Edele Zelfopoffering jErcöSs Zaeramp op dsn AHantlsshen Sgsaaa Ss Blasrd te S3, Qïüüs-h !M gsbsln Dsedsüjk ongeitÉ te Iele Erg sagete te Ledelsarg Arme kleÏE® Ergg bststng t® Bussel ¥£3 PSiöeaüx-Park DoodeSifk werkongeluk U Mierpia 0® BrmsseSseka gasididvsa Önvowzislsügö wielrijders Vreeselijk a'jSsiiafeisfsBgetó te Bisstalsrghe SMsüjk ongeSak te SLFaawels Ossserlfjke oud—strijder Eeise lijksgtaraig t® Reesstlare Spring e?Iet van dsn tram Eese Pastsdj ingestort 9e Wm&htem Is; Japan Eesi p@litie-agfnt BE3B iiiraker 0® bliksem op een munitiedepot Kind ievsssd begraven B@glë»tfige Bt®¥?srklng in v@!fe straal r-. 'VTit&j. ^.Ajuv.y.y.■?- "Nadere bijzonderheden Het stoomschip Hammonia van 3e Hamburg-Amerikalijn, is Zaterdag nvond gezonken, op ongeveer 8 mijlen van de Portugeesche kust. Het wks in de huurt van kaap Finisterc overvallen door een storm, toen het op weg was naar Porto-Rico. Verschillende schepen, w. o. de Kinfauns Cast* van do Union Castle lijn, en de Darro van de Royal Mail, hoorden de noodsignalen, en haast ten zich, hulp te verleenen. Er hadden vele buitengewoon moedi ge reddingen plaats te midden van het noodweer, en er wordt gemeld, dat alle 800 passagiers en de bemanning van de Hammonia gered zijn. De Kinfauns Castle nam 340 over levenden op, die morgen te Southampton zullen aankomen, en ook do Darro en vier andere schepen hebben passa giers en bemanning aan boord. De kapitein van de Kinfauns Cast- Je is kapitein Day, die reeds vele le vens heeft gered. Hij voerde ook het be vel over het hospitaalschip Glrnart Castle"», toen dit in 1917 op een mijn Kop, 12 mijlen van de Portomonths, en bracht liet veilig de haven binnen, met meer dan 500 gewonden en het per soneel van den geneeskundigen d;enst aan boord. Een telegram uit Vigo meldt De Britsche stoomboot Darro 11,184 ton, van de Royal Mail Steam Packet Company heeft de bemanning en de rest der passagiers van de Hammo nia gered. De Hammonia verliet Plymouth, in bestemming voor Havana en Puerto Mexico, op 4 September, met circa 800 passagiers en 200 koppen bemanning. De Hammonia vroeger de Hol- landsche stoomboot Hollandia van de Hamburg Amcrikalijn, groot 7197 ton, had een nieuwen vracht en passa- giersdienst op West Indie ingehuldigd. De meeste passagiers waren bestemd voor •Mexico. S3 -vV*" Zondag namiddag had er een baan- koers plaats van Lökercn-St. Niklaas- Grcmbergen-Zele-Lokeren in 3 ronden. Op de derde ronde nabij Zole Zand berg, tegen de herberg Half weg- kwam zekere L-oon De Schutter, 39 jaar, metser, per rijwiel van Zcle Dijk gere den ,in de richting van Zole, toen op eens geroepen Werd Leoii de koers komt Daarop vertraagde Do Schut ter, voornemens zijnde te stoppen, toen opeejis de au tos, die de koersen voorreden hem passeerden. Een ander auto kwam van Zele dezen te gemoet en was dus verplicht den rech ter kant af te steken, toen deze die in de richting van Dendermonde reed De Schutter zijn voorwiel van zijn rijwiel vatte, waardoor dc wielrijder onder den auto geslingerd en erg werd gekwetst aan het hoofd en de beencn. De gendarmerie alsook dokter Poot en de politieagenten aldaar van dienst, wa ren spoedig ter plaats. De geneesheer diende De Schutter de eerste zorgen toe en deed het slachtoffer naar het burger- Kjk hospitaal overbrengen. Tiet is de autogeleidcr, die seffens had gestopt, die het slachtoffer vervoerd heeft, naar het hospitaal. Hij is woonachtig te Ath. Do Sclmtiter is in het hospitaal over leden, Zondag avond rond 11 ure. Hij laat ocne weduwe achter doch zon der kinderen. Het parket van Dendermonde is Maan dag tor plaats geweest. Nadere bijzon der heden Wij hebben gisteren gemeld dat door kermisvierders, in den nacht van Za terdag op Zondag, omstreeks 3 uur, een man te midden van een bloedplas op den openbaren weg werd gevonden. De ongelukkige werd herkend als een veekoopman die sedert eenige dagen te St. Gillis-Waas verbleef om op do jaar markt aankoopen te doen. Hij heet Van Landegliem en werd geboren te Kalloo, waar hij insgelijks woonde. Hij is 35 jaar oud. Uit het onderzoek, dat onmiddellijk liloor de rijkswacht werd ingesteld, blijkt dat in een danstent van het dorp twist was ontstaan. Het slachtoffer verliet de tent, doch werd achter/olgd door zekeren Alfons Den Tliuy, die hem onverhoeds twee messteken toebracht in den buik, hem daarna nog op den grond wierp en ver der ijsclijk mishandelde. Dit gebeurde omstreeks middernacht. De gendarmen hebben den dader op zijn bed aangehouden. Hij loochende in het begin alles, maar bekende ten slot te de misdaad te hebben gepleegd. Het parket is ter plaatse geweest. Den Thuy is een gevreesde kerel die bij de politie zeer slecht aangeschreven staat. In een andere danszaal waar de schurk na de misdaad binnentrad, ver telde hij zijn misdaad aan al wie het hooren wilde, en liet daarbij het mes zien dat nog met bloed was bevlekt. EEN TRAMONTVANGER DOOR EEN AUTO OVERREDEN Zondag namiddag rond 2 1/2 ure, werd ter hoogte der Brusselselve poort, op den steenweg, een tramontvanger, bij het afstappen van eon in gang zijn- den tram, door een taxi gevat, en met geweld ten gronde geslingerd en overre den De ongelukkige werd het kaaksbeen gebroken en over gansch het lichaam gekwetst men vreest een noodlottigen afloop. Het slachtoffer is de genaamde Louis Rocta, geboren in 1862, wonende Egide Bertinstraat, te Ledebcrg. Na de eerste zorgen werd de gekwet ste huiswaarts gebracht, waar hij verder door een geneesheer werd verzorgd. De policie van Ledeberg heeft een on derzoek ingesteld. VVV ow26 Vervolg. Men ondervrueg zijn confraters en de op passers in de Champs Elysées, zij konden oiel de minste inlichtingen gevfn. Den avond te voren had Arlekin de de- koraliên losgemaakt,'de marionetten in een kist gepakt en was verlrokken, zonder aan iemand hiervan een woord te zeggen. Som migen veronderstellen, dat hij rijk genoeg was en zijn theater voor altijd had gesloteo. Dat kon zijn, maar waarom had hij h;t dan niet verkoeht Men wist toch dat menigeen het gaarne wilde koopen, en hij slechts een keuzo behoefde te doen, om een opvolger te hebben. Do arme pias was zoo gelukkig geweest tijn vurig8le wensch bevredigd te zien, na melijk een eigen theater te bezitten. De daartoe noodige som had hij geleend van het geld, dat Pandolle aan Louis Dupont had ter hand gesteld. Hij had slechts zooveel ge nomen als hij hoog uoodig had;van het geld, dat voor hem als uit de lucht was komen vallen, maar dat hij als een hem toever trouwden sohat befc'iulie, waarvan hij een maal verantwoording zou moeten doen aan het kind, dat hij had aangenomen. De cverigo tienduizend franken werden, Het lOjarig zoontje van de echtgenoo- te Peere van Boom, was naar Klein- Willebroeck gegaan om bier te bestellen, maar kwam niet meer thuis. De ouders ten hoogste ongerust, gin-r gen op zoek, doch vruchteloos, 's Ander-, daags werd het lijkje van het ongelukkig knaapje opgehaald uit den Rupel, tus- schen de sluizen. De arme jongen moet., met over do vleugels te willen gaan, in het water ge sukkeld zijn waar hij zoo droevig aan zijne dood kwam. Maandag morgend kwam de genaam de Karei V..., 26 jaar oud, wonende Jetsche steenweg, 284, per vclo langs de Koningstraat gereden, toen hij, nabij de Cornet 'de Gregtraat, door de moto- cyclet, gevoerdxloór den genaamden D..., uit de Robrecht Van der Kinderenstraat, omgereden werd. V.... werd erg aan het hoofd en over gansch het lichaam gekwetst hij klocg ook van geweldige inwendige pijnen. Men heeft den gekwetste naar 't Sint- Jansgas thuis overgebracht. De policie heeft een onderzoek geopend, ten einde de verantwoordelijkheid vast te stellen. VOOR HET ASSISENHOF IN OCTOBER Het assisenhof te Antwerpen zal in twee afdeelingcn zitting houden. De eerste afdccling onder voorzitter schap van den raadsheer Vermees, zal op 19 October geopend worden, de tweede afdeeling, onder het voorzitterschap van raadsheer de Lichtervelde, vangt haar werkzaamheden op 26 October aan. Beweerd wordt, dat, waar de onder zoeksrechter Van Stratum het onderzoek als geëindigd beschouwt, Mevr. Stein- man n en M. Van de Wouwer voor het Hof verschijnen zullen in de maand Oc tober a. s. Bij het afbreken cener stelling in de nieuwe magazijnen van do Innovar tion Meir, viel do genaamde Piet Mu- ras, 26 jaar oud, van Bcveren-Waes, bij het losgeraken van dwarsliggers dc-r stel ling, ten gronde. Hij werd met gebroken ruggegraat naar de kliniek der Kipdorpvest overge bracht. Do ongelukkige is aan de beko men wonde in genoemd gesticht overle den. M. Lefebure, wonend rue Chateau dun, te Parijs, op doorreis in de hoofdstad, had aan de Noordstatib den autobus ge nomen. Onderweg dromde hem een kerel tegen 't lijf, die zich daarna snel uit de voeten maakite. Wanneer M. Lefebure afstapte bevond hij dat zijne brieven- tesch met 3,080 fr. gerobberd was. Het 8jarig kind der eéhtgenooten Mor tier, uit de Merodcstraat te St. Gillis, werd Zondag morgend in gezegde straat door een onvoorzichtige wielrijder, die zich uit dc voeten gemaakt heeft, omge worpen. Men heeft het arme kind bewusteloos, met oen erge wonde aan het hoofd en •kneuzingen over heel het lichaam opge nomen. De dwaze wielrijder wordt door do politie opgezocht. Eene vrouw, schijnende rond de 40 jaar oud, werd Maandag morgend, in de H. Kruisstraat te St. Gillis door den wiel rijder Gaston Bryneel wonende Camil- le Simonsstraast, te Schaerbeek, omgere den. De arme vrouw werd bewusteloos op genomen zij was erg. aan *t hoofd ge kwetst. Het slachtoffer werd, in uiterst bodenkelijken toestand, naar' 't gasthuis 'van Elscne gevoerd men heeft geen eenzelvigheidspapier in haar bezit gevon den. Een schrikkelijk automobiel ongeluk is langs de baan van Zeebrugge voorge vallen. De twee zoontjes van M. Deneve handelsvertegenwoordiger alhier, waren op boodschap uitgezonden. Zij kwamen langs dc 'baan van Zeebrugge terug, na bloemen achter den weg getrokken te hebben. Op zeker oogenblik wierp een der kin deren eenige bloemen over de baan zijn broertje liep ze onbedacht terugha len, maar terzeifdertijd kwam een auto aangereden, waaronder het kind werd gevat en meegesleurd. Met gekloven schedel en erge wondeu over gansch het lichaam werd het slacht offer, de genaamde Paul Deneve, 9 1/2 jaar, opgenomen. Hij gaf geen feeken van leven meer de dood moet oogen- blikkelijk geweest zijn. door bemiddeling van een notaris, op hypo theek geplaatst, en van den intrest bet schoolgeld en de klecren, voor den kleinen Richard betaald, dien hij naar een klein in- stituut als kostleerling had gezonden. Elf jaar lang doorkruiste Pias de departe menten van de Cote ó'Or, de Haute Marne, de Aube, de Yonne en de Nievre, van dorp tot dorp trekken, en overal met zijn mario netten door hem zeiven vervaardigde kleine comediestukjis vortoonend. Hel begin was moeilijk, de twee eerste jaren brachten niet veel op. Dal hij niet ver oorzaakt was z'.jn karretje en zijn muilezel te verkoopen, had hij te danken aan zijn zui nigheid en doordien hij zich de grootste ont beringen getroostte. Maar in het derde jaar gingen de zaken boter. Hij had reeds eenen goeden naam verworven, en zoodra hij in aankondigde, dat hij eene voorstelling zou geven, stroomde de-menigte naar zijn thea ter. Het ging hem nu steeds voorspoediger en Pias bespeurde, tot zijn niet geringe ver wondering en vreugde, dat de grillige for tuin, die hem eerst zoo ongunstig was ge weest, hem nu voortdurend toelachte. Hij ging nu echter niet op ruinier voet leven, de voorspoed maakte hem nog ver waand, nech zorgeloos, hij bleef zooals vros- ger de arme Pias. Hij veranderde niets in zijn levenswijze, hoewel voor zijn eigen tr ep acteurs, nieuwe kostunien aanschaf fend, en ofschoon de muilezel nu en dan een extra pint haver kreeg, at hij meestal droog brood en dronk ni'ets dan water. Als de goede Burgondiërs, allen wijn- gaardeniers en vroolijke onbezorgde men- schen, hunne verwondering te kennen ga ven, dat hij geen wijn dronk, zeide hij. Evenals gij lust ik gaarne wijn. Maar hij maakt de stem heesch, maar ik moet zorgen dat zij helder en buigzaam blijft, om al mijn acteurs met de voor hen passende stem te laten spreken. Dat hij geen wijn dronk, was uit zuinig, heid hij wilde sparen voor het kind, dat liet eenige wezen was, 't welk hem aan het leven hechtte. Toen hij de voor zich zeiven geleende som weer bij Richard's kapitaal kon voegen, smaakte hij eene innige zelfvoldoening. Dewijl de forluin hein bleef toelachen, plaatste hij zijne spaarpenningen bij den no taris, die Richard's vermogen beheerde, en voor zijn pleegkind noch voor zichzelven de rente noodig hebbende, liet hij ze telkens bij het kapitaal voegen. Toen Richard dn eerste communie had ge daan, nam Pias, die een schitterende toe komst voor hem droomde, hem voor het in- De voerman G. De Pad, stond op den steenweg van St. Nikolaas in gesprek met een ander persoon. Opeens gaf zijn paard een ruk aan de kar en de voerman kreeg een geweldige slag van de tremies in vol le horst. De ongelukkige viel als een steen ten gronde en een bijgeroepen geneesheer eon slechts de dood vaststellen. Het slachtoffer was gehuwd en vader des huisgezins. Over eenigen tijd kreeg zekere Hubert een oud-strijder, eene bediening in het dnvalicdenhuis te St. Gilles. Nauwelijks een paar weken in dienst, wist hij een chek in blanco machtig te worden. Hij vulde die in en ging er 7600 franks mee ontvangen in een groot handelshuis van Brussel. Daarop ver dween hij met zijne vrouw en zijne schoonmoeder. Hij reisde naar Aken, naar Parijs, naar Oostende en verteerde geld zoo lang hij geld had. Weer te Brussel aangeland, werd hij aangehouden in een logement der Beth- leemplaats. Zijne vrouw en moeder wer den in vrijheid gelaten. Den 9 Augustus werd Alfons Samyn, plakkersgast, wonende steenweg van Hooglede, die zich in de Yperstraat met eene kar bevond, door een auto omge- stooten. Op 3 dezer was hij naar den hoppepluk van Poperinghe vertrokken. Des anderendaags voelde hij zich on passelijk en stierf eenige oogerxblikken nadien. Op aanvraag der familie is het lijk naar Roesselaere overgebracht geworden en alhier begraven. Daar men vermoedde dat de dood mis schien het gevolg kon zijn geweest van het autompbielongeluk, is het parket van Kortrijk, vergözeld van twee wétsdok- toors Zaterdag namiddag alhier afge stapt. Er word tot de ontgraving en tot de lijkschouwing overgegaan. De genaamde Hendrik V..., wonend Ooststraat te St. Gillis, sprong ter Grond wetplaats van een in gang zijn den tram en deed een ongelukkigen' val. Hij werd een heen gebroken en met kneuzingen overdekt. Men voerde hem ter verple ging naar 't burgerlijk gasthuis, waar zijn 'toestand bedenkelijk geoordeeld werd. DE MEID LEVEND BEDOLVEN Onze correspondent meldt ons, dat ge durende de hoogmis, Zondagmorgen, door eene inzakking van den grond, de pastorij van Wytschaete (West. VI.) in gestort, is. De E. H. Pastoor Verscheure was in de kerk, doch de meid werd on der de instortende loods begraven. Onmiddellijk werd het reddingswerk aangevat. In den namiddag, om 3 1/2 uur, heeft men het lijk der meid j vonden. NOG DRIEHONDERD SLACHTOFFERS Londen, 11 Sept. Uit Honolulu ■"wordt, gemeld Een telegram uit Tokio aan de Nippujiji bericht, dat 300 Japansehe visschers nabij de Koerillen- cilanden verdronken zijn tijdens den wervelstorm die ook oorzaak was van het» •vergaan van den Japanschen kruiser Nilaka op 26 Augustus laatstledon. In 1920 en 1921 werd er te Nancy bij juweliers ingebroken. De boosdoe ners stalen voor ongeveer 15,000 fr. ju- weele. Ten gevolge van een aanklacht werd een onderzoek ingesteld, maar het leverde geen uitslag op. Men kon enkel Vaststellen dat de dief de gewoonte van het huis kende. Een maand geleden kreeg de politie 'een naamloos schrijven, waarin een po litieagent aangeklaagd werd. Hij zou do gestolen ringen verkocht hebben aan een winkelier in de wijk Saint-Vresme. Een geheim onderzoek leverde weer niets op. Een nieuwe aanklacht kwam, waarop een ander onderzoek ingesteld werd welk aan het licht 'bracht dat de agent Ca- mille Oger aan verschillendo personen juwcelen gegeven had. Oger legde bekentenissen af. Hij werd dadelijk in zijn ambt gesehorst daarom nam hij ontslag. Oger legde uit hoe de diefstal plaats had. Hij was huisbewaarder in hot. huis waar de juweliers op bovenkamers woon den. Mot de medeplichtigheid van zijn •vrouw werden de juweelen gestolen. Oger werd aangehouden. Zijn vrouw, die twee kinderen te verzorgen heeft, werd in vrijheid gelaten. V stituut waarvan hij een der beste leerlingen was. Niettegenstaande Pias zelf van water en broed leefde, kon hij de verleiding niet weerstaan om met een rijtuig zijn bescher meling zelf le halen. Met groote zelfvoldoening zag hij hoezeer Richard door zijne medeleerlingen geacht werd. De tranen kwamen hem in de oogen, toen hij bij het inspannen van het paard zag, dat de leerlingen het kwalijk zouden genomen hebben, indien er een onder hen gevonden zou worden, die zonder afscheid van Richard genomen te hebben, aan zijn spel was ge bleven Veertien dagen later bracht Pias zijn gun steling naar Parijs en deed hem opnemen in het College. Saint-Barbe. Bijna drie jaar waren sedert verloopen. Pias werd toen verlangend om meer in de nabijheid van Richard te zijn en hem dikwijls te zien, kreeg daarom eensklaps tegenzin in het zwervend leven. Hij huurde eene kamer in de rue op den boulevard des Italiennes. die het eenvoudig liet meobiloeren, en be trok die, tot groote vreugde van zijn ple zoon, die dus voortaan zijn getrouwen vriend en verzorger hij zich zou hebben, dien hij, uit dankbaarheid vader noemde. Maar om in de behoeften van zijn pleeg- VELE DOODEN EN GEKWETSTEN In den loop van een geweldig onwe- der, dat losbrak boven het stadje Crasna Roumenie, is de bliksem op een stapel munitie neergekomen. Een ontzettende ontploffing volgde, die de stad deed daveren en talrijke rui ten aan schei*ven deed vliegen. De huizen, die in de nabijheid der opslagplaats gelegen waren, werden zóo-t danig geschokit dat zij baretten. Er zijn vele dooden en gekwetsten. In de nabijheid van de Italiaansche stad Palermo is eone ijselijke misdaad ontdekt. Een eigenaar der streek, M. Lopiano, had een brandbrief ontvangen waarin hem aangemaand werd eene som van 4.000 lires op eene aangeduide plaats te leggen. De man hield er geene rekening van eenige dagen later verdween zijn zoont je Pietro en het kind werd nooit meer gezien. Nu heeft men het lijkje van den klei nen Lopiano opgegraven het stak in een diepen puit. Volgens de geneeskundige vaststelKngen was het arme knaapje over een drietal weken in den grond gedolven en heeft liet, onder de aarde, ruim 48 uren ge leefd, zoodat de doodstrijd in gruwelijk-* heid alle gedacht te 'boven gaat. Eene heelkundige bewerking werd in de Aunerley Road, te Londen, in de vol gende omstandigheden verricht. De 7jarige Fred Grant werd door een tram omgeworpen en met een -been in het mekanism gevat. Men kon lite knaapje niet bevrijden en twee geneesheeren werden ter plaats geroepen. Beiden plaatsten zich onder het voer tuig de eene maakte het slachtoffertje gevoelloos en de andere zette het been af onder de knie. De bewerking duurte drie kyartuurs. Binst dien tijd was alle verkeer stop gezet. De toestand van het kind is zoo goed mogelijk. kind en zichzelven te voerzien, zender aan Richard's kapitaal of aan zijn eig:en spaar penningen te komen, moest hij geld verdie nen. De uitgaven waren van jaar tot jaar grooter geworden, hij had dus meer dan twee duizend frank per jaar noodig en moest het dan nog zuinig overleggen. Hij moest das eene betrekking of werk zoeken, die hem ten minste die som opbracht. Dat was een moeilijke zaak want eigen lek gevoelde hij zich voor geen enkele be trekking geschikt, en bovendien kon bij- slecht van zijn marionetten scheiden. Na lang nagedacht en overwogen te hebben, zond hij, onder overlegging van een twitig- tal uitmuntende getuigschriften, aan den prefect van policie een verzoekschrift, om in de Champs Elysées een klein theater van marionetten te mogen plaatsen. Een maand later kreeg hij de vergunning. Pias werd nu papa Arlekin. Richard had op het Collegie van Saint* Barbe alle klas-en met schitterend gevolg doorloopen. Hij moest nu naar de hoogeschool, naar de polytechnische of andere school, om zich speciaal aan het beroep te wijden, dat het meest met zijn smaak en karakter overeen stemde. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2