Edele Zelfopoffering KHsfsfepis van Spsérwcgeii sjk drassia Sis; lugano Verdronken op huwelijksreis Storm op de Kust Erg ongeluk aan bel stadhuis Ie Geul Ims perseneai verstik! li ieefestess Overweldiging van Oostenrijk De slachtoffers der mijn Droevig ongeluk te Wijneghem EEN KNAAPJE VERDRONKEN IN DE VAART Dosdelijke val t® Longoevills Delasting op roerende zaken en bedrijfsbelasting BERICHT 1 T)e dienst der gewone en telegraphi- jehe postwissels met Duitschland ia tot «jmder bevel geschorst. De uit Duitsch land herkomstige postwissels die werden geheven voor 19 Oogst mogen betaald worden tot de vervulling van den norma len geldigheidstermijn. De dienst der invorderingen en ver zekerde zendingen is insgelijks ge schorst in het verkeer met Duitschland. Veilhersgemakkelijkheden verschaft aan de Belgische o orl oy sine alk den, in Frankrijk verblijvende, en aan de Franse he oorlogsinvaliden in België gevestigd. Door bemiddeling van de Belgische en Fransehe regeeringen hebben de spoor wegnetten van beide landen besloten dat, •met- ingang van 1 September 1922, de Belgische oud-militairen, oorlogsinva- den, in Frankrijk gevestigd voor hunne leizen per spoor dezelfde voordeelen zul len genieten als de verminkten van dit jand en dat, van hun kant, de Fransehe «verminkten, in Belgie verblijvend, ge nieten zullen van het regiem op het Belgisch spoorwegnet toegepast ten voor- deele der Belgische oorlogsTnvalieden Te vervuilen foi'maliteitcn 1. Bolgische gepensionneerden geves tigd in Frankrijk. De belanghebbenden hoeven hunne aanvraag om de invalidi- ieilskaart te riclilen tot het (Euvre •nationale beige (Belgisch Nationaal •werk), 102, Due du Bac, Parijs, verge zeld van a) een afschrift voor gelijkvormig ver klaard, van oen geboekstaafd stuk waar bij 'de hoedanigheid van den gepension- neerde vastgesteld wordt h) eene photographic, metend 3 cen timeter op 4 c) een getuigschrift, gelegaliseerd door don ma ire of den pol i ti ekom missaris, vaststellend dat liet verblijf in Frankrijk sedert ten minste zes maanden duurt d) eon arbeidsgetuigschrift, ten bewij ze dat de aanvrager zijne gewone bezig heden in Frankrijk heeft." liet dossier wordt door het Belgisch •Nationaal Werk, vergezeld van zijn ad vies, overgemaakt aan den h. Prefect der Reine, voorzitter van het departementaal Com;teil der Verminkten, 7, Rue des •Minimes. Parijs, dat belast is de kaart tip te maken en zo aan den titularis te laten geworden. 2. Fransehe verminkten in Belgie ge vestigd. Do aanvraag, vergezeld voor de. hier- voren vermelde stukken en getuigsehrif- i-.n. djeiil g:-richt, aan den h. prefect-'dm* Seine, voorzitter van het Departementaal Comiicit der verminkten, 7, Rue des Minimes. Parijs. Tïet dossier wordt daar- na gericht aan het Belgisch Nationaal werk, <;lat bcjast is de kaart op te ipakèn' en /,c taligs den gebrnikelijkén weg aan den titularis te laten geworden. •:N ZINNELOOZE ONTHOOFDT DRIE ZIJNER KINDEREN EN DOODT ZIJN OOM Lugano, 28 Oogisti Een ontzettend drama heeft zich in den omtrek van Lu gano afgespeeld. Een man die ongetwijfeld plots zinne loos moet geworden zijn, heeft drie zij ner kinderen, die in hun beddeken slie pen, bij middel van een scheermes ont hoofd. Het oudste kindje was nauwelijks acht jaren oud. Daarna heeft de -moordenaar een ge weer gegrepen en zijn oom gedood. Daar- op poogde hij zelfmoord te plegen. Hij gelukte hierin echter niet, werd ontwa pend en opgesloten. Door de overheden onderhoord gewor den verklaarde de rampzalige dat hij liet omdat deze 3 kinderen de oorzaak wa- omdat deze 5 kinderen de oorzaak wa ren dat zijne schoonzuster hem niet wil de huwen. Een verschrikkelijk ongeluk is Zon dag in den middag voorgevallen in de Lange Rei, te Brugge. Een jong koppel van Visé (Luik), was gaan spelevaren met- een roeibootje. In de Lange Rei gekomen, liet de jonge man con jongetje opstappen die hem zou hel pen roeien. Hot bootje lag langs de kaai, doch bij het instappen 'kenterde het bootje en de jongen viel in 't water. De heer sprong er achter, doch kwam niet meer boven. Onmiddellijk waren voorbijgan gers bijgesprongen de jongen kon spoedig gered worden, doch het duurde een kwartiers uure vooraleer men den jongen toerist, die in Jt slijk was blijven zitten, kon boven halen. Anderhalf uur werd met de kunstmatige ademhaling gewerkt om hem in leven terug te roe pen, doch 't was vruchteloos. Het lijk is naar St. Janshospitaal ge bracht. Het is de genaamde Herman Oktaaf. Hij was pas sedert drie dagen ge huwd. Onnoodig te zeggen, dat de droef heid der jonge weduwe aan wanhoop grenst. TWEE DOODEN. DRIE GEKWET STEN. AANHOUDING DER PLICHTIGEN In liet dorpje Houx, bij Yvoir op de Maas, eenige kilometers aan dezen kant Dinant gebeurde Zondag namiddag een schrikkelijk ongeluk. Een automobiel, waarin gezeten waren M. Edgard D.. met zijne vrouw, van Ant werpen en gevoerd door een zekeren B.., de chauffeur, reed door het dorp, in de richting van Yvoir. In eenen doorgang aan den inkom van het dorp, maakte het rijtuig eenen sprong op het voetpad, vlak voor de wo ning van de echtgenooten Puissant, die daar juist plaats hadden genomen. Een 17 jarig nichtje,'Helena Puissant, zat daar met een kindje van vijf jaar op den schoot. Helena werd op den slag gedood en het kind, Maria Coffin werd deerlijk ge wond. Het werd naar het gasthuis van Yvoir gebracht, maar stierf onder de be handeling. Maar dat waren de eenige slachtoffers niet. Een oude vrouw, die slechts ©en been had, werd het ander been en den rechter arm gebroken. De eclitgenoote M. Puissant en nog een andere persoon liepen minder gevaarlijke wonden op. D.. de eigenaar der auto, die er-met zijn gezelsdhap heel huids van afkwam, werd door de gendarmerie ondervraagd en opgesloten. AAA^ Do storm, die gewoed heeft op onze zeventig kim. lange kust, van De Panne tot Knocke, hooft een tamelijk groote schade aangericht. Al dc badplaatsen, Blankenberghe, Hcyst, Wenduyhe, enz., hebben veel te lijdon gehad. De herinnering aan dezen storm zal niet zoo spoedig verdwijnen. Te Oostende was 's nachts geheel de stad op de been terwijl «Ie wind akelig huil de en de golven, die verschillende me iers hoogte bereikten, er den strand dijk schonen te bestormen. Om 2 uur was de storm op zijn hoog ste punt, zoodat men de badkoetsen be gon op te ruimen. Iedereen stak een hel pende hand toe. De hut van het koffie huis L' Eestaeade werd in de zee ge slagen, terwijl de dijk op velschillend© plaatsen zwaar werd beschadigd. Van overal komen dergelijke berichten toe. Binst het Belfortkoncert is er Zondag avond om 7 1/2 ure een nogal erg opge- luk gebeurd aan 't Stadhuis, langè den kant der Poeljemarkt. M. Pieter Christiaens, een der oridste stadsboden, zat daar aan den ingang van het bestendig politiebureel op eenen stoel, te luisteren naar het heerlijk Pon eert-. Xpsschen twee nummers kwam do lieer adjunckt Weyn, die de leiding der pcrinanneneie had. oen woord met hem spreken, toen van den gevel boven hem, eenen steen los kwam. M. Weyn kon nog gelukkig wegsprin gen. De steen, een blok van ruim 60 kilo of nog meer, kwam terecht op de knie van M. Christfoens, die neerstortte. In derhaast bijgeroepen, kon de heer Dr. Zenner geene breuk vaststellen hij ver zorgde den getroffen man om te best en deed hem dan naar huis voeren. Door M. Weyn werden maatregelen genomen om voor ganseb den nacht alle voorbijgangers van gezegden stadhuisge vel af te houden, want nog twee steen blokken schenen gereed om insgelijks neer te komen. De toestand van M. Christiaens, wo nende wijk St. Jozef, was Maandag zorg- wekkend. Maandag namiddag waren werklieden bezig met eene afsluiting te plaatsen, langs den kant van de Pouillemarkt. Dit om verdere ongelukken te voorkomen 40® Vervolg. De liefde voor zijn dochter was niet uit geMuscht, hij gevoelde zich alleen, ook in de tegenwoordigheid van het lieve kind, dal zoo heerlijk opgroeide, en hem haar teeierheid betoonde. Wat baatten hem zijn schatten, die de hebzuchtige, verre bloed verwanten elkander, bij zijne nog nauwe lijks gpalutc:) doodkist, zouden betwisten Langzamerhand deed de vaderliefde zich meer gelden, en op zekeren dag had hij met tranen in de oogon en smeekende stem tot Pandolle gezegd Ik w il dal mijn dcchter tot mij terug keert ga haar zoeken, voer haar terug ik '/-I haar met open armen ontvangen. Dj oude dienaar liet het hoofd op de borst sakkon en weende in stilte. Dupont sprong van zijn stoel op en riep ©et een weemoedige stem Pandolle antwoordt Waar is mijne dochter Pandolle hadt een zucht geslaakt en geantwoord Ut Wcei het niet Ach, ge durft mij de waarheid niet zeg- jen. Zij is dood, is liet zoo niet Zij is dood. Ik weet het niet. Sinds den dag, waarop zij met haar kind weer van Saint Irun is ver trokken, heb ik van haar noch van het kind ieis gehoord. Zij had me gezegd, dat het haar voornemen was, naar de Jura term keeren ik heb naar het dorp geschreven waar zij de vorige vijf jaar had vertoefd Ik ben, zonder dat gij het wist, naar het dorp geweest men had haar niet wedergezien Wal is er van haar geworden Ik weet het niet. Louis Dupont slaakte een smartelijke» kreet en wrong wanhopig de handen. 0, hoeveel tranen had hij na dit gespre! gestoit, zoo dikwijls hij aan het ongelukkige kind dacht, dat hij verjaagd en vervloekt had Eindelijk maar helaas, te laat besefte hij dat, welken misstap zij ook be gaan moge hebben, hij nooit zoo raeedoogen loos voor zijn kind bad mogen zijn. Met hoeveel vreugde zou hij thans al wat hij bezat, zijn hoeve, zijn goud, al zijn schat, ten willen afstaaD, als zijn dochter hem werd teruggegeven Pandolle is sinds langen tijd de beheerder der hoeve hij is een goed meester, zonder zwak te zijn. Zooals we hem negention jaar geleden ge zien hebben, vinden we hem heden terug Zijn gestalte is zoo recht als eep kaars, zijn uitzicht streng. Nog krachtig to ijverig In 't n. 22 dei- Moonstraat te Meche- lon, woont de wed. Borrey, 82 jaar, met haar kleinzoon, Jos, 16 jaar oud. Zondag namiddag kwam een barer ge- Luwde dochters een bezoek brengen, doch kon niet binnen. Op haar herhaald geroep kwam geen antwoord, en daar de geburen verklaar den moeder Borrey nog niet gezien te hebben, werd men ongerust en deed men de deur openbreken. Eens binnen vond men moeder Bor rey bewusteloos ten gronde liggen, de kleinzoon lag nog in zijn bed en j*af ook geen teeken van leven meer. Men werd tevens een sterken gasreuk gewaar. Terwijl geburen ^geneeskundige hulp bijhaalden, zocht men van waar de gas- ontsnapping kwam, en dit was weldra gevonden de oaoutchoucbuis van het gasvuur was gebarsten. Inmiddels was een doktor ter plaatse jekomen, welke beide slachtoffers on middellijk naai* "het gasthuis deed over brengen. 's Avonds was de kleinzoon reeds buiten gevaar, doch de oude moe der was Maandag middag nog niet tot bezinning gekomen. De doktors vreezen dat zij er het loven zal bij inschieten -vV Zondag was het kermis te Meerendré rond 7 1/2 ure ontstond op de wijk Kou- terken twist in de herberg van Gust De Smet, tu8schen een persoon van Zomer- gem en een van Nevcle. Dc herbergier stak de twistzoekers bui ten op straat werd de woordenwisseling voortgezet. Eensklaps haalde Cyriel Doei?, van Zomergem, een moordpriem van 22 cen timeter lang te voorschijn en stak er mede naar Achiel Ctoedt van Nevele, die in den rug en in het aangezicht, getrof fen werd. De gekwetste die nog al veel bloed ver loor, werd naar het gemeentehuis over gebracht, waar hij door een geneesheer verzorgd werd. Het slachtoffer kon zich nadien huiswaarts begeven. De gendarmen van Zomergem zijn Maandag te Meerendré geweest, waar een onderzoek werd ingesteld en verschillige personen werden ofrderhöord. De toestand van Cloedt is geruststel lend. De dader werd ook onderhoord het parket van Gent werd verwittigd. Rome, 28 Oogst. De Azione gt dat, in vooruitzicht van een even tueel binnendringen der Joegoslavische troepen op Oostenrijksch grondgebied, de ministeraad morgen zal vergaderen onder voorzitterschap van M. Facta. Hij zal de mogelijkheid eener tus- sch en komst vati de mogendheden in Oostenrijk onderzoeken en eene beslis sing van bc-ginsel nemen strekkend om in dit land de belangen en het prestige van Italië te vrijwaren. Die beslissing zal medegedeeld worden aan de geallieerden, van Oostenrijk en aan Joego-Slavie, Men voorziet, zegt de Azione de mogelijkheid eener bezettnig van Carin- thie, Styrie en van eenige Oostenrijk- sche steden, indien althans do Oosten- rijksche regeering het vraagt. Die ibezötting mag niet geschieden zonder de instemming van Italië. Dit is het standpunt der ïtalia&nsche regee ring het zal zeker aanvaard worden door de geallieerden, zooals het werd aangenomen door Oostenrijk. De mijnwerker Ghislain Lecoeq, aan den arbeid zijnde op het verdiep van 600 meters in den koolput van Sacré- Frangais te Jumet, werd getroffen door een zwaren steen die losgegaan was van het gewelf. De ongelukkige"werd de borst verpletterd en was op den slag dood. Het slachtoffer was 45 jaar oud, gehuwd en vader van zes kinderen. zijnde, moedigt hq anderen aan en strekt tet voorbeeld voor allen. Men zou niet geiooven dat hij reeds zoo oud was, als zijn baard en haren niet grijs waren als de rimpels op voorhoofd en wangen het niet getuigden. Ofschoon niet door berouw gekweld zoo als zijn meester, heeft hij eok onherstelbaar verdriet. Zijn droefheid is levendig en diep. Hij denkt altijd aan Jeannette, en niet min der aan Franqois Troohdts, en dikwi wanneer hij, na den geheelen dag gewerkt te hebben, alleen op zijn kamer is, zit hij plaats van zich ter ruste te begeven, te wee- nen. Hij houdt innig veel van Blanche hij voorkomt al haar wenschen en draagt de teederste zorg voor haar hij neemt de stee- nen van den weg, opdat zij haar kleine voe tjes niet zou stooten hij zou willen, dat men overal waar zij komt, bloemen voor haar strooide hij waakt over haar als over een kostbaren sohat, die hem is toevertrouwd En zoo zij nu en dan zijn droefheid ver zacht, kan zij hem toch de andere niet doen vergeten. Wanneer zijn oogen vochtig wor den, terwijl hij Blanche aanziet dan dónkt hij aan hen. Waar zijn zij f Hoe'gaat het hen? He laas, hij weet het niet. Misschien zijn beiden Een jonge vrouw, Mad. Van den H..> uit de Korte Vlierstfaat te Antwerpen, was Zondag met nog andere familiele den, een zusterken gaan bezoeken in da parochiale meisjeskolonie van Vlimme^ ren, en zij hadden te samen aldaar ge noeglijk den dag doorgebracht. Gezien het schoon© weer, ontbrak het ètr niet aan bezoekers. 's Namiddags rond 5 uur vertrekken?* de, ontstond er eenigszins gedrang om op den stoomtram te geraken en Madv Van den II.. ontving hierbij zulken gfir» weldigen stomp, dat zij als bezwijmd denf wagon werd ingedragen en de verderq zorgen haar niet honden bijbrengen. Bij aankomst van den tram in Oost* malle werd er spoedig een geneesheer, bijgeroepen, doch deze kon onkel den; dood vaststellen. Daar de uitleggingen der getnigerf wijzen, op brutaal optreden van eend vrouw bij het instappen, werd er voor-» loopig döor de gendarmerie proces-ver-» baal opgemaakt en de doode in Westmal* le gehouden tot nader optreden van hef gerecht. Intusschen was er naar Antwerpen ge telefoneerd en stond bij aankomst van' den stoomtram ten 10 ure, de gasthms* wieg het lijk af te wachten, wat een groot aantal nieuwsgierigen had uitge* okt. Waarlijk een droeive weerkomst voor de familieleden, in Antwerpen, alwaar de echtgenoot van de overledene, haai; stond af te wachten. AW- Zondag namiddag bracht een jammer lijk ongeluk eene algemeen© ontroering teweeg te Wyneghem. De 13 jarige knaap Jozef SteeUok, wo nende Beggijnenstraat, 17, te Diest, thans in verlof zijnde bij zijne tante, wo nende te Borgerhout, Guldensporen- straat, 81, was met familieleden gaan wandelen langs de vaart. Rond 4 1/2 ure hadden zij in gezel schap wat gegeten en een flesch bier ge dronken, welke de jongen aan do vaart ging uitspoelen,, ongelukkiglijk verloor hij het evenwient, stuikte voorover en verdween in de diepte. Padvinders, die op wandeling waren brachten onmiddellijk hulp en gelukten er na veel moeite in, den knaap terug boven te halen. Doch intusschen Waren minstens tien minuten verloopen en de knaap gaf geen teeken van leven meer. De kunstmatige ademhaling werd vruchteloos toegepast de jongen had op gehouden te leven en het lijk moest naar het doodenhuis vervoerd worden. Men begrijpt de wanhoop der familie leden en de opschudding in het dorp. In de smederijen en elektrieke werk huizen alhier greep een doodelijk onge val plaats. De genaamde Robert Rogier, meka- niekwerker, 2 5jaar, wonend te Goegnies- Chaussée, was herstellingen aan het doen op een rolbrug, toen hij het evenwicht verloor en van 13 meters hoogte ten gron de stuikte. In den val werd hij den sche del gekloven en hij bezweek zonder het bewustzijn herwonnen te hebben. dood. Doch boe bet zij, bij wacht ben nog altijd. Pandolle heeft een goed plan opgemaakt waarvan niemand ter wereld hem zou kun nen doen afzien. Blanche deed gaarne een morgenwande ling. Dikwijls zag men haar aan den arm van haar peet door velden en dreven dwa. len somtijds liep zij alleen en zocht d® schoonste bloemen ia de vallei. Zij hield zooveel van bloemen Op zekeren morgen verliet zij hare kamer om uit te gaan. Een slrooienhoed met een lang, breed lint, stond koket op haar schoone blonde haren. Toen zij op de plaats verscheen, kwam een laBg jongeling, met een levendigen cn stoutmoedigen, maar valschen en iistigen biik, haar haastig tegemoet. Gaat mijne lieve nicht een wandeling ma ken vroeg hij; terwijl een dubbelzinnig lachje zijn dunne lippen plooide. Ja Weet ge ook waar mijn peet is Ik geloof dat bq naar Frémioourt is gegaan. Dan zal ik zrjn terugkomst afwachten. Mag ik u mijn arm aanbieden Neen, ik dank u, antwoordde zij droog weg als mijn peet niet spoedig terugkomt; ga ik alleen. Het Staatsblad van 27 Augusti korf* digt het volgende koninklijk besluit af Gezien artikel 52 der geordendé wetten van 29 October en van 3 Augusti 1920, tot vestiging van cedulaire belas tingen op de inkomsten van eene bijko mende belasting op het globaal inkomen, hetwelk artikel luidt als volgt Art. 52. Worden, ibij voorkomend ge* val, van het bedrag d§r cedulaire belas tingen afgetrokken de recbtstreeksche belastingen en de opcentiemen, wel ke dezelfde belastingsplichtige in Belgie reeds op grond der belaste inkomsten heeft betaald of wplke de bij n. 10 van artikel 14 bedoelde vennootschappen al daar reeds hebben betaald van sommen' die aan de aandeelen of bewijzen worden' uitgekeerd. Deze aftrekkingen worden bij kd* ninklijk besluit geregèld. Herzien het besluit van 15 Juni 1921 genomen ter uitvoering van die bepaling en dat de aard alsmede het bedrag aan duidt van de aanslagen die mogen afge trokken worden bij toepassing van voor meld artikel 52 overwegende dat die opsomming behoort aangevuld en na der omsehreven te worden, is besloten Artikel 1. Litt. e) van 1 van artikel van het besluit van 15 Juni 1921 wordt vervangen als volgt e) De nieuwe cedulaire belasting en' de daarmede verband houdende opcen tiemen. Art. *2 Het eerste lid van artikel 4 van gemeld besluit wordt aangevuld door de volgende bepaling De aftrekking wordt gedaan evenre dig de verhouding bestaande tusschen de zuivere winst en de ruwe winst van den schatplichtige, het is te zeggen in aanmerking genomen het zuiver gedeel te der reeds belaste inkomsten, begrepen in de nieuwe belastbare inkomsten. Art. 3. De bovenstaande bepalingen? zijn van toepassing op al de aanslagen welke over cle dienstjaren 1920 en voL gen de nog te vestigon blijven. De jongeling beet zich op de lippen, zijo oog straalde van woede. Gij zijt niet vriendelijk voor mij, sprak hij spijtig 't i8 vandaag niet voor het eerst, dat ik dit opmerk evenwel ben ik hier niet als een eenvoudige hoeveknecht mijn va der is een der naaste bloedverwanten^ van Louis Dupont. Dat kan wel zijn. zei Blanche levendig, maar 'k zie niet in, dat dit u het recht geeft u over mij te beklagen, 'k Heb nooit de be doeling gehad, u verdriet aan te doen. O, neen, Blanche maar ge bemint mij met. Daar kunt ge wel gelijk in hebben. Maar ik bernin u, Blanohe, ik bemin a, en als ge wilt, zou ep Espoir binnen kort een bruiloft gevierd worden. De wangen van het lieve meisje werden hoogrood gekleurd zij stond op het pnnt| den onbesohaainden jonkman een rahwler vleiend antwoord te geven, toen zij Pandohe bespeurde. De oude dienaar bleef op eenige schredeo afstand met gefronst voorhoofd staan. Hagij Bijt daar, peet riep Blanche t! en snelde naar hem toe, den valschen neef verbluft latende staan. Zij bood Pandolle baar voorhoofd aan. Hq drukte er een kus op, fVervelgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2