Eilê ziSpiHT I-s Mm ié ia Koewacht Hevige brand te Elsene Gesiilen schilderijen weer gevonden Istoedig gewacht lis h§i schip perskwartier f§ Anwerpen Erg ayfontohleiongeiuk k!J Hansün Hef geheim van Phoenlx-Park Oosdelijk ocgefyk te Antwerpen DtiüSsshiasds verplichtingen Wielrijder sssdsr üsi feta Oneerlijke bediende Bedrieger- gekuip! 0® irnsisfsslte gauwdieven Tsssseften frasu en lijkwagen Erge val Eene kindermoord te Bevere- bij-Aüdenaerde Reosashtige eierkoek h Zes svertedss. Bcodeiijk sagekik in esse mijn Onder eene instorting begraven Be strijd in lOein-Azie Aanvuilencle bijzonderheden Ilier volgen nadere inlichtingen over He wijze waarop Thomas Lavan. de 30- jarige Btraalveuter van Koewacht, Za terdagnacht werd vermoord. In oen danstent hadden verscheiden kerels twist met hem .gezocht en toen Lavan buiten kwam, op verzoek van den eigenaar der danstent, werd hij achter volgd door de anderen. Lavan zette het op een loopen, doch werd op Nederlandsch grondgebied In gehaald. Zeven kerels sprongen op hem en dienden hem verscheidene messteken toe; een van hen greep toen een straat stoen en plofte die in het gelaat van Lavan, die bewusteloos uitgestrekt lag. Dc moordenaars keerden daarop naar de danstent terug en vertelden daar aan wie het hooren wilde, dat zij Lavan duch tig hadden toegetakeld en dat deze ter plaatse in zijn bloed was blijven liggen. NIEUWE AANHOUDING Uit de lijkschouwing is gebleken, dat het slachtoffer moststeken over gansch het lichaam had bekomen. De dood moet echter toegeschreven worden aan de schedelbreuk, veroorzaakt door den slag mte den straatsteen. Jlct vijftal aangehoudenen te Middel burg (Nederland), zou de misdaad heb ben bekend. Bovendien 'hebben de ke rels een aantal medeplichtigen aange duid, die te Stekene wonen, wijk Hie- dorp. Het gevecht van Middelburg heeft zich onmiddellijk in verbinding gesteld met het parket van Dondermonde en reeds werd te Stekene een vermoedelijke mededader aangehouden en to Dender- monde opgesloten. De misdaad heeft groote ontroering verwekt in de grensstreek de bewoners zijn zeer opgewonden legen de laffe moordenaars. Het gerecht heeft toelating gegeven het lijk van den ongelukkigen Lavan tor «aarde te bestollen. De plechtigheid zal in den loop van deze week plaats heb ben op de begraafplaats van Koewacht (Nederland). 250.000 FE. SCHADE Dinsdagavond, kwart over zes,-brak een hevigen brand nit in do in aanbouw zijnde nieuwe hoogeschool Adolf Baiyl- laan, to Elsene. Het vuur werd het eerst waargenomen in een loods waai' de dy namo en andere kostbare werktuigen wa ren geborgen. De brandweer van Elsene, onder be vel van kommandant Vermeersch snel de dadelijk tor plaats doch moest de hulp der Brusse'lscho brandweer inroe pen. De aanwezige benzine on de vetstoffen vatton gemakkelijk vlam en de nabijge legen gebouwen schenen ten hoogste be dreigd. Na een uur waren de spuitgasten het vernielend element meester. De schade wordt geschat op 250.000 fr. De firma Dewael die de werken on derneemt kon oorzaak van de ramp nog piet aangeven. Op het buitengoed, te Brassehaet, van den kunstschilder M. Henri Luyten, werden een paar maanden geleden ver schillende schilderstukken gestolen. De rechterlijke policie heeft onderzoek ge daan en bij verschillende kunsthande laars te Antwerpen reeds vier der gesto len schilderijen ontdekt. Hot onderzoek wordt voortgezt en een man en cene vrouw in dienst van M. Luyten. zouden niet vreemd zijn aan de ze verdwijningen. 48" Vervolg. 'k Heb hem heden morgend geplukt voor de jonge juffrouw, omdat zij zooveel van bloemen houdt. Dat is wel vriendelijk van u. Ge zijt zeker de man die mojulïrouw Blanche gisteren bij de rivier heeft ontmoet J Ja, mijnheer Zij heeft me over u gesproken ge hebt haar belangstelling ingeboezemd. Zij zal den ruiker met genoegen aannemen, maar zij is nog niet opgestaan. Indien ge wilt wachten, kunt ge hem aan haar zelf niet overhandigen. Neen, ik dank u. Wilt ge zoo goed zijn, hem haar te overhandigen Moet ik zeggen dat hij van u komt Ja, van den bedelaar Éprcuve. Moet ik haar nog iets anders zeggen O, neen Maar als ge het veroorlooft, tal ik nu en dan op de hoeve komon. Ge kunt zoo dikwijls komen als ge wilt. Ge zijt zeker de peel van de jonge juf- Vouw Ilecft zij over mij gesproken Ja om mij te zeggen l<oe goed ge zijt. Tot weJerzic-ns, mijnheer Pandolle De bedelaar verwijderde zich snel. Ilij heeft me niet herkeod, mompelde Verleden nacht werd de Vleeschhou- woi-straat in opschudding gebracht door een bloedige vechtpartij in de danszaal gelegen in het hviis 20. August Appels wonende in de Paradijsstr., 27, stond er mot een meisje, toen plots een neger op ben toetrad en een geweldigen slag aan het meisje toebracht. Dit ontstak Appels in woede, hij greep den neger vast en sloeg hem ten gronde. Deze was echter weer spoedig te been en een scheermes voor den dag halend, bracht hij ecne vreoselijke snede toe in de zijde van Appels, die badend in zijn bloed ten gronde neerstortte. De d«ader ging oogenblikkelijk op de vlucht, maar werd op den hoek der Oude ..ur?.en Hofstraat aangehouden, na dat hij zijn scheermes had weggeworpen. Op 'het policicbureel bleek de brutale vreemdeling zekeren Kerman Vasquiez te zijn, afkomstig van Valparaiso. In zijn bezit werd nog een pakje cocaine go- vonden. Hij werd ter beschikking van den prokurenr des Konings opgesloten. Het slachtoffer werd bij hoogdrin gendheid naar het Stuyvenberggasthuis gevoerd zijnen toestand is erg zorgwek kend, zoodanig dat men hem nog niet heeft kunnen onderhooren. M. Ed. Germain, staatsagronoom, wo- wende te Gembloers, begaf zich per auto naar zijn kantoor te Namen. Ten gevolge van een onoplettendheid of een plotse linge ongesteldheid zwenkte de auto en kwam van den weg terecht in een twaalf meter dieper gelegen veld. Een andere autobestuurder, die daar cenigen tijd later voorbijreed, bemerkte het gansch ontredderde rijtuig in de diepte en ging kijken. Hij vond M. Ger- mainjbewusteloos onder bet puin hij voercle hem naar een geneesheer in de nabijheid, waar het slachtoffer in behan deling bleef. Tot dus vor veTkeort M. Germain nog steeds in stervensnood, zoodat hij niet de minste inlichting kon geven over de toedracht van 'het ongeluk. Hij is zwaar inwendig gekneusd. HET ONDERZOEK VAN MEVR. STEINMANN De dokters die belast zijn met het on derzoek van de geestelijke gesteltenis ran mevr. Steinmann zullen nog eenl ge dagen noodig hebben voor ze hun be sluiten kunnen indienen. Men meent dat Mevr. Steinmann in den loop de^er week naar Antwerpen zal lerugkeeren, waar haar aanwezigheid ©enigszins noodzakelijk is om het. onder zoek voort te zetten. Het geneeskundig on dei-zoek zal dan ook te Antwerpen worden voortgezet. Gisteren middag heeft een doodelijk ongeluk plaats gehad in de Ellerman- straat. Toen de trekmotor eener natie, door de genoemde straat reed, wilde de 4jari- ge knaap J. Van den Bosch, wonende Fuggerstraat, 35, op een der sleepwagens springen. •Ongelukkig viel 'het jongetje er af. De wagens gingen hem over het lichaam en doodden liet knaapje op den slag. liet lijkje werd naar het doodenhuis ge- '.voerd. hij, toen hij weer op den weg w .s, en hij voelde zijn hert aanmerkelijk verlicht. Pandolle staarde hem eenigo oogenblik. ken na toen de hand over het voorhoofd strijkende, sprak hij tot zich zeiven 't Is vreemd, die arme man heeft me hevig doen ontroeren. Hij ging het huis in en klopte zacht op de deur van Blanche's kamer, dezelfde die vroe. ger door Jeannette was bewoond geweest. Blo; c'ie opende. O. wtt schoone ruiker riep zij, Pandolle omhelzeud. Hebi gij dien voor mij geplukt. Liefkind, antwoordde hij glimlachend, ge weet wel dat ik 's morgens geen tijd heb om in het bosch leliën te gaan plukken de oude bedelaar, die ge gisteren bebt ontmoet heeft den ruiker voor u gebracht. Is hij nog iiier Neen, bij is weer heengegaan. Maar hij zal toch lerugkeeren Hij heeft het beloofd, ge schijnt veel belang in hem te stellen. 'k Heb gisteren den geheelen dag aan hein gedacht, en dozen nacht heb ik hem in eenen akeijgen droom gezien. Deed hij u kwaad vroeg Pandolle drifiig terwijl zijn oogen van toorn von kelden. O, neon, antwoordde zij integendeel Wilt ge dut ik u mijn droom vertel 'i DE BELGISCHE ONDERHANDE- i LINGEN TE BERLIJN De besprekingen van de vertegenwoor digers der rijksrogeering met de Belgi sche afgevaardigden zijn thans begon nen. Dientengevolge is de ontvangst der groep en leiders door den rijkskanselier, die reeds gisteren liad moeten plaats vin den, tot een lateren datum uitgesteld. Het is niet onmogeli jk, dat de rijksmi nister dr. Wirth alleen over de politieke positie en de buitenlandsche zaken eeni- ge mededeelingen zal verstrekken. Dinsdag hadden de vertegenwoordi gers der verschillende departementen een nieuwe bespreking over de aanstaan de onderhandelingen met de Belgen. Vervolgens vond een kabinetszitting plaats, waarin eveneens de besprekingen met de heeren Bemelmans en Delacroix werden te berde gebracht. Woensdag morgen werden zij nog voor het begin van de officieel© bespre kingen door den rijkskanselier ontvan gen. De eigenlijke onderhandelingen worden op het rijksdepartement van fi nancien gevoerd, in tegenwoordigheid van de staatssecretarissen Groner, Hirsch en Simson, van den gewezen staatsse cretaris Bergmann en van rijksminister Hermes. In de Berlijnsche regeeringskringen is menjan meening, dat de bedragen, die op 15 Augustus en 15 September voor het herstel betaald moeten wor den, door schatkistwissels gedekt zouden kunnen worden. Beide termijnen bedra gen 50 millioen mark. Welke waarborgen Duitschland ech ter zal kunnen aanbieden is nog niet be kend. Men zal natuurlijk eerst kennis moeten nemen van de eisclien der Bel gen. Wel wordt reeds verzekerd, dat er geen sprake van zal zijn om de goud voorraden van de Dnitsdhe bank op te offeren. Evenmin als de rijksbank zou den de groote banken voor de betalin gen verantwoordelijk zijn. In het algemeen is Uien te Berlijn vrij optimistisch gestemd in zake het ver loop der besprekingen met de Belgen. Dit optimisme wordt trouwens door de Berlijnsche ententekringen gedeeld. 'V- De mekaniekwerker Pieter D.., wo nend Jetteschen steenweg, reed Dinsdag namiddag per velo langs de Leopoldlaan te Koekelberg, toon hij den buurttram Noord-Jette op stilstand, omzwen kend, terecht kwam onder een auto, ge voerd door M. A..., wonend Haeehtschen steenwég, te Schaoibeek. D... stuikte te gen de straatsteenen en werd in cllcndi- gen toestand opgenomen. In hot gasthuis hebben de geneeshee- ren bevonden, dat de ongelukkige erge kwetsuren aan het hoofd en inwendige kneuzingen bekomen had. vV In Februari laatst leden nam het Brusselsch bij huis eener vreemde firma, een jongeling, met deftig uiterlijk, als boekhouder in dienst. In 't begin was bij een onberispelijke bediende, maar zekeren dag verdween hij spoorloos. Men zag de boeken na en de ze waren in regel. 't. Was evenwel bet zelfde niet voor het checkboekje eruit waren drie wissels verdwenen. Twee de zer wissels waren door den voortvluchti ge ingevuld en met het nagemaakt hand- teeken van den bestuurder voorzien Zij werden onlangs door hem in eene bank der hoofdstad aangeboden, die de ingeschreven som, 56.000 fr. uitbetaal de. De ontvreemdor en schriftverval- scher, zekere Paul Wohler, wordt in Duitschland en in Zwitserland opge zocht., daar men vermoedt dat hij naar een dezer landen gevlucht is. Ja, laat eens hooren I Welnu, ik liep langs cle rivier bloemen plukken. Eensklaps zag ik afgrijselijke slan genkoppen uit den grond te voorschijn ko- men en mij dringend «nanstaren. Ik uitte een kreet van schrik en wilde vluchten, maar de afzichtelijke dieren kronkelden zich om mij en maakten mij het loopen onmogelijk. Zij kropen hooger en hooger, tot aan mijn ge laat. Toen kwam de oude bedelaar mij ter hulp snellen en sloeg met een dikken stok al de dieren dood. Ik ontwaakte hevig ont steld. Weldra sliep ik weder in toen zag ik u in de weide loopen, de handen op den rug, zooal8 uwe gewoonte is. Iemand dien ik niet herkende, sloop verraderlijk achter u, en hief zijn met dolk gewapenden arm op om u te doorsteken. Doch toen bij dsn doodelijken stoot wilde toebrengen, verscheen de oude bedelaar weder, en mat een slag van zijn zwaren stok velde hij den boosaardigen mensch ter aarde. Vindt e dat niet een aardige droom, goede Pandolle Ja, ja 't Is maar goed dat ge niet dik wijls droomt, antwoordde Pandolle. Hij nam haar schoon hoofd tusschen de handen en drukte een kus op haar voorhoofd. Als de oude bedelaar terugkomt, moet hij zeer goed ontvangen worden antwoordde Blanche. Een paai' weken geleden meldden wij dat zekere Marcel H.., zwitser, 25 jaar^ vertegenwoordiger voor Belgie van eene Porijzer firma, zijn verblijf der Van Arte vel deetraat te Brussel, verlaten had, na voor meer dan 40.000 frank koop waar ontvreemd te hebben. De policie is door de Hollandsche overheid verwit tigd, dat Marcel H..., in Den Haag bij den kraag gevat werd. Een handelaar van Bergen, M. De- roux, was Woensdag voor zaken naar Brussel gekomen. Hij reed met den au tobus van Zuid naar Noord. Onderweg was er nogal groot gedrang van reizigers en werd de handelaar nogal eens duch tig over en weer gedrongen. Wanneer 'hij uit den autobus was ge stapt, bestatigde hij dat zijne brieven- teseh met 3,200 frank verdwenen was. vV Een lijkwagen verliet Dinsdagnamid dag het krijgsgasthuis der Kroonlei te Elsene en werd, toen hij gezegde lei ging oversteken, aangebotst door een tram. De lijkwagen werd op een afstand van ver scheidene meters meegesleurd en heèle- maal-ontredderd. Men moest een anderen lijkwagen halen en de doodkist overla den. De geleider van den lijkwagen was op de straatsteenen geslingerd geweest. Men nam -hem erg gekwetst aan net hoofd op en bracht hem onmiddellijk naar het gasthuis over. Ook de paarden hadden ernstige verwondingen bekomen. De genaamde Frans Vangenack, schil- dergast, die eene kamer bewoont op het eerste verdiep in de Bevrediginstraat te Brussel, zich Dinsdag namiddag voorover buigend uit het venster, verloor het even wicht en stuikte naar beneden op de koersteenen. In den val bekwam -de ongelukkige een erge schedel won de en brak een schouder. Zijn toestand is onrustwek kend. WV Op het einde van Augustus werd m de duinen hij De Panne een kinderlijk je ontdekt Het parket van Audenaerde, dat ver wittigd werd over een kindermoord te Bevere-bij-Audcnaerde, kwam tot dn overtuiging dat het wel dit zelfde kind je moest zijn. De onderzoeksrechter be gaf zich naar Bevere, ter woning van ze kere X..., welk meisje na lange onder vraging aangehouden en naar Audenaer de overgebracht werd. Zij legde bekente nissen af Een medeplichtige van het meisje werd ook aangehouden. De landbouwer Jan C.., uit den Leu- venschen omtrek, reed Woensdag mor gend met zijn gespan naar de markt vaii ,Mechelen. Aan een draai van de baan nabij het grondgebied van Nosseghem, werd de kar op zij gevat door een automobiel. Ken der wielen werd uitgerukt, de kar sloeg om en de lading, bestaande uit rond de 8.000 eiren, vielen ten gronde en werden natuurlijk verbrijzeld. De voerman, in eene gracht geslin gerd, bekwam erge kneuzingen aan het hoofd en klaagt van hevige inwendige pijnen. De schade is zeer aanzienlijk. Zeker, hrj isimmers uw beschermeling. En mijn vriend Hij heeft mij gezegd, dat ik hem geluk zou aanbrengen. Dat doet ge allen die u naderen, mijn lieve uw glimlach schenkt vreugde, uw blik maakt gelukkig. Maar ik zal u niet lan ger ophouden, ga u nu verder kleeden, tot straks Pandolle verliet de kamer. Blanche beschouwde den ruikeren adem de er den eerlijken geur van in. Arme Épreuve mompelde sij, hij heeft aan mij gedacht. Zou 'k hem waarlijk geluk aan brengen f Zij zette den ruiker in een met water ge vulde vaas ep den rand van den schoorsteen. XII. Hoe Épreuve, of met zijn eigenlijken naam Trochets genoemd, zoo onverwachts te Sint- Irun kwam, zal onze lezers duidelijk worden in dit hoofdstuk. Veertien dagen na in het voorlaatste hoofd stuk medegedeelde gesprok der twee vrien den begaf do lieer Dumoulin, van zijn reis naar de Haute-Saöne teruggekeerd, zich we der naar den graaf de Bussières, om hem verslag te doen van de uitkomst zijner zen ding in 't belang van Trochets. Waarde vriend, waren zijne eerste woorden, ik geloof u to kunnen verzekeren, dat uw beschermeling onschuldig is. Ik dank u, antwoordde de graaf. Sinds De stoomtrawle r der Pêcherïes du Nord O. 154 is Zondag de Oostendscho haven binncngeloopen met aan boord bet lijk van den 'genaamde Jan De Smet, 54 jaar, wonend St. Franeiscusstraat. De ongelukkige was twee dagen te voren bezweken. Zijn lijk werd naar het doo denhuis gevoerd en een onderzoek werd ingesteld door den waterschout. In de koolmijn Fief de Lambre- chies te Paturages werden Dinsdag twee werklieden door het afschuiven van do schoorhouten, onder eene instorting bedolven. Aanstonds werden de red dingswerken ingericht om de slachtof fers, Jnles Urbain en Valere Libert, te bevrijden. Na verscheidene uren kon men eindelijk de twee mannen nog le vend, maar gekwetst, ophalen. Nauwe lijks was Urbain aan de oppervlakte, of hij gaf den geest. Eenige werklieden gebezigd in de uit» batingen van plastische aarde te Mozefc (Namen), werden verrast door eene in» storting in een der putton. Een arbeider kon zich in tijds niet verwijderen en werd bedolven. Men kon hem slechts een kartuurs later uit zijn benarden toestand bevrijden, maar toen had de ongelukkige reeds opgehouden te leven. Hij was plat gedrukt geweset onder de zware aardmas- sa. *t Is een genaamde Victor Joyeux, ^4 jaar alhier woonachtig. Het slachtof fer was gehuwd en vader van drie kin deren. DE TUE KEN JUBELEN Angora, 6 Sept. Het nieuws van den Turkschen zegepraal lokte groote vreugde onder de bevolking uit. De re geering werd van talrijke zijden geluk gewenscht. DE BESCHERMING DER CHRISTENE MINORITEITEN Constantinope], 6 Sept. Uit Athe ne seint men dat Griekenland een op roep deed bij de mogendheden voor de bescherming der christene minoriteiten in Klein-Azie. Londen, 6 Sept. -Men meldt uit Smyrna dat het Italiaansch schoolschip Venezia en twee kleinere schepen al daar aangekomen zijn. Men meldt insgelijks dat de Vitto- rio Emmanuel insgelijks-5ib Tarenta naar Klein-Azie zal vertrekken. Londen, 6 Sept. Het is waarschijn lijk dat Lloyd George onmiddellijk hel Engdsdh Cabinet zal 'bijeenroepen om te beraadslagen over den toestand in hel leven geroepen door de Grieksche deba cle in Klein-Azie. De Star vraagt zich of Engeland er kan mee instemmen dat de Khemalis- ten, die volgens het blad bezit willen ne men van Constantinope!, hunne plannen ten uitvoer brengen. Een gemeenzame politiek der geallieerden zou den toe stand alleen kunnen redden. Adana, 6 Sept. De toestand ontwik kelt zich meer en meer ten gunste der Turken. Na de inneming van Bronssa bezetten de Turken de Grieksche stellingen rond het meer Abolyorid. De Turken zetten hun vooruitgang voort in de richting van Danderma. Men meldt de 'bezetting van Ak-His- san en Demirdjie. Ook de stad Eddin zou bezet zijn door de Turken. lang heb ik me niet zoo gelukkig gevoeld als door deze tijding. Maar, hernam do heer Damoaün, uit do archieven te Vesoul heb ik die overtui ging niet geput. Uit de processtukken bleek de sohuld dui delijk, onbetwijfelbaar. Alleen de beweegredenen tot de misdaad ligt in het duister, want 1 is niet bewezen dat de moordenaar zijn slachtoffer heeft wil len bestelen. Dit ondersoek voldeed me nipt, ik wilde nauwkeurige inlichtingen hebben omtrent het vroeger gedrag, de levenswijze en de gewoonten van den veroordeelde. Ik was reeds voornemens naar Frémioourt te gaan, waar de misdaad is gepleegd, en naar Civry, waar Trochets heeft gewoond, toen ik onder de processtukken twee vond, die ondwtee- kend waren door den vrederechter Daton. Ik herinnerde mij een medestudent van dien naam. Ik ondervroeg den griffier, die door den keizerlijken procureur was belast, mij bij mijn onderzoek behulpzaam te zijn, en deze deelde mij mede, dal de heer Duton nog altijd te Sint-Irun woonde, maar niet meer vrederechter was voorts meende hij, dat die heer mij het beste inlichtingen zou kunnen geven, daar hij den veroordeelde het eerst had ondervraagd en hem zeer goed had ge< kend. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2