M Donderdag Oogst 1922 MEI Emm VAM 60EO- KiiPE W0MIM6EM Esn zeer belangrijk Koninklijk besluit Met ssheelsefcip te Oostende Zinken BHunisukken Een geschenk van de Milaneezen Belgische glasblazers in Amerika De Pampas te Antwerpen zegepraal van Be Muyfer XXVIII» JAARGANG NUMMER 171 Kerkstraat, 3 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxi aan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londrea E. C. 4. K H. Bartliolemens Zon op 4,57 onder 6,49 Eerste Kwartier den 28 In liet Staatsblad van 20 Augus tus werd het nieuwe koninklijk be sluit afgekondigd, waarbij een rijkspremie wordt ingesteld, met het doel het bouwen van goedkoo- pe woningen door partikulieren te bevorderenv Waar het vraagstuk der leni ging van den woningnood van al gemeen belang is. zullen onze lezers ongetwijfeld met belangstelling kennis nemen van dit zoo belang rijk besluit, dat wij hieronder in zijn geheel overdrukken TIEN DUIZEND^PREMIEN Art.' 1. Om liet bouwen van goed- koope woningen door partikulieren te 'bevorderen wordt aan de eerste tien dui zend personen, die volgens de hierna be paalde Voorwaarden voor him eigen ge bruik een goedkoope woning bouwen, een kostelooze premie verleend. Art. 2. De premien worden in drie kategorien ingedeeld en als volgt- vast gesteld lo kategorie voor de huizen, ge bouwd in gemeenten van minstens 60.000 inwoners, op 3000 fr. 2e kategorie voorjde huizen gebouwd in gemeenten van 15.000 tot hoogstens 59.999 inwoners, op 2500 fr. 3e kategorie voor de huizen ge bouwd iu gemeenten van minder dan 15.000 inwoners, op 2000 fr. Het bedrag dier premion wordt met *1/10 verhoogd voor de gezinshoofden, die drie of vier afstammelingen te hun- ben laste hebben. Het wordt met 2/10 verhoogd indien het getal afstammelin gen te luttmen laste vier overschrijdt. Art. 3. Om met het premie te wor den begunstigd is liet nuuillg a) Dat de bouw van het- huis niet meer kost dan 25.000 fr. in de gemeenten van de bij art. omschreven ie kategorie 20.000 fr. in de gemeenten van de bij art. 2 omschreven 2e kategorie 18.000 fr. in de gemeenten van de bij art.. 2 omschreven 3e kategorie b) Dat de waarde van den bouwgrond niet meer bedraagt dan 1/5 der bouw kosten deze sommen mogen nochtans worden vermeerderd met 1/10 indien liet gezinshoofd drie of vier afstamme lingen, en met 2/1.0, indieu het ge zinshoofd er meer ten zijne laste heeft. Art. 4. In geen enkel geval mag het bedrag der premie het vierde van de bouwkosten der woning overschrijden. WELKE ZIJN DE PREMIEGE- R ECHTIGHEDEN Art. 5. Om deze premie te kunnen bekomen is het noodig 1. Dat- men Belg zij 2. Dat- men sinds 31 December 1920 in Belgie verblijve 3. Dat men niet over gezinsinkomsten beschikt, na aftrekking, in voorkomend geval, van 1/10 voor de bedrijfsbelas tingen en 1/6 voor de bouwonderhouds- kosten, welke meer 'bedragen dan twee en een halve maal ht minimum, van de su- pertaxe vrijgesteld krachtens art. 41 der samengeordende wetten van 29 October 1919 en van 3 Augustus 1920, dat is dus niet liooger dan 5250 fr. in de. gemeenten van minder 'dan 5000 inwoners 6000 fr. in do gemeenten van 5000 en minder dan 15.000 inwoners 6450 fr. in de gemeenten van 15.000 en minder dan 30.000 inwoners 7500 fr. iu de gemeenten van 30.000 en minder dan 60.000 inwoners 9000 fr. in de gemeenten van 60.000 inwoners en meer. De aldus vastgestelde maxima worden met- 1/10 voor de echtgenoote alsmede voor elk afstammeling, ten laste van het gezinshoofd, vermeerderd. Hefc gezamen lijk bedrag der inkomsten mag nochtans het dubbel dezer maxima niet overschri j den. De premie wordt echter niet verleend aan personen, welke vermogensinkoms ten hebben, die 1/6 van de volgens hier boven borekende maxima overschrijden. Art. 6 Bij de toepassing der arti kelen 2, 3 en 4, dient men de klassifica- tie der gemeenten aan to nemen, zooals ze door liet departement van financien inzake de bedrijfsbelasting werd vastge steld. Art. 7. Om het bedrag der inkoms ten vast te stellen dient men te steunen op de goedgekeurde aangiften inzake de inkomstbelasting voor bet dienstjaar voorafgaande aan dit, waarin de premie- aanvraag wordt gediend. Art. 8. Mogen met de premie niet worden begunstigd de personen a) Die wegens verstandhouding of handel met- den vijand werden veroor deeld b) Die reeds eigenaar van een woning zijn c) Die, behoudens overmacht, sinds den wapenstilstand, de woning waarvan ze eigenaar waren hebben vervreemd d) Die op 1 Januari 1922 in een aan genomen gemeente woonden e) Die oorlogsschade voor liet- vernie len van de hun toebehoorende woning hebben getrokken of daar recht op heb ben f) Die ongehuwd zijn, of wier huwe lijk werd ontboden, zoover ze geen af stammelingen te. hunnen laste hebben g) Die, 'bij toepassing van artikelen 77 ne 78 der samengeordende wetten van 29 Oct. 1919 en 3 Augustus 1920, tot invoering van cedulaire inkomsten belastingen en van een bijkomende be lasting op het globaal inkomen, werden veroordeeld h) Die, wegens verwaarloozing van het betalen huner rechtstreeksche belastin gen en daarmee gelijkgestelde belastin gen werden vervolgd, bij toepassing van de artkilen 30 tot 39 en 46 van het ko ninklijk besluit dd. 30 Augustus 1920, gegeven ter utvoerng van art 60 van bo ven vrem el de wetten. VEREISCHTEN OMTRENT DE WONING Art. 9. Behoudens overmacht, dient het huis binnen de vijftien maanden ge bouwd. Die termijn vangt- aan op den dag dat de goedkeuring der plannen wordt genotificeerd. Art. 10 De huizen, waarvoor een premie werdt verleend, moeten utslui- tend als woning dienen en voortdurend enkel door het gezin van den premiege- uioWx. a. ÖA Jvi. Lon wuJ, «W>TO-V luoi-XU zomerhuizen niet in aanmerking ko men. Anderzids mag men geen ander lo geergasten of kostgangers toelaten dan: a) De voorzaten van het gezinshoofd en deze van zijn echtgenoote b) Hun afstammelingen e) Hun ongehuwde zijverwanten, tot- in den tweeden graad. Art. 11 De woningen, waarvoor een premie wordt verleend, mogen noch geheel noch gedeeltelijk, binnen de der tig jaar, te rekenen van 1 Januari, vol gende op het voltooien van het gebouw, voor drankhuizen worden bestemd. Art. 12 Behoudens overmacht, zoo als overlijden van het gezinshoofd, ver trek van den eigenaar naar een andere streek, veiling of boedelscheiding, enz., mogen bedoelde woningen, binnen de tien jaar, te rekenen van den 1 Januari, volgende op het voltrkken van het ge bouw, voor niets anders worden bestemd noch vervreemd. Art. 13. Ten einde het aan den af gevaardigde van de regeer in g of aan die van het bij de wet van 9 Augustus 1889 tot stand gebrachte volkswoning- en voorzorgskoniiteit mogelijk te maken in den loop dier tien jaar zich er van te ver gewissen of de voorschriften van de arti kels 10, 11 en 12 niet worden overtreden, dient de preraiegenietende er zich toe te verbinden het deze afgevaardigden moge lijk te maken zijn huis te onderzoeken. De volkswoning-en voorzorgskomtei- ten dienen de inbreuken op de bepalin gen van bovenvermelde artikels na te gaan. Indien bedoelde kolleges, tengevolge van hun bevindingen, er toe worden ge bracht voorstellen te doen met het doel aan de belanghebbenden het premiege not. te ontrekken, dan dienen ze deee onverwijld, met een omstandig verslag aan het departement van nijverheid en arbeid over te maken en bij aangeteekeu den brief den eigenaar er van te verwit tigen. Deze beschikt over een termijn van een maand, 'vanaf den datum, waar op de aangeteekende 'brief werd gezon den, om verzet aan te teekenen bij den minister van nijverheid en arbeid, die zonder beroep beslist. Art. 14. Degenen wien het premie- genot werd onttrokken, zijn er toe ver plicht het bedrag der premie, waarmee ze werden begunstigd, vermeerderd met de enkelvoudige intresten tegen 6 t. h., terug te geven. (Vervolg en slot morgen.) Een particuliere depeche uit Oostende meldt ons, dat het sclioolschip Comte de Smet de Naeyer Dinsdag morgen te 11 uur 10 min. te Oostende aangeko men is. Het is voorloopig gemeerd in de Vlot- dok. Woensdag heeft het- schepencollege der tad de officieren, evenals de leden van de Ligue Maritime ten stadhuize ont vangen. Het schip zal voortaan aan de Staats- zeevaartschool dezer stad gehecht zijn en dienen tot internaat en praktische toepas- singschool. De kadetten zullen aan de Staatszeevaartseliool de theoretische leer gangen volgen om het diploma van leer- l'ng-officier te bekomen dit diploma is vereischt om te kunnen inschepen aan boord van het varend Schoolschip L' Avenir. Het eerstvolgend ingangsexamen zal in begin van September te Oostende plaats hebben. Inschrijvingen voor dit examen moeten naai' de Naamlooze Maatschappij Association Maritime Beige 15 Brouwersvliet, Antwerpen, gezonden worden, ten laatste voor 30 Augustus 1922. Anderzijds wordt door een radiotele gram gemeld dat het schoolschip L' Avenir zich den 21 dezer bevond op 6°30 breedte (Zuid) en 30°50 lengte (ongeveer 450 kilometers Zuid-Oost van Femande de Morohna). Alles wel aan boord. Wij herinneren onze lezers- dat, bij koninklijk besluit, afgekondigd in het Staatsblad van 21 Juli, de zinken munt stukken van 5, 10, 25 en 50 centiemen ingetrokken worden. Zij worden van 1 Augustus af en tot- en met 30 Septem ber aanstaande uitgewisseld bij de kas sen der Nationale Bank te Brussel, en van hare agentschappen in de provin ciën, alsmede bij de kassen der ontvan gers der belastingen van de steden en ge meenten waar geen agentschap der Na- finnola Rant lk/ie4nfL -■ U w.' wettig gangbare muntstukken en bank biljetten. Gemelde stukken zullen tot 30 Sep tember 1922 door al de openbare Staats kassen in ontvangst genomen worden tot. vereffening van rechten of belastin gen of voor elke andere betaling. Z. II. Paus Pius XI is do eerste Paus, die er een auto op na 'zal houden. De auto is een gift van de Milaneesche katholieken aan nun vroegeren aartsbis schop. De zeer sierlijke wagen is een 50 p. k. Bianchi van het standaard-type, met- de gebruikelijke elektrische uitrus ting. Op iedere deur is het Pauselijke wapen aangebracht. De Paus toonde zich met het geschenk uitermate verheugd. Alleen was hij wat bezorgd, dat, nu Hij een auto had, Hij Zijn middagwandelingetje in de Vati- kaansche tuinen zou laten varen, en zou gaan rijden. Reeds dadelijk besteeg de Paus don wagen en liet zich een paar malen over den Belvedere-hof rondrijden. Ingenieur Sirtori, die 'bij de aanbieding vem den auto aanwezig was en de noodige uitleg gingen gaf, trad als geleider op. VERSCHEIDENE STEDEN DOOR BELGEN GESTICHT De groote loonen betaald in Amerika, hadden voor den oorlog een groot getal Belgische glasblazers naar Amerika doen vertrekken. Tijdens den oorlog en sedert tdien, is het getal Belgische arbeidskrach ten, dat zich naar Amerika verplaats, oneindig veel toegenomen, vooral in de Oostelijke Staten. Dank aan het technisch personeel uit Belgie en de geheimen door hen aldaar ingevoerd, heeft de Amerikaansche glas- nijverlieid, die vroeger in de Vereenigde Staten bijna onbekend was, zulke groo te uitbreiding genomen, dat zij daar de Belgische produkten eene felle concur rentie doen. Het Belgisch comiteit te New-York komt nu eene brochuur uit te geven, waarin wordt gemeld, dat rond 1875 de eerste Belgische glasblazers in de Veree nigde Staten zijn aangekomen. In 1879 werden door Henri Dulière, van Jemappee, de eerste pot-ovens ge bouwd, stelsel sedertdien opgeheven te Kent (Ohio) en te Méadville (PensyïVa- nia). De tragische werkstakingen in 1886 in Belgie uitgebroken, in het Walenland en vooral in de glasnijverheid, leverden een groot contingent glasblazers aan de Vereenigde Staten. Het was vooral in Pensylvania dat de Belgische karavaan zich nederzette, en daar eene onzer grootste nationale nij verheden overbracht, welke voor Ameri ka een bron van welvaart werd. Pittsburg bezit nu eene groote Belgi sche kolonie van gladblazers en metaal bewerkers. Charleroi, stad van Pensylvania, door Belgische werklieden gesticht, telt 15.000 inwoners de stad Jeanette, gesticht door de glasblazers van Jumet, telt 10.000 in woners. Salem, Clarksburg (20.000 inwoners in Westelijk Virginie) zijn bevolkt door Belgen uit de glascenters van Luik en an Henegouwen, alsook de stad Floref- worH?S" Belgie in voege. Vele glasblazers, aldaar gevestigd, zijn eigenaars gewordenvelen hebben zich ook in maatschappij vereenigd en doen uitstekende zaken. Nu zijn hot geen cowboys meer alleen, die te Antwerpen hun kamp. hebben op geslagen. De ossen, door M, de Alvear uit Argentinië naar hier gezonden, zijn ook toegekomen en nu zijn onze Argen- t-ijnsolie koeiers ter dege in hun dement. Ze kunnen zich inbeelden dat de Pam pas verplaatst zijn in de schaduw van O. L. Vnouwetoren. De Pampas zijn gelegen aan de derde dare. Maandag morgen zijn de eerste ossen aangekomen en Ontscheept onder de lei ding van bereden capites De Patagonier heeft er gisteren 460 aangebracht, die onmiddellijk wer den ontscheept. Met de Tident kwamen uit Bahia Blanca 900 ossen aan, de grootste lacHni die ooit te Antwerpen toekwam. Ook de Eng. st. Zamora wordt- te Antwerpen met eene lading Argen- tijnsch vee verwacht. 140 ossen van de Patagonier wer den dadelijk naar Zwitserland doorge zonden. HET OFFICIEEL VERHAAL ZIJ NER LOTGEVALLEN Wij hebben gisteren onder onze laat ste 'berichten gemeld, dat het dagboek an den Belgischen luchtvaarder luite nant Ernest- De Muyter bij de Kommis sie van den Gordon-Beunefcfc-'beker toege komen was. Het officieel verslag over de merk waardige luchtreis van Ernest De Muy ter, dat door Le Soir medegedeeld wordt, luidt als volgt DE EERSTE UREN Wij zijn derde vertrokken, Zondag 6 Oogst, om 16 ure 37 m. Om 17 ure 30 m. hadden wij eene hoogte bereikt van 1200 meters en bevonden ons 5 kim, ten Zuid-Westen van Yvoire. De wind blies uit het Westen. Wij wierpen reeds 160 kgr. ballast uit. Om 18 ure dreef de Belgie a op eene hoogte van 1575 meters boven het- meer van Génève. Wij wier pen 260 kgr. ballast uit en steken de twee ballons welke voor ons opstegen, een Engelscheen een Zwitserschen, voor bij. In het Zuiden bomerken wij wa tervliegtuigen. Om 18 ure 18 m. wierpen wij een telegram boven Lausanna. Om 19 ure 25 m. hebben wij oene hoogte bereikt van 1900 meters. De temperatuur is 9 graad. Wij drijven thans boven FreiJburg. Om 20 ure drijven wij op eene hoogte van 2675 meters en bevinden ons 10 klln. ten Zuid-Oosten van Berne. De tempera tuur is tot 4 graden gedaald. Op dit oogenblik wierpen wij reeds-365 kgr. bal- last uit. De wind blaast met eene snel heid van 53 kim per uur. Om 21 ure 2.008 meters hoogte De temperatuur blijft op 4 graad. Wij bevinden ons 10 kim ten Noord-Westen van Luzerne. Om 21 ure 20 hebben wij eene hoogte van 2450 meters. Do tempo rat-uur is tot 2 graden gedaald. Wij be vinden ons boven Zoug en wierpen 410 kgr. 'ballast neer. Hier laten wij een tweede telegram vallen. <c Om 22 ure bedraagt de hoogte 3000 meters. De temperatuur blijft op 2 gra den. Ten Oosten van het meer van Con stance stoken wij den Rhyn over. De wind blijft uit Wet Westen bla-zcn. Wij bereiken de bergketens van Voral. DE TWEEDE DAG Het is nu Maandag 7 Oogst. Om I ure 's morgends hebben wij eene hoogte bereikt van 3025 meters. De tempera tuur is nog 1 graad. Wij steken heel de bergketens van Tyrol over en ontmoe ten bergen van 2.500 tot 3500 meters hoogte. Om er over te geraken moeten wij een goed deel ballast neerwerpen. Om 3 ure 45 bedraagt de lioogle 3625 meters. De temperatuur is tot 6 graden geklommen, terwijl de wind steeds uit liet Westen komt. Wij hebbed thans ree'ds 590 kgr. ballast uitgeworpen. Ook de ledige zandzakken gaan nu over boord en om 4 ure 30 hebben wij eene hoogte van 3900 meters. De tempera tuur blijft 6 graden. De zon komt er door en wij bemer ken in de verte, in Zuid-Zuid-Westelijke richting een onzer mededingers, wiens luchtbal schjnt bedekt te zijn met eene laag aluminium Ver nis BOVEN DE ALPEN 5200 METER HOOGTE Om 6 ure 30 drijven wij boven Gratz, in Oostenrijk. De overtocht der Alpen wordt aangevangen. Eens deze achter den rug, komen wij bovon de Hongaarsche vlakten. Wij stellen vast dat de ballon waarvan hooger sprake, daalt en veronderstellen dat- het de lucht bal is van major Westover. Om 8 ure 10 hebben wij eene hoog te van 5200 meters bereikt. De tempera tuur is 5 graden. Op 1500 meters afstaud vaP Rada-Hidweg, steken wij de rivier Raba over. Op dit- oogenblik bevinden wij ous op ongeveer- 825 kim. in vogel vlucht-, van ons vertrekpunt-. De gemid delde richting van den tocht geeft een w-esterwind van 10 graad zuidwaarts. Op dit- oogenblik evenwel is de westerwi-nd lichtjes in noordelijke richting. Om 9 ure zijn wij nog steeds op 5200 meters hoogte. Ook de temperatuur blijft onveranderd. Wij drijven ten Zuiden van het meer van Bfilaton. Reeds 635 kgr. ballast zijn over boord geworpen. Om 9 ure 35 steken wij het meer van Arzoflo over. De wind heeft een snel- (Jni 10 ure 5200 meters hoogte, temperatuur 0 graad Om 10 ure 43, 5200 meters hoogte, tem peratuur 1 graad. Ten Zuiden van Du- mafoldvar steken wij over den Donau. 0-m 12 ure 15 zijn wij nog op eene hoog te van 5100 meters. Ook de Thesis is weldra achter ons. Oirze ballon drijft met eene snelheid van 68 kim per uur. Wij bemerken de stad Beutes. DOOR VERDICHTING DER GAS DAALT DE BELGTCA TOT OP, 1500 METERS Om 13 ure 50, ten gevolge eener sterke verdichting der gas, daalt onze luchtbal tot op 1500 meters, bij eene temperatuur van 13 graad. Het oogen blik is kritiek. Wij moeten het ten allen irijze overwinnen en trachten hooger te tomen. Tegen den aardbodem zijn de windvlagen zwak on veranderlijk. Om 15 ure zijn wij weer op 5200 meters hoogte, met eene temperatuur, van 2 graden. Wij hebben 650 kgr. bal last moeten opofferen, alsook 50 kgr. al lerhande voorraden, drank, materiaal en andere voorwerpen. BOVEN DE ROUMEENSÖHE VLAKTEN Om 16 ure bereiken wij eene hoog te van 5300 meters. De temperatuur blijft 2 graden. Nabij Arad drijven wij over de rivier Maros. Wij bevinden ons thans in Roumenie, boven de Karpathen. Om 15 ure 25 dalen wij tot 400 meters. De Belgica daalt onvermijdelijk. In het Zuiden bemerken wij de Rou- meensche vlakten en zouden deze willen' bereiken. 680 kgr. ballast, 175 kgr. voor raden zijn uitgeworpen.' Om 18 ure gelukken wij er in op nieuw tot. eene hoogte van 1709 meters te komen. De Belgica drijft thans boven bergen bekroond met overgroot® bossehen. DE BELGICA RAAKT GROND HET EINDE VAN EEN PRACHTI* GEN TOCHT Om 18 ure 25 raakt ons schuitje grond. Ik ben op het punt de scheurt ^or- deu toe te trekken, doch het schuitje it in de hoornen, allen beuken, bekneld on ongetwijfeld zal heel <le luchtbal vernield worden. De ontzwelling van de luchtbal be» gint, doch ten gevolge van den schok schiet de luchtbal wederom om hoog en ,1e gewone landingsmanceuvers kunnen niet gedaan wordne. De luchtbal drijf! Wvderom hoven de boomen en daalt- lang zaam naar liet diepste der vallei, weUc^

De Volksstem | 1922 | | pagina 1