15 Woeusdug* Sept 1922 IN BE SCHOOLWERELD Trouwpltiiiign van ix-Keiier DmtsGhland's verplichtingen Het vliegongeluk te Rotterdam Lanibsawbetangsn is XXVIII* JAARGANG NUMMER 187 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGSLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 8.53 Uitgever: J. Van Nukfel-De Gendt II. Amatus Zon op 5,26 onder 6,08 Laatste Kwartier den 13 'Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxi aan, 13, te Brussel. - Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. De vakancietijd is de tijd voor fcongressen voor de onderwijzers. De Katholieke onderwijzers hebhen Jiun kongres gehouden te Luik de officieele onderwijzers 'hebben ook hun kongres gehouden, en daar is nu eene derde groep bijgekomen, namelijk de socialistische onderwij zers, Deze hebben gemeend dat ze tal rijk genoeg zijn om ook hun eigen kongres te houden en ze hebben dat gedaan, Dat kongres verwekt heel wat op spraak niet omdat de socia listische onderwijzers zich in een kongres vereenigd hebben, maar om hetgeen er gebeurd is. Het kongres der socialistische on derwijzers telde 1014 deelnemers. Op dat kongres is het kommu nism ter spraak gekomen, en bij de stemming hebben die 1014 deel nemers openlijk beleden dat ze kom- munisten zijn. Daarbij werd voorgesteld den wenseh uit te drukken dat de Bond der socialistische onderwijzers zich zou aansluiten hij de Internationale van Moskou, 't is te zeggen hij de Bolehevistische Internationale. Dat voorstel is niet aangenomen geworden er was eene meerderheid van 15 stemmen tegen zoodat er maar acht leden moeten keeren om het voorstel te doen doorgaan. Het zal niet moeilijk zijn in kor ten tijd eene meerderheid te vinden voor dat voorstel. Wat denken daarvan onze dok trinaire liberalen die bij elke gele genheid, in zake scholen en onder wijs, met de socialisten medegaan 0O0 Dezer dagen ter gelegenheid s-an de heropening der gemeentescho len, sebrecft het socialistisch blad De Volksgazet van Antwer pen, een artikel om de ouders aan te bevelen hunne kinderen naar de of ficieele scholen te zenden, en de re den zij opgaf was de volgende, die geheel ter eere strekt van de Katho lieke scholen, en die ze moet aanbe velen aan alle vrede- en ordelieven de mensehen. De Volksgazet zegde Dat de ouders hunne kinderen naar de Katholieke scholen niet mo gen zenden, omdat men hun daar leert onderworpen en ordelievend te zijn, en ze dus opgekweekt wor den tot stakingbrekers en andere hinderpalen voor de roode svndi- katen. Volgens De Volksgazet leidt men in de Katholieke Scholen de kinderen op tot ordelievende bur gers. Wij danken de Volksgazet voor dat getuigschrift van burger deugd aan dc Katholieke Scholen .afgeleverd. Het is een bewijs dat in de katho lieke scholen ten minste volkomen voldaan wordt aan de vereischten van den leergang voor burgerlij ke zedeleer osiworpen door den so- cialistisehen minister Destrée. Aan de Volksgazet zouden ;we kunnen vragen of die burgerlij ke zedeleer soms die aanbeve ling niet bevat en als ze die wel bevat of de socialistische onderwij zers die misschien niet ernstig zul len geven 0O0- Meteen levert De Volksgazet het bewijs dat zi j niet gelooft aan ie zoogezegde onzijdigheid der school. Ze wil van de katholieke school niet weten omdat deze opvoedt tegen omwenteling, oproer en wanorde, Zij beveelt de officieele scholen aan omdat ze ten minste meent dat de opvoeding daar gegeven, de men- schen beter kneedbaar maakt tot socialisten. Daarin stemt ze overeen met het geen door een voornaam socialis tische leider gezegd is van de Gent- sche gemeentescholen dat ze kweekscholen zijn van socialisten. Die twee bevoegde monden Volksgazet en leider komen dus daarin overeen, dat de op leiding in de officieele lagere scho len, de leerlingen meer tot het socia lism voorbestemt -dus niet onzij dig is, Beiden wenschen ten andere dat het zoo weze. Maar waar blijft men dan met de zoo hoog genoem de onzijdigheid onzer officieele scholen De katholieke hebben altijd be weerd en houden het nog immer staan, dat onzijdigheid onmogelijk is hunne zienswijze wordt nu bij getreden door de socialistische Volksgazet die de ouders aan zet hunne kinderen naar de officiee le scholen te zenden opdat ze niet opgeleid worden tot onderworpen en ordelievende burgers, die in het voorkomend geval er toe over te ha len zij n stakingsbrekers te wor den, De Volksgazet moet diep overtuigd zijn van den verderfelij- ken invloed van het zoogezegd on zijdig onderwijs om zoo iets te schrijven. En als zulk onderwijs dan nog gegeven wordt door onderwijzers, die kominimisten zijn en zich zelfs bij de Bolehevisten van Moskou willen aansluiten, dan moet zijn in vloed zooveel te meer ingrijpend wezen, oOo1 Uit het bovenstaande vloeien ge wichtige gevolgtrekkingen voort. De katholieken moeten krachti ger dan ooit de vrijheid van onder wijs verdedigen alsook de gelijk stelling van de vrije scholen met de officieele voor wat de hulpgelden van den Staat betreft. De socialisten zijn vrij een onder wijs te verkiezen dat van hunne kin deren opstandelingen en omwente- laars kweekt. Maar de katholieken, en alle or delievende burgers moeten ook vrij zijn, hun kroost niet te moeten toe vertrouwen aan scholen waar zulk onderwijs gegeven wordt. De eene vrijheid is de andere weerd, >.- _Er zijn ouders, en ze zijn God zij dank in groote meerderheid die wenschen dat hunnen kinderen den eerbied voor God en het Gezag ingeboezemd worde. Zij mogen van wege den Staat de middelen eischen om hunne kin deren zulk onderwijs te verschaf fen. Voor den oogenblik bestaat er geen ander middel dan de inrichting van vrije scholen die aan de eischen der ouders voldoen voor wat den geest betreft, en die door den Staat stoffelijk onderhouden worden, op voorwaarde dat zij voldoen aan Het wetenschappelijk program der offi cieele school. Alle Belgen zijn gelijk voor de wet, ook voor wat de opvoeding dei- kinderen betreft. De taal van de Volksgazet heeft een masker der onzijdigheid doen vallen aan de katholieken en alle voorstanders der vrijheid en or de, daaruit nut te trekken. HIJ ZIET ER WEER WW AF Amsterdam, 11 Sept. -Men spreekt nu wetfr het bericht tegen als zuu uc malige Duitsche keizer. Wilhelm II, bin nenkort in het huwelijk treden. De ge wezen kroonprins en voorname persona liteiten uit Berlijn zouden den trouw lustigen ex-keizer tot andere gedachtejn gberacht hebben. Zij wezen er op hoe prinses Hermina de Reuss niet van vorstclijken felgede 13, en vijf kinderen heeft. Deze vereeniging zou de monarchisten zeer ontstemmen en de monarchistische zaak in gevaar bren gen. De ex-keizer zou dan ook van zijn trouwplannen hebben afgezien. NA DE DUITSCH-BELGISCHE ON DERHANDELINGEN EENE REDE VAN KANSELIER WIRTH t: HET IS BELGIE'S SCIIULJ) Berlijn, 10 Sept. Ter gelegenheid der ontvangst van het Co mi tuit van Op- per-Silezie, door President Ebert, heeft de kanselier Wirth eene rede uitgespro ken over het herstel. Eene nieuwe opvatting van den na- oorlog is 'tot stand gekomen, verklaarde hij het herstel van Europa is een werk van internationale solidariteit en het is de gedachte die den voorrang heeft in eene maatschappij waarin de economi sche bekommernissen het overwicht heb ben. Niettegenstaande den gedanen voor uitgang, wordt deze gedachte opnieuw beneveld door de aanklevers der oude theoriën van wraak tegenover den ver- slagene. Zoo komt het ook, dat het Bel gisch gouvernement vcorloopig een ver gelijk onmogelijk heeft gemaakt, betref fende de kwestie der verlenging van de Schatkistbons, omdat het het besluit van de Commissie voor Herstel letterlijk wil naleven en verklaart dat het de zes maan den niet kan buiten gaan. Maar in wat kunnen do Sckatkistbons op zes maand, die in Februari 1923 zul len vejvallen, waarschijnlijk op het moeilijkste oogenblik dat Duitschland zal doorworstelen, aan Duitschland nut tig zijn Nog. eens de politieke beschou wingen hebben den voorrang genoten over do economische beschouwingen. Duitschland en de Duitsche economie kunnen nochtans niet verdragen dan hetgeen economisch mogelijk is. Tot wanneer deze waarheid in Europa al wor den begrepen, moet Duitschland al zij ne krachten ontplooien eh de zware taak vervullen, met do modewerking van al zijne krachten van liet Noorden en het Zuiden van Duitschland. Het groot p; bieem van het 'behoud -onzer Duitsche natie staat op het voorplan van onze b« kommernissen. IN DE COMMISSIE VOOR HERSTEL Parijs, 11 Sept. De heeren Beig rnann en Fischer zijn naar Parijs ver trokken, om zich ter beschikking te stel len der Commissie voor Herstel, met bet oog op de zitting waarop deze de gevol gen van het afspringen der Duitsch-fiel- gische onderhandelingen zal onderzoe ken. Het kabinet kon slechts eene afwacL tende houding nemen tot na de uitspraak der Commissie voor Herstel. De Duitsche pers erkent dat de toe stand zeer ernstig is. Er bestaat eene ze kere hoop, dar navolgende onderhande lingen de gevolgen dezer schorsing zul len verzachten. DE BELGISCHE AFGEVAARDIGDEN MM. Delacroix en Bemelmans alsook M. Pliilipson, zijn Zondagavond te Brus sel aangekomen en hadden reeds Maan dag morgend met MM. Theunis en Jas- par een onderhoud, aan welke zij den fang en al de bijzonderheden der besprek ingen te Berlijn mededeelden. De beide ministers hebben, op de hun verstrekte mededeelingen geen beslissing genomen, noch bepaald antwoord gege- vn, doch wenschen eerst de kwestie in grondige overweging te nemen. Ziellier in welke bewoordingen de Nieuwe Rotterdamsche Courant het overlijden van luitenant Sauveur aan kondigt De Belgische vliegofficier, luitenant Sauveur, is gisteren avond, eenige uren nadat hij met zijn machien gevallen was, in het. ziekenhuis aan den Coolsingel overleden. Dit bericht hangt een rouwfloers om het stralende 'blauw en de milde zon, die de dag van gisteren gegeven heeft, na dat hij zich tot in den middag had laten aanzien als een rauwen najaarsdag. Op nieuw heeft een van de mannen, die zich in dienst hebben gesteld van het vliegwezen, die zich als moedige, vast beraden menschen door het luchtruim bewegen, er het leven bij gelaten. Zooals de zeeën, de mijnen, de bergen en glet- schers hun offers eischen, iovens nemen van hen die ze bevaren, in de ingewan den der aarde afdalen, ze bestijgen en beklimmen, zuq ^clrt ook het luchteuim levens op en, sneller nog dan het vlieg tuig, komt onverwachts dc dood en kiest zich zijn offers uit. Zoodat er rouw is gekomen over de I. C. A. R., waar gisteren nog in volle glo rie de triomf van liet vliegtuig voor dui zenden en duizenden hoogtij vierde. Plet 'blad geeft de bibliografische bij zonderheden, die wij redds deden ken nen, en dan de volgende Na den wapenstilstand deed hij met- de negende escadrille mede aan het con cours Ostende-Goselies (Charleroi). Eeni ge prijzen behaalde hij op het concour. van Mont St. Michel. Hij vloog in 3 uur bij slecht weder van Mont St. Michel naar Brussel (onge veer 620 km.) Omtrent het ongeluk doelden de hee ren ons mede, dat Sauveur met het es cadrille der drie Bristol Fighters een hier nog niet vertoonde demonstratie wilde geven, waarmede hij met een escadrille van 5 vliegtuigen op het laatste vlieg- feest te Brussel den eersten prijs heeft behaald. Hij wilde een vollen flight ma ken, waarbij het comman'deeerende vlieg tuig recht door vliegt on de -beide andere elkaar daaronder 'kruisen. De remouse, die het linker vliegtuig Veroorzaakte, dwong Sauveur zijn toestel op te trek ken, waardoor hij in een linker vrille kwam. Sauveur gold als een bekwaam Bel gisch piloot. Zijn dood wordt dan ook als een ernstig verlies voor het Belgisch le ger beschouwd. Deze morgend hebben oud-generaal Snijders en de heer M. Dutilh een bezoek gebracht aan de Belgische legatie te 's-Gravenhage en aan het kwartier van de Belgische officieren in het Parkho tel. Omtrent het overbrengen van het stof felijk overschot van luit. Sauveur is nog niets vastgesteld. HOE HET ONGELUK GEBEURDE Verder meldt hei blad nog Wij spoeden ons snel naar de plaats waar de machien zich bevinden moet, gaan tusschen de hangars door on klim men op de omheining. A'ls wij het hoofd daarboven uitsteken, zien wij het vlieg tuig nauwelijks 40 meters buiten de om heining met den kop op den grond recht standig met den staart omhoog staan, en men is reeds bezig de inzitteden te vrij den. Van alle kanten komen men schen aangesneld. Er staan er reeds vijf tig rond de verongelukte machien, maar politie en vliegers en militairen geven el kander de hand en maken rond het toe stel onmiddellijk ruim baan. De policie zet het terrein dadelijk af, zoodat een opeenliooping of onregelma tigheid geheel voorkomen wordt. De ge neeskundige dienst en de menschen van E. H. B. O. zijn toegesneld. De machien die door midden geknakt is en geheel vernield uit elkaar ligt, is in meer hori zontalen stand gebracht en men slaagt er spoedig in, de beide officieren uit het bestol te brengen. Dit alles had zich in korten tijd afge speeld. De orde was voortreffelijk be waard gebleven. De verslagenheid was algemeen. Over de oorzaak van dit ongeluk laten wij de deskundigen aan het woord, die ons daaromtrent hun rapport hebben versteekt. Zij zeggen daarin o. m. De 3 toestellen startten gelijktijdig. Boven de Richardshangars ten Oosten van het vliegveld, op een hoogte van pi. m. 40 meter, zagen wij het voorste vliegtuig een scherpen, klimmende 'bocht naar links maken. Opmerkelijk was, dat het linker vlieg tuig een grootere afstand had van het voorste toestel dan 't rechter, zoodat wij vermoedden, dat deze beweging, die klimmende bocht dus, door een escadril le-commandant eindigde in een linker vrille, waarna het toestel achter de han gars in loodrechten stand omlaag stortte. De motoren -liepen bij de start goed en 0. i. is de vrille wellicht te wijten aan een te geringe snelheid van het toestel tengevolge het overtrekken in de bocht. Na het ongeval heeft ingenieur Grasse van den Rijksstudiedionst het toestel on derzocht, waarbij bleek dat alle stuuror- ganen en technische inriohtingen in orde waren. Op het toestel is onmiddelijk be slag gelegd. LUITENANT MAURICE Luit. Maurice, die 36 jaar is, heeft den geheelen oorlog medegemaakt, ech ter niet als vlieger. Als soldaat, die de meeste decoraties had behaald, is hem de eer te beurt gevallen den Koning der Belgen liet Belgische oorlogskruis op de borst te mogen spelden. De toestand van luitenant Maurice, die 5 waarnemer in het toestel zat, is rede lijk. De patiënt l^eft een matigen n^c-ht gehgd. ONZE FRUITBOOMEN Mijn jarenlange ondervinding, en mijn menigvuldige betrekkingen met do landbouwers hebben mij geleerd dat onze fruitboomen over 't algemeen zeer stief moederlijk behandeld worden. Tal van lieden denken nog dat de fruitboomen zich zeiven moeten helpen, en dat het nutteloos is ze to voeden. Dat zulks oen groote dwaling is hoeft nauwelijks ge zegd. Trouwens, al wat leeft heeft voed-, sel noodig. Ten andere, benevens de vruchten die zij ons geven, wordt er nog een aanzien lijke hoeveelheid voedsel benuttigd door het gras dat in alle boomgaarden groeit. Daaruit kan men gemakkelijk afleiden dat de opbrengst onzer fruitboomen in nauwe betrekking staat met de hoeveel-, 'heid en de soort meststoffen die men toedient. Op boomgaarden behoort men voor den winter een volledige bemesting toe te passen. Derhalve raden wij aan per hectare de hierna aangeduide vetten te gebruiken. *200 tot 300 kgr. zwavelzuur ammoniak 300 tot- 400 kgr. superfosfaat. 150 tot 200 kgr. zwavelzuur potasch. Deze meststoffen innig met elkander vermengd, worden zoo regelmatig moge lijk op de gansche oppervlakte verdeeld, en daarna met de kettingen ingewerkt. De landbouwers welke dezen raad volg* den mochten zich altoos in een schoona opbrengst verheugen. Bij het aanleggen van nieuwe boom gaarden is het volstrekt noodzakelijk een grootere hoeveelheid voedende bestand- deelen toe te dienen. Men mag niet ver geten dat het later totaal onmogelijk is; meststoffen onder te werken. Benevens 30.000 tot 40.000 kgr. stal* niest, zal men dus per Hectare 400 tot 500 kgr. zwavelzuur ammoniak gebrui ken, 500 tot 600 kgr. superfosfaat en, 300 tot 400 kgr. zwavelzuur potasch. Deze meststoffen worden regelmatig op den grond gestrooid en met den stal mest onderjiloegd. Wie naar dezen raad luistert, zal goei de vruchten oogsten. DIXI. DE GRIEKSCIIE INEENSTORTING Belgrado, 11 Sept. Uit Athene wordt gemeld, dat de geestestoestand deri troepen, uit Klein-Azie teruggekeerd, de. regeering blijft verontrusten. Men meldt dat gisteren 6 a 7 duizend: man ontscheepten. Deze soldaten zijn, weinig of niet 'aan tucht gewend en ei schen hunne demobilisatie. De regeering vraagt niet 'beter dan za onmiddellijk maai* naai- hunne haarden; te zenden ten einde onlusten te voorkp* men. 'i ERNSTIGE GEBEURTENISSEN m GRIEKENLAND VERWACHT Essen, 11 Sept-. De Koln. Zeit. verneemt uit Belgrado.: In diplomatieke; kringen te Belgrado spreekt men veeL over het langdurig bezoek, dat de Griek*- sche zaakgelastigde gebracht heeft rmn. den minister van biutenlandsehe zaken., Men brengt dit bezoek in verband met den ernstigen toestand in Griekenland^ Men denkt dat het een poging van det Grieksche regeering is om Zuid-Slavie* te winnen voor diplomatieke hulp. Volgens 'berichten aan de bladen hechtf. men groote beteekenis aan de reis vani koning Alexander naar Parijs en L01W den. s Men brengt dit in verband met raagew lijke ernstige gebeurtenissen in Grieken*; land. DE TURKSCHE OVERWINNINGEN! Londen, 11 Sapt. Dat de Turkscfha overwinningen een wilde hoop opwekken; in streken, ver verwijderd van Kemal'a invloedssfeer, blijkt uit telegrammen uit; Britsch Indie, gewagende van opwin ding in Moslimsche kringen. De Mo** keeën zijn vol moslim die bidden V004 meer Turkeche successen. De Amerikaansche hulpverschaffingp, commissie voor de Levant heeft eeniga nieuwe hulp beloofd voor de vfluchteliai gen naar Smyrna. Er is een Amerikaansche torpedo-ja* ger uit Constantinopel naar Smyrna ver trokken met geneeskundige hulp en een deklading van eerste levensbehoeften^ ook worden sommige Briteche voorra< den 'beschikbaar gesteld. In Levantijnsche wateren zijn nu aan« merkelijke strijdkrachten van de geal« lieerden bijeen en het grootste gedoelt* van de Engelsche en Fransche Middel-, landschc zeevloten is ook naar Smyr-* na onderweg. De geallieerden doen gezamenlijk stap* pen om duidelijk te maken, dat zij geen schending van de onzijdige zone aan kust van KUiivAz.j zullen loolatcut

De Volksstem | 1922 | | pagina 1