26 Zaterdag Oogst 1922 MIKE COLLIHS Bsj 0, L Vrsaw vasi LourtJes Opgepast Het moratoriumvraagstuk Grillen van het Geluk Hei Gosteursjksshe vraagstuk De aanslag op Michael öollias Mutualiteit XXVIII» JAARGANG NUMMER 173 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 T"> Ak «G^-TE^T A T> g CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. ZephirinuS Zon op 5,00 onder 6,45 Eersle Kwartier den 28 Ka het afsterven van Arthur Griffith is de dood van Michael Collins de zwaarste slag die den jon gen Vrijstaat treffen kon. Hij was in de volle kracht der ja- reu, welsprekend, vol vuur en leven, een sympathieke verschijning die onmiddellijk aller harten won. Het was hij, die'in den histori- selien nacht van 5 op 6 December 1921 zijn handteeken zette onder de overeenkomst die gesloten werd tusschen- de afgevaardigden van Ierland en die van de Britselie re geering, waarbij Ierland tot onaf- hankelijke'n Vrijstaat werd uitge roepen. Het was hij die, nadien, hoofd NOG STEEDS WONDERBARE GENEZINGEN Het Gulden Boek der Wonderbare ge nezingen te Lourdes wordt van dag tot dag lij veriger, omdat de Moeder des Hee- ren ook schier eiken dag door hare mach tige voorspraak bij haren Goddelijken Zoon opbeuring, troost en volle herstel ling brengt aan het lijdend menschdom. Pas waren de twee wondere genezin gen welke wij gisteren afgekondigd heb ben bekend, of weer liep de 'heuglijke mare dat er een derde mirakel geschied was. En, inderdaad, niet lang nadien werd de derde wonderbare genezing aan geplakt aan het Bureel dei' Vaststellin gen. Moj. Martha Giften, van Gien, was sedert zeer langen tijd lijdend aan ette rende wonden aan den linkerknieën aan den bil. De kwaal was van buitengewoon der voorloopige Iersche Tegeeringergen aard en daarbij was dan nog de werd en die, in de Dail Eireann, met 1 kracht en klem, de verdediging nam van de overeenkomst. Grootendeels aan zijne welspre kendheid was het te danken dat in de Dail eene meerderheid ten guns te der overeenkomst werd gevonden, in Januari laatstleden, Indien niet de hoogmoed de Vale ra had verblind zou nu, onder de leiding van Collins, Ierland op weg zijn geweest een voorspoedig land te worden. In steê van meê te werken met de mannen, die Ierland wilden her opbouwen, hebben integendeel de Valera en zijne trawanten sedert dien hun vaderland nog dieper in den kuil van ellende en ongeluk ge dompeld. Zij hebben hun land aan burger oorlog en verwoesting ten prooi ge worpen, daar waar Michael Collins' ideaal er een was van vrede en voor spoed. Kiet dat het hem mangelde aan moed om voort te strijden, indien hij niet heilig overtuigd ware ge weest dat het verdrag, onder het welk hij zijn handteeken had gezet, aan zijn land had geschonken dat, waarvoor geslachten na geslachten gestreden hadden. Als hoofdbevelhebber van liet Sinn-Feinleger had hij, van moed waarachtig meer blijken gegeven dan wie ook onder de extremisten. Maar het waS misschien juist, in zijne hoedanigheid van soldaat, dat hij, meer dan wie ook, tegen nutte- loozen strijd gekant was. Wat hij wilde was het geluk in zijn land, waarbij de Staatsvorm hein onverschillig liet van 't oogen- blik dat Ierland onafhankelijk, zijn eigen meester was, kon het hem bit ter weinig schelen of het eene repu bliek is, ja of neen. Daarom sloot hij vrede met En geland en stelde hij een einde aan den strijd van zeven eeuwen. De grenzelooze hoogmoed van de Valera heeft niet toegelaten dat Mi ke Collins den dageraad van rust en .voorspoed mocht zien gloren.' En de man, die jaren lang de Ier- selic troepen heeft aangevoerd tegen de Engelsche, sterft niet van een Engelschen kogel, doch is in eene hinderlaag lafhartig neergeveld on der de kogels der aanhangers van de Valera, De edelste zoon van Ierland ge dood door Ieren zelf 1 Indien er iets nog noodig was om de Valera voor altijd buiten de be schaafde samenleving te stooten dan is het de ramp, die zijne bandieten benden over Ierland hebben getrok ken. Zoo het schijnt zijn er reeds valsche penningen van één frank in omloop ge bracht. Er is «en eenvoudig middel om de va lach munters vast te hebben. Daar mickol alleen door een zeilsteen aange- ifcrbkkn wordt, hoeft men maar de pen ningen mot een zeilsteentj te toetsen om «ich over kunne hechtheid te verge-1 dat inderdaad, wissen. tering gekomen. De zieke verkeerde in een toestand die haar de reis naar Lour des zeer pijnlijk maakte, daar het schok ken haar veel deed lijdén. Toch liet ze zich daardoor niet af schrikken want, 't was alsof een geheime macht haar dreef naar de plaats die door de Mafia-won deren beroemd geworden is over heel den aardbodem. Ook had ze een oneindig vertrouwen in de Moeder .Gods, die nooit de smeekingen van hén, die zich in volle rechtzinnigheid tot haar wenden onverhoord laat. De kranke ver trok dan mot de 50e Nationale Bede vaart naar Lourdes, waar zij bij de aan komst, door do vermoeinis van de reis, zieker schoen dan ooit. In haar woonde echter het onwrikbaar vertrouwen en dit weid dan ook niet teleurgesteld. Mej. Gitbun werd naar de bron gen, en ondergedompeld. En zie Zij, daar pas nog eene prooi voor het graf, was nu springlevend, blakend van ge zondheid, geen schijn van spoor meer vertoonend van de kwalen die haar on dermijnden en aan haar levensdraad knaagden De lieve, zoete Moeder van Jesus had weer door hare voorspraak van haar Zoon oen wonder bekomen en de bede vaarders hieven nogmaals, in geestdrif tig vervoering, een huldezang aan ter eere van Maria. EENE GEESTELIJKE GENEZING Een jonge Jood, die zijne studies deed voor rabbijn (Joodsch priester), had on der zijne geloofsgenootefi zooveel kwaads hooien vertellen van de christenen en zoo dikwijls hooren spotten met Onze Lieve Vrouw van Lourdes, dat hij be sloot eens zelf ter plaatse te gaan zien of die. spot- gewettigd was of niet. De jonge man begaf zich dus naar het zegenrijke oord en was er getuige van eenige mirakuleuze genezingn. Ook trof fen hem daarbij nog innig de diepe gods vrucht, het rotsvast geloof van de bede vaarders, de heerlijke plechtigheden, de talrijke voorbeelden van christen e naas tenliefde. En als hij de blikken opsloeg naar de reine Maagd in de grot, toen werd het hem week rond het hart en vielen de schelpen van voor de oogen. De nieuw bekeerde vroeg zélf het Hei lig Doopsel en, toen het reinigende wa ter hem over het hoofd stroomde, stond M. Rillant de Verneuil hem terzij als pe ter, wijl de Zeer Eerwaarde Moeder- Overste van het Bernadette-gasthuis zijn meter was. Te Lourdes geneest men zoowel naar de ziel als naar lichaam. DE BESPREKINGEN XE BERLIJN De besprekingen Bradbury on Mauclè- re te Berlijn werden voorgezet. Tot nu toe hebben de vertegenwoordi gers van de commissie van herstel zich jeperkfc tot- het aanhooren van het Duit sche standpunt, zooals dit door mode- workers van de rijksdepartemn-len werd ontwikkeld. Nadat Dinsdag de verechi- lende Duitsche overheden een bijeen komst op het departement van finan ciën hadden gehad, zijn de beraadsla gingen met, Bradbury on Mauclère in den loop van den middag voortgozot. Men bevestigt, dat de vertegenwoordi gers van de oom miss ie va n herstel geen bepaalde onderrichtingen van de enten- te-régeeringen hebben ontvangen, Brad bury on Mauclère zullen niet voor het einde der week naar Parijs terugkeeren, zoodat een besluit van de commissie van herstel eerst in den loop van de volgen de wéék verwacht zal kunnen worden. In Berlijnscho politieke kringen be weert men, dat nog niet bekend is, welke nieuwe waarborgen de commissie van herstel eischen zal, maar men '{vreest zooals enkele Pransche bladen seeds hebben aangekondigd, h§t overbrengen van de goudreserves van do rijksbank naai* het bezette gebied, ver langd zal worden. In Berlijnsche entente-kringen schijnt men niet optimistisch ten opzichte van het verloop der onderhandelingen. Brad bury 011 Mauclère zelf zijn uiterst gere serveerd. Van beide zijden heeft men zich tot dusver beperkt tot het geven en het in ontvangst nemen van inlichtingen. Het Berliner Tagéblatt wijst er op, dat do onzekerheid welke over het ver loop der onderhandelingen heerscht in Berlijnsche economische en financieie-le kringen een zekere zenuwachtigheid en ongerustheid heeft gewekt. Een sociaal-democratisch correspon dentiebureel mel'dt, dat minister Her mes in naam van de rijksregeering aan Bradbury en Mauclère duidelijk te ver staan hee'ft gegeven, dat Duitschland. gezien den tegenwoordigen economi- schen toestand, niet in staat is waarbof gen in goud of hoe ook te bieden. Dinsdag avond zijn de afgevaardigden van de commissie van herstel door 'den rijkskanselier ontvangen. Zij hebben zich met hom over de tot dusver gevoer de besprekingen onderhouden. Dr. Hermes heeft na zijn conferentie met Bradbury en Mauclère een bespre king gevoerd met de vertegenwoordigers der velschillende departementen. Deze bespreking werd gisteren yoortgez^t, voordat de eigenlijke beraadslagingen hervat werden. De Petit Parisian 'meldt Tengevolge van'het onderhoud der ge allieerde afgevaardigden met Dr. Wirth werd de Duitsche ministerraad bij hoog dringendheid bijeengeroepen tegen Woensdag morgen 10 uur. DE FRANSCHE EISCHEN VAN DE HAND GEWEZEN Volgens een officieuse nota, Dinsdag avond te Berlijn verschenen, zou Dr. Hermes aan de heeren Bradbury en Mau clère verklaard hebben dat de Duitsche regeering do door Poincaré geeischte waarborgen niet kan verstrekken en dat zij den goudvoorraad van 1 milliard der Rijksbank, niet kan afstaan. WET VAN HET MINIMUM Stikstof, fosfoorzuur, poiasch en kalk zijn de vier lioofdbeétanddeelen eener volledige plantenvoeding. Alle vier zijn zij even noodzakelijk, en de eene kan de andere, zelfs in de ge ringste maat, niet vervangen. Ontbreekt dus één bestanddeel volkomen, eener het welk, de groei is onmogelijk. Is één in te geringe maat in den grond aanwezig, de opbrengst zal te wenschen overlaten. Dus regelt het ontbrekend, bestanddeel de opbrengst. Dit noemt men de wet van het Minimum, of de wet van Liehig. Zooals wij in vorige artikels zagen, hebben de planton eene zeer groote be hoefte aan potasch, en wij weten dat het juist dit. bestanddeel is, hetwelk in de geringste maat den grond terug geschon ken wordt- Dus .is het algemeen in hoofd zaak de potasch die de opbrengst regelt. In geen landen ter wereld worden zul ke groote hoeveelheden kunstmesten als in Belgie gebruikt, doch ook in geene worden zulke hooge opbrengsten als hier bekomen. Om evenwel de mededinging van meer begunstigde landen het hoorn te kun nen bieden, en de krisis, die onzen land bouw dreigt, zegevierend te doorworste len dienen wij onze opbrengsten nog merkelijk te vermeerderen. Dit kunnen wij door een meer inten sief gebruik to maken van potaschzou- ten van den Elzas, zoo gunstig gekend voor hunnen hoogen graad van zuiver heid en hunne voortreffelijke werking op alle gewassen. K. ALI. •X EEN JONGE INDIAANSCHE SCHATRIJK GEWORDEN Nadat zij 19 jaar lang haar leven in een armoedige afzondering gesleten heeft is een jonge Indiaansche nit. Oklahoma plotsling dc gelukkige bezitster van 34,000 pond sterling rente, hetgeen on geveer 50 mülioen frank rente per jaar vertegenwoordigt. Zij is de eigenares van oen kleinen akker. Eenige weken geleden ontdekten mijnbouwon'derzpekers een oliebron op haar terrein, welke vijf duizend vaatjes olie per dag geeft Het eerste wat do jonge Indiaansche deed, was eon fijne motor koopen, waarmee zij den ganse hen dag rond- OOSTENRIJK ZOU TEN EINDE ZIJN EN ZIJNE INLIJVING BIJ ITALIË VRAGEN Mgr. Seipel, Oostenrij ksch kanselier, is te Praag geweest en hoeft er kanse lier Bouesj ontmoet, om do hulp van Tsjecho-Slowakije in te roepen voor het zijnen val nabij zijnde Oostenrijk. Volgens een bericht uit Praag, lieeft de reis van Mgr. Soipel naar Praag het resultaat gehad, dat de hulp van Tsjecho- Slowakije ongeveer 175 milliard Oosten- rij ksche kronen zal bedragen Waarmee Oostenrijk het, naar men meent tot aan de oprichting van de nieuwe cir culatiebank en de doorvoering van nieu we bezuinigings-en belasting-maatrege len zal kunnen uithouden. Daarna is Mgr. Seipel te Berlijn ge komen om met do Duitsche rijksregee ring te onderhandelen. De bondskanselier, Mgr. Seipel, en de minister van financien, Sigur, hebben eenige journalisten ontvangen. Seipel verklaarde, dat hij nog naar Verona ging vertrekken voor een bijeenkomst met den Italiaanschen minister van bui- tenlandsöhe zaken. Hij verklaarde voorts Oostenrijk bereidt mot deze reis geen toetreding tot de Kleine Entente voor. Oostenrijks toe komst mag niet met de Kleine Entente in verband worden gebracht- De minister van financien verklaar de r« Op hef. oogenbik, nu een br'ood vier duizend kronen kost en elke week dui zend kronen duurder wordt, is het de vraag, of er nog kans bestaat, Oostenrijk in zijn tegenwoordigen vorm te handha ven. De reis moet strekken 0111 aan de regeering de noodige inlichtingen te verschaffen, en haar op de hoogte te brengen met de stemming, welke ver moedelijk in de Volkenbond zal heer- séhen, ©n op grond waarvan de regee ring voorstellen zou kunnen doen De offieieele onderhandelingen tus schen de Duitsche en de Oostenrijksche afgevaardigden zijn begonnen. Langs Duitsche zijde waren 0.211. aan wezig M. Wirth en den Staatssecretaris M. Simson. Langs Oostenrij ksche zijde Mgr. Sei pel. Dc samenkomst van Mgr Seipel en den Italiaanschen minister van buifcen- landsche zaken Schanzer, te Verona, heeft plaats Zaterdag 26 Augustus. Volgens de Chicago Tribune heeft graaf Czernin in een intervieuw ver klaard dat aanlgezien het door de geal lieerden Oostenrijk verboden is een ver bond met Duitschland te sluiten, Oosten rijk niet anders te doen staat, dan te trachten een bondgenootschap met een andere mogendheid Italië bij voor keur aan te gaan. Dc Piccolo middaguitgave van de Giornale d'Italia deelt oen in terview mee dat oen zijner redacteure zou gehad hebben met. den secretaris van Mgr. Seipel, hoofd der Oostenrijksche regeering. Dc secretaris zou gezegd hebben dat Oostenrijk niet meer verder kan, de nood te groot is on dat het zijne inlijving bij Italië zal vragen. Natuurlijk moet men dit nieuws onder het meeste voorbehoud aanvaarden. Als de nood zoo groot was, dat Oostenrijk den laatsten snik ging geven, zou Mgr Seipel het land niet verlaten hebben. Volgons berichten uit Jougo-Slavie zou koning Alexander Dr Benesj hebben ont moet en zou men eerlang groote veran deringen in Oost-Europa zien gèbeuren, met eene geweldige verrassing voor de Groote Entente. Wat gaat. er gebeuren Of anders ge legd is er iets op handen ROME, 24 Oogst. Te Berlijn gein- tervieuwd door het Giornale di Roma heeft Mgr Seipel vertelaard, dat het doel zijner ontmoeting met M. Schanzer was van Ilalie de storting te bekomen der 60 milliocn lire, die aan Oostenrijk waren boloofd. Wat de eventualiteit eener samensmol ting van Oostenrijk met Italië aangaat, •erk'laarde Mgr. Seipel Het gedacht, is van Rome uitgegaan, wij bezitten nog geen enkel bijzonder heid over die mogelijkheid, welke groo te hinderpalen zal moeten overwinnen. Ik kan niet zeggen dat wij in prin ciep gekant, zijn tegen dit gedacht. Maar blijft te bezien wat Oostenrijk er uit zou trekken. Nota der redactie. Uit de verklarin gen van don Oostenrijksche kanselier tan ïueu in alle het. gédacbtj bestaat DE ONSTELTENIS TE DUBLIJN Uit Dublijn wordt verder gemeld, (laf het bericht van den moord van Collins, toon het in don morgen in de stad word verspreidt in een korte mededeel in'g in' •den inlasch van de morgenbladen. een. panische uitwerking had. Algemeen heerechte onsteltenis en zelfs wanhoop. Groepen van menschcn- verzamelden zich overal in do straten om het ramptzalig bericht te bespreken. De begeerte naar verdere berichten, werd voor langen tijd niet bevredigd. Slechts langzaam kwamen de berichten, binnen. Het feit, dat iets buitengewoons had plaats gehad, werd roods in den vroegen morgen door de geheelc bevolking waar genomen door het voortdurend gillen van de sirones van alle schepen, die op' de rivier lagen. De stad is thans in diepen romv. De vlaggen wapperen halfstok van de open bare gebouwen en van de schepen op de Liffey. Zeer vele winkels zijn gesloten. De begrafenis van Collins zal zooala gemeld, morgen of Zondag mot militai re eer plaats hebben. De juiste dag is echter nog niet vastgesteld. DE DAIL EIREANN WORDT BIJ EENGEROEPEN Uit Dublijn wordt bericht dat dé Da'il Eireann >f onmiddellijk bijeen geroepen wordt. Donkelij'k zal de zitting morgen, Za terdag plaats vinden. Het juiste effect van Collin's dood op Ierland's toe-komst is moeilijk te voor spellen. Zijn kennis en ervaring zijn be zwaarlijk te vervangen, maar zijn dood zal er wellicht tot bijdragen, dat de Ieren erin gelukken de elementen te verplet teren, die verantwoordelijk zijn voor do vermoording. WAT DE TIMES OVER DE MOORD ZEGT In een lang artikel zegt de Times voornamelijk Wat men uit déze gebeurtenis in ieder geval met izekerheid vaststellen kan, is dat er geen sprake van kan zijn van eon overeenkomst met de Republikeinsche extremisten. Deze moord zal het leger van; den Ierschen Vrijstaat nieuwe vastbera denheid inblazen, en de openbare mee-' ning zal krachtig achter de regeering staan. Aan de eene zijde is deze regeering zwaar getroffen, aan de andere" zijd? evenwel in haar positie verstedkt, want meer dan ooit zal zij op liet- volk kunnen rekenen. Het bloed van Collins zal er mede toe helpen, om de macht van de tfegecring van den Ierschen Vrijstaat te versterken. Zoowel in moreel, financieel als poli tiek opzicht, is de republikeinsche par tij haar prestige geheel kwijt, niet al leen in Ierland, maar in de goheele we reld. HET LIJK VAN COLLINS NAAR DUBLIJN OVERGEBRACHT Dublijn, 24 Oogst. Heden morgenc ie het stoffelijk overschot van M. Collina te Dublijn aangdkomen. Hot was ver. gezeld door de manschappen die aan zijn zijde gestreden hebben den dag dat hrf viel. De steamer, van Cork komende wad vroeg in den morgen te Dublijn aange-~ komen, desniettemin was een overgroote( menigte op de kaai aanwezig. De lijkdienst zal a. s. Maandag in dV kathedraal van Dublijn plaats vindon. Hoofdcommissie voor dsn medisch-pfw-< maceutischen dienst der mutualiteits+ vcreenigingenTol stand brengmg van een ondercommissie, er mee be-< last de normale prijzen vast te stellen} van de aan de m utualiteUsnereen igin-> gen te leveren phavmaceutischc 'pre* paraten. Ziehier de inhoud van het KoninkV lijk besluit i Gelet op het koninklijk besluit van" 18 Maart 1920, waarbij een hoofdconK missie voor den medisch-pharmaeeutiV schcn dienst wordt tot stand gebracht 'i Overwegende dat de mutualiteilsver-t eenigin'gen, alsmede sommige departs men ten en openbare instellingen belang hebben bij een naar den marktprijs be rekend tarief van pharmaeeutische pre paraten, dat overigens voor de apothe kers en artsen een billijke winstruinitef overlaat Overwegende dat om hot vaststellen Van een tarief in dier voege voor 1 her ziening vatbaar dai zoover mogelijk met de schommelingr<n der marktprij-zen re- geval dit bgtf uiten dat inning kan worden gehouden aie^ ,aat. '\enkcl door de gelastigdon der nationals

De Volksstem | 1922 | | pagina 1