Etisle Zelfopoffering Dramatische brand ie UrseS Vreeselijke ontpleffisg en brasJ ie Êsidsries'it Vreeselijk Me-Osigslak in het Walenland DuHsehland's verplichtingen Wielrijder in de vaart gereden te Terdcnk Aeto-engefnkken in de Pyreneeën MMi ThMif m iHMi, - vmmmats, Jungs ciïïc Jean ten omringd is door dicli- J^^osschen. t bt> laatste Kas waterstof, de laatste Ü5 kgr. bijlast worden uitgeworpen, doeli 'de wind drijft CteD luchtbal niet naar een der zeldzame opeen plaatsen welke wij in den omtrek bemerken. [v. EENE BEWOGEN LANDING V Het is het einde van een prachtige jeis en ziehier do bewogen landing. Het pleeptouw hapert aSU de boomen en de Belgiea blijft roerloos, het schuitje jvordt nu en dan in de boomen geslin gerd ten gevolge der verzwaring veroor zaakt door de temperatuur van den val lenden avond. Wij besluiten te pogen de Belgi ea goed vast te leggen aan een der beu ken en hem geheel te onttuigen, om dan te trachten bij middel van het sleeptouw hem naar oenc opene plaats te trekken, een vijftigtal meters westwaarts, nabij de rivier Latoritza, eene vertakking van de Dotrul. Inmiddels is de duisternis ingeval len en toen de ondergeteekonde loods van de Belgiea en zijn helper zich langs den beuk, waaraan de luchtbal was vast gemaakt, lieten naar beneden glijden, vielen zij van verscheidene meters hoog. Zij werden erg gekneusd, doch gelukkig- lijk zonder kwade gevolgen. OP ZOEK NAAR HULP, MIDDEN IN DEN NACHT M. De Muytor vertrok on^ 20 uur 30, M. Veenstra, zijn helper, aan de ri vier achterlatend en langs bergpaden begaf hij zioh naar een dorp dat zij bij de landing bemerkt hadden. Na 10 uren marsch bereikte hij het dorp Baia de Fier, waar zich de houtzagerij van Do trul 'bevindt. Drie kwart uurs later keer- - de De Muyter terug naar de landings plaats, in gezelschap van een tiental Rou- meenscho boomsnoeiers onder de beve len van een duitschsprekenden meester gast en die allen daags te voren den luchtbal hadden zien neerdalen. Om 14 ure, den 8 Oogst, ontmoet te doze ploeg op een kilometer afstand van de landingplaats, M. Veenstra in gezelschap van cenige houthakkers, die ook getuigen geweest waren der landing. DE POGINGEN OM DEN LUCHTBAL TE BEVRIJDEN Om 14 ure 30 kwamen De Muyter en de ploeg arbeiders bij den luchtbal en de luchtvaarder deed de manceuvers beginnen om den luchtbal in de opene plaats te brengen. Het einde van het sleeptouw werd losgemaakt van den boom waaraan het vastzat en naar de opene plaats getrok ken waar het aan een anderen boom vastgemaakt werd. Dan werd aan dén boomsnoeier, die op den boom zat waar- aan de Belgiea vastgeliecht was, be- vid.^^iveuwdeJieor4ej^.,.iQs. te.mato De luchtbal steeg wat hooger op en zou juist boven de opene plaats komen, toen ongelukkiglijk het sleeptouw aan eer» •boomtak -bleef haperen. De Muyter vroeg aan den meester gast een der boomsnoeiers te verzoeken, dozen tak af te kappen, doch zij konden hem niet bereiken. Er werd dan beslo ten den boom zeiven af te kappen. Zulks was heel gevaarlijk voor den luchtbal zelf, doch Jt was de eenigste mogelijke oplossing. Op 8 Oogst, om 16 ure 30, op het ©ogenblik dat de beukenboom n eend el, was de eenige kans, dat het sleeptouw van den tak zou losgeraken. Zulks ge beurde ongelukkiglijk niet Toen de boom neerplofte, brak het sleeptouw door en de Belgiea schoot terug de hoog te in om in Oost-Zuid-Oostelijke rich- tip te verdwijnen. De luchtreizigers begaven zich dan naar de werkhuizen van Dotrul, van nvara zii telegrammen zonden over Nova- ci, aan het algemeen sekretariaat van den 36* Vervolg. Ge zult twee becnen te kluiven krijgen, In plaats van één, en als ge u beat doet nog •en klontje suiker voor dessert. Bourn We lijn Lier in een rijke stad van ik weet niet hoeveel inwoners, maar er zijn gedistin geerde, royale en groote vereerders van het ware talent en de hooge tooneelspeelkunst... "We zullen fabelachtige recetten maken, ons In overvloed baden. Ik zie onzen Pias niet, waar is hij Dadelijk hem gezocht zonder hem gaan we niet aan tafel. Mijn i'ias, dames en hee ïen, is de onmisbaarste persoon van den gel.eelcn troep hij lokt het publiek en vult de zaal.,., en de kas. Bourn Bourn I Te ve-geefs doorkruiste men de 9tad in alle richtingen. Pias en het kind waren ver. dwenen. X. Majestueus legt het schip voor anker, met *ijn goed onderhouden tuig en net geverfde romp dc half gezwollen zeilen en fladde rende rimpels geven aan dit groote zeeschip den schijn van een passagiersboot. Menschen met bleekc gezichten en rood geschreide oogen, leopen in menigte op de kade, de eene heeft het uiterlijk van geheel tan wanhoop over gegeven te zyu bij een Gordon-Bennéft-bekep en aan het Bel gisch gezantschap van Bucharest, om de Roumeensche overheden te verwittigen. BESUTTSELËN OVER DE REIS VAN DE MUYTER De landing van den loods cri ziin helper met de Belgiea heeft dus plaats gehad op 7 Oogst, om 18 ure 25 (uur van W^skEurop^ dat een uur in vertraging is op het uur van Oostelijk Europa), nabij het dorp Baia de Fier, in den omtrek van den berg Paducelli, dis- trikt Sory op ongeveer 35 kilometers ten Noord-Westen van de stad Targubjiu, in Roumenie, op de hellingen der Karpa- then. De afgelegde afstand, in vogelvlucht van Geneve, bedraagt 1400 kim. Het ont snappen van den luchtbal is dus ge schiedt, viro-en-twintdg uren later zooals wij hierboven beschreven, 't is te zeggen op 8 Oogst om 16 ure 30. Op 10 Oogst, in den voormiddag, vernam de loods, door een telegram hem over Novaci te Targubjiu toegezonden door den Belgischen gezant te Bucharest, dat dc luchtbal terug gevonden was en door de overheden bewaakt werd. De luchtbal was ongeveer drie uren na de ontsnapping, in vrij goede voorwaarden neergedaald te Bascoveni, ten Zuid- Westen van Bucharest, distrikt Vlascain Roumenie. Op 12 Oogst hebben de loods, zijn helper en de Belgische gezant, in het depot der Roumeensche luchtvaart, te Bucharest bezit genomen van den bal lon Belgiea en van al de kontrool- toestel'len, ter uitzondering van eenige voorwerpen van persoonlijke waarde, welke mogelijks ook zullen teruggevon den worden. Bucharest, 14 Oogst 1922. (Get.) De loods, De Muyter De hulp-loods Veenstra De Muyter heeft zijne overwinning vooral te danken aan zijne jarenlange ondervinding en aan zijne buitengewone kennis der lucht en windlagen. 't Is al dus, dat hij vermoedde, dat er onwreder op gang was en hij zich verhaastte uit Midden-Europa weg te geraken, om on der de gunstiger windvlagen van de Bal- tische zee te komen. Inderdaad hebben meest al zijne tegen strevers met onweder af te rekenen ge had. De Muyter en zijn helper worden ein de dezer week te Brussel terug verwacht. vV Maandag avond omstreeks 6 .ure stond -opeens in vollen laai do groote' schuur van landbouwer De Cocker, die de hofste- fm'mt <Sj> %rgMrW-Kaltè ten "Kiics- selare. Van alle kanten kwam het volk in massa toegeloopen maar aan blusschen viel niet te denken. De. oogst die reeds binnengehaald was, werd met de schuur geheel vernield. Vee en paarden waren op het veld. Een erger ongeluk paarde zieh nog bij den brand het 7-jarig knaapje van De Cocker was de hennen gaan moven. Men veronderstelt dat het kind met stek jes heeft gespeeld en zoo den brand heeft gesticht, in wolken het den dood heeft gevonden. Op zeker oogenblik, zag vader De Cooker zijn kind voor een gevelvonster dat 6 nieters hoog is beplaatst. Ilij riep het toe Spring endoor ik zal u opvan gen. Op hetzelfde oogenblik viel het kind achterover verstikt zijnde door den rook en men heeft liet niet meer weergezien. De droefheid van het huisgezin De Cocker is niet te beschrijven. De sfcofolijke schade is zeer groot. ander bemerkt men duidelijk haat on nijd, zoodra een, der talrijke vertegenwoordigde agenten, in hunne nabijheid komthier ziet men een moeder, met haar lieveling op den arm, met weemoed naar het schip krjkcn ginds staat een grijsaard, die de handen ten hemel geheven aan God vergiffenis vraag!, tot het kwaad dat zijn zoon, tot de balling, schap heeft gedoemd. Do kapitein van den boot, Graaf de Bus- sicres, noodigde ons uit een kijkje te komen nemen op zijn schip, dat thans door duizen den menschen onder verschillende gewaar wordingen, ale een majesteit lesehoawd werd. Nadat wij een twintigtal schreden op den boot gedaan hadden, was het onmogelijk onzen afschuw voor de menschen die in het schip warqp, voor het uitvangsel der maat schappij te verbergen. Hoezeer werden wij aangedaan, bij den aanblik van oen persoon, die niet alleen meer edele trekken, dan alle veroordeelden bij elkander bezat, maar wiens edel gelaat in de gewone samenleving niet onopgemerkt zou blijven. Spoedig erkennen wij in hem de edelmoedige Frangois Trochets, die beschul. digd van moord in gezelschap van de groot ste booswichten, vervoerd wordt naar de strafkolonie, om denkelijk nooit meer een stap op den hodem le doen, waar bij geboren is, oio nooit meer de plaats te zien waar hij II ■MIIIH» JI HU Nadere bijzonderheden DE TOESTAND DER GEKWETSTEN De toestand der twee voornaamste slachtoffers, Van Audenhoven en Weys- mans, is nog steeds uiterst zorgwekkend. Men vreest, dat Van Audenhoven het ge zicht zal verliezen. Andere werklieden werden min of meer -ernstig gokwelst, doch konden, na verpleging ter plaats, huiswaarts keereri. HET PARKET TER PLAATS Gisterochtend,' stap to het parket, sa mengesteld uit de hh. Pouppez de Ket- tenis, onderzoeksrechter; Vermeyen, griffier, een substituut van den proku- reur des Konings én een expert, in de geteisterde fabriek af. Verscheidene ar beiders werden door de -magistraten ge hoord. Tot dusver'kon de oorzaak van de ontploffing, die aanleiding gaf tot den vreeselijken brand, niet worden vast gesteld. Het parket begaf zioh vervolgens naar het gemeentelijk hospitaal, waai* de twee bijzonderste slachtoffers, Van Au denhoven en Woysmens, ter verpleging werden opgenomen: HET WERK GESCHORST Om 8 uur, gister,ophtend, meldden tal rijke arbeiders zich in de fabriek aan, om in de niet-geteisterde afdeelingen het werk voort te zetten. Zulks wérd echter onmogelijk geacht, ten gevolge van. wa tergebrek. Het werk zal gedurende enke le dagen worden stopgezet. EEN DOODE EN EEN GEWONDE Gisteravond in dè nabijheid van Aar len op den straatweg naar Messancy, had een vreeselijk auto-ongeval plaats. M. Hansen, uit Aarlen, keerde per au to huiswaarts, toen bij het uitwijken yoor een gespan, de wagen plotseling kantel de. De inzittende, mevrouw Franck, haar dochter en dezes echtgenoot M. Paul Be- ghin, ploften te gronde. M. Beghin brak den schedel en werd stervend weggedragen. Zijn schoonmoe der mevrouw Franck, liep zware verwon dingen op. De andere personen kwamen met lichte kneuzingen vrij. BELGIE IN DE COMMISSIE VAN HERSTEL Engelsche bladen; hebben gemeld, dat de Belgische regeering opdracht heeft ge geven aan Minister Delacroix, haar afge vaardigde in de Conrmissie van 'Herstel, om in die commissie zich te onthouden bij de stemming over het moratorium. rneUTïtiv.-wVx«g), \A\rvi: vrxjxi JJ3ilJia» ter-voorzitter gedaan, "blijkt, dat dé Be!-- gischo regeering geen enkele opdracht tot onthouding gegeven heeft en evenmin eenige verplichting jegens Frankrijk op zich genomen heeft. De Belgische regeering houdt zich aan het verdrag van Versailles, dat ook haar onderteekening draagt. De Engelschenmoeten begrijpen, dat Frankrijk gelijk heeft zekere waarbor gen te vragen van een regeering, die zoo zwak is als de tegenwoordige 'Duitsche regeering in de uitvoering van haar be loften. Men kan over den aard dier waar borgen van gedachten wisselen maar moet hen niet in Jjeginsel verwerpen. De Belgische regeering -blijft voor al les voorstandster van een schikking, die tegelijkertijd het vraagstuk der vergoe ding, dat van de echiilden der bondge- nooten onderling.en dat van een inter- nationalo leening omvat. De Belgische regeering is optimistisch, zij gelooft stellig, dat met het bestudee- ren van die algemeene schikking binnen kort begonnen kan worden. in zijn jeugd zoon menig genoeglijk uurtje heeft doorgebracht. De tranen die op zijn wangen rolden, de uitdrukking van diepe smart, doet ons pijn lijk aan, en vervallen het hart van den kapi tein met medelijden. liet schip verlaat de haven des namiddags drie uren mof 1 o>g tij het afleopende wa fer voert het snel paar volle zee. Keptciu De Bussière heeft alle zeilen bij laten zetten om zou spoedig mogelijk de reis af le leggen. De eursle drie dagen ging alles goed, de wind wakkerde allengs aan en het vaartuig liep snel. Den volgenden dag zag de lucht er win derig eu buitengewoon slecht uit, bovendien werd zij aanhoudend met dikke dampen be dekt. De laag van dampen was zelfs zoo dik dat men de zon nauwelijks meer kon zien. Lango golven volgden elkander op zonder met elkander in botsing te komen. Evenwel waren zij hooger dan met de kracht van den wind overeenkwam. Men moest* hieruit be sluiten dat er slecht weder in de nabijheid was, en dat het weldra deze streken zou be reiken. De lucht zag er verontrustend uit. De dampen verplaatsten zich met verschillende snelheden. De wolken in de bovenlucht be wogen zich sneller dan die der benedeula- 111 Jl 11 onder handelingen Dc ouderhoiideliü-gcn tusscbon dè Duilsehc regeer ing en de vertegenwoor digers der commissie van--herstel begon nen Maandag namiddag en duurden een uur. MM. MaucTcre en Bradbury Lebben liet Franseh en het Engelsch standpunt uiteengezet. M. Hermes zou verklaard hebben dat dc Duitsene regocring van haar uitvoe- ringspblitiek niet afzag, maar dat de val van den markkoers niet toeliet de voor ziene uitbetalingen in muntgeld uit te voeren. M. Wirth deed uitschijnen, dathet in waarborg nemen dor bosschen van do meinen op den linker Rijnoever en der staatsmijnen van het Roergebied niet mocht gebeuren. VOOR HUN KEIZER HEBBEN ZIJ WEL GELD Men seint uit Londen Als de Duitschers waarlijk wildon be talen zouden zij gemakkelijk geld vin den. De Dmtsche socialist Hennig baalt aan dat de Pruisische regeering besloten heeft vijf millioen pond sterling aan den ex-keizer te betalen, in vergoeding van zijn eigendommen in Duitschland. Aldus terwijl de rijksregeering over huizen en daken schreeuwt dat ze niet kan betalen, vindt Pruisen vijf millioen pond sterling voor den man die meer dan wie ook dc verantwoordelijkheid voor den oorlog draagt. Indien sommige onzer Staatsmannen niet te zeer beijverd waren om de Duit- sohers te verscboonen, zouden zij deze som aangeslagen en ze aan Frankrijk en Belgie overhandigd hebben. Maandag avond kwaan Pieter Steen- bekie, poeldenier, in gezelschap van Vik tor Bauwens, por rijwiel van de kermis van Wippelgem. Aan de statie scheidden zij yan elkander. Bauwens reéd naai* zijne woning langs het kanaal en Steenbeke reed naar de brug die hij moest oversteken om zijne woning te bereiken op den steenweg van Wynkel. Wat later zagen personen een klak op het water drijven die herkend werd aan Steenbeke toe te behooren. Onmiddelijk begon men het water te peilen en werd zijn lijk opgetrokken. Hoe het ongeluk gebeurd is 'kan mén niet weten daar er niemand ooggetuige is van geweest. Het lijk werd bij Bernard West ingenomen. Steenbeke is vader van eon. talrijk huisgezin. X De automobiel-ongelukken in de streek der Pyreneeën volgen elkander snel op. De jongste Franschc bladen ma ken melding van drie nieuwe ongevallen. Nabij de Napoleonbrug te Saint-Sauveur is een auto uit richting van Gavarnie en overbelast met pelgrims, die naar Lour- des terugkeerde, wijl de remmen weiger den, in volle vaart van een een helling afgekomen en van een hoogte van acht meter op den ^veg langs de Gave terecht gekomen. Vijf passagiers zijn ernstig ge wond en in het hospitaal Bernadette te Lourdes opgenomen. Te Gècïre had eene tweede ongeval plaats. Daar reed een auto van den weg af en viel beneden de rotsen. Hierbij worden drie der inzittenden gewond. Ten slotte is naij Lourdes een fotograaf die juist een opname deed, door een au to aangereden. In ernstigen toestand werd bij naar het, gasthuis overgebracht. gen van des dampkring. Men mocht dus vooruit zien dat weldra deze zware massa's naar beneden zouden dalen, en wat na nog slechts eene stijve koelte was, zoo overgaan in een storm en misschien in een orkaan. In de verte werden donderslagen gehoord en in twee uren tijds was bet onweder boven het sc5ip. Twee of drie malen sloeg de bliksem op slechts eenige kabellengten van het schip af in de zee. Daarna viel dan de regen in stroo men neder en kwamen er van die dwarrel winden van half verdichte dampen voor die het schip met een dichten mist omgaven. Alhoewel bet vaartuig, niettegenstaande het sterk stampte, vreeselijk slingerde, ver droegen de passagiers, indien men ze zoo noemen mag, dit stampen en slingeren zon der er eenigen hinder van te gevoelen. Den volgenden dag voorspelde de barome ter een hevigen wind. Het werd dringend noodzakelijk veel zeil te verminderen, ten einde ue veiligheid van bet vaartuig niet in de waagschaal te stellen. De matrozen hadden geen handen genoog om het hoog noodige werk spoedig genoeg te verrichten, de kapitein liet Trochets, die steeds een voorbeeld van onderwerping was geweest, hoven bij zijn zeelieden I omen om hen zooviel mogelijk te helpen. De storm begon reeds hevig los te breken, Erg sjtüomegongelük te Oraveseid (Engeland) TALRIJKE SLACHTOFFERS Te Gravesend kwamen twee werklie den treinen- in botsing. Er zouden zeven dooden en een groot: aantal gewonden zijn. De Spoorcom pagnie beweort evenwel, dat slechte twee werklieden gedood werden. Nadere bijzonderheden Óver het spoorwegongeluk bij Grave-* I send wordt nader gemeld, dat het aan tal, gewonden, die in geneeskundige be handeling moesten genomen worden, een honderdtal bedraagt. Allen, ook de drie godooden, zijn werklieden. Het ongeluk had feitelijk in twee verschillende phason plaats en behoort zeker wel tot de meest vreemdsoortige ongelukken, die ooit hebben plaats ge vonden. Eén groep arbodiers, die de hallo Hilton Yage per trein van Óharing Cross hadden bereikt, steeg uit ondanks de gegeven waarschuwingen en stak daarop de spoorlijn over. Een lichte lo- comotief verscheen daarop plotseling op die lijn en rende op de arbeiders in. Een hunner werd gedood, terwijl ccn andere arbeider zwaar werd gewond. In de verwarring, die daarvan het ge volg was, reed een arbeiderstrein, komen de uit New Cross, van achteren tegen den trein uit Charing Cross, op, die in de statie stond. Vijf wagons van dezen laat- I stén trein werden uit de rails geworpen. Wilde tooneelen volgden. Een aantal in zittenden uit den trein sprong in het ka naal, dat langs den spoorweg loopt. Een groot aantal passagiers was opgesloten in de half vernielde wagons en kon eerst later daaruit verlost worden door perso nen uit Gravesend, die ter hulp kwamen. De ramp zou nog grooter omvang heb ben gehad, als niet een der arbeiders met bewonderenswaardige tegenwoordigheid van geest, toen hij den tweede trein hoorde naderen, dezen langs den spoor- hjn tegemoet gerend was en signalen aan den machinist had gegeven. Als gevolg van deze waarschuwing was deze althans nog in staat, de snelheid van zijn trein wat te verminderen, voordat de botsing plaats had. Het blijkt uit de verklaring van oog getuigen, dat op het moment van die bot- sing de mist zoo dicht was, dat men niet verder dan vijftien meter voor zich uit kon zien. De Evening News heeft melding gemaakt van het feit, dat een seinpost voorbij Gravesend en vlak bij de plaats van het ongeluk, die vroeger door drié man werd bediend en gedurende dag en nacht in werking was, tegenwoordig ge- duren de_ den nacht en de vroege morgen uren buiten dienst ie, en de rest van den dag slechts door twee man bediend Het bericht de£ maatschappij doelt évenwei mede, dat de tweede trein uit Londen, dié de botsinlg veroorzaakte, dooi? een sein gereden is, dat gezien had moe ten worden. De reden, waarom de trein dit sein passeerde, is nog niet opgehel derd. Onder de gewonden bevinden zich verscheidene met gebroken beenen en andere ernstige kwetsuren. Geen der zwaargewonden schijnt echter op hot oogenblik in onmiddellijk levensgevaar te verkoeren. Gemeld wordt, dat het feit dat een groot aantal werklieden don trein verlaten had in de vorig© statie na melijk Dartford, de ramp tot veel klei nere afmetingen heeft beperkt dan an ders het geval geweest, zou zijn. Het aan tal passagiers in den laats ten wagen van den eersten trein was zeer gering. Er werd zeer spoedig personeel gezon den om het opruimingswerk op de spoor baan te verrichten. Reeds om tien uur, was de baan weer geheel vrij, zoodat de treinen, ofschoon zeer langzaam rijden de, konden passeeren. Daar de kapitein lag dat zijn marszeil zou scheuren, gaf hij bevel het te beslaan, maar te vergeefs, want een nog heviger rukwind wierp zich op dit oogenblik op het schip ne. der en scheurde het zeil los. Do kapitein bleef dag en nacht op het dek, vreezendo ieder oogenblik land te ont dokken. Thans was de woedende slorm op zijn felst en nam den vroeselijksten vorm aan, namelijk van orkaan. Het was nu wel degelijk een orkaan, een van die vreeselijke windvlagen, die al de schepen eener reeds op de kust werpen, en waaraan zelfs aan land de stevigste gebou wen geen weerstand kunnen bieden. Eenige minuten nadat het marszeil in flarden gescheurd was, werd ook de stagfok op hare beurt weggerukt. De kapitein moest er toen van af zien om zelfa een stormfok, een klein zeil van doek te stellen, hetgeen het staren van het schip anders gemakkelgker zeu gemaakt hebben. Er bleef dus geen enkel stukje doek op het sobip meer over, waarop den wind vat kon hebben, die nu woedde tegen zijn rompt zijne masten, zijn want, en dit was reeds ge noeg om het schip met ontzettende snelheid te doen voortvliegen. Somtijds scheen hek schip zelfs boven de golven te zweven eu moest men aannemen dat het za slechts even aanraakte, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2