8 Vrijdag Sept 192S 0. L mm® GEBOORTE Iü fes Velereifesid Eea wrekend oordeel Krabbels fersiti vasi Verwessl Vlaaad. les! ingewikkeld proces Ra de dood van lord üorthciiffe De reisgezellen van Amndsen De slaeisteffers der Alpen Maarschalk Joffre osstssaapf aan een engelnk Spoorwegramp vermeden Vreeselijk werkongeluk bij Rijsel XXVIII' JAARGANG NUMMER 183 T> l»_r> A n.'FtT A T~> a CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50— Uitgever: J. Van Nuffel-De Uesdt RbrEslraat, 9 en 21, Aalst. Tel Publiciteit buiten het Arr, AALSTTAgentechap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. - Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Rondros E. C. 4, Geboorte van Maria Zon op 5,19 onder 6,19 Laatste Kwartier den 13 (8 SEPTEMBER) Indien wel opgebrachte kinderen met ongeduld den Geboortedag eener teergeliefde moeder zien aan breken, indien zij zich beieveren om hem met liefde en dankbaarheid te vieren, hoe zullen dan de kinderen van Maria den geboortedag hunner liemelsche Moeder met vreugde be groeten, om haar hunne gevoelens yan genegenheid en dankbare liefde fe betuigen Vrij van de wet der erfzonde, en voorbestemd tot het Goddelijk Moederschap, kwam Maria onge twijfeld als het schoonste schepsel uit de handen des Scheppers. Daar om groette haar de Aartsengel Ga briel Wees gegroet, vol van Gratie Wij ook zullen haar dikwijls met dezen schoonen titel begroeten, en haar de hulde onzer gebeden en eerbewijzingen aanbie den. Maria kent onze noodwendighe den, en daar wij weten met welke liefde zij hare kinderen bemint, mogen wij vastelijk betrouwen dat zij ons zal helpen, nu vooral op den verjaardag barer Glorierijke Ge boorte. Zijn wij deugdzaam, zij zal ons nog meer ie ver verkrijgen tot het beoefenen der deugden zijn wij misschien geneigd tot het kwaad, zij zal ons versterken in de bekoring zijn wij in zonde, zij zal ons de gra tie der bekeering bekomen. Nooit verstoot zij hare kinderen die met betrouwen tot haar komen, Welke ook onze toestand moge wezen, wij zullen ons in Maria's Geboorte verblijden, omdat zij op de wereld komt gansch schoon en onbevlekt De Godsvrucht tot die goede Moeder zal meer en meer ons hart doordringen, want zij is het Kanaal langs hetwelk ons alle wel daden van God toevloeien. God vindt welbehagen in den eeredienst van Mariahoevele onge lukkige zieken, van alle geneeshee- ten verlaten, hebben troost en ge nezing bekomen door de machtige voorspraak hunner hemelsche Moe der Op onze dagen vooral zijn de wonderen te Lourdes zoo menigvul dig, dat duizende en duizende ge- loovigen naar het vermaarde heilig dom in bedevaart gaan om Maria te vereeren en haar de hulde hunner kinderlijke liefde te gaan opdragen. Niet één is ongetroost naar huis ge komen. Ons bisdom wil dit jaar ook niet ten achter blijven. Een groot ge tal vereerders van Jesus' Moeder vertrekken den 14n dezer naar de heilige plaats waar Maria zoo gaam aanroepen en vereerd wordt. TACHTIG zieken gaan mede en wie weet zal de Allerheiligste Maagd hun ook niet een zienlijken blijk harer genegenheid geven Godvruchtige Bedevaarders, laat ons te zamen met liefde en dank baarheid de novene deen ter eere van O. Li, V, van Lourdes, en gaan ,wij tot haar met een onwankelbaar betrouwen, opdat zij over ons allen den lieildauw harer moederlijke ze geningen uitstorte Wij zijn allen in nood en hebben hulp en hescher- tning vandoen Dezen verlangen verzachting in hun lichamelijk lijden genen vragen troost in hunne zielesmerten, ande ren nog begeeren meer vurigheid in den dienst van God, Maria is de Moeder van ons allen en verheugt zich in het geluk harer kinderen. Doch vergeet niet dat onze reis eene bedereis is en niet een pleziertocht Als Maria aan Bernadette ver scheen. riep zij haar toe BOETVAARDIGHEID BOETVAARDIGHEID BOETVAARDIGHEID J Wil zij daardoor niet zeggen dat wij nog te veel aan de wereldsehe vermaken verslaafd zijn en dat wij naar Lourdes gaan meer uit nieuws gierigheid dan uit geest van ge loof 1 Laat ons dan tot haar gaan met een zuiver hart, in deftige kleeding, tot stichting van de andere bede vaarders, vast overtuigd dat Maria ons zal helpen in onze geestelijke en lichamelijke noodwendigheden. DE WOENSDAG VOORMIDDAG ZITTING In de zaa.1 bemerkte men Mgr. Seipel en docter Nansen. Men gaat over tot de verkiezing van zes ondervoorzitters, buiten de zes die als commissie voorzitters van rechtswege van het bureel deel uitmaken. 44 stemmen worden uitgebracht. Zijn verkozen. Lord Balfour (Engeland), 38 stom. M. Hanotaux [Frankrijk), 38 stem. M. Gomez (Portugal), 37 steimmen. M. Branting (Zweden), 33 stemmen. M. de Gimeno (Spanje), 25 stemmen. M. Nintehith (Servie), 24 stemmen. De besprekingen worden dan voortge zet-. Bulgarie merkt dan op dat 'het dank is aan de tusschenkomst van den Volken bond dat de geschillen die het met zijn buurlanden had, verdwenen. Lord Robert Cecil wijst op de som werkzaamheden door don bond vol bracht. Hij haalt het optreden aan in de vraagstukken dor Alandeilanden, van Opper-Silezie, van Albanië, den Balkan- staten. Do spreker wijst op het belang dei- vraagstukken van de 'Sarre en van Dantzig. Dan gaat, loiJd Robert Cecil na wat in de technische commissies gedaan werd met het oog op den doorvoer van handel, de openbare gezondheid, de opiumplaag de vrouwen- en kinderarbeid, het herin- landen der oorlogskrijgsgevang-enen, enz. Heeft de bond evenwel zijn heel doel bereikt Artikel 3 zegt dat de vergadering al de vraagstukken betrekkelijk den we reldvrede moet behartigen. Kan de Vol kenbond zich bijvoorbeeld met het Grieksch-T'urksch vraagstuk niet inla ten Waarom bleef men in dit opzicht on werkzaam Waarom bemoeide de Volkenbond zich niet met de internationale instellin gen die reeds geschapen zijn maar geen tastbare uitslagen opleverden De toestand van Rusland is ook een der redenen van internationale verwik keling en Genua evenmin als Den Haag gelukten. Lord Robert Cecil betreurt het dat de Volkenbond niet beslister optrad voor wat den hongersnood betreft. Misschien zouden de betrekkingen met Rusland dan reeds hernomen zijn. Wat Oostenrijk aangaat is de Volken bond met het. vraagstuk belast. Dit inge volge een 'beslissing der conferentie van Londen, niet uit eigen beweging. De economische wereldcrisis is even eens van het grootste belang. Moet- de heersehende toestand blijven duren. Wij zijn niet verder 'gevorderd dan met den wapenstilstand. De oplossing belangt heel de wereld aan. wij moeten tot een resultaat ko men, of de algeheele ontgoocheling zal groot wezen. Ik hoop dat voorstellen voor wat het ontwapeningsvraagstuk .betreft aan deze vergadering zullen onderworpen worden. De moreele ontwapening is met het oog op dit doel, een noodzakelijk iets. Do wereld doorspartelt een OYergangs- fcrisis. Wij moeten ons uitspreken en ons niet met l*et ophelderen der vraagstuk ken vergenoegen. Wij moeten verant woordelijkheden op ons durven nemen. Zonder daden komen wij tot- niets. M. Walers legde, een amendement neer aan het besluit, van professor Murray. De afgevaardigde van Nieuw-Zeeland drukt er op dat de Volkenbond ook de ondergeschikte punten moet behandelen, en toont aan wat het internationaal bu reel deed met het oog op den alcoolhan- del in Afrika. Hij zag graag dit bureel naar Genèv verplaatst-, opdat, het met den Volken bond zou kunnen samenwerken. Na nog een uiteenzetting van den af gevaardigde van Finland over den toe stand in Oost-Carelie wordt-, niettegen staande nog talrijke redenaars opgeschre ven stonden, de zitting om een uur ge heven. Dé Hollandsche luitenantrgeneraal W. G. F. Snijders komt een merkwaar dig boek uit to geven De Wereldoor log op het Duitecho Westfront Het- werk is niet alleen eene krijgskundige studie van allereerste gehalte, het is ook en vooral het wrekend oordeel van een Nederlander, een neutrale, over de tegen over Belgie gepleegde trouwloosheid in 1914. Wat luitenant-generaal Snijders 'gef- daan heeft is eene daad van rechtscha penheid en rechtvaardigheid. Alle Bel gen zullen hem erkentelijk zijn, voor de vurige verdediging van Belgie's eerlijk heid en goede trouw. Wat Duitschland uitgevoerd heeft schrijft de Hollandsche generaal, was een verwerpelijk, een slecht plan, dat be rustte op den grondslag van woordbreuk en trouweloosheid. Het was niet anders toe te passen, dan door de Duitsdhe legers onmiddellijk te doen overgaan op het grondgebied vau Luxemburg en Belgie, twee onafhankelijke Staten, die buiten de geschillen met Frankrijk stonden. Bo vendien waren beide landen met Duitsch- ■land's (Pruisen's) medewerking hij inter nationale traktaten onzijdig verklaard en zij verlangden onzijdig te blijven. Do Duitsche regeering miste het recht- over beide landen de rampen van den oorlog uit te sterten. Zij brak het woord, waar mede zij zich tegenover die landen on de overige bij hun neutraliteit verhonden rijken betrokken bad, en toonde zich in de hoogste mate onbetrouwbaar en im moreel. Het is voor Duitschland zelf ten diepste te betreuren, dat dit plan in gang gevonden heeft en ten uifcvoeT is gebracht. De Duitsche regeering en de leger leiding zijn zeer luchthartig heengestapt over hot hoogst ernstige feit, dat hun plan leidde tot- verkrachting van het in ternationale rechtsbeginsel en geweld aandeed aan alle gevoel van eer en plicht. Er werd gehandeld uitsluitend naar hetgeen men meende dat Duitech- land's eigen belang cischt-e en voor schreef Tot verontschuldiging wist men niets anders aan te voeren, clan de pove re 'bewering Not kennt kein Gebot Ja, men durfde zelfs de internationale traktaten, die den grondslag behooren te vormen voor de betrekkingen tussehen de onderscheidene volken, vodjes pa pier noemen. Het Duitsche volk dient de waar heid omtrent de oorzaken van zijn onge luk vierkant in de oogen te zien. En de hoogst bekwade Duitsche militaire des kundigen moeten stellig weten, dat de voornaamste van die oorzaken gelegen is in het operatieplan dat door Duitsch land in 1914 uitgevoerd werd. Al was dit plan gelukt, al had Duitschland er een glansrijko overwinning mee behaald, dan nog had de Duitsche natie de oogen moeten neerslaan, omdat hot een zege praal zou hebben geoogst langs den weg van -onrecht en misdaad op internatio naal gebied Dit wrekend oordeel van een der beste generaals van Nedcrland's leger, is een brandmerk te meer voor Duitschland dat nu Bchier vier jaar na zijne neder laag, nog zijne overwinnaars schaamte loos en uitdagend durft tarten, met te weigeren zijne schuld te erkennen aan het onheil dat het over de wereld ge bracht heeft. Het kapitalism wordt door den heer Louis Betrand in eer hersteld. Die in eerherstelling komende van eenen so cialistische volksvertegenwoordiger,- wie zegt daar collega moet de heeren kapitalisten heel aangenaam zijn. Denkt niet, zegt de heer Bert-rand, dat de kapitalisten geen gevaren te duchten hebben. Van de in Belgie 1610 eerste gestichte maatschappijen gingen er 1142 in den dieperik en verloren de aandeel houders een miljardT Dank aan het kapitalism, -het is de heer Bertrand die spreekt werden talrijke nijverheden gesticht, nieuwe uit vindingen in praktijk 'gesteld, nieuwe rijkdommen in vreemde landen ontdekt, de voortbrengstprijzen verminderd, het algemeen welzijn vermeerderd. Zoo be wees het kapitalism diensten aan menschheid. Andere tijden, andere proza. Nu be zitten de socialisten banken, zijn de ge- izellen beheerders in naamlooze venoot- scliappen, enz. Begrepen EEN ENGELSCHE LOFTUIGING Londen, 6 Sept. Lord Ullswater. dio langen tijd speaker was van het Britsche Lagerhuis, sprak gisteren, to Lowestoft, bij de opening van het Te huis voor Oud-Strijders, een rede uit. Hij zeide o. m. tijdens zijn jongste bei- zoek aan de Belgische slagvelden troffen te zijn geweest- door de uitsla gen welke op het gebied van hei-stel, al daar werden bereikt. De meeste dor- aldus lord Ullswater, welke door iet oorlogsgeweld werden vernield, zijn thans zoo goed als geheel hersteld. De huizen rijzen uit den grond als padde stoelen, dank zij den werklust der Bel gen. Terwijl de mannen de huizen weer optrekken, zorgen de vrouwen voor het- binneuhalon van een zeer goeden oogst. De Belgen mogen voor de gehcele we- eld een voorbeeld heeten. In Bari (Italië) had de jury dezer da gen oveir een buitengewoon ingewikkeld proces uit te spreken. Het geding sproot voort uit den verwoeden strijd, welke in Juli 1920 tusschen.de grondbezitters en de boeren in de zuidelijke districten is gevoerd. Zeventien grondbezitters on veertig boeren hadden zich te verant woorden. Na een behandeling van drie volle maanden, waarbij 42 advokaten optraden eu een ontelbaar aantal getuigen werden gehoord, trok de jury zich terug. Zij had niet minder dan12.000 vragen te be antwoorden, waarvoor zij 73.000 docu menten moesten raadplegen. Ten einde het den juryleden gemakkelijk te maken, waren slaapgelegenheden in het ge rechtsgebouw in gereedheid gebracht, zoo- dat- zij het gebouw niet behoefden te ver laten. Geen enkel blad publiceert de volledi ge antwoorden op de 12.000 vragen. Alle beklaagden, behalve twee boeren, werden echter vrijgesproken. De koene ontdekkingsreizigers Tessem en ICnudsen, reisgezellen van den be roemden Amundsen, waren in 1918, tij dens hunnen tocht naar den Noordpool, verloren gesukkeld in de ijsvelden. Se dert dien bleef men zonder nieuws van hen. Men wist enkel dat beiden in Oc tober 1918 met Amundsen aan boord waren van het schip Maud Zij wa ren alsdan ontscheept te Kaap Tchelious- kine, het uiterste oostersche punt bij dm Noordpool. Van daar uit- waren zij dooi de ijsvelden getrokken en sedert dan wa ren zij verdwenen. Verscheidene ontdekkingsreizigers wa ren op zoek gegaan, doch vonden geen spoor van de vermisten. Verleden jaar had kapitein Jacobscn een brièf gevon den, door hen -geschreven op datum van 15 November 1920 en waarin zij ver klaarden dat zij de richting naar Port Dick namen. In de lente van 1921 was de Russische noordpoolreiziger Urwantzeff op zijn beurt in deze richting op zoek gegaan Urwantzeff meldt, op datum van 17 Augustus laatst, dat hij de lijken van Tessem en Knudsen heeft ontdekt op den oever der rivier Piassina, in Noorde lijk -Siberië. Urwantzeff voegt erbij dat hij nabij de lijken verscheidene artikels, door Tessem cn Knudsen geschreven evenals Juin dagboek heeft gevonden, NIEUWE REEKS ONGELUKKEN Sedert de tegenwoordige Paus zijnf hoog ambt heeft aanvaard en er meer bekendheid is gegeven aan de stoutmoev dige bergtochten, die hij heeft onderno-» men, tracJhten tal van katholieke geeste«. lijken zijn voorbeeld na te voglen docliy aldus de Daily Telegraph niet steeds met succes. Vele priesters doon pogingen om deii Monte Rosa te beklimmen of een bezoek te brengen aan de Dufour-spitze, waar de tegenwoordige Paus op een tocht bijna; eens van koude is omgekomen. Zekere priester, een leeraar aan het se minarie 'te Freiburg begaf zich even eens met een aantal leerlingen op weg- Bij een poging om de helling van den' Gastlosentop in de |Freibnrger Alpen- te beklimmen werd liij evenwel gedood door een losrakend rotsblok. Een tweetal Engclsche toeristen ont kwam nauwelijks aan den dood boven Meiringen in het Berner Oberland, ter-s wijl zij een bezoek brachten aan dg Aeresdhlucht. Door de zware regens was een giet-' schervoet gebarsten, zoodat de stroom in: de nauwe bergspleet plotseliug hooger steeg en de bruggen medesleepte. De beide Engelschen waren aldus geheel van de wereld afgesneden, zonder eenig mid del van verbinding te hebben. Waar schijnlijk zouden zij dan ook om het lo« ven zijn gekomen, -als zij niet door een Zwitser waren opgemerkt. Deze had hun aangeraden, onder de- rotsen te bi'jven terwijl hij zidh met veel gevaar naar Mei- ringen begaf om hulp te halen. Met behulp van touwen en ladders ge lukte men er ten slotte in, de beide toe risten te redden. De spoorweg tussehen Meiringen én Interlaken, is door de «ezwollen rivieren, overstroomd, terwijl ook op andere plaats sen van 't land veel schade is aangericht door het gestegen water. V IN WIENS HANDEN ZAL1 DE TIMES OVERGAAN Wie krijgt het <*root Engelsch blad de Times in handen Het vraagstuk is niet opgelost-, zoo lang men niet weet. hoe de schikking tussehen de erfgena men van Noi'thcliffe luidt. Volgens het eerste testament van lord Northeliffe, zou John Walter het recht van voorkoop voor Northcliffe's gewone aandeel en in do Times hebben. De familie Water is, gelijk men weet, sinds jaar en dag met de Times verbonden geweest- en men vermoedt, dat John Walter van hetbem verleende recht gebruik zou maken. Worden de beschikkingen van het tweede testament uitgevoerd, dan is La dy Northeliffe erfgename en krijgt zij de aandeelen zonder voorbehoud. Vroe ger had Walter ook een overeenkomst- gehad met lord Northeliffe, dat hij bij diens dood in elk geval het recht zou heb ben om de aandeelen weer uit den boe del over te nemen, maar eenige maan den voor Nort-hcliffe's dood had hij van dat recht afstand gedaan. De Daily Express verneemt, dat- lord Rothemere, de broer van lord North eliffe, waarschijnlijk de meerdeiheid van Je aandeelen in de Associated Newspa pers Ltd, zal overnemen, waartoe de Daily Mail de Evening News cn de Weekly Dispatch tot dusver allej iNorthcljJfe-bladen, behooren. TWEE GEWONDEN Parijs, 6 Sept. Maarschalk Joffre en zijn echtgenoote, die zich op 'i oogou- blik te Louveciennes bevinden, waren eergisteren een autorit gaan maken met de auto van kommandant Dronin, be stuurd door Francois Oésorie. Bij een plotselinge kromming van derf -weg kwam de auto in botsing met- een zij-, spanwagen. De sohok was zeer hevig eu de beide personen, die in den zijspanwa- gen zaten weiden ter aarde geworpen.; Maarschalk Joffre en zijn echtgenoo te liepen dadelijk de ongehikkigen ter hulp. Het waren deb. Poculis, rue Mont- martre, 41bis, te Parijs, en juffrouw Ju- liane Quit-el, rue des Vaulx, Marlv-le- Roi. Zij hadden vele en ernstige kwetsu ren bekomen en moesten naar Marly-le* Roi vervoerd worden. Vervier?, 6 Sept. Een spoorwegon geluk, dat-, zonder de koelbloedigheid van den Stationschef, een ramp zou ver oorzaakt hebben, deed zich Zondag avond voor. Een goederentrein reed de helling op, die Lammersdorf van Roetgen scheidt, i toen in het station van Lammersdorf ceni koppeling brak en 10 Wagens de helling in volle vaart- afreden. Op dat oogenbliïc- kwam de trein uit Aken te Roetgen aan.- Door de -koelbloedigheid van den sta tionsoverste, die, telegrafisch verwittigd,- de wagens door een wisselstand op een* goederenspoor leidde, waar zij te pletter, reden op 'het laadperron, werd een boU sing vermeden. De schade is aanzienlijk. TWEE ARBEIDERS GEDOOD Rijsel, 6 Sept.. In de werkhuizen van Courehelettes, nabij Rijsel, wordt op dit oogenblik een overgroot vat van 110.000 Hectoliter, dat petroleum zal inhouden, naar de verdieping gdbrachfc Voor dit werk bevonden zich acht arbei ders op een steiger elf meter boven den grond. Eensklaps kantelde de stelling en drie arbeiders wei-den ten gronde geslingerd. Gustave Dlmisne, 85 jaar oud, en Au gust. Dhamy, 32 jaar, bleven op slag dood Hendrik Callo kwam met slecht onbeduidende kneuzingen vrij. Dc vijf overige arbeiders konden zé astklampcn aan bet vat, dat aan kabel I hing.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1