der Groote Katholieke Vleamsche Karmis Edele Zelfopoffering Heden SLUITING Ramp aan de Ssheldemondiiig Visr arbeiders doodgereden in Engeland De gauwdieven op de Brusseische trams Ess Kiusiltiidspoi in brand Belgisch Senator verongelukt Tragisch ongeval in den snel trein Bazel—Parijs Een PGiii&kesfisasssaris aasge&ouden ie Berlijn Moordpoging te Eene gcede vangst te Leuven OnmmchHge kinderen Villa geplunderd te Woïawe Auto in een Kruidenierswinkel te Brussel Wielrijder under een Auto Erg Automobielcngeiuk teAssehe Werkengsiuk te Anderleciif De strijd in Klein-Azie lot a, in welk geval liet uitgesloten is, tot tijd en wijle een straf is vastgesteld waarbij de goederen, waarmede ontdui king vermoed werd, steeds 'geconfisceerd Kijven- Dfzé aahtrfVelingen rijn ook toepasse lijk op Belgen, uic «eb m Duilsr-hland bevinden en er aankoopen uSCfl* Te dien ednde deelen wij ze hier mede. IN WELKE OMSTANDIGHEDEN DE BOTSING VOORVIEL De Ezardian had in Vlissingen een Belgischen zee-loods aan boord geno men. den heer Bryeeee, die een lange on dervinding, heeft, en in Vlissingen woont zooals al onze andore zeeloodsen. De tij liep af en de Ezardian ging mot de ebbe mede en voer dus nogal snol. De Zuhist-dijk daarentejgen, voer tegen tij in, en ging dus veel langzamer. Volgens de gewoonten, moet een te gen stroom varend schip uitwijken voor een dat met de tij gaat, daar het eerste sneller en gemakkelijker mano?uvreeren kan. Een andere regel is, dat schepen die elkaar van dichtbij kruisen langs stuur boord rechts moeten uitwijken. De Ezardian ligt gezonken nabij 'de kust, meldt een bericht. Het schijnt dus dat kapit. Monat de rechterzijde van het Oostgat gehouden heeft, zooals het ivoorgeschreven is. In zijn verklaringen heeft de kapitein van de Zuiderdijk vermeld dat de Ezardian driemaal gefloten heeft. Dit is een signaal, dat de schroef ach teruit slaat, en dit komt overeen met de bevelen van kapitein Monat. Eenmaal fluiten beteekent lan'gs stuurboordzijde, dus rechts, houden, en tweemaal, links o# bakboordzijde uitwij ken. Buiten het lijk van den stoker Cowan zijn tot hiertoe nog geene andere lijken teruggevonden geworden. Terwijl een viertal werklieden bezig waren de mils te herstellen van de spoor lijn bij Holywell (Flintshire) naderde er een expres uit Holywell. Zij begaven xich nu op het andere spoor, maar op hetzelfde o ogen blik kwam daar langs de trein van Rhyl naar Chester aanstoomen. De ongelukkigen werden door dezen trein gegrepen en vermorzeld. Het. lichaam van een der verongeluk ten werd gedeeltelijk door de machine meegesleurd tot driekwart mijl van de pdaats des jonheils. Toen de trein twee mijl verder stopte, hingen gedeelten van 's mans kleederen nog voor aan de machine. Hot ongeluk moet hieraan te wijten agjn, dat de trein, die de mannen vermor zelde, bij zijn nadering achter een dichte rookwolk, door de machine van den ex pres-trein uitgestooten, verborgen was. M. Eernand B.v wonend Emile Cu- velierstraat, kwam Zondag morgend in de Luxemburgstatie aan. Hij nam een tram met bestemming naar Sehaerbeek. Aan do Sehaerboeksche poort gekomen, bevond M. B.., dat zijn brieventesch met 1,300 fr. en zakenpapieren geroofd was. M. Raoul De V„; verzendingsagent te AnfcwerpeD, stond Zondag op den tram die van de Noordstatie naar de Beurs rijdt. Onderweg werd hij brutaal pp zij geduwd door drie kerels, welke van den tram sprongen. Toen M. De V.., op zijn bestemming kwam, bestatigde hij dat zijn brieventesch, inhoudende 2,100 fr. verdwenen was. De vermoedens vie len op de drie kerels, wier signalement aan de policie weid medegedeeld. Obussea waren in een ouden stal op gestapeld nabij Poitiers (Frankrijk). Zij moesten dienen voor schietoefeningen der artillerieregimenten en van de vuur- werkschool der Ecolo de Fontainö- bïeau Zeven man waren bezig planken aan het verschuiven. Een ijzeren staaf raak te een obus van 75, welke ontplofte, zon der evenwel iemand te treffen. De soldaten*poogden den ontstanen brand te 'blussehen, maar konden het vuur niet meester worden. De ontploffin gen volgden malkander 'op, ook ontruim de de soldaten de kazerne. De troepen panden een versperring om de nieuws gierigen op afstand te houden..Obussen vielen op de stad op meer dan 1500 me- t*rs van de ontpioffinlgsplaats. Rond elf ure kon men liet poeder on der water spuiten. Niemand liep letsel op, maar de krijgsgebouwen en huizen der buurt liepen 'groote schade op. VERPLEEGD TE CANNES Cannes, 4 Sept. De Belgische sena tor voor Brussel, M. Aïbert Bauwens, was per auto uit Monaco vertrokken, toen to Cannes het windsclierm aan stukken vloog en de scherven hem een ader van den rechter arm doorsneden. Hij wordt verpleegd in het gashuis te Cannes. Ene smartelijk ongeval heeft op de lijn Bazel-Parijs plaats gehad. Een meis je van vijf jaar, Marijia Kozar, wier moe der deelimaaktie van een groep Joego-Sla- vische uitwijkelingen, leunde tegen de deur van den reiswagen ,toen deze eens klaps openvloog en het arme kind mede naar buiten rukte. Op hët noodsein bleef de trein staan, doch de arme moeder vond nog slechts een lijkje. Wat het ongeval nog tragischer maak te, is dat Mevr. Kozar verplicht was hare reis voort te zetten om in te schepen, ten einde haar echtgenoot in de Vereenigde Staten te vervoegen. Met den dood in het hart vertrok zij, na gevraagd te hebben dat haar kindje een katholieke begrafenis zou worden ge schonken. Fronz, kom-misski*5 van politie te Ber lijn, is gisteren aangehouden. Frenz wordt beschuldigd zich te hebben laten omkoopen. Zijn medeplichtigen zijn eveneens in hechtenis genomen. De zaak heeft de volgende voorgeschie denis. De Berlijnsche politie was er na veel moeite in geslaagd een zekeren Pie per, een berucht inbreker, te pakken te krijgen. De vrouw Pieper riop toen de hulp in van een vriend, en deze raadpleegde een detektive, die zich op zijn beurt in ver binding met koaninissaris Frenz stelde. Kommissaris Frenz (verklaarde zich bereid Pieper tegen een vergoeding van 100.000 Mark te helpen vluchten. De kommissaris liet den gevangene in zijn kamer brengen en hier werd Pieper een gunstige gelegenheid gegeven om te ont komen. De zaak kwam echter aan het licht, en Frenz werd aangehouden. Hij heeft een gedeeltelijke bekentenis afge legd. 46* Vervolg. Mijne woorden schijnen u zeer te tref fen, zeide qij. Mijn God, dal is wel te begrijpen, ant woordde hij, ik heb u immers gezegd dat Francois Troehets en ik meer dan broeders voor elkander waren. En bovendien wekken «leze mededeelingen, berinneringen uit mijn eigen leven bij mij op. Ik ben niet altijd zoo ongelukkig geweest als thans ik heb ook een vrouw, een kind gehad ik beminde haar zoo teeder ik heb haar verloren. Gij ziet dal i i wel reden heb om bedroefd te zijn. Arme man mompelde de oude vrouw. Maar, hernam de bedelaar, zijne tranen bedwingend, ik wil mijn eigen leed verge ten. Zeg mij nog bet een en ander van bet kind dei' arme Leonora. Is het een jongen Neen, een meisje. Zij is nu reeds groot, zij is schoon, niet waar Schoon is zij, doch Diet bijzonder groot. Maar zij is het liefste schepsel dat op «1e wereld heeft geleefd. Zij is misschien niet gelukkig men zal op "naar, de doohter van een galeislaaf, laag neerzien. De policie heeft te Leuven bij de ope ning der foor een gevaarlijken boos wicht aangehouden, zekeren Joseph Eve raerts, 28 jaar oud, afkomstig van Gel- denaoken. Deze kerel werd in Maart 1921 door de korrektioneele rechtbank van Nijvel veroordeeld tot 3 jaar gevang voor dief stal en tot 5 jaar gevang voor poging- van diefstal 's nachts met inbraak en geweld. De Prokiireur des Koningg van Nijvel had de Leuvensche policie verwittigd dat Everaerts werkzaam was in den hippo droom der Oude Markt. De policie had den kerel gauw bij den kraag. Niettegenstaande hij beweerde on schuldig en bij verstek te zijn veroor deeld werd Everaerts ter beschikking van het parket van Nijvel, in het klein ge vang der Maria-Theresiastraat opgeslo ten. W\ Zondag avond, om 10 1/2 ure, waren de genaamde Rcné Van Paemel, land bouwer, wonepide Poelstraat, 8, Van Durme Emiel, Gentier Mauri te en Wil- leans Richard verèenigd in de heiberg Het Meuleken Hundelgemsteenweg, 548, gehouden door Achiel Van Daele. Van Durme en Van Paemel gingen buiten om aan eene behoefte te voldoen. Toen Van Paemel Rcné echter terug twilde binnen gaan en hij slechts nog twee stappen van de deur was, werden eensklaps twee schoten door een tot hier toe onbekende op hem gelost. Hij was in de linker bil getroffen. Hij sukkelde in de heiberg en riep tegen Van Durme die .juist voor hom reeds binnen was Ik (ben geschoten Spoedig ging men de dokter en poli- .tie verwittigen, die weldra ter plaats kwamen. Dokter E. Callaert bemerkte dat de kogel dwars door de bil gevlogen was en legde er een verband op. De echoten moeten op korten afstand met een goed wapen gelost zijn. Op hot oogen'blik dat de aanslag gepleegd werd, «trokken een 4-tal joDge mannen langs de baan. Is het een hunner geweest Was de dader dronken of heeft hij gehandeld tuit wraak Een onderzoek is geopend. Een 9-jarige knaap, André W..., wonende AntwCrpsche steenweg te Brus sel, vermaakte zich Zondag met langs de trapleuning naar beneden te glijden. Eensklaps verloor hij het evenwicht cn stortte van de eerste verdieping in den gang neder. De arme kleine werd met gekloven schedel naar het hospitaal ge voerd. Zijn toestand in zeer onrustwek kend. De kleine Élisa Demeulemeeeler. 6 jaar oud, wonend bij hare ouders. Wijnheuvelstraat; to St. JoosLten-Noo- de, liet zich Zondag morgend van de trapleuning glijden, verloor het even wicht en stuikte naar beneden. Het kind brak den schouder en bekwam een ern stige hoofdwonde, In ?t gasthuis,- waar het slachtoffertje heen gebracht is, vonden de geneeehee- ren haar toestand bedenkelijk. v/V* Integendeel, men acht en vereert haar zij wordt bemind door allen die baar kennen. Dat kan wel zijn, goede vrouw, maar ook kan zij niet gelukkig wezen. Zij moet veel lijden, als zij er aan denkt dat zij de dochter van «enen moordenaar is. Daar heeft men haar niets van gezegd, hernam de oude vrouw ik weet zeker dat zijden naam van Francois neoit heeft ge hoord, en zelfs niet dien harer moeder. Waarom niet Wel, juist omdat zij niet ongelukkig zou zijn. En zij zal nimmer iels weten, want, ziel go, men zou haar iets willen zeggen, dat haar een traan kon doen storten. Woont zij nog te Civry Neen, Eene vrouw van hier, die een paar jaren geleden, is gestorven, is haar op voedster geweest. Toen zij twee jaar was, hebben rijke lieden baar tot zich genomen. Wie? Dat behoeft ge niet te weteD, want gij kunt haar tooh niet bezoeken. 't Is waar, ik dacht zoo ver niet. Ik zou mij aaD haar moeten doen kennen, als de vriond van haar vader, en zij niet dat zij dt dochter \au Francois Troehets is.* Gij zeidet dat zij door rijk| lieden is Toen M. dokter Maroy, wonende Sint- Michielslaan, 4, te St. Pieters-Woluwe, (gisteravond van een vakantiereis terug keerde, stelde hij vast, dat inbrekers hem een kwade poets hadden gespeeld. Geen kamer hadden zij onbezocht gelaten. Talrijke zilveren schotels, stijl Lode- wijk XV, met bijbehoorende vorken, lepels en ander keukengerief waren uit de eetzaal verdwenen. Ook de fiets van den eigenaar was gestolen. Op de meubels werden verscheidene vingerafdrukken opgenomen, doch tot nog toe heeft men geen verder spoor van de daders. De beschrijving der gestolen voorwer pen is in alle richtingen rondgestuurd brengt er heden bezoek AALSTENAARS avond ©©n laatste Het Bestuur. TWEE PERSONEN GEKWETST De autobestuurder Jan M..., wonende Onderwijsstraat, te Anderlecht, reed vee- leden nacht de Abrikozéboometraat te Brussel door met zijn auto, waarin zes personen, die feest, vierden, hadden plaats genomen. Op het hoogste ptint van de sterk klim mende straat gekomen brak eenklaps het remtoeetel en de auto reed de straat neer, c-m zich met groot geweld in het uitstal raam van den kruidenierswinkel van M. T..., Hoogstraat te gaan werpen. De auto, die voor meer dan de helft in de woning, was geslagen, was geheel ont redderd. De autobeskiurder Jan M..? en zekere D..., wonende Priertersstraat, wer den zwaar gekwetst aan het hoofd. De politie heeft onmiddellijk een on derzoek ingesteld. De schade wordt op 25.000 fr. ge raamd. vV4 Do wielrijder Jan O.., Leopoldstraat te Schaarbeek, werd Zondag morgend, rond 9 ure, in de Paleizenstraat verrast en omgeworpen door een auto, behoo- rend aan M. N..., van Brussel. De onge lukkige werd bewusteloos opgenomen. Hij was gekwetst aan liet hoofd en de beenen en moest naar het gasthuis ge voerd worden. -VN/V LANDBBOUWER GEVAARLIJK GEWOND Zondagavond, omstreeks negen uur, gebeurde een ernstig ongeluk op het Ge meenteplein te Assche. Een auto, bestuurd door een zekeren B.., wonende te Brussel, heeft aldaar een 45-jarigen landbouwer, Luppens Egied, aangereden en ten gronde geworpen. Da delijk snelde men toe het slachtoffer werd in ernstigen toestand naar het ge meenteziekenhuis gebracht. Hij is zwaar tot zieh genomen, toen zij twee jaar was. Ja, en daar zij lief was als een engeltje, behoef ik u niet te zeggen, dat alien veel van baar hielden en haar aanbaden. Er zijn dochters van groote heeren, voor wie men zooveel niet doet niets is te goed voor haar. Zij heeft er dan niet» van gemerkt, dat ze geen eigen ouders had het heeft haar aan teedere zorg en liefkozingen niet ontbroken. Thans is de dochter van Leonora en Fran cois Troehets een voorname rijke jonge juf frouw, en zoozeer de moeder te beklagen was, zoo gelukkig is de dochter. De bedelaar luisterde met uitgestrekte, bevende handen, schitterende oogen, open mond en ingehouden hdera. En zij verdient het, ging de oude vrouw voort, want zij is even goed als schoon zij heoft niet alleen het gelaat, maar ook het hart van een engel. Mijn God, mompelde de bedelaar, ik had niet gedacht, dat een zoe ongelukkig man als ik, nog zoo veel vreugde zou sma ken. Hij stond op, vatte de handen der oude vrouw en drukte ze in de zijne. Goede vronw, sprak hij, mag ik u nof eene vraag doen Zeg mij de naam van Leo nora's dochter. Zij heet Blanche. gekwetst aan het hoofd, en heeft een asm gebroken. Do hoofdwond schijnt niet leveosge-. vaarlijk te zijn. De dokters noemen zijn toestand nochtans zeer zorgwekkend. Luppens is vader van een groot gezin. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De metser J. G.., 40 jaar oud, wonen? de te Ukkel, was aan den arbeid aan een in opbouw zijnde huis uit de Gronde- Jingstraat te Anderlecht, toen hij, ten gevolge van een misstap, het evenwicht verloor en in den kelder stuikte. De ongelukkige man bekwam ernstige Verwondingen aan het hoofd en kloeg over inwendige pijnen. Hij meert naai .het hospitaal overgebracht wordens NAAR SMYRNA De Engelsche, Fransche, Italiaansche en Amerikaansche kruisers zijn, op aan vraag der consuls, naar Smyrna vertrok ken. Constantinopél is rustig. Te St&mbouï bevlagde de Tnrksche bevolking. De mi nisterraad vergaderde. De grootvizier 'begaf zich naar het pa leis, om den toestand aan den sultan uiteen te zetten. DE GRIEKEN ZIEN ER VAN AR KLEIN-AZIE TE BEZETTEN Volgens de Ti-mes zou -de regeering van koning Oonstantijn begrepen heb ben dat zij er niet meer aan denken moet Klein Azie te bezetten. Men zou de alge* meene ontruiming beginnen. Hij liet dit officieel weten, niet alleen1 door een onderhoud dat de hooge Griek- sche commissaris te Smyrna had mrt vreemde consuls, maar ook door een ver, klaring der Grieksohe regeering. KRIJGSVERRICHTINGEN ROND[ OUAD-OUIZERT Men seint uit Kazbah de Tadla, dal op het Chleuh front de verplaatsbar^ troepen van Tadla en van Marrakech, onder leiding van generaal Daugan, tof krijgsverrichtingen langs de stroop Ouad-Ouizert gaan overgaan. Blanche herhaalde de bedelaar legde zijn hand op hel hart. O, goede vrouw, vervolgde hij met door tranen bijna ver stikte stem, verwonder u niet over mijne ontroering, bet kind dat ik verloreu heb, heette ook Blanche. Ik ben nu uitgerust, en zal mijn weg verder voortzetten. Ik bedank u voor uwe gastvrijheid. Hij nam zijn hoed, drukte hem diep op het hoofd, en ging Baar de deur. Voordat gij gaatt moet ge mij zeggen, hoe gij heet, riep de oude vrouw. Hij keerde zioh om, en antwoordde Ik heet Épreuve De bedelaar, dien de lezer zeker reeds heeft herkend, maar dien wij Épreuve zulleD blijven noemen, welken naam hij had aange nomen, verliet de oude vrouw en was weldra weder in de kom van het dorp. Hij had honger. Hij ging eene herberg binnen en bestelde een sober maal. De her bergier zag den zonderlingen gast van ter zijde aan en scheen niet genegen aan diens verlangen te voldoen. Ik begrijp wat er aan hapert, zeide Épreuve gij zijt bang dat ik u niet kan be talen. Hij haalde eenige geldstukken uit zijn zak en rammelde er mede. Ziet gij, vervolg de bij, ik heb geld om het bestelde te beta len, en zelfs een glas wijn te drinken, dat mij goed zal doen, want ik drink het niet alle dagen. Dit geld heb ik van de jonge juf frouw van Espoir gekregen. De herbergier stamelde eenige woorden van verontschuldiging en haastte zich om den armen man zelf te bedienen. Toen hij gegeten had vroeg de bedelaar hoeveel hij schuldig was. Niets antwoordde de kastelein. De bedelaar kon zijne verwondering niet verbergen de man, die zooeven aarzeldo, hem het gevraagde te verschaffen, weigerde nu te ontvangen wat hem toekwam. Dat be greep hij niet. De herbergier hielp hem spoedig uit den droom. Behoud u geld, oude maQ, sprak hij, om oen paar schoenen te koopen, want daar voor heeft de jonge juffrouw van Espoir het u gegeven. Gij moet weten, goede oude, dat niemand de deur voer een ongelukkige sluit, als hij den naam van de jonge juffrouw van Espoir uitspreekt. Behoud uw geld, en als gij weer Civry bezoekt, kunt ge gerust hier aankomen. Gij ^schijnt voor de jonge juffonw van Espoir veel achting te hebben, zei Épreuve. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2