Stad Aalst - VLAAMSCHE KERMIS Zondag 20 Oogst Maandag 21 Oogst 1922 OP 3, 4 en 5 SEPTEMBER 1922 ten Yoordeele der Katholieke Liefdadigheidsinstellingen van het Arrondissement, in de ruime hovingen en lokalen van den VOLKSKRING SIMT JOSEPH, Meuleschetlestraat, hebbende eene oppervlakte van 5 hectaren. «UaiitEIU EN iEBDEPSVEBiEMlfiiNBEN Ee fsrtain va® ie® garenfabrikan! De I-ssrd ©p L©itena®t Irsff Ki® men se Amerika de rekten verslaaf lid gdidffl vu S®krikkeijk~0Hg@iik te Dendermonde Pfsosafx-Parl Naar Brazilië Een Sief feraertje De vergadering der Oesrasie van Herstel DE VOLKSSTEM XXVIII» JAARGANG NUMMER 168 KerTistraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DA.GKT j AD - i O CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever :.T. Van Nüffel-De Gendt 'Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, S, Parij.-, Bream's BuMings, 6, JLondresKC^.^ H.Bernard us Zou op 4,52, onder 6,57 H. Yvonna Zon op 4,53 onder G,57 Nieuwe Maan den 22 Ter gelegenheid van een provin ciaal congres van Christen Mutua liteiten te Namen Itield de Z. E, H. Deken Demanet over eenige dagen de volgende kanselrede waarvan wij de korte inhoud om het groot belang van het vraagstuk meedeelen, Wat wil ONZIJDIGE be roepsorganisatie anders zeggen dan het uitsluiten van alle godsdiensti ge en christelijke princiepen die de basis zijn van de maatschappelijke orde Waarom wil men onzijdig zijn als 't niet is om den verzedelijken den en socialen invloed van de kerk te weeren Waarom zou men in het beroeps leven de godsdienstige vraagstuk ken moeten uitschakelen en ze al leen in het private leven behouden, ten zij om het reelit voor te staan van niet te gelooven Heel de kwes tie is daar en aan den grond van alle onzijdigheid ligt den onderduim- schen en daarom meer gevaarlij ken strijd van de vijanden van den godsdienst. En om welke reden en met welk recht zou men de christelijke leer uit de economische en sociale instel lingen buitensluiten Het mensche- lijk verstaud moet wel' op een zeer laag peil zijn gezonken om tot zul ke ongerijmde en verderfelijke theorien zijnen toevlucht te nemen. Deze theorie is ongerijmd, zeg gen we. En waarom De redenen zijn zoo duidelijk dat ze in 't oog springen. Geschapen door God, vormen ziel en lichaam een enkel wezen, teen enkele persoon. En dit lichaam en die ziel vinden we terug in heel den groei van ons wezen, in de kindsch- heid, in den jongeling, in den rij pen leeftijd, in het privaat leven, in het sociaal leven, in den werk winkel, in het bureel, overal. En die eenheid is zoo sterk dat, moest men een enkele stond lichaam en ziel scheiden, de dood onmiddelijk zou intreden. Ook zoolang de ziel het oordeel en de wederopstanding moet afwachten om het lichaam weer te vinden is zij als verminkt en onvolledig tot de eeuwige ver eeniging van beide bestanddeelen van den mensch. En dan vragen we Is het moge lijk dat een mensch ter kerke gaat met zijne godsdienstige gevoelens en zijn geweten, en een stond daar na in een mutualiteit, in een syn- dikaat in eene sociale organisatie kome zonder eenige zedelijke of godsdienstige plicht Neen Onze zedelijkheid van menschelijk we zen volgt ons overal in elke phase van ons leven. En daarenboven is er nog een an der feit even onbetwistbaar. Wij zijn bestemd voor een ander leven: dat is geen dogma dat we moeten aannemen omdat men het ons zegt, 't Is een noodzakelijk gevolg van de schepping. God richt ons naar een ander leven. Degenen die me aanhooren gelooven het en daarbij zijn er weinige menschen in de we reld die dat niet aannemen. Sint Paulus noemde reeds onzinnige, zotten degenen die God en "de mensehelijke bestemming niet uit het boek der schepping' konden le- Eindelijk een derde feit is dat we vrij zijn in onze daden en juist om dat Ave vrij zijn, ook verantwoor delijk voor onze daden. Die verant woordelijkheid doet ons loon of straf verdienen. Waar we ons dan ook mogen be vinden, in ons privaat leven of in ons sociaal-en beroepsleven, we han delen vrij en verantwoordelijk. We plegen goed of kwaad. Wat we ook doen, dat we zelfs eten of drin ken we hebben een inzicht in onze daden, we zoeken er eene voldoe ning in die goed of kwaad is en er eene zedelijke daad vair maakt. Heel onze bewijsvoering ligt in deze drie feiten. Wanneer wij be weren publieke daden, sociale da den te kunnen stellen, een beroep of economisch leven te kunnen leiden dat neutraal zou zijn, dat is zonder eenige tusschenkomst van het ze delijk of godsdienstig leven, dan loochenen we de zon in vollen dag, dan zijn we dolzinnigen dan loochenen we ons eigen wezen, 't Wordt hoog tijd dat alle katho lieken die domheid gaan bestrijden en herkennen. God zij geloofd men begint te on dervinden dat er een kentering komt en dat vele katholieken die domme gedachten nu laten varen. Onze sociale organisaties beken nen duidelijke kleur en ze bevinden er zich goed mee want onzijdigheid staat in den weg van hunne stoffe lijke en sociale strevingen. Welke eischen, immers, stellen niet onzijdige inrichtingen, die door geen enkel beginsel meer gebonden zijn Het gezag is voor hen al van Weinig beteekenis. Het heeft maar de allerstoffelijkste belangen van de eenlingen te dienen. En zoo wordt de eenheid in de groepeering onmogelijk, wetten, reglementen zijn er niet lang in stand te houden. Zonder christelijke solidariteits- gedachten en herkenning van de plichten en rechten kan een sociale hervorming niet intreden. Zij is met onzijdigheid onmogelijk, totaal on mogelijk, ingezien de Invade en hoovaardige neigingen onzer na tuur, Men kan het waarlijk niet beter zeggen, ITet is nu bekend gewerden, dat de vermaarde garenfabrikant Daniel Goats, die verleden jaar in Engeland was ge storven, ongeveer een-en-een kwart mil joen pond sterling heeft nagelaten. Hij is het zesde lid van de familie Coats die over het miljoen pond ster ling nalaat, die de laatste paar jaar zijn gestorven. Het opmerkelijke in dit geval is bo vendien, dat er in het geheel geen tes tament is. Ook James Coats Jr die in 1921 stierf en 1.964,745 pond sterling had na ten, had geen testament gemaakt. VERMOEDELIJKE DADER AAN- GEHOUDEN Duisburg,-18 Oogst. Zondagavond hield de militaire veiligheid van Duis burg in een danszaal te Meideric'h, zes verdachte kerels 0,3 n. Zij waren name lijk aan de veiligheid aangewezen als deel uitmakend van een geheim genoot schap, dat tot doel heeft in het door Bel- gie bezette Rijngebied onlusten te ver wekken» Onder de zes aangehoudenen bevindt zich een wegloop er van de veiligheids politie van Hambom, wiens persoons beschrijving vrijwel overeenkomt met deze van een der moordenaars van lui tenant Graff. Het was daags na den aanslag dat hij uit zijn korps verdween. De aangehoudene loochent, doch niet temin werd hij met zijn gezellen te Kre- feld opgesloten. Een merkwaardige reklaam is onlangs te Chicago vertoond. In de bovenste verdieping van een huis werd een venster geopend, een man bond een touw aan de ijzeren staven van het halkon, waarop hij over het hek klom. Dan riep hij een paar woorden in de kamer. Een meisje kwam naar buiten en zakte naar omlaag. Nauwelijks hadden zij vasten grond onder de voeten of zij liepen weg zoo hard zij konden. Nu verscheen een groo- te, sterke man aan het open raam. Hij zag de vluchtenden, trok een revolver en vuurde sneu. achtereen zes schoten op hen af. De menigte op straat volgde het ge val in stijgende spanning. Toen zich een reusachtige menigte in de breede straat verzameld had, trok de man ibij het raam aan een koord en een groot wit doek ontrolde zich, waarop met reuzenletters stond Zoo begint het feuilleton morgen in de cc Chicaga Post cc Globe MEVR. STEINMANN PSYCHOLO GISCH ONDERZOCHT De zielskundige dokters MM. Ley en Vervaeck van Brussel, en Meeus bestuur der van het gesticht van Bouchout, heb ben mevr. Steinmann, om verslag uit te brengen over haar geestestoestand, on derzocht. Het verslag dat zij zullen op maken, zal hij het dossier gevoegd wor den. De gezondsheidstoestand van mevr. Steinmann, begint een beetje te wen- schen over te laten. Sedert eenigen tijd heeft de technische dienst der stad de afbraak aangevat.van het oud poerma^azijn gezegd Bastion VI staande alhier aan de Begynhoflaan, vroeger afhangende van Sde versterking der plaats. Vrijdag namiddag terwijl het werk volop aan den gang was, en verscheidene werklieden zich boven het 8 meter hooge gebouw bevonden, stortte het groot gewelf aan den voorgevel plotseling met ongehoorde snelheid in. De genaamde Pieter Huau en Pieter Ver- gaelen werden medegetrokken en onder de puinen begraven. Dadelijk daagde hulp op. De twee on gelukkige slachtoffers konden levend doch in oenen erbarïnelijken staat van onder de blokken metselwerk gehaald, worden. Van 'Huau was de rechterbil gansch vermorzeld en kloeg van inwendige pij nen. Het linkerbeen van Vergaelen was afgerukt en was van het lichaam geschei den. Beiden zijn overgebracht naar het Burgerlijk hospitaal. Men vreest dat de ongdukkigen hunne wonden niet zullen overleven. Huau is vader van zes kinderen, Ver- iaden heeft er twee. De broeder van Vergaelen werd den Maandag voor deu wapenstilstand door eene Duitsche bom to Dendermonde op de Groot Markt de beenen afgslagen, en Aan boord van 'de Massilia van do Compagnie de navignation Snd-Amé- ricaine, die vandaag uit Bordeaux naar Brazilië vertrekt, schepen in De President der Argentijnselie Re publiek en Mev. de Alvear al de af stammelingen van Keizer Dom Pedro, die het eeuwfeest van Brazilië gaan bij wonen de graaf d'Eu, prinses Maria Pia en de prinsen Pierre Henri en Louis Gaston van Orloans-Bragance burge meester Max; en een 30tal hooge perso nen uit verscheidene landen lie zich ook naai' de feesten van Rig de Janeiro be geven,, GEEN NIEUW SPOOR UITVINDSELS Met verwondering booren. wij nog steeds lieden spreken van een nieuw spoor, dat door het gerecht zou gevolgd wonden, een spoor waardoor de twee aan gehoudenen, Leon Van den Vouwer en de weduwe Steinmann, geheel buiten de zaak gesteld worden. Vragen ons af, wie toch zulke geruch ten uitstrooit en welke reden er kon be staan om in het vespreidên dezer tenten- cieuse berichten te volharden. Nog eens, er is hoegenaamd geen spra ke van een nieuw spoor. Ook kan de onderzoeksrechter geene andere richting inslaan, om deeenvoudige reiden, dat er gecne nieuwe gegevens zijn om er op in te gaan. Wanneer men doelt op de ge tuigenis afgelegd door een 'gewezen be diende, was dit niet erg in het voordeel van Van den Vouwer, wel integendeel. Ook is het onwaar dat. de onderzoeks rechter M. Van" Stratum bij den proku- reur-generaal is geroepen geworden als gevolg der gedane verklaring van den gewezen bediende. M. Van Stratum is voor enkele dagen in verlof en vertoeft voor den oogenblik in het Buitenland. WEER VOOR DE RAADSKAMER Leon Van de Wouwor en Mev. Stein mann zullen naar alle waarschijnlijk heid voor de Raadskamer verschijnen, de eerste op 23 en de tweede op 25 dezer maand. Er zal verandering aan den da tum worden gebracht, wanneer de twee beschuldigden te zamen moeten ver schijnen. HET VERSLAG DER EXPERTEN Het verslag -der drie experten, MM. Mage, De Rechter en Jounaussiaux, is zeer lijvig. Het heeft veel werk gevraagd. Er werden voor meer dan 2000 fr. licht beelden van kardoezen, kogefc, en dias, nicer genomen. Na een eerste onderzoek ingestc-ld door den heer politiecommissaris kwam gok het Parket ter plaats. Een jonge dame, Marlriewieez gehee- fcen is door haar eigen broer voor 2 mil- lioen frank bestolen. De jonge dame lo geerde bij haar te Parijs won enden broer en vierde daar met de overige huis gen ooten een verjaardagsfeest. Een van haar jongere broers ging met haar mee en overnachtte bij de jonge dame in haar buitenverblijf te Meudon. Het broertje stond 's nachts echter stil letjes op en eigende zich de juweelen der jonge dame toe, waarop hij de plaat poetste. De gestolen sieraden vertegen woordigen een waarde van twee millioen frank. V DE ROL VAN BELGIE De overzichtschrijver der N. R. Ct. licht als volgt den toestand in, zioals hij zich nu voordoet. Het woord is dus aan de commissie van herstel, die waarschijnlijk Duitsche vertegenwoordigers zal verzoeken met gegevens over den eoonomischen toe stand van him land het moratorium- verzoek nog nader toe te lichten. De Fransche regeering is, naar Ha- vas officieus meedeelt, breidt te hande len overeenkomstig de beslissing der commissie van herstel. Mocht deze evenwel onbillijk zijn, een schending van dear geest, zooal niet van de letter van het verdrag van Versailles (bijv. door een weigering om het onbetwist baar in gebreke blij mi van Duitschland vast te stellen), dan zou het Fransche kabinet, zijn vrijheid van actie herne mend, op eigen initiatief de economi sche en financieede maatregelen van con trole tegen Duitschland treffen, welke het noodig mocht achten, binnen de grenzen der te Londen gedane voorstel len. Door duidelijkheid munt de toevoe ging, die wij tusschsn haafcjes hebben. gezet, niet uit. Men kan. er uit lezenj dat de Fransdie regeering zich tegen cem beslissing zal verzetten, die niet inbaar? geest valt, maar ook, dat zij zich bij} verleening van een moratorium zal! neerleggen, in#ien de commissie in dof fortouleering van haar beslissing liet? principieele Fransche standpunt ontzie^ en er rekening mee houdt. Dat kan bijv. geschieden door een: voorloopig moratorium toe te staan to([ na de nieuwe bijeenkomst van den Op-. persten Raad in November. Een andere methode is door M. Theunis te Londen, geopperd en komt hierop neer dat Bek gie voor de bedragen, welke Duitscli-r land dit jaar nog te storten heeft, err die krachtens het recht van voorkeuq geheel aan Beslgie toekomen, uitstel van- be taling verleent. Bij die voorloopige oplossing zou da commissie van herstel in het geheel geen besluit behoeven te nemen, daar Duitsch land en Bel gie dan de zaak onderling konden regelen. Naar verluidt zal de Belgische afge vaardigde in de commissie van herstel' nogmaals dezen uitweg aanbevelen. Er ia veöl voor te zeggen, omdat alles dan for meel bij 't oude kan blijven en de kan? op staking van stemmen bovendien yer-v meden wordt. De Libre Belgique zegt., naar aan-? leiding van het communiqué over de. zitting van den ministerraad Het is zeker dat de ministerraad zicK; ook heeft bezig gehouden met de in structies voor den Belgischen vertegen woordiger in de Commissie van Herstel.. Het blad acht het waarschijnlijk, dat Delacroix opdracht zal krijgen om in' zake de kwestie der schadeloosstelling een oplossing voor te stellen, die in over eenstemming is met die, welke Theunis te Londen heeft verdedigd. Volgens dit voorstel zou aan Duitsch land een moratorium worden verleend tot de conferentie, welke in November, zal worden gehouden, doch in afwach ting daarvan zou Duitschland waarbor gen moeten geven voor de betaling van, zijn schulden door het verstrekken van promessen, voorzien van de onderteeke- ning van handelsfirma's, aan de Coms missie van Herstel. HET VOORSTEL DELACROIX Over het nieuws, dat M. Delacroix in de Commissie van Herstel het voorstel 'terug zou indienen, dat hij neerlegde op de Conferentie te Londen en dat wij hooger omschrijven, maakt de Echq de Paris de volgende opmerkingen 1. Te Londen hebben de Belgische mi* nisters aan M. Poincaré beloofd in dg Commissie van Herstel geen ontvwrp in ie dienen, dat niet door Franb'ijk 2015 goedgekeurd zijn. (Wij kunnen moeilijk de gegrondheid van die bewering aannemen, na de onaf hankelijke houding onzer afgevaardig den te Londen. Red.) 2. M. Poincaré heeft aan MM. Theunia en Jaspar doen uitschijnen dat een ont werp als dat van M. Theunis, hetwelk? de betalingen van Duitschland feitelijk? voor eene maand zou uitstellen voce Duitschland moeilijker zou maken, wan neer de stortingen zouden hernemen. Eu. 't schijnt wel dat de Belgische Staatslie den de kracht van het argument gevoeld, hebben. RECHTSTREEKSCHE ONDERHANDELINGEN De Gaulois sprekend over de taak: van de commissie van Hem tel zegt dat, indien binnen de week de hoop op erne, overeenkomst niet verwezenlijkt wordt, niets zegt dat er geen rechtstreekscho onderhandelingen tusschen Frankrijk, en Duitschland zullen aangeknoopt wor den. Duidelijkheid en openhartigheid, zegf de Figaro is misschien wat Frank rijk op dit oogenbhk het meest noodig heeft. Een nieuw keerpunt in de Fran sche politiek tegenover Dulischland tec- kent zich meer en meer af. President Poincaré zal Maandag, iry den gewestelijken raad van het Maasde partement, waarvan hij voorzitter is, eena groote redevoering uitspreken over zijne houding op de Londensche Conferentie en waarin hij de actio van ïVankrijk in de huidige omstandigheden, nader zaj toelichten.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1