5 Dinsdag Sept 1922 SPAREN oOo- In dsn ¥$ik@rsëtad tas ii§§te®?Iss®si Heogere raad der Ambachten en Neringen VLAAMSGHË KERMIS km nnze Hpfessrsn tep aan de Scheldsmonding Terugkeer uit de hallsagsehas» Het erg incident in bezet-Dnlfschüand DE VOLKSSTEM XXVIII» JAARGANG NUMMER ISO Kortstraat, 9 en 21, Aat.sK - Tel. 1U - - 8 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 - Uitgever: J. Van Nuffel-Db Gespt Bream's Buildings, G, Londres E. C. 4. 'Publiciteit buiten het Arr. AALST r. Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, fe Brussel, Place de la Bourse, 8, Parijs, H. Laurentius Zon op 5,14 onder 6,25 Volle Maan den 5 -OQO- Het ord W-oord Tc Sparen van Vader Theunis komt nog altijd van pas en meer dan ooit. Doch nadat men alle ministeries 'doorsnuffeld had, om te ontdekken waarop er kon gespaard worden, heeft "men moeten vaststellen dat er wenig of niets van de uitgaven kon afgedaan worden. Kortom 't was de moeitq niet Weerd. Toch spaart men-vele werken die .zouden moeten gedaan worden stelt men uit, bijzonderlijk het her houwen van vele vernielde bruggen, het verbeteren van steenwegen, wer ken (lie reeds voor den oorlog noodig verklaard waren en waarvan soms de plans gereed zijn. Men stelt die werken uit tot he tere tijden daaronder is ook het maken van eenen tunnel onder de Schelde iusschen Antwerpen en liet Vlaamsche Hoofd begrepen. Dat is echter de ware spaarzaam heid niet, maar 't is eene gedwonge- ne spaarzaamheid als men op den bodem der kas moet scharten Er is gelukkiglijk eene andere manier van sparen, -oOo Tijdens den oorlog, Hebben velen van onze soldaten Eranknjk door reisd, in hunne verlofdagen, hetzij ze ziek, gekwetst geweest waren of niet. Al degenen die eenige kennis had den van landbouw hebben met spijt vastgesteld dat de uitgestrekte stre ken van Frankrijk, die nochtans vruchtbaar zijn, onbewerkt blijven liggen. Indien al de bebouwbare gron den van Frankrijk, voortbrengend waren zouden ze graan genoeg le veren om de fransche bevolking te voeden, Men had gemeend er spoedig in te gelukken dat doel te bereiken, doch tot hiertoe is men nog zoover niet gekomen en de oogst van dit jaar zal nog niet voldoende zijn om vreemd graan te kunnen missen, Maar dat vreemd graan moet be taald worden en dat is van grooten invloed op den ekonomisehen toe stand en ook op den wisselkoers van den f rank, Daarom komt het fransch Gou vernement een dekreet uit te vaar digen volgens hetwelk liet van lie den af, 1 September, zal verboden zijn nog ander brood te bakken in Frankrijk dan brood uit der, zak of anders gezegd bruin brood. Op die manier hoopt de Fransche regeering den invoer van vreemd graan tot het minste te kunnen be perken dus minder geld voor vreemd graan te moeten uitgeven en bijgevolg eene ernstige bespa ring te kunnen verwezenlijken. De gezondheid van liet Fransche volk zal onder dien maatregel geens zins lijden liet is immers meer dan bewezen dat het volle of bruin brood veel gezonder is dan het fijne brood, uit hetwelk de beste bestand- d celen weggezift worden oOo Uit liet bovenstaande volgt na tuurlijk de vraag of die maatregel ook niet goed zou zijn voor Belgie, Frankrijk moet betrekkelijk maar een klein deel van het graan koopen dat het noodig heeft, ter wij! Belgie meer dan de drie vier den van bet graan moet invoeren dat het voor zijn brood noodig heeft Van den anderen kant, staat de Belgische frank nog lager dan de Fransche Belgie heeft ten minste zooveel reden tot sparen als zijne Zuiderburen. Fa er zijn nog zooveel andere dingen op jvelke men zou kunnen sparen Elkeen is daarop 't akkoord, dat er nog nimmer vooijheen zooveel geld verteerd wordt en zooveel pracht vertoond als heden ten dage. Enkele dagen geleden schreven we dat de belastingen op de schouw burgen, cinema's enz, 150 miljoen jaars opbrengen in Brussel en voorsteden en toch zitten de cine ma's altijd proppensvol, 't Is hetzelde met andere pracht- en plezieruitgaven. Spijtig is het dat men geene belastingen kan leg gen op zijden rokken, blousen, kou sen enz., vooral degenen die zulke kleeren dragen en die anders geene lakens op hun bed hebben. Gelijk men op de kleeren zou kunnen sparen, zou men het ook kunnen doen in zake van reizen, van dranken, van kinderspeelgoed en andere geschenken, en in vele ande re zaken, Maar zal men zeggen 1 dal 'doel den handel gaan Zeker dat doet den handel gaan, maar de handel zou voorzeker ook gaan met wat minder, Is er iemand, elk in zijn eigen huishouden, die geld uitgeeft voor het plezier den handel te doen gaan Neen, elkeen, ten minste elkeen die verstand heeft, beperkt zijne uitgaven tot het noodige en het wel voeglijke en verder naar zijne mid delen. Maar hoeveel wordt er niet nut teloos weg gegooid. Het is 't land gelijk in alle ande re dingen men kan maar sparen als het op is. Toch zal er een öogenblifc komen dat het land meer geld zal moeten vragen aan de bevolking om recht té kunnen blijven, en dat het zal noodzakelijk zijn onze grilletjes en voorkeur ten offer te brengen op het altaar der Vaderlandsliefde, Het zal dan zeer belangwekkend zijn te zien of het niet de woeke raars, de oorlogsrijken en de geld- verbrassers zullen zijn, die het he vigst verzet aanteekenen tegen hoo- gere belastingen Geneve, 3 Sept. MM. Leon Bour geois de Jonvenel. Reynald en Joe Bar- thedemy, afgevaardigden van Frankrijk ter vergadering: van den volkerenbond, zijn heden morgen aangekomen. Al de afgevaardigden, vier en veertig in getal zullen heden avond tegenwoor dig zijn. M. Bencs wordt lieden avond verwacht. De stad vlagt tor eere van de derde vergadering in den volkerenbond, waar van de openingszitting morgen te elf uur voormiddag zal plaats hebben. Dinsdagavond zullen groote Water feesten gehouden worden op het meei\ Do openingszitting van morgen zal, zooals naar gewoonte, zonder jachtig heid geschieden, zij zal plaats vinden in de zaal der Hervorming, waar ook de twee eerste vergaderingen gehouden wor den. 175 dagbladschrijvers aller landen zul len de fittingen bijwonen. De Amerika nen zijn het meest vertegenwoordigd. Daarenboven hebben meer dan veertig hooge bezoekers der Vereenigde Staten vergunning gevraagd om al de zittingen der Vergadering bij te wonen. UIT HET MARTELARENBOEK Volgend de statistieken door het Va- tikaan megedecld werden van 1898 tot 1920 missionarissen gemarteld en ver moord 04 verdronken of _op zee ver moord 33 m de gevangenis gestorven of aan de gevolgen hunner wonden 7 levend verbrand.3 ten prooi aan een wild dier geworpen 1. Totaal dus 108 op 22 jaar tijd. Zij hebben getuigd voor hun geloof. Moge hun bloed zijn niet alleen het zaad van nieuwe christenen, maar liet zaad van nieuwe geloofsverkondigers in de wijdte dor wereld* TEKST VAN DE VOORSTELLEN, AANGENOMEN IN DE ALGEMEE- NE VERGADERING van 5 JULI 1922 1. De Kamers van Ambachten en Neringen moeten door een wet worden ingesteld het is wenschelijk dat ear minstens één per provincie bestaat. 2. In elke Kamer worden dé 2/3 van het ledental benoemd door de er kende beroepsvereendgin'gen, wier zetel in het gebied gevestigd is 'het andere derde wordt rechtstreeks door de onder- hoorigen benoemd. Voor elk lid Wordt een plaatsvervanger aangesteld. 3. De deelneming aan de verkie zingen is verplichtend, op dezelfde voor waarden en op dezelfde straffen als voor zien bij de politieke verkiezingen. 4. De zending van de Kamers van Ambachten en Neringen ml zich uitstre ken tot alle nuttige maatregelen tot op beuring van den„ indusbrieeien en han- deldrijvenden middenstand, namelijk a) de ontwikkeling van het vereni gingsleven in den middenstand b) de beroepsopleiding door samen werking van de ondergeschikte instel lingen, die zich daarna inlaten (orien teering, plaatsing, toezicht, proeven,) door opwekking van initiatieven door verzameling van statistieken omtrent, de aanwerving of de overbevolking in een beroep, door medewerking bij het beroepsonderwijs, enz... c) de tucht en de eerlijkheid in de beoefening wan het beroep tegenover de vakgenooten- (scheidsrechterlijke ka mers) tegenover dé klanten (prijzen hoe danigheid, aard van de waren of wer ken), tegenover de medewerkers (ar- beids en dienstovereenkomst, loontarief, Collectieve overeenkomsten) d) de vooruitgang van beroep door de inrichting van volmakingslee,rgai van technische opzoekingen, door de me dewerking bij economische instellingen, zooals vereenigingen voor wederkeening krediet, üikoopvereenigingen, tentoon stellingen, enz. 5. De Kamers van Ambachten en Neringen zijn vci-plicht de gemeenten, provinciën en don Staat in te lichten om trent de uit hare navorschingen blijken de feiten, die van aard mochten zijn om de ambtelijke verrichtingen van gezegde besturen te beinvloeden. Zij geven een jaarverslag uit, samen vattend hare werking en den economi- schen toestand van haar gebied, ten aan zien van de Ambachten en Neringen. 6. De geldmiddelen van de Kamer; van Ambachten en Neringen worden verkregen a) door een matige bijdrage van ieder, die deelneemt in de samenstelling van de Kamer van Ambachten en Neringen van zijn gebied (provincie) r; b) door een bijdrage van de beroeps- veneriemjneggbxbTofdfckböVANI?ubk64 vereenigingen, naar evenredigheid yan het ledental c) door bijzondere heffingen wegens sommige door de Kamers van Ambach ten en Neringen bewezen diensten d) door een tusschenkomSt van de openbare besturen, die oveneens de noo dige lokalen verschaffen. De eerste dag is voorbij l_~ yoqrbij met al zijnen luister. Meer dan lO.OOQ personen bezochten de foor. 1 - Wat ongekende bijval. Duizende stadsgenooten on vreemdelingen hebben do Verscheidene afctractien bezocht. TJ- En wat zeggen yan de onderscheid'elijke inrichtingen* fcoo menigvuldig in. Allen, zonder uitzondering van de Friture Max tot het Museum dienen geprew zen om hunne vindingrijke opvatting als om hunne opofferende uitvoering. Heeft men ooit iets prachtiger, iets fijner en puiker voorgesteld als wat ons gegeven werd door de inrichtingen der Cirk, Cinema, Bodega, Restaurant, lJs* room, Vogelpik, enz., eniz. Alles was fijn en aangenaam, dat zullen de talrijke bezoekers getuigen cn hooit vergeten. Aan de inrichters en uitvoerders dank voor hunne opoffering, en vooruit mot moed nog 2 dagen gewerkt, tot heil en vooruitgang der Kath, Liefdadigheidsin-» stellingen. DRINGENDE OPROEP Naar wij vernemen is de uitheemsthe hop dit jaar goed gelukt. Vele brouwers aangezet door eenïge handelaars gaan zich dus geneigd vin den om alleen vreemde hop te gebrui ken. Zulks ware den volkomen ondergang yan onsen eeuwen ouden hopteelt die, ten koste van groote uitgaven, sedert den oorlog weer uitgebreid werd. De Nationale Vereeniging der Belgi sche Brouwers is gelukkiglijk zinnens het gebruik van belgische hop krachtig aan re raden. Opdat havo poging mot vruchteloos blijve moeten wij puike hop op de mark ten brengen. De redding ligt in het yooibereiden van prima hop dit is Belleken één plakken Goed droegen en goed bewerken. Lieden die voor gemeene hop zooveel betalen als voor -goede zijn do vrienden niet van onzen hopteelt. Het zijn meestal personen die handel drijven in vreemde hop en die de (brouwers een afkeer van onze waar willen inboezemen. Puike hop alléén zou op de markten mogen komen. Dan zou onze hop hare goede faam te rug vinden. Dan waren er waarschijnlijk nog sclioone dagen voor derJ inteelt te ver wachten. Zoo niet moot onzen hopteelt te metv D. B, STOOMBOOT IN DEN GROND GEVAREN VERSCHEIDENE SLACHTOFFERS Zaterdag morgend, te 4 uur, bij mis tig weer is aan de monding der Schelde, op de reede van Vlissingen, een ramp ge beurd, waarbij een schip in den grond is gegaan cn verscheidene zeelieden het leven verloren hebben. Aldaar had eene aanvaring plaats tus- schen de Engelsclie stoomboot Ezar- dian en de Hollandsöhe stoomboot Zuiderdijk. waarbij eerstgenoemde gezonken is. Ziehier in welke omstandigheden deze icheeptsramp zich heeft voorgedaan Zaterdag morgen, juist buiten Vlissin gen, vlak voor het Badhotel, ds de stoom boot Zuiderdijk kapitein De Jong, komende van Rotterdam, bij het overste ken van de lichten van Westkapelle en Zoutelande naar dit van de Schardijn- geul, in aanvaring gekomen met de Eng. st. Ezardian die Vrijdag avond, te half elf uit Kattcndijkdok, Antwerpen, gevaren en bestemd was voor Stockton. De Ezardian zonk binnen vijf mi nuten en nabij Dishoek in de golven verdwenen. Van de bemanning van het gezonken schip zijn er 11 gered cn 6 vermoedelijk omgekomen. Het lijk van een stoker is reeds te Vlissingen aangespoeld. De Zuiderdijk heeft een uur lang op de plaats der ramp vertoefd om zoo mogelijk nog hulp te brengen en zette dan de reis naar Antwerpen voort. De Holiandische stoomboot is Zater dag namiddag, geconsigneerd bij het huis Ph. Van Ommeren, Jordaenskaai., in de haven yan Antwerpen aangeko men. Zij behoort tot de Koninklijken Hol- iandschö Lloyd, en is met 13 voet diep gang binnengeloopen zij is gemeerd op n 79 van het Kanaaldok en moet op 5 September uit de haven van Antwer pen naar Montevideo en Buenos-Ay res vertrekken. Aan den voorsteven vertoont zij een paar kleine gaten, zijn verscheidene na gels van platen afgerukt en de verf is er op drie meters breedte totaal afgeschuoird zoodat het schip nog al diep in do boog van den Engelschman moet gezeten hel> ben. De Eng. stoomboot. Ezardian kapi tein Moulton, was geladen met ijzer. Het was een klein stalen stoomschip, 875 ton brutto groot, geklasseerd 100 A. 1., be- hoorend aan de Steven Line Limited, agenten te Antwerpen heeren Worms «t C°. Het werd gebouwd ïn 1909 te Sun derland en hare aanleghaven was Goole. schoorsteen en een gedeelte van de mast zichtbaar. DE NAMEN DER SLACHTOFFERS. EN GEREDDEN De namen der vermiste personen zijn ,i R. Brown (matroos), I. Johnson (ma troos), W. C-owan (stoker), G. Goyle (sto- Millan (engeneer), J. Irvine (matroos), ker), W. Craig (stoker). Het reeds aangebrachte lijk is vermoe-» dehkk dat van den stoker W. Co wan. Gered zijn J. Mopat (kapitein), Ro- sia (le officier), Abarnathy (2e officier), Dunbar (engeneer). Malcolmsos, Smith, Robertson, Yurnbull, J. Cowan (steward^ Gibson (steward), Mac Kdnsize. De geredden verkeerden nog steeds in zeer overspannen toestand ten gevolge van ds doorgestane emoties. Na een ballingschap van 20 jaren zul- len de Benedikt-ijner monniken yan de Quarr-aibdij nabij Ryve (eiland Wight)1 binnenkort weer naar Frankrijk terug-. keeren. Wat er met de Quarr-afodij, die van he, dendaagschen bouw is, zal geschieden, is nog niet bekend. De bewoners van het eiland zoowel als de vreemd.': bezoekers zullen het ver trok der Benodiktijnen zeker ten diep. ste betreuren, zeggen de Engel'seh bla den. De abdijkerk werd veel bezocht door bewonderaars der onovertroffen kerkelijke mpziek, door do Benodiktij. nen uitgevoerd. De monniken keeren nu naar de abdij van Solesmes, in Frankrijk, terug. Deze abdij heeft een lieel-e geschiedenis. In 'den lOOjarigen oorlog werd zij twee. maal geplunderd en bijna geheel door. brand vernield. In 1664 werd ze her bouwd, in 1791 ging ze in bijzonder eigendom ovey cn in 1831 werd ze bij een openbare veiling door de Benedik, tijnen teruggekocht. Sinds baar herstel zijn de monniken er reeda vier malen uit verdreven. In 1883, toen ze ten derde male met geweld uit liet klooster waren gezet, slaagden zij er in toch weer in het bezit van hun eigendom te komen en verbleven daarin ongestoord tot hun laatste uitdrijving in, 1903. Behalve de Benediktijnen, zijn er ook andere mannelijke kloostergeestelijken in Engeland, die naar Frankrijk willen terugkeeren en ook een aantal vrouwe lijke religieuzen, maar zij beschikken niet over de noodige gelden om weer nieuwe kloosters te bouwen, ter vervan- jing van die, welke in 1903. verbeurd Verklaard werden. Al do opvarenden van de Ezardian waren Engelschen. Ttssschen de geredden zijn d«kapitein, de officieren cu de Belgische loods, die aa.ii boord was. Men meldt verder uit yüssingen aan het Handelsblad De -bodedienst te Vlissingen stuurde onmiddellijk hulp uit. Eene boot bracht te Vlissingen 11 cbipbreukelittgon aan, waaronder 2 ge wonden, alsook ton lijk Er zijn in 't. geheel 7 vermistenver moedelijk allen verdronken. Nadere bijzonderheden Betreffende de aanvaring van het En. gelsch stoomschip Ezardian door de Zuiderdijk verneemt de Tele graaf nog dat de Ezardian op zij wetïfc aangevaren en binnen enkele mi nuten zonk, zoodat 't onmogelijk was booten uit te zetten Eon geredldo was gewond cn moest in het "'asthuis opgenomen worden. Zater dagavond was zijn toestand nog ernstig. Een oude gereddo man maakte de reis voor plezier met zijn schoonzoon mee Laatstgenoemde is verdronken. Veel wrakgoederen spoalen aan van hot gezonken schip is 'niets dan de HOE SERGEANT STAS EN SOLk DAAT BOUCKUYT VERMOORD WERDEN DE HER BTTRGTWLST Op den drempel van hot kan tonner ment zelf werden d'e twee Belgische mi litairen gedood. Een afdeeling van het 5e geniaregiment betrekt daar een oud! Casino, op den hoek van den Kaiser- Wilhemring en die Dusseldorfstrasse. Tegenover het kazernement etaat er, een herberg, Kouigshausen g»r naamd, welke ch'uk bezocht wordt door Tijke burgers van Oberkassei, die erj soms hpele nafihten brassen, ondanks' het politiereglement De burgemeester en de policiokommiasaris zijn er trou^ pwens ook goede klanten. In den nackS van Donderdag op Vrijdag waren er poy litieagenten in de herberg. 4 Twist ontstond tnsschen den baas Ko-s nighausen en sergeant Slas, naar aanlei ding van de bezetting van het Rijvigobied Daar de Duitscher zeer heftig werd. kwam een andere sergeant tasschenbei- de. Anders waren de twee mannen waaw sehijnlijk handgemeen goworden. I Dc zoon Konighausen uitte doodabft dreigingen tegen St-ae,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1