Edele Zelfopolfsriao Akelige ontdekking te Leypegem Se uitverkssp van het Rijnland Autodieven in de kient ¥almksp@!srs gesnapt te Sent Ste strijd in Ktete-Azi® Hat ggheiüi van Phassisx-Park fete-sügitek ie SL Oils Vressellffre brand te Wsttersa Orscte Zeeramp ep den Aflantissken Oceaan iosrdaanslag te SI, Gills-W. Een geheimzinnige zaak te SI. SiSSis—Brussel Verjaring van de Marras-slag bij de vergadering der Commissie van Herstel. Men h^wft «ns misschien reeds verwe ten te veel van ons recht gébruik te ma ken wij kunnen hier slechts bevesti gen, dat wij nooit van ons rechtschapen eischen zouden kunnen afzien, zonder de ineenstorting die voor gansch Europa een ontzeggelijko ramp zou zijn. Wij zuilen tegenover Duitschland al de mogelijke verzachtende omstandighe den gebruiken, maar voor het slagveld van de Manie zweren wij alles in 't werk te zullen stellen om ons volledig recht te bekomen. Donderdag waren eenige werklieden bezig in .de statie aan het afbreken eener schouw. Toen zij aan de zoldering kwa men, waren ze niet weinig verwonderd tusschen de planken een lijk te zien ste ken. Zij trokken het er uit en bevonden dat het een Duitsoh soldaat was, wien men het hoofd afgekapt had. Is hier een schel mstuk^ in Jt spel Waarschijnlijk, maar het moet be dreven zijn door een Duitscher, want onder de bezetting zou een burger het middel niet gevonden 'hebben, om een lijk onder de planken der zoldering te gaan verbergen. Gebruik makende van de ineenstor ting van de mark, koopen aan de Bel gische en Hollandsche grens de vreemde lingen, dié de beschikking hebben over hooge valuta, de Duitsclie winkels bijna .geheel 'leeg. Ve'le winkels zijn, naar het Berlin© Tagéblatt meldt, genoodzaakt om te sluiten, omdat zij geen goederen meer hebben. De enkele dagen geleden door den voorzitter van de Rijnprovincie uitge vaardigde verordening in zake .beperkin gen van den verkoop aan vreemdelingen, Blijkt volkomen ontoereikend te zijn, daar de buitenlandsche koopers veelal door Duitschers tegen premie hun inkoo- pen laten doen. EEN WELINGERICHTE BENDE Parijs, 10 Sept. Sedert geruimen tijd, werden te Parijs en omgeving talrij ke autodiefstallen gepleegd. De politie stelde een streng onderzoek in en slaagde er in de hoofddaders te ont dekken. Een gelukkige samenloop van omstandigheden vergemakkelijkte echter haai- werkzaamheden Gisternamiddag meldde een jongeling zich aan bij den h. Baudin,. eigenaar van eön autobergplaats te Neuilly. Hij ver klaarde Deschamps te heetcn en door den h. Scott te zijn gezonden^, om den belas- tingsbrief van een huurauto, dragende bet nummer 8817-E-8, in ontvangst te nemen. Bedoeld papier werd echter voor enke le dagen gestolen. De li. Baudin zond een bediende naar de woning van den h. Scott, doch vernam weldra dat laatstge noemde afwezig was. M. Baudin, die argwaan kreeg, lever de Deschamps in handen dc-T politie over. De kerel bekende, dat hij een reeks op lichterijen had gepleegd en Alexander Berthe heette. In 1921, werd hij bij verstek veroor deeld tot 2 jaar dwangarbeid wegens diefstal met bezwarende omstandighe den. Na een langdurige ondervraging, verklaarde hij eindelijk een auto te Me- lun te hébben gestolen. Een medeplichtige, met name André Miné, werd insgelijks aangehouden en ondervraagd alsmede een zekere Alexan dre Berthe en de werktuigkundige Sa,gé. Zij maken deel uit van de bende autodie ven. De gestolen auto werd te Puteaux gen 1400 frank verkocht. Andere aanhoudingen worden Ver-* wacht. D&policic van de le wijk was verwit tigd geworden dat sedert weken in de herbergen der Vrijdagmarkt, door ke rels gespeeld werd met de kaarten en dit voor groot geld. Die gasten lókten de bezoekers (voor-* al buitenlieden) aan en bedrogen ze. Vrijdag morgend vielen een vijftal .gendarmen in burgerskleedihg in eene herberg der Waaistraat 'binnen en ver- rastten de kerels terwijl zij aan liet tui-» schen waren. De gasten werden eerst naar het pó- liciebureel van de le wijk (Kammen straat geleid en van daar geboeid naar de gendarmerie. Onder de aangehoudenen was er een' forsige boei', die zoo aangedaan was, dat hem onderweg© ietsontviel. DE CABINETSVORMING M. Calogoropoulos zag van de cabinets-1 vorming af. De Koning ontbood M. Trantaphlila- cos. M. Theotokis uit Smyrna weergekeerd, meldde dat de ontruiming van Klein- Azie door de Grieken voltooid is. DE VLUCHTELINGEN De Grieksche gewonden en vluchte lingen uit Klein-Azie stroomen samen in den Pireus. De Grieksche Nationale Bank te Smyrna verliet deze stad en vertrouwde haar belangen toe aan de Bank van Athene. Op de Atheensche beurs is een belangrijk© verzwakking vastgesteld DE VAL VAN SMYRNA GEVIERD Angora, 10 Sept. De bezetting van Smyrna werd door de draadlooze telegra fie de wereld rond geseind. Een dichte menigte verdrong zich voor de nationale Turksche vergadering. Een spreker deed opmerken dat Con- stantinopel en Andrinopel weldra zou den in Turksche handen zijn. De pest en de typhus teisteren gewel dig Smyrna. ENGELSCHE TROEPEN ONTSCHE PEN OP DE KUST VAN DE ZEB VAN MAMARA Angora, 10 Sept. Angora, 10 Sept., Men meldt dat Engelsche troepen langs de kust der zee van Mamara ontn* scheepten. Mocht die bezetting geen voor- loopig karakter hebben, tot de komst der Turken, dan zouden deze zich togen de Engelschen kanten GRIEKSCHE TERUGGEKEERDE TROEPEN TE ATHENE Bucharest, 10 Sept. De eerste Griek sche, van het front teruggekeerde troe pen zijn in Pireus aangekomen. Vol gens de ontvangen inlichtingen hadden de scheepskapiteins bevel gekregen die troepen naar eilanden te voeren. Maai* de soldaten dwongen hen een anderen weg in te slagen. De Grieksche soldaten doorloopen dé straten van Athene, bedreigingen tegen den koning uitend. ZAL KONING CONSTANTIJN TROONAFSTAND DOEN Bucharest, 10 Sept. Men laat in politieke middens uitschijnen, dat een troonafstand van koning Constantijn niet uitgesloten is. M. Venizelos, zegt een blad, zou Griekenland op de vredes onderhandelingen moeten vertegenwoor digen. De koningsgezinde middens verzetten zich daar hevig tegen. DE VREUGDE TE CONSTANTINOPLE Constantinopel, 10 Sept. Te Com stantinopel wordt de Turksche overwin ning geestdriftig gevierd. De Turksche wijken zijn bevlagd en geïllumineerd. Godsdienstige plechtigheden en vader-, landsche betoogingen hadden platas. king zal vinden in de beslissing van de Belgische rcgecring of die van de Com missie van Herstel. DE DUITSC.UE .VOORSTELLEN Men deelt mede uit Berlijii" Zekere Eeeevena .'"ia dc P®» verstrekt waren on- Sfi b nic. schatkistbons maar van .Y1^ Vt™ 60 millioen mark goud on 'L van 00 mil- lioen mark goud. De laatste 2011 binnen ongeveer achttien maanden vervallen. De voorstellen der Duitsche regeering beloven een gedeeltelijk waarborg der rijksbank, een andere der Duitsche nij verheid en eèn derde door uitheemsche banken. M. DELACROIX OVER HET MORA TORIUM M. Delacroix verklaarde aau persafge vaardigden dat het onmogelijk was een verlenging van het moratorium toe te staan. Dc commissie van herstel bepaalde de gelijk aangeduide termijnen. DE DUITSCHE PERS OVER DE PUITSCH-BELGISCIIK ONDERHAN DELINGEN Berlijn, 10 Sept. Op de organen der rechterzijde na, is de pers van mee ning dat de voorloopi'g besluit der on derhandelingen met België op geen af breken neerkomt. De overeenkomst werd over bijna al dc punten getroffen, en men mag de hoop koesteren dat de commissie van herstel de Belgische regeering zal toela ten de vervaldagen te verlengen. VV\ LEON VAN DE WOUWER ANDER MAAL ONDKRHOORD M. Van Stratum heeft L. Van de Wou- wer opnieuw ondervraagd, om verklaring en eenige bijzonderheden omtrent zijn vroeger mededeel i 11 gen De verdachte bleef bij wat hij vroeger reeds heeft gezegd. Van de Wouwer begint blijkbaar te lijden door zijn gevangenschap. Hij treedt niet meer zoo krachtdadig op als in 't begin van de zaak, en lijdt aan de nie ren. Hij'houdt inmiddels steeds zijn on schuld staande. Zaterdag werden ook nog eenige vrien den van de familie Stcinmann onder vraagd. v'V* EEN MAN GEDOOD Zaterdagavond, om half tien, kwam Désiró Breys, 22 jaar .oud en wonende in de Provoostötraat te Elsene, den steen weg van Charleroi af. Hij duwde, een handwagentje voor zich uit. Tegenover n. 137 van bovengenoem- den steenweg, werd hij door een auto, be stuurd door V.., van Schaarbeek, aange reden. Men moest de auto opheffen 0111 den ongelukkige onder het voertuig uit te halen. Breys werd letterlijk vermorzeld tus schen den motor en den wagen. De on- gelukkige werd in een naburig huis ge dragen, waar hij ondanks de beste zorgen weldra overleed. Het lijk werd naar hel doodenhuis van St. Gillis gebracht, waar het ter beschik king van het parket ligt. De politie stel de oen onderzoek in naar de verantwoor delijkheid. Uit dat onderzoek bleek dat wegens 1c snel rijden tegen denzelfden autobesfcuur-, der kort te voren door een politieagent proces-verbaal werd opgemaakt op den hoek van de Berckmansstraat en den steenweg van Charleroi. 51* Vervolg. Ja, ge zijl thans volkomen vrij. Een Invloedrijk persoon, die onbekend wenschi te blijven, heeft zich in uw belang tot zijne exelentie den minist r van jus'.icie gewend, en deze beeft u de hooge gunst waardig ge acht, die bet hoofd van den staat u verleent. Uw goed gedrag en uw daden van opoffering hebben de aandacht getrokken van een per soon, aan wiens tussclicnkomst gij uw gra tie le danken hebt. Francois Troebels was buiten zichzelven van vreugde en barstte in snikken uit. Van af dit. oogenblik zïjt ge vrij, ver volgde de directeur, en ge kunt ga n waar ge wilt. Indien ge u te Algiers wilt vestigen' kunt ge óp mijn hulp en ondersteuning rekenen. Ik dank u van ganscher harte voor uwe welwillendheid, Exelentie, antwoordde Fran cois Trochets, doch indien er geen bezwaren tegen beslaan, zou ik naar Frankrijk willen terug keeren. Ge kunt doen zroa!s gij wilt. Uw gratie is verleend zonder do minste voorwaarde ge zijl zelfs niet onderworpen aan het toe zicht der politie. In dat geval, mijnheer, zal ik zoo spoedig HOggEy DE VERWERU DE BACKER-DE RUDDER IN DE ASCII GELEGD Nog is men onder den indruk van den brand der AVettcrsche fabriek Beernaerts, die honderden werkloozcn gemaakt heeft en waar de werklieden Debbaut en Ton- dfilsir hüh leven lieten2 of e^n dergelijke ramp tréft weer de gemeente. 't Was namelijk Zaterdagnamiddag om haflf zes, dat de vreeselijke mare de ronde deed de fabriek De Backer staat in brand. Toen wij ter plaatse gefietst waren, stond inderdaad de gehcele fa briek in brand, en waren werklieden de stukken goed, die nog konden gered worden, aan het buiten brengen. Weini gen tijd nadien was de brandweer uit Gent met haar machtige autospuit ter plaatse. Al wat do brandweermannen konden doen, was de aanpalende gebouwen red den, hetgeen zij dan ook gedaan hebben. N11 en dan hoorden wij een zwaren knal van instortingen. Naar het schijnt zou het vuur uitge broken zijn in een drogerij, af deeling gekend onder den naam van Cirk, van waar het zich dan op een .'bliksemsnel le wijze voortzette. Na een uur werkens waren de pom piers het vuur meester, daar zij mot alle gemak aan water konden, gezien de fa briek naast de Schelde gelegen is. Dank zij het dapper optreden der Gentsche brandweer, konden de magazij nen, maehinezaal en kantoren gevrij waard worden. Van de verwerij zelf staan slechts nog de muren recht. Om 8 uur was alle verder gevaar gewe ken en kon men do geredde stukken goed in do aanpalende gebouwen bergen. De schade, die ook wel één millioen zal beloopen, is door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is tot dusver niet gekend. Ton gevolge van deze brandramp zijn niet minder dan 200 werklieden werk loos gesteld. —V EEN DUITSOH STOOMSCHIP VER GAAN. 1000 PASSAGIERS AAN BOORD London, 9 Sept. Uit Oporto seint men aan de Lloyd Het volgende radiotelegram werd ont vangen Duitsch stoomschip Hammo nia op 100 mijlen ten Westen van Lei- xos vraagt hulp. Aan boord 1000 passa giers. Een Grieksch stoomschip vertrok om de Hammonia te helpen. Een ander radiotelegram word opge vangen. Iiefc luidt G. C. G. van stoomschip Hammonia zinkt, breed te 41°50 Noord en lengte 10°50 West. Het stoomschip Hammonia be hoort. tot de Hamburg-Amerikamaat- schappij. Het meet 7197 ton. Het deed den dienst tusschen Hamburg en Puerta (Mexico). Den 4 September had. het Plyrriouth verlaten DE PASSAGIERS ZOUDEN GERED ZIJN Londen, 10 Sopt. Uit Vigo wordt geseind, dat de Hammonia zonk op 80 mijlen ter hoogte van Vigo. De passa giers zouden gered zijn. DE REDDING Vigo, 10 September. De bemanning cn de passagiers van de Hammonia werden door het Britsche schip Dar- rue en vijf andere booten gered. Er bevonden zich 800 reizigers aan boord. Dc Hammonia had draad loos om hulp geseind. mogelijk naar Frankrijk lerugkeeren, daar alleen koop ik nog enkele gelukkige dagen te beleven. Ge weet hot waarschijnlijk niet,- Exelentie, maar 'k heb in Frankrijk, in het dorp waar ik geboren ben eene gade en mischien een kind. Ik zeg misschien, want het was nog niet geboren toen ik veroordeeld werd. O, God is ^Oïd, en mijn hart zegt mij dat ik Leonora nog in leven zal vinden. Ik begrijp dat gij naar Frankrijk wilt terugkeeren, hernam de gouverneur innig bewogen hoe zult ge er naar verlangen, uw vrouw te omhelzen Welnu gekunt reeds morgen v r.rekken met den paketboot, die naar Frankrijk terugkeert. Nu moet ik u nog melding maken van de tweede depêche, die u betreft. Waarschijnlijk heeft men ver moed dat gij naar Frankrijk zoudt terugkee ren, en daar ge voor den overtocht geld be hoeft, heeft men mij een mandaat van drie honderd frank gezonden, dat ik u in goud zal uitbetalen. Frargois Trochets was zoo verrast dat hij geone woorden kon vinden, om z.ijno gevoe lens uit te drukken, maar in gedachten be dankte hij zijn onbekenden weldoener, die, na gratie voor hein verworven te hebben, hem ook de middelen verschafte, om zijn vaderland en mischien ook zijne dierbare vrouw en kind weder tc zien. OP HET SPOOR DER DADERS Gisternacht, omstreeks 3 uur, vonden kermisvierders, op den openbaren weg, een man te midden van een bloedplas liggen. Zij namen het slachtoffer op en waarschuwden de politie, die den versla gen© naar het hospitaal deed brengen, waar de geneesheren vaststelden, dat de man door twee doodelijke. messteken in den buik werd getroffen. De rijkswacht werd insgelijks ge waarschuwd en stelde ter plaatse een onderzoek in, waaruit alras -bleek, dat een vechtpartij had plaats gehad in een herberg. Verscheidene personen werden gehoord. Het parket stapte te plaatse af. Aan houdingen worden verwacht. De toe>- stand van het slachtoffer is hopeloos. EEN AANHOUDING Onze lezers zullen zich nog herinne ren, dat in 1920, een kaartlegster, met name V.., wonende Hollandstraat, te St. Gillis, in haar slaapkamer verhangen werd gevonden. Plet gerucht deed toen do ronde dat de kaartlegster veel geld bezat en mis schien wel werd vermoord. De politie stelde een streng onderzoek in, doch uit de lijkschouwing bleek dat vrouw V..., zelfmoord had gepleegd Voor enkele dagen werd het onderzoek naar deze geheimzinnige zaak voortge zet en de aanhouding gelast van een vrouw, die zou verklaard hebben uit be lang te zwijgen. De vrouw is echter spoor loos verdwenen. Een oud-veroordeelde, met name M.., werd insgelijks opgespoord en aan het Hertoginneplein aangehouden. Men vond op hem een dolk. Hij verklaarde aan den onderzoeksrechter te zullen zeg gen wat de voortvluchtige vrouw hem heeft verteld. Hij werd opgesloten ter beschikking van het parket. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. De stad Meaux vierde de achtste her denking van den slag van de Marne. Waren aanwezig M. Poincaré, M. Gri- gnon, zijn cabinelsoverste, maarschalken Fayolle, French* Luitenant-generaal Vlassoigne, de generaals Pan, Dubail en Berdouïat en talrijke opper officieren. In dc hoofdkerk werd eene plechtige Mis gelezen, Mgr. dé la Villerabeü be zong den lof dér gevallen helden. De' kathedraal was prachtig met de geallieerde kleuren versierd! Om 12 ure had in de zalen van het stadhuis een gropt ontbijt plaats waar de voorzitter van den raad alsook dc bijzon dere deelnemers aan de herinnering der zegepraal van de Marne tegenwoorig wa ren. M. Poincaré herinnerde do verschillen de invallen in Frankrijk. Hij doet uit schijnen hoe dooi' medehulp van de ge allieerde legers, door medewerking van de gansche beschaafde wereld om zoo te zeggen, men ertoe 'gekomen is weerstand le bieden tegen het Duitsch militarisme dat Europa onvermijdelijk tot een ramp zou geleid hebben. Frankrijk heeft nooit van hare over- winnig misbruik gemaakt, maar toch hebben wij het recht van Duitschland te eischen dat hot al het mogelijke doe om het onrecht te herstellen. Duitschland heeft ons Elzas-Lotharin- gen wedergeschonken ons in 1871 ontno men, maar het heeft onze steden ver- woest. Wij hebben reeds verscheidene malen blijken van toegevendheid en geduld ge geven dit was weer onlangs het geval Hedenavond, vervolgde de gouverneur zult ge de papieren ontvangen die ge noodig hebt, om de kolonie te kunnen verlaten en in Frankrijk vrij te gaan waareen ge wilt. Francois Trochets stamelde eenige woor den van dank en verliet het paleis met een onuitsprekelijk gevoel van vreugde. Dienzelfden avond nam hij eene plaats derde klasse op den paketboot, en den vol genden dag verliet hij Algiers. XIII. Te Parijs in de Champs Elyeées, in dien schoonen tuin, waaraan de Parijzenaars den naam Carré Marigny blijven geven, worden bij de eerste schoone lentedagen, zoodra de bloemen beginnen te ontluiken, die schouw burg in den open lucht geopend van de Guig- nols, de Bobinoos, de Gringalets enz., welke zoo'n groot genot voor de kinderen zijn. Klei ne jongens met roode wangen en verbaasde blikken, jonge meisjes met loshangende haren en vi'oolijke gezichtjes zijn de bewonderende toeschouwers, die onafgewend naar de hou ten vertooners staren, welke zij meenen te hooren spreken. De gordijn gaat op, de vertooning begint. Arlekin groet zijn kleine vrienden, waarbij hij zijn onmisbaar Bit laat hooren. Men dringt de door een touw afgesloten ruimte binnen en gaat op de voor het publiek be stemde plaatsen zitten, de kleinste bezoektrs op de voorste, de grootere- op de achterste banken. Plotselings worden de toeschouwers stil, zelfs ernstig, zij zien en luisteren met de grootste aandacht. Zij geraken in vuur zoo wel voor Arlekin,. die door zijn zotte figuren de lachlust opwekt, als voor den Jood met zijn bedrukt gelaat, die op Janklaasen wraak neemtzij zijn verrukt over de bediende, die zich een ombeschaamd air geeft, 't welk met zijn buitensporig toilet geheel in overeen stemming is. En elk oogenblik juichen de kinderen en klappen in de handen onophou delijk hoort men hun vroolijken en helderen lach. In 't begin van het jaar 18G9 genoot een van die poppenkasten reeds drie jaar een groote populariteit in de kinderwereld 'twas het Theater van Arlekin. Schitterende decoratiën, goed gevormde en fraai gekleurde poppen, rijke kostumen, aardige vertooningen en de grootsle zotter nijen, dit alles was de oorzaak van den grooten toeloop en de beroemdheid van den eigenaar algemeen bekend onder de naam Arlekin Arlekin, de ontvluchte pias uit uit het ons bekende theater maakte dan ook goede zaken. Arlekin maakte zelfs de meeste aantrekke lijkheid voor de bezoekers. Eene groene muts op het hoofd, gekleed in een blauwe, m t een vergulde oeintuur om het middel gesloten kiel, scheen er aan de toejuichingen en de uitbundige vroolijkheïd geen einde te zullen komen, wauneer hij een schalksch en goedig gelaat liet zien. Nooit werd op een groote sohouwbnrg een acteur zoo toege juicht en bewonderd, als hij door zijn in ver rukking gebracht publiek men kon niel buiten hem men verheugde zich reods voor af in de grappen, die hij zoo vertoonen, en de zotte gezegden, die men van hem zou hooren, want in geestige slagen was hij on uitputtelijk. En niet alleen voor de kinderen had Arlekin zoo'n onweerstaanbare aantrekkingskracht, dikwijls schaterden de mama's en zelfs de ernstigste papa'? het uil van 't lachen, als zij zijn grappen, zijn allerzotste redeneeringen hoorden en zich verwonderden over zijn geestige en vernuftige zetten. Maar op zekeren Junidag, iu weerwil dat de zon eerlijk scheen, bleef het theater van Arlekin gesloten, tot groote verwondering en bitiere teleurstelling van de gewone be zoekers. Wat was «r van dien man geworden ft Vervolgt.! 1

De Volksstem | 1922 | | pagina 2