6 gommunistesgii mmm Woensdag Sept 1922 fen Hollander isaal! valschs bankbriefjes le Mwerpen In den Volkerenbond tad «Ss Kornis. vaa herstal Valsche franks In het Heiligdom van Lcurdes Voor de Verminkten Raklaak van M Eucharistisch Congres te Gent Hef erg tacident in bezet-Onifsshlaisd Prins George van Servie geïnterneerd Se Belgische bankbiljetten Wat men uit Dsiiisshiand mag meenemen XXVIIP JAARGANG NÜMMER 181 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt I Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4 H. Eugenius Zon op 5,16 onder 6,23 Laatste Kwartier den 13 Het bloedroode Moskou geeft de orders. En de gansche wereld zal zijn grillen dansen Zoo droomt hef althans de com- nuinisische internationale, al is de werkelijkheid nog verre te zoeken, en loopen hare pogingen meermaals een strenge bestraffing op. Toch vermag zij in ieder land op partijgangers te steunen, die onver poosd het roode proletariaat aan 't bewerken zijn naar de rich ting van het revolutionnaire com munisme. Alsof het bolsjewisme het ernstig kan opnemen I Let niet op den hel- sehen toestand waarin de Sovjets het Husssich volk gedompeld, heb ben morgen herschept hun regee ring alles tot een paradijs van ge- noegten, morgen wanneer hun aan beden beginselen van communisme aver gansch de wereld zullen zege- vieren. Dat is de faal van de revolution- nairen, en daarom beperken zij hun werkveld niet bij het oude tzaren- rijk dat ligt reeds lang onder hun zwaren klauw, onmachtig nog ooit dit juk af te schudden. Maar al wat daarbuiten nog omgaat, dat is al reactie, steeds reactie, en die moet worden omver gehaald, Dat is hun doel, en daarheen is hun propagandadienst ingericht. We weten en voelen maar al te wel, hoe hun afgezanten in alle landen zijn ingenesteld, en hoe zij steu nen op een rijk-gesubsieerde pers, tlie gansch ten dienste staat van het communistisch gestook. De kopstukken worden er juist nu niet arm bij, en 't past dan ook als wederdienst en blijk van toewij ding, somtijds een bewijs te leveren van hun verknochtheid aan Moskou, geregeld 'revolutionnaire woelingen te verwekken, naar den smaak dei- Sovjets. Andermaal zal Moskou nu gevoe len dat ze elders steun vinden, De toekomst zal nader uitmaken, in welke betrekking de bloedige on lusten van Le Havre staan met de bevelen of de wenschen van Mos kou. Dit is reeds bewezen, dat de communistische partij, wier begin selen één zijn met de bolsjewisti sche, het vuur aan de lonf bracht. 0O0 - We hadden feitelijk dit opstoot je in de Fransche havenstad kunnen onveriet laten want hoe er ook bloed kleeft aan deze werkstaking, meer dan een opstootje is het niet ten aanzien van de wereldorde, al had het gemakkelijk kunnen aanlei ding geven tot grootere woelingen, en lag het wel in het plan der heeren communistische leiders, door een al- gemeene werkstaking over gansch liet land een revolutie-mogelijkheid te scheppen. Het moge verder ons land niet I rechtstreeks aangaan, toch is het zonderling te zien, hoe het socialis- me zich weet te wringen naar aan- I leiding van het opgeloopen fiasco niet de algemeene werkstaking, laat staan met de groote revolutieplan nen die er gekoesterd werden. Waren ze maar heer en meester zooals in Rusland. Ze zouden wel gaarne vasthouden aan hun leer, waren ze maar ver zekerd dat de wind in hun zeilen zou blazen, en dat hun eigen volgelin ge ze niet in den steek zouden laten. Het communistisch gestook, dat weer eens aan 't daglicht kwam, principeel verwerpen, dat is nu voor onze socialisten uitgesloten. Zouden de veranderende tijden het ook voor hen niet eens meebrengen Is het niet best wat aan opportuniteit te doen, te voelen langs waar de wind blaast en langs daar de zeilen ver hangen Steeds dezelfde opportunistische taktiek bij de socialisten mannen van den natten vinger, worden zij veel genoemd - wanneer ze staan voor de uitingen van het ex tremisme, doorgevoerd in hun eigen stelsel en gedachten. Want de oor logsgebeurtenissen hebben de va derlandsliefde te zeer verheven om in onze landen de leer van het ééne proletariaat boven alle grenzen heen te doen heerschen in overeenstem ming met het communisme. Het heet dikwijls bij de leiders dat ze niets gemeens hebben met de Sovjets-politiek, dat zij een vette lijn trekken tusschen socialisme en bolsjewisme. Daarmee echter is het uit, omdat ze er niet aan houden de partijgangers van de extremistische richting aan de deur te zetten, dan wanneer ze zelf inzien dat juist daarmede de logische gevolgtrek king van hun leer wordt gemaakt. Zelf willen ze voor het Moskou- vitisch doorgevoerd communisme nog niet gewonnen blijken, omdat de meerderheid der arbeidersmassa zelf er niet van hooren wil revolu tionnaire woelingen te doen losbre ken om wanorde in T land te bren gen. Maar omdat Moskou sterk staat en ook aanhangers telt in hun ran gen, omdat zij ten sotte de echte socialisten zijn, waarmee zij de een heid willen herstellen, doet de so cialistische partij heel wat opoffe ringen om de revolutionnairen niet te mishagen, en de mogelijkheid te beweren van de eene algemeene roo de, bloedroode internationale. Agenten 'der opöporingsbrigade heb ben een Hollander .J, W,. 21 jaar oud woonachtig op het Schelleken, fotograaf van stiel en die het middel had gevon den om valsche bankbriefjes van 1 fr. te maken, (bij middel der fotografie, aan gehouden. Hij ging daarbij heel Vernuf tig te werk. Hij had namelijk een drietal platen, maakte zelf lichtpapier, gevoelig voor hot drukken met daglicht. Om geen arg waan te maken, had hij zich een vis- schersmand aangeschaft, ging dan naar het Vlaamsche Hoofd op eene afgelege ne plaats zitten on in plaats van te vis- schen, drukte en drukte hij maar brief jes van 1 fr., zooveel het zonnelicht maar toeliet. De briefjes waren wel gelijkend, be halve dat de cijfere, in plaats van rood ook blauw waren. Verscheidene brief jes werden in zijn bezit gevonden, die fijn gelijkend waren. Men weet echter niet of er reeds zijn uitgegeven. De Hollander, die reeds vijf maanden in onze stad verbleef zonder inschrij ving, werd ter beschikking van den Pro- kureur des Konings De eerste zitting van de 3e bijeen komst van den Volkerenbond had dezen morgend plaats. Buiten de bevlagging van eenige ho tels had de stad haar gewoon uitzicht. Men heeft den indruk dat de inwoners dit soort van internationale manifesta ties reeds gewoon zijn» Buiten was er ook geen het minste ce remonie. Alleen een tiental gendarmen zorgde voor den ordedienst. Bond 10 1/2 uur zijn de vertegen woordigers van 44 landen hij een en is de vergaderzaal vol leven. Vele groeten worden gewisseld. MM. Leon Bourgeois, Hanotaux, Balfour, Benes, Branting, Fisher, Stambouliski, en twintig andere bekende staatslieden zijn aanwezig. Op de Engelsche bank heeft eene vrouw plaats gonomen. Plet is Mis Ten- nant, 4e Britsche afgevaardigde. Op de Belgische persbank merkt men senator Lafontaine op, die vroeger in den Volkerenbond als afgevaardigde ze telde. De openbare tribuun is proppensvol. De vroegere voorzitter M. Paderewski bevindt zich thans tusschen de toeschou wers. Te 11 1/4 ure, neemt M. da Garna, gezant van Brazilië te Londen, en voor zitter van den Volkenbond plaats. Hi j is o.mringd door Sir Eric. Drummond, alge meen secretaris van den Volkenbond, en M. Camerlynck, taalman. De zitting wordt geopend. M. da Gnma spreekt een sobere aan spraak uit, welke op algemeen handge klap onthaald wordt. Hij herinnert er aan dat Brazilië, bin nen drie dagen zijn honderdjarige onaf hankelijkheid gaat vieren. Drie jaren bestaan zijn weinig in het leven van een volkenhond. Men mag niet terugschrikken voor do vroeging van die gene welke vreezen, dat deze instelling een uberstaat zou worden de staten be- heerschend. Dit werk van volharding en van geloof mag voor geen moeilijkheden terugschikkc-n. De vergadering stelt acht leden aan om de machtverleeningen te onderzoe ken en gaat tot 4 ure uiteen, ten einde het bureel te verkiezen. M. Edwards werd tot voorzitter der derde bijeenkomst van den Volkenbond met 42 stemmen op 44 stemmingge machtigden verkozen. M. Blanco en M. Motta bekwamen ook een stem. DE BELGISCHE AFVAARDIGING VERTROKKEN NAAR BERLIJN MM. Delacroix en Bemehnans, alsook M. Philipson, die aan de Belgische af vaardiging is gehecht, zijn Maandag middernacht naar Berlijn vertrokken. Die heeren werden in don loop van den dag ontvangen door MM. Theunis en Jaspar. Zij ontvingen de laatste instructies over de waarborgen, aan Duitschland te vragen voor de wisseüs, die aan Belgie zullen overhandigd worden. M. Theunis heeft den wensch uitge drukt dat de onderhandelingen zoo snel mogelijk zouden gevoerd worden en dat de Belgische afgevaardigden, buiten gouddepositos enkel panden aanvaarden, die eene werkelijke betaling toelaten. Belga is gemachtigd te verklaren dat de inlichtingen, door een Parij'zer blad medegedeeld, over de instructies, die aan onze afgevaardigden werden gegeven, niet. ovoreestemmen met de werkelijk heid. Het gerucht heeft geloopen dat valsch- munters reeds de nieuwe nickelon franks nagemaakt hadden. De waarheid is dat de nagemaakte franks weinig in getal zijn en zoo grof nagebootst, dat men ze gemakkelijk op 't eerete zicht kennen kan. In liet Heiligdom van O. L. Vrouw van Lourdes is en* Vrijdag, door de voor spraak van de H. Maagd, eene wonder bare genezing bekomen geworden. De bedevaart van Nancy was naar de grot van O. L. Vrouw gekomen. Onder de bedevaarders bevond zich de 18 jarige Maria Ehradt, afkomstig van Moyen- moutiers, in de Vogoezon. Dit meisje was aangetast door de verlamming der lenden en de verkankering van den rug graat. Bovendien was zij teringlijdster De geneesheeren konden in de weten schap geen redding vinden voor de zie ke. Jufvr. Ehradt had al haar vertrouwen gesteld in de machtige voorspraak van de Moeder Gods. Na het bad in de bron der grot voelde de zieke zich heelemaal opgéfri8cht en kreeg zij hare bewegingen terug. Zij werd in het bureel der bteta- tigingen onderzocht. De doktoors besta- tigden dat zij volkomen genezen was M. Berry er, minister van Binnenland- sche Zaken, heeft gravin Jan de Mero- de, voorzitster van het Nationaal Werk der Oorlogsverminkten, verwittigd dat er in beginsel geen beletsel is voor de vrije keus van een geneteheer in zake genees kundige hulp voor de oorlogsvermink ten. M. Devèze, minister van Nationaal Verweer, deelt mee dat liet Rekenhof geen beletsel stelt om aan de vermink ten, die een bijzondere vergoeding trek ken voor de hulp van een derden persoon» gezegde vergoediiig op voorhand te beta len. Dit kan echter slechts maandelijks geschieden. Het Verhond der Oorlogsverminkten had aan den minister van Spoorwegen ge vraagd, dat do verminkten, zelfs in eer ste klas, de 75 t. h. prijsvermindering op het spooi* zouden genieten. M Neu- jean heeft bevestigend .gepELtwoord^ Z. D. IIMjgr Seghers, Bisschop van Gent, ontving volgend heerlijk schrij ven dei algemeenen bestuurder van den Eucharistisch en Kruistocht te Avorhode, Kanunnik B. Van maele, o. Pr. Doorluchtige Hoogwaardige Heer, Het is mij een aangename taak, Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid in naam van de leden van den Eucharistischen Kruistocht van uw Bisdom, de geeste lijke offerande aan te bieden waarmede zij U ter gelegenheid van uw Diocesaan Eucharistisch (Congres „hebben willen verrassen. Deze offerande bestaat uit 168,794 HH. Communiën, 241,823 HH. Mis sen, 2,175,399 geestelijke Communiën, 1,696,616 verstervingen, 5,938,569 an dere goede 'werken. Dit alles hebben uw Kruistochteis aan het Allerheiligste Hart van Jezus door de handen van de lieve Middelares Maria opgeofferd tot welgelukken van het Eucharistisch Congres. Ongetwijfeld zal de Goddelijke Meester op de almachtige bede van zoo veel onschuldige kinderharten zijne overvloedige genadeschatten uitstorten over Uwe Doorluchtige Hoogwaardig heid, over de Geestelijkheid van Uw Bis dom en over al de werkzaamheden van dit veelbelovend Congres. De duizenden Kruistochters van uw Bisdom en de talrijke priesters, on derwijzers en onderwijzeressen die zich met zooveel opoffering en bovennatuur lijkheid aan den Eucharistischen Kruis tocht toewijden, leggen deze nederige hulde aan Uwe voeten neder, als Wijk van hunne kinderlijke genegenheid en trouwe onderdanigheid. Zij stellen hun ne werking onder de hoede van uwe va derlijke bescherming en vragen nog maals het werk van den Eucharisti schen Kruistocht te zegenen. DE BEGRAFENIS DER SLACHT OFFERS Het stoffelijk overschot der twee slachtoffers van den laffen aanslag zijn Dinsdag om 9 ure ter aarde besteld ge worden. De families der beide vermoorde mi litairen hebben talrijke blijken van deel neming ontvangen. DE TOESTAND in DE RIJNLANDEN De Matin vestigt de aandacht der Hooge intergealli eerde commissie voor de Rijnlanden, op den ernst der pan- germanistische kuiperijen in de bezette gebieden en op de gevolgen dier kuipe rijen. De mededeeling wijst op den alarm kreet door MM. Smetes en Dorden ge slaakt bij het vaststellen van den Pruisi- schen invloed. De partijgangers der Rijnlandsche re publiek hopen dat de incidenten van Oberkassei voor gevolg zullen hebben dat de geallieerden hun stem thans zul len aanhooren. Treft men geen radicale maatregelen dan zal men later misschien grooter verlies te betreuren hebben. DE SLACHTOFFERS yictor Staes (de onder-officier) is af komstig van Couthuin. Hij is de zoon van M. August Staes-Simetin, socialis tisch gemeenteraadslid voor Surlemee- Couthuin. Hij is gehuwd en heeft een dochtertje. De oorlog had hij meege maakt en was gaaf en gezond terugge keerd. Na den wapenstilstand had hij terug dienst genomen. Acht dagen gele den was hij naar zijn geboortedorp nog gekomen om het huwelijksfeest van zijn zuster bij te wonen. De soldaat Bouókhuyit die het leven ook er bij ingeschoten heeft is van Moeskroen. De Politica van Belgrado deelt het volgende mede De koninklijke adjudant generaal Hodvice heeft den minister van binncn- landsche zaken, Kosta Timotijecsky, ver klaard, dat koning Alexander, in over eenstemming met de beslissing van den ministerraad, die te Laibach vergaderd beeft, prins George wegens verspreiding van onware berichten in de kranten be straft heeft, en wel door te bepalen dat hij tot mider order te Nisj moet wonen en dat Tii^ voor den tijd van twintig maanden vervallen wordt verklaard van alle eerbewijzen, welke een lid van het koninklijk huis worden, gebrucht, Dq prins is te Nisj een gerieflijke woning to£ beschikking gesteld. De regeering zal zich in deze aangele genheid. welke een zuiver persoonlijk karakter draagt, niet mengen, daar de koning volgens de familiewet het recht heeft elk lid van zijn huis oen woning aan te wijzen. - Er zijn thans voor ongeveer zes mil jard vier honderd twee en twintig mil joen frank bankbriefjes in omloop. Op eén week tijds zijn er voor over de honderd imiljoen frank bij genomen. In de officieele middens verklaart men dat die vermeerdering te wijten is aan het ekonomisch verbond met Luxem burg, waardoor twee honderd vier en zes-< tig duizend Luxemburgers nu ook onze bankbriefjes als munt gebruiken. De secretaris van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitsch land meldt aan de Msb. betreffende het reizigersverkeer aan de Duitsche grens De uitvoer van alle artikelen is verbo den. Met uitzondering van de levensmid delen, zijn echter op daan-oor aangewe zen plaatsen gemeenlijk wel uitvocrcom senten te vorkrijgen. Uitvoerconsenten worden intus9chen uitsluitend verstrekt wanneer voor de goederen een prijs (behaald is die onge veer overeenkomt met den prijs dezer goederen in het 'buitenland. Yrij van deze bepalingen zijn in Duitschland gekochte souvenirs tot een gezamenlijk bedrag van 1000 mark. In elk geval late men zich door den een of anderen winkelier niet wijs ma ken dat voor zijn artikelen geen uitvoer- consent noodig is. Dergelijko bewerin gen zijn in strijd met de voorschriften. Om uitvoerconsent te verkrijgen moot men zich in het bezette gebied tot den winkelier of leverancier van het goed, soms echter ook tot de autoriteiten te Ems wenden, terwijl in het overige ge deelte van Duitschland het uitvoercon sent verschaft wordt voor belangrijke be stellingen door den leverancier zelf, en voor voorwerpen van weinig waarde, dat wil zeggen, beneden de 1000 mark, moot de kooper ze4f de toestemming aanvra gen. Deze is te verkrijgen 'bij den Reichs- kommissar fur Aus- und Ednfuhrbewilli- gung, Berlin-Charlottenburg. Lietzen- burgerstrasse, 18. Bovendien bestaan van dit kantoor fi lialen in verschillende groote steden in Duitschland, en op alle jaarbeurzen. Mocht men gedurende zijn bezoek in Duitschland in onzekerheid vorkeeren omtrent de toepassing van deze regeling, dan meenen wij u te mogen aanraden u om informatie te wenden tot het consu laat van uw land of tot de Duiteche Ka mer van Koophandel ter plaatse. Volledigheidshalve deelen wij u tevens mede, dat wanneer men Duitschland ver laat met goederen, waarop een uitvoer consent verleend is, men aan de .grens nog een Autf uhrabgabe van 1 tot 10 Ö/Q verschuldigd is. In de praktijk is voorts gebleken, dat het verkrijgen van bovenbedoelde uiti- voerconsenten dikwijls zoo lang op zich laat wachten totdat de reiziger Duitsch^ land verlaten heeft. Men zal dus goed doen van te voren een expediteur met de verzending te be lasten aangezien het zelf modenomen. zonder geldige uitvoerdocuroenten ten eenemale onmogelijk is. Ten slotte wijzen wij er nog op, dat het gewensckt is bij het binnenkomen, ia Duitschland alle goederen van waar do inclusief, geld, juweelen, phototoestelleny enz., aan de Duitsche grens aan te geven, opdat men bij den terugkeer naar huis, deze artikelen op het ontvangen bewijs weer uit kan voeren. Vooi-werpen van waarde, waarvoor, men een dergelijk bewijs niet kan too- nen, worden niet meer uit Duitschland: gelaten. Deze bepalingen gelden oven eens voor reizigers in trans i to verkeer. Het is duidelijk, dat bet dus ook verbo den is allerlei nieuwe voorwerpen als kof fers, kleeren, schoenen, enz., zonder uit voervergunning naar Holland mede te nemen. Wij willen niet nalaten de Duit sche reizigers tc waarschuwen voor da strafbepalingen die gesteld zijn bij over treding der Duitsche uitvoervoorschrif ten. Waaneer n.L de douaneambtcnaai; do overtuiging heeft dat iemand getracht beert deze bepalingen te ontduiken, is hij gerechtigd alle bezittingen, b, v. ooi; eon auto, onmiddellijk in beslag te ne*

De Volksstem | 1922 | | pagina 1