Edels Zelfopoffering 29 Dinsdag Oogst 1923 ¥ilKS^TWlKK£LiK6 Een KenfakSp feezeek 0e Rljkpremie vaar fósedksepe wcfiirsgsn BSosigs onfysfen te Havre Landbouwbelangen fhistsehlantTs verpfkshtingen DE VOLKSSTEM XXVIII* JAARGANG NUMMER 175 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 - DAGBLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van'Nüffel-De Gbndt Publiciteit buiten het Arr. AALST i Agentschap Havas, Adolf Haxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Joannes Ont. Zon op 5,04 onder 6,39 Volle Maan den 5 Geen woord dat meer succes be leeft in onze hedendaagsche omge ving, waar men een gezonde demo cratie tot haar recht wil laten ko men. Want de maatschappelijke beweging mag niet beperkt worden tot een strijd om het stoffelijke; zij moet ook verder en hooger rei ken, gansch den mensch omvatten, ook in zijn hooger menschelijke uitingen zij moet voorkomen op een algemeene volksontwikkeling. Klinkt dit woord bevredigend in onze ooren, dan is het niet omdat het streven daarheen een loffelijk kenteeken is van onzen tijd in schrille tegenstelling met de verla gende materialistische levensopvat ting, welke meer de hand legt op het menschdom, Wanneer wij spreken van volks ontwikkeling, zijn wij geneigd tel kens bijna nitsluitelijk te denken op het onderwijs voor de lagere standen der samenleving. En niet gansch ten onrechte, want ook dit behoort tot de volksontwikkeling. En onze eeuq gaat fier op het steeds toenemend en veralgemeenend lager schoolwezen nooit beloopt het een afkeuring, wanneer millioenen be steed worden aan inrichtingen van volksonderwijs en opvoeding. Wie de twintigeeuwsche genot- zocht hekelt, en het zedelijk verval van het huidig menschdom aan klaagt die moet toch eerlijk beken nen, dat ernstige pogingen aange wend worden om dien verderfelij - ken vloed te keeren. Maar even moeilijk is liet te ont kennen dat de uitslagen, de wezen lijke, duurzame uitslagen, zoomin van het volksonderricht als van de volksopvoeding, zijn wat zij moeten zijn, wat wij het recht hebben er van te verwachten. De kennissen en vaardigheden, die elkeen in het le ven noodig heeft, in de diepste la gen der bevolking doen doordrin gen de harmonische geestesontwik keling van allen versterken de ze delijke verstandelijke, burgerlijke en vaderlandsche opvoeding van allen wezenlijk doen voorwaarts schrijden, zoo dat de blijvende in vloed niet kan geloochend worden dat is onontbeerlijk voor het heil en de grootheid van den staat. 'Aldus G. Segers in een der laat ste vergaderingen der Kon, VI. Academie en hij vraagt daartoe de medewerking en de toewijding van al de leden der samenleving, naast hen die rechtstreeks met het volks onderricht, met de volksopvoeding belast zijn, De opvoeding tot een beschaafd burgerlijk leven, tot het volledig mensch zijn, bestand tegen al de wisselvalligheden van de buitenwe reld, wordt niet afgesloten met de school, De eerste steen wordt daar gelegd, maar het gansche gebouw der ontwikkeling moet later daarop voltrokken worden, Niemand meer dan wij verwach ten veel van den invloed welke het algemeen verplicht schoolgaan tot op 14-jarigen leeftijd, voor de volksklas hebben zal maar ook nie mand zal ontkennen dat in de na- sehoolsche jaren de jeugd nog voorlichting leiding en opvoeding noodig heeft, dat zelfs bij den vol wassene den drang naar méér ont wikkeling moet aangemoedigd en bevredigd worden, Thans staat de lagere school nog schier alleen voor de gansche taak der volksopvoeding. Maar hoe on beholpen staat de jeugd voor 't le ven juist op 't oogenblik dat de grootste stormen in hun innigste los breken, Wie beeft niet opgemerkt dat die eerste aanraking met de vol le werkebjkheid doodend inwerkte op wat de vroegere opvoeding had aangekweekt, juist omdat ze zonder steun aan bun eigen werden over gelaten We willen echter thans niet die per ingaan op die noodzakelijkheid der jeugdwerken voor opvoeding, maar er terloops nog bijvoegen dat ook voor de volwassenen onze in richtingen den opvoedenden kant niet mogen uitsluiten. Voorheen was volksontwikkeling er hoofd zaak thans, voorzeker onder den invloed van het maatschappelijk vraagstuk tot een broodkwestie her leid, gunnen we ook wel een al te leine ruimte aan de zedelijke ver edeling en ontwikkeling der me nigte. Niet dat we het nut en de noodzakelijkheid der zuivere vak beweging zoeken te verminderen, maar daarnaast en zelfs daarmee zijn hooger betrachtingen mogelijk. En hierbij weze gezegd dat onze werking voor volksontwikkeling moet algemeen zijn zij moet alle standen omvatten, en doorgevoerd worden vanaf het kind tot den ge- vormden mensch. Er is maar ééne christelijke cultuur, en het geza- mentli jk cultureel werk moet voor uitslag hebben dat allen in de ééne christelijke beschaving zich terug vinden. 39° Vervolg. Op aakeren dag, aldus verhaalde de gouverneur verder, wandelden cenige dames aan den oever toen eensklaps een groote slang uit het riet te voorschijn kwam, en zich op de dames wierp, waaronder hij een prooi zocht. Zij slaakten luide angstkreten en gingon op de vlucht, maar een van hun, een joBge vrouw, struikelde en viel. De arme vrouw achtte zich verloren. Maar de angstkreten waren door Troohete, die in de nabijheid werkte, gehoord. Alleen met een ijzeren tang gewapend, waarmede hij rots- blokken had verschoven, wierp hij zich tus- ichen de jonge vrouw en het monster, dat hij sen hevigen slag op het hoofd toebracht. Het monster ging achteruit, maar alleen om beter zijn spreng te kunnen doou. Toen Mak Trochets met onbeschrijflijke koelbloe digheid en tegenwoordigheid van geest de ïtang in de keel van het dier, dat den grond hevig met zijn staart sloeg. De strijd duurde nog enkele niinuteD, maar Trochet" werd overwinnaar. Benige dagen voor mrjn vertrek uit Algiers, bracht ik TrocheUi nog een bezoek. Kent ge den ware schuldige vroeg ik Lem. De Eevenïail weet thans al zeker mee te deelen dat de Koning en de Ko ningin van Italic, vergezeld van hunne» dochter, prinses Yolanda die men reeds half verloofd zegt met prins Leo pold in October het reeds herhaalde lijk aangekondigd bezoek zullen Bren gen. Ja, maar neem 't me niet kwalijk, mijn heer, op dat punt kan ik u niet meer zeggen dan ik den rechter heb gezegd. Toen ik hem vroeg, of hij geen nabe staanden, geen vrienden had achtergelafen, zag ik tranen in zijn oogen, en met bitter heid gaf hij ten antwoord Als iemand tot gevangenisstraf is veroordeeld, heeft hij geen bloedverwanten of vrienden meer, hoe zou dan een galeislaaf ze hebben Maar ik heb een gade..,, 0, met het grootste genoe. gen zou ik de weinige, vreugdelooze jaren, die ik misschien nog te leven heb, willen missen, als ik slechts mocht vernemen, dal het haar wel gaat. XI. Vroolijk schijnt de Meizon onder een heer lijken hemel. In de boschjos en de heuvels, waar de hoogdoern in bloei staat, zingen de vink en de basterd-nachtegaal. De vallei van la Sableuse schittert in pracht van bloemen. Onder de wilgen die haar omgeven, loopt en slingert de rivier als een zilveren hand met gouden koverijes. Op Espoir schijnt niets verandert het vee loopt in de groete weide tejgrazeo, de ha- aeu kraaien, de schapen blaten, in4de schuur zingen, de arbeiders een oud volksliedje. Aan een venster zien we een liet, aaumin- nig en bevallig maisjeshoofvb, Als toelichting lielreffende de toepas sing van liet Koninklijk besluit van 14 Augusli 1.1., betreffende de Rijkspremie ter bevordering van den opbouw van Goedkoope Woningen, dient nog gezegd welke personen met de premie NIET mogen begunstigd worden. Deze perso nen zijn 1. De» personen, die niét van Belgische nationaliteit zijn 2. do personen, die den 31 December 1920 hun verblijf plaats in Belgie niet hadden 3. de per sonen die reeds een woning in eigendom hebben 4. De personen die behoudens wegens overmacht, sinds den wapenstil stand hun woning hebben vervreemd 5. De personen, die voor den dag van de uitgifte van het Koninklijk besluit in den Moniteur beige een woning in aan bouw haddon 6. De ongehuwden, we duwenaars en gedivoroeerden inbegre pen, zonder afstammeling ten hunnen laste 7. De personen, die den 1 Januari 1922 hun verblijfplaats in een aangeno men gemeente hadden. Drie stakers en een kind gedood. Zeven- en-dertig gekwetsten. Hoe de onlusten plaats grepen. Versterkt n-et als ii oorlogstijd. Het lokaal der stakers doo de openbare macht bezet. Talrijke aan houdingen. 3 DOODEN EN 37 GEKWETSTEN Wij hebben reeds gemeld dat er i; Havre in den loop der jongste onluster, een doode en dertig gekwetsten als slacht offers vielen. Thans vernemen wij dat er drie dooden zijn. In het algemeien hospitaal liggen acht zwaar gekwetste gendarmen. In het geheel zijn er 37 gewonden waarvan een 20-tal burgers en een 17-tai agenten. HOE DE BLOEDIGE BOTSING PLAATS VOND Rond vier ure des nanoens verschenen de gendarmen, de soldaten en de agen ten op de Cour? de la Répubhquo ten einde de plaats te ontruimen van eenigen honderden kerels die er sedert 's morgens hadden post gevat. De stakers lieten !de soldaten en de gendarmen zonder, eenig verzet voorbij trekken, maar onthaalden de agenten op steenworpen. Deze moesten gebruik maken van hun ne wapens om zich te bevrijden, en vuur den liun wapens in den beginne met los poeder af. Een kind en een man werden gedood. DE WEERSTAND DER STAKERS DE KRANIGE HOUDING DER POLÏCIEOOMMISSARISSEN De stakers stelden een soort barrika- de op bij middel van omgekantelde rij tuigen. De troepen kregen ondertusschèn ver sterkingen. Een politiecommissaris trad vooruit en naderde om met dc stakers te onderhan delen, maar hij werd aan hot hoofd ge wond. EeA andere commissaris gelukte cr evenmin in zich te doen verstaan. STRATEGISCHE MAATREGELEN De gendarmen sloegen dan een zij straat in en chargeerden, de biarrikade langs achter benaderend. Tusschen twee vuren gevat begonnen do stakers langs alle zijden 6teenen te werpen. Vuurschoten weerknalden en het ge vecht ontaarde tot een wild woest bru- talen slag. Twee stakers werden gedood. GELIJK IN OORLOGSTIJD Des avonds versterkten do stakers zich in het lokaal van het stakingscomi- teit dat zij omringd hadden met pin draad, omgerukte telegraafpalen en hoo rnen, en losgemaakte straat-kasseien. Zij groeven zelfs een soort loopgracht. De gendarmen en de troepen bewaak ten de naburige straten. De leiding dei' policicmacht werd in handen genomen door den prefekt. DE STAAT VAN BELEG UITGEROEPEN VERSTERKINGEN GEVRAAGD Naar zekere bladen melden zou de staat van beleg uitgeroepen worden daar de onlusten ver van gedempt zijn. De 'burgemeester vroeg versterkingen. De regeering heeff bevolen krachtda dig de onlusten te dempen. DÈ -ZETEL VAN HET STAKINGS- OOMITEIT BEZET Te drie ure 's morgens werd het ge bouw, waarin zich de Cercle Franklin be vindt zonder bloedvergieten door de openbare macht bezet. De lokalen werden terstond ontruimd nadat een zestal personen waren aange houden. De talrijke straten die het gebouw om ringen inzonderheid de Cours de la Rcpublique vanaf de statie der kleine snelheid tot aan de Rond Point bie den een eiibarmelijken aanblik. Talrijke nieuwsgierigen bevinden zich op den openbaren weg. Te zes ure doet men de Rond Point ontruimen. De rue de Normandie wordt versperd en het verkeer verboden. Te half zeven 's morgens komen nieu- wo troepen aan, versterkt door detache menten gendarmen te voet, die stelLing nemen rond de Cercle Franklin nog steeds door de openbare macht bezet. Geen samenscholingen wonden toege laten. De statie is door de gewapende macht bezet. Alle morgentrdnen vertrokken re gelmatig. DE AANHOUDINGEN Onder de aangehoudenen bevinden zich de loden van het communistische comiteit van Mefcz, in het bijzonder de afgevaardigden, welke de stakingen te Havre moeten volgen. Buiten do 6 aanhoudingen in het lo kaal gedaan, haldden er 15 anderen plaats. Zoo werd M. H. Quesnel, secretaris van het syndicaat der metaalbewerkers in zijn woning aangehouden. DE GETROFFEN MAATREGELEN Deze (beweging is geen eenvoudige stakingsbeweging meer, maar wel in -den echten zin des woords een politieke strijd. De prefekt der Seine Inférieure trof dan ook strenge maatregelen. Alle stakersvergaderingen of betoogin- gen zijn verboden. In den voormiddag bood Havre reeds zijn gewone aanblik en van het uitroe pen van den staat van beleg werd afge zien. 't Is niet Jeannette 't is Blanche De eerste was een brunette, deze is blond, maar men memt haar, even als vroeger Jeannette, de jonge juffrouw van Espoir. Men heelt het geheim van haer vader voor haar verzwegen, Zonder er iets bij te voegen heeft men gezegd, dat haar moeder dood is. Zij gelooft, dat Louis Dupont haar vader is. Misschien heeft zij den naam Francois Trochets nog nooit gehoord. Die naam is overigens bijna geheel verge, ten, en te Civry, alsmede te Frémicourt her inneren enkele oude lieden zich ter nauwer- nood den wolvendooder. Na den moord is de valei, zoo dikwijls weer door sneeuw bedekt geweest, en hoeviel gebeurtenissen hebben plaats gehad, die ook reeds vergeten zijn. Een geheel geslacht is.verdwe eh en hoeft voor een ander plaats gemaakt. Waar zijn de grijsaards van twintig jaar vroeger In het graf En de kinderen van toen Het zijn do mannen van heden. Zij weten niets van de droevig® geschiedenis. Als zij de plek voorbijgaan, waar het lijk werd gevonden, zeggen zij Daar is iemand vermoord 1 maar mocht oen vreemdeling hun iets nadert omtrent de moord vragen, dan is hun antwoord Ik kan er u niets van zeg gen, 't is reed3 zoo lang geleden. Blanche is bijna negemioibjaar. De natuur heeft haar in ruimo male begiftigd zij is verstandig en schoon zij heeft een lieflijke stem zij is innemend en goedhartig zij bezit al wat men bewondert en verrukt. Zij is de verwezenlijking van het ideaal van den dichter. M.n zou in haar een engel meenen te zien. Haar ges.alte is middelmatig, maar slank, elegant en bevallig in al baar vormen. Hals ©n sohouders vormen «en fraaie buste. En over haar geheele wezen licht een waas van lieflijke onschuld on eenvoud. Louis Dupont, die zelden zijn kamer ver laat, is bijna niet meer te herkennen. Het gewetensgeknaag heeft hem enmeedoogend vervolgd. Men maakt zich ook niet onge straft aan een zware misdaad schuldig. Meer nog dan de jaren heeft de wroeging, die zijn ziel foltert, hem verouderd on zijn hoofd ge bogen. Hij heeft geen wil, geen wenscb, geen hoop meer. Hij ie zwak geworden bet vuur zijner oogon is door de tranen uitgedoofd hij is gebroken', ter nedergedrukthij loopt niet meer, maar sleept zich voort. Doch zijn gedachten en zijn geheugen zijn nog dezelf de. Zijn geheugen deet vroeseliike beelden voor hem verrijzen, zijn gedachten pijnigen hem onophoudelijk. Dat is straf! Des uachta kan hij niet slapen, ©n als hij Do troepen hebben in geen geval van hun wapens gebruik gemaakt. Al de straten, die naar de cc Ccrclcr Franklin voeren, zijn versperd door dc soldaten. De ruiterij is eveneens op gesteld. Generaal Duchêne, bevelhebber over.' het Ille korps, trof de ordomaatregoleiu In de rue de Norinandic zijn er tame lijk veel botoogers samengekoekt achter de troepengordels. Op den middag is alles rustig. HET KOOLZAAD Met half September wordt er koolzaad uitgoplant. Koolzaad is eene kostbare plant, die benevens eenen rijken oogst aan oliezaad, peulen voor bedden ver schaft en stroo voor don brand, bij pro- dukten die thans, dat de wol en ander bedvulsel nog altijd verschrikkelijk duur en de houtvoorraden op de hoeven klein zijn, Voorzeker niet te versmaden vallen. Het koolzaad is daarenboven eene kostelijke bieplant, die vroegtijdig den grond vrij laat, zuiver van onkruid. Het koplzaad vergt eone sterke mine rale bemesting men geeft per hectare tot 800 en zelfs tot 1000 kgr. slak en evenveel kainiet. Wij geven dc voor keur aan de staalslakken op het superfos faat, omdat het eene wint-erteelt geldt en eene kruisbloemige plant, die bijgovolg onderhevig is aan het knolvoeten, ziekte welke door de kalk der staalslakken doeL matig bestreden en voorkomen wordt. Zonder stikstof geene sterken groei, zonder sterken groei geene hooge op brengsten. Bijgevolg zullen wij eene goede bemesting zwavelzuren ammoniak toepassen onmiddellijk of kort voor de planting geeft men 150 tot 200 kgr. van dit zout ter vollediging, en daar het ge was tooh immer gedurende den winter lijdt, vult men aan en herstelt men den groei met vroegtijdig in de lente neg 100 kgr. zwavelzuren ammoniak; uit te strooi' en. Intensiever. DE COMMISSIE VAN HERSTEL BERAADSLAGING OVER HET MORATORIUM Parijs, 27 Oogst. De commissie van herstel deelt het volgend proces-veibaal mee De commissie van herstel vergaderde vandaag van 11 tot 13 uur. De commissie is van gevoelen dat zij niet in staat zal zijn voor Woensdag een besluit te nemen op de vraag van mora torium, op 12 Juli 1.1. door de Duitachg regeering ingediend. Zij heeft aan de Duitsche regeering la ten weten dat, indien zij wenscht ge hoord te worden, de commissie bereid is Woensdag hare gevolmachtigde gezanten te ontvangen. De Fransche, Belgische, Englesche cri Ifaliaansche afgevaardigden der commis sie, na van 11 tot 13 uur gezeteld te heb ben, kwamen te 14 uur terug b'jeen. Zij besloten Woensdag opnieuw te vergaderen en zullen dan. na desgevab lend de Duitsche afgevaardigden te heb-, ben gehoord, eene beslissing nemen. HET VERDAGEN DER BIJEEN KOMST DER COMMISSIE VAN HERSTEL Parijs, 27 Oogst Het besluit dafi soms insluimert, kwellen hem vreesdijke verschijnselen. Dan ontwaakt hij naar adem hijgendemet koud zweet bedekt, slaakt zuchten en angstkreten, xonder zioh te kun-1 nen verlossen van het vreeselijke gewicht/, dat hem dreigt te verstikken. Zijn k meis, wordt met geesten en dreigende spooken ge-4 vuld hij erkent in hem zijn slachtoffer. De een heeft op de plaats van het hart een gat, waaruit het bloed stroomt en zichj over den grond verspreidt de andere na> dert langzaam met nedergeslagen oogen hij heeft een groene muts met een nummer op het hoofd eensklaps breidt hij de armen' uit, eu met een holle s'.em vraagt hij Ilou hebt ge met mijne vrouw gehandeld Een* doodkist gaat open, het lijkkleed soheurt vani eon, en Dupont zi«t een afzichtelijk lijk/ zonder «ogen, zonder neus. Dan ziet hij nog een vrouw, bleek, mager als een geraamte zij komt nader tot hem haar oogen schietenf vlammen als een vervloeking klinkt haai kreet Moordenaar Van ontsteltenis en afschuw huiverend/ sluit de ongelukkige de oogeiv, maar de spo* ken blijven in dc kamer, gaan om zijn bed slaan en buigen dreigend over hem. Wat Pandolle heir, had voorspeld, is ge* beurd. (Vervolgt) 1

De Volksstem | 1922 | | pagina 1