Edele Zelfopoffering Bs SSaerd is" ^sewsseit Sfeiteedige schurkenstreek i@ Brussel Bloedig eageval te HaESe Hï'sefs lYesdbrasid li Roemenie SS!nui?e bedriegster Veerman verpletterd te Haren Op 't spoor easier dievenbende Bespan ia de «sart Erp botsing te Vorst Ooodslljke val öp zoek naar een bedrieger Erg rijwisiongeluk te Bruise! Zonderlinge diefstal Een vaorbe§ld!ge meld In Eiaüs Twee Fransehe aftruggelaars cp den leep Gaeds vangst k Brssss! I®sr kattenaangevallen 0ëH03 In Ierland ^-ryr.-— ;—aS£.; TERAARDEBEST^^ING Gisteren is 'het slachtoffer' van den *lgffien aanslag te Koewacht ondel?- gvoo- ten toeloop ter aarde besteld. Groot? on troering werd verwekt door do aanwezig heid van zijn jonge vrouw en vier kin deren. Thomas Lavan was geboren te Aaf schot in 1914 over de grens getrokken yeetigdo hij zich te Koewacht (Zeeland). 3 AANHOUDINGEN TE STEKENE De 5 daders, die te Middelburg zijn aangehouden, hebben bekentenissen af gelegd en drie mededaders uit Stekene aangeklaagd. Het zijn zekere Van den Berg be en de gebroeders De Nijs, wonen de wijk Kniedorp, die nu allen zijn op gesloten te Dendermonde. Bij de aanhouding had de rijkswacht de grootste moeite om de drie schurken tegen de opgewonden menigte te bescher men. Naar verzekerd wordt zullen de in Bel gië en de in Nederland aangehouden booswichten aan de grens worden gekon- fronlcord. Er zal ter plaatse worden na gegaan welken weg zij volgden nadat zij de danstent hadden verlaten. M. Herman Zwieky, 33 jaar oud, ho telhouder te Zurich (Zwijgerland), is zijn verlof te Brussel komen doorbren gen. waar hij afgestapt is in een hotel der Rogierplaats. Terwijl hij 's avonds in de hoofdstad rondwandelde, maakte hij kennis met twee kerels, met wie hij verscheidene herbergen bezocht. In den nacht, onder voorwendsel den Zwitser de eigenaardige wijken der stad te laten bezoeken, lokten de onbekenden hem mede naar de Ma- rol Jen. In do Jesus-Naamstraat gekomen werd hij door de kerels onverhoeds vastgegre pen, met matrakken half dood geslagen, en ontlast van zijne brieventesch, inhou dend eene belangrijke som geld en zijn paspoort. Men ontnam hem ook zijn ju weel en. Alhoewel 'bedwelmd, kon het slachtof fer in een naburig huis vluchten, waar van do dour half open stond. Daar werd hij slapend op den-trap gevonden. Men wekte hem en toen herinnerde hij zich den aanslag waarvan hij het slacht of for geworden was hij heeft de policie ver wittigd en de persoonsbeschrijving van de twee bandieten opgegeven. V DOOR EEN TREIN AANGEREDEN Donderdagmorgen reed dc trein van Bergen naar Brussel om 11 u. 8 op het grondgebied van Halle, toen hij aan een overweg, dichtbij do papierfabriek Van Hemelrijk, met ongewone hevigheid een auto aanreed. In dc auto, bestuurd door zekeren De- nuit, in dienst van den h. Segers van Ilallo, bevonden zich twee arbeiders. De autobestuurder die het voertuig, zooveel als nog mogelijk was, achteruit stuurde, kon aldus een doodelijke ramp vermijden. Dc twee arbeiders werden he vig tegen de spoorbaan geslagen, werden erg gekneusd en klóegen over inwendi ge smarten. Denuit bleef buiten bewust zijn aan de stuurstang. Zij toestand baart de groot-te zorg. Evenals do twee arbei ders werd hij naar de kliniek overge bracht. Voor twee maand werd aan denzelfde overweg een vrachtauto door een trein aan "splinters geslagen en toen waren er vijf slachtoffers, waarvan er twee het le ven bij lieten. 49" Vervolg. Reeds den volgenden dag was ik Ie Saint-Irun bij den voormaligen vrederechter. Hij was waarlijk mijn oude kameraad. Hem het ware doel van mijn bezoek, noch mijn plannen willen bekend maken, gaf ik, voor dat ik een groot rechtsgeleerd werk onderhanden hebbend, bij andere eri- mineele processen, die veel gerucht hadden gemaakt, ook de zaak van Frangois Troebels wilde bespreken. Ik vroeg hem, of bij hem had gekend. Of ik hem gekend heb ik zal u meer eeggen ik hadaohting voor hem, antwoord de de lieer Dulon. Zijl ge overtuigd, dat hij schuldig is vroeg ik verder. Zeker, gaf hij ten antwoord. Gelooft ge, dat hij de misdaad heeft gepleegd, om bet slachtoffer te bestelen. Neen, verklaarde de voormalige vre derechter. Frangois Trochets is een moorde naar, maar geen dief. Niettegenstaande er reeds menig jarr vervlogen Is, denk ik nog dikwijls over die gebeurtenis. Ik kan maar niet begrijpen, hoe do eerlijke, brave en goedhartige mnn eensklaps een moordenaar ïkon worden, en thans houd ik het er voor. HONDERD MILLIOEN FR. SCHADE Boekarest, 7 Sept. - Sedert acht da gen verwoest liet vuur een uitgestrekt woud in de Roemeensclie provincie Me- hedintri. pe brand werd veroorzaakt door de onvoorzichtigheid van een herder. Drie dagen na het ontstaan bemerkte men den brand pas, want in deze streken zijn de dorpen 40 tot 50 kilometer van elkaar verwijderd. Het vuur heeft nu het badplaatsje Herkulanus bereikt, dat aan den voet van don berg ligt en het dorp is om ringd door een vuurcirkel. Alle hulp is vergeefs, want over een front van 10 kilometer gaafc het vuur voort. Soldaten en boeiren, die bezig wa ren op een afstand van 20 kilometer van het vuur beschermingsmaatregelen te ne men, moesten vluchten alvorens hun werk te voltooien. Honderd duizend hektaren boseh zijn een prooi der vlammen geworden en de schade wordt op meer dan honderd mil joen geschat. De minister van Domeinen bestuurt, zelf het reddingswerk, daar het bran dend woud het eigendom van den Staat is. Mad. Maria Desamblaux, wonende in de Zeemtouwersstraat te Brussel, kwam langs de Muntplaats en vond op den hoek der Bisschopstraat een pakje, inhouden de verscheidene bankbiljetten van 1000 fr. Mad. Desamblaux wilde de vondst naar de policie dragen, op aanduiding eener leurster die daar ter plaats stond en die het pakje had zien oprapen, toen zij door eene vrouw aangesproken werd die beweerde dat het pakje haar toebe hoorde. Zonder achterdenken gaf Mad Desam blaux de kostelijke vondst af. Het was maar toen de leurster en de dame de on bekende zagen vluchten, dat zij begrepen dat de vermeende eigenares eene scnaam- telooze bedriegster was. De policie werd onmiddellijk verwittigd. De voerman Augustin II..., 42 jaar oud, wonende Begijnenstraat, reed Don derdag morgend met zijn gespan langs den Haerensteenweg. De man was op den bok in slaap ge vallen. Opeens verloor hij het evenwicht en stuikte op de straatsfceenen. Hij viel onder den kamion, waarvan de wielen hem een been vermorzelden. Het slacht offer werd naar het gasthuis overge bracht. De geneesheeren oordeelden zijn toe stand zeer onrustwekkend. AANHOUDING TE ALSEMBERG Tengevolge van belangrijke diefstal len in de Brusselsche omgeving gepleegd, had de rijkswacht een klopjacht inge richt. Gistermorgen verrasten twee gendar men van de brigade van Linkebeek te Alsemberg een onbekende die zich eens klaps in een boschje ging verbergen. Om singeld werd hij weldra gevat eAi her kend als zijnde do 23-jarige Georges Lambert, van Fransche nationaliteit en wonende in de Jozef-Olaesstraat te St. Gillis. Op hem vond men cc-u bijzonder fluit je, waarmede hij gewoonlijk zijn hand langers verwittigde, en ook een volledig ii nbrekersgereedschap. G. Lambert maakt waarschijnlijk deel uit van een internationale dievenbende die vooral villa's leegplundert. Hij werd opgesloten ter beschikking van het ge recht. dat Fragois Trochets het werktuig van een ander is geweest. Daarna deelde de heer Duton mij het volgende mede. Op het grondgebied van de gemeente Frémicourt is een aanzienlijke hoeve, die Espoir heet. Zij wordt nog heden, even als over tw intig jaar, beheerd door den eigenaar Louis Dupont, ean zeer rijk man, naar men zegt. Die Louis Dupont had een eenigc doch ter, die op den dag, waarop de misdaad is gepleegd, of den dag daarna is verdwenen, cn van wien men later nooit iets heeft ge hoord. Dat kan wel een gebeurtenis zijn, die tol de misdaad in niet 't minste verband staat, maar in aanmerking nemende, dat 't slacht offer niet uit deze streek was dat men geen verklaring weet voor zijn vej-blijf gedurende twee maanden te Saint-Irun, en nog minder, waarom hij op hel grondgebied van Espoir was op dit nachtelijk uur, waai in hij werd vermoord, hieruit meende de oude vrede rechter te mogen besluiten, dat den jonge ling den minnaar van juffrouw 1 upónt is geweest. Dupont was een driftig oploopend man; hij wilde zijn eer wreken. De misdaad werd beroemd. Maar Dupont wilde zelf niet handelen. Donderdag morgend, liad de landbou wer P..., van Grimbergen, zijn gespan onbewaakt gelaten, voor de deur eener herberg van den Vilvoordeschenstecnwog te Nedcr-over-Heembeek. Het paard, ongeduldig geworden, ging traag voort langs heen den kant der Willebroekêche vaart. Plots schoof het dier uit en viel, met de kar, in 't water. Ondanks alle moeite kon men het paard slechts dood uit de vaart halen. De droefheid van den landbouwer is hart verscheurend. Op den Neerstallesteenweg heeft er Donderdag morgend eene geweldige bot sing plaats gehad tusschen een tram en den kamion van M. Van de W..., Jozef, wonende Anderleehtschensteemveg. De schok was zeer hevig. Van de W... werd op de straatsteen en geslingerd en bekwam zeer erge wonden aan Het hoofd en den rug. Zijn paard weid op den slag gedood, terwijl zijn ka mion tot spinters verbrijzeld werd. De tram werd erg beschadigd. VVV- De glazenmakersgast Jan Degier, wo nende Menschlievendheidstraat te Brus sel, was Woensdag namiddag bezig met 'eene ruit te plaatsen op het eerste verdiep van een huis der Voldersstraat, toen hij het evenwicht verloor en op de st-raat- steenen stuikte. De arme man werd doodelijk gekwetst over gansch het lichaam. Hij werd in bopeloozen toestand naar het gasthuis overgebracht. Het parket van Brussel heeft een aan houdingsmandaat afgeleverd ten laste van zekeren Pip Lady, afkomstig van Sydney (Australië). Deze gentleman heeft zich te Brussel plichtig gemaakt aan talrijke aftrugge- larijen, met aan de belanghebbende per sonen die dachten met een ambtenaar te doen te hebben, valsche paspoorten voor de Vereenigde-Staten van Amerika af te leveren, natuurlijk tegen betaling van de gebruikeli jke taksen. Mén weet nog niet hoe de kerel de personen heeft kunnen kennen die van zin waren een paspoort te vragen. De 18jarige Alfred Decauwe wonen de •Klarenstraat, kwam per velo de Kruidtuinlaan afgereden. In de felle helling der laan kon de jongeling zijne snelheid niet tempjere.it Hij geraakte daarbij uit do goede 'rich ting en botste met groot geweld tegen een tram. Decauwe werd ten gronde geslingerd en deerlijk over gansch hot lichaam ge kwetst. Het slachtoffer werd in het St. Jansgasthuis, in dc-t buurt, binnengedra gen en werd er ter verpleging weerhou den Mad. Vincent-, wonende Rogierstraat te Schaarbeek, moest Woensdag namid dag eenige boodschappen doen in de stad. Uit vrees dat zij onderweg haar spaargeld zou verliezen of ontstolen wor den, "verborg zij die som, zijnde 780 frank, cn twee schatkistlbons in den koolbak. Zou iemand zulks afgespied hebben Wat er oök van zij, wanneer mad. Vincent thuis kwam, was de kool bak ledig. Geen spoor meer van het geld De policie hoeft die zaak in han den. De policie van Brussel en voorsteden was sedert geruimen tijd op zoek achter eene doortrapte diefegge, zekere Pliil-j- mena S..., 30 jaar oud, afkomstig van Antwerpen, en die, door eene lange be oefening, specialiste is geworden in een bijzonder soort diefstallen. Die vrouw steeds voorzien van de loftnigendste aan bevelingen, treedt ergens, als meid in dienst en gedraagt er zich zeer voorbeel dig, tot dat zij liet vertrouwen harer meesters geniet en de gelegenheid zich voordoet om een greep te doen in de geldkas of een keus te doen in de kicer- kas en het juweelkistje van madam. Onlangs heeft zij aldus nog de eehtge- nooten D...., uit de Merodestraat. beet genomen. Zij roWbetrde er eene som van 700 fr. en voor 1500 fr. juweelen. Woens'dag trof de policie de diefegge aan in eene kroeg der Fonsnylei. Zij legde volledige bekentenissen af, waar na zij in het gevang van Vorst opgeslo ten werd. EEN GEHEEL DORP WEGGESPOELD Een wolkbreuk heeft dezer dagen aan zienlijke schade aangericht in de Ita- Haansche provincie Liquira. Het ergste heeft Bergeggi geleden, hu dorp op de kust van de Italiaansche Ri viera. dat in October jl. bij de ontplof- ifing van het naburig fort bijna werd ver woest. Bergeggi ligt aan den voet van -de ber gen, die hier tot in de zee doorloopen. De aanleg van wallen en kaden tegen vloed en grondverschuivingen, welke door de jongste ontploffing vernield wa ren, was nog niet voltooid. De wolk breuk bracht stroomen water van de berghellingen naar beneden, die boom stammen, en massa's aarde met zich meevoerden. Het dorp werdyvoor de helft bedolven, en voor 'het overige wegge spoeld, en toen eindelijk de regen op hield, was er van het dorp niets overge bleven dan enkele puin en. Er zijn ge lukkig geen slachtoffers gemaakt. Bovendien zijn verderop langs de kust verschillende wegen door grondverschui vingen vernield, terwijl de spoorlijn ern stig wordt bedreigd. Gisteren werd de Antwerpsche poli cie der 3® wijk op de hoogte gebracht van een aftruggelaarszaakje, waaraan zich twee Fransche springers schhld'ig gemaakt hebben, namelijk.zekere J. Don- röy en B. Lambert, 25 en 26 jaar oud. Zij hadden zoogezegd een handelshuis ingericht en haddén hunne bureelen in een huis dei* Mdir. Van verschilljende huizen lieten ze koopwaren toekomen en •zijn zekeren morgen met het goedje op den loop gegaan, zonder nog iets van 'zich te laten hooren. Alzoo werd het handelshuis Van de Voort-De Rienon, van Brussel, beetge nomen voor 40.000 fr. De handelsver tegenwoordiger van het huis Tissage Mé- canique de l'Yser, wonende te Ander- lecht, werd 4n de doeken gelegd voor 83.000 fr. Op hun bureel hadden ze ook een ma- chienschrijfster, die ze een waarborg hadden doen storten van 2000 fr. en waarmee ze nu ook op den loop zijn. De schelmen verbleven sinds Mei in het Hotel Monopole Brey del straat verkochten veel tralala en maakten ook groot verteer. Tot heden hadden ze regelmatig hun verteer betaald, doch de hotelhouder is in de maand Augustus beetgenomen voor 1800 fr. De twee Fransche bedriegers worden door de policie ieverig opgzeocht. De policie was sedert geruimen tijd op zoek achter zekeren Jan T.., zonder vaste woonst, beschuldigd van talrijke diefstallen, gepleegd in den omtrek van. Anderlecht. Donderdag zag een agent den kerel in slaap lig'gen op de bank van het tram huisje aan de Beurs. Hij werd bij den.: kraag gevat en naar het kommissariaat geleid. Daar legde hij volledige bekente nissen af, waarna hij in het gevang op-» gesloten werd. Een meisje van elf jaar te Montreal (Canada) had gebakken vischjes ge kocht en droeg deze in een papier huis-» waarts. Zij ging daarbij voorbij een binnen'- pleintje, waar gewoonlijk de verwaar loosde katten van dc plaats bijeen plegen! te komen. Aangelokt door de geur van de gebakken visch, viel een uitgehon gerde bende van deze roofdieren op het kind aan, -dat haar eigendom zoo goed. mogelijk verdedigde, doch ten slotte den slag verloor. Zij was deerlijk gewond aan gelaat erf armen, en moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. Do Zuid-Afrikaansche minister dei? Mijnen en van Nijverheid, vergezeld van Mevr. F. S. Mal an en van hun dochter, benevens den heer Rabe, privaat sekre- taris van den minister zijn begin der maand Augustus te Elisabethstad in Ka- tanga aangekomen. Anderzijds vernemen wij dat onze gé- wezen eerste ministerCarton de Wiart, eveneens midden Augustus in de hoofd plaats van Katanga is aangekomen. Hij heeft op zijn reis generaal Norton de Mattos, gouverneur van de Portugeesche kolonie, Angola, ontmoet, die een be zoek heeft gebracht aan onze kolonie^ M. GRIFFITH ZOU VERGIFTIGD ZIJN Naar de Chicago Tribune van twee bijzondere personen terugkeerende uit Dublijn vernam, zou men aldaar hebben doen overgaan tot de ontgraving en de lijkschouwing van het lichaam van M. Arthur Griffith, in hetwelk sporen van vergif zouden ontdekt wezen. Twee ziekendiensters van het hospi taal, waar M. Griffith werd verzorgd^ werden aangehouden. Dit nieuws was tot thans toe door dé nationale censuur te Dublijn achterge hóuden. W APENS EN AMMUNITIE ONTDEKT De Ierlandsche policie heeft in de bor-i gen van Erin, eene hoeveelheid bommen revolvers en wapenuitrustingen ontdekt, alsook geweren en am>munitie. EENE KAZERNE TE DUBLIJN: AANGEVALLEN De opstandelingen hebben te Dublijn eene kazerne aangevallen en ze meer dan een um' beschoten met mitrailjeuizenf bommen en geweervuur. MINISTERIE VAN LANDBOUW Dringend bericht aan de HH. Landbouwers der Stad Aalst. Op afrekening van Oorlogscliade zijn nog te verkrijgen 1. Winterzarirogge 2. Winterzaaitarwe; 3. alle variëteiten van PLANTAARDAP PELS uit Duitschland. Men late zich inschrijven bij den Heer Kamiel Pilate, Nieuwstraat, T?S, voor 15 September 1922. Het Bestuur der Veeverdeelings kemraissie. P. S. Het nummer van het bewijs van inschrijving ter Rechtbank van Oorlogschade moet aangemeld Hun bekend gemaakt wor- den. 1032 naar den molen te Frémicourt te gaan, waar hij een zak wilde halen. Indien hij schuldig ware, zou hij zich op den avond voor de misdaad niet hebben laten zien hij zou zich ergens verscholen hebben. Indien hij schul dig ware, zou hij, na zijn slachtoffer getrof fen te hobben, het niet naar een hoop stee- nen gesleurd, tegen welken hij hem wilde laten leunen neen, door zijn daad ver schrikt, zou hij dadelijk naar Saint-Irun zijn gesneld, om de papieren te vernietigen. Ziehier wat volgens mijn oordeel ge beurd is De misdaad was gepleegd, toen Fran- gois Trochets van Frémicourt komende, zich naar Civry begaf. De verslagene had zijn moordenaar herkend, maar bij bad diens dochter gehuwd hij zeide tot zichzelven, dat hij rechtvaardig gestraft was, en wilde tot eiken prijs het leven redden van den vader van haar, die hij beminde. Daartoe was het noodig, dat de papieren werden vernietigd hij geeft aan Frangois Trochets de noodige aanwijzing en verzoekt hem stervend, ze te gaan verbranden. Frangois Trochets, die door innige dank baarheid aan den pachter is gt hecht, voldoet aan het verzoek van den stervenden en gaat naar Saint-Irun. (Vervolgt.) Te Civry woonde een braaf man, Frangois Trochets genaamd, wien hij eens het leven had gered, wien hij nog andere gewichtige diensten had bewezen hij belastte den on gelukkige, hem van den onbekenden jonge ling te verlossen, wiens dood hij gezworen had. Het slachtoffer is inderdaad gedood door een kogel uit het geweer van Frangois Trochets, die op de wolvenjacht was ge. weest. Frangois Trochets werd gearresteerd; hij was in vier-en-twintig uur niet 't huis geweest, en weigerde beslist te zeggen, waar hij na zeker uur van den nacht had vertoefd. Men had hem te Saint-Irun, op twee mij len afstand van het tooneel der misdaad, uil Ue herberg zien komen waar het slachtoffer had gelogeerd hij bekent dit maar als men hem vraagt wat hij in 't midden van den nacht te Saint-Irun was gaan doen, geeft hij geen antwoord. E:i hij zal daarop niet meer antwoorden, want hij wil zijn mede plichtige niet verraden. Frangois Trochets is niet om te stelen naar Saint-Irun gegaan, maar om de papie ren te vernietigen, die de justieie op 't spoor van den aanlegger der misdaad konden bren gen, vooral de brieven, die juffrouw Dupont aan haar minnaar heeft geschreven. Eene groote hoeveelheid papierascb, dien men in den schoorsteen vond, was het bewijs, dat er verscheidene brieven ver brand waFen. Frangois Trochets wordt naar Afrika verbannen, en zijn vrouw Leonora, sterft van verdr'e», twee dagen nadat haar dochter werd geboren. De wees wordt door Louis Dupont aange nomen het is bijna zeker, dat hij haar zijn geheele vermogen zal nalaten. Hij wil aan haar vergoeden, wat, hij jegens haar vader misdreven heeft. De redeneering van den ouden vrede rechter scheen, oppervlakkig beschouwd, tamelijk juist, vervolgde de heer Dumoulin, maar naar hem luisterende, maakte ik ook mijne opmerkingen en gevolgtrekkingen, die ik hem evenwel niet deed kennen. Het besluit, waartoe ik thans gekomen ben, zeide Dumoulin tegen den graaf, is dat Frangois Trochets onsc uldig '8, eu dat de •misdaad bedreven is door Louis Dupont, die zich daartoe van het geweer van den Wol- vendooder heeft bediend. Indien Frangois Trochets zich had voor genomen de misdaad te plegen, zou hij zioh niet met zijn geweer hebben vertoond in den omtrek waar de misdaad is gepleegd. Hij had het verborgen, luidt het in de stukken. Neen Hij heeft het op de hoeve gelaten, om

De Volksstem | 1922 | | pagina 2