M Donderdag Sept 1922 KUNSTSTUKKE! lij sk Christens Spoorweg bedienden üet een motorhos vliegtuig over het kanaal is ®o?lsg 1914-1918 iuiiseSslaud's verplichtingen Hei §esi]-ws!er in 1st don ¥®!k@r®iiibond Esn sssStrein calspssrt est köisai in een kanaal isrsehl De Italiaansche kroonprlias Ie Antwerpen Groote Zeeramp op den Atlaniischen Oceaan XXVIII* JAARGANG NUMMER 138 Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 DA.GBL.A.D 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-Be Genm Kruisverheffing j Zon op 5,27 onder 6,06 Nieuwe Maan den 20 Publiciteit buiten het Arr, AALST [5 Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. Onder de talrijke merkweerdig- lieden waarop Uelgie roemt, mag jnen mederekenen zekere kunstrij ke Altaarbladen onzer kerken. De ze kunststukken hadden voor ver vaardigers en kunstenaars, beeld houwers die niet alleen hun stiel kenden maar die mogen doorgaan als ware scheppers in hun vak, In de oude abdijen kwam men zulke kunstenaars onder de moni- kenpij 'en wel nog meest onder de leekebroeders dezer kloosters tegen. Het kunstrijke Belgie dat in Euro pa sedert de XV" eeuw eenen over- machtigen invloed voor wat de gods dienstige Schilderkunst betrof, uit oefende, liet zich ook door de overi ge landen niet achteruitduwen voor wat de beeldbouwkunst'aanging. Toen in de XII" eeuw, de pries ters de mis niet meer lazen aan alta ren die in 't midden der kerken ston den of in andere woorden de geestelijken roet het aangezicht naar het volk niet meer gekeerd stonden terwijl zij het H. Sacrifi cie opdroegen, werd het duidelijk dat de achterkant van den altaar moest versierd worden, Eerst stel de men er de relikwieën en schatten van ieder heiligdom op uit. Deze .stonden op een soort van trapje zoo aangebracht dat ze den achtergrond van den autaar zeer schoon versier den en welhaast tot aan de gewel ven der kerk reikten. Vandaar de kostbare altaarbladen, of reta bels welke thans nog in sommige kerken prijken en hedendaags eene onnoembare weerde hebben, Rogerius Van der Weyderi was de eerste kunstenaar die deze altaar bladen opwekte. Eens het gedacht vooruitgezet kreeg het oneindig veel bijval. Oneindig veel altaars in ons land te bewonderen kregen zoo eene wondere versiering, Deze bestonden uit schilderijen, welke de eene boven de andere aan gepast werden of insgelijks uit in eikenhout; gesneden tafereelen die kunstig afgewerkt werden. Zoo kan men er een bewonderen in eikenhout gebeiteld te O. L, Vr. Lombeek, gelegen op een kwart uurs afstand van de tramlijn Brus sel-N inove, en op eene halve uur der tramlijn Brassel-Edingen, De kerk van bovengemeld dorp is een echt kunstwerk de oudheden krioelen er. een mirakuleus Mariabeeld der XII" eeuw wordt er vereerd. Het altaarblad stelt voor de geschiede nis der bijzonderste feiten van het leven van Maria de Geboorte der II. Maagd, de Trouw van Maria met ,Tozefde Boodschap, de Bezoe king, de Geboorte van Christus, de Dood van O. L, Vrouw, hare Be grafenis, hare Opdracht in den tem pel. Te Gheel kan men bewonderen het altaarblad der H, Dymphna, een waar wonder van beeldhouw werk, De werkweerdigste retabels dag- teekenen uit de 14" en 15e eeuwen. Met de 16" eeuw worden zij te geweldig uitgebreid en zijn niet meer met zulke groote zorg afge werkt. Het altaarblad van de kerk van Op-Itter in Belgisch Limburg verbeeldt tooneelen uit de Passie- Christi en moet in de 16" eeuw afge werkt zijn. Ziehier nu een altaarblad geschil derd op doek waarvan het midden paneel verbeeldt de Opdracht, de Boodschap, de Dood en de Hemel vaart van Maria. De Brusselsche schilder Bernard Van Orlev was er de maler van. Deze drieluiker heb ben wij dus te danken aan een onzer roemrijkste schilders. Bernard schilderde naar de Italiaansche en Vlaamsehe scholen ook de zijluiken. Dit kostbaar en gewaardeerd kunstwerk dat uitsteekt door zijn godsdienstzin, kleurenmengeling, teekening en vondst, verbeeldt de Bezoeking, de Geboorte des Hee- ren, de Aanbidding der AVijzen, de Besnijdenis, Een zeer opgemerkt en bewonde- ringsweerdig altaarblad in eiken hout gesneden staat ten toon op St. Jans-altaar te Hemelveerdigem bij Geeraerdsbergen. Het stelt voor de geschiedenis van St. Jan-Baptist in verscheidene gebeitelde tafereelen. 't Afgehouwen hoofd, insgelijks uit eikenhout kunstig en naar de na tuur gesneden, staat op den schotel te midden van de retable in een bij zonder daartoebestemd vak, Ganseh de kerk wijst op den Doop er Christi en mag doorgaan, zooals de fijne mondjes haar noe men als het bijouken van St. Jan, Paters Carthuizers van St. Martens Lierde, moeten er de ont werpers en uitvoerders van zijn. Ons Vlaanderen is rijk aan kunst schatten doch men weet somtijds de plaatsen niet waar ze berusten en waar zeer dikwijls zij te .weinig in eere gehouden worden, NICODEEM. Te Leuven werd het nationaal Kon gres gehouden der kristene spoorweg- mannen. Na eene H. Mis in de St. Pieterskerk, gevolgd van de wijding van het nieuw vaandel van het Leuvensck Spoorweg- syndi'kaat, greep eene algemeene verga dering plaats, waarbij het woord werd ge voerd door de vertegenwoordigers en af gevaardigden der vlaamsehe, Waalsche en Frauscho kristene spoorwegarbeiders. De meeste hartelijkheid lieerschte in den loop der besprekingen en de geestdrift was -zeer groot. 's Namiddags om 2 ure werd een mach tige stoet gevormd, waarna in de groote feestzaal der EE. PP. Josephieten, eene tweede algemeene vergadering werd ge houden, onder voorzitterschap van M. De Smet, van Aalst, voorzitter van het alge meen komiteit. Het voornaamste punt der besprekin gen gold het familieloon. Onder algemeene toejuichingen werd de volgende dagorde gestemd g De leden van het Kristen Syndi- kaat der spoorwegen, posterijen, 'tele graaf, telefoon en zeewezen, te Leuven in kongres vergaderd Overwegende dat liet loon dc vergel ding moet wezen van den arbeid Overwegende dat, anderzijds, de ar beider, door zijn werk moet kunnen voor zien in zijn onderhoud, en in datgene zijner vrouw en.kinderen Besluit Dat het levensloon moefc vastgesteld worden naar de waarde van het geleverd werk, volgens de formuul Voor ge lijk werk, gelijk loon dat er daarbij een toeslag moet worden worden toege kend, volgens den familielast, opdat de formuul werkelijkheid worde Voor gelijk werk, gelijke welstand Dat, in de huidige omstandigheden, die toeslag één frank per dag en per kind moet bedragen Dat er van nu af aan in alle omstan digheden zal gewerkt wordeh om voldoe ning te bekomen voor dien eisch. M. Doms noodigd© ten slotte de aanwe zige syndikalisten uit tot het groot Kris ten Kongres, dat zal belegd worden in de nieuwe Belgische gewesten van Eupen- Mahnédy, waarvan de vertegenwoordi gers ook aan de huidige zittingen deolna- Londen, 11 Sept. De britsche vlie ger Herne hoopt nog voor het einde des jaars met een vliegtuig zonder motor, dat speciaal voor hem wordt gebouwd het Kanaal over te vliegen, Hij heeft onder vonden, dat bij de Engelschc kust steeds een opstijgende .luchtötrooming heerscht, die krachtig genoeg schijnt te zijn om een motorloos Vliegtuig ecnige duizenden voet hoog te brengen en zijn becijfering leidt hem er verder toe aan te nemen, dat hij voor eiken voet dalen 17 voet vooruit kan komen, ^mardocr bij ge makkelijk Frankrijk wru jaua»©& halen. WAT HIJ BELGIE GEKOST HEEFT Volgens den Annuaire Statistique heeft de oorlog 1914-1918 aan Belgie gekost 1) Aan legerverliezen officiers ge dood, gestorven aan dc gevolgen van wonden of ongevallen 1.164 gestor ven aan dc gevolgen van ziekten of ver dwenen 407. Soldaten gedood, ge storven aan de gevolgen van wonden of ongevallen 25.174 gestorven aan de gevolgen van zieken of verdwenen 13.622. Totaal 40.367. Het getal oor logsverminkten werd op 36.000 geschat. Het koloniaal leger verloor nagenoeg 2.620 manschappen en 15.650 dragers. 2) De verliezen der burgerlijke bevol king gedood bij den Duitschen inval 6.000 gestorven in gevangenissen, kam pen, en slachtoffers der Duitsche krijgs- gerechten 17.700. Totaal :23.700. Er waren 120.655 weggevoerden om voor de Duitschers te arbeiden. Daarvan stierven er 2.614. Van de opgeeisehten zijn er 10.400 bestendige en 22.700 tij delijke invalieden. De bevolking telt 18.296 oorlogsweezen. 3) Geldelijke ramingen De kapitaal- waarde der verschuldigde pensioenen aan de Belgische militairen of hun rechtheb benden, wordt geschat op 1.353.300.000 fr.de vergoedingen aan burgerlijke slachtoffers 496.131.000 fr. de som men bestemd aan de oorlogsweezen 52.885.512 fr. bijstand verschaft aan de krijgsgevangenen 350.332.653 fr. toelagen gegeven aan de families der ge- mobilisoer'den of dergenen die in 't leger gediend hebben 737.930,484 fr. ;"de schade toegebracht aan burgers door de hun opgelegde verplichting, te arbeiden zonder ervoor een redelijk loon te ont vangen 144.000.000 fr. de vergel ding aan de slachtoffers van den kolonia len oorlog 47,600,000 fr. Totaal 3.182,179,499 fr. Daarbij zijn niet gere kend de zware uitgaven, tijdens de bezet ting gedaan, ten voordeele van de in het land gebleven Belgen en ten voordeele dergenen die uitgeweken waren naar Holland, Frankrijk en Engeland. 4) Voor schade aan goederen, rekent men de waarde van 1314, vermenigvuldigd met een noemcijfer van 2 tot 5, volgens den aard der goederen. Men komt aldus tot een totaal van 30,740,088,109 fr. Onder de belangrijkste kosten komen voor de schade aan de huizen en de meubels 8,503,600,970 frank aan de nijverheid 8,316,686,125 fr. aan de spoorwegen, hanen, waterloopen, havens, scheepvaart, posterijen, telegrafen 6,003,759,252 frank. In dit alles zijn nog niet begrepen de oorlogsschattingen, de boeten," de opei- scliingen binst den oorlog opgelegd aan de provincies, de gemeenten, de bankin- richtingen en de bijzonderen. Dit maakt nogmaals een totaal van 3,305,534,802 frank uit. DE BELGISCH-DUITSCHE ONDERHANDELINGEN M. LANDSBERG BIJ M. JASPAR Maandag namiddag heeft M. Theunis de te Brussel aanwezige ministers op de hoogte van den toestand gebracht. Allen waren het eens om de houding goed te keuren, door den eersten-minister tijdens de onderhandelingen genomen. Dinsdag morgend heeft M. Jaspar, mi nister van Buitenlandsche Zaken, M. landsberg, zaakgelastigde van Duitsch- land te Brussel, in zijn kabinet ontbo den. Hij heeft hem het besluit der Bel gische regeering, van de Duitsche voor stellen te verwerpen meegedeeld. De Belgische regeering beschouwt de onderhandelingen als verbroken, voor wat de waarborgen betreft. Zij onder zoekt do voorwaatden waarin, volgens het besluit der Kommissie van de Her stellingen, Duitschland schatkistbons zal moeten uitgeven, gewaarborgd door goud, neergelegd in de Reichsbank. M. Landsberg heeft verklaard dat hij zonder dralen, aan zijne regeering de verklaringen van den minister van Bui tenlandsche zaken zal meededen. TE PARUS M. Fischer, Siaatssekretasis, en M. Bergmaan, Duitsche afgevaardigde 'bij de Kommissie der Herstellingen, zijn Dinsdag middag uit Berlijn te Parijs aangekomen. Zij zullen zich ter beschik king houden van die Kommissie, in voor uitzicht van de zitting, waarop deze de gevolgen zal onderzoeken van de misluk king der Dnitscli-Belgische onderhande lingen. MANING AAN DUITSCHLAND DE STORTINGEN VAN 15 AUGUS TUS EN 15 SEPTEMBER Dc eorste-minister, M. Theunis, die Maandag zijne te Brussel aanwezigzijn- de kollegas van de regeering op de hoog te van den toestand had gesteld, heeft beslist van Duitschland te eischen dat het Reich zijne betalingen van 15 Au gustus cn van 15 September moet ver richten hij middel van schatkistbons, ge waarborgd door een goudvoorraad, neder te ïegg bank. De proeven om Blankenbergo van Bocq-water te voorzien waren opperbest geslaagd. Goed drinkwater zal zeker voor velen liet verblijf aan deze badstad veraange namen, want vroeger was het drinkwa ter er alles behalve smakelijk. Ook te Oostende is reeds de waterlei ding gelegd. Een tegenslag is het echter, dat nog belangrijke werken moeten uitgevoerd worden tusschen Gent en Oostende, zoo dat het water aan de kust niet geregeld zal te krijgen zijn in begin September, zooals was verwacht. Daar de leiding tusschen Vilvoorde en Gent in orde bleek, liet men er verle den week het water in. Doch Vrijdag en Zaterdag stelde men vast, dat verscheide ne buizen, 10 meter lang en 0.80 m. dia meter, gebarsten waren en liet water lie ten verloren gaan onder den grond. Daar op sloot men den toevoer af te Vilvoorde. Tusschen den overweg te Gent-brugge en Kwatrecht zijn zeven huizen gebars ten, nabij de kerk te Kwatrecht twee, tusschen het Strop te Massemen en Oordegem evenals tusschen Oordegem cn Aalst nog verscheidene. De scliadc is zeer belangrijk. De ver vanging van de onbruikbare buizen zal verscheidene millioenen vergen en een paar maanden duren, zoodat Vlaanderen nog zoo 'heel snel niet van Bocqwater zal kunnen voorzien worden. DE ZETEL VAN DEN VOLKENBOND Genève, 12 Sept. Daar het n>: wol schijnt vast te staan, dat de zetel van den Volkenhond beslist te Genève .blijft gevestigd, heeft de Zwitsersclie Confe deratie, samen met de overheid van Ge nève tot den Volkenbond het verzoek ge richt om zich ep eene waardige wijze te Genève te helpen inrichten. Als werkelijk het secretariaat van den Volkenbond eene behoorlijke inrichting bezit, dit is evenwel niet het geval met den Volkenbond zelf, en met het Inter nationaal Arbeidsbureel. De eerste ze telt op verren afstand van liet secreta riaat, het Arbeidsbureel is buiten dc stad gevestigd. De Zwitsersclie Confederatie heeft aan den Volkenbond een# oppervlakte van 40.000 vierkante meter grond aangebo den in de nabijheid van liet secretariaat. Op het naast-bijgelegen terrein zal eene vergaderzaal worden gebouwd voor den Volkenbond en voor de conferenties van het Bureel van den Arbeid wat verder zal een gebouw worden opgetrokken voor hel Arbeidsbureel. VERKLARING VAN EEN GRIEKSCH AFGEVAARDIGDE M. Franculis, afgevaardigde van Grie kenland, heeft aan een vertegenwoordi ger van het Havas-Agenschap het vol gende verklaard Griekenland is naar Smyrna gegaan als bondgenoot van de Entente, en beoog- de slechts een doel de emancipatie der niet-Turksclie bevolking van Klein-Azie. Deze emancipatie werd gehuldigd door het tractaat van Sèvres. Dit tractaat maakt deel uit van het geheel der trac tate n, welke de overwinning van het recht der geallieerden hebben bevestigd. Daar Kemal Pacha in opstand kwam tegen het tractaat van Sèvres, geteekend door de wettige regeering van Turkije, heeft Griekenland van de geallieerden opdracht gekregen de oproerige regeering van Angora den vrede op te leggen. Na ernstige pogingen, die meer 'dan drie jaar hebben geduurd, ziet Griekenland er heden van af, alleen de opdracht uit te voeren, welke hem was toevertrouwd. De overwinning van Kemal is de over winning van Turkije. De geallieerden beschikken over twee werktuigen om Turkije rechtvaardige en duurzame voorwaarden op te leggen. 1° Hét Grieksche leger in Klein-Azie 2° De bezetting door Griekenland van Con- stantinopel en een gedeelte van Thrncie. Dit tweede werktuig behoudt nog al zijn waarde, en men zou bijgevolg niet kunnen beweren, dat Europa onmach tig is, de geschikte voorwaarden te ver krijgen om dc christenen vrij te maken, on zijn programma van emancipatie cn recht too te passen. MOEDIG GEDRAG VAN DEN MACHINIST De briefwisselaar van de Parijzer Ma- tin te Bayonne meldt Maandag morgen stoomde de snel trein Toulouse-Bayonne over den spoort wegdoorgang te Monguerre, op 4 km. van Bayonne, waar zich ecu. gareerspoor be vindt dat aan partikuiiern nijveraaos be* hoort. De wiss el wachtel' had eenige oogen-. blikken te voren dc naald op de lijn Tou louse-Bayonne opgekuischt en inge smeerd, maar dit werk geëindigd zijnde, had hij vergeten den 'hefboom in de ver* eisch te positie terug te plaatsen. De sneltrein die om 9 u. 8 te Bayonne moet aankomen, reed op het verkeerd spoor en botste aldaar tegen een met zout geladen wagon, die tot splinters geslagen werd. De stoker sprong verschrikt van de hollende locomotief af. De machinist zag ook dat het onver mijdelijke gebeuren moest en dat de trein in het kanaal ging storten. De moedige kerel verloor echter zijn koelbloedigheid niet, deed de remmen werken, wierp de stoom achterwaarts en bleef op zijn post tot op liet oogenblik dat de locomotief van een hoogte van vijf meters in dc diepte neerplofte. De tender richtte zich verticaal in do hoogte, de reisgoederen-fourgon bleef bo ven den afgrond hangen maar geen en kele reizigerswagon werd in de diepte mcdegcslcept. De machinist aan wiens moedig ge drag het te danken is dat er geen hon derden menschcn levens te betreuren zijn, werd spoedig uit zijn nebéligen toe stand gered. Hij heeft dooi* den ont snappenden stoom vreesdijke brandwon den bekomen, die zijn leven evenwel niet in gevaar brengen. De brave man werd naar het gasthuis te Bayonne overgebracht, waar hij de hartelijkste gelukwenschen van al zijn oversten ontvangen heeft. Een onderzoek werd onmiddellijk in gesteld. De wisselwachter bekende zijne nood lottige vergetelheid. Op Dinsdag 19 Sept. a. s. zal in on ze haven te Ant werpen, het Italiaansche oorlogschip Ferrucio aankomen. Het zal begeleid zijn van uorpedojager San; Martino Het is reeds de derde maal, dat da Ferrucio welke ingericht is als. schoolschip, sedert den oorlog in onze ha ven aanlegt. Aan boord van het oorlogs schip zijn thans een zestigtal cadetten van de Italiaansche zeevaartschool, waar onder rich de Italiaansche kroonprins Unïberto bevindt. Niettegenstande hun bezoek niet of- fideel is, zullen de officieren en de kroonprins van Italië, die zich aan boord bevindt, ten stadhuize ontvangen worden door het Magistraat onzer stad, en zal er ter eere van den Kroonprins eene recep tie gehouden worden. Die beide oorlogsbodems zullen alhier gedurende een achttal dagen verblijven/ Van dit oponthoud zal de Kroonprins gebruik maken om incognito eenige ste den en het oud Yzerfront te bezoeken. De schepen doen thans een tocht in de Baltische zee en worden binnen een paar dagen te Amsterdam verwacht, waarna ze naar Antwerpen varen. 100 OPVARENDEN VERDRONKEN Madrid, 12 Sept. In tegenstelling met hetgeen gemeld werd, 'berichten de laatste nieuwstijdingen uit Vigo, dat er, 100 opvarenden, zoowel passagiers als leden der bemanning van de Hara- monia niet 'konden opgevisoht wordom' door de schepen, die ter hulp voeren. VIER HONDERD ZES-EN-VEERTIG^ GEREDDEN 4 Gibraltar, 12 Sopt. Het stoomschip? Soldier Prince dat Gibraltar voor-: bijvoer, deelde mede 61 geredden van; het verongelukte Duitsche stoomschip; Hammonia aan boord te hebben. Dc mailboot Kinfouskastle "heef^ 385 geredden der nammonia aart boord- De kapitein der Hammonia kanï geen verklaring vinden voor het vergaan^ van het schip. Hij verliet het laatst he£ schip.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1