9 Zaterdag Sq»t 1922 mm ERFEK1SSEN El TESTAMENTEN flet geheim van Phoenix-Park is? den Volkerenbond VERGADERING VAN DONDERDAG Her drama van Blssreassel een nieuw verhaal Os Heiligs Plaatsen Lasidfiauwhsfanpa De strijd in Klein-Azie Hst eeuwfeest der Braziliaan- ssh® onafhankelijkheid DusischlaEasI's verplichtingen Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 XXVIII» JAARGANG NUMMER 134 TD fT-TFST 1~> S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Nvffel-De Gendt II* Adrianus J Zon op 5,10 onder 6,17 jLaatste Kwartier den 13 Publiciteit buiten het Arr. AALST c Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13. te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. 4. Er zijn nog altijd suikernon- kels en suikertanten in de wereld, maar sedert den oorlog zijn er vele afgeschaft Tengevolge van de schitterende zegepraal welke wij, met anderen, na vier jaren strijd bevochten heb ben is de Staatskas niet alleen leeg, maar er is daarbij een groot gat in den bodem. Gelukkig nog dat wij bij de overwinnaars zijn, anders hadden we nog veel dieper in den zak moe ten schieten. In alle geval dat gat in de Staatskas moet gestopt wor den en wel bij middel van papieren voddekens, die wij bankbrief- kens noemen, De Tbeunissen die belast zijn met de reparatie van de Staatskas hebben naar middels uitgezien om de Staatskas dicht te maken, en ze opnieuw van geld te voorzien eene operatie die niet van de gemakke lijkste is. Maar ze liebben de maehj ze zijn van geene tegenpreutelingen benauwd en ze halen alles bij de hand wat maar mogelijk is om het gat van de Staatskas dicht te ma ken. Een van hunne eerste werken is geweest een heele lioop suikernon kels en suikertanten in het gat van de Staatskas te steken. 't Is te zeggen dat ze eene wet hebben gemaakt volgens welke men maar tot den vierden graad kan er ven of deelen Vroeger was het tot den achtsten graad volgens de wet, of den vier den graad volgens de Kerk in zij- delingsche lijn. Om te spreken gelijk het volk nog spreekt zullen we zeggen Vroeger konden andersweerts en anderweertskinderen van elkander deelen uit kracht van de wet nu niet meer, Eigen rechtweerts -dat zijn kinderen van gebroeders, gezusters of broers en zusters, kunnen nog van elkander erven verder niet meer. Dus volle neven en nichten kun nen deelen van onkels en tanten, en van elkander, uit kracht van de wet De kinderen van een neef of nicht, kunnen ook nog deelen van den onkel of tante hunner ouders, die zij gewoonlijk ook onkel en tante noemen maar die eigenlijk hun groot-onkels en groot tantes zijn, maar niet meer van de zes kinderen, zelfs als er geene na dere familieleden zijn, sluit de nieuwe wet ze buiten. In dat geval gaan de bezittingen van de afgestorvenen naar de kas van den Staat. Op eene andere wijze gezegd In rechte lijn, van ouders tot kinde ren kleinkinderen, achterkleinkin deren en omgekeerd deelt men tot in het oneindige Broeders en zusters deelen ook van elkander neven en nichten, deelen van onkels en tanten, en ook van elkander, achterneven en nich ten, van grootonkels en groottanten, en ook omgekeerd, maar hier is het uit. Achterkleinkinders, deelen niet meer van elkander. oOo Het zal wellicht niet slecht zijn eens te zeggen hoe de graden van verwantschap volgens de wet geteld jvorden. Veronderstellen wij Pieter, die twee zonen heeft Jozef en Karei, die op hunne beurt kinderen heb ben Jan zoon van Jozef en Frans zoon van Karei. De wet telt als volgt Van Pieter tot zijn zoon Jozef 1 graad tot zijn zoon Karei ook 1 graad dus Jozef en Karei zijn verwant met hun ouders in den eer sten graad -met elkander in den tweeden graad, te weten Van Jozef tot Pieter 1 graad van Pieter tot Karei ook een graad, maakt twee graden. Van Jan, zoon van Jozef, ïot Jozef één graad van Jozef tot Pieter, nog een graad van Pieter tot Karei weer een graad maakt drie graden van Jan tot zijn onkel Karei, Van Jan tot Jozef één graad van Jozef tot Pieter, ook een graad van Pieter tot Karei nog een graad, van Karei tot zijn zoon Frans weer een graad maakt 4 graden. Van Jan tot Frans, beiden klein zonen van Pieter, zijn er dus vier graden. De aehterkleinderen van Pieter zullen deelen van hun overgrootva der Pieter en ook van hun groot oom Karei, maar ze deelen niet meer van zijne kinders. De kerk telt anders broeders en zusters zijn verwant in den eersten graad broeders en zusters kinde ren of eigen rechtsweerts ma ken den tweeden graad hunne kin ders of anderzweerts, den derden graad en de kinderen van ander zweerts den vierden graad. Er kan dus voortaan geene spraak meer zijn van kozijntjes- deelingen waar soms meer dan 100 erfgenamen waren. Kozijns en nichten, met uitzon dering van de volle kozijns en nichten worden door de wet als vreemden aanzien. Indien iemand wil dat zijne verre familie van hem erve of deele hij moet dat bepalen bij testament of anders gezegd hij moet ze in zijn testament zetten, Van nu af zijn er dus veel meer menschen dan vroeger die een tes tament te maken hebben, indien ze niet willen dat al hunne goederen in handen van den Staat overgaan. De beste manier van een testa ment te maken is een eigenhandig testament schrijven men kan dat vernietigen als men wil en een an der in de plaats schrijven, dat kost dan niet meer dan een blad papier, en men moet aan niemand bekend maken, hoe men over zijne goede ren beschikt. Zulk testament moet niet op ze gel geschreven zijn de zegel doet niets aan de waarde, Maar de per soon die zulk testament maakt, moet het geheel zelf schrijven, van de eerste letter tot de laatste, en het moet gedagteekend en ondertee kend zijn, Men doet voorzichtig zijn testa ment te maken als men nog goed gezond is en wel in staat tot schrij MEVE. STEINMANN TERUG NAAR ANTWERPEN Er werd gisteren reeds op gewezen, dat. de aanwezigheid van mevr. Steinmann te Antwerpen noodzakelijk is, om den goeden gang van het onderzoek. De h. onderzoeksrechter Van Stratum had dan ook gevraagd, dat het onderzoek van den geestestoestand van mevr. Sfcein- mann te Antwerpen zou worden voort gezet, instede van te Vorst. De geneesheeren hadden daar geen bezwaar tegen, zoodat mevr. Steinmann Woensdagavond naar Antwerpen is over gebracht-, thans weer is opgesloten in de gevangenis der Begijnenstraat. Mevr. Steinmann moet opnieuw ge- konfronteerd worden met Loon Van de Wouwer en nog een paar getuigen, om eenige bijzonderheden betreffende de samenkomst van de beide verdachten, op den vooravond van de misdaad, op te helderen. Genève, 7 Sept. De vergadering van heden werd geopend met een betoo ging ter eere van Brazilien, dat heden- het eeuwfeest van zijne onafhankelijk heid viert. De voorzitter M. Edmonds, groet Bra zilië als een der stichters en der steun pilaren van den Volkenbond. Een telegram werd aan den voorzitter der republiek overgemaakt. M. de Gama. afgevaardigde van Bra zilië bedankte de vergadering. Burggraaf Isliii, afgevaardigde van Japan en gezant van dit land te Parijs, nam daarna h'ét woord. De Volkenbond, zegdo hij, heeft zich reeds merkelijk ontwikkeld en mag fier zijn over de bekomen uitslagen. Het vraagstuk van Opper^Silezie, da-t met tal rijke moeilijkheden omvat was on door de kanselarijen niet kon opgelost wor den, werd door de Volkenbond behan deld en opgelost. De Volkenbond kan groote diensten bewijzen in zake inter nationale hangende vraagstukken. Onder de punten aan hem onderwor pen is zonder twijfel dit der ontwape ning een der bijzonderste, en de confe rentie van Washington heoft veel bijge bracht tot verovering van het doel door den Volkenbond nagestreefd. De spreker brengt hulde aan de krachtsinspanningen der Vereenigde Staten en wenscht Lord Balfour geluk, die merkelijk heeft medegewerkt tot welgelukken der'conferentie der ontwa pening. Japan acht zich ook gelukkig over de uitslagen te Washington bekomen en de regeering zal immer do meeste bedrijvige medewerking verzekeren -bij de Volken bond. Japan wijdt al zijne krachten aan de ontwikkeling van den geest van ver trouwen en vrede in de internationale be trekkingen. Naar het schijnt zou het dr»ma van Uborcassel eene onverwachte wending nemen. Zulks zou blijken uit hel nauw" keurig onderzoek dat thans nog voortge zet wordt, niet door de departementen van biutenlandschc zaken cn van lands verdediging, doch door het ministerie van justieie. Men zou zich hier niet bevinden te genover een Duilschen aanval, doch te genover een drama der dronkenschap. oo meldt L'Etoile Beige dat de fei ten zich volgender wijze zouden voorge daan lieblben De, onderofficier Stas bevond zich m een koffiehuis rechtover hel; kanton- nement der genietroepen. ïlii krees twist mot den zoon van den koffiehuis- houder en deze twist liep zeer hooo- op De zoon van den koffiehuisliouder toom de zich zeer dreigend jegeAs den onder officier. Deze verliet het koffiehuis rond ure s morgends. om zich naar de ka zerne te begeven. Op straat was het pik donker. Op een gegeven oogenblik weer klinken vuurschoten. Men snelt toe en men vindt twee lijken deze van den onderofficier Stas en van den soldaat Boeckhuyf. Onmiddellijk vallen de ver moedens op den herbergier, dezes zoon en< andere klienten. Aanhoudingen wor den gedaan Doch nu schijnt het onderzoek uit te wijzen, dat er hier een drama is ge beuld tiissclien den onderofficier en den 6oldaat, die zooals men weet, de eerste gedood werd. De bijzonderste getuigen van het drama zijn verdwenen. Wat is er eigen lijk gebeurd e Men zegt dat Stas, toen hij het kof fiehuis verliet, erg bedronken was. Bij den schildwacht gekomen, zou hij zich vergist hebben en denkende dat hij ging aangevallen worden, zijn revolver ge trokken en zijn makker gedood heb ben Dan, zich schielijk rekenschap gevende van de werkelijkheid zou hij zich gezelfmoord hebben Men heeft alle redenen om te ge- looven, dat :het inderdaad aldus gebeurd is. Toen de wacht toesnelde, had Stas nog zijn revolver in 'handen en er ontbraken twee kogels. Uit liet onderzoek bleek, dat er pas te voren met den revolver van Stas ge schoten geworden was. De kogels zijn niet teruggevonden, doch de verwon dingen schijnen wel veroorzaakt, te zijn door kogels gelijkende aan deze waarme de de revolver van Stas geladen was. Nog andere omstandigheden komen dit verhaal, dat. wij slechts onder alle voorbehoud mededeolen, staven. Even wel zal de waarheid al spoedig blijken. Gisteren verwachtte men te Brussel, ko lonel Mage, die met andere officieren en policiemannen het onderzoek gedaan heeft. Voogen wij er bij, dat deze feiten in den laatstee ministerraad ter kennis van liet gouvernement 'gebracht zijn. Zij werden niet veropenbaard, omdat men eerst de officieele verslagen en nadere bijzonderheden wilde afwachten. Indien bovenstaande verhaal waar heid bevat, is er geen reden deze te ver zwijgen, doch zij moet eerlijk bekend ge maakt worden. Het is in' alle geval te hopen, dat er weldra de-aangaande eene officieele mededeeling zal gedaan worden DE RECHTEN DER KATHOLIEKEN Het ontwerp Balfour voorziet voor liet bestuur der Heilige Plaatsen eene alge- meene kommissie, samengesteld uit drie onderkommissies eene .joodsche, eene muzulmansche en eene christene, onder voorzitterschap van een Amerikaanscken protestant. De Osservatore R oma na merk t nó pens gezegd ontwerp aan Indien deze berichten juist zijn, zou den de rechten der katholieken klaar blijkelijk gevaar loopen achteruit gesteld te worden. De katholieken, hoewel zij einds eeuwen nagenoeg in het totaal be zit zijn van de heiligdommen van Pa lestina, zouden in de ontworpen kom missie slechts eene meerderheid, welke zich tegen lien stellen zal, daar zij be staat uit. elementen die altijd met de katholieke kerk onverschillig waren. yi Daar het. ontwerp voor al de te ne men besluiten de algemeenheid voorziet, zal zij nimmer kunnen (bereikt worden met zulke uiteenloopende elementen en, praktischer wijze, zal het laatste woord beliooren aan den voorzitter, die een pro testant is Wij hopen, dat de tekst van het ontwerp van lord Balfour niet overeen stemt met de berichten die er over ver spreid werden. In alle geval, zullen de vertegenwoordigers der katholieke lan den in den Raad, op afdoende wijze, de eeuwenoude eu onvergankelijke rechten der Kerk in het Heilig Land weten te vrijwaren. HOEVEELHEDEN POTASCHZOU- TEN TE GEBRUIKEN per HECTARE Dikwijls wordt de vraag gesteld welke de hoeveelheden potaschzouten zijn die per hectare dienen aangewend te worden. Hieronder geven wij in de eerste ko lom die hoeveelheden aan onder vorm van gewone, in de tweede kolom onder vorm van rijke sylviniet, en in de derde kolom onder vorm van chloor- of zwavel zure potasch. Aardappelen Kgr. 800 600 250 Boekweit 500 400 150 "Fmitboomen 1.200 900 300 Graangewassen 600 450 150 Groenten 1.000 700 250 Hop 800 600 200 Koolzaad en Kemp 600 450 150 Klavergewassen S00 600 200 Paardenboonen 800 600 200 Rapen 600 450 150 Suikerbeeten 800 600 200 Tabak 300 Voedermais 800 600 200 Vlas 600 450 150 Voedcibeeten 1.000 700 250 Weiden, boomgaard. 800 600 200 Men bemerke dat de mijnen van den Ekas geene ruwe zouten in den handel brengen onder de benaming kainiet,doch wel onder deze van sylviniet, een zout dat veel rijker is aan potasch dan de ge wone kainiet. Overigens is het wel be kend dat de ruwe potasehzouten der mijnen van den Elzas de rijkste zijn aan oplosbare potasch. K. ALL HET GRIEKSCHE LEGER VAN DE ZUI.DER GROEP OMSINGELD EN GEVANGEN GENOMEN Adana, 7 Sept. Men seint uit An gora Het Grieksche leger van de Zuider- groc-p is door de Khcmalistisclie troepen omsingeld geworden in de streek van Salihli waar het na weerstand geboden te hebben gevangen genomen werd. Anderzijds wordt de bezetting gemeld der stad Bali-Kessir en Sandirght, door de K'hemalistische troepen. Turksche voornachten bevinden zich llians op een afstand van een veertigtal kilometers van de stadJSmynia.. De Grieken verbranden al maar door do dorpen die zich op den weg yan liuip hen aQocht ^vinden. SEDERT HET BEGIN DER HUIDI-r GE KRIJGSVERRICHTINGEN HEIL BEN DE GRIEKEN 50.000 &AN. VERLOREN Adana, 7 Sept. De Grieksche ver-i liezen, sedert het begin der krijigsver* richtingen worden op een 50.000 man geschat, waarbij 15.000 krijgsgevangen n en. GENERAAL' TRICOUPIS Londen, 7 Sept. Uit Constantino* pel wordt gemeld dat het gerucht no pens do gevangenneming van generaal Tricoupis, opperbevelhebber yan het Grieksche leger toeneemt. Zijn staf, alsook een bevelhebber vant een leger-korps zouden insgelijks gevan gen genomen zijn, doch het is best inoge-« lijk dat zij in handen gevallen zijn, niet van de Klïemalistische troepen, doch van de ongeregelde Turken die zich in ben-, den ingericht hebben na de Griekscho nederlaag. EEN LOGENSTRAFFING Constantinopel, 7 Sept. De overhe den van Angora logenstraffen ten stel ligste het bericht als zouden de Grieken eenig succes behaald hebben in den om* trek van Broessa. Op het feest dat de ambassadeur var? Brazilië ter gelegenheid van de 100® ver jaring van de Braziliaansche onafhan kelijkheid, Woensdag aanbood, waren 300 weeskinderen aanwezig. Minister Theunis en Jaspar hadden plaats geno men aan de zijde van den ambassadeur. Gistermiddag was het de beurt aan de oorlogsblinden. De ambassadeur, M. Bar- ros-Mereva, zat met twee oorlogsblinden de pleclitighoid voor. waarop ook M. Jas par, minister; generaal Tilkens, vleugel adjudant van den Koning kolonel Gil- lieaux mevr. en juf. Theunis, mev. en; juf. Jaspar, enz. aanwezig waren. De bekende zangeres Gina Palvy, 'dó komiek Lebeau en mevr. Lebeau" ver leenden hun medewerking, om het wei- slagen van dit gezellig feestje te verzet keren. Ter gelegenheid van deze verjaring ig de Braziliaansche vlag gistermorgen aan het Stadhuis van Brussel geheschen. M. Moyersoen, minister van nij ver heid en arbeid, heeft volgend draadloos bericht ontvangen Rio-de-Janeirö, 7 Sept. Gelukkig u te mogen melden dat hel Belgisch paviljoen gansch geëindigd en ingericht is. Het werd heden door den Voorzitter der Republiek ingehuldigd.; Alleen de Belgische afdeelingis geein-i digd. Groote bijval. De algemeene Commissaris, Graaf VAN DER BURCH, NOG GEEN BESLISSING IN HET ZICHT De nota lieden morgen door de offi cieele tusschenpersonen aan al de dag bladen overhandigd, heeft- bij het pu bliek den indruk verminderd dia mocht ontstaan zijn door de optimistic sc'he verklaringen van M. Bemelmana aan het Agentschap Havas. Ook doet de pers uitschijnen dat o# in geen. geval spraak kan zijn toevlucht te nemen tot de goudreserve der rijke, bank Verschillende moeilijkheden moeteiï' nog worden opgelost en een besluit, voo£ Zaterdag is weinig waarschijnlijk. In Duitsche kringen doet men ui tv schijnen dat. uitgebreide waaitborgen niett nooaig zijn daar het. hier slechts eert korte uitstel geldt en "de aanstaande con. ferentie van Brussel het geheel vraag, stuk der heretellingen zou regelen. M. STINNES TE BERLIJN De indruk teweeg gebracht door M. Bemelman's verklaring, werd aanzien lijk versterkt 'door de tegenwoordigheid van M. Stinnoe te Berlijn. Men heeft hem aanstonds de rol toet ;eschreven van bemiddelaar tusscheri iet Belgische en Duitscho standpunt- Officieel is M. Stinnes gekomen onf deel te nemen aan de zitting der com. missie van huitenlandsclie zaken. In regeeringskringon is men van mees ning dat liet best mogelijk is, dat M. Stinnes gekomen is om met de regec ring overeen te komen met betrekking tot. het akkoord mot M. do Lubereac ge troffen. Tot nader orde schijnt liet- niet dat M. Stinnes geroepen is een rol te spelen' in do onderhandelingen met- de.Belgen liet is echter niet onmogelijk dat da Duitsche grootnijveraar geroepen zou zijn om een deel der gevraagde waar. hórgen te Yer?eker(in,,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1