25 met mmm vansoed- Vrijdag Oogst 1922 SCÖOPE WOÜiüSEN Een zeer belangrijk Koiiinkli)k besluit Het Amerikaansche Legioen lil Wonderbare genezingen te Loardes Belgisch verrader aangehou den le Londen 'I Kongres der Kerkbedienden XTCVIII' JAARGANG NUMMER 172 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tol. 114 DA.GBL.A.D - 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 - Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST K Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. LudoYicus Zon op 4,50 onder 6,47 Eersle Kwartier den 28 Art. 15. Om de uitvoering van voorgaand artikel te verzekeren moet de eigenaar aan het rijk een hypottiekaire inschrijving van den eersten rang ver- leetren ten bedrage van de verleende pre mie, vermeerderd met een som van 2000 fr. om de enkelvoudige intresten tegen 6 t. h. alsmede de kosten van mogelijke uitwinning te dekken. De personen, .„die voor het opbouwen hunner woning geldmiddelen van een met de algemeene spaar- en lijfrentkas in verband staande maatschappij moch ten hebben verkregen, mogen van die verplichtingen worden ontslagen. De maatschappij, die aldus geld uit leent, dient nochtans voorzorgen te ne men ten einde, in voorkomend geval, de terugbetaling der rijkspremie, vermeer derd met de intresten ten bedrage van 2000 fr., zooals hooger werd bepaald te kunnen waarborgen. Art. 10. Bij een door den minister van nijverheid on arbeid goedgekeurd regle ment. zullen de schoonheids- gezondheids- en bewoonbaarheidsvereischten worden vastgesteld, waaraan de woningen, om recht te geven op een premie, dienen te beantwoorden. De plannen en beschrijvingen der wo ningen dienen, zoowel in esthetisch als in technisch opzicht, vooraf, door de met de algemeene spaar- en lijfrentkas in ver band staande maatschappijen goedge keurd, telkens wanneer de premie ge rechtigde zich bij een dier organismen 't zij voor een voorschot, 't zij voor den opbouw zijner woning, aanmeldt. In de andere gevallen dienen de plannen door de volkswoning- en voorzorgskomiteiten goedgekeurd. Tn geval van geschil mogen de belang hebbenden de zaak onderwerpen aan den minister van nijverheid en arbeid. HET INDIENEN DER AANVRAAG Art. 17. De personen, die verlan gen de in dit besluit voorziene premie te bekomen, moeten hun aanvraag, bij aan- geteekenden brief, bij bet Ministerie van Nijverheid en Arbeid Maatschappelij ke Verzekerings- en Voorzorgswezen, 2e- afdeeling indienen. Men zal hun de ontvangst melden hunner aanvraag. De belanghebbende dient de juiste plaats op te geven, waar hij verlangt te bouwen hij dient in voorkomend geval, te bewijzen dat hij het recht heeft en zal hebben daarop een woning te zetten. Art. 18. De aanvrager dient be kend te maken of hij voornemens is de bouwkosten, verminderd met het bedrag der Rijkspremie te dekken met zijn eigen geldmiddelen of door middel van een leening. In dit laatste geval, dient hij het be drag der leening alsmede den naam en de kwaliteit van den geldschieter op te geven. Is de geldschieter niet een met de Al gemeene Spaar- en Lijfrentkas in ver- band staande maatschappij, dan dient de aanvrager bovendien een afschrift van het kontrakt- ontwerp te verschaffen, waaibij namelijk opgave wordt gedaan van den duur der leening, van den ren tevoet en van de voorwaarden, waaronder wordt terugbetaald, alsmede de verzeke ring dat geen andere derde, tegenover wien hij onverschillig welke verplich ting mocht hebben aangegaan, is tus- schen beide gekomen. De aanvrager dient eveneens voor te leggen 1. Een nationaliteitebewijs 2. Een getuigschrift van goed gedrag; 3. Een getuigschrift van den kontro- leur der belastingen, waarbij voor het ge zin wordt opgegeven het bedrag van de aangifte omtrent de inkomstenbelasting, die betrekking heeft op het dienstjaar, voorafgaande aan dat in den loop waar van de premieaanvraag wordt ingediend, en waarbij wordt verklaard dat de be langhebbende aan zijn belastingverplich tingen heeft voldaan 4. Een verklaring van het gemeente bestuur omtrent, de samenstelling van het gezin 5. Alle andere dokumenten noodig geacht om te oordeelen of de belangheb bende aan de vereischten voldoet om met de premie te worden begunstigd. De bij 3 en 4 voorziene getuigschrif ten dienen op met het officieel model ge lijkvormige formulieren opgemaakt. FORMALITEITEN OMTRENT DE BETAALBAARSTELLING DER PREMIE 'Art. 19. De premie mag enkel die nen om de laatste betaling te doen, die voor de bouwkosten verschuldigd blijft. Zij wordt slechts betaald, nadat de wer ken voorgoed zijn opgenomen. Art. 20. De premie wordt betaal baar gesteld door den minister van Fi nanciën op voordracht van den minister van Nijverheid en Arbeid. a) Ten behoeve van de door de Alge meene Spaar-en Lijfrentkas aangeno- nomen maatschappij, waartoe de belang hebbende zijn toevlucht mocht hebben genomen b) Ten behoeve van den aannemer, waaraan de bijzondere persoon het op bouwen zijner woning, bij kontrakt van algemeene aanneming mocht hébhen toevertrouwd. In dit geval dient de eige naar vooraf machtiging te verleenen. c) In alle andere gevallen ten behoe ve van den premiegerechtigde. Art. 21. De premie wordt ineens be taald. Ze wordt slechts betaalbaar ge steld op vertoon van een getuigschrift, waaruit blijkt dat de eigenaar van de opgebouwde woning aan ai zijn verplich tingen heeft voldaan. In geval a) van artikel 20 dient dat getuigschrift door de aangenomen maat schappij voorgelegd. In geval b) dient het door den alge- meenen aannemer voorgelegd. In geval c) dient de eigenaar der wo ning zelf het bewijs te verschaffen dat hij al de betalingen, waartoe hij zich heeft verbonden om zijn woning te bouwen, na er de waarde der premie te hebben afgerekend, heeft gedaan. Anderzijds dienen de volkswoning- en voorzorgskomiteiten te verzekeren dat het gebouw aan de vereischten beantwoordt. Zij dienen, daarenboven, de waarde van het gebouw te ramen en na te zien of d; woningen door een Belgische verzeke ringsmaatschappij tegen brandrisico zijn verzekerd. Art. 22. De door bedoelde komi- teiten krachtens voorgaand artikel af te leveren getuigschriften dienen binnen de dertig dagen, nadat hun de aanvraag door den eigenaar werd overgemaakt, verschaft. Indien het komitet weigert het opna- mebewijs af te leveren of verwaarloost zulks binnen den vastgestelden termijn te doen, dan mogen de eigenaars bij den minister van Nijverheid en Arbeid een klacht indienen. BIJZONDERE BEPALINGEN Art. 23 De gevallen van overmacht waarvan bij de artikels 8, 9 en 12 van dit besluit sprake, worden aan het oor deel van den minister van Nijverheid en Arbeid onderworpen, die zonder beroep beslist. Art. 24 De terugbetaling der pre mie, vermeerderd met de enkelvoudige intresten tegen 6 t. h. wordt onmiddel lijk geeischt. a) Telkens wanneer een onjuiste of onvolledige aangifte werd gedaan om de premie te bekomen b) Indien bedrog wordt ontdekt in de aangiften omtrent de waarde van het gebouw, en, in voorkomend geval om trent het bedrag en de voorwaarden der leening Dit ailles onverminderd de rechtsver volging, die kan worden ingesteld tegen degenen, die valsche aangiften "hebben onderteekend en tegen degenen, die van bedoelde aangiften gebruik hebben ge maakt. 's Avonds heeft een galavoorstelling plaats in den Muntschouwburg (men zal Mireille opvoeren) Den 31n, om 10 uur 's morgens wor den de leden van het Legioen officieel ontvangen ten stadhui ze het overige van den voormiddag zullen zij doorbren gen bij het Panorama van den Yser, waar zij zullen ontvangen worden door den schilder Bas tien 's namiddags vertrek ken zij naar Oostende. 1 September zal besteed worden aan 't bezoek aan het front en de verwoeste gewesten. Tijdens dit bezoek zal de Lei der van het Amerikaansche Legioen, om 10 uur 30, op het kerkhof van Duinhoek- De Panne, een garf neerleggen als hulde aan onze gesneuvelden. Op 2n September zullen onze gasten ons verlaten en naar Engeland varen al vorens naar Amerika terug te'koeren. Zooals wij gemeld hebben zullen de leden van hef- Amerikaansche Legioen op 30 Oogst, om 13 uur 34, van uit Parijs te Brussel aankomen. Zij zullen aan de grens onthaald worden door Comman dant Staf adjunct de la Ruwiere. Bij de aankomst in de Zuidstatie zal de eeredienst waargenomen worden door twee compagnies met. muziek. De leden van het Legioen zullen of ficieel ontvangen worden door de officie ren afgevaardigd door den Minister van Landsverdediging om ten dienste van de Leiders van het Legioen te staan Luite nant-Generaal Baron Jacques, Colonel Staf adjunct Aerts, Commandant Stafad- junct de la Ruwiere, 3 afgevaardigden van den Nationalen Oud-Strijdersbond hoeren Janne, Aerts en Mangnon, en de heer Demetz, vertegenwoordiger van de Vereeniging der Officieren van den veld tocht 1914-1918 (Amicale des Officiers de la Campagne 1914-1918). Om 16 uur begeven zij zich naar het Paleis te Laken waar zij de serren en het koninklijke park zullen bozqeken. Een 16jarige jongen van de gemeente Bretfceville-sur-Laize, in Calvados, M. Ri- voalcn genaamd, was eens de knie uiteen gevallen. De geneesheeren waren er nooit in gelukt de schijf op hare plaats terug te brengen. De anne jongen leed veel want er was eerst een gezwel ontstaan, vervol gens was er ottering gekomen en, toen de wonde eindelijk opdroogde, was het been ingekrompen en de jongen ver minkt, was kreupel. Verleden week vroeg hij zijn vader oorlof om naar Lourdes te gaan, er op wijzend dat de Heilige Maagd, die zoo vele menschen helpt hem ook wel van zijn kwaal zou bevrijden, want dat zijn vertrouwen onwrikbaar was. Vader Rivoalen schokschouderde eens even een onigeloovig glimlachje speelde hem op de lippen, maar toch gaf hij de gevraagde toelating en zijn zoon vertrok. Maandag nam de jongen een bad in de bron en, nauwelijks was hij in het water, of hij voélde eene wondere gewaar wording in het zieke lidmaat, en plots was hij genezen. Hij kwam uit de bron kleedde zich aan en het been, dat eenige oogenblikken te voren nog gekrompen was, zijn gang bemoeilijkte en hem vc-jel pijn berokkende, bleek nu juist te zijn als het andere en hij kon gaan lijk den besten voetganger. De eerste woorden van den gelukkigen knaap waren Nu zal vader wel moeten gelooven en terzclf- dertijd omhelsde hij het beeld van de goede Moeder des Heeren. De geneesheeren hébben den jongen onderzocht en vonden geen het minste spoor meer van de vroegere kwaal. Dok tor Le Bec zegde tot de bedevaarders Ge moet het overal vertellen, want we staan hier voor een wonder feit waarbij 's menschen verstand stil blijft. Merkwaardiger nog is de tweede gene zing, welke door de heerlijke Maagd van Lourdes van haren Goddelijken Zoon be komen werd. 't Is deze van Mej. Euge nie Couillette, van Saint-Quen, in het Seine-d epartement. Die juffer, thans 26 jaar oud, was se dert 10 jaar ziek en werd sinds vijf maanden verpleegd in het St. Jozefgast huis ter barer woonplaats, waar men haar als verloren beschouwde. Het meis je leed aan eene chronische hersenvlies ontsteking, waarbij dan ook nog eene te ring gekomen was die snelle vorderingen maakte. Toen het arme menachenwrak te Lourdes met den trein aankwam, was het zoo deerniswekkend dat elkeen die het- zaïg er diep meelijden om voelde. Zoo ellendig was het meisje gesteld dat de geneesheeroni verantwoordelijkheid niet. op zich wilden nemen baar naar de processie te laten geleiden. Maar de lijderes had betrouwen, een onbegrensd betrouwen in de goedheid van de Moeder Gods en in hare macht op het Hart van haren Zoon, den Zalig maker. Mocht gebeuren wat gebeuren wilde, toch wilde zij op den doortocht van de processie zijn, gezeten in oen zie- kenwieg. 't Geschiedde alzoo. En zie nauwelijks is het Heilig Sakrament voor bij, nog stijgen de wierookwalmen dik op, of reeds voelt, do kranke dat. haar be trouwen niet misplaatst was, want- or ging haar een zinderen door het lichaam en het wTak was geworden een sterk, frisch, gezond wezen. De genezing was zoo volkomen als ze plots was. De geneesheeren onderzochten 'het ge val en hun besluit was er is hier iets bo vennatuurlijks geschied, dat niet door de menschelijke wetenschap kan verklaard noch uitgelegd worden. En daarop keer den zij tot hunne bezigheden terug, want reeds wordt, er zoo hier en daar gefluis terd dat er nog andere wonderbare gene zingen gebeufa, zijn, waarover w$Wra, meer zal kunnen verteld worden. Twee meisjes, ook echte mensch en- wrakken, zouden blakend van gezond heid' uit de bron .gekomen zijn, dan als men elk oogenblik hare dood kon ver wachten. Is het dan te verbazen dat de bede vaarders voortdurend naar de grot stroo men er luide bidden en er hun geest driftig hart laten uitjubelen, in lofzan gen, de Moeder Maagd ter eere Sedert meer dan twee jaar weid door dc rechterlijke politie een zekere Armand V.., Belgisch onderdaan, geboren te Mi laan, opgespoord wegens verraad. Hij had bovendien nog een gevangenisstraf uit te zitten van 3 jaar wegens oplichte rij gepleegd in 1919. V. verbleef gedurende den oorlog in Belgie en stelde zich ter beschikking van de Duitsche geheime politie. De verrader oefende zijn stieltje uit in de gevangenis te Leuven, waar hij werd opgesloten zoo gezegd als politiek gevangene. Hij liet zich namelijk doorgaan als een Belgisch advokaat, die wegens bespieding, door de Duitschers was gevangen genomen, en vervulde de rol van luisteraar. Hij hoorde de politieke gevangenen uit en verklikte ze bij de Duitschers. De ellendeling maakte veel slachtoffers. Onlangs vernam de politie, dat hij te Londen vertoefde. De Londensche poli tie werd gewaarschuwd. Men stelde vast, dat hij opgesloten was wegens diefstal, en 8 maanden ge vangenisstraf had uit te boeten. De uitlevering van den verrader werd reeds aangevraagd. "V EEN NIEUWE ROUW VOOR IERLAND Het plotseling verdwijnen, van het Iersehe politiek tooneel, van Michael Col lin, is na het onverwachte overlijden van Arthur Griffith, e«n tweede zware be proeving voor de nog jonge Voorloopige Regeering van den Iorschen Vrijstaat. Eenige dagen geleden meldde men dat Collins, de onvatbare aan een moord aanslag was ontsnapt, tlians echter wordt bericht, dat 'hij nabij Bandon, in het graafschap Cork, in een hinderlaag is om het leven gebracht. Michael Collins was, sedert het slui ten van de overeenkomst van Londen met de Engelsche 'regeering, de onbe twistbare leider van de Vrijstaatsche re- geering. Tijdens den vrijheidssstrijd der Ieren tegen de Britsche beae'tting, stond hij aan het hoofd der Sinn-Feinsche vrijwilli- fers en wist deze mof, oen groot krijgs- undig talent aan te voeren. Later bleek hij ook als organisator een eerste kracht te zijn. Het was een man met een bui tengewoon sterke wilskracht, die zijn loopbaan aanving als postbediende en het tot bestuurder van een accountantekan toor fce Dublijn had gebracht, toen hij zich aan het hoofd stelde van de lersche opstandelingen tegen het Britsche gezag. In de voor den wapenstilstand met En geland samengestelde geheime lersche regeering was hij minister van Finan cien en beheerde hij de fondsen, welke de lersche opstandelingen in de Britechc Dominions en de Vereenigde Staten wisten in te zamelen. In den laats ten tijd had hij bevel aanvaard over de Vrij staatsche troepen, die tegen de onver zoenlijke republikeinen van de Valera nog altijd in het veld staan en het. is in een der gevechten met hinderlagen, wd- ke dezen guerilla-ooriog kenmerken, dat hij den dood vond. BOODSCHAP AAN HET IERSCHE LEGER Londen, 23 Oogst. De overste van het lersche leger heeft volgende bood schap aan het leger gezonden Blijf kalm op uw post, ernstig en zonder \reee aan uw werk Dat geen en kel euveldaad uw schitterende eer bezoe del e. y> De sombere uren die de heer Mi chael Collins, sedert 1916 heeft doorge maakt deden de kracht van zijn tempera ment en zijn dapperheid nog meer uit schijnen, iedereen van u is erfgenaam van deze kracht en dapperheid. Op elk van u valt zijn nog niet vol trokken arbeid terug. Noch de droevige uren, noch de bloedige verliezen zullen u doen wijken. HOE DE AANSLAG GEBEURDE Dublin, 23 Oogst. Een telegram me4dt dat M. Collins vergezeld was van goneTaal Dalton en andere officieren van den generalen Staf. Hij begaf «itih in een opene auto-car van Banden naar Ma<ifoonL en was ver gezeld van een gevolg dit gevolg is gis teren avond, om 1030 uur in een hinder laag gevallen en werd ontvangen op sal vo's vanwege een sterk detachement op standelingen, zonder eenige waarschu wing. Dank aan een gepantserde auto mislukte de aanval; de opstandelingen leden zware verliezen. Op het einde wan het geVecht, werd M. Collins door een kogel in het voor hoofd getroffen hij stierf enkele oogen blikken nadien zijne laatste woorden waren Vergeef hun ROUWBETUIGING VAN M. LLOYD GEORGE Londen, 23 Oogst. M. Lloyd Geor ge heeft aan het tiLsschentijdig hoofd van het. Iersch gouvernement zijn diep spijt getelegrafeerd ter gelegenheid van de dood van M. Collins. Door zijne dood, verliest do Vrij staat een moedig soldaat, een leider van groote wilskracht, en een man van onge- meene persoonlijke aantrekkelijkheid. Ik bied aan al de leden van uw voorloo- pig gouvernament mijn itinige deelne ming aan ter gelegenheid van het ver lies van een van Ierland s schitterendste zonen, voorgevallen op het oogeblik dat Ierland het meest deze bijzonder hoeda nigheden noodig had moed en wils kracht GROOTE ONTROERING IN ENGELAND De dood van M. Collins heeft heel En geland door, groote ontroering verwekt. Alle dagbladen wijden lofartikelen aan zijne nagedachtenis en betreuren het dat deze dramatische dood juist komt op het oogenblik dat, mits nog eenige inspan ningen, men mocht hopen weldra vol komen vrede en rust in Ierland te zien. EENE NATIONALE BEGRAFENIS De correspondent van de Evening New telegrafeert dat het lijk van M. Collins voor het publiek zal te zien zijn. E<me nationale begrafenis en alle mili taire eerbewijzen zullen hem geschon- kne worden. Woensag morgend werd het Nationaal Kongres der kerkbedienden van Belgie, dat moer dan 2000 bijtreders telt, te Ha chelen geopend. De kongresleden wanen ongeveer 200 in getal. Ton 11 ure werd, in de Sint-Rom- boutskerk eene plechtige Mis gecele breerd, in tegenwoordigheid van Z. fen. Kardinaal Mercier. De sopranos en altos der hoofdkerk voerden de tweestemmige Mis van Deklerk uit, onder de leiding van K H. Van Nuffel bestuurder der Muziekschool van Meehelen. Na de Mis had de plechtige wijding der vlag van de e Nationale Vakvereeni- ging der kerkbedienden van Belgie plaats. Ten 1 1/2 ure werd, in het lokaal der Xaverianen, de groote algemeene verga dering geopend. Het programma van de kerkbedienden is 1. Een loon vaststellen dat aan den werker toelaat te leven volgens de herten- daagsche levensduurte en zijn maat schappelijke toestand. 2. Vaste opslag, in evenredigheid met de jaren dienst en de verdiensten. 3. Instelling eener pensioenkas voor de kerkbedienden en eene levenskas voor de weduwen en kinderen. 4. Volle loon in geval van ziekte en vervangende bediende betaald door de kerkfabriek, dokter en apotheker koste loos. 5. Jaarlijksch verlof op dezelfde kon- dities als in ziektegeval. 6. Bedieninjpkontrakt. 7. Instelling of verbetering der vak- kureussen van vorming en volmaking; methodisch en ernstig aanwerven vaa het personeel. 8. Benoeming der bedienden door de kerkfabriek en de Bischoppelijke over heid. 9. B&reina van loon en pensioen ge steld en behouden met iedere verande ring van personeel of parochie. 10. Familieloon door het inrichten eener aanvullingskas tuaschen de kerk fabrieken. 11. Instelling van gelijktallige be- diijfskommiesien. volgens het wetsont werp van de kon federatie der Kristen syndikaten van Belgie. 12. Rechtetreetsch akkoord van we- derzijdsche eerkennis tusscheo de over heid en het personeel. De belangen der kerkbedienden wer den door verscheidene bevoegde sprekers 'verdedigd, en besluiten, in overeenstem ming met de uitgedrukte wensohen ge nomen. Na de vergadering vergsaelden de deelnemers, in stoet, de afgevaardigden naar het Aartsbisschoppelijk Paleis, waag deae laatste door Z. Km. Kardinaal Mer cier ontvangen werden.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1