onzer maat schappij, U immer dezen gélukkigen dag moge herdenken.... Het is den tolk onzer innige en algemeene toegenegen heid. men Kleine tegen liet hare en bedekte het met hartstochtelijke kussen. Ik wil slapen, stamelde het kind nau welijks hoorbaar. Jeannette slaakte een akeligen, lang ge- rekten kreet en riep Vervloekt Vervloekt 1 Zij deed haar omslagdoek at, alsook het zwarte wollen doekje van hear hals en sloeg het om den hals van haar kind daar na wikkelde zij het in haar manteltje, een kleine opening latende, opdat hij kon adem halen. Maar nu had zij niets meer om, dat haar tegen de felle koude kon beschermen de sneeuw viel in haar hals en liep, langzaam smeltend, als ijs over haar rug en baar hij gende borst. De koude beving haar, zij voelde haar leden verstijven. Een zonderling gegons klonk haar in de oorsn. alsof zij in de verte de doodsklok hoorde luiden. Haar gezicht werd beneveld zij meende grijn zende spoken voor zich ep den weg te zien dansen. Toen werd zij bang. Ja, zij had vrees voor den dood. Zij ademde de lucht met lange teugen in en riep toen in wanhoop, zoo hard zij kon Help Help Het fluiten van den wind was dan het ■IIIII i nu lilmi —g——m wwriW Lang léve onze 'bémïnJe Voorzitter De Gheest Rpohjjfc - Eyngjevon onze aehtbare Jubilarissen.- T)èzé redevoering werd: herhaalde ma len door toejuichingen onderbroken en dan werd het feest tot laat in Jen avond .voortgezet.:;. Maar mv's Maandags was bet iet^ an ders. Dan was het wai'elslag en muziek feest, waartoe de leden met hun huisge zin, alsmede de leden der andere /Bal- boogmaatsehappijen onzer stad uitgenoo- digd wareii of het er aangenaam was, valt niet ie. twijfelen., En tot slot der feestelijkheden was Dijnedajg, hét naamfeest van hunnen Drzitter den heer Rochus De Gheest, aan wien de leden der Maatschappij hem een prachtig geschenk aanboden. Lang leven de Heer Dè Gheest en zijné Medejubilarissen. VAN DEN SCHATBEWAARDER VAN HET KOMITEIT DER VLAAM- SCHÉ KERMIS GEHÓUDEN TE -AALSTj DEN 29-30-31 JULI 1922. DEELNEMERS Inkoms ten Uitga ven Winst Athletiscti feest 139,75 59,00 80,75 (..'atharinisten 4394,00 3205,98 1188,02 3roen Kruis 2171,68 1881,13 290,55 Kristeu Democraten 8558,79 6738,10 1820,69 Land van Riem 4564,75 2665,69 1929,05 Socialisten 5<i34,94 3139,69 2795.25 l'aal en Vrijheid 4591,84 3211,26 1380,56 jiften 3i»quecentral. Dendre 500,00 9481,86 Dokter Rubbens, Lede 20,00 M.Pemain, Bestuurder Bauque Centrale 50,00 Plaatsing reklamen 170,00 V isscherij 308,00 Verkoop ingaagik&art. 4297,52 Aanplakken vau rekla 7,50 men Aankoop van ballonne- kens 187.50 Voor verzekeringen 702,81 Plaatsing verlichting 4992,50 Stroomverbruik 757,30 Drukwerk (ingangs- kaarten 200,00 uitaoodigingen, enz. 31,50 Dagloon, verbruik van olie, vragen Van der 237.55 Schueren Valsche stukken van fr. 0,50 geweigerd door de Bank 15,00 1786,44 135751,2? 28832,88 7698,44 VERDEELrNG: Nationaal werk invalieden 2566.14 Huisvesting invalieden 2566.15 Weezen van Aalst 2566.15 7698.44 Aalst, den 17 Oogst 1922. De Voorzitter, De Sèfcafcbcwaardef, (Get) SMKYKRS. feet) REMMEN3, Het werkend Komiteit,dankt van har- to de Damcn en Heeren die hun inrieh- tingsgeest en werkzaamheid ten dienste van het edelmoedig werk hebhen ge steld, alsook het Aalsterscih publiek zoo talrijk opgekomen. Ie de uitslag niet zoo schitterend als gewenecht, de fout alleen is te wijten aan. het tempeest dat. losbrak zondag avond rond acht uur eu dat alle verkeer onmo gelijk maakte. De Majoor-vooreitter doet beroep op al de ooiiogsweezen zoo burgerlijke als militaire hun naam-voornamen en ge boortedatum le willen doen kennen og het plaatebureel van Aalst, zoohaast mo gelijk en ten laatste voor 1ste October aanstaande. Een enkele lijst der weezen zal op dien: datum opgemaakt worden en de som van: 2566,44 fr. zal tusschen al de ingeschre ven weezen gelijkelijk verdeeld en og hun spaarboekje ingeschreven worden. In afwachting zal die som op loopen- de rekening vastgezet worden ep de Banque Centrale de la Dendre. eenige antwoord op haar hnlpgeochroouw. Waggelend deed zij neg eon paar «ohi o- dep. toen werd de wolk, die haar gericht boneroldo, dikker, en zij zag niets meer. Haar knieën knikten, en met reutelende stem riep zij weder Vervloekt 1 Vervloekt 1 Zij viel dwars over don wog, zonder haar- kind los te laten, dat zij in de verstijfd» ar- men klemde. Do schok was hevig, on de kleine werd verschrikt wakker. Goed beschermd tegon den wind, den sneeuw en do koude, was hij' een weinig warm gewerden. De schomme ling van het gaan niet meer voelende, deed' hij den doek ep zijde en keek rond hij zagi -zijn moeder bewegeloos ep den sneeuw lig gen. Hij slaakte hartroerende kreten maar er was ie dal verlaten eerd niemand, die hem kon hoeren. Doolt alsof de elementen hun woede had den gekoeld en thans bevredigd waren, hield het ep met sneeuwen, eon iaatste windalaag dwarrelde over moeder en kiad, en de storm ging voorhij om ep oen andere plaats zij a kraoht te doen gevoelen. Twee wagens, door vreeselijk magere daarden getrokken, kwamen laugzaam aan. sukkelen. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2